İstanbul’da Gezilecek Yerler – En İyi 50 Yer

Türkiye’nin metropolü İstanbul bir çok uygarlığa ev yapmıştır. Bu özel şehir Türkiye’nin nadide yerlerinden biridir. Marmara bölgesinde yer alan İstanbul en çok göç alan şehirlerin başında gelir. Birbirinden farklı sosyal ve kültürel faktörlerinden muhteşem doğal güzelliklerin çıkması İstanbul’da keyifle vakit geçirmenize yardımcı olur.

Saraylar, hanlar anıtları, camiler, Türk ve İslam belgeleri müzesi, alışveriş merkezleri, kilise veya daha fazlası İstanbul’da bulunur. Bir güne sığdıramayacağınız güzellikleri keşfedebilirsiniz. Aynı zamanda bu eşsiz şehir deniz keyfini boğazda yaşatır. Boğazın yer aldığı İstanbul a bir o kadar yakışan birbirinden farklı mekanları deneyim edebilirsiniz.

Yer olarak İstanbul’da hem eğlenmek hem de tarihi geçmişe yolculuk yapmak için yazımızı keşfedebilirsiniz. İşte sizin için listelediğimiz İstanbul da gezilecek yerler listesi!

Not : Bu yazımızı okuduktan sonra İstanbul’un en iyi otellerini keşfetmek için « İstanbul Otelleri » yazımıza bakmayı unutmayın.

İstanbul’da Gezilecek En İyi 50 Yer

1. Mısır Çarşısı 

Mısır çarşısı İstanbul’da herkes tarafından bilinir. İstanbul ilinin Eski kapalı çarşısıdır. Mısır Çarşısı, görselleri ile yöresel lezzetler sunar. Bunun yanında mis gibi kokan kahveler, bitki çayları ve özel karışımları bulunan aktarlar vardır.

Hediyelik eşya dükkanları oldukça fazladır. Bu eşsiz yerde zaman geçirerek doğal lezzetleri tadabilir ve sevdiklerinizi mutlu edecek hediyeler alabilirsiniz.

Mısır Çarşısı, İstanbul ilinin Fatih ilçesinde yer almaktadır. Mısır Çarşısı, haftanın her sabah 08.00 ile 19.00 saatleri arasında açıktır.

Mısır Çarşısı- İstanbul'da Gezilecek Yerler
Mısır Çarşısı- İstanbul’da Gezilecek Yerler

2. Galata Kulesi 

Galata Kulesi, eski tarihi ile dönemin en ünlü mimarları tarafından inşa edilmiş ve günümüze ulaşmıştır. Kulede her kata çıkılabilir ve merdivenle birbirinden farklı katlarda bulunabilirsiniz. Galata Kulesi , İstanbul ilinin Beyoğlu ilçesinde yer almaktadır. 

Efsanevi Galata Kulesi ile en güzel anılarınızı biriktirebilirsiniz. Kulenin hikayesi ve geçmişini kule içerisinde bulunan ayrıntılı bilgi afişleri ile öğrenebilirsiniz.

İstanbul’da gezilmesi gereken listelerde olması gereken Gala Kulesi’ni de unutulmayacak anlar yaşarsınız. Haftanın her günü 08.30 ile 22.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Galata Kulesi - İstanbul'da Gezilecek Yerler
Galata Kulesi – İstanbul’da Gezilecek Yerler

3. Kapalı Çarşı 

Kapalı çarşı İstanbul’da görülecek yerler listesinde en çok tercih edilenlerden biridir. Kapalı çarşı  upuzun koridorları farklı tesislerle tekstilden gıdaya dükkanlar sunar.

Kapalı Çarşı , İstanbul ilinin Eski Kapalı Çarşı içinde yer alanlar arasındadır. Çarşıda en ilgi çekici ürünler, kürkler ve aksesuarlardır. El emeği göz nuru takılar altın, gümüş veya pırlanta gibi çeşitlerde bulunur.

Kapalı Çarşı - İstanbul'da Gezilecek Yerler
Kapalı Çarşı – İstanbul’da Gezilecek Yerler

4. Ayasofya Camii 

Ayasofya Camii, İstanbul ilinde en bilinen camiler arasında yer alır. Cami aktif olarak kullanılmaktadır. İbadet amaçlı veya ziyaret etmek için tercih edebilirsiniz. Caminin caddesi merkezidir ve her ihtiyacınızı bulabilirsiniz.

Ayasofya Camii, İstanbul ilinin Fatih ilçesinde yer alır. Müze, bazilika, katedral ve cami olarak eski tarihi bir alandır. Eski zamanlardaki uygarlık tarafından ibadetin merkezi olarak kabul görmüştür.

Ayasofya Camii - İstanbul'da Gezilecek Yerler
Ayasofya Camii – İstanbul’da Gezilecek Yerler

5. Sultan Ahmet Camii 

Sultan Ahmet Camii, İstanbul’da görülmesi gereken yerler listesinde olması gereken bir camidir. Tarihi bir cami olmasının yanı sıra Osmanlı motiflerini barındırmaktadır. Büyük bir avlusu bulunur ve keyifle gezeceğiniz bir seçimdir. Sevdiklerinizle gezebilir ile Sultan Ahmet Caminde avluda oturarak vakit geçirebilirsiniz.

Sultan Ahmet Cami, İstanbul ilinin Fatih ilçesinde bulunur. Camiyi, Osmanlı padişahı 1. Ahmet yaptırmıştır. Devlet büyükleri inzivaya çekilmek için Sultan Ahmet Camini kullanılmıştır.

Sultan Ahmet Cami - İstanbul'da Gezilecek Yerler
Sultan Ahmet Cami – İstanbul’da Gezilecek Yerler

6. Topkapı Sarayı Müzesi 

Topkapı Sarayı Müzesi, İstanbul’da gezilebilecek bir yerlerdendir. Osmanlı 600 yıllık geçmişinden kalan en eski geçmişidir. Müzenin eşsiz yerleri tarihi en açık biçimde belirtir.

Topkapı Müzesi, İstanbul ilinin Fatih ilçesinde yer almaktadır. Müze sadece salı günleri kapalıdır. Haftanın erken saatlerinde sabah 10:00 saatleri arasında ziyaret edilebilir. Birbirinden farklı güzellikler bularak unutulmayacak anları yaşatır.

Topkapı Sarayı - İstanbul'da Gezilecek Yerler
Topkapı Sarayı – İstanbul’da Gezilecek Yerler

7. Dolmabahçe Sarayı 

Dolmabahçe Sarayı , İstanbul’da görülecek yerler listesinde olması gereken tarihi bir kazançtır. İstanbul ilinin Beşiktaş ilçesinde yer almaktadır. Dolmabahçe sarayı Atatürk’ün evi olarak bilinir.

Ayrıca Atatürk son zamanlarını bu sarayda geçirmiştir. Büyük önem taşıyan Dolmabahçe sarayı Atatürk’ün kıyafetlerinin kullanılarak sergileyen bir müzedir.

Dolmabahçe , İstanbul’da gezilecek yerler için ilk sıralardaki rotanız olabilir. Dolmabahçe Sarayı , pazar günü hariç 09.00 ile 16.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir. Ziyaretiniz sırasında büyük avlusunda vakit geçirebilir ve sarayın tüm odalarını ayrıntılı olarak inceleyebilirsiniz.

Dolmabahçe Sarayı - İstanbul'da Gezilecek Yerler
Dolmabahçe Sarayı – İstanbul’da Gezilecek Yerler

8. Gülhane Parkı 

İstanbul’da gezilecek yerler arasında Gülhane Parkı bulunur. Osmanlı döneminde Topkapı Sarayı oldukça önemliydi. Büyüleyici mimarisi ile birlikte keyifle vakit geçirebilirsiniz. Sevdikleriniz veya aileniz ile birlikte bu eşsiz yerde dinlenebilir ve içinde gezebilirsiniz.

İstanbul’un ilçesinde bulunan bir parktır. Parkın şarkı sözü olan tarihi ayrıca günümüze kadar kendini korumayı başarmıştır. 

Gülhane Parkı - İstanbul'da Gezilecek Yerler
Gülhane Parkı – İstanbul’da Gezilecek Yerler

9. Süleymaniye Camii

Süleymaniye Cami, Mimar Sinan’ın önemli eserleri arasında yer almaktadır. İçerisinde medrese, hastane, hamam, hazire, kütüphane yer alan bu yapı Osmanlı’nın mirasları arasında yer almaktadır.

Tüm dünyada bilinen Süleymaniye Camii, her dönem turist akınları ile karşılaşmaktadır. Süleymaniye Camii, İstanbul’un Fatih ilçesinde yer almaktadır.

Süleymaniye Camii - İstanbul'da Gezilecek Yerler
Süleymaniye Camii – İstanbul’da Gezilecek Yerler

10. Emirgan Korusu

Emirgan Korusu, İstanbul ilinin Sarıyer ilçesinde yer alır. İstanbul’da gezilecek yerler için listelenmesi gereken bir güzelliktir. İstanbul boğazı yer alan bu koru, muazzam bir manzaraya sahiptir.

Su yüzeyleri ve kendine özgü ile birleştirir. Lale döneminde Lale festivalleri ve renklerin ahenkli uyumu görsel bir şov sunar. Emirgan korusu ziyareti listenizde olması gerekir.

Emirgan Korusu - İstanbul'da Gezilecek Yerler
Emirgan Korusu – İstanbul’da Gezilecek Yerler

11. Fatih Camii 

Fatih Camii, İstanbul ilinin Üsküdar ilçesinde yer alan bir camidir. Osmanlı Döneminin tarihini yansıtan bu cami, 15.yy devrinin mimarisini yansıtmaktadır.

Fatih Camii, İstanbulda gezilecek yerler listesinde mutlaka olması gereken bir adrestir. Hem yurt içinden hem de yurt dışından milyonlarca ziyaretçisi bulunmaktadır.

Fatih Camii - İstanbul'da Gezilecek Yerler
Fatih Camii – İstanbul’da Gezilecek Yerler

12. Yerebatan Sarnıcı 

Yerebatan Sarnıcı, İstanbul’da 526 yıllık olan bir su sarnıcıdır. Mermer sütuna sahiptir. Yerebatan Sarnıcı, İstanbul ilinin Fatih ilçesinde yer almaktadır.

Sarnıç yüzyıllardır yaşamını devam ettirerek günümüze kadar gelmiştir. Özenle bakılan bu ayrıcalıklı yer mutlaka gezilmelidir.

Yerebatan Sarnıcı, İstanbul’da gezilecek yerler listesine eklenmelidir. Haftanın her günü sabah 09.00 ile 19.00 saatleri arasında ziyarete açıktır. Yüzlerce ziyaretçisi bulunan sarnıçta sizi şaşırtacak bir doğal oluşumu inceleyebilirsiniz.

Yerebatan Sarnıcı - İstanbul'da Gezilecek Yerler
Yerebatan Sarnıcı – İstanbul’da Gezilecek Yerler

13. Yıldız Parkı 

Yıldız Parkı, İstanbul ilinin Beşiktaş ilçesinde yer alan ve içindeki müzesi bulunan parktır. Hem parkta yürüyüş yapabilir hem de müzeyi ziyaret edebilirsiniz. Sevdikleriniz ve ailenizle mutlaka görmeniz gereken bir yerdir. Doğanın içinde en eşsiz zamanı geçirmenize olanak tanır. 

Yıldız Parkı, İstanbul’da gezilecek yerler listesinde olması gerekir. Keyifli aktiviteler yapabileceğiniz Yıldız parkı oldukça sosyal bir parktır. İçerisinde büfeler ve oturma birimleri bulunur. Bulunmaz bir yerdir.

Yıldız Parkı - İstanbul'da Gezilecek Yerler
Yıldız Parkı – İstanbul’da Gezilecek Yerler

14. Galata Köprüsü 

Galata Köprüsü, Haliç üzerine yapılmış olan bir köprüdür. En eski köprüler arasında yer alır. İstanbul ilinin Beyoğlu ilçesinde yer almaktadır.

İstanbul’da gezilecek yerler listesinde olması olması gereken bir yerdir. Galata köprüsü altında oturulacak alanlar karnınızı doyurmanıza imkan tanır.

Gezilecek yerler listenize almanız gereken Galata köprüsü üzerinde yürüyerek fotoğraf çekeceğiniz bir yerdir. Galata köprüsünde sevdiklerinizle keyifli anlar yaşayabilirsiniz.

Galata Köprüsü - İstanbul'da Gezilecek Yerler
Galata Köprüsü – İstanbul’da Gezilecek Yerler

15. Miniatürk 

Miniatürk, İstanbul ilinin Beyoğlu ilçesinde yer alan bir küçük parktır. Parkın ana amacı İstanbul’da bulunan tüm eserlerin mini versiyonlarını sergilemektedir. Bu özel yer mutlaka görülmelidir. Çocukların büyük ilgisini gören alan ailenizle yapacağınız en benzersiz aktivite olur.

Miniatürk Parkı, İstanbul’da yer alan en geniş park olarak da biliniyor. İstanbul’da gezilecek yerler listeye mutlaka eklenebilir. Park, haftanın her günü sabah 09.00 ile 19.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

İçerisinde oturup dinleyeceğiniz yerlerde bulunur. Ayrıca dilerseniz büfelerden yiyecek ve içecek satışı bulunur.

Miniatürk - İstanbul'da Gezilecek Yerler
Miniatürk – İstanbul’da Gezilecek Yerler

16. Ortaköy Cami 

Ortaköy Cami, İstanbul ilinin Beşiktaş ilçesinde yer alan tarihi camiler arasında yer almaktadır. Cami, Sultan Abdülmecid tarafından 19.yy döneminde yaptırılmıştır.

En çok ziyaret edilen camiler arasında yer alır. Kubbe ve sembolleri muazzam bir görünüm sunar. Manzarası mutlaka görülmeye değer.

Caminin Osmanlı dönemi izlerini taşıyan mimarisi günümüze kadar ulaşmıştır.  Sevdikleriniz ve ailenizle birlikte Ortaköy caminde unutulmayacak anılar biriktirebilirsiniz.

Camiyi ziyaret etmek isteyen sabah 04:00 ile akşam 22:00 saatleri arasında Ortaköy caminde eşsiz bir manzara bulabilirsiniz. Çevresi oldukça kalabalık restoran, cafe veya alışveriş yapacağınız alanlarla doludur.

Ortaköy Cami - İstanbul'da Gezilecek Yerler
Ortaköy Cami – İstanbul’da Gezilecek Yerler

17. İstanbul Akvaryumu

İstanbul Akvaryum, İstanbul’un Florya ilçesinde yer alan bir akvaryumdur. Akvaryum içerisinde 15.000 adet hayvan bulunmaktadır. Eşsiz güzellikleri ile doğa ile buluşturur. Özellikle çocukların büyük ilgisini çeker.

Sevdikleriniz ve ailenizle birlikte unutulmayacak bir yer olabilir. Mutlaka İstanbul’da gezilecek yerler rotanıza eklemelisiniz. Balıkların dünyasına yakından bakmanıza yardımcı olur.

İstanbul Akvaryum, İstanbul’da görülmek istenen ve sıkça ziyaret edilen bir yerdir. Akvaryum, haftanın her günü 10.00 ile 20:00 saat arası ziyarete açıktır.

Aileniz ile birlikte yapacağınız en güzel aktivitelerden biri olacak İstanbul Akvaryum serüveni unutulmayacak anlar biriktirmenize yardımcı olacaktır. Çocuklarınız ayrıca deniz dünyasından birçok şey öğrenecektir.

İstanbul Akvaryumu - İstanbul'da Gezilecek Yerler
İstanbul Akvaryumu – İstanbul’da Gezilecek Yerler

18. Rahmi Koç Müzesi

Rahmi Koç Müzesi, Haliç’te yer alan bir sanayi müzesidir. İstanbul ilinin Beyoğlu ilçesinde yer alan bir müzedir. Müzede Rahmi Koç’un birbirinden farklı koleksiyonları bulunur. Koleksiyon yapmayı seven Rahmi Koç herkes için bu eserleri korumayı başarmıştır.

Rahmi Koç Müzesi içinde konserler, etkinlikler ve toplantılar düzenlenmektedir. Rahmi Koç Müzesi, Pazartesi günü hariç her günü 10.00 ile 17.30 saatleri arasında ziyarete açıktır. Sevdiklerinizle keyif dolu anlar yaşatırken tarihe yolculuk yapmanıza yardımcıdır.

Rahmi Koç Müzesi - İstanbul'da Gezilecek Yerler
Rahmi Koç Müzesi – İstanbul’da Gezilecek Yerler

19. Kız Kulesi 

Kız Kulesi, İstanbul ilinin Üsküdar ilçesinde yer almaktadır. İstanbul Boğaz Marmara Denizi yakınındaki adacığa yapılan bir kuledir. Kız Kulesinin tarihi çok eskiye uzanmaktadır.

Birçok mitolojiye konu olan bu kule mimarisi ile büyüler. Sevdiklerinizle mutlaka görmelisiniz. Kız Kulesi, İstanbul’da gezilecek yerler listesine ​​eklenmesi gereken adresler arasındadır. Günümüzde restoran olarak kullanılan bölümü vardır.

Özel bir vapur turu ile kız kulesine ulaşmak mümkündür. Denizin ortasında bulunan bu küçük adacık en keyifli fotoğrafları çekmenize imkan tanır.

Kız Kulesi - İstanbul'da Gezilecek Yerler
Kız Kulesi – İstanbul’da Gezilecek Yerler

20. İstanbul Arkeoloji Müzesi 

İstanbul Arkeoloji Müzesi, İstanbul ilinin Fatih ilçesinde yer alan bir müzedir. İstanbul’un geçmişinde yer alan eser ve olaylar sergilenmektedir. Bu müzede her bir eser geçmişe yolculuk yapmanıza yardımcı olur.

Eserlerin günümüze kadar ulaşan büyüsü ile sevdikleriniz veya ailenizle İstanbul Arkeoloji müzesini keyifle gezebilirsiniz.

İstanbul Arkeoloji Müzesi, İstanbul’da görülecek yerler listesine alınması gereken bir müzedir. Haftanın her günü sabah 09.00 ile 17.00 saatleri arasında ziyarete açıktır. İstanbul’un en bilinen müzeleri arasında yer alır.

İstanbul Arkeoloji Müzesi - İstanbul'da Gezilecek Yerler
İstanbul Arkeoloji Müzesi – İstanbul’da Gezilecek Yerler

21. Sent Antuan Kilisesi 

Sent Antuan Kilisesi, İstanbul’un en büyük Katolik Kilisesi’dir. İstiklal caddesinde bulunmaktadır. Kilise, İstanbul ilinin Beyoğlu ilçesinde yer almaktadır. Bu özel alan eşsiz bir mimariye sahiptir. 

Sent Antuan Kilisesi, yurt dışından ve yurt içinden ziyaret edilecek kiliseler arasında yer alır. Sent Antuan Kilisesi, sabah 08.00 ile 19.30 saatleri arasında ziyarete açıktır. Dış motifleri kendini belli eder ve büyük ilgi çeker.

Ayrıca ziyaret edeceğiniz zamanda dilerseniz kiliseyi gezdikten sonra dış mekanda oturarak dinlenebilirsiniz.

Sent Antuan Kilisesi - İstanbul'da Gezilecek Yerler
Sent Antuan Kilisesi – İstanbul’da Gezilecek Yerler

22. Sea Yaşamı Akvaryumu

Sea Life, İstanbul ilinin Bayrampaşa ilçesinde yer alan bir akvaryumdur. Devasa büyük bir alana kurulan akvaryum sevdiklerinizle gezilebilir. Doğanın hemen her türlü deniz canlısını barındıran müzede keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Aileniz ve sevdiklerinizle birlikte unutulmayacak anılar biriktirebilirsiniz. Girişi ücretli olan deniz yaşamı akvaryumu ile özellikle çocuklar eğlence dolu anlar yaşayabilir.

Sea Life Akvaryum, İstanbul’da gezilecek yerler listesine eklenmelidir. Akvaryum, haftanın her günü sabah 10.00 ile 20.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Sea Life Akvaryum - İstanbul'da Gezilecek Yerler
Sea Life Akvaryum – İstanbul’da Gezilecek Yerler

23. Atatürk Arboretumu

Atatürk Arboretumu, İstanbul ilinin Sarıyer ilçesinde yer alan bir alandır. Tarihi bir arberetumdur. Pazartesi günü hariç haftanın her günü 09.00 ile 17.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.  

Doğal güzellikleri ile muazzam bir alandır. Dış mekanında oturulacak yerler bulunur. Yürüme yolu ve bisiklet yolu bulabilirsiniz. Ayrıca binlerce çeşit bitki kompozisyonu ile unutulmazdır.

Derin nefes alarak yürüyüş yapacağınız bu alan aileniz ve sevdiklerinizle görülmesi gereken bir yerdir.

Atatürk Arboretumu - İstanbul'da Gezilecek Yerler
Atatürk Arboretumu – İstanbul’da Gezilecek Yerler

24. Rumeli Hisarı

Rumeli Hisarı, İstanbul’un Sarıyer ilçesinde yer alan oldukça eski bir hisardır. Hisarın açılış tarihi 1452 yılına uzanmaktadır. Günümüze kadar gelen mimarisi oldukça sağlam ve eşsizdir. Rumeli Hisarı görülmeye değerdir.

Rumeli Hisarı, Osmanlı ve eski Türk mimarisini taşımaktadır. Pazartesi günü hariç her gün 09.00 ile 18.00 saatleri arasında ziyarete açıktır. Sevdiklerinizle birlikte Rumeli hisarında eşsiz zaman geçirebilirsiniz.

Hisarın benzersiz manzarası ile birlikte unutulmayacak anlar yaşayabilirsiniz. Buna ek olarak dilerseniz merkezi olan çevresinde restoran kafe gibi alanlar bulabilirsiniz.

Rumeli Hisarı - İstanbul'da Gezilecek Yerler
Rumeli Hisarı – İstanbul’da Gezilecek Yerler

25. Gezi Parkı

Gezi Parkı, İstanbul ilinin Beyoğlu ilçesinde yer alan popüler bir parktır. Tarihi de oldukça eskiye uzanmaktadır. İstanbul’da gezilecek yerler listesine eklenmesi gereken bir parktır.

Osmanlı zamanında mezar olarak kullanılmak istenmiş ve daha sonrada park olarak hayata geçirilmiştir. Gezi parkında yürüme yolları ve oturma birimleri doğanın içerisinde keyifli bir alan sunar.

Gezi Parkı - İstanbul'da Gezilecek Yerler
Gezi Parkı – İstanbul’da Gezilecek Yerler

26. Beylerbeyi Sarayı 

Beylerbeyi Sarayı, İstanbul ilinin Üsküdar ilçesinde yer alan tarihi bir saraydır. Sultan Abdülaziz tarafından yaptırılan bir saraydır. 

Sarayın eşsiz mimarisi ile sevdiklerinizle mükemmel anlar yaşayabilirsiniz. Beylerbeyi sarayı Osmanlı döneminin izlerini taşır. Dönemde birçok devlet büyüğü tarafından konut olarak kullanılmıştır.

Beylerbeyi Sarayı, Osmanlı, mimarisini taşımaktadır. Beylerbeyi Sarayı, pazartesi günü hariç her gün 09.00 ile 17.00 saatleri arasında ziyarete açıktır. İstanbul’da gezilecek yerler listesinde olması gereken bir saraydır.

Beylerbeyi Sarayı - İstanbul'da Gezilecek Yerler
Beylerbeyi Sarayı – İstanbul’da Gezilecek Yerler

27. Çemberlitaş Sütunu 

Çemberlitaş Sütunu, İstanbul ilinin Fatih ilçesinde yer alan bir sütundur. Anıtsal bir sütun olan ve 1.Konstantin adına yapılmıştır. Geçmişi eskilere dayanır ve muazzam bir manzara sunar.

Çemberlitaş Sütunu sevdikleriniz ve aileniz ile ziyaret ederek keyifli anlar yaşayacağınız bir yerdir. Bu özel yerde çevresinde oturarak vakit geçireceğiniz işletmeler vardır.

Çemberlitaş Sütunu, eşi benzeri olmayan bir güzelliktir. İstanbul’da gezilecek yerler listesinde mutlaka olmalıdır.

Çemberlitaş Sütunu - İstanbul'da Gezilecek Yerler
Çemberlitaş Sütunu – İstanbul’da Gezilecek Yerler

28. Deniz Müzesi

Deniz Müzesi, İstanbul ve ülkemizde yer alan en büyük denizcilik müzesidir. Deniz Müzesi içerisinde oldukça zengin koleksiyonlar bulunmaktadır. Deniz Müzesi, ilk askeri müze olarak da bilinmektedir. 

Uzun seneler öncesine dayanan bu özel müzede denizciliği öğrenmek mümkündür. Denizciliğin nasıl geliştiği ve değiştiği anlaşılabilir.

Deniz Müzesi, İstanbul ilinin Beşiktaş ilçesinde yer almaktadır. Müze, Pazartesi günü hariç haftanın her günü 11.00 ile 19.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Deniz Müzesi - İstanbul'da Gezilecek Yerler
Deniz Müzesi – İstanbul’da Gezilecek Yerler

29. İstanbul Modern Sanat Müzesi 

İstanbul Modern Sanat Müzesi, ülkemizin ilk modern sanat müzesidir. İstanbul Kültür Vakfı tarafından kurulmuştur ve 2004 yılından bu yana ziyarete açıktır. 

Günümüzde birçok organizasyona konu olur. Çeşitli organizasyonlar sanatsal çerçevede yerli ve yabancılara hitap eder.

İstanbul Modern Sanat Müzesi, İstanbul ilinin Beyoğlu ilçesinde yer almaktadır. İstanbul’da gezilecek yerler listesinde mutlaka olmalıdır.

İstanbul Modern Sanat Müzesi - İstanbul'da Gezilecek Yerler
İstanbul Modern Sanat Müzesi – İstanbul’da Gezilecek Yerler

30. Şerefiye Sarnıcı 

Şerefiye Sarnıcı, İstanbul ilinin Fatih ilçesinde yer almaktadır. Tarihi Yarımada’da bulunan bir sarnıçtır. Bizans mimarisinden izler barındırmaktadır. Bu özel alan keyifle vakit geçirmek için tercih edilebilir.

Birbirinden farklı bölümleri bulunur ve gezerken zevk alabilirsiniz. En eğlenceli fotoğraflarınızı çekeceğiniz bu özel alana çocuklarınız ve ailenizle gidebilirsiniz.

Şerefiye Sarnıcı, haftanın her günü sabah 09.00 ile 18.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Şerefiye Sarnıcı - İstanbul'da Gezilecek Yerler
Şerefiye Sarnıcı – İstanbul’da Gezilecek Yerler

31. Pelit Çikolata Müzesi

Pelit Çikolata Müzesi, İstanbul ilinin Esenyurt ilçesinde yer alan bir müzedir. Müze bünyesinde yüzlerce tarihi figür ve sanat eseri sergilenmektedir. Bu eşsiz müze tarihi en doğru şekilde ortaya koyan çikolatanın geçmişini anlatır.

Çocukların bayılacağı Pelit çikolata müzesinde çikolatanın bugünden düne gelişimi işlenmiştir. İçeride birbirinden farklı bölümler vardır.

Pelit Çikolata Müzesi, İstanbul’da gezilecek yerler listesinde mutlaka olması gereken bir müzedir. Müze, haftanın her günü 10.00 ile 17.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Pelit Çikolata Müzesi - İstanbul'da Gezilecek Yerler
Pelit Çikolata Müzesi – İstanbul’da Gezilecek Yerler

32. Pera Müzesi 

Pera Müzesi, İstanbul’un Tepebaşı ilçesinde yer alan tarihi bir müzedir. Kültür sanat amacı ile kurulmuş bir müzedir. Özel bir vakıf müzesi olan Pera müzesi geniş ölçekli ve nitelikli sanat eserlerini barındırır.

Pera Müzesi, İstanbul’da gezilecek yerler listesine eklenmesi gereken bir müzedir. Pazartesi günü hariç her gün sabah 10.00 ile 19.00 saatleri arasında açıktır. Sevdikleriniz ve ailenizle birlikte görülmesi gereken bir sanat müzesidir. Sanatseverler keyifle bu müzeyi ziyaret eder.

Pera Müzesi - İstanbul'da Gezilecek Yerler
Pera Müzesi – İstanbul’da Gezilecek Yerler

33. Küçüksu Kasrı 

Küçüksu Kasrı, İstanbul ilinin Beykoz ilçesinde yer alan tarihi alanlar arasındadır. Küçüksu Kasrı bünyesinde barok ve rokoko tarzı benimsenmiştir. Son derece eşsiz bir görünüme sahiptir. Manzarası ile birlikte doğal görünümü günümüze kadar korunmuştur. 

Küçüksu Kasrı, Pazartesi günü hariç her gün sabah 09.00 ile 17.00 saatleri arasında ziyarete açık olan bir yerdir. Sultan Abdülmecit tarafından yaptırılmıştır. Osmanlı izlerini taşır ve Osmanlı dönemindeki diğer tasarım anlayışlarından etkilenmiştir.

Küçüksu Kasrı - İstanbul'da Gezilecek Yerler
Küçüksu Kasrı – İstanbul’da Gezilecek Yerler

34. İstanbul Oyuncak Müzesi

İstanbul Oyuncak Müzesi, İstanbul’un Kadıköy ilçesinde bulunan bir müzedir. 2005 yılında kurulmuştur. Müze bünyesinde birçok koleksiyon fırsatı bulunmaktadır. Çocukların severek ziyaret ziyaret etmek isteyeceği bir yerdir.

İçeride çok eski zamanlara dayanan oyuncalar yer alır. Bu oyuncaların izlemesi ve seyretmesi oldukça keyiflidir. Sevdikleriniz ve ailenizle ziyaret edebilirsiniz.

İstanbul Oyuncak Müzesi, İstanbul’da gezilecek müzeler arasında ilk sırada yer almaktadır. Müze, pazartesi günü hariç haftanın her günü 10.00 ile 18.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

İstanbul Oyuncak Müzesi - İstanbul'da Gezilecek Yerler
İstanbul Oyuncak Müzesi – İstanbul’da Gezilecek Yerler

35. Maçka Parkı 

Maçka Parkı, İstanbul’da yer alan tarihi parklar içerisindedir. Kadırgalar Vadisi üzerine kurulan bir parktır. Maçka Parkı, İstanbul ilinin Şişli ilçesinde yer almaktadır. 

Parkın yürüme yolu ve oturma birimleri oldukça keyifli bir kullanım sunar. Bisikletle gezmek isteyenler park içerisinde kendi bisikletlerini kullanabilir. Maçka parkı çok eski tarihi ile birlikte mükemmel bir doğa manzarası sunar.

Park haftanın her günü dilediğiniz saat aralığında ziyaret edilebilir. Doğal güzelliklerle bilinen Maçka parkında en keyifli sohbetlerinizi yapabilirsiniz. Mutlaka görülmesi gereken bir yerdir.

Maçka Parkı - İstanbul'da Gezilecek Yerler
Maçka Parkı – İstanbul’da Gezilecek Yerler

36. Aya Yorgi Rum Kilisesi ve Fener Rum Patrikhanesi 

Aya Yorgi Rum Kilisesi ve Fener Rum Patrikhanesi, İstanbul ilinin Fatih ilçesinde yer almaktadır. İstanbul Rum Ortodoks Patrikhanesine ev sahipliği yapan bir kilisedir.

Eşsiz bir mimariye sahiptir ve taş duvarları muazzam bir manzara oluşturur. Pencereleri ve çatısı ile tam bir bütün olan tarihi bina seneler boyunca dini amaçlarla kullanılmıştır.

Aya Yorgi Rum Kilisesi ve Fener Rum Patrikhanesi, neoklasik mimarisini yansıtmaktadır. Kilise, haftanın her günü 08.00 ile 17.00 saatleri arası açıktır.

Aya Yorgi Rum Kilisesi ve Fener Rum Patrikhanesi - İstanbul'da Gezilecek Yerler
Aya Yorgi Rum Kilisesi ve Fener Rum Patrikhanesi – İstanbul’da Gezilecek Yerler

37. Büyükada

Büyükada, İstanbul’da yer alan adaların en büyüğüdür. İstanbul’da yer alan Büyükada’nın ziyaretçisi oldukça fazladır. Büyük Ada, Prens Adaları olarak da bilinmektedir. İstanbul’da gezilecek yerler listesine mutlaka eklenmelidir. 

Büyükada’ya erişim için vapur seferleri kullanılmalıdır. İstanbul’un belirli bazı iskelelerinden adaya günün bazı saatleri seferler düzenlenir. Adada hem gezilecek yerler hem de çok güzel bir plajı bulunur. İster gezmek için isterseniz ata binmek veya bisiklete binmek için tercih edebilirsiniz.

Adada bisiklete binmek son derece keyiflidir. Sevdiklerinizle unutulmayacak bir gün yaşayabilirsiniz. Mükemmel doğası ve eşsiz manzaraları ile adada yapılacak birçok aktivite bulabilirsiniz.

Büyükada - İstanbul'da Gezilecek Yerler
Büyükada – İstanbul’da Gezilecek Yerler

38. Mihrimah Sultan Camii 

Mihrimah Sultan Camii, İstanbul ilinin Fatih ilçesinde yer alan bir camidir. Osmanlı mimarisini yansıtan bu cami, 16.yy sularında Mimar Sinan tarafından inşa edilmiştir.

Cami eşsiz görünümü ile Osmanlının izlerini en eşsiz şekilde taşır. Mükemmel bir atmosferi bulunur. İster ibadet amaçlı isterseniz gezip görmek için tercihiniz olabilir.

Kanuni Sultan Süleyman’ın kızı olan Mihrimah Sultan’a adanan bu cami, Bizans ve Osmanlı mimarisini de yansıtmaktadır. 

Mihrimah Sultan Camii - İstanbul'da Gezilecek Yerler
Mihrimah Sultan Camii – İstanbul’da Gezilecek Yerler

39. Türk ve İslam Eserleri Müzesi 

Türk ve İslam Eserleri Müzesi, İstanbul ilinin Fatih ilçesinde yer alan bir müzedir. İslam sanat eserlerini kapsayan ilk Türk müzesidir. Türk ve İslam Eserleri Müzesi, İstanbul’da gezilecek yerler listesinde mutlaka olması gereken bir müzedir. 

Eşsiz eserleri ile birlikte sanat severlerin ilgisini çeker. Bunun yanında aileniz ve çocuklarınız ile tarihin eskimiş ve eşsiz geçmişine yolculuk yapabilirsiniz. Ayrıca çocuklarınıza tarihi en ayrıntılı şekilde anlatmaya yardımcı olur.

Türk ve islam Eserleri Müzesi - İstanbul'da Gezilecek Yerler
Türk ve islam Eserleri Müzesi – İstanbul’da Gezilecek Yerler

40. Sakıp Sabancı Müzesi 

Sakıp Sabancı Müzesi, ünlü sanatçıların eserlerinin bulunduğu bir müzedir. İstanbul ilinin Sarıyer ilçesinde yer almaktadır. Hem bulunduğu yer hem de dizaynı ile birlikte müze içerisinde birbirinden çeşitli koleksiyon eserlerini bulabilirsiniz.

Mimarisi ile birlikte günümüze erişmiş olan birden fazla eser bu müzede sergilenir. Geçmişi en doğru şekilde konu alan bu özel müzeyi gezmesi son derece keyiflidir.

Sakıp Sabancı Müzesi, İstanbul’da gezilecek yerler listesinde mutlaka olması gereken bir yerdir. Müze, pazartesi günü hariç her gün sabah 10.00 ile 18.00 saatleri arasında açıktır.

Sakıp Sabancı Müzesi - İstanbul'da Gezilecek Yerler
Sakıp Sabancı Müzesi – İstanbul’da Gezilecek Yerler

41. Ağa Hamamı

Ağa Hamamı, İstanbul Taksim’de yer almaktadır. 1454 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılmıştır. Ağa Hamamı, tarihi bir hamamdır.

Bu özel hamam geçmişte birçok uygarlık tarafından kullanılmıştır. Eşsiz mimarisi ile oldukça özel bir alandır.

Hamamın mimarisi sayesinde bölgede en meşhur hamamlardan biridir. Görmek isteyeceğiniz bir yer olan bu hamam günümüzde tarihi eser değeri taşır. Ağa Hamamı, haftanın her günü 10.00 ile 22.00 saatleri arasında hizmete açıktır.

Ağa Hamamı - İstanbul'da Gezilecek Yerler
Ağa Hamamı – İstanbul’da Gezilecek Yerler

42. Yedikule Hisarı Müzesi

Yedikule Hisarı Müzesi, hem İstanbul hem de ülke çapında en eski açık hava müzeleri arasındadır. Müzenin hem iç hem de dış tasarımı Osmanlı mimarisine aittir. 

Eşsiz bir görünüm sunan bu özel müzede sevdikleriniz ve ailenizle vakit geçirebilirsiniz. Mükemmel bir ortam sunan eşsiz tarihi eserleri incelerken doğanın içerisinde olduğunuzu hissedebilirsiniz.

Yedikule Hisarı Müzesi, 15.yy sularında inşa edilmiş. Yedikule Hisarı Müzesi, Pazartesi günü hariç her gün 09.00 ile 17.00 saatleri arasında açıktır.

Yedikule Hisarı Müzesi - İstanbul'da Gezilecek Yerler
Yedikule Hisarı Müzesi – İstanbul’da Gezilecek Yerler

43. Korsan Adası Tuzla 

Korsan Adası, İstanbul ilinin Tuzla ilçesinde yer alan tema parkıdır. Su altı eğlence kompleksi olarak da bilinmektedir. Akvaryum tüneli de bulunmaktadır.  

İçerisinde birbirinden farklı aktiviteler bulabilirsiniz. Bununla beraber çocuklarınızla gezmesi son derece keyifli olabilir. Hem sevdiklerinizle hem de ailenizle birlikte gezerek eğleneceğiniz alanlardan biridir.

Korsan Adası Tuzla, İstanbul’da gezilecek yerler listesinde olması gereken bir yerdir. Korsan Adası, haftanın her günü 12.00 ile 22.00 saatleri arasında açıktır.

Korsan Adası Tuzla - İstanbul'da Gezilecek Yerler
Korsan Adası Tuzla – İstanbul’da Gezilecek Yerler

44. Cağaloğlu Hamamı 

Cağaloğlu Hamamı, İstanbul ilinin Fatih ilçesinde yer alan tarihi bir hamamdır. Hamam, 1.Murat döneminde yaptırılmıştır. Klasik Osmanlı mimarlığını yansıtan bir hamamdır. 

Eşsiz bir dokuya sahiptir. Bu özel hamam günümüzde kullanılır. Gezip görmek isteyeceğiniz bir yer olabilir.

Cağaloğlu Hamamı, İstanbul’da gezilecek yerler listesinde olması gereken bir hamamdır. Hamam, haftanın her günü 09.00 ile 23.00 saatleri arasında açıktır.

Büyük ve ihtişamlı sütunları ile bilinen hamam geçmişte birçok organizasyonun düzenlendiği bir yer olarak kullanılmıştır.

Çağaloğlu Hamamı - İstanbul'da Gezilecek Yerler
Çağaloğlu Hamamı – İstanbul’da Gezilecek Yerler

45. Aya İrini 

Aya İrini, İstanbul ilini Fatih ilçesinde yer alan tarihi bir müzedir. Ayasofya’ya yakınında yer almaktadır. Bu sayede Ayasofya’yı ziyaret ettiğinizde tercih edilebilir. Bizans mimarisini yansıtmaktadır.

Aya irini müzesi Osmanlının geçmişten günümüze en nadide eserlerini taşır. Bu özel yer aileniz ve sevdiklerinizle ziyaret edilebilir. Keyifle gezerek tarihe yolculuk yapabilirsiniz.

Aya İrini, haftanın her günü 09.00 ile 17.30 saatleri arasında açıktır. İstanbul’da gezilecek yerler listesindedir. 

Aya İrini - İstanbul'da Gezilecek Yerler
Aya İrini – İstanbul’da Gezilecek Yerler

46. Atatürk Müzesi 

Atatürk Müzesi, i̇stanbul da gezilecek yerler arasında yer alan Atatürk Müzesi Şişli ilçesinde yer alıyor. Atatürk’ün yaşadığı evlerden bir tanesidir. Atatürk eşya ve notları bu ev içerisinde sergilenmektedir. Atatürk’ün Türk milletine bıraktığı eserler özel odalarda eşsiz bir şekilde sergilenir.

Bu özel müze Atatürk’ün anıları ile doludur. Atatürk bu müzeyi geçmişi en doğru şekilde anlatabilmek adına bırakmıştır.

Atatürk Müzesi, İstanbul’da gezilecek yerler listesinde olması gereken bir yerdir. Pazartesi günü hariç her gün 09.00 ile 17.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Atatürk Müzesi - İstanbul'da Gezilecek Yerler
Atatürk Müzesi – İstanbul’da Gezilecek Yerler

47. Sveti Stefan Kilisesi

Sveti Stefan Kilisesi, İstanbul’un Fatih ilçesinde yer alan tarihi bir kilisedir. Bulgar Eksarhanesine bağlıdır. 19.yy sonlarında inşa edilmiş ve 2018 yılında tekrar ibadete açılmıştır.

Günümüzde ibadet amaçlı veya dilerseniz gezip görmek için tercih edebilirsiniz. Eşsiz mimarisi ile birlikte kilise muazzam bir dış görünümü bulunur. Bolca fotoğraf çekebilir ve anılarınızı biriktirebilirsiniz.

Sveti Stefan Kilisesi, Bizans mimarisini yansıtmaktadır. Haftanın her günü 09.00 ile 17.00 arasında ziyarete açıktır.

Sveti Stefan Kilisesi - İstanbul'da Gezilecek Yerler
Sveti Stefan Kilisesi – İstanbul’da Gezilecek Yerler

48. Çinili Köşk Müzesi 

Çinili Köşk Müzesi, İstanbul ilinin Fatih ilçesinde yer alan bir müzedir. 1472 yılında inşa ettirilmiştir. 2.Mehmet tarafından yaptırılmıştır. Bu özel yer muazzam bir mimariye sahiptir. 

Çinili Köşk Müzesi, İstanbul’da gezilecek yerler listesine eklenmelidir. Çinili Köşk Müzesi, haftanın her günü 09.00 ile 19.00 saatlerinde ziyarete açıktır.

Çinili Köşek Müzesi - İstanbul'da Gezilecek Yerler
Çinili Köşek Müzesi – İstanbul’da Gezilecek Yerler

49. Heybeliada 

Heybeliada, İstanbul’da yer alan en büyük ikinci adadır. Masmavi denizi ve plajı ile mutlaka görülmeye değer olan yerler arasındadır. İstanbul’da gezilecek yerler listesine eklenmelidir.

Gezip görülecek tarihi yerleri ve plajı bulunur. Ayrıca restoranlarında birbirinden eşsiz deniz ürünlerini bulabilirsiniz. Doğa manzarası ile birlikte yerli ve yabancıların ilgisini çeker.

Bu özel yere gitmek için İstanbul’da bulunan iskele duraklardan ulaşım sağlayabilirsiniz. Adaya belli günlerde ve belli saatlerde erişim bulunur. Hava durumuna göre bu seferlerde değişim yaşanabilir.

Heybeliada - İstanbul'da Gezilecek Yerler
Heybeliada – İstanbul’da Gezilecek Yerler

50. Yoros Kalesi

Yoros Kalesi, İstanbul ilinin Beykoz ilçesinde yer alan tarihi bir kaledir. 13.yy sularına uzanmaktadır. Bizans’ı yansıtmaktadır. İstanbul’da gezilecek yerler listesinde bulundurulması gereklidir.

Bu arızalı son derece esrarangiz görünüm ile kendine çeker. Günümüze kadar gelen kale ayakta durmayı başarmıştır. 

Çevresinde özel işletmeler vardır ve tüm ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Hem yiyecek içecek satan yerler hem de hediyelik eşya satan dükkanlar vardır. Sevdiklerinize unutamayacakları bir hediye sunabilirsiniz.

Yoros Kalesi - İstanbul'da Gezilecek Yerler
Yoros Kalesi – İstanbul’da Gezilecek Yerler

İstanbul’da Gezilecek Yerler

İstanbul’da gezilecek yerleri öğrendikten sonra İstanbul hakkında daha detaylı bilgi için İstanbul Restoran önerileri ve İstanbul’da Ne Yenir makalelerini inceleyebilirsiniz.

Mesaj bırak

Votre adresse e-mail ne sera pas publiée. Les champs obligatoires sont indiqués avec *