Dolmabahçe Sarayı – İstanbul

Dolmabahçe Sarayı – İstanbul’da ki Gezilecek Yerler Sıralaması

Dolmabahçe Sarayı gezilecek yerler sıralamasını öğrenmek için İstanbul’da Gezilecek Yerler makalesini okuyabilirsiniz.

Dolmabahçe Sarayı Hakkında Bilgi

Dolmabahçe Sarayı eşsiz manzarası ve mimarisi ile birlikte herkesi kendine hayran bırakacak bir izlenim sunmaktadır. Osmanlı döneminde padişahların yaşadığı yer olan Dolmabahçe Sarayı ihtişamı büyük yapılar arasındadır. Süslemesi ve işçiliği ile birbirinden değerli taş ve maden kullanılarak bu eşsiz yapı ortaya çıkmıştır.

Dolmabahçe Sarayı Tarihi

Günümüzde müze olarak ziyaret edilebilen Dolmabahçe sarayı boğaz kıyısında yer alır. İçerisi ve dışarı muazzam güzelliklerle doludur. Tarihi geçmişe yolculuk ile yaşatan bu özel yere sevdiklerinizle gidebilirsiniz.

Dolmabahçe Sarayı Nerede?

Vişnezade, Dolmabahçe Cd., 34357 Beşiktaş/İstanbul adresinde yer almaktadır.

Dolmabahçe Sarayı Giriş Ücreti 

Dolmabahçe Sarayı girişleri 50 TL olarak bilinmektedir.

Dolmabahçe Sarayı Hangi Günler Açık

Dolmabahçe Sarayı pazartesi günü hariç diğer tüm günlerde açıktır.

Dolmabahçe Sarayı Ziyaret Saatleri

Dolmabahçe Sarayı sabah 09:00 ile akşam 16:00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

Dolmabahçe Sarayı İrtibat Numarası

İrtibat numarası +90 (212) 236 90 00 hat üzerinden hizmet sunar.

Dolmabahçe Sarayı Resmi İnternet Sitesi

Resmi internet sayfası www.millisaraylar.gov.tr üzerinden ziyaret edilebilir.

Dolmabahçe Sarayı Yorumları

Cem Yaz : Muhteşem manzarası, tarihi sanatı, ihtişamı ile büyüleyici bir saray İstanbul’da gezilecek yerlerin başında; Ulaşım bakımından en kolay ziyaret yapılan ve tarihimizin önemli bir dönemine tanıklık eden bu yer için söylenebilecek en güzel tanımlama harika; Tavan süslemeleri avizeler geniş toplantı alanları bu sarayı daha da güzelleştiren etkenler. Tabi ki bu sarayın Cumhuriyet tarimiz için en acı ani saklıyor olması da ayrı bir değerli kılıyor. Ulu önderimizin gözlerini kapadığı oda. Her 10 Kasım da saygı ile önünden geçilen o yatak. Günümüz Cumhurbaşkanlığı için de çalışma ofisi var. Özellikle sarayın resim müzesi’de mutlaka dolaşımını gereken yerlerden.

Elif Berra Astam : Harika bir yerdi. Mutlaka gidilip görülmesi gereken bir yer. Sıra çok bekledim. Gidecekler için önerim erken saatte gitsinler ve dinlene dinlene gezsinler ayrıca kapının girişinde kimliğinizi teslim edip dinleme cihazı alabilirsiniz. Sarayın içerisindeki her alanın tarihini detaylıca anlatan sesli dinleme cihazları var ve bu cihazlar ile gezmek geziden daha çok keyif almanızı sağlıyor. İçeride fotoğraf çekmek yasak. Güvenlik görevlileri sıkı denetim yapıyorlar. Ama tarihi korumak için sıkı denetim olması çok güzel. İstanbula gelip de görülmeden gidilmemeli!!!

Serdar : Beşiktaş merkezinde konumlanmış, hem açık hava severlere hem kapalı sergilerin müdavimlerine hitap eden çok güzel bir müze saray. Müzekart selamlık bölümü haricinde geçerli. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikal ettiği oda Müzekart ile ziyaret edilebilen bölümde. İçeriden Resim Müzesi’ne geçiş var. Çok güzel kafeler var. Yoruldukça dinlenip geziye devam edebilirsiniz. Kalabalık zamanlarda bile, alanın geniş olması nedeniyle bir yoğunluk oluşmuyor. Sesli rehberler sayesinde tarihe daha yakından şahitlik edebiliyorsunuz. Tavsiyem en az 1,5 -2 saatinizi buraya ayırın ki aceleye gelen bir gezi olmasın…

Mesaj bırak

Votre adresse e-mail ne sera pas publiée. Les champs obligatoires sont indiqués avec *