Topkapı Sarayı – İstanbul

Topkapı Sarayı – İstanbul’da ki Gezilecek Yerler Sıralaması

Topkapı Sarayı gezilecek yerler sıralamasını öğrenmek için İstanbul’da Gezilecek Yerler makalesini okuyabilirsiniz.

Topkapı Sarayı Hakkında Bilgi

Topkapı Sarayı Fatih Sultan Mehmet tarafından 1478 yılında inşa ettirilmiştir. Osmanlı döneminde tüm devlet büyükleri ibadetlerini Topkapı Sarayı’nda yapar ve önemli toplantılar düzenlenirdi. Birçok padişah ve ailesi için yaşam alanı olan Topkapı Sarayı ihtişamı ile eşsiz bir mekandır.

Topkapı Sarayı Tarihi

Tarihi mekanda birbirinden farklı özel odalar mevcuttur. Dönemin padişahlarının eğitim ve toplantılarını düzenledikleri ve etkinliklerin gerçekleştiği bölümler vardır. Saray son derece büyük ve ihtişam sahibidir. Günümüzde müze olarak Osmanlı tarihini en açık şekilde ortaya koyar.

Topkapı Sarayı Nerede?

Cankurtaran, 34122 Fatih/İstanbul adresinde yer almaktadır.

Topkapı Sarayı Giriş Ücreti 

Topkapı Sarayı girişleri kişi başına 60 TL olarak bilinmektedir.

Topkapı Sarayı Hangi Günler Açık

Topkapı Sarayı haftanın her günü açıktır.

Topkapı Sarayı Ziyaret Saatleri

Topkapı Sarayı sabah 10:00 ile akşam 16:00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

Topkapı Sarayı – İstanbul İrtibat Numarası

İrtibat numarası +90 (212) 512 04 80 hat üzerinden hizmet sunar.

Topkapı Sarayı – İstanbul Resmi İnternet Sitesi

Resmi internet sayfası www.millisaraylar.gov.tr üzerinden ziyaret edilebilir.

Topkapı Sarayı – İstanbul Yorumları

Emine Karakurt : Çocukken birkaç kez gitmiştim ama unuttuğum çok şey olmuş. En beğendiğim kısım kutsal emanetler oldu. Bir diğeri de Dış Hazine bölümü idi. Bir elin parmak sayısını geçmeyen Türkler ve sıralarda bekleme yaparak insanları bunaltan turistlerle doluydu. Her ne kadar insan uzun süre kalıp incelemek istese de diğer insanlara eziyet olmaması için hızlıca bakıp çıkmak zorunda kalıyorsun tabi bunu umursamayıp görevlilere kaç kez uyarı yaptıranlar da cabası.. Mimarisi çok güzel kiler, mutfak gibi alanlar muhafaza edeceği şeye göre soğuk ya da mevsim sıcaklığında. Mücevherleri göremedik sadece Kaşıkçı Elması oradaydı. Gidip görülmesi gereken yerler. Hiçbir şey olmasa da kutsal emanetler yeter.

Ayşegül Birinci Altınbıçak : Topkapı Sarayı Müzesini çocukken okul gezisiyle ziyaret etmiş ve büyülenmiştim.. Aynı heyecanla oğluma anlattıklarımı göstermek adına bu yaz müzeyi ziyarete geldik ama eserlerin bir çoğunu göremedik. Mesela Osmanlı Sultanlarının / Valide Sultanların kaftanları, mücevherleri.. Kaşıkçı Elması bile silahların olduğu binada bir köşeye sıkışmış gibi duruyordu. Girdiğimiz müze alanları havasızdı. Bir şişe su alana kadar kutsal emanetler bölümündekine benzer bir kuyruk bekleyip suyun bittiği haberini aldık. Sonra büfeye yönlendirildik, o gürüh yine kuyruğa girip soğuk su da alamadık.. İstanbul’a enfes bir bakış alanı, harika bir saray, peyzaj ve genel bakımlılığı güzeldi. Turizm sezonu yerine bahar aylarında gezmek en doğrusu olacaktır.

Meh Kaya : İstanbulda kesinlikle görülmesi gerekilen bir yer tarihi, konumu, manzarası sizin alıp götürecek içerisi yoğunluktan kalabalık oluyor min. 3 saatinizi ayırmanızı öneririm buraya öncesinde müze kartı çıkarmanız orda sıra beklemeden giriş yapmanızı sağlar buna dikkat edin, tek olumsuz yanı yaz günü 18:30 da kapanması ve içerde bulunan görevli arkadaşların saat yaklaştığında acele ettirerek milleti apar topar dışarı göndermesi çok garibime gitti yetkililerin yaz aylarında biraz daha saat konusunda esnek olmalarını rica eder çalışan arkadaşlarında daha esnek olmasını beklerim.

Mesaj bırak

Votre adresse e-mail ne sera pas publiée. Les champs obligatoires sont indiqués avec *