Gülhane Parkı – İstanbul

Gülhane Parkı – İstanbul’da ki Gezilecek Yerler Sıralaması

Gülhane Parkı gezilecek yerler sıralamasını öğrenmek için İstanbul’da Gezilecek Yerler makalesini okuyabilirsiniz.

Gülhane Parkı Hakkında Bilgi

Tarihi bir park olan Gülhane Parkı eşsiz bir doğaya sahiptir. Tarihte bu park Tanzimat Fermanı sırasında demokratikleşme hareketlerinin başladığı yer olarak bilinir. Gülhane parkı Ağaçlı yolları ile çok büyük bir park olma özelliğine sahiptir. Parkın tamamı 163 dönüm arazinin üzerinde konumlanmıştır. Ayrıca İstanbul belediye başkanlarının büstleri park girişinde bulunur. Dinlenme yerleri, yürüyüş parkuru, heykeller ve bitkisel alanları ile görülmeye değerdir.

Gülhane Parkı Tarihi

Gülhane Parkı 1912 yılında hizmete açılmıştır. Topkapı Saray’ının dış bahçesi olarak kullanılarak Osmanlı zamanında kullanılmıştır. İçinde birbirinden farklı güller ve bitkiler bulunan Gülhane Parkı eşsiz bir doğaya sahiptir.

Gülhane Parkı Nerede?

Cankurtaran, Kennedy Cd., 34122 Fatih/İstanbul adresinde yer almaktadır.

Gülhane Parkı Giriş Ücreti 

Gülhane Parkı girişleri ücretsizdir.

Gülhane Parkı Hangi Günler Açık

Gülhane Parkı haftanın her günü açıktır.

Gülhane Parkı Ziyaret Saatleri

Gülhane Parkı’nı günün dilediğiniz her saatinde ziyaret edebilirsiniz.

Gülhane Parkı İrtibat Numarası

İrtibat numarası bulunmamaktadır.

Gülhane Parkı Resmi İnternet Sitesi

Resmi internet sayfası bulunmamaktadır.

Gülhane Parkı Yorumları

Nazif Özcan : Çok guzel bir park halini almış. İstanbul’un en eski park alanlarından biri. Girişte ücret ödemiyorsunuz. Kapıdan girmeden birçok seyyar satıcı sizi bekliyor. Eğlencelik ürünleri temin edebilirsiniz. Giristen itibaren sizi etkileyen parkin icinde büyük bir kütüphane ve bir de müze var. Müzeye giris normal fiyat 50 TL. Parkta birçok da irili ufakli kafe bulunuyor. Beltur tarafından işletilen kafeler pahalı sayılmaz. Banklar ve yeşil alanlar insanlar tarafından doldurulmuş. Keyifli sohbetler ya da dinlenme zamanı olarak değerlendiriyorlar. Parkın girişinden biraz ileride buyuk bir süs havuz var. Fıskiyelerle süslenmiş havuz etrafında güzel bir ambians oluşturuyor. Tabi ciddi de serinlik de yaratıyor. Tuvalete bulunuyor parkta 1 TL karşılığı kullanabilirsiniz. Aslında lise yıllarımda okulu krıp gittiğimiz dönemler gözümün önünden bir film seridi gibi geçti. O zamanlar içinde küçük de olsa bir de hayvanat bahçesi vardı. Bugüne göre çok daha bakımsız bir parkti bazı bölgeleri çok da tekin değildi o zamanlar. Şimdi ise muhteşem bir sayfiye yerine dönüşmüş. Eminönü gezmesine biraz dinlenmek, keyif yapmak için kaçabilirsiniz. Parkın iki girişi var bir Sultanahmet’ten inişte diğeriyse Sarayburnu’dan tarafında. Tam önünde tramvay durağı bulunuyor ulaşım da çok zor değil.

Emir Kaan : Gerçekten fazlasıyla güzel bir park giriş için herhangi bir ücret ödemiyorsunuz. Giriş kapısında güvenlikler onları da geçtikten sonra çok güzel bir manzarayla karşılaşıyorsunuz. Çiçeklerin renk cümbüşü ile adeta gözünüz gönlünüz açılıyor. İlerilere doğru gittiğinizde fiskiyeleriyle parka farklı bir hava ve serinlik katan parkın havuzunu görüyorsunuz. Parkta tuvalet de bulunuyor 1 TL karşılığı kullanabilirsiniz. Bildiğim kadarıyla park bir müzeye de sahip ben içine girip gezmedim ama siz gezmek isterseniz 50 tl karşılığında gezebilirsiniz. Şimdiden iyi gezmeler herkese.

Hızır Erdem Uygun : Kesinlikle herkesin gitmesi gereken bir yer. Her yerden doğal kuş sesleri ve güzel kokular geliyor. Çeşitli ağaçlar ve yürüyüş yollarıyla güzel bir vakit geçirebilirsiniz. Aynı zamanda yapay havuzlar ve köprülerde fotoğraf çekinebilirsiniz.

Mesaj bırak

Votre adresse e-mail ne sera pas publiée. Les champs obligatoires sont indiqués avec *