İstanbul’da Ne Yenir ? – En İyi 50 Yemek

İstanbul, hem geleneksel hem de sıra dışı yiyecekleri seven kişiler için oldukça uygun bir şehirdir. İstanbul ilinde farklı yiyecekleri tatma imkanınız bulunmaktadır.

İstanbul ilinde tüm dünya mutfağından tadabileceğiniz birçok lezzetli yiyecek bulunmaktadır. Bu yazımızda, İstanbul’da yiyebileceğiniz en iyi 50 yiyecekten bahsedeceğiz. İstanbul’da ne yenir sorusunun cevabını bu yazıda bulabilirsiniz. 

Canınız ister karadeniz pide ister ıslak hamburger veya turşu suyu gibi farklı lezzetler çektiğinde öğle yemeği ve akşam yemeğini bu özel restoranlarda yiyebilirsiniz. Çeşit çeşit güzel lezzetleri ile istanbul u gezdikten sonra nerede ne yenir bu yazı ile öğrenebilirsiniz. 

Her köşesi ayrı güzel İstanbul’da ara sıcaklardan ana öğünlere kadar birçok lezzete ev sahipliği yapan yer alıyorsa bu lezzetleri mutlaka tatmalısınız. Yemek kültürü zevkinizi değiştirebilirsiniz. Bundan sonra i̇stanbul da ne yenir bileceksiniz. 

Not: Bu yazımızı okuduktan sonra İstanbul en iyi restoranlarını keşfetmek için « İstanbul Restoran » yazımıza bakmayı unutmayın.

 

İstanbul’da Yiyebileceğiniz En İyi 50 Yiyecek

1. Şöbiyet

İstanbulda ne yenir önerilerinin başında tatlılar gelmektedir. İstanbul’da birbirinden lezzetli tatlılar bulunmaktadır. Şöbiyet, bu öneri listesinin başında yer almaktadır.

İstanbul’da en gözde tatlılar arasında yer alan şöbiyet için en çok tercih edilen yerlerin başında Gaziburma’dır.

Şöbiyet - İstanbul'da ne Yenir ?
Şöbiyet – İstanbul’da ne Yenir ?

2. Cheesecake

Cheesecake, tüm dünyada ünlü olduğu gibi ülkemizde de sevilen tatlılar arasındadır. Özellikle, San Sebastian Cheesecake tatlısı başlıca sırada yer almaktadır. İstanbulda ne yenir sıralamasında denemeniz gereken tatlılar arasındadır.

Cheesecake - İstanbul'da ne Yenir ?
Cheesecake – İstanbul’da ne Yenir ?

3. Tiramisu

İtalyan mutfağının vazgeçilmez lezzetleri arasında gelen tiramisu, İstanbul’da da tadılması gereken lezzetlerdendir. İstanbul’un pek çok restoranında lezzetli tiramisu yeme imkanı bulunmaktadır.

Tiramisu - İstanbul'da ne Yenir ?
Tiramisu – İstanbul’da ne Yenir ?

4. Kazandibi

Kazandibi, İstanbulda ne yenir listesinde ön sıralarda yer alan tatlılar arasında yer almaktadır. Her öğün yenilebilecek olan kazandibi, Türk mutfağının en önemli lezzetlerindendir. Kazandibi, özellikle İstanbul’un Emirgan ilçesinde tadılmalıdır.

Kazandibi - İstanbul'da ne Yenir ?
Kazandibi – İstanbul’da ne Yenir ?

5. Asuman Tatlısı

Asuman tatlısı, İstanbul ile özdeşleşmiş olan lezzetlerden bir tanesidir. İstanbulda ne yenir listesinin başında gelen bu tatlı özellikle yabancıların favorileri arasında yer almaktadır.

Asuman tatlısı, İstanbul ilinin Moda ilçesinde başlıca yenmesi gereken lezzetli tatlar arasında yer almaktadır. 

Asuman Tatlısı - İstanbul'da ne Yenir ?
Asuman Tatlısı – İstanbul’da ne Yenir ?

6. İzmir Lokması

Lokma tatlısı, İzmir’in sokak lezzetleri arasında yer alsa da İstanbul’da da lezzetli bir şekilde yapılmaktadır. Geleneksel tatlar arasında yer alan lokma, İstanbulda ne yenir listesinin başında yer almaktadır.

İzmir Lokması - İstanbul'da ne Yenir ?
İzmir Lokması – İstanbul’da ne Yenir ?

7. Pancar Burger

Pancar Burger, hem sebze hem de hamburger severler için ilk sırada yer alan bir tattır. İstanbulda ne yenir listesi içerisinde yer alan bu lezzet, oldukça sıra dışıdır. Renkli beslenmeye özen gösteren kişilerin tercih etmesi gereken yiyeceklerdendir.

Pancar Burger - İstanbul'da ne Yenir ?
Pancar Burger – İstanbul’da ne Yenir ?

 8. Levrek

Levrek, deniz ürünü seven kişilerin mutlaka tatması gereken lezzetler arasında yer almaktadır. İstanbulda ne yenir listesinde olması gereken tatlar arasındadır. 

Levrek, İstanbul ilinde pek çok restoranda kaliteli ve lezzetli bir şekilde pişirilebilen bir yiyecektir. Yerli ve yabancı ziyaretçilerin tatması gerekmektedir.

Levrek - İstanbul'da ne Yenir ?
Levrek – İstanbul’da ne Yenir ?

9. Biryani

Biryani, gözde bir Hint yemeğidir. Biryani, her ilde var olabilen ve farklı pişirilen lezzetler arasında yer almaktadır. İstanbulda ne yenir listesinde olan bir yemektir. 

Biryani, İstanbul’un Taksim ilçesinde yemeniz gereken tatlar arasındadır. Biryani yemeğini yiyebileceğiniz birçok restoran bulunmaktadır.

Biryani - İstanbul'da ne Yenir ?
Biryani – İstanbul’da ne Yenir ?

10. Boşnak Mantısı

İstanbulda ne yenir listesinde yer alan yiyecekler arasında yer alan Boşnak Mantısı, lezzeti ile damakta tadını bırakan yemeklerdendir. En lezzetli Boşnak Mantısı için Tuzla Marina ilçesini seçebilirsiniz.

Boşnak Mantısı - İstanbul'da ne Yenir ?
Boşnak Mantısı – İstanbul’da ne Yenir ?

11. Taco

Taco, tüm dünyada bilinen Meksika lezzetlerindendir. İstanbulda ne yenir listesinde yer alan taco için tercih edebileceğiniz birçok restoran bulunmaktadır. İstanbul’da taco yiyeceği çeşitleri de değişmektedir.

Taco - İstanbul'da ne Yenir ?
Taco – İstanbul’da ne Yenir ?

12. Sushi

Sushi, önemli bir Asya lezzetidir. İstanbul ilinde birçok çeşit sushi türü bulunmaktadır. İstanbulda ne yenir listesinde öncelikli sırada yer alan sushi için seçebileceğiniz birçok mekan bulunur. Kadıköy, Moda, Beyoğlu gibi ilçelerde birçok sushi restoranı bulunmaktadır.

Sushi - İstanbul'da ne Yenir ?
Sushi – İstanbul’da ne Yenir ?

13. Somon

Somon, deniz ürünleri seven kişiler için uygun yiyecekler arasında yer almaktadır. İstanbul, Marmara denizine sahip olması sebebi ile kaliteli su ürünleri çıkarmaktadır. 

İstanbulda ne yenir listesinde yer alan somon ürünü için Beyoğlu ilçesinde yer alan deniz restoranlarını seçebilirsiniz.

Somon - İstanbul'da ne Yenir ?
Somon – İstanbul’da ne Yenir ?

14. Karides

Karides, deniz ürünleri arasında en lezzetli olan yiyecekler arasındadır. İstanbulda ne yenir listesinin başında yer almaktadır. Karides için birçok kaliteli restoranı seçebilirsiniz.

Karides - İstanbul'da ne Yenir ?
Karides – İstanbul’da ne Yenir ?

15. Pizza

Pizza, önemli bir İtalyan lezzeti olsa da İstanbul’da yapılan pizzalar da oldukça lezzetlidir. İstanbulda ne yenir listesinde mutlaka denemeniz gereken tatlar içerisinde yer almaktadır.

Pizza - İstanbul'da ne Yenir ?
Pizza – İstanbul’da ne Yenir ?

16. Bonfile

Bonfile, İstanbulda ne yenir listesinde bulunan tatlar içerisinde yer almaktadır. Birçok restoran farklı pişirme ile farklı lezzetler çıkarabilmektedir. 

Bonfile - İstanbul'da ne Yenir ?
Bonfile – İstanbul’da ne Yenir ?

17. Soğan Çorbası

Fransız mutfağının vazgeçilmez tatlarından bir tanesi de soğan çorbasıdır. Soğan çorbası için İstanbul’da Kadıköy restoranlarını tercih etmek yeterlidir. 

Soğan Çorbası - İstanbul'da ne Yenir ?
Soğan Çorbası – İstanbul’da ne Yenir ?

18. Levrek Külbastı

Levrek külbastı, İstanbulda ne yenir listesinde olan bir yemektir. İstanbul’un birçok ilçesinde levrek külbastı yiyebilirsiniz.

Levrek Külbastı - İstanbul'da ne Yenir ?
Levrek Külbastı – İstanbul’da ne Yenir ?

19. Lakerda

Lakerda, İstanbul’da yemeniz gereken deniz ürünleri arasında yer almaktadır. İstanbulda ne yenir listesinde bulunan ürünlerdendir. Lakerda yiyeceği, Sur Balık restoranında yiyebileceğiniz ürünlerdendir. 

Lakerda - İstanbul'da ne Yenir ?
Lakerda – İstanbul’da ne Yenir ?

20. Karides Şiş

Karides Şiş, İstanbul’da son yıllarda popüler olan yemeklerdendir. Karides mevsiminde kesinlikle tüketilmesi gereken yemekler arasındadır. İstanbulda ne yenir listesinde olması gereken ürünler arasındadır. 

Karides Şiş - İstanbul'da ne Yenir ?
Karides Şiş – İstanbul’da ne Yenir ?

21. Kalamar

Kalamar, su ürünleri içerisinde en lezzetli olanlarındadır. İstanbulda ne yenir listesinde üst sıralarda yer alan yemeklerdendir. Kalamar ürünü, İstanbulda birçok restoranda bulunan ürünlerdendir.

Kalamar - İstanbul'da ne Yenir ?
Kalamar – İstanbul’da ne Yenir ?

22. Kaburga

Kaburga, en iyi şekilde pişirilerek müşterilere sunulan yiyecekler arasındadır. İstanbulda ne yenir listesinde bulunan kaburga yiyeceği birçok restoranda taze taze tüketilebilen ürünlerdendir.

Kaburga - İstanbul'da ne Yenir ?
Kaburga – İstanbul’da ne Yenir ?

23. Kuzu Sarma

Kuzu sarma, İstanbulda ne yenir listesinde yer alan lezzetli yiyeceklerdendir. İstanbul’a gelen ziyaretçilerin merak ettiği yiyeceklerdendir. Kuzu sarma için birçok İstanbul restoranını tercih edebilirsiniz.

Kuzu Sarma - İstanbul'da ne Yenir ?
Kuzu Sarma – İstanbul’da ne Yenir ?

24. Sadrazam Kebabı

Sadrazam Kebabı, ülkemizin geleneksel yiyecekleri arasında yer almaktadır. İstanbulda ne yenir listesinde yer alan Sadrazam Kebabı için birçok restoran bulunmaktadır. Türk mutfağını en iyi şekilde temsil eden yemeklerdendir.

Sadrazam Kebabı - İstanbul'da ne Yenir ?
Sadrazam Kebabı – İstanbul’da ne Yenir ?

25. Kuzu Tandır

Kuzu tandır, et severler için vazgeçilmez yemekler arasındadır. İstanbulda ne yenir listesinin başında yer alan kuzu tandır, İstanbul’un birçok restoranında yiyebileceğiniz tatlar arasındadır.

Kuzu Tandır - İstanbul'da ne Yenir ?
Kuzu Tandır – İstanbul’da ne Yenir ?

26. İşkembe

İşkembe, hem Türkler hem de yabancılar için vazgeçilmez tatlar içerisindedir. İşkembenin içilmesi için doğru bir restoranın seçilmesinde fayda vardır. İstanbulda ne yenir listesinde üst sıralarda yer alan bir yemektir.

İşkembe - İstanbul'da ne Yenir ?
İşkembe – İstanbul’da ne Yenir ?

27. Köfte

Köfte, klasik bir lezzet olsa da pişiriliş tarzı ve türü sebebi ile fark yaratabilmektedir. İstanbul’un birçok restoranında köfte spesiyalleri bulunmaktadır. 

Köfte - İstanbul'da ne Yenir ?
Köfte – İstanbul’da ne Yenir ?

28. Nane Ayranı

Nane ayranı, ülkemize ait olan lezzetler arasında yer almaktadır. Yaz aylarında ferahlamak için tercih edilen nane ayranı, İstanbulda ne yenir listesinde üst sıralarda yer almaktadır.

Nane Ayranı - İstanbul'da ne Yenir ?
Nane Ayranı – İstanbul’da ne Yenir ?

29. İçli Köfte

İçli köfte, Türk mutfağının vazgeçilmez tatları içerisinde yer almaktadır. Türk mutfağının vazgeçilmezi olan içli köfte İstanbulda ne yenir listesinde de vazgeçilmez sıralarda yer almaktadır. İstanbul’un pek çok ilçesinde yer alan restoranında tüketilebilmektedir.

İçli Köfte - İstanbul'da ne Yenir ?
İçli Köfte – İstanbul’da ne Yenir ?

30. Kuru Fasülye

Kuru fasülye, ülkemizin köklü lezzetleri arasında yer almaktadır. Türk mutfağının vazgeçilmezi olan kuru fasülye yemeği, sokak lezzetleri arasında yer alan bir seçenektir. 

Kuru Fasulye - İstanbul'da ne Yenir ?
Kuru Fasulye – İstanbul’da ne Yenir ?

31. Beyran

Beyran, ülkemizin vazgeçilmez lezzetleri içerisinde yer almaktadır. İstanbulda ne yenir listesinde üst sıralarda olan beyran yiyebileceğiniz birçok restoran bulunmaktadır.

Beyran - İstanbul'da ne Yenir ?
Beyran – İstanbul’da ne Yenir ?

32. Mantı

Mantı, başta İstanbul olmak üzere tüm ülkede sevilerek tüketilen bir yemektir. Yabancı ziyaretçiler, mantı yemeğinin adını mutlaka duymuşlardır. İstanbul da ne yenir listesinde baş sıralarda olan mantı restoranı da oldukça fazladır.

Mantı - İstanbul'da ne Yenir ?
Mantı – İstanbul’da ne Yenir ?

33. Döner

Döner, Türk mutfağı ile özdeşleşmiş olan lezzetler arasındadır. Dünyanın her yanında tüketilen döner, İstanbulda ne yenir listesinde bulunan yemeklerdendir. Sokak lezzeti olarak da bilinen dönerin pek çok çeşidi ve restoranı bulunur.

Döner- İstanbul'da ne Yenir ?
Döner- İstanbul’da ne Yenir ?

34. Ciğer Şiş

Ciğer şiş, et severler için ideal olan yemekler arasında yer almaktadır. İstanbulda ne yenir listesinde bulunan ciğer şiş tüketilebilen birçok restoran bulunmaktadır.

Ciğer Şiş- İstanbul'da ne Yenir ?
Ciğer Şiş- İstanbul’da ne Yenir ?

35. Patlıcanlı Kebap

Kebap, ülkemizin vazgeçilmez yemeklerindendir. Patlıcanlı kebap ise son dönemlerde popüler olan lezzetlerdendir. Patlıcanlı kebap, İstanbulda ne yenir listesinde üst sıralarda yer almaktadır. 

Patlıcanlı Kebap - İstanbul'da ne Yenir ?
Patlıcanlı Kebap – İstanbul’da ne Yenir ?

36. Hünkar Beğendi

Hünkar beğendi yemeği, köklü Türk mutfağının parçaları içerisinde yer almaktadır. Doğru restoran seçimi ile birlikte lezzetli bir şekilde tüketebileceğiniz yemeklerdendir.

Hünkar Beğendi - İstanbul'da ne Yenir ?
Hünkar Beğendi – İstanbul’da ne Yenir ?

37. Fıstıklı Kebap

Fıstıklı kebap, ülkemizde popüler olan yemekler arasında yer almaktadır. Yenilikçi bir lezzet olan fıstıklı kebap, İstanbulda ne yenir listesinde bulunmaktadır. Kaliteli birçok restoranda fıstıklı kebap yapılmaktadır.

Fıstıklı Kebap - İstanbul'da ne Yenir ?
Fıstıklı Kebap – İstanbul’da ne Yenir ?

38. Lahmacun

Lahmacun, her yaştan insan için lezzetli yiyecekler içerisinde yer almaktadır. İstanbulda ne yenir listesinde bulunan lahmacun için tercih edebileceğiniz restoran sayısı oldukça fazladır.

Lahmacun - İstanbul'da ne Yenir ?
Lahmacun – İstanbul’da ne Yenir ?

39. Boza

Boza, ülkemiz ve köklü geçmişinin simgeleri arasında yer almaktadır. Boza, İstanbulda ne yenir listesinde bulunmaktadır.

Boza, özellikle kış aylarında ve sokak lezzetleri arasında tüketilmesi gereken lezzetli sıcak içecekler arasında yer almaktadır.

Boza - İstanbul'da ne Yenir ?
Boza – İstanbul’da ne Yenir ?

40. Dana Dürüm

Dana dürüm, et severler için muhteşem bir lezzettir. İstanbul lezzetleri arasında yer alan dana dürüm için seçilebilecek olan birçok restoran bulunmaktadır.

Dana Dürüm - İstanbul'da ne Yenir ?
Dana Dürüm – İstanbul’da ne Yenir ?

41. Kumru

Kumru, Türkiye’de sabah ve akşam olmak üzere tüketilen lezzetli bir yiyecektir. Kumru, İstanbulda ne yenir listesinde yer alan kumru için seçebileceğiniz birçok kafe ve restoran bulunmaktadır. Sokak lezzetleri içerisinde de yer almaktadır. 

Kumru - İstanbul'da ne Yenir ?
Kumru – İstanbul’da ne Yenir ?

42. Kanlıca Yoğurdu

Kanlıca yoğurdu, hem ülkemizde hem de dünyada bilinen enfes tatlar arasında yer almaktadır. İstannbulda ne yenir listesinde en üst sıralarda yer almaktadır.

Kanlıca Yoğurdu - İstanbul'da ne Yenir ?
Kanlıca Yoğurdu – İstanbul’da ne Yenir ?

43. Balık Ekmek

Balık ekmek, İstanbul’un vazgeçilmez yiyecekleri içerisinde yer almaktadır. Muhteşem ve taze balıkları ile bilinen balık ekmek herkesin tatması gereken lezzetlerdendir.

Balık Ekmek - İstanbul'da ne Yenir ?
Balık Ekmek – İstanbul’da ne Yenir ?

44. Kumpir

Kumpir, dünyada çerçevesinde bilinen ve keyifle tüketilen yiyecekler içerisinde yer almaktadır. Ülkemizde de popüler bir şekilde tüketilen kumpir, İstanbulda ne yenir listesinde en üst sıralarda yer almaktadır.

Kumpir - İstanbul'da ne Yenir ?
Kumpir – İstanbul’da ne Yenir ?

45. Midye

Midye, İstanbul’un vazgeçilmez tatları içerisinde yer almaktadır. Taze ve lezzetli midyeler, hem yaz hem de kışın tüketilebilen ürünler içerisinde yer almaktadır. Sokak lezzetleri içerisinde yer almaktadır. 

Midye - İstanbul'da ne Yenir ?
Midye – İstanbul’da ne Yenir ?

46. Kokoreç

Kokoreç, İstanbul ve tüm ülkede sokak lezzetleri içerisinde yer almaktadır. İstanbulda ne yenir listesinde üst sıralarda yer almaktadır. Doğru restoran seçimi ile birlikte tüketilmesi daha zevkli lezzetlerdendir.

Kokoreç - İstanbul'da ne Yenir ?
Kokoreç – İstanbul’da ne Yenir ?

47. Mıhlama

Mıhlama, Karadeniz yöresine ait olan bir lezzet olsa da İstanbul ilinde de sevilen yemekler arasında yer almaktadır. İstanbulda ne yenir listesinde üst sıralarda yer almaktadır.

Mıhlama - İstanbul'da ne Yenir ?
Mıhlama – İstanbul’da ne Yenir ?

48. Su Böreği

Su böreği, ülkemizin vazgeçilmez lezzetlerindendir. Köklü bir lezzet olan su böreği, İstanbul’da hem kafe hem de restoranlarda servis edilmektedir.

Su Böreği - İstanbul'da ne Yenir ?
Su Böreği – İstanbul’da ne Yenir ?

49. Kıymalı Börek

Kıymalı börek, lezzeti ile hem ülkemizde hem de tüm dünya ülkelerinde ilgi gören bir lezzettir. Sabah, öğlen ve akşam için tercih edilebilen bir lezzettir ve mutlaka tadılması gerekmektedir.

Kıymalı Börek - İstanbul'da ne Yenir ?
Kıymalı Börek – İstanbul’da ne Yenir ?

50. Gronala

Gronala, tüm dünyada bilinen lezzetler arasında yer almaktadır. İstanbulda ne yenir listesinde de yer alan bu lezzet için Bakırköy ve Moda ilçesini tercih edebilirsiniz. 

Gronala - İstanbul'da ne Yenir ?
Gronala – İstanbul’da ne Yenir ?

İstanbul’da Ne Yenir?

İstanbul hakkında daha detaylı bilgi için İstanbul Gezilecek Yerler önerileri ve İstanbul Otelleri makalelerini inceleyebilirsiniz.

Mesaj bırak

Votre adresse e-mail ne sera pas publiée. Les champs obligatoires sont indiqués avec *