Yerebatan Sarnıcı – İstanbul

Yerebatan Sarnıcı – İstanbul’da ki Gezilecek Yerler Sıralaması

Yerebatan Sarnıcı gezilecek yerler sıralamasını öğrenmek için İstanbul’da Gezilecek Yerler makalesini okuyabilirsiniz.

Yerebatan Sarnıcı Hakkında

Eşsiz bir yer olan Yerebatan Sarnıcı İstanbul’a gittiğinizde mutlaka görülmelidir. Platformun üzerinden yürüyebileceğiniz altı su dolu büyük sütunlar arasından geçerken aydınlatma ve ortamın atmosferiyle büyülenebilirsiniz. Asırlardır ayakta duran Yerebatan Sarnıcı İstanbul’un sembollerinden biri olmuştur.

Yerebatan Sarnıcı Tarihi

Bizans döneminde su ihtiyacını karşılayan Yerebatan Sarnıcı Osmanlı döneminde de aynı şekilde kullanılmaya devam etmiştir. Günümüzde ise heykel ve yürüme platformları ile gezilecek yerler arasındadır.

Yerebatan Sarnıcı Nerede?

Alemdar, Yerebatan Cd. 1/3, 34110 Fatih/İstanbul adresinde yer almaktadır.

Yerebatan Sarnıcı Giriş Ücreti 

Yerebatan Sarnıcı girişler 50 TL olarak bilinmektedir.

Yerebatan Sarnıcı Hangi Günler Açık

Yerebatan Sarnıcı sadece cuma günleri kapalıdır. Diğer günler açıktır.

Yerebatan Sarnıcı Ziyaret Saatleri

Yerebatan Sarnıcı sabah 09:00 ile akşam 19:00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

Yerebatan Sarnıcı İrtibat Numarası

İrtibat numarası +90 (212) 512 15 70 hat üzerinden hizmet sunar.

Yerebatan Sarnıcı Resmi İnternet Sitesi

Resmi internet sayfası yerebatansarnici.com üzerinden ziyaret edilebilir.

Yerebatan Sarnıcı Yorumları

Sinem Kaya : Haftaiçi gitmiş olsam da kapının önünde bir km kuyruk vardı ancak bileti online olmayanların oluşturduğu bir kuyruktu. O sırada ne kadar sürede size sıra gelir bilemiyorum. Belki bir saat. Online sırasında hiç beklemeden içeri girdik. İçerisi oldukça kalabalıktı. Aydınlatma çok güzel ve yeterli ancak ara sara ışıklar sönüyor ve bu kalabalıkta tehlikeli oluyor. Kısa bir film gösterimi yapıldı. Tek bir duvara yansıtıldığı için o bölgeye kalabalıktan yaklaşıp izleyemedik. Yaklaştığımız koordinatta da sütunlardan izleyemedik. Başka duvarlarda da yansıtılarak herkesin bir noktaya toplanması engellenebilir. Ve gösterimden önce anons geçilebilir. Gezerken fotoğraf çekimi ve rehberli gruplardan yürünen yol tıkanıyor yer yer. İçerideki sanat eserleriyle ilgili açıklamalar var. Ama Medusa heykelinin yanında bir bilgilendirme yoktu. Etrafında özel bir korunak da olmalıydı. Yine farklı bir sütüna sadece ışıklandırmayla dikkat çekilmiş. Onun da etrafında bir bilgilendirme yoktu. Yeni hali eskisinden çok daha güzel olmuş ancak benim başım döndü kalabalıktan ve zamansız karanlıktan. Bu yüzden kulaklıkla bir yandan sesli anlatım dinlemek benim için hayal oldu. Yeni açıldığı için yoğun ilgi var. Bunu tahmin ederek boş vaktimiz olduğu için gittik biz. Ama siz yine de sabırsızsanız bir an önce gidip görebilirsiniz.

Kdriye Hkm : Favori tarihi mekanlarımızdan biri olan Yerebatan nihayet açıldı. Memleketimin restorasyon facialarından sonra asla gidesim yoktu ancak şaşırtıcı şekilde çok övdüler. Gidip görmek şart oldu. Şanslıyım belki bilmiyorum 13:08de kuyruğa girdim ve yaklaşık 100 kişi olmasına rağmen hızlı ilerledi ve 13:25te içerideydim. Öğrenci kartınızı gösterip 20 liraya, normal yurdum insanı olarak 50 liraya, yabancı turist olarak da 190 liraya giriş yapıyorsunuz. Akşam 7ye kadar açık. Girişte yönlendirme ve turnike geçişi hızlı. Çünkü turnike henüz tam olarak kurulmamış. 2 genç biletleri yırtıp içeri alıyor sizi. Bilet satışı da girişin önünde olunca hafif bir kaos ortamı var ama yine de çabuk işlem yapıldı. Nasıl oldu bilmiyorum ama o rutubet kaynaklı (sanırım) kötü koku yok edilmiş. İlk dikkatimi çeken bu oldu. Neredeyse 2 saat içeride kaldım ama daha önceki gibi başım ağrımadı. Demir korkuluklar güzel ancak cam vb koruma gerek yanlardan. Çocuk ve bir sürü şey suya düşebilir. Ara sıra ışıklar kapatılıp açılıyor ve zifiri karanlık oluyor. Herkes telefon ışığında yürümeye çalışıyor ki bu da tehlikeli bir durum. Platform kenarında LED vb ışıklandırma şart. Ne broşür ne de sitede, her saat başı yapılan ses ve ışık gösterisi bilgisi yok. Hızlıca bakıp çıkanlar bunu kaçırıyor. Saat başında mutlaka orada olun. Bu konuda harika hazırlanan belediye, gösterim kısmını en kötü yere yapmış gibi. Daha müsait alan varken, insanların yığılacağı ve geçişi engelleyen koridor karşısına yansıtılmış. Mekanla pek alakası olmayan heykeller ise sanata katkı sağlamak için sanırım. Medusa başı ise korumasız bırakılmış. İçeride kamera ve güvenlik görevlisi sayısı ise yok denecek kadar az. Çıkış merdivenleri de mutlaka aydınlatılmalı, düşen çok olur. Umarım ilerleyen zamanlarda düzelir. Fakat şu haliyle de genel olarak beni çok mutlu etti. Böylesi çalışmalar artmalı kesinlikle.

Murat Görgün : Olağanüstü muhteşem güzellikteki yerebatan sarnicinin kiymetini belirtmeye gerek yok.Daha öncede ziyaret ettiğim çok etkileyici tarihi bir mekan.Ancak son restorasyonla yapilan ışık ve provizyon gösterileri ile işte şimdi oldu,bu muhtesem mekan hakettiği değeri işte şimdi buldu diyeceksiniz.Muhteşem bir kalabalik oluyor,online bilet almanizi kesinlikle tavsiye ediyorum.Çok sıra beklemek zorunda kalabilirsiniz.Yerbatan sarnicinin restorasyonunda emeği geçen herkesi kutluyorum,muhteşem bir emek olmuş.Küçük bir uyari maiyetinde sadece şunu söyleyebilirim ki genelde gezerken de çogu ziyaretçiden de duyduğum için belirtmek durumundayım.Mekanda ışıklandirmalar led aydinlatmalar ve ışık oyunları muhteşem ancak mekan bazen uzun sureli denilebilecek kadar karanlikta kaliyor,elektrik kesintisimi oldu acaba hissiyati olusturuyor.Led aydınlatmaların süreleri yanma yada karanlikta kalma süreleri ile ilgili sikintinin çözülmesinde fayda var.Ama son halini muhakkak gidip görmenizi tavsiye ederim.

Mesaj bırak

Votre adresse e-mail ne sera pas publiée. Les champs obligatoires sont indiqués avec *