Kapalı Çarşı – İstanbul

Kapalı Çarşı’nın İstanbul’da ki Gezilecek Yerler Sıralaması

Kapalı Çarşı gezilecek yerler sıralamasını öğrenmek için İstanbul’da Gezilecek Yerler makalesini okuyabilirsiniz.

Kapalı Çarşı Hakkında Bilgi

Kapalı Çarşı İstanbul’da en büyük çarşıların başında gelir. Eski kapalı çarşıda birbirinden farklı dükkanları bulmak mümkündür. Haftanın her günü yoğun ilgi ile karşılanan çarşı İstanbul’da turistik mekanların başında gelir. Aynı zamanda Kapalı Çarşı dünyanın ilk alışveriş merkezi olarak bilinir. El işçiliği ile yapılan tablo, aksesuar, süs eşyası, takı, kilim, kıyafet gibi birbirinden çeşitli ürünlerin satıldığı dükkanlardan oluşur. Buna ek olarak mücevher, silah, antika eserler gibi ürünler bulmak mümkündür. Türk geleneksel el sanatları ürünlerinin en güzel örnekleri dünyaca ünlü Kapalıçarşı İstanbul dükkanlarında bulunur.

Kapalı Çarşı Tarihi

Kapalı Çarşı’da toplamda 22 adet giriş kapısı vardır. Kapalı Çarşı Mercan girişindeki kapısında tarihi bir doku ziyaretçileri karşılar. Geleneksel Türk işçiliği ile kapı süslemeleri yapılmıştır. Kapalıçarşı nın tarihi Kanuni Sultan Süleyman zamanlarında ahşap iskeletinin yapılması ile başlanmıştır. İstanbul un Fatih ilçesinde yer alan çarşı Fatih Sultan Mehmet Çarşıya günümüzde de halen yer alan bedestenleri getirtmiştir. Çevresindeki tüm tarihi mekanlar ve tarih koridor oluşturma özelliği ile İstanbul’a gelenlerin ilk uğrak noktasıdır.

Kapalı Çarşı Nerede?

Beyazıt, Kalpakçılar Cd. No:22, 34126 Fatih/İstanbul adresinde yer almaktadır.

Kapalı Çarşı Giriş Ücreti 

Kapalı Çarşı girişleri ücretsizdir.

Kapalı Çarşı Hangi Günler Açık

Kapalı Çarşı haftanın her günü açıktır.

Mısır Çarşısı Ziyaret Saatleri

Mısır Çarşısı sabah 10:00 ile akşam 18:00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

Kapalı Çarşı İrtibat Numarası

İrtibat numarası +90 (212) 519 12 48 hat üzerinden hizmet sunar.

Kapalı Çarşı Resmi İnternet Sitesi

Resmi internet sayfası www.kapalicarsi.com.tr üzerinden ziyaret edilebilir.

Kapalı Çarşı Yorumları

Kenan Aldoğan : Hem alışveriş ihtiyaçlarınız hem de tarihi dokusu nedeniyle ziyaret etmek isteyeceğiniz harika bir mekan. Tarihin belki de ilk avm si.. aklınıza gelen gelmeyen herşeyi bulabilirsiniz. Fiyatları genel olarak makul ve ürün kaliteleri olarak çok çeşitli mağazalar mevcut. Orijinal bir halı veya harika bir oyun takımı da bulabilirsiniz ya da ‘çakma’ çanta veya kıyafet tercih sizin.. Bir çok semtten giriş ve çıkış kapıları mevcut, bırakın içerisinde kaybolun. Emin olun bu kayboluştan çook memnun kalacaksınız. Kimi tavan ve duvar süslemeleri ise ayrı bir inceleme konusu. Esnaf çok cana yakın ve yardımsever. Istanbul’u gezdim ben demek için muhakkak uğramanız gereken yerlerden birisi.

Bekir Gültekin : İstanbul denilince akla ilk gelen yerlerdendir. Yabancı ve yerli turistlerin akın akın geldiği bir tarihî çarşı burası. Bir nevi Osmanlı döneminin AVM si diyebiliriz. Burada altından gümüşe, giyimden antikaya, seramikten hediyelik eşyaya bir çok farklı ürüne ulaşabilirsiniz. Özellikle gümüş takılar da muhteşem, çeşit çeşit her türlü gümüş takılar da başı çeker burası. İstanbul’da gezmeye çıktığınızda burayı es gecmemenizi tavsiye ederim. Şuan tadilat ve restorasyon devam ediyor ancak gezmeye engel değil.

İzzet Yavuz : İçinde sayınısını tahmin edemeyecek kadar dükkan var altın , elbise vs. İçerdeki çoğu esnaf İngilizce ve diğer dilleri biliyor. Bana göre tek eksik yönlendirme veya nerde olduğunu bilememe. Bunlar iyileştirilme gidilir ise daha güzel olur. Bence gelip görülmesi gereken nadide tarih kokan bir yer.

Mesaj bırak

Votre adresse e-mail ne sera pas publiée. Les champs obligatoires sont indiqués avec *