Artvin’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

Doğa severler için tam anlamıyla bir cennet olan Artvin, Doğu Karadeniz Bölgesinin Gürcistan sınırında yer almaktadır. Şehrin el değmemiş doğal güzelliklerini görmeye her yıl binlerce yerli ve yabancı turist geliyor. Türkiye, Orta Asya ve Avrupa’nın en önemli biyosfer rezervlerinden bir tanesi olan Maçahel’e de ev sahipliği yapmaktadır. Aynı zamanda ülkemizin tek yağmur ormanı ekosistemi de Artvin’de bulunmaktadır.

Eşsiz ve tertemiz plajları ile ünlü Artvin, yaz aylarında Karadeniz’in sularının keyfini çıkarmanıza da imkan sağlıyor. Bunun yanı sıra kış aylarında keyifli vakit geçirebileceğiniz kayak merkezi, doğa harikası yaylaları, ülkemizin en büyük Atatürk heykeli, Mençuna Şelalesi, Kaçkar Dağları, Çoruh Nehri, Cehennem Deresi gibi çok özel yerlere de ev sahipliği yapan Artvin, görülmesi ve keşfedilmesi gereken şehirlerden biridir.

Artvin’de gezilecek en iyi 20 yeri sizler için bu yazımızda derledik. Eşsiz doğa harikalarının yanı sıra zengin Karadeniz mutfağı, kendine has gelenekleri ve çok eski dönemlere dayanan tarihi yapıları ile de ön plana çıkan Artvin’i yazımızı okuyarak daha da yakından tanıyabilirsiniz. Aynı zamanda Artvin otelleri ve Artvin yemek yerleri yazılarımızı da okuyarak, şehir hakkında daha detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

Not: Bu yazımızı okuduktan sonra Artvin en iyi otellerini keşfetmek için « Artvin Otelleri » yazımıza bakmayı unutmayın.

Artvin’de Gezilecek En İyi 20 Yer

1. Borçka Karagöl Tabiat Parkı

Borçka Karagöl Tabiat Parkı, Doğu Karadeniz’in en sevilen ve görülmesi gereken yerlerinden biridir. Artvin’de yer alan bu doğal güzellik, her yıl binlerce yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilmektedir. Doğal bir oluşum olan Karagöl, doğa ile içe içe huzurlu bir gün geçirebileceğiniz yerler arasındadır. Burada yer alan restoran ve kafeler de dinlenmeniz ve kısa bir yemek molası vermeniz için oldukça uygundur.

Artvin seyahatiniz esnasında Karagöl Tabiat Parkına gittiğinizde eşsiz manzara karşısında lezzetli kahvaltılar, çaylar ve yöresel lezzetlerin keyfini çıkarabilirsiniz. İçerisinde çeşitli restoran ve kafelerin yer aldığı Borçka Karagöl Tabiat Parkı, haftanın her günü hizmet vermektedir.

Borçka Karagöl Tabiat Parkı – Artvin Gezilecek Yerler – En İyi 20 Yer
Borçka Karagöl Tabiat Parkı – Artvin Gezilecek Yerler – En İyi 20 Yer

2. Cam Teras Artvin

Cam Teras Artvin gezilecek yerler arasında en dikkat çeken noktalardan biridir. Hatila Vadisi Milli Parkı içerisinde yer alan teras, Hatila Deresi manzarasını en güzel yerden izleme imkanı sunuyor. 490 metre takımda bulunan Cam Teras, Hatila Deresinden 220 metre yükseklikte yer almaktadır.

Türkiye’nin en yüksek cam terası olan bu noktada ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz bir restoran bulunuyor. Artvin şehir merkezine 12 km uzaklıktaki terasa giriş ücretlidir. Teras, haftanın her günü 09:00-20:30 saatleri arasında açıktır.

Cam Teras Artvin – Artvin Gezilecek Yerler – En İyi 20 Yer
Cam Teras Artvin – Artvin Gezilecek Yerler – En İyi 20 Yer

3. Atatepe

Atatepe, Artvin şehir merkezine 4 km uzaklıkta yer alan, Türkiye’nin en büyük Atatürk heykelinin bulunduğu bir tepedir. Devasa Atatürk heykelini, her yıl ülkenin dört bin yanında binlerce kişi görmeye geliyor. Heykel, Atatürk’ün Kocatepe’de Büyük Taarruz zamanın tasvir edilmesidir.

Atatürk heykelinin yanı sıra eşsiz bir Artvin manzarasına sahip olan Atatepe, yöresel lezzetleri deneyimleyebileceğiniz bir restoranda sunuyor. Özellikle yaz aylarının vazgeçilmez Artvin gezilecek yerleri arasındaki Atatepe, haftanın her günü 08:00-22-30 saatleri arasında açıktır.

Atatepe – Artvin Gezilecek Yerler – En İyi 20 Yer
Atatepe – Artvin Gezilecek Yerler – En İyi 20 Yer

4. Şavşat Seyir Terası

Şavşat Seyir Terası, Şavşat’ın turizm açısında oldukça önemli bölgesi Yavuzköy’de yer alan bir terastır. Turizme giderek daha da katılan Şavşat, turistik amaçlı ya da iş için gelenlerin uğrak noktalarından biri olmaya başlamıştır. Burada yer alan Yavuzköy Seyir Terası da doğa manzarası severlerin ve yeşilin her tonunu tek bir noktadan görmek isteyenlerin mutlaka gittiği bir yer oluyor.

Şavşat-Ardahan karayolu üzerinde yer alan Şavşat Seyir Terası, her yıl binlerce doğa severin mutlaka uğradığı yerlerden birisidir. Burada eşsiz doğa fotoğrafları çekebilir, keyifli vakitler geçirebilirsiniz.

Şavşat Seyir Terası – Artvin Gezilecek Yerler – En İyi 20 Yer
Şavşat Seyir Terası – Artvin Gezilecek Yerler – En İyi 20 Yer

5. Çoruh Nehri

Çoruh Nehri, Karadeniz’in en doğusunda yer alan, Artvin’in en büyük nehridir. Gürcistan sınırları içerisindeki Çoruh Nehri, öncelikle Bayburt ve Siirtten geçmektedir. Sonra Artvin’e girmekte ve Batumdan Karadeniz’e dökülmektedir. Her yıl binlerce kişiyi ağırlayan nehirde; kano, rafting ve ziline gibi sporlar yapılmaktadır.

Artvin gezilecek yerler listesinde yer alan Çoruh Nehri, 260 km uzunluğundadır ve içerisinde çeşitli bitki ve hayvan barındırmaktadır. Nehir, Artvin şehir merkezine ortalama 120 km uzaklıkta yer almaktadır. Artvin gezilecek yerler arasında bulunan Çoruh Nehri’ne seyahat düzenleyebilirsiniz.

Çoruh Nehri – Artvin Gezilecek Yerler – En İyi 20 Yer
Çoruh Nehri – Artvin Gezilecek Yerler – En İyi 20 Yer

6. Hatila Vadisi Milli Parkı

Hatila Vadisi Milli Parkı, Artvin gezilecek yerler arasında mutlaka uğramanız gereken noktalardan biridir. Doğal güzelliği, kanyonu ve eşsiz manzarası ile dikkat çeken Hatila Vadisi, şehir merkezine yalnızca 10 km uzaklıkta yer alıyor.

Şehir merkezinden ulaşımı da oldukça kolay olan vadi, 1994 yılında milli park olarak ilan edilmiştir. 94’ten bu yana koruma altındaki bu vadi, rafting gibi su sporları için de oldukça uygundur. Aynı zamanda burada trekking ve fotoğrafçılık gibi aktiviteleri de yapabilirsiniz.

Hatila Vadisi Milli Parkı – Artvin Gezilecek Yerler – En İyi 20 Yer
Hatila Vadisi Milli Parkı – Artvin Gezilecek Yerler – En İyi 20 Yer

7. Artvin Kent Ormanı

Artvin Kent Ormanı, şehir merkezinden kolay bir şekilde ulaşabileceğiniz yeşil noktalardan bir tanesidir. Huzurlu ve temiz havası, yeşilin her tonuna şahitlik eden ormanları ve turizm imkanları ile özellikle hafta sonları birçok doğa severin ağırlıyor. Artvin’de sessiz ve sakin bir yerde dinlenmek, kendinizi doğa bırakmak istediğinizde Kent Ormanını tercih edebilirsiniz.

Pek çok kuş türüne ev sahipliği yapan ormanda, yürüyüş parkurları, bisiklet yolları, piknik alanları, restoranlar gibi daha birçok olanak ve alan bulunmaktadır.

Artvin Kent Ormanı – Artvin Gezilecek Yerler – En İyi 20 Yer
Artvin Kent Ormanı – Artvin Gezilecek Yerler – En İyi 20 Yer

8. Borçka Karagöl Kamp Alanı

Borçka Karagöl Kamp Alanı, Artvin’in Borçka İlçesinde yer alan Karagöl’de bir kamp alanıdır. Güzel bir kamp deneyimi yaşamak isteyenlerin tercihleri arasında olan Karagöl, göl çevresinde ya da orman içerisinde kamp yapmanıza imkan sağlamaktadır. Aynı zamanda burada herhangi bir kamp ücreti ödemenize de gerek yoktur.

Bölge içerisinde bir sosyal tesis yer almaktadır. Kamp yaptığınız esnada su ve tuvalet ihtiyacınızı da burada gerçekleştirebilirsiniz. Artvin şehir merkezine yaklaşık 60 km uzaklıktaki Karagöl, özellikle yaz aylarında pek çok doğaseverin kamp için tercih ettiği noktalardan biridir.

Borçka Karagöl Kamp Alanı – Artvin Gezilecek Yerler – En İyi 20 Yer
Borçka Karagöl Kamp Alanı – Artvin Gezilecek Yerler – En İyi 20 Yer

9. Hopa

Hopa, limanı ve Sarp sınır kapısı ile Artvin’in en canlı ilçelerinden bir tanesidir. Aynı zamanda eşsiz plajları, parkları ve tarihi yapıları ile dikkat çekmektedir. Türkiye’nin en güzel şelalelerinden biri olan Mençuna Şelalesine de ev sahipliği yapan Hopa, birçok Tabiat Parkı ve kayak merkezine de ev sahipliği yapmaktadır.

Artvin merkezine 56 km uzaklıkta yer alan Hopa’da her yıl temmuz ayında festival düzenlenmektedir. Gerçekleşen Kültür ve Sanat Festivaline katılarak hem ilçe kültürünü tanıyabilir hem de eğlenceli vakitler geçirebilirsiniz.

Hopa – Artvin Gezilecek Yerler – En İyi 20 Yer
Hopa – Artvin Gezilecek Yerler – En İyi 20 Yer

10. Cehennem Deresi Kanyonu

Cehennem Deresi Kanyonu, Grand Canyon’dan sonraki dünyanın en büyük 2.kanyonudur. Dünyadaki nadir kanyonlardan biri olan Cehennem Deresi Kanyonu, 200 metrenin üzerindeki yükseltisi ile dikkat çekiyor. Kanyon, Artvin-Ardanuç yolunda yer almaktadır. Eşsiz bir güzelliğe sahip olan kamyonda, doğa yürüyüşleri, kaya tırmanışı, dağcılık ve kampçılık gibi aktiviteler yapılabilmektedir.

Cehennem Deresi Kanyonu – Artvin Gezilecek Yerler – En İyi 20 Yer
Cehennem Deresi Kanyonu – Artvin Gezilecek Yerler – En İyi 20 Yer

11. Artvin Kalesi

Artvin Kalesi, Çoruh Nehri üzerindeki Artvin Köprüsünün tam karşısında yer almaktadır. Livane Kalesi olarak da anılan kale, şehrin tarihi kalıntıları arasındadır. Artvin gezilecek yerler arasında turistik açıdan oldukça önemli konumdaki kalede sarnıç ve şapel kalıntıları bulunmaktadır.

Bagrat Kralı Büyük Oşet tarafından yaptırılan Artvin Kalesi üzerine Osmanlı döneminde yeni bir kale yapılmıştır. Siz de Artvin geziniz sırasında mutlaka bu tarihi yapıya da zaman ayırın.

Artvin Kalesi – Artvin Gezilecek Yerler – En İyi 20 Yer
Artvin Kalesi – Artvin Gezilecek Yerler – En İyi 20 Yer

12. Murgul Delikkaya Şelalesi

Murgul Delikkaya Şelalesi, Artvin’in Murgul İlçesinde yer alan Karadeniz’in en güzel şelalelerinden biridir. Artvin ve çevre şehirlerden de oldukça yoğun bir ilgiye sahip olan şelale, Murgul ilçe merkezine yaklaşık 35 kilometre uzaklıkta yer almaktadır.

Eşsiz bir manzaraya sahip olan şelale, delik bir kayanın ortasından ve 7 metre yüksekten dökülmektedir. Artvin gezilecek yerler listesinde yer alan Murgul Delikkaya Şelalesinde eşsiz manzara ve huzurlu atmosfer eşliğinde güzel vakit geçirebilirsiniz.

Murgul Delikkaya Şelalesi – Artvin Gezilecek Yerler – En İyi 20 Yer
Murgul Delikkaya Şelalesi – Artvin Gezilecek Yerler – En İyi 20 Yer

13. Yeşil Vadi Otel Atonun Yeri Bungalow Şavşat Evleri

Yeşil Vadi Otel Atonun Yeri Bungalow Şavşat Evleri, Artvin Şavşat’ta yer alan eşsiz doğa içerisindeki konaklama yerlerinden biridir. Temiz ve ferah odalara sahip olan otel, aynı zamanda konforlu bungalovlar da sunmaktadır. Oteldeki bütün odalarda; internet, televizyon, saç kurutma makinesi gibi ihtiyaçlar yer almaktadır.

Evcil hayvan kabul etmeyen işletmede, 24 saat açık resepsiyon, oda servisi, çocuk parkı, bisiklet ve araba kiralama gibi hizmetler de sunulmaktadır. Artvin gezilecek yerler arasındaki Şavşat’ın daha yakından tanımak ve eşsiz bir doğa içerisinde konaklamak istiyorsanız Yeşil Vadi Otel Atonun Yeri Bungalow Şavşat Evlerini tercih edebilirsiniz.

Yeşil Vadi Otel Atonun Yeri Bungalow Şavşat Evleri – Artvin Gezilecek Yerler – En İyi 20 Yer
Yeşil Vadi Otel Atonun Yeri Bungalow Şavşat Evleri – Artvin Gezilecek Yerler – En İyi 20 Yer

14. Bülbülan

Bülbülan, Artvin’de yer alan yaylalardan bir tanesidir. Şehir merkezine 40 km uzaklıktaki Yayla, Ardanuç ilçe sınırları içerisinde yer almaktadır. Bülbülan, yemyeşil doğası, etrafımdaki karşı dağları ve huzurlu atmosferi ile Artvin’in sevilen yayları arasındadır.

Yaylada, haftanın her cumartesi günü köy pazarı kurulmaktadır. Bu pazarda pek çok çeşit organik ve yöresel ürün bulabilirsiniz. Bülbülan’da büyük küçük dereler ve sarı sarı Yayla çiçekleri arasında güzel bir gezi gerçekleştirebilirsiniz.

Bülbülan – Artvin Gezilecek Yerler – En İyi 20 Yer
Bülbülan – Artvin Gezilecek Yerler – En İyi 20 Yer

15. Dolishane Kilisesi

Dolishane Kilisesi, Artvin gezilecek yerler arasında mutlaka görülmesi gereken tarihi hazinelerden biridir. Hamalı Köyünde yer alan Kilise, Orta Çağ’da inşa edilen bir Gürcü Manastırıdır. Bagratlı Krallığı döneminde yapıldığı tahmin edilen Kilise, dönemin önemli kiliselerinden biri olarak uzun yıllar hizmet vermiştir.

Dolishane Kilisesi, Osmanlı döneminde ise camiye dönüştürülmüştür. 25 metre yüksekliğe sahip olan kubbeler, moloz taşlı mimarisi ve taş oymaları ile dikkat çeken Kilise, dini ve tarih gezilerinin sevilen mola noktalarından bir tanesidir. Mimari meraklılarının da ilgisini çeken yapı, Artvin gezilecek yerler listesinde yer almaktadır.

Dolishane Kilisesi – Artvin Gezilecek Yerler – En İyi 20 Yer
Dolishane Kilisesi – Artvin Gezilecek Yerler – En İyi 20 Yer

16. Barhal Kilisesi

Barhal Kilisesi, Yusufeli İlçesindeki Altıparmak Köyü sınırları içerisinde yer almaktadır. Dini turların sevilen adreslerinden biri olan Kilise, dikkat çeken mimarisi ile ön plana çıkmaktadır. MS 9. yüzyılda yapılan kilise, Vaftizci Yahya tarafından yaptırılmıştır.

Devasa duvarları ile ön plana çıkan Barhal Kilisesi, 1677’de camiye dönüştürülmüştür. Özgün mimarisi korunarak restore edilen Kilise, çam ve meşe ağaçları arasındaki Antik mimarisi ile fotoğrafçıların da ilgisini çekmektedir. Bu nedenle Barhal Kilisesi sıklıkla ziyaret edilmektedir.

Barhal Kilisesi – Artvin Gezilecek Yerler – En İyi 20 Yer
Barhal Kilisesi – Artvin Gezilecek Yerler – En İyi 20 Yer

17. Ardanuç Kalesi

Ardanuç Kalesi, Artvin’e 40 km uzaklıkta yer almaktadır. Gevhernik Kalesi olarak da bilinen kale, Orta Çağda inşa edilmiştir. Kale, Sasani, Bizans, İberya, Abbasi ve Gürcü Krallığı dönemlerinde de aktif olarak kullanılmıştır. Osmanlı döneminde de restore edilmiş olan kaleye, Kanuni Sultan Süleyman zamanında da önemli eklemeler yapılmıştır.

Oldukça yüksek bir kaya kütlesi üzerine inşa edilen Ardanuç Kalesi hem Orta Çap hem de Osmanlı mimarisi özelliklerini taşımaktadır. Artvin gezilecek yerler listesinde bulunan kalenin iç kısımları keşfederek surlarından muhteşem manzaraları izleyebilirsiniz. Böylelikle çok özel ve keyifli anlar yaşayabilir, Artvin tatilinizin eşsiz geçmesini sağlayabilirsiniz.

Ardanuç Kalesi – Artvin Gezilecek Yerler – En İyi 20 Yer
Ardanuç Kalesi – Artvin Gezilecek Yerler – En İyi 20 Yer

18. Atabarı Kayak Merkezi

Atabarı Kayak Merkezi, Artvin şehir merkezinde en yakın kış turizm merkezlerinden biridir. Deniz seviyesinden 2 bin metre yüksekte bulunan Mersivan Dağında yer alan kayak merkezi, her sene pek çok ziyaretçiyi misafir etmektedir. Eşsiz kar manzarası karşısında güzel bir kış tatili yapabileceğiniz Atabarı Kayak Merkezi, 1300 metre uzunluğa sahiptir. Kayak merkezinde; pistler, telesiyej ve teleski gibi imkanlar da sunulmaktadır.

Artvin gezilecek yerler listesinde bulunan Atabarı Kayak Merkezinde, kayak malzemeleri kiralayabileceğiniz oteller, restoranlar ve kafeler de bulunmaktadır. Burada isterseniz kayak yapabilir, isterseniz zirveye çıkarak eşsiz fotoğraflar çektirebilir ya da keyifli kar yürüyüşleri yapabilirsiniz. Şehir merkezine yalnızca 18 kilometre mesafede bulunan kayak merkezine toplu taşıma araçlarıyla da ulaşım sağlayabilirsiniz.

Atabarı Kayak Merkezi – Artvin Gezilecek Yerler – En İyi 20 Yer
Atabarı Kayak Merkezi – Artvin Gezilecek Yerler – En İyi 20 Yer

19. Sahara Yaylası

Sahara Yaylası, Artvin şehir merkezine 17 km uzaklıkta yer alan yaylalardan biridir. Artvin gezilecek yerler listesinde bulunan yayla, Sahara Karagöl Milli Parkı sınırları içerisinde yer almaktadır. Artvin merkezinden kalkan toplu taşıma araçları ile kolayca ulaşabileceğiniz yaylada, günübirlik geziler yapılabilirken aynı zamanda kamp da yapılabilmektedir.

Ardahan şehir merkezine de yaklaşık 30 km uzaklıkta bulunan yayla, komşu şehirlerden de pek çok ziyaretçiyi ağırlamaktadır. Kış aylarında ve yaz aylarından farklı güzellikler sunan yayla, özellikle festival zamanlarında sıklıkla ziyaret edilmektedir.

Temmuz ayında gerçekleştirilen Sahara Pancarcı Festivali, ülkemizin dört bir yanından pek çok kişiyi misafir etmektedir. Festivalde yaylada üretilen organik ürünler büyük ilgi görmektedir. Sizler de Artvin seyahatinizde mutlaka Sahara Yaylasına uğrayarak doğanın keyfini çıkarabilirsiniz.

Sahara Yaylası – Artvin Gezilecek Yerler – En İyi 20 Yer
Sahara Yaylası – Artvin Gezilecek Yerler – En İyi 20 Yer

20. Hopa Müzesi ve Kültür Evi

Hopa Müzesi ve Kültür Evi, Artvin’in sevilen ilçelerinden biri olan ve günübirlik geziler için tercih edilen Hopa’nın en fazla ziyaret edilen noktalarından biridir. Artvin gezilecek yerler listesinde bulunan Hopa Müzesi ve Kültür Evi, bölgenin asırlarca yıllık kültürünü ve adetlerini öğrenmek adına ziyaret edebileceğiniz en güzel müzelerden bir tanesidir.

Müze ve Kültür Evi, 1900’lü yıllarından başlarında inşa edilen eşsiz bir Artvin konağının restore edilmesi ile hizmet vermeye başlamıştır. Hopa Limanının karşısında yer alan müzenin içerisinde; yöreye ait el sanatı ürünleri, günlük eşyalar, tarihi belgeler gibi pek çok nesne bulunmaktadır.

Hopa Müzesi ve Kültür Evi – Artvin Gezilecek Yerler – En İyi 20 Yer
Hopa Müzesi ve Kültür Evi – Artvin Gezilecek Yerler – En İyi 20 Yer

Artvin Gezilecek Yerler

Doğu Karadeniz Bölgesinin en popüler şehirleri arasında yer alan Artvin, yemyeşil doğası, eşsiz güzellikteki yaylaları ve şelaleleri ile ziyaretçilerine doğa içerisinde eşsiz bir tatil deneyimi sunuyor. Eşsiz doğası ve yeşilin her tonunu sunan doğal güzellikleri ile herkesi kendisine hayran bırakan Artvin, her sene binlerce turist tarafından ziyaretçi akımına uğramaktadır. Aynı zamanda Artvin’de gezilecek yerler de oldukça fazladır.

Artvin hakkında daha detaylı bilgi için Artvin Restoran önerileri ve Artvin’de Ne Yenir makalelerini inceleyebilirsiniz.

Mesaj bırak

Votre adresse e-mail ne sera pas publiée. Les champs obligatoires sont indiqués avec *