Diyarbakır’da Yemek Yerleri – En İyi 20 Restoran

Diyarbakır, Türkiye’nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan illerden bir tanesidir. Akdeniz’i Basra körfezine, Karadeniz’i Mezopotamya’ya bağlayan bir konuma sahiptir. Şanlıurfa, Adıyaman, Elazığ, Bingöl, Muş, Batman ve Mardin’le komşudur. Yapılan arkeolojik araştırmalar ile Yontma Taş ve Mezolitik devirlerinde şehrin çevresindeki bazı mağaralarda yaşanmış olduğu anlaşılmıştır.

Diyarbakır, tarih boyunca Amida, Amid, Kara-Amid, Diyar-Bekr, Diyarbekir gibi isimleri almıştır. Son olarak da şu an bildiğimiz « Diyarbakır » ismini almıştır. Şehir, Güneydoğu Anadolu bölgesinin orta bölümünde El-Cezire denilen bölgede Bereketli hilalin kalbinde yer almaktadır.

Diyarbakır, büyükşehir olması ve tarihi açıdan önemli bir konumda bulunması sebebi ile çok sayıda tarihi ve turistik güzelliğe sahiptir. On Gözlü Köprü, Sülüklü Han, Surp Giragos Ermeni Kilisesi, Hevsel Bahçeleri bunlardan birkaçıdır. Diyarbakır’ı gezip görmek isterseniz konaklamak için birçok konforlu ve ferah otel bulabilirsiniz.

Diyarbakır, tarihi ve turistik güzellikleri dışında zengin bir mutfağa sahiptir. Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin esintilerinin bulunduğu Diyarbakır mutfağı, kaburga dolması, acılı ezme, sac tava, Diyarbakır çöreği, burma kadayıf, ayvalı kavurma, ciğer kebabı, mumbar dolması gibi birçok lezzete sahiptir. Bu yazımızda sizler için Diyarbakır’da bulunan yemek yerlerini listeledik. İşte Diyarbakır’da bulunan en iyi 20 restoran!

Not: Bu yazımızı okuduktan sonra Diyarbakır ne yenir listesini keşfetmek için « Diyarbakır’da Ne Yenir » yazımıza bakmayı unutmayın.

Diyarbakır’da En İyi 20 Yemek Yerleri

1. Forum Diyarbakır

Forum Diyarbakır, Diyarbakır ilinin Yenişehir ilçesinde yer alan büyük bir alışveriş merkezidir. Alışveriş merkezinde toplam 113 mağaza bulunuyor, bunların 20 tanesi yeme içme mağazası olarak karşımıza çıkıyor. Baydöner’den Komagene’ye, Popeyes’tan Tavuk Dünyası’na birçok meşhur yemek mağazası bulunuyor.

Forum Diyarbakır, haftanın her günü 10.00-22.00 saatleri arasında hizmet veriyor.

Forum Diyarbakır – Diyarbakır Yemek Yerleri – En İyi 20 Restoran
Forum Diyarbakır – Diyarbakır Yemek Yerleri – En İyi 20 Restoran

2. Ciğerci Remzi Usta

Ciğerci Remzi Usta, Diyarbakır ilinin Kayapınar ilçesinde bulunan Diyarbakır yemek yerlerinden bir tanesidir. Restoran Diclekent’te yer alıyor. İlgili çalışanları ve göz kamaştırıcı sunumlarıyla kaliteli hizmeti amaçlıyor. Fiyatları çok makul olan bir tesis.

Nezih ve hijyenik olmasının yanı sıra sunumlar bol şekilde yapılıyor ve çok lezzetli. Özellikle ciğeri misafirler tarafından hayli beğenilmiş. Paket servis hizmeti de mevcut bulunuyor. Diyarbakır yemek yerleri listesinde bulunan Ciğerci Remzi Usta2da çok özel lezzetleri deneyimleyebilirsiniz.

Ciğerci Remzi Usta, haftanın her günü 10.00-02.00 saatleri arasında hizmet veriyor.

Ciğerci Remzi Usta – Diyarbakır Yemek Yerleri – En İyi 20 Restoran
Ciğerci Remzi Usta – Diyarbakır Yemek Yerleri – En İyi 20 Restoran

3. Fırın-ci

Fırın-ci, Diyarbakır’ın Kayapınar ilçesinde bulunan restoranlardan bir tanesidir. Et kültürünün her halinden, birbirinden lezzetli kahvaltı çeşitlerine; tadına doyulmaz çorba tariflerinden, yemek sonrası tatlılarına kadar zengin bir mutfağı bulunuyor. Ek olarak nostaljik dizaynı ve muazzam sunumları ile göz kamaştırıyor diyebiliriz. Misafirlerine lezzetli mutfağına ilaveten lüks ve nezih bir ortam sunuyor.

Fırın-ci, haftanın her günü 08.00-23.00 saatleri arasında hizmet veriyor.

Fırın-ci – Diyarbakır Yemek Yerleri – En İyi 20 Restoran
Fırın-ci – Diyarbakır Yemek Yerleri – En İyi 20 Restoran

4. Paçacı Fazıl Usta

Paçacı Fazıl Usta, Diyarbakır ilinin Kayapınar ilçesinde yer alan Diyarbakır yemek yerlerinden bir tanesidir. Restoran şık ve lüks. Yemekleri saf kuzu etinden yapılıyor. Aynı zamanda sunumları da muazzam bir biçimde yapılıyor ve çalışanlar hayli samimi.

Özellikle sakatat sevenler için çok doğru bir adres. En çok önerilen yemeklerinin arasında mumbar dolması ve paça çorbası yer alıyor. Yöresel yemeği ile meşhur Paçacı Fazul Usta’da benzersiz lezzetleri deneyimlemenizi tavsiye ederiz. Diyarbakır yemek yerleri listesinde kendisine çok özel bir yer edinen Paçacı Fazul Usta’da benzersiz lezzetleri deneyimlemeniz mümkün.

Paçacı Fazıl Usta, haftanın her günü sabah 06.00’dan gece 03.00’a kadar hizmet veriyor.

Paçacı Fazıl Usta – Diyarbakır Yemek Yerleri – En İyi 20 Restoran
Paçacı Fazıl Usta – Diyarbakır Yemek Yerleri – En İyi 20 Restoran

5. Diyarbakır Büyükşehir Öğretmen Evi

Diyarbakır Büyükşehir Öğretmen Evi, Diyarbakır’ın Yenişehir ilçesinde yer alan konaklama yerlerinden bir tanesidir. Aynı zamanda bünyesinde bulundurduğu Babil Restaurant’ta hizmet vermektedir. Yöresel lezzetlerin bulunduğu restoranda aynı zamanda çeşitli organizasyonlar düzenleyebilirsiniz. Hem konaklamak hem de karnını doyurmak isterseniz burayı tercih edebilirsiniz.

Diyarbakır Büyükşehir Öğretmen Evi, haftanın her günü hizmet veriyor.

Diyarbakır Büyükşehir Öğretmen Evi – Diyarbakır Yemek Yerleri – En İyi 20 Restoran
Diyarbakır Büyükşehir Öğretmen Evi – Diyarbakır Yemek Yerleri – En İyi 20 Restoran

6. Radisson Blu Hotel Diyarbakır

Radisson Blu Hotel Diyarbakır, Diyarbakır’ın Kayapınar ilçesinde bulunan 5 yıldızlı bir oteldir. Bünyesinde Hevsel Restaurant’ı barındırmaktadır. Hevsel Restaurant’ta kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeği açık büfe şeklinde hizmet veriyor.

Radisson Blu Hotel Diyarbakır, bünyesinde aynı zamanda City Cafe&Bar ve Meya Cafe de bulunuyor. City Cafe&Bar’da Diyarbakır manzarası eşliğinde içeceklerinizi yudumlayabilir ya da lezzetli menülerinden yemeklerini tadabilirsiniz. Meya Cafe’de ise istediğiniz atıştırmalığı bulabilirsiniz.

Radisson Blu Hotel Diyarbakır, haftanın her günü hizmet veriyor.

Radisson Blu Hotel Diyarbakır – Diyarbakır Yemek Yerleri – En İyi 20 Restoran
Radisson Blu Hotel Diyarbakır – Diyarbakır Yemek Yerleri – En İyi 20 Restoran

7. New Garden Hotel Diyarbakır

New Garden Hotel Diyarbakır, Diyarbakır’ın Yenişehir ilçesinde yer alan 4 yıldızlı bir oteldir. Otel kendi bünyesinde restoran da bulunduruyor. Rezervasyon yaptırıp bu şık ve lüks restoranda romantik bir akşam yemeği yiyebilirsiniz.

New Garden Hotel Diyarbakır, haftanın her günü hizmet veriyor.

New Garden Hotel Diyarbakır – Diyarbakır Yemek Yerleri – En İyi 20 Restoran
New Garden Hotel Diyarbakır – Diyarbakır Yemek Yerleri – En İyi 20 Restoran

8. Buket Lahmacun

Buket Lahmacun, Diyarbakır’ın Kayapınar ilçesinde bulunan Diyarbakır yemek yerlerinden bir tanesidir. Restoran yüksek kapasiteye sahiptir. Aynı zamanda güler yüzlü ve samimi çalışanlarıyla kaliteli hizmet vermeyi amaçlıyor. Kebaptan dönere, şişten pideye birçok lezzetiyle zengin bir mutfağı bulunuyor. Aynı zamanda Güneydoğu Anadolu insanının cömertliğiyle bol mezeli bir sunum yapıyor.

Buket Lahmacun, haftanın her günü 11.00-22.00 saatleri arasında hizmet veriyor.

Buket Lahmacun – Diyarbakır Yemek Yerleri – En İyi 20 Restoran
Buket Lahmacun – Diyarbakır Yemek Yerleri – En İyi 20 Restoran

9. Nur Ocakbaşı Kayapınar

Nur Ocakbaşı Kayapınar, Diyarbakır’ın Kayapınar ilçesinde yer alan zengin mutfağa sahip Diyarbakır yemek yerlerinden bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor. Restoranda sakatatlar, çorbalar, şişler, kebaplar ve daha birçok lezzet bulunuyor. Açık havada yeme fırsatı da sunuyor. Aynı zamanda paket servis hizmeti de bulunuyor.

Nur Ocakbaşı Kayapınar, haftanın her günü 10.00-23.00 saatleri arasında hizmet veriyor.

Nur Ocakbaşı Kayapınar – Diyarbakır Yemek Yerleri – En İyi 20 Restoran
Nur Ocakbaşı Kayapınar – Diyarbakır Yemek Yerleri – En İyi 20 Restoran

10. Bezgin Bekir Diyarbakır

Bezgin Bekir Diyarbakır, Diyarbakır ilinin Kayapınar ilçesinde yer alan Diyarbakır yemek yerlerinden bir tanesidir. Restoran Fırat’ta bulunuyor. Her türlü yiyecek bulunuyor. Diyarbakır’da bulunan alkollü restoranlardan bir tanesidir. Restoran paket servis imkanı da sunuyor.

Bezgin Bekir Diyarbakır, 7 gün 24 saat hizmet veriyor.

Bezgin Bekir Diyarbakır – Diyarbakır Yemek Yerleri – En İyi 20 Restoran
Bezgin Bekir Diyarbakır – Diyarbakır Yemek Yerleri – En İyi 20 Restoran

11. Gaziantep Künefeci Salih Usta Diyarbakır

Gaziantep Künefeci Salih Usta Diyarbakır, Diyarbakır’ın Kayapınar ilçesinde yer alan restoranlardan bir tanesidir. Tatlıcı olarak biliniyor. Künefesinin çok beğenildiği biliniyor. Fıstıklı, dondurmalı olarak servis ediliyor. Yanında birçok meyve de sunuluyor. Ayrıca restoranın paket servis hizmeti de mevcut bulunuyor.

Gaziantep Künefeci Salih Usta Diyarbakır, haftanın her günü 12.00-01.00 saatleri arasında hizmet veriyor.

Gaziantep Künefeci Salih Usta Diyarbakır – Diyarbakır Yemek Yerleri – En İyi 20 Restoran
Gaziantep Künefeci Salih Usta Diyarbakır – Diyarbakır Yemek Yerleri – En İyi 20 Restoran

12. Ramada By Wyhndam Diyarbakır

Ramada By Wyhndam Diyarbakır, Diyarbakır’ın Kayapınar ilçesinde yer alan 4 yıldızlı bir oteldir. Urfa yolu üzerinde bulunuyor. Bünyesinde Hevsel Restaurant var. Rezervasyon yaptırıp gidebilirsiniz. Kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeği öğünleri bulunuyor.

Restoranın zengin bir mutfağı bulunuyor ve kahvaltı açık büfe şeklinde hizmet veriyor. Restoran şık ve lüks olmasıyla birlikte Türk ve dünya mutfaklarını içeriyor.

Ramada By Wyhndam Diyarbakır, her gün hizmet veriyor.

Ramada By Wyhndam Diyarbakır – Diyarbakır Yemek Yerleri – En İyi 20 Restoran
Ramada By Wyhndam Diyarbakır – Diyarbakır Yemek Yerleri – En İyi 20 Restoran

13. Etiş Lahmacun

Etiş Lahmacun, Diyarbakır’ın Kayapınar ilçesinde yer alan restoranlardan bir tanesidir. Restoran zengin bir menüye sahiptir. Güler yüzlü ve ilgili çalışanları, ilgi çekici sunumlarıyla kaliteli hizmet vermeyi amaçlayan bir işletmedir.

Pide, ızgara, kebap çeşitleri ve lahmacun bulunuyor. Mezeleri bol keseden sunuluyor. En çok önerilen yemeği lahmacun olmuş. Ek olarak paket servis hizmeti sunuluyor.

Etiş Lahmacun, haftanın her günü 11.00-23.00 saatleri arasında hizmet veriyor.

Etiş Lahmacun – Diyarbakır Yemek Yerleri – En İyi 20 Restoran
Etiş Lahmacun – Diyarbakır Yemek Yerleri – En İyi 20 Restoran

14. Leman Kültür Diyarbakır

Leman Kültür Diyarbakır, Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinde de bulunan restoran zincirleri olan bir tesistir. Türk ve dünya mutfağından çeşitli lezzetleri barındırmaktadır. Tesis cafe, bar, restoran şeklinde hizmet vermektedir. Hem acıktığınızda hem de bir şeyler yudumlamak istediğinizde tercih edebilirsiniz.

Leman Kültür Diyarbakır, haftanın her günü 10.00-22.00 saatleri arasında hizmet veriyor.

Leman Kültür Diyarbakır – Diyarbakır Yemek Yerleri – En İyi 20 Restoran
Leman Kültür Diyarbakır – Diyarbakır Yemek Yerleri – En İyi 20 Restoran

15. Özler Et Lokantası

Özler Et Lokantası, Diyarbakır’ın Kayapınar ilçesinde yer alan Diyarbakır yemek yerlerinden bir tanesidir. Restoranın samimiyeti, güler yüzlü çalışanları ile çok sevilmiştir. Lezzetli menüleri bir hayli kalabalıktır. Türk mutfağından zengin içerikler barındırıyor. Ayrıca paket servis hizmeti de bulunuyor.

Özler Et Lokantası, haftanın her günü 09.00-22.00 saatleri arasında hizmet veriyor.

Özler Et Lokantası – Diyarbakır Yemek Yerleri – En İyi 20 Restoran
Özler Et Lokantası – Diyarbakır Yemek Yerleri – En İyi 20 Restoran

16. Doğan Sofra Salonu

Doğan Sofra Salonu, Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinde yer alan bir restorandır. Restoran muazzam bir dizayna sahiptir. Sunumlarının bol keseden oluşu, eşsiz lezzetli yemekleri ve zengin mutfağıyla gelenlerin gönlünü kazanmıştır. Önerilen bir yemek bulunmuyor çünkü gelenler hepsini birbirinden daha fazla beğenmiş.

Doğan Sofra Salonu, haftanın her günü 07.00-22.00 saatleri arasında hizmet veriyor.

Doğan Sofra Salonu – Diyarbakır Yemek Yerleri – En İyi 20 Restoran
Doğan Sofra Salonu – Diyarbakır Yemek Yerleri – En İyi 20 Restoran

17. Acem Gölü Çay Bahçesi Restaurant

Acem Gölü Çay Bahçesi Restaurant, Diyarbakır Sur’da yer alan çok amaçlı bir tesistir. Yeşilliklerin arasında göl manzarası ve bol oksijenle harika bir vakit geçirme imkanı yakalayabilirsiniz. Acem Cafe adı altında bir kafesi bulunuyor.

Aynı zamanda nikah, düğün gibi organizasyonlar da düzenleyebilme imkanı sunuyor. Son olarak da bir restoranı bulunuyor. Diyarbakır’ın inci gibi eşsiz lezzetleri akıl almaz yeşilliklerin arasında muazzam vakit geçirme şansı sunuyor.

Acem Gölü Çay Bahçesi Restaurant, haftanın her günü 09.00-00.00 saatleri arasında hizmet veriyor.

Acem Gölü Çay Bahçesi Restaurant – Diyarbakır Yemek Yerleri – En İyi 20 Restoran
Acem Gölü Çay Bahçesi Restaurant – Diyarbakır Yemek Yerleri – En İyi 20 Restoran

18. Piya Mutfak Cafe

Piya Mutfak Cafe, Diyarbakır’ın Kayapınar ilçesinde yer alan Diyarbakır yemek yerlerinden bir tanesidir. Göz kamaştırıcı bir dizaynı bulunuyor aynı zamanda. Kahvaltı, öğle yemeği, akşam yemeği gibi tüm öğünleri burada geçirebilirsiniz.

Serpme kahvaltısı, ızgaraları, kebapları, makarnaları, pizzaları ve daha birçok lezzeti bulunuyor. Ayrıca samimi çalışanları ve huzurlu ortamıyla birçok misafirin beğenisini kazanmış durumda.

Piya Mutfak Cafe, haftanın her günü 08.00-00.00 saatleri arasında hizmet veriyor.

Piya Mutfak Cafe – Diyarbakır Yemek Yerleri – En İyi 20 Restoran
Piya Mutfak Cafe – Diyarbakır Yemek Yerleri – En İyi 20 Restoran

19. Abbas Waffle Cadde 75

Abbas Waffle Cadde 75, Diyarbakır’ın Kayapınar ilçesinde yer alan bir yemek yeridir. Birçok tatlı çeşidi bulunan bu mekanda en çok beğenilen tatlı waffle. Serpme kahvaltı, fast food gibi seçenekleri bulunuyor. Türk kahvesi de çok övülmüş. Aynı zamanda dilediğiniz sıcak ya da soğuk içeceği içme şansı bulunuyor.

Abbas Waffle Cadde 75, haftanın her günü 07.00-01.00 saatleri arasında hizmet veriyor.

Abbas Waffle Cadde 75 – Diyarbakır Yemek Yerleri – En İyi 20 Restoran
Abbas Waffle Cadde 75 – Diyarbakır Yemek Yerleri – En İyi 20 Restoran

20. Sultanlar Konağı

Sultanlar Konağı, Diyarbakır Sur’da bulunan nostaljik bir yemek yeridir. Restore edilmeden önce bir baronun avukat eviymiş daha sonra kiralanıp böyle bir mekan haline getirilmiş. Konak bir hayli huzurlu ve nostaljik olup sarayı anımsatışı ile göz kamaştırıyor. Bir diğer adı da Hürrem Sultan Konağı olarak biliniyor.

Sultanlar Konağı, zengin mutfak barındırıyor. Özellikle kahvaltı keyfi yapmanız için nokta atışı diyebiliriz. Aynı zamanda şemsiyeli sokakta oluşuyla da dikkatleri çekiyor. Sunumları kendine özgü bir biçimde yapılıyor. Çocuklu aileler için de harika bir yer diyebiliriz! Çocukları ile gelenler için çocuk parkı da bulunuyor. Dilerseniz açık havada da yeme şansı sunuyor. Ek olarak paket servis hizmeti de bulunuyor.

Sultanlar Konağı, haftanın her günü 07.00-00.00 saatleri arasında hizmet veriyor.

Sultanlar Konağı – Diyarbakır Yemek Yerleri – En İyi 20 Restoran
Sultanlar Konağı – Diyarbakır Yemek Yerleri – En İyi 20 Restoran

Diyarbakır Yemek Yerleri

Sizler için Diyarbakır yemek yerlerini özetledik. Diyarbakır’a yolunuz düşerse, Güneydoğu Anadolu’nun güzel insanlarını selamlamayı, Malabadi Köprüsü’ne, Göletli Park’a, Zerzevan Kalesi’ne gitmeyi, Diyarbakır’ın eşsiz mutfağını tatmayı unutmayın. Tarih dolu bu şehri sonuna kadar keşfetmeniz, kendinizi çok daha özel ve benzersiz hissetmenizi sağlayacak. Çok özel otellerde konaklayabilir, benzersiz eşsiz lezzetleri deneyimleyebilirsiniz.

Diyarbakır hakkında daha fazla bilgi almak için Diyarbakır’da gezilecek yerler ve Diyarbakır otelleri başlıklı makaleleri inceleyebilirsiniz.

Mesaj bırak

Votre adresse e-mail ne sera pas publiée. Les champs obligatoires sont indiqués avec *