Muğla’da ne Yenir ? – En İyi 30 Yemek

Muğla, ülkemizin sevilen turizm şehirleri arasında yer alsa da köklü Ege mutfağını da yansıtan bir ildir. Muğla yöresine ait birçok geleneksel ve lezzetli yemekler bulunmaktadır.

Muğla bölgesinde hizmet veren et yemeklerini veya sulu yemek yerlerini bulabilirsiniz. Muğla merkez hamur işlerini ve yöresel yemeklerini bulabileceğiniz birçok lezzet sunar. Bu lezzetlerden dilediğinizi tercih edebilirsiniz. Muğla yemekleri enfes lezzetlerinden olan tadılması gereken lezzetleri bu yazıda bulabilirsiniz.

Muğla daki lezzetler en özel şekilde servis edilen birbirinden farklı tatlara ev sahipliği yapar. Bu lezzetler her damak zevkine hitap eder.

Muğla gezisinde Ege mutfağını da deneyerek şehrin tarihini daha iyi anlayabilirsiniz. Bu yazımızda, Muğla’da en iyi 30 geleneksel yemeği listeleyeceğiz.

Not: Bu yazımızı okuduktan sonra Muğla en iyi restoranlarını keşfetmek için « Muğla Restoran » yazımıza bakmayı unutmayın.

Muğla’da En İyi 30 Yemek

1. Mantar Dolması

Mantar Dolması, Ege mutfağına ait olan lezzetler arasındadır. Sebzeli bir şekilde hazırlanan mantar dolması, Muğla’nın köklü yemekleri içerisindedir.

Mantar Dolması yemeği, bayramlarda sıklıkla hazırlanan yemekler arasındadır. Muğla ilinde yer alan ev yemekleri restoranlarında ve lokantalarında bulabileceğiniz bir yemektir.

Mantar Dolması - Muğla’da ne Yenir? -En İyi 30 Yemek
Mantar Dolması – Muğla’da ne Yenir? -En İyi 30 Yemek

2. Sündürme 

Sündürme, Muğla da ne yenir listesinde mutlaka olması gereken bir yemektir. Sündürme, genelde kahvaltıda veya öğle yemeklerinde tercih edilmektedir.

Sündürme, Muğla ilinin geleneksel tatları içerisindedir. Sündürme içerisinde sarımsak ve peynir yer almaktadır. Sündürme, Muğla’da yer alan birçok kahvaltı restoranında bulabileceğiniz yemeklerdendir.

Sündürme - Muğla’da ne Yenir? -En İyi 30 Yemek
Sündürme – Muğla’da ne Yenir? -En İyi 30 Yemek

3. Zeytinyağlı Bamya

Zeytinyağlı bamya, Ege mutfağının en sevilen sebze yemekleri içerisinde yer almaktadır. Zeytinyağlı bamya, hem lezzetli hem de oldukça sağlıklı bir akşam yemeğidir.

Zeytinyağlı bamya, Osmanlı döneminden bu yana Muğla yöresinde en çok hazırlanan sebze yemekleri arasında olmuştur. Muğla ilinde yer alan birçok lokanta ve restoranda bulabileceğiniz lezzetler arasındadır. 

Zeytinyağlı Bamya - Muğla’da ne Yenir? -En İyi 30 Yemek
Zeytinyağlı Bamya – Muğla’da ne Yenir? -En İyi 30 Yemek

4. Zeytinyağlı Yaprak Sarma 

Zeytinyağlı Yaprak Sarma, ülkemizin dört bir yanına sevilerek tüketilen bir yemektir. Bayram, düğün gibi özel günlerde de özenle hazırlanmaktadır.

Zeytinyağlı yaprak sarma, Ege mutfağına ait yemekler içerisinde yer almaktadır. Yaprak sarmasında asma yaprak tercih edilmektedir.

Zeytinyağlı yaprak sarma, Muğla da ne yenir listesinde olması gereken yemekler içerisindedir. Sarmayı, şehrin dört bir yanında yer alan ev yemekleri restoranlarında bulabilirsiniz.

Zeytinyağlı Yaprak Sarma - Muğla’da ne Yenir? -En İyi 30 Yemek
Zeytinyağlı Yaprak Sarma – Muğla’da ne Yenir? -En İyi 30 Yemek

5. Ekşili Balık 

Ekşili Balık, Muğla da ne yenir listesinde olması gereken Ege mutfağı yemekleri arasında yer almaktadır. Ekşili balık, hanoz ve mercan balıkları ile hazırlanmaktadır.

Ekşili Balık, Muğla yöresinin geleneksel yemekleri içerisinde yer almaktadır. Muğla’da yer alan balık restoranlarında hazırlanmaktadır.

Ekşili Balık - Muğla’da ne Yenir? -En İyi 30 Yemek
Ekşili Balık – Muğla’da ne Yenir? -En İyi 30 Yemek

6. Milas Köfte 

Milas Köfte, Muğla’nın sevilen lezzetleri arasında yer almaktadır. Dana kıyma malzemesi ive tereyağı ile hazırlanan Milas Köfte, her damak tadına uygun bir yemektir.

Milas Köfte, Muğla ilinde yer alan birçok köfte restoranı, ızgara et restoranında bulabileceğiniz bir yemektir.

Milas Köfte - Muğla’da ne Yenir? -En İyi 30 Yemek
Milas Köfte – Muğla’da ne Yenir? -En İyi 30 Yemek

7. Oğlak Yahni

Ege bölgesi, oğlak sayısının fazla olduğu bölgeler içerisinde bulunmaktadır. Oğlağın fazla olması sebebi ile oğlak yahnisi de lezzetli bir şekilde hazırlanmaktadır.

Oğlak yahnisi içerisinde dana eti, sebze ve nohut bulunmaktadır. Yörüklere ait olan oğlak yahnisi, Muğla da ne yenir listesine eklememiz gereken nadir lezzetler arasında yer almaktadır.

Oğlak Yahni - Muğla’da ne Yenir? -En İyi 30 Yemek
Oğlak Yahni – Muğla’da ne Yenir? -En İyi 30 Yemek

8. Döş Dolması 

Döş Dolması, yörüklere ait olan yemeklerden bir diğeridir. Oğlak döşü kullanılarak hazırlanan döş dolması içerisinde sebzeler de bulunmaktadır. Sağlıklı bir yemek olan döş dolması, fırında lezzetli bir şekilde hazırlanmaktadır.

Döş Dolması, Muğla’da yer alan birçok ev yemekleri restoran ve lokantalarda hazırlanmaktadır.

Döş Dolması - Muğla’da ne Yenir? -En İyi 30 Yemek
Döş Dolması – Muğla’da ne Yenir? -En İyi 30 Yemek

9. Çökertme Kebabı 

Çökertme Kebabı, Muğla iline meşhur yemekler arasında yer almaktadır. Kebap, tavuk eti ile hazırlanmaktadır. Kebap içerisinde sebze ve baharatlar bulunmaktadır.

Çökertme Kebabı, Muğla da ne yenir listesinde olması gereken geleneksel ve lezzetli bir yemektir.

Çökertme Kebabı - Muğla’da ne Yenir? -En İyi 30 Yemek
Çökertme Kebabı – Muğla’da ne Yenir? -En İyi 30 Yemek

10. Milas Çaykaması 

Milas Çaykaması, Muğla ilinin geleneksel lezzetleri arasında yer almaktadır. Ateş üstünde lezzetli bir şekilde hazırlanan bir yemektir. Milas çaykaması içerisinde bol yeşillik de eklenmektedir.

Milas Çaykaması içerisinde ıspanak, dereotu ve birçok bitki bulunmaktadır. Muğla’da yer alan birçok geleneksel restoran ve lokantada hazırlanmaktadır.

Milas Çaykaması - Muğla’da ne Yenir? -En İyi 30 Yemek
Milas Çaykaması – Muğla’da ne Yenir? -En İyi 30 Yemek

11. Börülce Ekşilemesi 

Börülce Ekşilemesi, Muğla yöresine ait olan Ege yemekleri arasında yer almaktadır. Zeytinyağlı ve baharatlı bir şekilde hazırlanan bir yemektir.

Börülce Ekşilemesi, yemek olarak da meze olarak da tüketilen bir yemektir. Limon sıkılarak hazırlanan zeytinyağlı lezzetli yemekler arasındadır.

Börülce Ekşilemesi - Muğla’da ne Yenir? -En İyi 30 Yemek
Börülce Ekşilemesi – Muğla’da ne Yenir? -En İyi 30 Yemek

12. Ahtapotlu Pilav 

Ahtapotlu Pilav, Muğla mutfağına ait olan yemeklerden bir tanesidir. Muğla’nın geleneksel ve lezzetli yemeklerin içerisine ahtapot eklenerek hazırlanmaktadır.

Ahtapotlu Pilav, deniz mahsulleri seven kişiler için önerilen oldukça sağlıklı ve lezzetli bir pilav türüdür.

Ahtapotlu Pilav - Muğla’da ne Yenir? -En İyi 30 Yemek
Ahtapotlu Pilav – Muğla’da ne Yenir? -En İyi 30 Yemek

13. Bodrum Mantısı 

Bodrum Mantısı, ülkemizin geleneksel lezzetleri arasında yer alan mantının farklı bir şekilde hazırlanmasıdır.

Bodrum Mantısı, kızartılarak hazırlanan salçalı bir yemektir. Mantı, oldukça lezzetli ve her damak zevkine uygun bir yemektir. Bodrum mantısı, Muğla’da her alan birçok ev yemekleri restoranında bulabileceğiniz bir restorandır.

Bodrum Mantısı - Muğla’da ne Yenir? -En İyi 30 Yemek
Bodrum Mantısı – Muğla’da ne Yenir? -En İyi 30 Yemek

14. Muğla Kebabı

Muğla kebabı, sulu ve etli bir şekilde hazırlanan bir kebaptır. Muğla kebabı, oldukça besleyici ve lezzetli bir yemektir.

Muğla kebabı, Muğla’da en popüler geleneksel yemekler arasında yer almaktadır. Kebabı, Muğla’da yer alan birçok kebap restoran ve lokantasında bulabilirsiniz.

Muğla Kebabı - Muğla’da ne Yenir? -En İyi 30 Yemek
Muğla Kebabı – Muğla’da ne Yenir? -En İyi 30 Yemek

15. Keşkek 

Keşkek, Ege mutfağına ait olan sevilen yemekler arasında yer almaktadır. Muğla da ne yenir listesinde olması gereken keşkek içerisinde dana veya oğlak eti kullanılmaktadır. Zeytinyağlı bir şekilde hazırlanmaktadır.

Keşkek - Muğla’da ne Yenir? -En İyi 30 Yemek
Keşkek – Muğla’da ne Yenir? -En İyi 30 Yemek

16. Kabak Çiçeği Dolması

Kabak Çiçeği Dolması, özenli ve uğraşılarak hazırlanan zeytinyağlı bir yemektir. Ege mutfağına ait olan kabak çiçeği dolması, pirinç ve dereotu ile hazırlanmaktadır.

Kabak Çiçeği Dolması, hafif ve oldukça lezzetli bir yemektir. Muğla’da yer alan birçok ev yemekleri restoranında hazırlanmaktadır. Muğla da ne yenir listesinde olması gereken bir yemektir.

Kabak Çiçeği Dolması - Muğla’da ne Yenir? -En İyi 30 Yemek
Kabak Çiçeği Dolması – Muğla’da ne Yenir? -En İyi 30 Yemek

17. Yağlı Patlıcan Yemeği

Yağlı Patlıcan Yemeği, Ege mutfağına ait olan zeytinyağlı yemekler arasında yer almaktadır. Yağlı patlıcan yemeği içerisinde soğan, sarımsak, biber ve etli bir şekilde hafif bir şekilde hazırlanmaktadır.

Yağlı Patlıcan Yemeği, Muğla ilinde yer alan birçok ev yemekleri restoran ve lokantalarda hazırlanmaktadır.

Yağlı Patlıcan Yemeği - Muğla’da ne Yenir? -En İyi 30 Yemek
Yağlı Patlıcan Yemeği – Muğla’da ne Yenir? -En İyi 30 Yemek

18. Arapsaçı Kavurması 

Arapsaçı Kavurması, Muğla iline ait yöresel lezzetler arasında yer almaktadır. Arapsaçı otu ve et ile hazırlanan yemekler arasında yer almaktadır.

Arapsaçı Kavurması, Muğla da ne yenir listesinde olması gereken geleneksel bir lezzettir. Muğla’da birçok kahvaltı restoranında da bulunmaktadır.

Arapsaçı Kavurması - Muğla’da ne Yenir? -En İyi 30 Yemek
Arapsaçı Kavurması – Muğla’da ne Yenir? -En İyi 30 Yemek

19. Pazı Sarma

Pazı Sarma, Ege mutfağına ait olan yöresel lezzetler arasında yer almaktadır. Pazı sarma, et, sarma ve zeytinyağı ile hazırlanan lezzetli yemekler içerisindedir.

Pazı Sarma, Muğla da ne yenir listesinde olması gereken hafif ve ekşi yemekler arasındadır.

Pazı Sarma - Muğla’da ne Yenir? -En İyi 30 Yemek
Pazı Sarma – Muğla’da ne Yenir? -En İyi 30 Yemek

20. Zeytinyağlı Enginar

Zeytinyağlı Enginar, Ege yöresine ait olan lezzetli ve zeytinyağlı yemekler arasında yer almaktadır. Enginar, oldukça hafif olmasının yanı sıra birçok yemek ile beraber servis edilmektedir.

Zeytinyağlı Enginar, Muğla da ne yenir listesinde olması gereken bir yemektir. Enginar, Muğla’da yer alan birçok ev yemekleri restoranında bulunmaktadır.

Zeytinyağlı Enginar - Muğla’da ne Yenir? -En İyi 30 Yemek
Zeytinyağlı Enginar – Muğla’da ne Yenir? -En İyi 30 Yemek

21. Dülger Balığı Kavurması 

Dülger Balığı Kavurması, Muğla’nın geleneksel yemekleri içerisindedir. Muğla da ne yenir listesinde olması gereken bir yemektir.

Dülger Balığı Kavurması, fileto olarak hazırlanan sağlıklı ve besleyici bir yemektir. Muğla’da yer alan birçok deniz mahsulleri restoranında bulabileceğiniz bir yemektir.

Dülger Balığı Kavurması - Muğla’da ne Yenir? -En İyi 30 Yemek
Dülger Balığı Kavurması – Muğla’da ne Yenir? -En İyi 30 Yemek

22. Cevizli Biber Dolması

Cevizli Biber Dolması, Muğla mutfağına ait olan köklü yemekler içerisinde yer almaktadır. Cevizli biber dolması, hem besleyici hem de oldukça sağlıklıdır.

Cevizli Biber Dolması, taze biber dolması ile hazırlanan bir yemektir. Muğla da ne yenir listesinde mutlaka olması gereken lezzetli bir yemektir.

Cevizli Biber Dolması, Muğla’da birçok ev yemekleri restoranında bulabileceğiniz bir yemektir.

Cevizli Biber Dolması - Muğla’da ne Yenir? -En İyi 30 Yemek
Cevizli Biber Dolması – Muğla’da ne Yenir? -En İyi 30 Yemek

23. Tarhana Çorbası

Tarhana çorbası, Muğla yöresine ait olan geleneksel çorba türleri içerisindedir. Geleneksel lezzetler içerisinde yer alan tarhana çorbası oldukça sağlıklı ve lezzetlidir.

Tarhana çorbası, genel olarak evlerde hazırlanan bir çorba olsa da birçok ev yemekleri restoranında da hazırlanmaktadır. Muğla da ne yenir listesinde olması gereken bir yemektir.

Tarhana Çorbası - Muğla’da ne Yenir? -En İyi 30 Yemek
Tarhana Çorbası – Muğla’da ne Yenir? -En İyi 30 Yemek

24. Kuru Bakla Çorbası

Kuru Bakla Çorbası, Muğla iline ait olan çorbalar içerisinde yer almaktadır. Bakla, zeytinyağı, baharat ve maydanoz kullanılarak hazırlanan sağlıklı bir çorbadır.

Kuru Bakla Çorbası, Muğla da ne yenir listesinde olması gereken bir çorbadır. Muğla’nın birçok kesiminde bulabileceğiniz geleneksel bir yemektir.

Kuru Bakla Çorbası - Muğla’da ne Yenir? -En İyi 30 Yemek
Kuru Bakla Çorbası – Muğla’da ne Yenir? -En İyi 30 Yemek

25. Bulgur Çorbası

Bulgur çorbası, Muğla yöresine ait olan çorbalar arasında yer almaktadır. Kolay bir şekilde hazırlanan sağlıklı ve lezzetli bir türdür. Muğla’da tadabileceğiniz lezzetli ve doyurucu bir çorbadır.

Bulgur çorbası, Muğla da ne yenir listesinde olması gereken bir çorbadır. Muğla’da yer alan birçok çorba restoranı ve lokantada bulabileceğiniz bir lezzettir.

Bulgur Çorbası - Muğla’da ne Yenir? -En İyi 30 Yemek
Bulgur Çorbası – Muğla’da ne Yenir? -En İyi 30 Yemek

26. Hindiba 

Hindiba, Muğla yöresine ait olan yemek ve mezeler içerisinde yer almaktadır. Hindiba, zeytinyağlı bir şekilde hazırlanmaktadır.

Hindiba yemeği içerisinde yer alan yapraklar haşlanmaktadır. Hindiba yemeği ve salatası, Muğla’nın her yöresinde bulabileceğiniz lezzetler arasındadır.

Hindiba - Muğla’da ne Yenir? -En İyi 30 Yemek
Hindiba – Muğla’da ne Yenir? -En İyi 30 Yemek

27. Lokma

Lokma, Ege yöresinde oldukça popüler bir şekilde hazırlanan tatlılar arasında yer almaktadır. Lokma, sokak lezzetleri olarak da bulabileceğiniz bir lezzettir.

Lokma, Muğla ilinde yer alan birçok restoranda da bulabileceğiniz popüler lezzetler içerisindedir.

Lokma - Muğla’da ne Yenir? -En İyi 30 Yemek
Lokma – Muğla’da ne Yenir? -En İyi 30 Yemek

28. Zerde Tatlısı 

Zerde Tatlısı, Muğla yöresine ait olan lezzetli tatlılar içerisinde yer almaktadır. Zerde tatlısı, zerdeçal ve safran kullanılarak hazırlanan bir tatlıdır. Hafif bir şekilde yapılan geleneksel bir lezzettir.

Zerde Tatlısı, Muğla da ne yenir listesinde olması gereken bir tatlıdır. Muğla’da yer alan birçok tatlıcı ve lokantada bulabileceğiniz seçeneklerdendir.

Zerde Tatlısı - Muğla’da ne Yenir? -En İyi 30 Yemek
Zerde Tatlısı – Muğla’da ne Yenir? -En İyi 30 Yemek

29. Höşmerim 

Höşmerim, Balıkesir yöresine ait olan bir tatlı olsa da Ege bölgesi genelinde sevilerek tüketilen lezzetli bir tatlıdır. Muğla da ne yenir listesine olması gereken bir tatlıdır.

Höşmerim, Muğla yöresinde peynir, irmik, kaymak ve süt ile özenle hazırlanan bir tatlıdır. Höşmerim, Muğla ilinde yer alan birçok tatlıcı, pastane ve fırında bulabileceğiniz lezzetler arasındadır.

Höşmerim - Muğla’da ne Yenir? -En İyi 30 Yemek
Höşmerim – Muğla’da ne Yenir? -En İyi 30 Yemek

30. Gerdan Tatlısı 

Gerdan tatlısı, Muğla yöresine ait olan lezzetli tatlılar arasında yer almaktadır. Kuzu gerdanı kullanılarak hazırlanmaktadır. Osmanlı döneminde de padişah tatlısı olarak bilinmekteydi.

Gerdan tatlısı, Muğla da ne yenir listesinde olması gereken bir tatlıdır. Muğla’nın birçok kesiminde bulabileceğiniz bir tattır.

Gerdan Tatlısı - Muğla’da ne Yenir? -En İyi 30 Yemek
Gerdan Tatlısı – Muğla’da ne Yenir? -En İyi 30 Yemek

Muğla’da Ne Yenir

Muğla hakkında daha detaylı bilgi için Muğla Gezilecek Yerler önerileri ve Muğla Otelleri makalelerini inceleyebilirsiniz.

Mesaj bırak

Votre adresse e-mail ne sera pas publiée. Les champs obligatoires sont indiqués avec *