Fethiye’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 40 Yer

Akdeniz Bölgesi’nde yer alan Fethiye kuşkusuz Türkiye’nin en önemli turizm beldelerinden bir tanesi. Her yıl milyonlarca turist tarafından ziyaret edilen Fethiye gezilecek yerler açısından oldukça zengin bir coğrafya.

Dünyaca tanınan antik kentleri, mavi bayraklı plajları, incecik kumla kaplı uzun sahilleri, kanyonları, tabiat parkları ile gezmeye doyamayacağınız duraklardan biri. Özellikle yaz aylarında ziyaretçi akınına uğrayan ilçede; rüzgar sörfünden yamaç paraşütüne, dalıştan doğa yürüyüşüne kadar birçok aktivite yapabilirsiniz.

Masmavi plajları ve enfes doğasıyla görenleri adeta büyüleyen Fethiye’de; Kelebekler Vadisi ve Kabak Koyu, Ölüdeniz, Telmessos Antik Kenti, Katrancı Koyu Tabiat Parkı görmeniz gereken yerlerden sadece birkaçı. Biz de sizler için Fethiye gezilecek en iyi 40 yer listesini hazırladık.

Not: Bu yazımızı okuduktan sonra Fethiye en iyi otellerini keşfetmek için « Fethiye Otelleri » yazımıza bakmayı unutmayın.

Fethiye’de Gezilecek En İyi 40 Yer

1. Gizlilik Şelalesi

Gizlilik Şelalesi, Fethiye ile Saklıkent arasında yer alıyor. Seydikemer’de bulunan ve adeta bir cennet olan şelale doğal güzelliği ile görenleri büyülüyor. Doğa aşıkları tarafından özellikle görülmesi gereken şelale; Fethiye’nin sahip olduğu doğal güzelliklerin başında yer alıyor.

Yaz aylarında 20 metre yüksekten, gürül gürül akan buz gibi suyunda serinleyebileceğiniz Gizlilik Şelalesi; Saklıkent Kanyonu’ndan 600 metre uzaklıkta yer alan muhteşem bir doğa harikası. Vadiden 300 metre yürüyerek ulaşılan Gizlilik Şelalesi, Fethiye gezilecek yerler arasında bulanan duraklardan.

Gizlilik Şelalesi - Fethiye’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 40 Yer
Gizlilik Şelalesi – Fethiye’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 40 Yer

2. Amintas Kaya Mezarları

Amintas Kaya Mezarları, M.Ö 4.yüzyıla ait olan, Likya döneminden kalan tarihi yapılar. Fethiye’nin adeta sembollerinden biri olan, toplumda yüksek bir statüye sahip önemli kişiler için kayalar içerisine inşa edilmiş olan Amintas Kaya Mezarları, Fethiye’nin sahip olduğu en önemli tarihi yapılardan bir tanesi.

Şehir merkezinde yer alan tarihi mezarları görebilmek için Amintas’a basamaklar ile tırmanmanız gerekiyor. Kaya Mezarlarını gezerken Fethiye’nin muhteşem deniz manzarasını da izleyebilirsiniz. Amintas Kaya Mezarları, Fethiye’ye gelen gezi severlerin gezilecek yerler listelerine almaları gereken önemli bir tarihi nokta.

Amintas Kaya Mezarları - Fethiye’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 40 Yer
Amintas Kaya Mezarları – Fethiye’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 40 Yer

3. Saklıkent Milli Parkı

Saklıkent Milli Parkı, Saklıkent Kanyonu olarak da biliniyor. Kanyonun çevresi 1996’da milli park ilan ediliyor. 12.390 hektarlık bir alanı kaplayan ve Fethiye’nin sahip olduğu doğal güzelliklerinden biri olan Saklıkent Milli Parkı, Fethiye merkezden 50 kilometre uzaklıkta yer alıyor.

18 kilometre uzunluğundaki kanyonun içerisinde yürüyüş yapabilmeniz için tahta köprüler bulunuyor. Ağırlıklı olarak Kızılçamlarla çevrili olan Saklıkent Milli Parkı; çevre halkı ve Fethiye’ye gelen ziyaretçilerin piknik alanı ihtiyaçlarını da karşılıyor. Türkiye’nin en çok yabancı turist çeken noktalarından biri Saklıkent Milli Parkı.

Saklıkent Milli Parkı - Fethiye’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 40 Yer
Saklıkent Milli Parkı – Fethiye’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 40 Yer

4. Kıdrak Koyu

Kıdrak Koyu, Kıdrak Milli Parkı’nın bir parçası. Kelebekler Vadisi ve Kabak Koyu arasından konumlanan koy; sahip oluğu ince kumu, sakin atmosferi ve yeşil ağaçları ile muhteşem bir doğal güzellik.

Fethiye’nin en güzel koylarından biri olan Kıdrak Koyu; doğa ile iç içe vakit geçirmeyi seven ziyaretçilerin yoğun olarak ilgi gösterdiği bir yer. Trekking ve dalış yapmaya uygun olan zemini ve suyuyla, yürüyüş parkurlarının da bulunduğu Kıdrak Koy’u; fotoğraf meraklılarının da ilgisini çekiyor. Kamp yapma imkanı da bulunan Kıdrak Koyu; Fethiye’nin güzel yerleri arasında üst sıralarda yer alan bir doğa harikası.

Kıdrak Koyu - Fethiye’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 40 Yer
Kıdrak Koyu – Fethiye’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 40 Yer

5. Büyük Samanlık Plajı

Büyük Samanlık Plajı, Fethiye merkeze 7 kilometre uzaklıkta yer alan bir koyda bulunuyor. Aracı olmayan ziyaretçiler için limandan belli saatlerde kalkan tekneler ile koya ulaşmanız da mümkün.

Yaz aylarında hem çevre halkı hem de Fethiye’ye ziyarete gelen gezi severler tarafından yoğun ilgi gören Büyük Samanlık Plajı; minik taşlarla bezeli cam gibi suyu, piknik alanları, yürüyüş ve bisiklet parkurları ile Fethiye gezilecek yerler listesinde üst sıralarda yer alıyor.

Büyük Samanlık Plajı - Fethiye’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 40 Yer
Büyük Samanlık Plajı – Fethiye’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 40 Yer

6. Fethiye Arkeoloji Müzesi

Fethiye Arkeoloji Müzesi, M.Ö 3000 yılından başlayarak Bizans dönemine kadar uzanan tarihi eserleri görebileceğiniz bir müze. Özellikle tarih meraklılarının kaçırmaması gereken müzeye giriş ücreti de bulunmuyor.

Arkeoloji ve etnografya olarak iki farklı salonda eserlerin sergilendiği müzede yer alan buluntuların neredeyse tamamı Fethiye ve çevresinde yapılan kazı çalışmalarından çıkan tarihi eserler.

Arkeoloji tutkunlarının muhakkak görmelerini tavsiye ettiğimiz Fethiye Arkeoloji Müzesi; Fethiye’nin sahip olduğu tarihi zenginliği en iyi anlatan yerlerden de biri.

Fethiye Arkeoloji Müzesi - Fethiye’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 40 Yer
Fethiye Arkeoloji Müzesi – Fethiye’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 40 Yer

7. Kelebekler Vadisi ve Kabak Koyu

Kelebekler Vadisi ve Kabak Koyu, Fethiye’nin en meşhur yerlerinden. Kabak Koyu’nun bilinmeye başlaması, 1987 yılında Ölüdeniz’in ve Kelebekler Vadisi’nin keşfiyle oluyor. Son yıllarda popülerliği gittikçe artan Kelebekler Vadisi ve Kabak Koyu ülkemize gelen çok sayıda yabancı turiste de ev sahipliği yapıyor.

Kabak Koyu, özellikle yaz aylarında Fethiye’ye gelen ziyaretçilerden kamp merakı olanlar için en güzel noktalardan bir tanesi. İsmini içerisinde barındırdığı 80’den fazla kelebek türünden alan Kelebekler Vadisi de muhteşem doğasıyla, yaz aylarında Fethiye’ye gelen yerli ve yabancı turistlerin gezilecek yerler listesinde olması gereken bir diğer durak.

Kelebekler Vadisi ve Kabak Koyu - Fethiye’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 40 Yer
Kelebekler Vadisi ve Kabak Koyu – Fethiye’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 40 Yer

8. Tlos Antik Kenti

Tlos Antik Kenti, M.Ö 14.yüzyılda kurulan ve Likya şehirlerinden en büyüğü olan tarihi kent. Fethiye’nin merkezine 42 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Yaka Köyü sınırlarına dahil olan antik kent; Fethiye’nin sahip olduğu en önemli antik kentlerden bir tanesi.

500 metre yükseklikte, dağ yamaçlarında inşa edilmiş olan Tlos Antik Kenti Unesco Dünya Mirası Geçici listesine dahil edilmiş. Tarihte Likyalıların ülkesi olarak bilinen Tlos Antik Kenti; şehre gelen yabancı turistlerin en çok ilgi gösterdikleri yerlerden bir diğeri. Fethiye’nin sahip olduğu tarihi yapılar arasında önemli bir sıraya sahip olan Tlos Antik Kenti, Fethiye gezilecek yerler arasında.

Tlos Antik Kenti - Fethiye’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 40 Yer
Tlos Antik Kenti – Fethiye’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 40 Yer

9. Fethiye Limanı

Fethiye Limanı, Türkiye’nin hareketli limanlarından biri. Ayrıca bir adet gümrüğe de ev sahipliği yapan limanda özel marinanın yanı sıra belediyenin işlettiği marina da bulunuyor.

Teknelerin yanaştığı Fethiye Limanı’na özel tekneler ve tur tekneleri giriş çıkış yapabiliyor. Tekne ile yolculuk eden gezi severlerin Fethiye gezileri sırasında yanaşacağı liman Fethiye Limanı’dır. Fethiye’de bulunan koylara da bu limandan kalkan tekneler ile ulaşmak mümkün.

Fethiye Limanı - Fethiye’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 40 Yer
Fethiye Limanı – Fethiye’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 40 Yer

10. Kuleli Plajı

Kuleli Plajı, Fethiye yarımadası üzerinde yer alan koylardan bir tanesi. Çam ormanları arasında, berrak sularıyla yaz aylarında muhakkak gitmeniz gereken lokasyonlardan biri de kuşkusuz Kuleli Plajı.

Yeşilin ve mavinin hemen hemen her tonunu görebileceğiniz, yeşilinde oksijen, mavisinde ferahlık hissedeceğiniz plaja giriş ücretsiz. İçeride yer alan tesislerden şezlong ve şemsiye de kiralayabiliyorsunuz. Doğayla iç içe vakit geçirmek isteyen yerli ve yabancı turistlerin muhakkak görmesi gereken Fethiye’nin doğal güzelliklerinden biri de Kuleli Plajı.

Kuleli Plajı - Fethiye’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 40 Yer
Kuleli Plajı – Fethiye’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 40 Yer

11. Telmessos Antik Kenti

Telmessos Antik Kenti, tarihi M.Ö 3.000 yıllarına dayanıyor. Ege Bölgesi’nde yer alan ilk yerleşim merkezlerinden biri olan antik kent adını da Apollon’nun oğlu Telmessos’tan almış. Antik kentleri ile meşhur olan Fethiye’de yer alan Telmessos Antik Kenti; Türkiye’nin en çok bilinen antik kentlerinin başında yer alıyor.

Tarih turlarına ilgisi olan gezi severlerin özellikle görmesi gereken yerlerden biri olan Telmessos Antik Kenti’nde yapılan kazı çalışmalarında; Roma dönemine ait sanat eserleri, kaya mezarları ve antik tiyatrolar bulunmuştur. Etkileyici güzellikteki antik kenti görmenizi tavsiye ediyoruz.

Telmessos Antik Kenti - Fethiye’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 40 Yer
Telmessos Antik Kenti – Fethiye’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 40 Yer

12. Katrancı Koyu Tabiat Parkı

Katrancı Koyu Tabiat Parkı, 2011 yılında tabiat parkı ilan edilmiştir. Kamp yapmak isteyen gezi severler için olanak sunan tabiat parkının içerisinde çadır alanları da yer alıyor. Fethiye’ye 15 kilometre uzaklıkta yer alan Katrancı Koyu Tabiat Parkı enfes doğasıyla ziyaretçilerine huzurlu bir ortam sunuyor.

Çam ağaçları ile dolu olan orman içerisinde yer alan tabiat parkında; denizin ve doğanın tadını sonuna kadar çıkarabilirsiniz. Yaz aylarında bir hayli ilgi gören Katrancı Kotu Tabiat Parkı’nın; çevre halkının piknik alanı ihtiyacını da karşıladığı biliniyor. Fethiye gezilecek en iyi 40 yer listesinde bulunan Katrancı Koyu Tabiat Parkı’nı görmenizi tavsiye ediyoruz.

Katrancı Koyu Tabiat Parkı - Fethiye’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 40 Yer
Katrancı Koyu Tabiat Parkı – Fethiye’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 40 Yer

13. Fethiye Kalesi

Fethiye Kalesi, Amitas Kaya Mezarı’nın yanında yer alan Fethiye’nin önemli tarihi yapılarından bir diğeri. 15.yüzyılda Rodos şövalyeleri tarafından inşa edilmiş olan kale; tarihte korunma amacıyla kullanılmış. Fethiye merkezden 3 kilometre uzaklıkta yer alan kaleden günümüze ancak bir bölümü kalabilmiş.

Merkezi konumundan dolayı da rahatlıkla görme imkanı bulabileceğiniz tarihi yapıyı ziyaret ettiğinizde muhteşem bir Fethiye manzarayla da karşılaşacaksınız. Fethiye’ye gelen ziyaretçilerden özellikle tarihe merakı olanların görmesi gereken bir diğer nokta da Fethiye Kalesi.

Fethiye Kalesi - Fethiye’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 40 Yer
Fethiye Kalesi – Fethiye’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 40 Yer

14. Ölüdeniz

Ölüdeniz, 2006’da dünyanın en güzel kumsalı seçilen muhteşem güzellikteki bir diğer durak. Etrafında yer alan koyların aksine dalgasız, düz deniziyle Ölüdeniz adını almış olan masmavi sulara sahip olan deniz; Fethiye’ye yaz tatili için gelen yerli ve yabancı turistlerin ilk seçeneklerinden biri oluyor.

İncecik bir kuma sahip olan Ölüdeniz Fethiye’den 16 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Aracı olmayan ziyaretçiler için, Fethiye’den hemen hemen her saat kalkan dolmuşlarla da buraya gelebilirsiniz. Likyalıların güneş diyarı olarak adlandırdıkları Ölüdeniz’de yaz aylarında ziyaretçi akını yaşanıyor. Fethiye gezilecek en iyi yerler listesinde önemli bir sıraya sahip olan Ölüdeniz’in masmavi, berrak sularında mutlaka yüzmelisiniz.

Ölüdeniz - Fethiye’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 40 Yer
Ölüdeniz – Fethiye’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 40 Yer

15. Likya Yolu

Likya Yolu, dünyada yer alan en iyi 10 yürüyüş yolu arasında bulunuyor. 535 kilometre uzunluğundaki yürüyüş rotasıyla Türkiye’nin de sahip olduğu en uzun yürüyüş parkuru. Likya kalıntıları arasında enfes bir yürüyüş deneyimi sunan Likya Yolu; Fethiye’de yer alan en iyi trekking noktalarından da bir tanesi.

Özellikle doğa yürüyüşü yapmayı seven ziyaretçiler; Ölüdeniz’den başlayarak Antalya’ya kadar uzanan Likya Yolu’nun bir kısmını, muhteşem manzara eşliğinde yürüyebilirler. Bölgede yer alan lokantalar da molalar vererek yürüyüşünüz tadını çıkartabilirsiniz. Likya Yolu nefes kesen doğal güzelliğiyle Fethiye’de görülmesi gereken yerlerden biri.

Likya Yolu - Fethiye’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 40 Yer
Likya Yolu – Fethiye’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 40 Yer

16. Afkule Manastırı

Afkule Manastırı, denizden yaklaşık olarak 400 metre yukarıda inşa edilmiş tarihi bir yapı. Kayaköy’den 3 kilometre uzaklıkta yer alan Afkule Manastırı’nın inşa tarihi tam olarak bilinmemekle birlikte, 5. ya da 6.yüzyıla ait olduğu düşünülüyor.

Rodos Adası’na kadar uzanan muhteşem deniz manzarasıyla da ilgi gören manastırın günümüze ne yazık ki çok küçük bir bölümü ulaşabilmiş. Fethiye’nin sahip olduğu en önemli tarihi yerlerden biri olan manastır; ziyaretçilerine sunduğu eşsiz manzara sebebiyle de çok sayıda yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapıyor.

Afkule Manastırı - Fethiye’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 40 Yer
Afkule Manastırı – Fethiye’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 40 Yer

17. Faralya Köyü

Faralya Köyü, Fethiye’den 25 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Ege Denizi manzarasına doyacağınız Faralya Köyü’nün ünü; çoktan Türkiye sınırlarını aşmış durumda. Kamp tutkunları tarafından sıklıkla ziyaret edilen köy; içerisinde yer alan bungalov evleri ve otelleri ile de gezi severlere konaklama imkanı sunuyor.

Fethiye’nin sahip olduğu bir diğer doğal güzellik olan, doğa sporlarıyla ilgilenen yerli ve yabancı turistlerin her yıl akın ettiği Faralya Köyü; Fethiye gezilecek en iyi yerler listesinde önemli bir sıraya sahip.

Faralya Köyü - Fethiye’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 40 Yer
Faralya Köyü – Fethiye’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 40 Yer

18. Sidyma Antik Kenti

Sidyma Antik Kenti, Fethiye’ye 48 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Fethiye’de yer alan en önemli antik kentlerinden bir tanesi. Bölgede yapılan kazı çalışmaları sonucunda antik kentin Roma dönemine kadar uzandığı öğrenilmiştir.

Antik kentte gezerken; anıt mezarları, kiliseleri ve hamamları görebilirsiniz. Gözetleme kulesinin de olduğu Sidyma Antik Kenti’nde doğanın güzelliği ile iç içe geçmiş tarihi doyasıya keşfedebilirsiniz. Fethiye’ye gelen tarih meraklılarının muhakkak görmesi gereken yerlerden biri de Sidyma Antik Kenti.

Sidyma Antik Kenti - Fethiye’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 40 Yer
Sidyma Antik Kenti – Fethiye’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 40 Yer

19. Yediburunlar Köyü

Yediburunlar Köyü, etrafı antik kentler tarafından çevrelenmiş olan köy Fethiye’de yer alan cennet duraklardan bir tanesi. Konumu Ölüdeniz ile Patara arasında olan köyün sahip olduğu muhteşem doğa ve deniz manzarası görenleri adeta büyülüyor.

Doğal görüntüye zarar vermeden inşa edilmiş olan butik otellerinde konaklama imkanı sunan Yediburunlar Köyü Fethiye’de sakin ve huzur dolu bir tatil yapmak isteyen gezi severlerin listelerinde ilk sıraya koymaları gereken yerlerden bir tanesi.

Yediburunlar Köyü - Fethiye’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 40 Yer
Yediburunlar Köyü – Fethiye’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 40 Yer

20. Kızılada

Kızılada, Fethiye’den 6.5 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Antik çağlarda adı Lagusa olan Kızılada; günümüzdeki adını; gün batarken güneşin yansıttığı ışınlar ile kızıl renge bürünen kayalarından alıyor. Bir otel, restoran ve deniz fenerinin olduğu Kızılada tekne turlarının en çok uğradığı yerlerden biri.

Dalış sporuyla ilgilenen yerli ve yabancı turistlerin oldukça ilgisini çeken ada; Fethiye’de doğayla baş başa, sakin ve huzur dolu bir tatili sonuna kadar vadediyor. Sahip olduğu muhteşem doğal güzelliğiyle Kızılada, Fethiye gezilecek yerler listesinde üst sıralarda.

Kızılada - Fethiye’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 40 Yer
Kızılada – Fethiye’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 40 Yer

21. Toparlar Şelalesi

Toparlar Şelalesi, Fethiye’den 69 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Günümüze kadar doğal güzelliğini korumayı başarmış olan şelale; serin suyuyla yaz aylarında adeta bir cennet.

Yaklaşık olarak 4 metre yükseklikten akan buz gibi suyuyla ziyaretçilerine doğada huzur dolu bir atmosfer sunuyor. Özellikle, dalış meraklılarının ve fotoğraf tutkunlarının listesinde olan Toparlar Şelalesi, Fethiye’nin sahip olduğu doğal güzelliklerden bir diğeri.

Toparlar Şelalesi - Fethiye’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 40 Yer
Toparlar Şelalesi – Fethiye’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 40 Yer

22. Soğuk Su Koyu

Soğuk Su Koyu, tekne turlarının uğrak yerlerinden biri. Fethiye’den 14 kilometre uzaklıkta yer alan koy; adını yaz aylarında bile buz gibi olan suyundan almış. Berrak ve tertemiz sularıyla Fethiye’nin cennet köşelerinden bir diğeri.

Soğuk suda yüzmeyi seven gezi severleri özellikle memnun edecek olan koyda; deniz keyfinizde size balık sürüleri de eşlik ediyor. Dalış için de sıklıkla tercih edilen Soğuk Su Koyu; Fetiye ziyaretiniz sırasında görmeniz gereken koylardan biri.

Soğuk Su Koyu - Fethiye’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 40 Yer
Soğuk Su Koyu – Fethiye’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 40 Yer

23. Babadağ

Babadağ, yamaç paraşütü için Fethiye’de yer alan adreslerden biri. Birden fazla zirveye sahip olan dağ; doğa sporları tutkunları için Fethiye’nin vazgeçilmez yerlerinden biri. Yaz aylarında oldukça ilgi gören dağ; ziyaretçilerine eğlenceli aktiviteler sunuyor.

Yürüyüş parkurları ve piknik alanları, sahip olduğu manzarası ile de yerli ve yabancı turistler tarafından yoğun ilgi gören Babadağ; Fethiye’nin önemli turizm noktalarından biri.

Babadağ - Fethiye’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 40 Yer
Babadağ – Fethiye’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 40 Yer

24. Cennet Koyu

Cennet Koyu, Kabak Koyu yakınlarında yer alıyor. Tekne ya da patika yoldan yürüyerek ulaşılabilen Cennet Koyu; adının hakkını sonuna kadar veren muhteşem bir doğal güzellik. Etrafında yer alan kayalıklar ulaşımın kolay olmadığı koy; bu sayede bakir kalmayı başarabilmiş Fethiye güzelliklerinden bir tanesi.

Sakin denizi ve bol oksijenli temiz havasıyla ziyaretçilerini adeta mest eden Cennet Koyu; Fethiye’de dalış için de tercih edilen yerlerden bir diğeri. Doğada vakit geçirmek isteyen gezi severlerin rotalarına eklemeleri gereken yerlerden biri de Cennet Koyu.

Cennet Koyu - Fethiye’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 40 Yer
Cennet Koyu – Fethiye’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 40 Yer

25. Fethiye Kordon

Fethiye Kordon, Fethiye sahilinde yer alan yürüyüş yolu. Görüntüsü ile bazı ziyaretçiler tarafından İzmir Kordon’a da benzetilen yer; lokantaları, kafeleri, dükkanları ile Fethiye’nin hareketli yerlerinden.

Deniz manzarası eşliğinde uzun yürüyüşler yaparak etrafta yer alan lokantalarında leziz yemekler yiyebileceğiniz Fethiye Kordon’da güzel bir yürüyüş yapmanızı öneriyoruz.

Fethiye Kordon - Fethiye’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 40 Yer
Fethiye Kordon – Fethiye’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 40 Yer

26. Yakapark

Yakapark, Fethiye merkeze 32 kilometre uzaklıkta, Yaka Köyü’nde yer alıyor. Fethiye’de yaz tatili yapmak isteyen yerli ve yabancı turistlerin adeta akın ettiği Yakapark’ta taptaze balıklar yiyip, soğuk sularında yorgunluğunuzu atabilirsiniz.

Çocuklu ailelerin de düşünülmüş olduğu bölgede; alabalık yetiştiriciliği de yapılmakta. Birbirinden güzel lokantaları, kafeleri, seyir terasları ve yürüyüş yolları bulunan Yakapark; Fethiye gezilecek en yerler  arasında üst sıralarda bulunuyor.

Yakapark - Fethiye’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 40 Yer
Yakapark – Fethiye’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 40 Yer

27. 12 Adalar

12 Adalar, tekne turlarının bir numaralı durağı. Bir diğer ismi Menteşe Adaları olan 12 Adalar; aslında 20 tane adadan oluşuyor. Bazıları oldukça popüler olan adalar dışında; el değmemiş adalar da mevcut.

Yaz aylarında, yat limanından her gün kalkan tekne turları ile 12 Adayı gezebilirsiniz. Birçoğunda mavi bayrak bulunan plajlara sahip olan adalarda; birbirinden lezzetli yemekler yiyip, eğlenceli vakit geçirebilirsiniz. Fethiye’nin önemli turizm duraklarından biri olan 12 Adalar; ülkemize tatile gelen yabancı turistler tarafından da büyük ilgi görmekte.

12 Adalar - Fethiye’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 40 Yer
12 Adalar – Fethiye’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 40 Yer

28. Şövalye Adası

Şövalye Adası, Fethiye Adası olarak da anılıyor. Adını 15. yüzyılda adada yaşamış olan Rodos Şövalyeleri’nden alan ada; az sayıda evi, lokantası ve kafesiyle Fethiye’nin en beğenilen turistik noktalarından biri.

Hem tarihi yapıları hem de doğal güzelliği ile gezi severleri memnun eden Şövalye Adası; 1.derece sit alanı olarak da korunma altına alınmış. Bozulmamış doğal güzellikleri, enfes denizi ve tarihi yapılarıyla, Fethiye gezilecek en iyi 40 yer arasında üst sıralarda yer alıyor.

Şövalye Adası - Fethiye’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 40 Yer
Şövalye Adası – Fethiye’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 40 Yer

29. Dalyan Kaya Mezarları

Dalyan Kaya Mezarları, Fethiye’nin merkezine 71 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Dünyaca bilinen tarihi noktalardan biri olan Dalyan Kaya Mezarları; Kaunos Antik Kenti’nin bir bölümü. Tarihinin M.Ö 4.yüzyıla dayandığı düşünülen tarihi yapı; Fethiye’de yerli ve yabancı turistlerin en çok ilgi gösterdiği noktalardan bir diğeri.

Tarih ve kültür gezilerini seven gezi seveler tarafından muhakkak görülmesi gereken Dalyan Kaya Mezarlarında; antik tiyatro, kilise ve hamam gibi tarihi yapılar da bulunuyor. Etkileyici bir manzaraya sahip olan tarihi yer; Fethiye gezilecek yerler listesinde kuşkusuz en üst sıralarda.

Dalyan Kaya Mezarları - Fethiye’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 40 Yer
Dalyan Kaya Mezarları – Fethiye’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 40 Yer

30. Belcekız Plajı

Belcekız Plajı, Türkiye’nin sahip olduğu en güzel plajlardan bir tanesi. Ölüdeniz’de yer alan plaj; uzun kumsalı ve masmavi temiz denizi ile oldukça beğeniliyor. Yaz aylarında Fethiye’de tatil yapan yerli ve yabancı turistlerin tercih ettiği plajlardan biri olan Belcekız Plajı; huzurlu atmosferiyle görenleri büyülüyor.

Rüzgar alan bir plaj olan Belcekız Plajı bu özelliği sayesinde rüzgar sörfü ve deniz paraşütü için de oldukça uygun. Fethiye’de yaz turizminin önemli duraklarından biri olan Belcekız Plajı; Fethiye gezilecek yerler listesinde bulunuyor.

Belcekız Plajı - Fethiye’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 40 Yer
Belcekız Plajı – Fethiye’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 40 Yer

31. İnlice Plajı

İnlice Plajı, Fethiye’nin mavi bayrağa sahip olan plajlarından bir diğeri. Sığ denizi ile öncelikli olarak çocuklu ailelerin tercih ettiği plajlardan biri olan İnlice Plajı’na giriş ücreti de bulunmuyor. Geniş bir kumsala sahip, masmavi sularıyla Fethiye’nin sahip olduğu en güzel doğal güzelliklerden bir tanesi de İnlice Plajı.

Plaj içerisinde şezlong ve şemsiye kiralayabileceğiniz tesislerin arka tarafında , butik oteller ve yeşil alan bulunuyor. Çoğunlukla çam ağaçlarıyla çevrili olan İnlice Plajı denize doyacağınız bir plaj.

İnlice Plajı - Fethiye’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 40 Yer
İnlice Plajı – Fethiye’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 40 Yer

32. Kıdrak Koyu

Kıdrak Koyu, Kıdrak Milli Parkı’nın bir parçası. Deniz tatili yapmak isteyen ziyaretçilerinin seçebileceği bir diğer koy olan Kıdrak Koyu; enfes suyu, masmavi manzarası ve bol oksijenli doğasıyla hayranlık uyandırıyor.

Yürüyüş parkurları, kamp alanları ile sıklıkla tercih edilen Kıdrak Koyu; nefes kesen bir manzara eşliğinde uzun yürüyüş parkurlarına da sahip. Doğa fotoğrafçılığına meraklı gezi severlerin görmesi gereken plaj; kuş gözlemciliği için de uygun. Fethiye’nin sahip olduğu bir diğer muhteşem koy olan Kıdrak Koyu, Fethiye gezilecek yerler arasında üst sıralarda yer alıyor.

Kıdrak Koyu - Fethiye’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 40 Yer
Kıdrak Koyu – Fethiye’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 40 Yer

33. Boncuklu Koyu

Boncuklu Koyu, tekne turlarının en uğrak noktalarından biri de bu koy. Büyük ve küçük olmak üzere toplamda iki koydan oluşan Boncuklu Koyu’na giriş ücreti bulunmuyor. Etrafını saran çam ağaçlarının gölgesinde huzurlu bir doğa tatili yapma imkanı sunan koyun denizi de cam gibi masmavi suyuyla dikkat çekiyor.

Su sporları yapma imkanı da sunan koy; yaz aylarında oldukça rağbet görüyor. Yerli ve yabancı turistlerin yaz tatili için Fethiye’de sıklıkla tercih ettikleri muhteşem bir koy. Fethiye tatiliniz sırasında görmenizi tavsiye ettiğimiz koylardan biri de Bocuklu Koyu oluyor, listenize eklemeyi unutmayın.

Boncuklu Koyu - Fethiye’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 40 Yer
Boncuklu Koyu – Fethiye’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 40 Yer

34. Sarıgerme Plajı

Sarıgerme Plajı, Fethiye’den 55 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Fethiye’nin doğal güzelliğini günümüze kadar korumayı başarmış olan plaj; Türkiye’de yer alan en uzun plajlardan bir tanesi. İncecik kumlara sahip plajı ve masmavi deniziyle görenleri büyüleyen Sarıgerme Plajı’nda yeşile ve maviye doyabilirsiniz.

Doğa tutkunu olan yerli ve yabancı turistlerin Fethiye’de sıklıkla tercih ettiği Sarıgerme Plajı, Fethiye gezilecek yerler listesinde önemli bir sıraya sahip.

Sarıgerme Plajı - Fethiye’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 40 Yer
Sarıgerme Plajı – Fethiye’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 40 Yer

35. Letoon Antik Kenti

Letoon Antik Kenti, M.Ö 7. yüzyılda kurulduğu düşünülüyor. Tarihte Likyalılar’ın dini merkezi olan antik kent; Unesco Dünya Mirası listesinde yer alıyor. Dünya çapında bilinen Letoon Antik Kenti her yıl milyonlarca insan tarafından ziyaret ediliyor.

Antik kente bulunan; kiliseler ve büyük antik tiyatro oldukça ilgi çekiyor. Tarih gezilerini seven kişilerin mutlaka görmesi gereken yerlerden biri Letoon Antik Kenti; Fethiye’nin sahip olduğu en önemli tarihi noktalar bir tanesi.

Letoon Antik Kenti - Fethiye’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 40 Yer
Letoon Antik Kenti – Fethiye’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 40 Yer

36. Girdev Gölü

Girdev Gölü, Fethiye’ye 87 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Gölü çevreleyen Girdev Yaylası ile muhteşem güzellikte bir doğa harikası da Girdev Gölü.

Yaz aylarında çevre halkı tarafından piknik alanı olarak kullanılan Girdev Gölü; doğayla iç içe vakit geçirmek, doğa yürüyüşü yapmak ve balık tutmak için de çok elverişli. Fethiye’nin sahip olduğu doğal güzellikleri görmek isteyen gezi severlerin mutlaka uğraması gereken duraklardan biri de Girdev Gölü.

Girdev Gölü - Fethiye’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 40 Yer
Girdev Gölü – Fethiye’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 40 Yer

37. Fethiye Aşıklar Tepesi

Fethiye Aşıklar Tepesi, Fethiye’yi doyasıya izleyebileceğiniz tepe. Fethiye’de en çok bilinen yerlerden biri olan Aşıklar Tepesi; yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken yerlerin başında geliyor. Enfes bir doğa yürüyüşünün ardından varılan tepede sizi karşılayan manzarayı uzun bir süre izlemek isteyeceksiniz.

Fethiye Kalesi’ne yakın konumda olmasıyla da en çok ziyaret edilen yerlerden biri olan Aşıklar Tepesi’nde yer alan kafelerde, lokantalarda manzaraya karşı güzel bir keyif yapabilirsiniz. Fethiye gezilecek yerler arasında Aşıklar Tepesi de var.

Fethiye Aşıklar Tepesi - Fethiye’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 40 Yer
Fethiye Aşıklar Tepesi – Fethiye’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 40 Yer

38. Pınara Antik Kenti

Pınara Antik Kenti, Likya yolu üzerinde bulunuyor. Fethiye merkezden 45 kilometre uzaklıkta yer alan antik kent; Unesco Dünya Mirası Geçici listesine dahil edilmiş. M.Ö 340 yılında inşa edilmiş olan Pınara Antik Kenti; Fethiye’de yer alan en önemli tarihi duraklardan bir tanesi.

Günümüze kadar sağlam bir şekilde gelmiş olmayı başarmış olan Pınara Antik Kenti; Likya uygarlığının sahip olduğu en büyük kentten biri olmasıyla da önem taşıyor.  Fethiye gezilecek yerler listesinde önemli bir sıraya sahip olan antik kent; yabancı turistlerin de ilgi gösterdiği noktalardan birisi.

Pınara Antik Kenti - Fethiye’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 40 Yer
Pınara Antik Kenti – Fethiye’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 40 Yer

39. Gemile Adası

Gemile Adası, Aya Nikola Adası olarak da biliniyor. Ölüdeniz’den 7 kilometre uzaklıkta yer alan adaya Fethiye limanından kalkan tekneler ile gidebilirsiniz.

Doğa ile iç içe geçmiş olan tarihi noktalarıyla görülmesi gereken yerlerden biri olan Gemile Adası; dalış sporuyla ilgilenen gezi severler tarafından çokça tercih ediliyor.

Tarihi kilise kalıntıları arasında, birbirinden etkileyici tünellerinde tarihi doyasıya yaşayabileceğiniz ada; masmavi, soğuk sularıyla da yaz aylarının vazgeçilmez noktalarından bir tanesi. Fethiye gezinizde rotanıza eklemenizi tavsiye ettiğimiz duraklardan bir diğeri de Gemile Adası.

Gemile Adası - Fethiye’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 40 Yer
Gemile Adası – Fethiye’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 40 Yer

40. Fethiye Müzesi

Fethiye Müzesi, 1962 yılında Fethiye’nin merkezinde hizmet vermeye başlıyor. Antik kentler açısından oldukça zengin bir coğrafyaya sahip olan Fethiye’de; bölgede yapılan kazı çalışmaları sonucunda çıkarılmış olan tarihi eserlerin sergilendiği müze; özellikle arkeoloji meraklıları tarafından ilgi görüyor.

Gümüş sikkeler, tarihi eserler, yazıtlar gibi daha birçok değerli tarihi eserin sergilendiği Fethiye Müzesi; Fethiye’nin sahip tarihi kültürü gözler önüne seriyor.

Fethiye Müzesi - Fethiye’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 40 Yer
Fethiye Müzesi – Fethiye’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 40 Yer

Fethiye Gezilecek Yerler

Muhteşem manzaralara sahip olan Fethiye’nin ünü Türkiye sınırlarını çoktan aşmış durumda. Unesco Dünya Mirası listesinde yer alan tarihi ve doğal güzellikleriyle görenleri büyüleyen Fethiye’de herkes için bir seçenek bulunuyor.

Doğayla iç içe huzur dolu bir tatil yapma imkanı tanıyan Fethiye’nin ender güzellikteki koylarını da tekne turları ile keşfedebilirsiniz. Mavi ve yeşile doyacağınız bir rota sunan Fethiye için güzel bir planlama yapmanızı öneriyoruz.

Fethiye tatilinizi; Aşıklar Tepesi’nden Fethiye manzarasını görmeden, Toparlar Şelalesi’nde serinlemeden, Letoon Antik Kenti’nde tarihi hissetmeden, Soğuk Su Koyu’ndan denize girmeden bitirmeyin.  Ayrıca Fethiye, farklı türden lezzetlerin tadına bakabileceğiniz kusursuz bir adrestir. Akdeniz mutfağının lezzetlerini yerinde keşfedebilir ya da taze deniz mahsulü ürünlerinin muhteşem dokusunu lezzet şöleniyle bütünleştirerek unutulmaz anlar geçirebilirsiniz.

Fethiye hakkında daha fazla bilgi almak için Fethiye restoran ve Fethiye’de ne yenir başlıklı yazılarımızı inceleyebilirsiniz.

Mesaj bırak

Votre adresse e-mail ne sera pas publiée. Les champs obligatoires sont indiqués avec *