Antalya’da Ne Yenir ? – En İyi 30 Yemek

Antalya, ülkemizin Akdeniz bölgesinde yer alan büyüleyici bir kenttir. Antalya şehrinin tarihi de oldukça köklüdür. Antalya şehrinin yemekleri de tadılmaya değer lezzetler arasındadır.

Antalya usulü sıralı kebap, et yemeklerinin ve köfte piyaz lezzetlerinin sabah, öğle akşam yemeği mekanları ile damak zevkine hitap ederek tercih edilen restoranları listelenmiştir. Türkiye nin Antalya daki lezzet durağı haline gelen börekçi tevfik gibi birbirinden ünlü restoranları serpme börek çeşitleri ile keşfedilebilir. 

Yerli ve yabancıların damak zevklerine hitap edecek tarifler en iyi lezzetler için birbiri ile yarışır. Antalya birçok yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yaparken keyifle tüketebilmenize uygun lezzetler sunar. Doyasıyla gezdikten ve eğlendikten sonra siz de bu lezzetleri tercih edebilirsiniz.  

Tüm restoranlarda Türk mutfağından diğer dünya mutfaklarına kadar zengin bir çeşitlilik bulabilirsiniz. Bu sayede herkes kendi damak zevkine uygun bir restoran bulabilir. Çeşit çeşit yemeklerle her öğün için ayrı bir lezzet seçebilirsiniz. Aileniz ve sevdiklerinizle en iyi Antalya tatilini yapabilirsiniz.

Antalya şehri, köklü ve kozmopolit bir şehir olması sebebi ile yenilecek birçok lezzet bulunmaktadır. Bu yazımızda, Antalyada ne yenir önerisinde bulunacağız.

Not: Bu yazımızı okuduktan sonra Antalya en iyi restoranlarını keşfetmek için « Antalya Restoran » yazımıza bakmayı unutmayın.

Antalya’da Yiyebileceğiniz En İyi 30 Yiyecek

1. Piyaz

Antalya’nın en sevilen yiyeceklerinin başında Antalya piyazı gelmektedir. Antalya şehrinin tarihi geçmişine uzanan piyaz yemeği, tahinli veya taratorlu bir şekilde hazırlanmaktadır.

Antalya piyazı, Antalya’da yer alan birçok restoranda yapılmaktadır. Antalyada ne yenir listesinde ilk sırada yer alması gereken bir yemektir.

Bu özel piyaz yanında ister köfte ister et yemeklerini tercih edebilirsiniz. Hem besleyici hem de oldukça doyurucu olan bu lezzet Antalya mutfağında sıklıkla bulunur.

Piyaz - Antalya'da ne Yenir ?
Piyaz – Antalya’da ne Yenir ?

2. Enginarlı Girit Kebabı

Antalyada ne yenir listesinde en üst sıralarda olması gereken lezzetlerin başında enginarlı girit kebabı gelmektedir. Antalya tarihinde en ünlü yemekler arasında yer almaktadır.

Son derece doyurucu olup Antalya’nın en özel yerlerinde bu lezzeti bulabilirsiniz. Antalya’ya geldiğinizde mutlaka denemeniz gerekir.

Enginarlı Girit Kebabı, kuşbaşı et ile yapılan bir yemektir. Yumuşak bir lezzettir ve Antalya’nın her köşesinde yapılmaktadır.

Enginarlı Girit Kebabı - Antalya'da ne Yenir ?
Enginarlı Girit Kebabı – Antalya’da ne Yenir ?

3. Laba Dolması

Laba dolması, Antalya’nın geleneksel yemekleri arasında yer almaktadır. Kuzu kaburgası ile yapılan bu yemek, et severler için lezzetli tatlar arasında gelmektedir.

Tam bir protein deposu olan bu yemek Antalya’da sıklıkla pişirilir. Bu özel lezzeti denemek için mutlaka Antalya’daki et restoranlarında uğramalasınız.

Laba dolması, Antalyada ne yenir listesinde yer almaktadır. Ev yemeği yapan birçok Antalya restoranında yenilebilecek bir yemektir.

Laba Dolması - Antalya'da ne Yenir ?
Laba Dolması – Antalya’da ne Yenir ?

4. Hülüklü Çorba

Hülüklü çorba, Antalya’nın en sevilen yemekleri arasında yer almaktadır. Geleneksel bir tat olan hülüklü çorba Antalyada ne yenir listesinde olması gereken tatların başında yer almaktadır. 

Bu özel çorba doyurucu olması sebebi ile akşam yemeklerinin vazgeçilmezidir. Hem yöresel lezzet oluşu hem de sevilen tadı ile Antalya’da her evde ve her restoranda bulunur.

Eşsiz tadına doyum olmaz. Severek siz de tüketebilirsiniz. Ayrıca dilerseniz kendiniz evde yapabilirsiniz.

Hülüklü Çorbası - Antalya'da ne Yenir ?
Hülüklü Çorbası – Antalya’da ne Yenir ?

5. Biber Frigya Dolması

Biber Frigya Dolması, hem yerli hem de yabancı ziyaretçiler için vazgeçilmez lezzetler arasındadır. Bulgursuz bir şekilde yapılan bu dolma, Antalyada ne yenir listesinde var olan bir lezzettir. 

Geleneksel lezzetlerin en başındadır ve her kişi bu lezzete doyamaz. Eşsiz bir tat olması sebebi ile her öğünde tüketilebilir. 

Biber Frigya Dolması, Antalya için geleneksel bir lezzettir. Antalya içerisinde birçok restoranda yapılmaktadır.

Biber Frigya Dolması - Antalya'da Ne Yenir?
Biber Frigya Dolması – Antalya’da Ne Yenir?

6. Cive

Cive, sebzeli ve oldukça sağlıklı bir yemektir. Yapımı oldukça kolay olmasının yanı sıra birçok meze restoranında da servis edilmektedir.

İçerisinde besleyici ve doyurucu malzemeleri ile birlikte özellikle akşam yemeklerinde meze olarak sunulur.

Cive, Antalya’nın birçok restoranında ve ev yemekleri yapan kafelerde servis edilen bir lezzettir.

Cive – Antalya’da ne Yenir ?

7. Alanya Bohçası

Alanya bohçası, Antalya’nın geleneksel ve oldukça lezzetli yemekleri arasındadır. Her öğün yenilebilen doyurucu tatlar arasında gelmektedir.

Bu özel tarif görünümü ve sunumu ile göz kamaştırır. Ayrıca doyurucu olduğundan dolayı her öğünde çocuk büyük herkesin gözdesi haline gelmiştir.

Alanya bohçası, Antalyada ne yenir listesinde yer alan önemli bir lezzettir. Alanya bohçası, Antalya restoranları içerisinde servis edilen bir yemektir.

Alanya Bohçası - Antalya'da ne Yenir ?
Alanya Bohçası – Antalya’da ne Yenir ?

8. Gökçesu Pilavı

Gökçesu pilavı, Antalya’da sevilen ve geleneksel olan bir pilavdır. Sağlıklı bir yemek olmasının yanı sıra, geçmişi de oldukça eskiye uzanmaktadır.

Bu özel pilav besleyici değere sahiptir. Yemesi oldukça keyiflidir. Hemen her restoranda bulabileceğiniz bir lezzettir.

Antalyada ne yenir listesinde yer alan Gökçesu Pilavı, mutlaka denemeniz gereken lezzetlerin başında yer almaktadır.

Gökçesu Pilavı - Antalya'da ne Yenir ?
Gökçesu Pilavı – Antalya’da ne Yenir ?

9. Şilofta

Şilofta, Antalyada ne yenir listesinde başlarda yer alan bir yemektir. Antalya’nın yöresel lezzetleri arasında yer alan şilofta yemeği badem, susam ve ceviz barındırmaktadır. Yufka kullanılarak gerçekleştirilen bu yemek oldukça vitamin deposudur.

Doyurucu bir yemek olarak ister çayın yanında ister ana yemek olarak tüketilmeye uygundur. Yiyenin bir daha yemek isteyeceği lezzetler arasında gelir. Enfes bir tat olarak listenin başlarında sıralanır. 

Şilofta - Antalya'da ne Yenir ?
Şilofta – Antalya’da ne Yenir ?

10. Sedik Aşı

Sedik aşı, Antalyada ne yenir listesinde yer alan bir yemektir. Uzun yıllardır, her öğün tüketilen sedik aşı, Antalya’yı ziyaret eden kişilere önerilen yemekler arasındadır.

Bu yöresel yemek Antalya’da her evde ve her restoranda bilinir. Özel bir ustalık ile yapılan geleneksel lezzet oldukça doyurucudur. Akşam ana yemek olarak tüketilebilir. Antalya’da vazgeçilmeyen lezzetler arasında sayılır.

Sedik Aşı - Antalya'da ne Yenir ?
Sedik Aşı – Antalya’da ne Yenir ?

11. Bergamot Reçeli

Antalya’ya özgü lezzetlerin başında bergamot reçeli gelmektedir. Bergamot reçeli, herkes tarafından lezzetli bulunan tatlar arasında yer almaktadır. Antalyada ne yenir listesinde yer alan önemli lezzetler içerisindedir.

Kokusu ve esansı ile birlikte sabah kahvaltılarının vazgeçilmezi olarak bilinir. Mükemmel bir tadı vardır ve özellikle taş ekmeği ile tüketildiğinde tadına doyum olmaz. Ayrıca siz de kendiniz evde bu reçeli rahatlıkla yapabilirsiniz.

Reçelin eşsiz çeşitlerinden biri olan bergamot Antalya’da kahvaltı yapacağınız yerlerde bulunabilir. 

Bergamot Reçeli - Antalya'da ne Yenir ?
Bergamot Reçeli – Antalya’da ne Yenir ?

12. Arap Kadayıfı

Arap kadayıfı, Antalya’da sevilerek tüketilen bir tatlıdır. Antalya’nın geleneksel tatları arasında yer alan Arap Kadayıfı, kızartılarak yapılan bir yemektir. Köklü tarihe sahip olan bir lezzettir. 

İçi asla yağ tutmaz ve hafiftir. Ayrıca yanında dondurma ile servis yapılabilir. Dilerseniz soğuk bir içecek veya çay tercih edilebilir. Enfes bir tatlı olarak bolca enerji verir ve Antalya’da gezip eğlendikten sonra sağlam bir yemeğin arkasına çok iyi gider.

Arap kadayıfı, Antalyada ne yenir listesinde mutlaka olması gereken tatlar arasındadır. Antalya’da sokak lezzetleri arasında bulabileceğiniz bir lezzettir. Eşsiz bir tadı vardır ve yanında çayla mükemmel gider. Severek tercihiniz olacak yöresel lezzeti Antalya’da dilerseniz hemen her yerde rahatlıkla bulabilirsiniz. 

Arap Kadayıfı - Antalya'da ne Yenir ?
Arap Kadayıfı – Antalya’da ne Yenir ?

13. Finike Usulü Muz Tatlısı

Finike Usulü Muz Tatlısı, Antalya’nın sevilen lezzetleri arasındadır. Hafif ve oldukça lezzetli bir tatlıdır. Finike usulü muz tatlısı üzerine portakal sulu bir sos ilave edilmektedir.

Kızartılarak yapılan bu tatlıda birbirinden farklı soslar kullanılabilir. Ayrıca bu lezzet yöresel lezzetler yapan restoranlarda keşfedilebilir. Siz de bu lezzeti Antalya’ya gittiğinizde mutlaka denemelisiniz.

Adı üzerinde finikenin en iyi muzlarından yapılır. Bu sayede tadına doyum olmaz. Ayrıca bu lezzeti seversiniz siz de kendi evinizde rahatlıkla yapabilirsiniz. Eşsiz bir tat olarak dilerseniz yanında kuruyemişlerle tüketebilirsiniz.

Finike Muz Tatlısı Antalya'da ne Yenir ?
Finike Muz Tatlısı Antalya’da ne Yenir ?

14. Hibeş

Hibeş, Antalya mutfağına ait oldukça özel bir lezzettir. Meze olarak da tüketilebilen bir yemektir. Hibeş yemeğinin içerisinde bol limon suyu ve baharatlar bulunmaktadır. Antalyada ne yenir listesinde olması gereken lezzetler arasındadır.

En ünlü restoranlarda bulacağınız bu eşsiz lezzet mükemmel bir meze tarifidir. Dilerseniz kendinizde yapabilirsiniz. Oldukça doyurucu bir meze olarak ziyafet sofralarından eksik olmaz.

Hibeş - Antalya'da ne Yenir ?
Hibeş – Antalya’da ne Yenir ?

15. Kabak Çiçeği Dolması 

Kabak çiçeği dolması, başta Antalya olmak üzere tüm Akdeniz yöresinde sevilen bir lezzettir. Kabak çiçeği dolması, oldukça yorucu bir şekilde yapılan bir yemektir.

Kabak çiçeği dolması, Antalyada ne yenir listesinde yer alan bir yemektir. Ev yemeği yapan restoranlarda tüketilmesi daha mantıklı olacaktır.

Kabak çiçeğinin zahmetli yapılışı en taze yapraklardan elde edilen mükemmel bir lezzete dönüşür. Yöresel olan bu lezzet mutlaka denenmelidir. Eşsiz tadı ile Antalya’da yetişen kabakların çiçekleri özenle toplanır ve eşsiz tada dönüştürülür.

Kabak Çiçeği Dolması - Antalya'da ne Yenir ?
Kabak Çiçeği Dolması – Antalya’da ne Yenir ?

16. Portakal Reçeli

Portakal reçeli, Antalyada ne yenir listesine eklenebilecek lezzetlerdendir. Portakalın memleketi olması sebebi ile mutlaka denemeniz gereken bir geleneksel lezzettir.

Bu özel lezzet ister kahvaltılarda isterseniz tatlılarda kullanılabilir. Her öğünde yiyebilirsiniz. Ayrıca yöresel ürünler satan yerlerde bu özel lezzeti bulabilirsiniz. Severek tüketeceğiniz portakal reçeli besleyici değeri ile en iyi portakallardan yapılır. 

Portakal Reçeli - Antalya'da ne Yenir ?
Portakal Reçeli – Antalya’da ne Yenir ?

17. Arabaşı Çorbası

Arabaşı çorbası, Türk mutfağının geleneksel lezzetleri arasında öne çıkan tatlardandır. Hem Akdeniz hem de İç Anadolu bölgesinde meşhur bir yemektir.

Arabaşı çorbası, hem kışın hem de yazın tüketilebilen her damak zevkine uygun olan çorbalar arasında yer almaktadır. Antalyada ne yenir listesinde üst sıralara eklememizde fayda vardır.

Arabaşı Çorbası - Antalya'da ne Yenir ?
Arabaşı Çorbası – Antalya’da ne Yenir ?

18. Taratorlu Tekir Tava

Taratorlu tekir tava, Antalya ilinin sevilen lezzetlerindendir. Antalya’nın pek çok yöresel restoranında taratorlu tekir tava yemeği servis edilmektedir.

Antalya deniz ürünleri konusunda oldukça zengin olduğundan tüm balık restoranlarında bu lezzeti keşfedebilirsiniz. Tekir tava ile birlikte damakta kalan tadı enfestir. Dilerseniz ızgarada kendiniz de en taze balıklarla yapabilirsiniz. Mangalda çok iyi gider ve oldukça doyurucu olur.

Taratorlu tekir tava, tüm dünya tarafından bilinen bir lezzettir. Dünyada birçok ziyaretçi Antalya’nın Taratorlu tekir tava lezzetini denemek istemektedirler.

Taratorlu Tekir Tava – Antalya’da ne Yenir ?

19. Testi Kebabı

Testi Kebabı, başta Antalya olmak üzere ülkemizin dört bir yanında ünlü olan bir yemektir. Türk mutfağının vazgeçilmezi olan Testi Kebabı, Antalya’da yer alan birçok Türk restoranında bulunabilir.

Özel testi içerisinde yapılan bu yöresel lezzet Antalya’nın en ünlü kebapçılarında bulunabilir. Bu lezzeti yerken adeta lezzete yolculuk yapabilirsiniz. Tam bir protein deposudur ve bu lezzet sayesinde eşsiz bir yemek zevki yaşayabilirsiniz.

Testi Kebabı - Antalya'da ne Yenir ?
Testi Kebabı – Antalya’da ne Yenir ?

20. Aksu Tahinli Köfte

Tahin, Antalya’da meşhur olan tattır. Antalya’da meşhur olan tahinli köfte, soğan, domates, yumurta karışımı ile oluşturulmuştur.

Aksu tahinli köfte, Antalyada ne yenir listesine mutlaka eklememiz gereken yemekler içerisindedir. Antalya sokaklarında birçok restoranda bulabilirsiniz.

Aksu Köfte - Antalya'da ne Yenir ?
Aksu Köfte – Antalya’da ne Yenir ?

21. Toros Salatası

Toros salatası, Antalya’nın meşhur salataları arasında yer almaktadır. Toros salatası, birçok yemeğin yanında tüketilen lezzetler arasındadır. Antalyada ne yenir listesinde mutlaka Toros salatası yer almalıdır. 

Toros Salatası - Antalya'da ne Yenir ?
Toros Salatası – Antalya’da ne Yenir ?

22. Keşkek

Keşkek, Antalya ilinde meşhur olan lezzetler arasında yer almaktadır. Keşkek, Antalya merkezde de yer alsa da şehrin dört bir yanında yapılan bir yemektir.

Keşkek - Antalya'da ne Yenir ?
Keşkek – Antalya’da ne Yenir ?

23. Yörük Kebabı

Antalya, Yörük memleketi olması sebebi ile en sevilen kebapları arasında yörük kebabı gelmektedir. Yörük kebabı, Antalyada ne yenir listesinde olması gereken bir geleneksel lezzettir.

Yörük Kebabı - Antalya'da ne Yenir ?
Yörük Kebabı – Antalya’da ne Yenir ?

24. Tahinli Pide

Tahinli pide, Antalyada ne yenir listesinde olması gereken bir lezzettir. Antalya ilinde birçok pastane ve fırında taze olarak tüketilen bir lezzettir.

Tahinli pide, Antalya’da her köşe başında rastlanılan bir lezzet olması sebebi ile her öğün tüketilebilmektedir. 

Tahinli Pide – Antalya’da ne Yenir ?

25. Kömbe

Kömbe, Türk mutfağında önemli bir yer kaplayan lezzettir. Kömbe içerisinde haşhaş ve pekmez bulunmaktadır. Antalya’da özel günlerde tüketilmektedir.

Kömbe, Antalyada ne yenir listesine ekleyebileceğimiz bir lezzettir. Antalya’da hem ev yemekleri restoranlarında hem de sokak yemeklerinde bulunulabilir.

Kömbe - Antalya'da ne Yenir ?
Kömbe – Antalya’da ne Yenir ?

26. Yanık Dondurma

Yanık dondurma, Antalya’da meşhur lezzetler arasında yer almaktadır. Antalyada ne yenir listesinde mutlaka olması gereken bir tattır.

Yanık Dondurma - Antalya'da ne Yenir ?
Yanık Dondurma – Antalya’da ne Yenir ?

27. Arap Kadayıfı

Arap kadayıfı, Türk mutfağında yer alan önemli tatlılar içerisinde yer almaktadır. Antalya’nın meşhur Türk tatlıları arasında yer alan Arap kadayıfı, dikkat çeken lezzetler arasındadır.

Arap Kadayıfı - Antalya'da ne Yenir ?
Arap Kadayıfı – Antalya’da ne Yenir ?

28. Hamburger

Hamburger, Türk mutfağına ait olmasa da Antalya iline özel olarak hazırlanan ve yüksek lezzette olan birçok hamburger restoranına sahiptir.

Antalya ilinin birçok ilçesinde ünlü birçok hamburger restoranı bulunmaktadır. Belek, Kemer, Side, Bahçelievler gibi birçok ilçede en doğru restoranı bulabilirsiniz.

Hamburger – Antalya’da ne Yenir ?

29. Şiş Kebap

Şiş kebap, Antalya’da sevilerek tüketilen bir yemektir. Antalya’da sevilen bir yemek olması sebebi ile birçok şiş kebap restoranı bulunmaktadır.

Şiş kebap, Antalyada ne yenir listesine mutlaka eklememiz gereken bir yemektir. En doğru restoran araştırmasını yaparak, şiş kebabı deneyebilirsiniz.

Şiş Kebap - Antalya'da ne Yenir ?
Şiş Kebap – Antalya’da ne Yenir ?

30. Çiğirdik

Çiğirdik, Antalya’nın en yöresel yemekleri arasında yer alır. Çiğirdik, Antalya’da ev yemekleri yapan birçok restoranda bulabileceğiniz yemekler arasındadır. Çiğirdik, Antalyada ne yenir listesine alabileceğimiz önemli yemekler arasındadır. 

Çiğirdik - Antalya'da ne Yenir ?
Çiğirdik – Antalya’da ne Yenir ?

Antalya’da Yiyebileceğiniz Yemekler

Antalya hakkında daha detaylı bilgi için Antalya Gezilecek Yerler önerileri ve Antalya Otelleri makalelerini inceleyebilirsiniz.

Mesaj bırak

Votre adresse e-mail ne sera pas publiée. Les champs obligatoires sont indiqués avec *