Antalya’da ne Yenir ? – En İyi 30 Yemek

Antalya, ülkemizin Akdeniz bölgesinde yer alan büyüleyici bir kenttir. Antalya şehrinin tarihi de oldukça köklüdür. Antalya şehrinin yemekleri de tadılmaya değer lezzetler arasındadır.

Antalya şehri, köklü ve kozmopolit bir şehir olması sebebi ile yenilecek birçok lezzet bulunmaktadır. Bu yazımızda, Antalyada ne yenir liste önerisinde bulunacağız.

Antalya’da Yiyebileceğiniz En İyi 30 Yiyecek

 1. Piyaz
 2. Enginarlı Girit Kebabı
 3. Laba Dolması
 4. Hülüklü Çorba
 5. Biber Frigya Dolması
 6. Cive
 7. Alanya Bohçası
 8. Gökçesu Pilavı
 9. Şilafta
 10. Sedik Aşı
 11. Bergamot Reçeli
 12. Arap Kadayıfı
 13. Finike Usulü Muz Tatlısı
 14. Hibeş
 15. Kabak Çiçeği Dolması
 16. Portakal Reçeli
 17. Arabaşı Çorbası
 18. Taratorlu Tekir Tava
 19. Testi Kebabı
 20. Aksu Tahinli Köfte
 21. Toros Salatası
 22. Keşkek
 23. Yörük Kebabı
 24. Tahinli Pide
 25. Kömbe
 26. Yanık Dondurma
 27. Arap Kadayıfı
 28. Hamburger 
 29. Şiş Kebap
 30. Çiğirdik

1.Piyaz

Antalya’nın en sevilen yiyeceklerinin başında Antalya piyazı gelmektedir. Antalya şehrinin tarihi geçmişine uzanan piyaz yemeği, tahinli veya taratorlu bir şekilde hazırlanmaktadır.

Antalya piyazı, Antalya’da yer alan birçok restoranda yapılmaktadır. Antalyada ne yenir listesinde ilk sırada yer alması gereken bir yemektir.

Piyaz – Antalya’da ne Yenir ?

2.Enginarlı Girit Kebabı

Antalyada ne yenir listesinde en üst sıralarda olması gereken lezzetlerin başında enginarlı girit kebabı gelmektedir. Antalya tarihinde en ünlü yemekler arasında yer almaktadır.

Enginarlı Girit Kebabı, kuşbaşı et ile yapılan bir yemektir. Yumuşak bir lezzettir ve Antalya’nın her köşesinde yapılmaktadır.

Enginarlı Girit Kebabı – Antalya’da ne Yenir ?

3.Laba Dolması

Laba dolması, Antalya’nın geleneksel yemekleri arasında yer almaktadır. Kuzu kaburgası ile yapılan bu yemek, et severler için lezzetli tatlar arasında gelmektedir.

Laba dolması, Antalyada ne yenir listesinde yer almaktadır. Ev yemeği yapan birçok Antalya restoranında yenilebilecek bir yemektir.

Laba Dolması – Antalya’da ne Yenir ?

4.Hülüklü Çorba

Hülüklü çorba, Antalya’nın en sevilen yemekleri arasında yer almaktadır. Geleneksel bir tat olan hülüklü çorba Antalyada ne yenir listesinde olması gereken tatların başında yer almaktadır. 

Hülüklü Çorba – Antalya’da ne Yenir ?

5.Biber Frigya Dolması

Biber Frigya Dolması, hem yerli hem de yabancı ziyaretçiler için vazgeçilmez lezzetler arasındadır. Bulgursuz bir şekilde yapılan bu dolma, Antalyada ne yenir listesinde var olan bir lezzettir. 

Biber Frigya Dolması, Antalya için geleneksel bir lezzettir. Antalya içerisinde birçok restoranda yapılmaktadır.

Biber Frigya Dolması – Antalya’da ne Yenir ?

6.Cive

Cive, sebzeli ve oldukça sağlıklı bir yemektir. Yapımı oldukça kolay olmasının yanı sıra birçok meze restoranında da servis edilmektedir.

Cive, Antalya’nın birçok restoranında ve ev yemekleri yapan kafelerde servis edilen bir lezzettir.

Cive – Antalya’da ne Yenir ?

7.Alanya Bohçası

Alanya bohçası, Antalya’nın geleneksel ve oldukça lezzetli yemekleri arasındadır. Her öğün yenilebilen doyurucu tatlar arasında gelmektedir.

Alanya bohçası, Antalyada ne yenir listesinde yer alan önemli bir lezzettir. Alanya bohçası, Antalya restoranları içerisinde servis edilen bir yemektir.

Alanya Bohçası – Antalya’da ne Yenir ?

8.Gökçesu Pilavı

Gökçesu pilavı, Antalya’da sevilen ve geleneksel olan bir pilavdır. Sağlıklı bir yemek olmasının yanı sıra, geçmişi de oldukça eskiye uzanmaktadır.

Antalyada ne yenir listesinde yer alan Gökçesu Pilavı, mutlaka denemeniz gereken lezzetlerin başında yer almaktadır.

Gökçesu Pilavı – Antalya’da ne Yenir ?

9.Şilofta

Şilofta, Antalyada ne yenir listesinde başlarda yer alan bir yemektir. Antalya’nın yöresel lezzetleri arasında yer alan şilofta yemeği badem, susam ve ceviz barındırmaktadır. Yufka kullanılarak gerçekleştirilen bu yemek oldukça vitamin deposudur.

Şilafta – Antalya’da ne Yenir ?

10.Sedik Aşı

Sedik aşı, Antalyada ne yenir listesinde yer alan bir yemektir. Uzun yıllardır, her öğün tüketilen sedik aşı, Antalya’yı ziyaret eden kişilere önerilen yemekler arasındadır.

Sedik Aşı – Antalya’da ne Yenir ?

11.Bergamot Reçeli

Antalya’ya özgü lezzetlerin başında bergamot reçeli gelmektedir. Bergamot reçeli, herkes tarafından lezzetli bulunan tatlar arasında yer almaktadır. Antalyada ne yenir listesinde yer alan önemli lezzetler içerisindedir.

Bergamot Reçeli – Antalya’da ne Yenir ?

12.Arap Kadayıfı

Arap kadayıfı, Antalya’da sevilerek tüketilen bir tatlıdır. Antalya’nın geleneksel tatları arasında yer alan Arap Kadayıfı, kızartılarak yapılan bir yemektir. Köklü tarihe sahip olan bir lezzettir. 

Arap kadayıfı, Antalyada ne yenir listesinde mutlaka olması gereken tatlar arasındadır. Antalya’da sokak lezzetleri arasında bulabileceğiniz bir lezzettir.

Arap Kadayıfı – Antalya’da ne Yenir ?

13.Finike Usulü Muz Tatlısı

Finike Usulü Muz Tatlısı, Antalya’nın sevilen lezzetleri arasındadır. Hafif ve oldukça lezzetli bir tatlıdır. Finike usulü muz tatlısı üzerine portakal sulu bir sos ilave edilmektedir.

Finike Usulü Muz Tatlısı – Antalya’da ne Yenir ?

14.Hibeş

Hibeş, Antalya mutfağına ait oldukça özel bir lezzettir. Meze olarak da tüketilebilen bir yemektir. Hibeş yemeğinin içerisinde bol limon suyu ve baharatlar bulunmaktadır. Antalyada ne yenir listesinde olması gereken lezzetler arasındadır.

Hibeş – Antalya’da ne Yenir ?

15.Kabak Çiçeği Dolması 

Kabak çiçeği dolması, başta Antalya olmak üzere tüm Akdeniz yöresinde sevilen bir lezzettir. Kabak çiçeği dolması, oldukça yorucu bir şekilde yapılan bir yemektir.

Kabak çiçeği dolması, Antalyada ne yenir listesinde yer alan bir yemektir. Ev yemeği yapan restoranlarda tüketilmesi daha mantıklı olacaktır.

Kabak Çiçeği Dolması – Antalya’da ne Yenir ?

16.Portakal Reçeli

Portakal reçeli, Antalyada ne yenir listesine eklenebilecek lezzetlerdendir. Portakalın memleketi olması sebebi ile mutlaka denemeniz gereken bir geleneksel lezzettir.

Portakal Reçeli – Antalya’da ne Yenir ?

17.Arabaşı Çorbası

Arabaşı çorbası, Türk mutfağının geleneksel lezzetleri arasında öne çıkan tatlardandır. Hem Akdeniz hem de İç Anadolu bölgesinde meşhur bir yemektir.

Arabaşı çorbası, hem kışın hem de yazın tüketilebilen her damak zevkine uygun olan çorbalar arasında yer almaktadır. Antalyada ne yenir listesinde üst sıralara eklememizde fayda vardır.

Arabaşı Çorbası – Antalya’da ne Yenir ?

18.Taratorlu Tekir Tava

Taratorlu tekir tava, Antalya ilinin sevilen lezzetlerindendir. Antalya’nın pek çok yöresel restoranında taratorlu tekir tava yemeği servis edilmektedir.

Taratorlu tekir tava, tüm dünya tarafından bilinen bir lezzettir. Dünyada birçok ziyaretçi Antalya’nın Taratorlu tekir tava lezzetini denemek istemektedirler.

Taratorlu Tekir Tava – Antalya’da ne Yenir ?

19.Testi Kebabı

Testi Kebabı, başta Antalya olmak üzere ülkemizin dört bir yanında ünlü olan bir yemektir. Türk mutfağının vazgeçilmezi olan Testi Kebabı, Antalya’da yer alan birçok Türk restoranında bulunabilir.

Testi Kebabı – Antalya’da ne Yenir ?

20.Aksu Tahinli Köfte

Tahin, Antalya’da meşhur olan tattır. Antalya’da meşhur olan tahinli köfte, soğan, domates, yumurta karışımı ile oluşturulmuştur.

Aksu tahinli köfte, Antalyada ne yenir listesine mutlaka eklememiz gereken yemekler içerisindedir. Antalya sokaklarında birçok restoranda bulabilirsiniz.

Aksu Tahinli Köfte – Antalya’da ne Yenir ?

21.Toros Salatası

Toros salatası, Antalya’nın meşhur salataları arasında yer almaktadır. Toros salatası, birçok yemeğin yanında tüketilen lezzetler arasındadır. Antalyada ne yenir listesinde mutlaka Toros salatası yer almalıdır. 

Toros Salatası – Antalya’da ne Yenir ?

22.Keşkek

Keşkek, Antalya ilinde meşhur olan lezzetler arasında yer almaktadır. Keşkek, Antalya merkezde de yer alsa da şehrin dört bir yanında yapılan bir yemektir.

Keşkek – Antalya’da ne Yenir ?

23.Yörük Kebabı

Antalya, Yörük memleketi olması sebebi ile en sevilen kebapları arasında yörük kebabı gelmektedir. Yörük kebabı, Antalyada ne yenir listesinde olması gereken bir geleneksel lezzettir.

Yörük Kebabı – Antalya’da ne Yenir ?

24.Tahinli Pide

Tahinli pide, Antalyada ne yenir listesinde olması gereken bir lezzettir. Antalya ilinde birçok pastane ve fırında taze olarak tüketilen bir lezzettir.

Tahinli pide, Antalya’da her köşe başında rastlanılan bir lezzet olması sebebi ile her öğün tüketilebilmektedir. 

Tahinli Pide – Antalya’da ne Yenir ?

25.Kömbe

Kömbe, Türk mutfağında önemli bir yer kaplayan lezzettir. Kömbe içerisinde haşhaş ve pekmez bulunmaktadır. Antalya’da özel günlerde tüketilmektedir.

Kömbe, Antalyada ne yenir listesine ekleyebileceğimiz bir lezzettir. Antalya’da hem ev yemekleri restoranlarında hem de sokak yemeklerinde bulunulabilir.

Kömbe – Antalya’da ne Yenir ?

26.Yanık Dondurma

Yanık dondurma, Antalya’da meşhur lezzetler arasında yer almaktadır. Antalyada ne yenir listesinde mutlaka olması gereken bir tattır.

Yanık Dondurma – Antalya’da ne Yenir ?

27.Arap Kadayıfı

Arap kadayıfı, Türk mutfağında yer alan önemli tatlılar içerisinde yer almaktadır. Antalya’nın meşhur Türk tatlıları arasında yer alan Arap kadayıfı, dikkat çeken lezzetler arasındadır.

Arap Kadayıfı – Antalya’da ne Yenir ?

28.Hamburger

Hamburger, Türk mutfağına ait olmasa da Antalya iline özel olarak hazırlanan ve yüksek lezzette olan birçok hamburger restoranına sahiptir.

Antalya ilinin birçok ilçesinde ünlü birçok hamburger restoranı bulunmaktadır. Belek, Kemer, Side, Bahçelievler gibi birçok ilçede en doğru restoranı bulabilirsiniz.

Hamburger – Antalya’da ne Yenir ?

29.Şiş Kebap

Şiş kebap, Antalya’da sevilerek tüketilen bir yemektir. Antalya’da sevilen bir yemek olması sebebi ile birçok şiş kebap restoranı bulunmaktadır.

Şiş kebap, Antalyada ne yenir listesine mutlaka eklememiz gereken bir yemektir. En doğru restoran araştırmasını yaparak, şiş kebabı deneyebilirsiniz.

Şiş Kebap – Antalya’da ne Yenir ?

30.Çiğirdik

Çiğirdik, Antalya’nın en yöresel yemekleri arasında yer alır. Çiğirdik, Antalya’da ev yemekleri yapan birçok restoranda bulabileceğiniz yemekler arasındadır.

Çiğirdik, Antalyada ne yenir listesine alabileceğimiz önemli yemekler arasındadır. 

Çiğirdik – Antalya’da ne Yenir ?

Mesaj bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.