Kalkan’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

Antalya’nın Kaş ilçesine bağlı olan Kalkan, Türkiye’nin turizm merkezlerinden biri. Kadim dönemlerde Kalamaki adıyla bilinen Kalkan; mavi bayraklı plajları, masmavi tertemiz suları, antik kentleri ve sahip olduğu birçok doğal güzellik ile Türkiye’nin cennet köşelerinden biri.

Yaz tatili için ziyaretçilerine oldukça geniş yelpazeli seçenekler sunan bu şirin Akdeniz beldesi, bu özelliğiyle de Türkiye’nin yaz turizmi açısından oldukça büyük bir önem taşıyor.

Patara Plajı’ndan, Fırnaz Koyu’na, İnbaş Mağarası’ndan Meis Adasına birbirinden güzel rotaların olduğu Kalkan gezilecek en iyi 20 yer listesini sizler için hazırladık.

Not: Bu yazımızı okuduktan sonra Kalkan en iyi otellerini keşfetmek için « Kalkan Otelleri » yazımıza bakmayı unutmayın.

Kalkan’da Gezilecek En İyi 20 Yer

1. Saklıkent Milli Parkı

Saklıkent Milli Parkı, Saklıkent Kanyonu olarak da biliniyor. Uzunluğu 18 kilometre olan kanyonun çevresi 1996 yılında Saklıkent Milli Parkı ilan edilmiş ve koruma altına alınmıştır. Bir çoban tarafından tesadüfi bir şekilde keşfedilmiş olan kanyon; Kalkan’ın sahip olduğu doğal güzelliklerden biridir.

Kaş’a 65 km uzaklıkta yer alan Saklıkent Milli Parkı, Türkiye’nin sahip olduğu önemli turizm noktalarından biri. Her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilen Saklıkent Milli Parkı; ziyaretçilerine kamp yapmak için de alanlar sunuyor. Milli parkın etrafında yer alan bungalov evlerde konaklama imkanınız da var. Kalkan geziniz sırasında görmeniz gereken yerlerden biri de Saklıkent Milli Parkı.

Saklıkent Milli Parkı - Kalkan’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer
Saklıkent Milli Parkı – Kalkan’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

2. Xanthos Antik Kenti

Xanthos Antik Kenti, Kınık Köyü’nde yer alıyor. Tarihi M.Ö. 7.yüzyıla kadar dayanan antik kentin bazı bölümlerinde arkeolojik çalışmalar günümüzde halen devem ediyor. Tarihte büyük savaşlar görmüş olan Xanthos Antik Kenti, birçok kez tahrip edilmiş olmasına rağmen ayakta kalmayı başarmış olan bir tarihi yapı.

Unesco Dünya Mirası listesine 1988’de dahil edilen antik kent, dünyanın da ilgisini çeken yerlerden biri. Yabancı turistlerin Kalkan ziyaretleri sırasında muhakkak görmek istedikleri antik kent, bu yönüyle de ülkemiz için önemli tarihi yerlerden bir diğeri. Tarih meraklılarının özellikle ziyaret etmesini önerdiğimiz antik kent; Kalkan gezilecek yerler arasında üst sıralarda bulunuyor.

Xanthos Antik Kenti - Kalkan’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer
Xanthos Antik Kenti – Kalkan’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

3. Letoon Antik Kenti

Letoon Antik Kenti, M.Ö 7.yüzyılda inşa edildiği düşünülüyor. Seydikemer’de bulunan ve Likya’nın dini merkezi olan antik kent Kalkan’ın sahip olduğu önemli tarihi yapılardan biri. Leto, Artemis ve Apollon tapınağı antik kentte yer alan önemli tapınaklardır.

1988 yılında Unesco Dünya Mirası listesine dahil olan Letoon Antik Kenti; Kalkan’a gelen yerli ve yabancı turistlerin en çok ziyaret ettiği tarihi durakların da başında bulunuyor. İçerisinde büyük bir antik tiyatro da barındıran Letoon Antik Kenti; Kalkan gezilecek yerler listesinde yer alıyor.

Letoon Antik Kenti - Kalkan’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer
Letoon Antik Kenti – Kalkan’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

4. Patara Plajı

Patara Plajı, Kalkan’dan 15 kilometre uzaklıkta, Patara Antik Kenti’ne çok yakın bir konumda yer alıyor. 18 kilometre uzunluğa sahip olan plaj; caretta carrettaların yuvalanma alanlarından biri olduğu için de ayrı bir önem taşıyor.

Caretta carettaları ile Türkiye’nin ünlü plajlarından biri olan Patara; koruma altına alınan caretta caretta yumurtalarının zarar görmemesi için belli gün ve saatlerde ziyaretçilere kapatılıyor.

İncecik beyaz kumu, cam gibi masmavi suyuyla Patara Plajı yaz ayarında Kalkan’a gelen gezi severler tarafından en çok tercih edilen plajlardan biri. Müzekart sahiplerinin ücretsiz bir şekilde faydalanabildiği plaja giriş ücreti bulunuyor.

Patara Plajı - Kalkan’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer
Patara Plajı – Kalkan’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

5. Patara Antik Kenti

Patara Antik Kenti, tarihte Likya’nın başkenti olarak kullanılmış en eski ve önemli şehirlerinden biri. Likya yolu üzerindeki konumundan dolayı da önem taşıyan ve 1988 yılında kazı çalışmalarının başladığı antik kentte; hamam, antik tiyatro, meclis binası çıkarılıyor.

Günümüzde arkeolojik çalışmaların devam ettiği antik kent; Osmanlı döneminde de kullanılmaya devam edilmiş. Noel baba olarak bilinen Aziz Nikola’nın da yaşadığı yer olan Patara bu sebeple de önemli yerlerden biri.

Patara Plajı’na yakınlığı sebebiyle de özellikle yaz aylarında bölgeye gelen yerli ve yabancı turistlerin yoğun olarak ilgi gösterdikleri yerlerin başında Patara Antik Kenti yer alıyor.  Patara Antik Kenti; Kalkan’da tarih gezisi yapmak isteyen ziyaretçilerin mutlaka görmelerini tavsiye ediyoruz.

Patara Antik Kenti - Kalkan’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer
Patara Antik Kenti – Kalkan’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

6. Antiphellos Antik Kenti

Antiphellos Antik Kenti, Kaş’ta yer alıyor. M.Ö 4.yüzyılda kurulduğu düşünülen antik kent; Likya Bölgesi’ndeki en eski yerleşim merkezlerinden biri.

Günümüze çok az bir kısmı ulaşabilmiş olan antik kentten geriye heybetli yapısıyla mutlaka görülmesi gereken tarihi yapılardan biri olan antik tiyatro kalmış. Kalkan ziyaretiniz sırasında özellikle tarih merakınız varsa görmenizi önerdiğimiz duraklardan biri de Antiphellos Antik Kenti.

Antiphellos Antik Kenti - Kalkan’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer
Antiphellos Antik Kenti – Kalkan’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

7. Akbel Camii

Akbel Camii, Kaş’ta yer alıyor. Bölgede cami ihtiyacını karşılamak için, burada yaşayan halk tarafından inşa ettirilmiş. Bakımlı olan ve tarihi geçmişi çok uzun yıllara dayanmayan ibadethane; Kalkan ve çevre halkı tarafından en çok ziyaret edilen camilerden biri.

Kalkan geziniz sırasında gezebileceğiniz Akbel Cami de gezi severler için hazırladığımız Kalkan gezilecek yerler listesinde bulunuyor.

Akbel Camii - Kalkan’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer
Akbel Camii – Kalkan’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

8. Mavi Mağara

Mavi Mağara, Kalkan’a 6 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Kalkan sahilinden kalkan tur tekneleri ile gidilebilen mağara, Kalkan’ın en çok ilgi gören yerlerinden biri. 1972 yılında bir jeolog tarafından keşfedilen epeyce büyük bir yapıya ev sahipliği yapan mağara, eşsiz dokusuyla büyülüyor.

Mağara dalışları açısından da oldukça elverişli Kalkan’ın sahip olduğu doğal güzelliklerden biri olan Mavi Mağara 50 metre uzunluğunda. 15 metre yüksekliğiyle dikkat çekiyor. Mağaranın ismi ise deniz dibinden yansıyan güneş ışınlarının mağara içinde mavi parlak bir renk yaratması sonucunda verilmiş. Kalkan’ın en çok ziyaretçi çeken turistik noktalarından biri olan Mavi Mağara; Kalkan gezilecek yerler listesinde üst sıralarda yer almayı fazlasıyla hakkediyor.

Mavi Mağara - Kalkan’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer
Mavi Mağara – Kalkan’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

9. Fırnaz Koyu

Fırnaz Koyu, bir diğer bilinen adı Muar Kürü’dür. Koruma altına alınmış bölgelerden biri olan Fırnaz Koyu’nda çamur banyosu yapmak adeta bir gelenek halini almış durumda. Sahip olduğu uzun sahili ve masmavi sularıyla yaz aylarında çok sayıda yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilen koy; doğayla iç içe vakit geçirmek için eşsiz bir yer.

Giriş ücreti bulunmayan koy; teknelerin mavi yolculuk rotası üzerinde bulunuyor. Fırnaz Koy’un etrafında yer alan butik oteller ve pansiyonlar da konaklayabilir, tüm gün denizin tadını çıkarabilirsiniz. Fırnaz Koyu, kesinlikle yaz tatili için listenize eklemenizi önerdiğimiz yerler arasında.

Fırnaz Koyu - Kalkan’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer
Fırnaz Koyu – Kalkan’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

10. Kaputaş Plajı

Kaputaj Plajı, Kalkan’dan 7 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Beyaz dalgalara, incecik kuma sahip sahili ve cam gibi suyuyla görenleri büyüleyen plaj; Türkiye’nin de önemli plajlarından bir tanesi. Mavi bayraklı plajlara sahip olan Kalkan’da yaz tatili için seçebileceğiniz bir diğer durak olan Kaputaj Plajı, her yıl çok sayıda ziyaretçi ağırlıyor.

Giriş ücreti bulunmayan plajın içerisinde yer alan tesisten şezlong ve şemsiye kiralayabilirsiniz. Altın serisi kumlarının üzerinde güneşin ve denizin tadını çıkarabileceğiniz Kaputaş Plajı, Kalkan gezilecek yerler arasında üst sıralarda yer alıyor.

Kaputaş Plajı - Kalkan’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer
Kaputaş Plajı – Kalkan’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

11. Güvercinlik Deniz Mağarası

Güvercinlik Deniz Mağarası, mağaraları ile bilinen Kalkan’da yer alan bir başka deniz mağarası. Diğer deniz mağaralarında olduğu gibi bu mağaraya da ulaşım ancak denizden tekne ile yapılabiliyor. Tekne turlarının uğrak noktalarından biri olan Güvercinlik Deniz Mağarası yüzerek keşfedebilirsiniz.

Kalkan’ın masmavi sularında yüzerken Güvercinlik Deniz Mağarası’na da girerek, doğanın yaratmış olduğu güzelliği görmelisiniz. Yaz aylarında tatilini Kalkan’da yapan yerli ve yabancı turistlerin tarafından en çok ziyaret edilen doğal güzelliklerden biri olan Güvercinlik Deniz Mağarası; Kalkan gezilecek yerler listemizde önemli bir sıraya sahip.

Güvercinlik Deniz Mağarası - Kalkan’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer
Güvercinlik Deniz Mağarası – Kalkan’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

12. İnbaş Mağarası

İnbaş Mağarası, Bezirgan Köyü’nde yer alıyor. Kalkan’ın sahip olduğu diğer mağaralara nispeten daha büyük bir mağaradır. Bir deniz mağarası olduğu için ulaşımın tekneler vasıtasıyla sağlandığı mağarayı yüzerek keşfedebilirsiniz.

Güvercinlik Mağarası’na yakın bir mesafede bulunan İnbaş Mağarası; tekne turu ile Kalkan’ı gezen yerli ve yabancı turistlerin en çok ilgi gösterdiği yerlerden biri. Dar bir girişi olan mağaraya ancak yüzerek girebiliyorsunuz.

Denizin tadını çıkarırken bir yandan da İnbaş Mağarası’nı gezmenizi öneriyoruz. Yaz tatili için Kalkan’ı tercih eden gezi severlerin muhakkak görmesi gereken doğal güzelliklerden biri de İnbaş Mağarası.

İnbaş Mağarası - Kalkan’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer
İnbaş Mağarası – Kalkan’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

13. Babadağ

Babadağ, Kalkan’dan 82 kilometre uzaklıkta yer alan Fethiye’de konumlanıyor. Üç tane zirveye sahip olmasından ötürü yamaç paraşütü ve doğa sporları için oldukça elverişli bir dağ. Ülkemiz için önemli turizm noktalarından biri olan Babadağ, yaz aylarında Türkiye’ye gelen yabancı turistler tarafından da oldukça ilgi görüyor.

Özellikle doğa sporlarıyla ilgilenen gezi severlerin görmesi gereken Babadağ; piknik alanları, yürüyüş parkurları ile doğayla iç içe bir gün geçirmenize olanak sağlıyor. Kalkan gezilecek yerler listesinde üst sıralarda bulunan Babadağ’ı biz de kesinlikle görmenizi tavsiye ediyoruz.

Babadağ - Kalkan’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer
Babadağ – Kalkan’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

14. Myra Antik Kenti

Myra Antik Kenti, Antalya’nın Demre ilçesinde yer alan antik bir Likya kentidir. Kuruluş yılı tam olarak bilinmemekle birlikte, M.Ö 5.yüzyıl olduğu düşünülüyor. 2009 yılında bölgede başlayan kazı çalışmaları günümüzde halen devem ediyor. Antik kentte yer alan en önemli kalıntılardan bazıları; kaya mezarları, antik tiyatro ve Aziz Nikolas Kilisesi’dir.

Likya medeniyetinin sahip olduğu en büyük şehirlerden biri olan ve Hristiyanlık alemi için ayrıca büyük bir öneme sahip olan antik kent bu sebeple de her yıl binlerce yabancı turist tarafından ziyaret ediliyor. Myra Antik Kenti Kalkan gezilecek yerler arasında bulunan bir diğer tarihi durak.

Myra Antik Kenti - Kalkan’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer
Myra Antik Kenti – Kalkan’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

15. Kekova Adası

Kekova Adası, Kaş ilçe merkezden kalkan tur tekneleri ile ziyaret edebileceğiniz eşsiz bir doğal güzellik. Kaş’ta yer alan, küçücük, kayalık bir ada olan Kekova Adası 1990 yılında sit alanı ilan ediliyor. Kayalık yapısından dolayı yerleşimin olmadığı adada; buraya gelen ziyaretçiler için bir adet lokanta ile kafe yer alıyor.

Antik ve tarihi eserler bakımından zengin olan ada, bu yönüyle de oldukça ilgi çekiyor. Dolichiste ve Batık Kent adında iki antik kentin de bulunduğu Kekova Adası’na yönelik özel olarak yapılan turlarla adayı görmenizi tavsiye ediyoruz. Kalkan gezilecek yerler listesinde Kekova Adası’na mutlaka yer vererek tabiatın eşsiz güzelliğini keşfederken tarih dolu bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Kekova Adası - Kalkan’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer
Kekova Adası – Kalkan’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

16. Büyük Çakıl Plajı

Büyük Çakıl Plajı, Kaş ilçe merkezden 17 kilometre uzaklıkta yer alıyor. 50 metre uzunluğunda bir sahile sahip olan plaj için giriş ücreti bulunmuyor. Denizin içinden çıkan kaynak sebebiyle kavurucu yaz sıcaklarında bile buz gibi olan suyunun keyfi bir başka.

Yeşil ile mavinin bir arada olduğu, huzur dolu Büyük Çakıl Plajı; bölgeye gelen tatilcilerin en sık tercih ettiği plajlardan bir tanesi. Sığ bir suya sahip olması sebebiyle de özellikle çocuklu aileler tarafından tercih edilen plaj; Kalkan gezilecek en iyi 20 yer listesinde bulunan bir diğer plaj.

Büyük Çakıl Plajı - Kalkan’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer
Büyük Çakıl Plajı – Kalkan’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

17. Gömbe Yaylası

Gömbe Yaylası, Antalya ilinin Kaş ilçesine bağlı Gömbe Mahallesi’nde yer alıyor. Kavurucu yaz sıcaklarında serinliği ile insana hayat veren Gömbe Yaylası Kalkan’ın sahip olduğu doğal güzellikleri gözler önüne seren bir diğer durak.

Şelale ve gölleri ile adeta bir doğa harikası olan Gömbe Yaylası şehirden kaçmak isteyen insanların uğrak noktalarından biri. Bol oksijen ile yeniden doğacağınız, huzurlu bir doğa tatili isteyen gezi severlere özellikle önerdiğimiz Gömbe Yaylası, Kalkan gezilecek yerler listesinde üst sıralarda bulunuyor.

Gömbe Yaylası - Kalkan’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer
Gömbe Yaylası – Kalkan’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

18. Kıbrıs Kanyonu

Kıbrıs Kanyonu, Kaş ile Elmalı ilçeleri arasında yer alıyor. Doğayla baş başa vakit geçirmek için en uygun yerlerden biri olan kanyon; yerli ve yabancı turistler tarafından yoğun ilgi görüyor. Kaş merkezden 50 kilometre uzaklıkta yer alan kanyonda; yürüyüş, bisiklet, tırmanma gibi doğa sporları yapabilirsiniz.

Sütlüğen Akörü orman yolunda yürürken size eşlik edecek olan doğa manzarasına hayran kalacağınız Kıbrıs Kanyonu, Kalkan geziniz sırasında mutlaka görmeniz gereken doğal güzelliklerden biri. Doğayla iç içe keyif dolu anlar geçirmek istiyorsanız Kıbrıs Kanyonu, mutlaka Kalkan gezilecek yerler listenizde bulunmalı. Ailenizle birlikte muhteşem anlar yaşayabileceğiniz bu doğal güzellik, tüm detaylarıyla sizi büyüleyecek!

Kıbrıs Kanyonu - Kalkan’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer
Kıbrıs Kanyonu – Kalkan’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

19. Pirha Antik Kenti

Pirha Antik Kenti, Bezirgan Köyü yakınlarında yer alıyor. Likya medeniyeti için önemli kentlerden biri olan Pirha Antik Kenti; bölgede yer alan bir diğer önemli antik kentler gibi gezi severler tarafından ilgi görüyor. Pirha Antik Kenti bölgenin kadim dönemde birçok uygarlık ve medeniyet tarafından ne denli önemli olduğunu gösteren en dikkat çekici antik yapılardan biri. Kalkan seyahatlerinizde mutlaka Pirha Antik Kenti’ne listenizde yer vermelisiniz.

Yapılan arkeoloji çalışmalarının ardından çıkarılan bazı eserler Antalya Müzesi’nde sergileniyor. Lahit ve kaya mezarlarının da bulunduğu Pirha Antik Kenti; ülkemize gelen yabancı turistlerin de sıklıkla ziyaret ettiği tarihi duraklardan bir tanesi. Kalkan geziniz sırasında görmenizi tavsiye ettiğimiz diğer bir durak Pirha Antik Kenti oluyor.

Pirha Antik Kenti - Kalkan’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer
Pirha Antik Kenti – Kalkan’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

20. Meis Adası

Meis Adası, Kaş’tan 6 kilometre uzaklıkta yer alan Yunanistan’a ait olan ada. Sadece bir kısmında yerleşim olan ada; pastel tonlarında birbirine benzer şirin evleriyle adeta bir film platosunu andırıyor. Adaya Kaş’tan kalkan tekneler ile gitmek mümkün. Vize ile giriş yapabileceğiniz adada; masmavi denizde yorgunluğunuzu atarak, limanın yanında yer alan lokantalarda muhteşem deniz ürünlerinin tadına bakabilirsiniz.

Yerli ve yabancı turistler tarafından günübirlik tekne turlarıyla da ziyaret edilen ada; şirin atmosferi, temiz havası ve temiz sularıyla görmeniz gereken yerlerden bir diğeri.

Meis Adası - Kalkan’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer
Meis Adası – Kalkan’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

Kalkan Gezilecek Yerler

Sahip olduğu doğal güzelliklerinin yanında, tarihi yapılarıyla da büyük önem taşıyan Kalkan, özellikle yaz aylarında yabancı turistler tarafından da yoğun bir ilgi görüyor. Türkiye’nin en güzel tatil noktalarından biri olan Kalkan tatiliniz sırasında; bir dağ köyü olan İslamlar Köyü’nü de gezmenizi de muhakkak öneriyoruz. Burada doğayla iç içe kusursuz anlar geçirebilirsiniz.

Kalkan hakkında daha fazla bilgiye Kalkan’da ne yenir ve Kalkan otelleri başlıklı yazılarımızdan ulaşabilirsiniz.

Mesaj bırak

Votre adresse e-mail ne sera pas publiée. Les champs obligatoires sont indiqués avec *