Kemer’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

Kemer, Antalya İlinin Batı Toros Dağlarının yamaçlarında yer almaktadır. Masmavi berrak denizi, mavi bayraklı plajları, doğal güzellikleri ile dikkat çeken tatil beldelerinden biri olan Kemer, ülkemizin en önemli turizm yerlerinden biridir.

Kemer, yaz tatili için tercih edilebilecek en güzel yerlerden biridir. Ünlü Ayışığı Plajı, binlerce turist ağırlayan Çıralı Yanartaş, dünyaca ünlü Olimpos Antik Kenti, Phaselis Antik Kenti gibi daha pek çok güzellik Kemer’de gezilecek yerler arasındadır.

Birbirinden değerli doğal güzellikleri, tarihi yapıları, antik kentleri, plajları, mağaraları ve müzeleri ile ön plana çıkan Kemer’de aynı zamanda pek çok doğa sporlarını yapma olanağı da bulabilirsiniz. Büyüleyici yapıları ve doğa harikaları ile görülmeye değer Kemer’de gezilecek en iyi 20 yer listesiniz sizler için derledik.

Not: Bu yazımızı okuduktan sonra Kemer en iyi otellerini keşfetmek için « Kemer Otelleri » yazımıza bakmayı unutmayın.

Kemer’de Gezilecek En İyi 20 Yer

1. Phaselis Antik Kenti

Phaselis Antik Kenti, Kemer’e yaklaşık 15 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Bölgenin en önemli tarihi yapılarından biri olan Phaselis Antik Kente ulaşım da son derece kolaydır. Antik kent, M.Ö. 7.yüzyıla dayanan tarihe sahip olup Likyalılar tarafından kurulmuştur. Tarihi süreçte uzun yıllar korsonlar da burada yaşamıştır.

Phaselis Antik Kentinde yapılan kazı çalışmalarından sonra, bölgede 3 adet liman bulunmuştur. Likyalılar döneminin en önemli kentlerinden biri olan Phaselis, aynı zamanda ticaret faaliyetlerinin de yürütüldüğü bir bölge olmuştur. Binlerce turist tarafından ziyaret edilen kentte, yürüyüş yapabileceğiniz yollar, piknik kamp alanları gibi bölümler yer alıyor. Kemer gezilecek yerler listesinde bulunan Phaselis Antik Kenti, Kemer’in tarihini çok daha derinden kavramanızı sağlayacak. 

Phaselis Antik Kenti - Kemer'de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer
Phaselis Antik Kenti – Kemer’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

2. Beydağları Milli Parkı

Beydağları Milli Parkı, ülkemizin en çok ziyaret edilen milli parklardandır. Sarısu’dan Gelidonya Burnuna dek uzanan milli park, Kemer’in cenneti olarak anılmaktadır. Beydağları Milli Parkı, 34 bin 452 hektarlık alana sahiptir.

Antik Likya Yolu, Çıralı Sahili, Yanartaş ve Adrasan Plajı’na ev sahipliği yapan Beydağları Milli Parkı, 1972 yılında doğal ve tarihi güzelliklerin korunması amacıyla koruma altına alınmıştır. Park içerisinde; doğa yürüyüşleri, fotoğrafçılık ve piknik gibi aktiviteler de yapabilirsiniz. Aynı zamanda kamp yapabileceğiniz alanlar da bulunmaktadır.

Beydağları Milli Parkı - Kemer'de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer
Beydağları Milli Parkı – Kemer’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

3. Folklorik Yörük Parkı Açık Hava Müzesi

Folklorik Yörük Parkı Açık Hava Müzesi, yarımada Küçükburun üzerinde yer almaktadır. Akdeniz Bölgesinde önemli bir yere sahip olan Yörüklerle ilgili her şey, birçok çalışmayla tanıtılmaya çalışılmaktadır.  Bu çalışmaların sonucunda ortaya çıkan Açık Hava Müzesi de Yörük yaşamına ışık tutan niteliktedir.

Folklorik Yörük Parkı Açık Hava Müzesi içerisinde; yörük çadırları, halıları, kilimler, Yörük mutfağı ve el sanatlarıyla ilgili pek çok nesnenin sergilendiği yürüyüş yollarına sahiptir. Yörüklerin günlük hayatlarıyla ilgili bilgi sahibi olmanızı sağlayacak aletleri araç ve gereçlerin bulunduğu Yörük çadırında, aynı zamanda topluluğun yöresel kıyafetlerini de sergilemektedir.

Folklorik Yörük Parkı Açık Hava Müzesi - Kemer'de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer
Folklorik Yörük Parkı Açık Hava Müzesi – Kemer’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

4. Göynük Kanyonu

Göynük Kanyonu, Kemer merkezden 12 kilometre uzaklıkta yer alan Göynük Beldesinde bulunmaktadır. Kemer gezilecek yerler arasında doğasıyla büyüleyen yerlerden biri olan kanyona ulaşım da Göynük merkezden oldukça kolaydır. 

Göynük Kanyonu, tarihi açıdan da büyük bir öneme sahiptir. Antik Likya Yolu üzerinde üzerinde yer alan kanyonda benzersiz şelaleler de bulunmaktadır. Özellikle de hafta sonları pek çok ziyaretçi ağırlayan kanyon içerisinde ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz tesisler de yer alıyor.

Göynük Kanyonu - Kemer'de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer
Göynük Kanyonu – Kemer’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

5. Tahtalı Dağı

Tahtalı Dağı, Beydağları Milli Parkı sınırları içerisinde yer almaktadır. Olimpos Dağı olarak da bilinen Tahtalı Dağı, 2 bin 365 metre yüksekliğe sahiptir. Tahtalı Dağı’na Olimpos’tan teleferik ile ulaşılabilmektedir.

Burada yer alan teleferik, Avrupa’nın en  uzun, dünyanın ise ikinci en uzun teleferiğidir. Tahtalı dağı, yamaç paraşütü, dağ bisikleti, doğa yürüyüşü ve motosiklet tutkunlarının vazgeçilmez noktalarından biridir. Dağın zirvesinde restoran ve kafeler de yer almaktadır. 

Tahtalı Dağı - Kemer'de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer
Tahtalı Dağı – Kemer’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

6. Olympos Antik Kenti

Olympos Antik Kent i, Antalya’nın batı kısmında yer alan Kumluca İlçesi sınırlarında konumlanmaktadır. Kuruluş tarihi kesin olarak bilinmeyen antik kent, Likya Birliğinde üç oy hakkı bulunan 6 şehirden bir tanesidir. Antik kentin günümüze kadar gelen kalıntılarının birçoğu orman içerisinde yer alıp, Roma, Bizans ve Helenistik dönemlere ait kalıntılardır.

Olympos Antik Kente girişler ücretlidir ve Müzekart ile giriş de mümkündür. Kent, Kuzey ve Güney Nekropol olarak iki bölümden meydana gelmektedir. Antik Likya Medeniyeti’ne de ev sahipliği yaptığı bilinen kentte; surlar, tapınaklar, hamamlar, tiyatro sahneleri, ve antik mezarlar yer almaktadır.

Olympos Antik Kenti - Kemer'de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer
Olympos Antik Kenti – Kemer’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

7. Çıralı Yanartaş

Çıralı Yanartaş, Kemer ilçesine yaklaşık 39 kilometre uzaklıkta yer alan Ulupınar Mahallesinde yer almaktadır. Kemer’in dünyaca ünlü doğa harikalarından biri olan Çıralı Yanartaş’a ulaşımlar oldukça kolaydır. Doğal bir seyir terası olan Çıralı Yanartaş’ın öne çıkan özelliği devamlı yanan ateşler ev sahipliği yapmasıdır.

Çıralı Yanartaş, ziyaret eden kişilerin genellikle piknik yaptıkları bir yerdir. Bölgenin denizden yüksekliği ise 230 metredir. Piknik, kamp ve doğa yürüyüşleri gibi aktivitelerin yapıldığı Çıralı Yanartaş’ı ziyaret ederek Kemer’i izleyebilir ve eşsiz fotoğraflar çekebilirsiniz.

Çıralı Yanartaş - Kemer'de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer
Çıralı Yanartaş – Kemer’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

8. Adrasan

Adrasan, Antalya’nın Kumluca ilçesine bağlı olan tatil merkezlerinden biridir. Oldukça popüler noktalardan biri olan Adrasan, koyu ile ünlüdür. El değmemiş, tamamen doğal bir koy olan Adrasan Koyu, masmavi ve tertemiz denizi ile son derece beğenilmektedir.

Son zamanların en popüler tatil beldelerinden biri olan Adrasan, Antalya’da yer alan diğer tatil merkezlerine göre ekonomik olarak daha uygun seçeneklere sahiptir. Adrasan’da Adrasan Koyu ve Adrasan Kalesi gibi turistik yerleri de ziyaret edebilirsiniz.

Adrasan - Kemer'de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer
Adrasan – Kemer’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

9. Olympos Plajı

Olympos Plajı, Antalya’nın Kumluca İlçesine bağlı olan Yazır Köyü Olimpos beldesinde yer almaktadır. Olympos Plajına, Olympos Antik Kenti içerisinden dere boyunca yürüyerek ulaşılabilmektedir. Olympos Plajında kabin ve duşa bulunmamaktadır. 

Olympos Plajına inen yol üzerindeki su kanalı ve önünde yer alan tarihi havuz, ziyaretçiler tarafından serinlemek amacıyla kullanılmaktadır. Plaj antik kent içerisinde yer aldığından dolayı da ücretlidir.  

Olympos Plajı - Kemer'de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer
Olympos Plajı – Kemer’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

10. Beldibi Gizli Koy

Beldibi Gizli Koy, Antalya şehir merkezine ortalama 25 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Doğa severlerin vazgeçilmez noktalarından biri olan Gizli Koy, günübirlik turların yanı sıra kamp yapmak için de sık sık tercih edilmektedir.

Beldibi Gizli Koy’da tuvalet, duş, yeme-içme gibi ihtiyaçlarınızı karşılayabikmek için herhangi bir yer bulunmamaktadır. Bundan dolayı buraya gelirken ihtiyaçlarınızı yanınıza almanız daha iyi olacaktır. Aynı zamanda ince kumlu bir plaja sahip olan Gizli Koy’da isterseniz kamp yapabilir, isterseniz de günübirlik gezi yapabilirsiniz.

Beldibi Gizli Koy - Kemer'de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer
Beldibi Gizli Koy – Kemer’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

11. Kesme Boğazı Kanyonu

Kesme Boğazı Kanyonu, Antalya’nın Kemer İlçesine bağlı Kuzudere Mahallesinde yer almaktadır. Doğal bir kanyonun üzerinde; oturma, yeme ve içme yerleri inşa edilmiştir. Aynı zamanda yüzmek için doğal havuzların da bulunduğu Kesme Boğazı Kanyonu, yazın sıcağında serinlemek isteyenleri Kemer gezilecek yerler arasında tercih ettikleri noktalardandır.

Kesme Boğaz Kanyonu, özel bir firma tarafından işletilmektedir ve girişi ücretlidir. Boğazın bir diğer dikkat çeken özelliği de tarihi bir köprüye sahip olmasıdır. Roma zamanından kalma köprü 22 metre uzunluğa sahiptir. Köprünün sol kısmında doğal havuzlar ve işletmeler mevcuttur. Aynı zamanda gelen herkesi büyüleyen kanyonun suyu berrak ve soğuktur.

Kesme Boğazı Kanyonu - Kemer'de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer
Kesme Boğazı Kanyonu – Kemer’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

12. Beldibi Mağarası

Beldibi Mağarası, Kemer’e yaklaşık 19 kilometre uzaklığa sahiptir. Oba Köyü sınırlarında yer alan mağaraya ulaşım oldukça kolaydır. Kemer’in hem tarihi bakımdan önemli, hem de doğal güzellikler arasında en dikkat çekici yerlerden biridir. 

Beldibi Mağarası, Antik Çağ döneminde yoğunlukla kullanılmıştır. Mağaranın duvarlarında insan ve hayvan figürleri yer almaktadır. Bölgede yapılan kazı çalışmaların neticesinde Neolitik, Paleolitik ve Mezolitik çağlara ait eserler bulunmuştur. Denizden yüksekliği 25 metre olan mağaranın önündeki deniz de Kemer’de gezilecek en iyi 20 yer arasında mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir.

Beldibi Mağarası - Kemer'de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer
Beldibi Mağarası – Kemer’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

13. Tekirova Plajı

Tekirova Plajı, Kemer’in mavi bayrakları plajlarından bir tanesidir. Ortalama 4 kilometre uzunluğundaki Tekirova Plajı, Tekirova mevkiinde yer almaktadır. Berral denizi, temiz kumsalı ve doğası ile dikkat çeken plaj özellikle de yabancı turistler tarafından sık sık ziyaret edilmektedir.

Tekirova Plajı, halka açık bir plajdır. Girişi için herhangi bir ücret talep edilmeyen plajda, şemsiye ve şezlong gibi olanaklardan faydalanabilmek için kiralama ücreti alınmaktadır. Aynı zamanda Tekirova Plajında su kayağı, dalış, deniz paraşütü ve jet ski gibi su sporları da yapılmaktadır.

Tekirova Plajı - Kemer'de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer
Tekirova Plajı – Kemer’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

14. Alacasu Cennet Kanyonu

Alacasu Cennet Kanyonu, Tekirova ile Çaycuma arasında kalan gizli bir kanyondur. Dünyaca ünlü Phaselis Koyu’nun yanı başında yer alan kanyonun en büyük özelliği, karavan ve kamp turizm açısından önemli bir yere sahip olmasıdır. Piknik alanları da aileler tarafından özellikle haftasonları sık sık ziyaret edilmektedir.

Alacasu Cennet Kanyonu içerisinde herhangi bir tesis yoktur. Hafta sonu ve tatil günlerinde yoğun bir ziyaretçi akınına uğrayan kanyonda, piknikçiler, kampçılar, karavanla gelen ziyaretçiler yer almaktadır. Kanyon ne kadar gizli bir yer olarak bilinse de yaz aylarında ziyaretçi akınına uğramaktadır.

Alacasu Cennet Kanyonu - Kemer'de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer
Alacasu Cennet Kanyonu – Kemer’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

15. Idyros Antik Kenti

Idyros Antik Kenti, Kemer ilçe merkezine yaklaşık 2 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Antik kente ulaşımı isterseniz yürüyerek isterseniz de özel aracınız ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Kemer gezilecek yerler arasında önemli yapılardan biri olan Iydros Antik Kenti, Ayışığı Körfezinin hemen yanında yer almaktadır.

Idyros Antik kenti içerisinde 1976 yılında arkeoloji çalışmaları başlatılmıştır. Yapılan arkeolojik çalışmalarında neticesinde ortaya çıkarılan bu yapıların arasında, Bizans döneminden kalan çok önemli tarihi eserler yer almaktadır. Geometrik şekillerin sıklıkla kullanıldığı antik kentin içerisinde görebileceğiniz bir şapel de bulunmaktadır.

Idyros Antik Kenti - Kemer'de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer
Idyros Antik Kenti – Kemer’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

16. Paris 2 Batığı

Paris 2 Batığı, Kemer’in su altı dalışlarında dünya çapında bir ün kazanmasına ve örnek gösterilmesine sebep olan etkenlerden biridir.

Batık, uzun yıllar önce batırılmış olan bir savaş gemisinin kalıntılarından meydana gelmektedir. 1917 yılında gerçekleştirilen bir savaştan sonra Kemer açıklarında batan Fransız gemisi Paris 2’ye ait olan batık, su altı dalış etkinlikleri için günümüzde kullanılmaktadır.

Batık, dünyanın en özel 100 dalış noktalarından biridir. Geminin üstünde yer alan 6 uçaksavar ve 2 adet torpil kovanı, hala görünürdür. 1995’te tesadüfen keşfedilen batık, denizden 33 metre aşağıda yer almaktadır. Burada yapılan dalışlarda, Akdeniz’in deniz altı popülasyonu da gözlemlenmektedir. Paris 2 Batığı, Kemer gezilecek yerler listesinde kendisine çok özel bir yer ediniyor.

Paris 2 Batığı - Kemer'de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer
Paris 2 Batığı – Kemer’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

17. Lara Düden Şelalesi

Lara Düden Şelalesi, Kemer ilçe merkezine yalnızca 60 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Antalya’da Çağlayan Mahallesi sınırları içerisinde yer alan Lara Düden Şelalesi, bölgenin en önemli doğal güzellikleri arasında yer almaktadır. Düden Çayının üzerinden ikiye ayrılan Düden Şelalesinin döküldüğü yer, yaklaşık 40 metre yüksekliktedir.

Lara Düden Şelalesi, Antalya şehir merkezine ortalama 10 kilometre uzaklıkta yer almaktadır ve çevresinde mesire alanı bulunmaktadır. Kemer’de gezilecek en iyi 20 yer arasında severek ziyaret edilen Lara’ya geldiğinizde mutlaka Düden Şelalesini de ziyaret etmelisiniz.

Lara Düden Şelalesi - Kemer'de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer
Lara Düden Şelalesi – Kemer’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

18. Kurşunlu Şelalesi Tabiat Parkı

Kurşunlu Şelalesi Tabiat Parkı, Antalya’ya yalnızca 20 km uzaklıkta yer almaktadır. 1986’da hizmete açılan park; temiz atmosferi, yemyeşil doğası ve eşsiz manzarası ile binlerce turisti kendisine çekmektedir. Tabiat parkında; 7 adet küçük gölet, küçük şelalelerle birbirine bağlanan 2 kilometrelik bir kanyon içerisinde yer almaktadır.

Ortalama 33 hektar alana sahip olan Kurşunlu Şelalesi Tabiat Parkı, 100’den fazla kuş türüne de ev sahipliği yapmaktadır. Şelalenin yer aldığı parkın sahip olduğu doğa harikaları ve benzersiz atmosferi, doğa yürüyüşleri, bitki ve hayvanları gözlemle gibi aktiviteler bakımından öncelikli bir konum haline getiriyor. 

Tabiat Parkında, Kemer gezilecek yerler arasında görülmesi gereken yerlerden biri olan, 200 yıl önce köylüler tarafında inşa edilen Tarihi Su Değirmeni de yer almaktadır. Kemer gezilecek yerler listesinde bulunan Lara Düden Şelalesini ziyaret edebilir, muhteşem bir manzara eşliğinde stresten uzak birkaç saat geçirebilirsiniz. 

Kurşunlu Şelalesi Tabiat Parkı - Kemer'de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer
Kurşunlu Şelalesi Tabiat Parkı – Kemer’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

19. Sivri Dağ Milli Parkı 

Sivri Dağ Milli Parkı, Kemer ilçesinde yaklaşık 50 kilometre uzaklıkta yer alan, Beydağları’nın en yüksek noktalarından biridir. Bölgede yayılan bir söylentiye göre, dağın zirvesine çıkanlar hacı olarak sayılmaktadır. Akdeniz’in eşsiz manzarasını kuşbakışı bir şekilde izleyebileceğiniz Sivri Dağ Milli Parkı içerisinde, gezip görebileceğiniz pek çok doğal güzellik yer almaktadır. Kemer gezilecek yerler listesinde yer alan Sivri Dağı Milli Parkı, doğayla baş başa kalmanızı sağlayacak. 

Sivri Dağ Milli Parkı  - Kemer'de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer
Sivri Dağ Milli Parkı  – Kemer’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

20. Olympos Teleferik

Olympos Teleferik, Beydağları Sahil Milli Parkı sınırları içinde, Tahtalı Dağ’ın en yüksek noktasında yer almaktadır. 2 bin 365 metre yüksekliğe sahip olan teleferik; yürüyüş, tırmanma, yamaç paraşütü ve doğa gezisi gibi birbirinden aksiyon dolu aktivitelere imkan veren özellikleri ile ön plana çıkmaktadır. Bu sebeple de Kemer gezilecek yerler arasında en çok ziyaret edilen konumlardan biridir. 

Olympos Teleferik, farklı gezi ve tırmanış konumlarında yürüyüş yapmak, temiz atmosferde, lezzetli yemekler eşliğinde vakit geçirmek, dinlenmek ve yamaç paraşütü yapmak isteyenler için oldukça uygun bir konumdur. Çünkü söz konusu yer, sadece bir ulaşım aracı olan teleferik olarak değil aynı zamanda bir tesis olarak da hizmet vermektedir. Bu sebeple teleferiğe binerek başlayan süreç, zirveye ulaştığını zaman da devam etmektedir.

Olympos Teleferik, en az 80 kişi alabilmektedir ve geniş camlarla çevrili panoramik kabinlerden meydana gelmektedir. 10 dakikalık bir teleferik seyahati, 726 metre yükseklikteki en alt istasyondan, 2 bin 365 metre yüksekliğindeki zirve istasyona uzanmaktadır. Yolculuk sırasında, Kemer’in Tahtalı Dağı ve Beydağları Sahil Milli Parkı’nı kuşbakışı izleme imkanı bulabilirsiniz. Aynı zamanda Olympos Teleferiği, Avrupa’nın en uzun ve dünyanın ise ikinci en uzun teleferiği olma özelliği taşımaktadır.

Olympos Teleferik - Kemer'de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer
Olympos Teleferik – Kemer’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

Kemer Gezilecek Yerler 

Antalya’nın en popüler turizm beldelerinden biri olan Kemer, doğa harikaları, tarihi yapıları, plajları ve kanyonları ile beraber ziyaretçilerine harika bir tatil deneyimi sunar. Her sene binlerce yerli ve yabancı turistin akımına uğrayan Kemer’de gezilecek yerler bir hayli fazladır.

Birbirinden eşsiz güzellikteki koylar, koruma altına alınan milli parklar, doğal güzellikler ve tarihi öneme sahip olan yapıların ziyaret edilebileceği Kemer’de aynı zamanda pek çok doğa ve su sporları yapma imkanı da bulunmaktadır. Özellikle de doğa yürüyüşleri, deniz turizmi, dağ tırmanışları, yamaç paraşütü, tüplü ve tüpsüz dalış, deniz sörfü gibi eğlenceli aktiviteleri yapabileceğiniz Kemer’de pek çok doğal alan bulunuyor. Kemer otelleri ve Kemer’de gezilecek yerler yazılarımızı da inceleyebilir, Kemer hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz. 

Mesaj bırak

Votre adresse e-mail ne sera pas publiée. Les champs obligatoires sont indiqués avec *