Alanya’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 37 Yer

Akdeniz Bölgesinin en sevilen tatil beldelerinden biri olan Alanya, tertemiz plajları, berrak denizi, ışıltılı gece hayatı ve tarihi güzellikleri ile dikkat çekiyor. Mavi bayraklı plajlarının yanı sıra Akdeniz ve dünya mutfaklarına hakim olan restoranları ile her yıl binlerce ziyaretçiyi ağırlıyor.

İlçeye yakın bir konumda yer alan Alanya Kalesi, görkemli Kızıl Kule ve tarihi pek çok yapılara ev sahipliği yapan Alanya’da Anadolu Selçuklu Döneminden kalan tarihi yapıları yakından görme imkanı bulabilirsiniz. Hem yaz tatillerinde hem de kış tatillerinde ziyaretçi akımına uğrayan Alanya, kültür turları için de vazgeçilmez yerlerden biri oluyor.

Akdeniz Bölgesinin en büyük mağaralarının, kanyonlarının ve metrelerce yükseklikte yer alan yaylalarının yer aldığı Alanya’da aynı zamanda yamaç paraşütü, uçurtma sörfü ve rafting gibi doğa sporlarını yapmak imkanı da bulabilirsiniz. Aynı zamanda Alanya seyir teraslarını da gezebilirsiniz. Büyüleyen doğal güzellikleri ile dolu Alanya’da en gezilecek en iyi 37 yer listesini sizler için hazırladık!

Not: Bu yazımızı okuduktan sonra Alanya en iyi otellerini keşfetmek için « Alanya Otelleri » yazımıza bakmayı unutmayın.

Alanya’da Gezilecek En İyi 37 Yer

1. Dim Mağarası

Dim Mağarası, Alanya’nın Merkezi İlçesine 11 kilometre uzaklığında yer almaktadır. Dim Mağarasının iç yapısı kadar yer aldığı konum da oldukça eşsiz bir manzaraya sahiptir. Mağaraya geldiniz zamanda farklı yüksekliklerde seyir terası ve manzarayı daha yakından izleyebileceğiniz dürbün bulunuyor. Buradan hem Dim Çayı, hem de Alanya Kalesini izlemek mümkün.

Dim Mağarası, deniz seviyesinden 232 metre yükseklikte yer almaktadır. 1691 metre yüksekliğe sahip olan Cebel Reis Dağı’nın batı yamacında bulunan mağara, içerisindeki sarkıtlarla benzersiz bir görsel sunuyor. Mağaranın içerisinde 2 hol yer almaktadır ve buranın sıcaklığı 18 ile 19 derece arasında değişmektedir. Özel bir firma tarafından işletilen mağaraya giriş ücretli olup, haftanın her günü ziyarete açıktır.

Dim Mağarası - Alanya Gezilecek Yerler
Dim Mağarası – Alanya Gezilecek Yerler

2. Kleopatra Plajı

Kleopatra Plajı, Akdeniz Bölgesi ve Alanya’nın en güzel ve en popüler plajlarından biridir. Alanya tatilinizde ilk gelmeniz gereken yerler arasında olan Kleopatra Plajı, Alanya merkezinde yalnızca 10 dakikalık yürüme mesafesinde yer almaktadır. Plaj, özellikle de yaz mevsiminde yerli ve yabancı turistler tarafından ziyaretçi akınına uğruyor. Berrak ve temiz denizi sebebiyle mavi bayraklı plajlardan biri olan plajda; uçurtma sörfü, deniz paraşütü, kanı ve yelken gibi su sporları yaparak vakit geçirebilirsiniz.

Kleopatra Plajının, bir efsane olan Mısır Kraliçesi Kleopatra’nın yüzdüğü ve en sevdiği plaj olduğu söyleniyor. Bundan dolayı da kraliçenin adı plaja verilmiş. 2,5 kilometre uzunluğunda bir sahile sahip olan plaj, altın renkli kumsalı ile büyük beğeni topluyor.

Kleopatra Plajı - Alanya Gezilecek Yerler
Kleopatra Plajı – Alanya Gezilecek Yerler

3. Damlataş Plajı

Damlataş Plajı, oldukça eski bir tarihe sahip olan Damlataş Mağarası’nın hemen önünde yer almaktadır. Masmavi denizi, mağarası ve Alanya Kalesine hakim manzarası ile ünlü olan Damlataş Plajı Alanya ve Akdeniz’in en güzel plajları arasında yer alıyor. 2,5 kilometre uzunluğunda bir sahile sahip olan plaj, incecik ve tertemiz kumsalı ile büyülüyor.

Mavi bayrak almaya hak kazanmış olan plaj, denizin dibini görebileceğiniz bir suya sahip. Damlataş Plajında, şezlong ve şemsiye kiralayabileceğiniz tesisler bulunuyor. Aynı zamanda pek çok su sporunu yapabileceğiniz merkezler, voleybol sahaları, kafe ve restoranlar da plajda yer alıyor. Bunların dışında ücretsiz olarak yararlanabileceğiniz plajda suyun keyfini dilediğiniz gibi çıkarabilirsiniz.

Damlataş Plajı - Alanya Gezilecek Yerler
Damlataş Plajı – Alanya Gezilecek Yerler

4. Alanya Arkeoloji Müzesi

Alanya Arkeoloji Müzesi, Alanya İlçesinin sınırları içerisinde bulunan Saray Mahallesinde yer almaktadır. Alanya’nın tarihini en güzel şekilde yansıtan arkeoloji müzesine, ilçe merkezinden yürüyerek rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Müzede; Alanya’da eskiden yaşayan medeniyetlerden kalan tarihi eser ve belgeler yer almaktadır.

1967 yılından bu yana ziyaretçi kabul eden Alanya Arkeoloji Müzesi, Roma, Bizans, Klasik, Helenistik ve Arkaik dönemlerinde kalma eserlere ev sahipliği yapmaktadır. Eğer siz de Alanya’nın tarihini en güzel şekilde öğrenmek istiyorsanız müzeyi ziyaret edebilirsiniz.

Alanya Arkeoloji Müzesi - Alanya Gezilecek Yerler
Alanya Arkeoloji Müzesi – Alanya Gezilecek Yerler

5. Kızılkule

Kızılkule, Alanya gezilerinin en dikkat çekici ve büyüleyici simgesel yapılarından biridir. I. Alaeddin Keykubad tarafından 1226 yılında inşa ettirilen kule, Selçuklu döneminden kalan en görkemli yapılardan biri olarak gösterilmektedir. Kızıl taşlardan yapıldığı için Kızıl Kule adı verilen kule, 33 metre yüksekliğe sahiptir. Savunma amaçlı inşa edilen kuleye 85 taş basamakla oluşan bir merdivenle çıkılıyor.

Kızıl Kule, toplam 5 kattan meydana gelmektedir. Zirvesinde yer alan seyir terası ile de Alanya’nın eşsiz manzarasına ev sahipliği yapmaktadır. Kulenin giriş ve 1.katında da Alanya Etnografya Müzesi yer almaktadır. Selçuklulardan Osmanlılara dek uzanan el sanatı ürünlerini bu müzede inceleme fırsatı bulabilirsiniz.

Kızıkkule - Alanya Gezilecek Yerler
Kızıkkule – Alanya Gezilecek Yerler

6. Sapadere Kanyonu

Sapadere Kanyonu, Alanya ilçe merkezine 45 kilometre uzaklıkta yer alan Sapadere Köyünde bulunmaktadır. İlçenin en farklı doğal güzelliklerinden biri olan kanyon, son derece dikkat çekici oluşumu ve havası ile Alanya gezilecek yerler arasında mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir.

Sapadere Kanyonu, denizden ortalama 15 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. İçerisinde küçük doğal havuzlar bulunduğu kanyonu içerisinde ayrıca girilebilir doğal havuzlar da bulunmaktadır.  Sıradışı bir yapıya sahip olan Sapadere Kanyonuna içerisinde rahat gezilebilmesi için platformlar inşa edilmiştir ve kanyonu gezmek herhangi bir tehlike arz etmemektedir.

Sapadere Kanyonu - Alanya Gezilecek Yerler
Sapadere Kanyonu – Alanya Gezilecek Yerler

7. Alanya Kalesi

Alanya Kalesi, Alanya ve Akdeniz Bölgesine hakim bir yerde, deniz seviyesinden 250 metre yükseklikte yer alan yarımadada inşa edilmiştir. Yerli ve yabancı binlerce turist tarafından en çok ziyaret edilen yerlerden biri olan Alanya Kalesi, Selçuklu Sultanı I. Alaeddin Keykubad tarafından yaptırılmıştır. 10 bin metrekareden daha büyük bir alanda yer alan kale, denizden gelebilecek saldırılara karşı korunmak amaçlı inşa edilmiştir

Alanya Kalesi’nin içerisinde büyük sarnıçlar, saray kısmı, tophane, iç kale bulunmaktadır. Aynı zamanda ilçenin en eski camilerinden olan Süleymaniye Camii de burada yer almaktadır. Bunların yanı sıra kalenin etrafında; oteller, kafeler, restoranlar ve oteller bulunmaktadır. 

Alanya Kalesi - Alanya Gezilecek Yerler
Alanya Kalesi – Alanya Gezilecek Yerler

8. Damlataş Mağarası

Damlataş Mağarası, Türkiye’nin Akdeniz Bölgesinde yer alan Antalya’nın Alanya İlçesinde yer almaktadır. Alanya gezilecek yerler arasındaki doğal güzelliklerden biri olan mağara, ilçe merkezine yalnızca 3 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Damlataş Mağarası, Türkiye’nin turizme açılan ilk mağarasıdır. Damlataş Plajının hemen üstünde yer alan mağara, bu bölgedeki en önemli oluşumlardan bir tanesidir.

Damlataş Mağarası, Alanya’nın sahil kesiminde yer alan 15 bin yıllık bir tarihe sahip olan doğal bir oluşumdur. Mağara içerisinde devasa sarkıt ve dikitler yer almaktadır. Mağaranın sıcaklığı ise yaz-kış hiç değişmemektedir.

Damlataş Mağarası - Alanya Gezilecek Yerler
Damlataş Mağarası – Alanya Gezilecek Yerler

9. Aşıklar Mağarası

Aşıklar Mağarası, Alanya’nın tabiat harikalarından ve tekne gezilerinin de sık sık uğradığı noktalardan bir tanesidir. Mağara, antik dönemde yaşayan deniz korsanlarının esir kızları sakladığı mağara olarak bilinmektedir. Hatta mağaranın adı da buradan gelmektedir. Deniz kıyısında yer alan sarp bir kayalıkta bulunan mağaraya yalnızca tekne ile ulaşım sağlanabilmektedir.

Mağaranın içerisine de kayaları tırmanarak ulaşılabilmektedir. Burada isteseniz dalış yapabilir ya da yüzebilirsiniz. Alanya Yat Limanı’ndan her daim kalkan tekne turları ile mağaraya gelerek burada tüplü ya da tüpsüz dalış yapma imkanı bulabilirsiniz.

Aşıklar Mağarası - Alanya Gezilecek Yerler
Aşıklar Mağarası – Alanya Gezilecek Yerler

10. İotape Antik Kenti

İotape Antik Kenti, Alanya ilçe merkezine 33 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Kilikya döneminden kalan antik kent, Akdeniz kıyısında inşa edilmiştir. Çok eski zamanlarda inşa edilen İotape Antik Kenti, kralın karısının ismini taşımaktadır. Roma İmparatorluğu zamanında da kullanılan ve denize hakim konumda yer almasından dolayı savunma amaçlı tasarlanan antik kentin günümüze dek ayakta kalan kısımları da bulunmaktadır.

İotape Antik Kenti, iç kısımları, kilise ve antik limanları ile Alanya’da gezilecek en iyi 37 yer listesinde yerini alıyor. Kayalar arasında yer alan sakin koylarında denize de girebileceğiniz antik kentte özellikle de gün batımının keyfini de çıkarabilirsiniz.

İotape Antik Kenti - Alanya Gezilecek Yerler
İotape Antik Kenti – Alanya Gezilecek Yerler

11. Yalan Dünya Mağarası

Yalan Dünya Mağarası, Türkiye’nin en uzun ve en yaşlı mağaralarından biridir. Alanya gezilecek yerler arasında mutlaka görülmesi gereken oluşumlardan biri olan Yalan Dünya Mağarasının yaklaşık 5 milyon yaşında olduğu bilinmektedir. 4 kilometre uzunluğa sahip olan mağaranın içerisinde devasa sarkıtlar, dikitler, kaya göletleri ve damlataş havuzları yer alıyor. Burası aynı zamanda temiz havası ile de oldukça popülerdir.

Sıcaklığı yaz-kış 28 derece olan mağara, temiz havasından dolayı birçok solunum hastalığına da iyi gelmektedir. Bu sebeple de binlerce turist tarafından ziyaret edilen mağaraya ilçe merkezinden ulaşım da oldukça kolaydır.

Yalan Dünya Mağarası - Alanya Gezilecek Yerler
Yalan Dünya Mağarası – Alanya Gezilecek Yerler

12. Alanya Tophane

Alanya Tophane, ilçe merkezinde, limana yakın bir konumda yer almaktadır. Yürüyerek kolayca ulaşım sağlayabileceğiniz Alanya Tophane, tarihi yarımadanın içerisinde yer alan tersanenin yanı başında konumlanmaktadır. Tophane, toplam 2 kattan meydana gelmektedir ve 19 metre yüksekliğe sahiptir. 

Tophanenin giriş kısmında yer alan 2 odanın pencereleri hem karaya hem de denize bakmaktadır. Yapının üst katında toplam 6 oda yer almaktadır. Aynı zamanda yapının içerisine, görevlilerin ve askerlerin su ihtiyaçları için bir de sarnıç inşa edilmiştir. 

Alanya Tophane - Alanya Gezilecek Yerler
Alanya Tophane – Alanya Gezilecek Yerler

13. Delik Deniz Kral Koyu

Delik Deniz Kral Koyu, Alanya ilçe merkezine 65 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Alanya’daki tekne ve yat turlarının vazgeçilmez konumlarından biri olan koy, eşsiz manzarası ile görenleri büyülemektedir. Uzun yıllar boyunca büyük kayaların rüzgar ve dalgalarla oyulmasından dolayı meydana gelen delik ve turkuaz renkteki suları ile ünlü olan Delik Deniz Kral Koyu, sakinlik isteyenlerin tercihleri arasında yer alıyor.

Delik Deniz Kral Koyu, isterseniz yüzebilir, isterseniz de deliğin içerisinden sandal ya da botlarla beraber geçebilirsiniz. İsterseniz de kayaları  etrafında dalgıçlarla beraber dalış yapma imkanına sahip olabilirsiniz. 

Delik Deniz Kral Koyu - Alanya Gezilecek Yerler
Delik Deniz Kral Koyu – Alanya Gezilecek Yerler

14. Side Müzesi

Side Müzesi, Alanya ilçe merkezine 65 kilometre uzaklıkta yer alan Side’de bulunmaktadır. Bölgenin en fazla ziyaretçiye sahip yerlerinden olan Side Müzesi, bölgenin bir diğer popüler yerlerinden olan Side Antik Kentine yürüme mesafesindedir. Müze, 1960 yılından bu yana hizmet vermektedir. Müzede, binlerce yıllık geçmişe sahip olan tarihi eserler yer almaktadır.

Side Müzesi, Roma döneminde inşa edilen ve orjinaline uygun olarak restore edilen antik bir hamam içerisinde yer almaktadır. Müze içerisinde; Osmanlı Döneminden heykellerden Roma lahitlerine, Selçuklu döneminden kalan el yazmalarından gümüş sikkelere kadar pek çok eser sergilenmektedir. Aynı zamanda her sene binlerce ziyaretçinin merak ettiği Üç güzeller heykeli de bu müzede yer almaktadır.

Side Müzesi Delik Deniz Kral Koyu - Alanya Gezilecek Yerler
Side Müzesi Delik Deniz Kral Koyu – Alanya Gezilecek Yerler

15. Side Antik Kenti

Side Antik Kenti, Alanya’nın komşu beldelerinden Side’de yer almaktadır. Her sene binlerce turist tarafından ziyaret edilen antik kent, Alanya gezilecek yerler arasında en sevilen konumlardan biridir. Alanya’ya yalnızca 65 kilometre mesafede yer alan Side Antik Kenti, M.Ö.8.yüzyılda inşa edilmiştir. 400 metre genişliğe sahip olan yarımadada yer alan antik kent, denize hakim bir konumda bulunmaktadır.

Side Antik Kenti, hem ticaret hem de liman şehridir. Kocaman bir antik tiyatrosu ve günümüze kadar gelen Apollon Tapınağı, özellikle de gün batımı manzarası ile beğeni topluyor. Etrafından restoran ve kafelerin de bulunduğu antik kenti gezdikten sonra bir mola verebilirsiniz. Aynı zamanda hediyelik eşya stantlarından da bölgeyle ilgili hediyelik eşyaları satın alabilirsiniz.

Side Antik Kenti - Alanya Gezilecek Yerler
Side Antik Kenti – Alanya Gezilecek Yerler

16. Alara Han

Alara Han, Anadolu Selçuklu Devletinin ilçeye bıraktığı önemli tarihi yapılardan biridir. 1231 ile 1232 yılları arasında inşa edilen han, Selçuklu döneminin önemli yapılarından Alara Kalesine yalnızca 800 metre uzaklıkta yer almaktadır. Ticaret yolları üzerinde konumlanan Alara Han, bölgede yer alan en büyük kervansaraylardan biridir.

2 bin metrekarelik bir alana kurulu olan hanın içerisinde; mescit, hamam, çeşme, dükkanlar ve konaklama alanları yer almaktadır. Alanya kültür ve tarih gezilerinin vazgeçilmez yapılarından biri olan Alara Han’a ulaşım da oldukça kolaydır.

Alara Han - Alanya Gezilecek Yerler
Alara Han – Alanya Gezilecek Yerler

17. Alanya Teleferik

Alanya Teleferik, binlerce turistin hem Alanya’nın hem de Akdeniz Bölgesinin eşsiz manzarasını izleyebilmek ve fotoğraf çekmek için muhakkak gittiği yerlerdendir. Damlataş Plajı’na yürüme mesafesinde yer alan Alanya Teleferik, Yer İstasyonundan Alanya Kalesi’ne hareket etmektedir. 

Teleferik, yılın her mevsimi hizmet vermektedir. 1130 kişilik taşıma kapasitesine sahip olan teleferik, 900 metrelik bir hat uzunluğuna sahiptir. Alanya Teleferik, 14 kabine sahiptir ve senede 1 milyonu geçik kişiye hizmet vermektedir. Alanya Kalesi’ne çıkmak için en güzel yollardan biri olan teleferiğin istasyonunda Akdeniz’in eşsiz manzarasının tadını çıkarabilirsiniz. Güzelyalı Caddesinde yer alan Alanya Teleferik, haftanın her günü hizmet vermeye devam etmektedir.

Alanya Teleferik - Alanya Gezilecek Yerler
Alanya Teleferik – Alanya Gezilecek Yerler

18. Alanya Tersanesi

Alanya Tersanesi, Selçuklu Sultanı I.Alaeddin Keykubad tarafından Alanya’da yaptırılan bir şaheserdir. Kızıl Kulenin yanı başında yer alan tersane, 1228 yılında inşa edilmiştir. Alanya’da gezilecek en iyi 37 yer arasında bulunan tersane, görülmeye değer yerlerdendir. Tekne ve yat turlarının en sevilen noktalarından biri olan tersane, 56 metrelik surları ve 44 metre derinliği ile ön plana çıkmaktadır. Aynı zamanda Alanya Tersanesi, Selçukluların Akdeniz’de inşa ettikleri ilk tersanedir.

Alanya Tersanesi’ni ziyaret ettiğinizde iç bölümleri gezebilir ya da içerisinde yer alan Denizcilik ve Gemi Müzesi’nde pek çok eseri yakından görebilirsiniz. Bu müzede, Akdeniz’de kullanılan birçok gemi ve tekne modeli yer almaktadır.

Alanya Tersanesi - Alanya Gezilecek Yerler
Alanya Tersanesi – Alanya Gezilecek Yerler

19. Oba Çayı

Oba Çayı, Alanya’da yer alan Dim Çayının bir parçasıdır. Toroslardan Akdeniz’e uzanan çay, dere etrafındaki ahşap iskeleler üzerindeki balık restoranları, mesire alanları ve kır bahçeleri ile her mevsim binlerce turiste ev sahipliği yapmaktadır. Oba Çayı’nda isterseniz buz gibi suda yüzebilirsiniz.

Oba Çayı, pek çok balık cinsine ev sahipliği yapmaktadır. Burada temiz havada olta  balıkçılığı yaparak keyifli vakit geçirebilirsiniz. Her zaman taze balıkların olduğu çayda aynı zamanda organik ürünlerden oluşan kahvaltılar ve yöresel yemekler de bulunmaktadır. 

Oba Çayı - Alanya Gezilecek Yerler
Oba Çayı – Alanya Gezilecek Yerler

20. Alanya Bedesten

Alanya Bedesten, Alanya’nın en eski camisi olan Süleymaniye Camii’nin yanında yer almaktadır. Karamanoğulları zamanında inşa edilen bedesten, dikdörtgen planlı yapılardandır. Karamanoğulları zamanında en önemli ticaret merkezlerinden biri olan Alanya Bedesten, restore edilerek günümüzde kafe ve restoranı ile hizmete açılmıştır.

Alanya gezilecek yerler arasında tarihi yapılardan biri olan bedesteni gezerek hem beylik zamanı mimarisini yakından görebilir hem de restoranlarında Akdeniz lezzetlerinin tadına varabilirsiniz. Aynı zamanda bedesten, güzel konumu ile ilçenin eşsiz manzaralarını izleme imkanı da sunuyor.

Alanya Bedesten - Alanya Gezilecek Yerler
Alanya Bedesten – Alanya Gezilecek Yerler

21. Alanya Feneri

Alanya Feneri, ilçenin simgesel yapılarından bir tanesidir. Fener, Osmanlı İmparatorluğunun son zamanlarında 1880’de Fransızlar tarafından inşa edilmiştir. Alanya Kalesi surları üzerinde yer alan fenerin deniz seviyesinden yüksekliği 209 metre kadardır. Aynı zamanda fener de 6 metre yüksekliğindedir. 

Beyaz tasarımı ile görülmeye değer yerlerden biri olan fenerden eşsiz manzarayı izleme imkanı bulabilirsiniz. Yerli ve yabancı turistlerin fotoğraf çekimi için sık sık geldiği deniz fenerinizi Alanya gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

Alanya Feneri - Alanya Gezilecek Yerler
Alanya Feneri – Alanya Gezilecek Yerler

22. Alanya Süleymaniye Cami

Alanya Süleymaniye Cami, Alanya’nın en eski ve en önemli tarihi yapılarından biridir. Anadolu Selçuklu Devletinin sultanı I.Alaeddin Keykubad tarafından inşa edilen cami, 1231 yılında yaptırılmıştır. Cami, Alanya Kalesi’nin iç kısmında yer almaktadır.

Cami, 13.yüzyıl Selçuklu mimarisini taşıyan kubbesi, eşsiz taş işçiliği ve kemerli yapısı ile Alanya gezilecek yerler arasında mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir. Alanya Kalesinin surları arasında eşsiz bir manzaraya sahip olan caminin bitki motifleri de dikkat çeken detaylardandır.

Alanya Süleymaniye Cami - Alanya Gezilecek Yerler
Alanya Süleymaniye Cami – Alanya Gezilecek Yerler

23. Kadıini Mağarası

Kadıini Mağarası, Alanya’nın Oda bölgesinde yer alan Kadıpınarı’nda yer almaktadır. Mağara, Eski Tunç Çağı ve Kaba Taş Devrinde yerleşim yeri olarak kullanılan bir doğa harikasıdır. Burada 20 bin yıllık iskeletler ve fosiller yer aldığından dolayı her yıl pek çok kişi tarafından ilgiyle ziyaret edilmektedir.

Kadıini Mağarası, Alanya’nın ilk yerleşim yeri olarak bilinmektedir. Turlar ya da doğa gezileri ile gelebileceğiniz Kadıini Mağarasında devasa dikitler, sarkıtlar ve damlataş havuzları yer almaktadır. Akdeniz Bölgesinde yer alan en eski mağaralardan biri olan Kadıini Mağarası, Alanya ilçe merkezine yalnızca 15 kilometre uzaklıkta yer almaktadır.

Kadıini Mağarası - Alanya Gezilecek Yerler
Kadıini Mağarası – Alanya Gezilecek Yerler

24. Sinek Kalesi

Sinek Kalesi, Alanya’ya yalnızca 6 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Hamaxia Kalesi olarak da bilinen Sinek Kalesi, yüksek bir yamaçta inşa edilmiştir. Konaklı beldesinde yer alan kale, Bizans, Roma ve Helenistik dönemlerinde yerleşim ve savunma amaçlı kullanılmıştır. Kalenin dağ yamaçlarından uzanan suları günümüze dek ulaşmıştır. 

Sinek Kalesi, sunduğu Akdeniz manzarası ile fotoğrafçılar tarafından sıklıkla ziyaret edilmektedir. Antik efsanelerde ünlü General Antonius’un Kleopatra’ya armağan ettiği söylenen kaleyi Alanya gezilecek yerler listenize mutlaka ekleyebilirsiniz.

Sinek Kalesi - Alanya Gezilecek Yerler
Sinek Kalesi – Alanya Gezilecek Yerler

25. Alaeddin Keykubat Sarayı

Alaeddin Keykubat Sarayı, Alanya Kalesi içerisinde yer almaktadır. İçkale Sarayı olarak da bilinen saray, 13.yüzyılda inşa ettirilmiştir. Selçuklu Sultanı I. Alaeddin Keykubad’ın kışın kullandığı ve 13.yüzyıl mimarisine sahip sarayın iç bölümlerinde tarihi çinilerin dışında en güzel ahşap oymalar da yer almaktadır. 

Alaeddin Keykubat Saray, resmi törenlere de ev sahipliği yapan geniş bir avluya sahiptir. Eşsiz fotoğraflar çekebileceğiniz Alaeddin Keykubat Sarayı, Alanya tatilinizde mutlaka görmeniz gereken yerlerdendir.

Alaeddin Keykubat Sarayı - Alanya Gezilecek Yerler
Alaeddin Keykubat Sarayı – Alanya Gezilecek Yerler

26. Ömürlü Kemal Atlı Kültür Evi

Ömürlü Kemal Atlı Kültür Evi, Alanya’da yer alan en güzel tarihi konaklardan biridir. Yöresel Alanya evlerinin en iyi örneklerinden olan Ömürlü Kemal Atlı Kültür Evi, restore edilerek ziyarete açılmıştır. Bu tarihi konak, hem mimarisi hem de içerisinde yer alan antikalarla görülmeye değer yerlerden biridir.

Ömürlü Kemal Atlı Kültür Evi’nde, dönem eşyaları ve antikalarla bezenen konak odalarında tarihi bir keşfe çıkabilir, Alanya’nın geleneksel ürünleri ve hayat tarzı hakkında detaylı bilgilere sahip olabilirsiniz. Tarih meraklılar tarafından sıklıkla ziyaret edilen kültür evi, pazartesi hariç haftanın her günü ziyarete açıktır.

Ömürlü Kemal Atlı Kültür Evi - Alanya Gezilecek Yerler
Ömürlü Kemal Atlı Kültür Evi – Alanya Gezilecek Yerler

27. Alanya Çarşısı

Alanya Çarşısı, hediyelik eşya alıp, akşam yürüyüşüne çıkabileceğiniz yerlerden biridir. Alanya’yı gezen turistlerin mutlaka uğradığı Alanya Çarşısı, trafiğe kapalı bir yolda kuruludur. Çarşının her iki tarafından hediyelik eşyalar, yöresel süsler, takılar ve yöresel kıyafetlerin satıldığı dükkanlar yer almaktadır.

Alanya ilçesindeki otellere de yakın konumda yer alan ve Yat Limanına dek uzanan çarşıya, plajdan çıktıktan sonra akşam yürüyüşü yapmak için de gidebilirsiniz.

Alanya Çarşısı - Alanya Gezilecek Yerler
Alanya Çarşısı – Alanya Gezilecek Yerler

28. Fosforlu Mağara

Fosforlu Mağara, Alanya’nın en kendine has doğal güzelliklerinden biridir. Alanya Yat Limanından sürekli kalkan tekne turları ile ulaşabileceğiniz Fosforlu Mağara, Akdeniz’e sıfır bir dağ yamacında yer almaktadır. Mağara, bir deniz mağarasıdır ve dalgaların kayaları oyması ile oluşmuştur. 

Aynı zamanda mağara, su altından sızan ışıklarla fosforlu bir renk alan denizi ile ünlüdür. Fosforlu Mağara, özellikle de hava karardığı zaman en güzel manzaralar şahitlik etmektedir. Burada isterseniz tüplü ve tüpsüz dalışlar yapabilir ya da yüzebilirsiniz. 

Fosforlu Mağara - Alanya Gezilecek Yerler
Fosforlu Mağara – Alanya Gezilecek Yerler

29. Alabalık Vadisi

Alabalık Vadisi, Alanya’ya 1 saat, Manavgat’a ise yalnızca 30 dakikalık uzaklıkta yer almaktadır. Alanya gezilecek yerler arasında doğa ile iç içe bir konumda yer alan vadi, tertemiz havası ile dinlenebileceğiniz en güzel yerlerdendir. Manavgat Nehrinin etrafında yer alan alabalık çiftlikleri sebebiyle her yıl pek çok turisti kendine çeken Alabalık Vadisinde taptaze balıkların tadına varabilirsiniz.

Alabalık Vadisinde, nehrin etrafını saran yürüyüş yolları ve piknik alanları da bulunmaktadır. Burada pek çok çeşit bitki arasında yürüyüşlere çıkmak mümkündür. Balık çokluğu sebebiyle sandallarda balık avlama turlarının da yapıldığı nehrin çevresinde olta balıkçılığı da yapılmaktadır. Alabalık Vadisine Manavgat ve Alanya’dan her saat kalkan minibüslerle kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Alabalık Vadisi - Alanya Gezilecek Yerler
Alabalık Vadisi – Alanya Gezilecek Yerler

30. Ulaş Plajı

Ulaş Plajı, mavi suların tadını çıkarabileceğiniz popüler Alanya plajlarından bir tanesidir. İnce kumlu sahili ve mesire alanı ile ön plana çıkan plaj, Alanya merkezine yalnızca 6 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Plajın iki tarafı da sarp kayalıklarla çevrilidir. Burada güneşlenme terasları ve iskeleler de bulunmaktadır. Aynı zamanda şezlong ve şemsiye kiralayabileceğiniz tesisler de plajda yer almaktadır.

Geniş mesire alanları için de her sene binlerce turistin ziyaret ettiği Ulaş Plajı, Alanya Kalesinin eşsiz manzarasına da şahitlik etmektedir. Burada isterseniz doyasıya yüzebilir, isterseniz de balıklarla dalış yapma keyfine varabilirsiniz.

Ulaş Plajı - Alanya Gezilecek Alanlar
Ulaş Plajı – Alanya Gezilecek Alanlar

31. Side Apollon Tapınağı

 Side Apollon Tapınağı, Side merkezinde yer alan Cumhuriyet Bulvarı üzerinde bulunmaktadır. Alanya merkeze 65 kilometre uzaklıktaki Side Apollon Tapınağı, turizm dergilerinin kapaklarında yer alan eşsiz manzarası ile Alanya gezilecek yerlerin başında yer alan adreslerdendir. Tapınak, M.S. 150 yılında inşa edilmiştir.

Apollon’a adanan tapınak, günümüze dek ayakta kalan sütunları ve sütunların üzerinde yer alan eşsiz korint başlıkları ile muhakkak görmeniz gereken eserlerden biridir. Eşsiz manzarası sebebiyle de bütün dünyadan fotoğrafçıları her sene kendine çekmektedir.

Side Apollon Tapınağı - Alanya Gezilecek Alanlar
Side Apollon Tapınağı – Alanya Gezilecek Alanlar

32. Fuğla Plajı

Fuğla Plajı, Alanya’ya 22 kilometre uzaklıkta yer alan Fuğla’ya bağlı sakin plajlardan biridir. Kalabalıktan uzakta denize girmek isteyenlerin tercihi olan plajın çevresinde balık restoranları ve kafeler bulunmaktadır.

Fuğla Plajı - Alanya Gezilecek Alanlar
Fuğla Plajı – Alanya Gezilecek Alanlar

33. Hüseyin Azakoğlu Kent Müzesi

Hüseyin Azaoğlu Kent Müzesi, bir Alanya konağının sahipleri tarafından müze haline getirilmesi ile ziyarete açılan müzedir. Alanya’nın eski tarihine ışık tutan eserlerin sergilendiği müzede; yöresel eşyalar, halkın hayat tarzı, günlük ev eşyaları yakından görme imkanı bulabilirsiniz.

Hüseyin Azakoğlu Kent Müzesi - Alanya Gezilecek Alanlar
Hüseyin Azakoğlu Kent Müzesi – Alanya Gezilecek Alanlar

34. Alanya Atatürk Evi Müzesi

Alanya Atatürk Evi Müzesi, 1935’te Atatürk’ün Alanya ziyareti esnasında konakladığı bir konaktır. Müze, 1984 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından restore edilerek ziyarete açılmıştır. Dönem eşyaları ile bezenen müzede 300’e yakın eser yer almaktadır.

Alanya Atatürk Evi Müzesi - Alanya Gezilecek Alanlar
Alanya Atatürk Evi Müzesi – Alanya Gezilecek Alanlar

35. Mahmutlar Plajı

Mahmutlar Plajı, Alanya’nın Mahmutlar beldesinde yer almaktadır. İnce kumlu bir sahili olan plajda; kulüpler, spor merkezleri, restoran ve kafeler yer almaktadır. Merkezdeki plajlara göre daha sakin olan plaj, kalabalıktan uzakta denize girmek isteyen turistlerin tercih ettiği plajlardandır.

Mahmutlar Plajı - Alanya Gezilecek Alanlar
Mahmutlar Plajı – Alanya Gezilecek Alanlar

36. Ice Park Alanya

Ice Park Alanya, ilçe merkezindeki Keykubat Bulvarında yer almatadır. Alanya’da buz pateni yapabileceğiniz tesis, nadir kar yağışı görülen Alanya’da kar manzarasının tadını çıkarmak için özellikle de çocuklu ailelerin tercih ettiği yerlerdendir.

Ice Park Alanya - Alanya Gezilecek Alanlar
Ice Park Alanya – Alanya Gezilecek Alanlar

37. Gemili Mescit

Gemili Mescit, Alanya Kalesi içerisinde yer alan yapılardan biridir. 13.yüzyıl Anadolu Selçuklu Dönemi mimarisi yansıtan mescit, oldukça ilgi görmektedir. Mescit, kesme taş ve tuğlalar kullanılarak, kubbeli bir şekilde inşa edilmiştir.

Kare planlı mescidin en önemli özelliklerinden biri 170 adet geminin sıralandığı taş oyması çizimlerdir. Özellikle de Selçuklu Dönemi denizcilik tarihini yansıtan çizimleri inceleyebileceğiniz mescit, Alanya gezilecek yerler arasında eklenmesi gereken yerlerdendir.

Gemili Mescit - Alanya Gezilecek Alanlar
Gemili Mescit – Alanya Gezilecek Alanlar

Alanya Gezilecek Yerler 

Alanya’da gezilecek yerler, yaz tatillerinde hem doğa hem de kültürel gezi yapabilmenizi sağlamaktadır. Sıradışı doğa harikaları, Akdeniz mutfağının yöresel lezzetleri, tarihi antik kentleri ve hiçbir yerde göremeyeceğiniz bir çok tarihi yapıları ile Alanya, Akdeniz ve Türkiye’nin en özel ilçelerinden biridir.

Her mevsim ziyaret edilmeye açık olan Alanya’ya gitmek için pek çok sebep vardır. Sıra dışı kanyonları, mağaraları, mavi bayraklı plajları, turkuaz renkli koyları ve eski dönemlerden kalan tarihi hazineleri ile bu ilçe, bütün ziyaretçilerine görsel bir şölen sunuyor. Alanya otelleri ve Alanya’da ne yenir yazılarımızı da inceleyebilirsiniz.

Mesaj bırak

Votre adresse e-mail ne sera pas publiée. Les champs obligatoires sont indiqués avec *