Kayseri’de Ne Yenir ? – En İyi 30 Yemek

Kayseri, ülkemizin en geniş mutfağına sahip olan şehirleri arasında yer almaktadır. Türkiye’nin dört bir yanında tercih edilen Kayseri mutfağını Kayseri şehrinde de denemeniz de fayda vardır. Kayseri seyahatinde denemeniz gereken birçok lezzet bulunmaktadır.

Kayseri’de Elmacıoğlu İskender, Develi Cıvıklısı, Çemen s, Kemal Koçak Et gibi akla gelen restoranlarda eşsiz lezzetler bulabilirsiniz. Nevzine tatlısı, yaprak sarma, etli ekmeğine, hamur işlerini, pöç tandır ve bağdat pöç lezzetlerini Kayseri gezimizi en doyurucu tamamlayacak yemek çeşitleri ile zenginleştirmek istedik.

Bu yazımızda, Kayseri’de en iyi 30 yemek listesini sizler için derledik.

Not: Bu yazımızı okuduktan sonra Kayseri en iyi restoranlarını keşfetmek için « Kayseri Restoran » yazımıza bakmayı unutmayın.

Kayseri’de En İyi 30 Yemek

1. Kayseri Mantısı

Mantı, Kayseri’nin en meşhur yemekleri arasında yer almaktadır. Kayseri usulü hazırlanan mantı yemeği, ülkemizin dört bir köşesinde meşhur olarak bilinmektedir.

Kayseri ile özdeşleşmiş olan mantı yemeği, Kayseride ne yenir listesinde ilk sırada yer almaktadır. Mantı, Kayseri’nin ev yemekleri restoranlarında, lokantalarında, sokak lezzetlerinde bulabileceğiniz bir yemektir.

Kayseri Mantısı - Kayseri’de ne Yenir?
Kayseri Mantısı – Kayseri’de ne Yenir?

2. Tepsi Mantısı

Tepsi mantısı, ülkemizin en lezzetli ve geleneksel tatları arasında yer almaktadır. Kayseri usulü ile hazırlanan tepsi mantısı, Kayseri’de en meşhur yemekleri arasındadır.

Tepsi mantısı, Kayseri ilinin birçok nezih restoranında, ev yemekleri restoranında hazırlanmaktadır. Kayseri’nin birçok kasaba ve köyünde de bulabileceğiniz geleneksel lezzetlerdendir.

Tepsi Mantısı – Kayseri’de ne Yenir?

3. Kayseri Tiridi

Kayseri Tiridi, Kayseri ilinde en meşhur yemekler arasında yer almaktadır. Kayseride ne yenir listesinde olması gereken bir yemektir.

Kayseri tiridi, yufka ile yapılan uğraştırıcı bir yemektir. Kayseri’nin birçok restoranında bulabileceğiniz yöresel yemeklerdendir.

Kayseri Tiridi – Kayseri’de ne Yenir?

4. Örgülü Pilav

Örgülü Pilav, Kayseri ili ile özdeşleşmiş olan yemekler arasındadır. Örgülü pilav, kuş üzümü, ciğer ve Antep fıstığı ile hazırlanan doyurucu bir yemektir.

Örgülü Pilav, Kayseri ilinin birçok yerinde hazırlanan bir yemektir. Kayseri’nin birçok ev yemeği yapan restoranında da bulunmaktadır.

Örgülü Pilav – Kayseri’de ne Yenir?

5. Saray Pilavı

Saray Pilavı, Kayseride ne yenir listesinde olması gereken geleneksel yemekler arasında yer almaktadır. Fıstık, kestane ve kuş üzümü ile hazırlanan doyurucu bir yemektir.

Saray pilavı, Kayseri ilinde yer alan restoran ve lokantada bulabileceğiniz lezzetler arasındadır. Kayseri gezisinde mutlaka denemeniz gereken bir lezzettir.

Saray Pilavı – Kayseri’de ne Yenir?

6. Yağlama

Yağlama, Kayseri iline özgü olan geleneksel bir yemektir. Geleneksel usul ile hazırlanan yağlama yemeği oldukça lezzetlidir. Yoğrularak tek tek hazırlanan bu yemek, Kayseri’nin kahvaltı restoranlarında ve birçok geleneksel lokantasında hazırlanmaktadır.

Yağlama yemeği, Kayseride ne yenir listesinde mutlaka olması gereken bir lezzettir.

Yağlama - Kayseri’de ne Yenir?
Yağlama – Kayseri’de ne Yenir?

7. Çiriş

Çiriş, Kayseride ne yenir listesinde olması gereken geleneksel bir yemektir. Çiriş yemeği, zeytinyağı ile hazırlanan oldukça sağlıklı bir yemektir.

Kayseri mutfağına ait olan çiriş yemeği, ülkemizin dört bir yanında hazırlanan bir yemektir. Kayseri gezisinde mutlaka tatmanız gereken bir lezzettir.

Çiriş - Kayseri’de ne Yenir?
Çiriş – Kayseri’de ne Yenir?

8. Cıvıklı

Cıvıklı, Kayseri iline ait olan bir yemektir. Develi ilçesine özgü olan Cıvıklı, pide seçeneklerinden bir tanesidir. Koyun yağından özel olarak yapılan bir yemektir.

Kayseride ne yenir listesinde olması gereken geleneksel bir yemektir. Ülkemizin birçok noktasında bulabileceğiniz geleneksel bir yemektir.

Cıvıklı - Kayseri’de ne Yenir?
Cıvıklı – Kayseri’de ne Yenir?

9. Sucuklu Köfte

Kayseri, sucuğu ile bilinen bir şehirdir. Sucuklu köfte yemeği de Kayseri ile özdeşleşmiş olan bir yemektir.

Kayseride ne yenir listesinde mutlaka olması gereken sucuklu köfte, Kayseri sokak lezzetleri arasında da yer almaktadır.

Sucuklu Köfte - Kayseri’de ne Yenir?
Sucuklu Köfte – Kayseri’de ne Yenir?

10. Kurşun Aşı

Kurşun Aşı, sulu köfte yemeğine benzese de Kayseri usulü olan sulu köfte yemeğine kurşun aşı denmektedir.

Kayseride ne yenir listesinde olması gereken kurşun aşı yemeği, ev yemeği yapan restoranlarda bulabileceğiniz bir lezzettir.

Kurşun Aşı - Kayseri’de ne Yenir?
Kurşun Aşı – Kayseri’de ne Yenir?

11. Pöç Kebabı

Pöç Kebabı, Kayseri yöresine ait olan bir kebap türüdür. Güveç ile hazırlanan bu lezzetli kebap türü Kayseri’nin vazgeçilmez tatları arasında yer almaktadır.

Pöç Kebabı, oldukça zahmetli yapılan bir yemektir. Kayseri ilinde yer alan birçok kebap restoranında pöç kebabı yemeği bulunmaktadır.

Pöç Kebabı - Kayseri’de ne Yenir?
Pöç Kebabı – Kayseri’de ne Yenir?

12. Ayvalı Tahinli Yaprak Sarması

Ayvalı Tahinli Yaprak Sarması, Kayseride ne yenir listesinde kesinlikle olması gereken enfes yemekler arasındadır. Geleneksel Kayseri lezzetleri arasında yer alan bu lezzet, turistlerinde bayılarak tükettiği bir yemektir.

Ayvalı Tahinli Yaprak Sarması, ülkemizin birçok noktasında Kayseri usulü hazırlansa da Kayseri’de denenen yemek çok daha enfestir.

Ayvalı Tahinli Yaprak Sarması - Kayseri’de ne Yenir?
Ayvalı Tahinli Yaprak Sarması – Kayseri’de ne Yenir?

13. Yağ Mantısı

Yağ mantısı, Kayseri yöresine ait olan mantı türlerinden bir tanesidir. Yağ mantısı, oldukça lezzetli olan lezzetli bir yemektir.

Kayseri seyahatinde denenmesi gereken bir mantıdır. Kayseride ne yenir listesine eklememiz gereken tatlar arasındadır.

Yağ Mantısı - Kayseri’de ne Yenir?
Yağ Mantısı – Kayseri’de ne Yenir?

14. Tahinli Katmer

Tahinli Katmer, Kayseri iline özgü olan yemeklerden bir tanesidir. Katmer yemeğini tahinli bir şekilde hazırlamaktadırlar.

Tahinli Katmer, Kayseri restoranları ve ev yemeği lokantalarında hazırlanan geleneksel bir yemektir.

Tahinli Katmer – Kayseri’de ne Yenir?

15. Çemenli Ekmek

Çemenli Ekmek, Kayseri ile özdeşleşmiş olan yemekler arasındadır. Çemen, Kayseri’ye ait olan lezzetler arasındadır. Çemenli ekmek, Kayseri’de birçok yerde bulabileceğiniz bir lezzettir.

Çemenli Ekmek - Kayseri’de ne Yenir?
Çemenli Ekmek – Kayseri’de ne Yenir?

16. Pastırma

Pastırma, ülkemizin dört bir yanında tüketilen bir yiyecek olsa da asıl memleketi Kayseri ilidir. Kayseri ilinde pastırma kullanılarak yapılan yemek sayısı oldukça fazladır.

Kayseri seyahatinde mutlaka Kayseri pastırması denenmesi gereken bir lezzettir.

Pastırma - Kayseri’de ne Yenir?
Pastırma – Kayseri’de ne Yenir?

17. Arabaşı Çorbası

Arabaşı çorbası, İç Anadolu yöresine ait olan bir yemektir. İç Anadolu bölgesinde yer alan her şehrin farklı hazırlama usulü bulunmaktadır.

Arabaşı çorbası, Kayseri ilinde yer alan birçok restoran ve ev yemekleri restoranında bulabileceğiniz lezzetler arasındadır.

Arabaşı Çorbası - Kayseri’de ne Yenir?
Arabaşı Çorbası – Kayseri’de ne Yenir?

18. Bamya Çorbası

Bamya Çorbası, Kayseri iline özgü olan sağlıklı ve oldukça lezzetli olan çorbalar arasında yer almaktadır. Kayseride ne yenir listesinde olması gereken fit tarifler arasındadır.

Kayseri’de bamya çorbasını tüketebileceğiniz restoran sayısı oldukça fazladır. Kayseri’nin merkezi ve kırsal kesimlerinde de bulabileceğiniz bir lezzettir.

Bamya Çorbası - Kayseri’de ne Yenir?
Bamya Çorbası – Kayseri’de ne Yenir?

19. Nevizene Tatlısı

Nevizene Tatlısı, Kayseri usulü ile hazırlanan bir tatlı türüdür. Tahinli ve pekmezli bir şekilde hazırlanan bir tatlıdır.

Nevizene Tatlısı, Kayseride ne yenir listesinde olması gereken bir tatlıdır. Kayseri’nin birçok tatlı restoranında bulunabilecek olan bir tatlıdır.

Nevizene Tatlısı - Kayseri’de ne Yenir?
Nevizene Tatlısı – Kayseri’de ne Yenir?

20. Aside Tatlısı

Aside Tatlısı, Kayseri iline özgü bir şekilde hazırlanan bir tatlıdır. Basit ve pratik bir şekilde hazırlanan Aside Tatlısı, Kayseri’nin kırsal ve merkezi yerlerinde bulunan bir tatlıdır.

Aside Tatlısı - Kayseri’de ne Yenir?
Aside Tatlısı – Kayseri’de ne Yenir?

21. Yoğurt Tatlısı

Yoğurt Tatlısı, Kayseride ne yenir listesinde mutlaka olması gereken lezzetli bir tatlıdır. Yoğurt tatlısı, irmik ile hazırlanan geleneksel bir lezzettir.

Yoğurt Tatlısı, Kayseri ilinde birçok geleneksel tatlı restoranında bulabileceğiniz bir tatlı seçeneğidir.

Yoğurt Tatlısı - Kayseri’de ne Yenir?
Yoğurt Tatlısı – Kayseri’de ne Yenir?

22. Düğümlü Tatlısı

Düğümlü Tatlısı, Kayseri’nin yöresel lezzetleri arasında yer almaktadır. Şerbetli bir tatlı olan düğümlü tatlı, Kayseride ne yenir listesinde olması gereken bir tatlıdır.

Düğümlü Tatlısı, Kayseri’nin merkezi ve kırsal kesiminde yer alan tatlı restoranında bulabileceğiniz bir lezzettir.

Düğümlü Tatlısı - Kayseri’de ne Yenir?
Düğümlü Tatlısı – Kayseri’de ne Yenir?

23. Altın Kesesi

Altın Kesesi, Kayseri yöresine ait olan geleneksel lezzetler arasında yer almaktadır. Altın kesesi, oldukça kolay bir şekilde hazırlanmaktadır.

Altın kesesi tatlısı, özellikle özel günlerde hazırlanan bir tatlıdır. Kayseride ne yenir listesinde olması gereken bir tattır.

Altın Kesesi - Kayseri’de ne Yenir?
Altın Kesesi – Kayseri’de ne Yenir?

24. Elde Kesme Kadayıf

Elde Kesme Kadayıf, Kayseri mutfağına ait olan meşhur ve lezzetli tatlılar arasında yer almaktadır. Kayseride ne yenir listesinde olması gereken bu tatlı, Kayseri ilinin birçok yerinde bulabileceğiniz çeşitlerdendir.

Elde Kesme Kadayıf - Kayseri’de ne Yenir?
Elde Kesme Kadayıf – Kayseri’de ne Yenir?

25. Gilaburu Suyu

Gilaburu Suyu, Kayseri’ye ait olan lezzetler arasında yer almaktadır. Kayseri’de hazırlanan gilaburu suyu, sokak lezzetleri arasında da yer almaktadır. Kayseride ne yenir listesine eklememiz gereken bir tattır.

Gilaburu Suyu - Kayseri’de ne Yenir?
Gilaburu Suyu – Kayseri’de ne Yenir?

26. Kayseri Açma Ketesi

Kayseri Açma Ketesi, Kayseri yöresine ait olan lezzetli yemekler arasında yer almaktadır. Kayseri Açma Ketesi, yöresel olarak köklü bir tattır.

Kayseri Açma Ketesi, Kayseri ilinde birçok fırın, pastane yerlerinde hazırlanan bir lezzettir.

Kayseri Açma Ketesi - Kayseri’de ne Yenir?
Kayseri Açma Ketesi – Kayseri’de ne Yenir?

27. Kovalama

Kovalama, Kayseri mutfağına özgü olan lezzetler arasındadır. Patlıcan ile hazırlanan bu özel lezzet, herkesin damak zevkine uyabilecek yemekler arasındadır.

Kovalama yemeği, Kayseride ne yenir listesinde olması gereken bir tattır. Kayseri’de birçok ev yemeği lokantasında bulunabilecek bir yemektir.

Kovalama - Kayseri’de ne Yenir?
Kovalama – Kayseri’de ne Yenir?

28. Tandır Böreği

Tandır böreği, Kayseri mutfağına ait olan börekler içerisinde yer almaktadır. Tandır içerisinde hazırlanan bu börek, Kayseri’nin birçok fırın ve pastanesinde hazırlanmaktadır.

Tandır Böreği - Kayseri’de ne Yenir?
Tandır Böreği – Kayseri’de ne Yenir?

29. Helise

Helise, Anadolu şehirlerinde meşhur olan lezzetler içerisindedir. Helise yemeği, Kayseri usulü hazırlanan yemekler içerisindedir. Et ve buğdaydan hazırlanan bu yemek, oldukça lezzetlidir.

Helise - Kayseri’de ne Yenir?
Helise – Kayseri’de ne Yenir?

30. İçli Açma Kete

İçli Açma Kete, Kayseri iline ait olan bir lezzettir. Geleneksel olarak hazırlanan içli açma kete, Kayseride ne yenir listesinde olması gereken bir tattır. Kayseri’de birçok fırın ve pastanede hazırlanmaktadır.

İçli Açma Kete - Kayseri’de ne Yenir?
İçli Açma Kete – Kayseri’de ne Yenir?

Kayseri’de En İyi Yemek

Kayseri hakkında daha detaylı bilgi için Kayseri Gezilecek Yerler önerileri ve Kayseri Otelleri makalelerini inceleyebilirsiniz.

Mesaj bırak

Votre adresse e-mail ne sera pas publiée. Les champs obligatoires sont indiqués avec *