Gaziantep’te Ne Yenir ? – En İyi 50 Yemek

Gaziantep, ülkemizde lezzetli yemekleri ile bilinen kentlerimiz arasındadır. Geleneksel lezzetleri ile meşhur olan Gaziantep şehri, tarihi bir kenttir. Gaziantep mutfağı et yemekleri ve menengiç kahvesi gibi yöresel tatları ile damak zevkinize hitap eder.

Baklava nerede yenir, Antep te en meşhur restoran caddesi no. adres bilgisi yazımızda yer alıyor. Metanet lokantası ve kendine has birçok restoran eşsiz lezzetleri var etmeye devam eder. Tahmis kahvesi o kadar ayrıcalıklı bir lezzettir ki mutlaka denemeniz gerekir. 

Antep’te İmam Çağdaş lezzet durağı haline gelen tarifleri ile yerli ve yabancı turistleri kendine çeker. Bu lezzetlerin daha birçoğu yazımızda bulunabilir.

Gaziantep gezisi esnasında ziyaret edebileceğiniz birçok tarihi yer olduğu gibi birbirinden eşsiz ve lezzetli yemekleri tatma fırsatınız da olacaktır. Bu yazımızda, Gaziantep seyahatinde en doğru ve lezzetli yemekleri tadabilmeniz için en iyi 50 yemeği listeleyeceğiz. 

Not: Bu yazımızı okuduktan sonra Gaziantep en iyi restoranlarını keşfetmek için « Gaziantep Restoran » yazımıza bakmayı unutmayın.

Gaziantep’te En İyi 50 Yemek

1. Ali Nazik Kebabı

Ali Nazik Kebabı, Gaziantep yöresine ait olan geleneksel yemekler arasındadır. Baharatlı salça ve közlenmiş patlıcan ile yapılan lezzetli bir yemektir. 

Ali Nazik Kebabı, Gaziantepte ne yenir listesinde mutlaka olması gereken ana yemekler içerisindedir. Bu kebap, ana yemek olarak tüketilebileceği gibi meze olarak da tüketilebilir. 

Ali Nazik Kebabı - Gaziantep’te ne Yenir ?
Ali Nazik Kebabı – Gaziantep’te ne Yenir ?

2. Batma Kaymak

Batma kaymak, Gaziantep’in sevilen yemekleri arasında yer almaktadır. Kahvaltılık olarak da tüketilebilen bir yemektir. Batma kaymak, sıvı kıvamlı bir yemektir ve herkes tarafından beğenilmektedir. 

Batma Kaymak, Gaziantep ilinin köylerinde ve birçok kahvaltı restoranında tüketilebilen bir yemektir. Gaziantep ziyaretinde mutlaka denenmelidir. 

Batma Kaymak - Gaziantep’te ne Yenir ?
Batma Kaymak – Gaziantep’te ne Yenir ?

3. Patlıcan Kebabı

Patlıcan kebabı, Gaziantep yöresine ait olan etli bir yemektir. Kuzu eti ve taze patlıcanlar ile hazırlanan bir yemektir. Ülkemizin dört bir yanında tüketilebilen bir yemektir. 

Patlıcan kebabı, Gaziantepte ne yenir listesinde mutlaka olması gereken bir lezzettir. 

Patlican Kebabı - Gaziantep’te ne Yenir ?
Patlican Kebabı – Gaziantep’te ne Yenir ?

4. Lahmacun

Lahmacun, başta ülkemiz olmak üzere yurt dışında da popüler bir şekilde tüketilen bir yemektir. Lahmacun yemeğinin esas yöresi ise Gaziantep’tir. Her damak zevkine uyumlu bir hale gelebilen lahmacun, Gaziantep’e geldiğinizde denemeniz gereken bir seçenektir. 

Lahmacun - Gaziantep’te ne Yenir ?
Lahmacun – Gaziantep’te ne Yenir ?

5. Ayva Kebabı

Ayva kebabı, Gaziantep’in sevilen kebapları arasında yer almaktadır. Gaziantep ilinde çeşitli sebze ve meyve kullanılarak lezzetli kebaplar elde edilebilmektedir. Ayva kebabı da Gaziantep’te bulabileceğiniz yemekler arasındadır. 

Ayva kebabı, kuzu eti ve ayva ile yapılan yemektir. Kebaplar arasında en sağlıklısı ve kalorisi düşük olan yemeği olabilir. Gaziantepte ne yenir listesine eklememiz gereken seçeneklerdendir. 

Ayva Kebabı - Gaziantep’te ne Yenir ?
Ayva Kebabı – Gaziantep’te ne Yenir ?

6. Elma Kebabı

Elma kebabı, Gaziantepte ne yenir listesinde baş sıralarda olması gereken bir yemektir. Gaziantep kültürü ile bağdaşmış olan elma kebabı, soğanlı ve etli bir şekilde hazırlanmaktadır. Antep kültüründe yer alan kebap seçenekleri arasında yoğun bir şekilde tercih edilmektedir. 

Elma Kebabı - Gaziantep’te ne Yenir ?
Elma Kebabı – Gaziantep’te ne Yenir ?

7. Nohut Dürüm

Nohut dürüm, ülkemizin birçok yerinde de hazırlanan bir tercih olsa da nohut dürümün esas memleketi Gaziantep ilidir. Hem etli hem de sağlıklı yemekler arasında ilk sıralarda gelen bir seçenektir. 

Nohut dürüm, Gaziantepte ne yenir listesinde olması gereken bir yemektir. Gaziantep ilinin birçok restoranında ve sokak tezgâhçısında satılan yemekler arasındadır. 

Nohut Dürüm - Gaziantep’te ne Yenir ?
Nohut Dürüm – Gaziantep’te ne Yenir ?

8. Firik Pilavı

Firik Kebabı, Gaziantep yöresine ait olan lezzetli ve geleneksel yemekler arasındadır. Gaziantep yemekleri arasında ev kültüründe sıklıkla yapılan bir seçenektir.

Firik pilavı, Gaziantepte ne yenir listesinde olması gereken bir seçenektir. Gaziantep ilinde yer alan birçok ev yemekleri yapan restoranda hazırlanabilmektedir.

Firik Kebabı - Gaziantep’te ne Yenir ?
Firik Kebabı – Gaziantep’te ne Yenir ?

9. Simit Kebabı

Simit kebabı, Gaziantep ilinde sıklıkla tüketilen yemekler arasındadır. Sarımsak ve özel şiş kullanılarak hazırlanan bu kebap türü fırında pişirilmektedir. 

Simit kebabı, Gaziantepte ne yenir listesinde muhakkak olması gereken bir yemektir. Gaziantep gezilerinde şehrin her bir yerinde bulunabilecek yemekler arasındadır. 

Simit Kebabı - Gaziantep’te ne Yenir ?
Simit Kebabı – Gaziantep’te ne Yenir ?

10. İçli Köfte

İçli köfte, Gaziantepte ne yenir listesinde olması gereken bir lezzettir. Ülkemizin her bir yanında özel seçeneklerle hazırlanan içli köftenin asıl memleketi Gaziantep’tir. 

İçli köfte yemeği, kuzu kıyma ve baharat ile hazırlanan bir yemektir. Antep usulü ile hazırlansa da asıl yeri Gaziantep’tir.

İcli Köfte- Gaziantep’te ne Yenir ?
İcli Köfte- Gaziantep’te ne Yenir ?

11. Pirpirim Aşı

Pirpirim Aşı, Gaziantep’te en çok tercih edilen geleneksel yemekler arasındadır. Hem etli hem de sebzeli hazırlanan lezzetler arasındadır. Yüksek kalorili yemekler olsa da Gaziantep gezisi esnasında tüketilmeye değerdir. 

Pirpirim Aşı, ev yemekleri yapan birçok restoranda hazırlanabilen lezzetler arasındadır. Aynı şekilde, yerli lokantalarda da hazırlanmaktadır. 

Pirpirim Aşı - Gaziantep’te ne Yenir ?
Pirpirim Aşı – Gaziantep’te ne Yenir ?

12. Antep Fıstıklı Şekerli Börek

Antep fıstıklı şekerli börek, Antep’in meşhur yemekleri arasındadır. Şekerli börek, dünyada pek çok yerde de hazırlanan yöresel lezzetler arasındadır. 

Antep Fıstıklı Şekerli Börek, sahan kaymağı ve Antep peyniri ile hazırlanan yemekler arasındadır. Gaziantep’e özel mutfaklarda hazırlanmaktadır.

Antep Fıstıklı Şekerli Börek- Gaziantep’te ne Yenir ?
Antep Fıstıklı Şekerli Börek- Gaziantep’te ne Yenir ?

13. Mahşe

Mahşe, Gaziantepte ne yenir listesinde mutlaka olması gereken geleneksel bir tatlıdır. Kabak ile hazırlanan bir tatlıdır. Gaziantep ilinde birçok yerel restoran ve ev yemekleri restoranında hazırlanan özel lezzetler arasındadır. 

Mahşe - Gaziantep’te ne Yenir ?
Mahşe – Gaziantep’te ne Yenir ?

14. Cacıklı Arap Köftesi

Cacıklı Arap Köftesi, Gaziantep iline özgü bir yemektir. Ispanak ve pazı ile hazırlanan özel yemekler arasındadır. Ülkemizin pek çok yerinde etsiz hali hazırlansa da Antep bölgesinde köfteli bir şekilde hazırlanmaktadır. 

Cacıklı Arap Köftesi, emek verilerek yapılan bir yemektir. Gaziantepte ne yenir listesine eklenmesi gereken tatlar arasındadır. 

Cacikli Arap Köftesi - Gaziantep’te ne Yenir ?
Cacikli Arap Köftesi – Gaziantep’te ne Yenir ?

15. Cartlak Kebabı

Cartlak Kebabı, Gaziantep’te yapılan geleneksel yemekler arasındadır. Kolay hazırlanışının yanı sıra oldukça lezzetlidir. Ülkemizin birçok yerinde yapılan bir yemektir. 

Cartlak kebabı, kuzu ciğeri ve ciğer yağı ile hazırlanan bir yemektir. Gaziantep’in birçok restoranında hazırlanan özel yemekler arasındadır.

Cartlak Kebabı - Gaziantep’te ne Yenir ?
Cartlak Kebabı – Gaziantep’te ne Yenir ?

16. Yağlı Köfte

Yağlı köfte, Gaziantep’in meşhur yemekleri arasındadır. Antep’in her bölgesinde yapılan bu özel lezzet saf zeytinyağı ile hazırlanmaktadır. 

Yağlı köfte, kalorisi yüksek besleyici bir yemektir. Gaziantepte ne yenir listesine eklenmesi gereken lezzetler arasındadır. 

Yağlı Köfte- Gaziantep’te ne Yenir ?
Yağlı Köfte- Gaziantep’te ne Yenir ?

17. İç Katması

İç katması, Gaziantep’te meşhur yemekler arasındadır. İç katması yemeğinin hazırlanışı da zahmetlidir. Asma yaprağı ve lahana ile hazırlanmaktadır. 

İç katması, hem ana yemek olarak hem de meze olarak tüketilen yemekler arasındadır. 

İç Katması - Gaziantep’te ne Yenir ?
İç Katması – Gaziantep’te ne Yenir ?

18. Kakırdaklı Börek

Kakırdaklı börek, Gaziantep’in birçok noktasında bulunan yöresel lezzetler arasındadır. Böreğin kökeni de oldukça eskiye uzanmaktadır. Kakırdaklı börek, genel olarak kurban bayramı döneminde de hazırlanmaktadır.

Kakırdaklı börek, hem kahvaltı hem de akşam yemeğinde tüketilen bir lezzettir. Gaziantepte ne yenir listesinde bulunması gerekmektedir.

Kakırdaklı Börek- Gaziantep’te ne Yenir ?
Kakırdaklı Börek- Gaziantep’te ne Yenir ?

19. Keme Kebabı

Keme kebabı, Gaziantep’e özgü yemekler arasında yer almaktadır. Kebap, keme mantarı ve et ile hazırlanmaktadır. Keme kebabı, yöresel bir lezzettir ve her dönem yapılması mümkün olmayan tatlar arasındadır. 

Keme kebabı içerisinde kullanılan mantar bahar dönemlerinde yetiştiği için bu dönemlerde tüketilebilir. 

Keme Kababı - Gaziantep’te ne Yenir ?
Keme Kababı – Gaziantep’te ne Yenir ?

20. Loğlazlı Aş

Loğlazlı Aş, Gaziantep’in meşhur yemekleri arasında yer almaktadır. Gaziantep’in yöresel pilavı kullanılarak hazırlanmaktadır. Yemeğin içerisinde bulgur ve tereyağı da eklenmektedir.

Loğlazlı Aş yemeğini, Gaziantep şehrinde yer alan birçok restoran ve köy bölgelerinde düzenli olarak yapılmaktadır.

Loğlazlı Aş - Gaziantep’te ne Yenir ?
Loğlazlı Aş – Gaziantep’te ne Yenir ?

21. Omaç

Omaç, Gaziantep yöresine ait olan ekmek köfteleri arasında yer almaktadır. Omaç, hem akşam yemeği hem de meze olarak tüketilmektedir. Bayat ekmek kullanılarak yapılan yemekler arasındadır.

Omaç, Gaziantepte ne yenir listesinde mutlaka olması gereken bir yemektir. Antep peyniri kullanılarak hazırlanmaktadır. 

Omaç - Gaziantep’te ne Yenir ?
Omaç – Gaziantep’te ne Yenir ?

22. Sini Köfte

Sini köfte, Gaziantep’in meşhur yemekleri arasında yer almaktadır. Sini köfte içerisinde fıstık, köfte, ceviz içi, bulgur, baharat ve soğan ile hazırlanan yöresel yemekler arasındadır. 

Sini köfte, ülkemizin birçok noktasında hazırlanan yemekler arasında yer alsa da esas hali Antep şehrinde tüketilmelidir. 

Sini köfte - Gaziantep’te ne Yenir ?
Sini köfte – Gaziantep’te ne Yenir ?

23. Süzek Yapması

Süzek yapması, Gaziantep’te en sevilen yemeklerin başında yer almaktadır. Süzek yapması yemeği içerisinde kıyma, kuzu ve pirinç bulunmaktadır. 

Süzek yapması, ana yemek ve meze olarak tercih edilen lezzetli yemekler arasında yer almaktadır. 

Süzek Yapmasi - Gaziantep’te ne Yenir ?
Süzek Yapmasi – Gaziantep’te ne Yenir ?

24. Tene Katması

Tene katması, Gaziantep şehrinin yöresel lezzetleri arasında yer almaktadır. Çiğ köfte, bulgur ve asma yaprağı ile hazırlanan bu özel yemek oldukça özel bir yemektir.

Tene katması, Gaziantepte ne yenir listesinde olması gereken seçeneklerin başında yer almaktadır. Tene katması, il içerisinde birçok restoranda tüketilebilen yemeklerin başında gelir. 

Tene Katması - Gaziantep’te ne Yenir ?
Tene Katması – Gaziantep’te ne Yenir ?

25. Haveydi Köftesi

Haveydi köftesi, Antep usulü yemeklerin başında yer almaktadır. Köfte türü, etli ve etsiz yapılan bilen lezzetler arasında yer almaktadır. Haveydi köftesi, bulgur, soğan ve baharatlar ile özel bir şekilde hazırlanmaktadır. 

Haveydi Köftesi - Gaziantep’te ne Yenir ?
Haveydi Köftesi – Gaziantep’te ne Yenir ?

26. Topaç

Topaç yemeği, Gaziantep yöresine ait olan lezzetli yemeklerin başında yer almaktadır. Fırında veya kızartılarak tüketilen yemekler arasındadır. Köfte görünümü vardır. 

Topaç yemeği, basit bir şekilde hazırlansa da oldukça lezzetlidir. Gaziantep gezisinde mutlaka tadılması gerekmektedir.

Topaç - Gaziantep’te ne Yenir ?
Topaç – Gaziantep’te ne Yenir ?

27. Yenidünya Kebabı

Yenidünya kebabı, Gaziantep’in geleneksel yemekleri arasındadır. Kebap içerisinde patates ve kıyma kullanılmaktadır. Her mevsim hazırlanan restoran lezzetleri arasında yer almaktadır. 

Gaziantepte ne yenir listesinde mutlaka olması gereken bir lezzettir. Restoranlarda bulunabilir. 

Yenidünya Kebabı - Gaziantep’te ne Yenir ?
Yenidünya Kebabı – Gaziantep’te ne Yenir ?

28. Yoğurtlu Ufak Köfte

Yoğurtlu Ufak Köfte, Gaziantep yöresine ait olan lezzetlerin başında yer almaktadır. Bulgur köftesi, dana kuşbaşı ve nohut ile hazırlanan özel bir lezzettir. Gaziantep ilinde yer alan birçok restoranda hazırlanan bir yemektir.

Yoğurtlu Ufak Köfte - Gaziantep’te ne Yenir ?
Yoğurtlu Ufak Köfte – Gaziantep’te ne Yenir ?

29. Ciğer Yahni

Ciğer yahni, Gaziantep yemekleri arasında en lezzetlileri arasında yer almaktadır. Baharatları ile hem ana yemek hem de meze olarak tüketilmektedir. 

Ciğer yahni, patates ile tüketilebileceği gibi sade de tüketilebilir. Gaziantepte ne yenir listesinde olması gereken bir yemektir.

Ciğer Yahni - Gaziantep’te ne Yenir ?
Ciğer Yahni – Gaziantep’te ne Yenir ?

30. Sarımsak Aşı

Sarımsak aşı, Gaziantep ilinde en meşhur yemekler arasında yer almaktadır. Gaziantep’in kırsal bölgelerinde halen hazırlanan lezzetler arasındadır. Nohut ve et ile hazırlanan bir yemektir. 

Sarımsak Aşı - Gaziantep’te ne Yenir ?
Sarımsak Aşı – Gaziantep’te ne Yenir ?

31. Yoğurtlu Fasülye

Yoğurtlu fasülye, Gaziantep yöresine ait olan bir lezzettir. Yumurta, nohut ve kuşbaşı et ile hazırlanan bir yemektir. 

Gaziantepte ne yenir listesinde olması gereken bir lezzettir. Yemek, oldukça doyurucudur ve meze olarak da kullanılabilmektedir. Şehrin her noktasında yer alan restoranlarda tüketilebilmektedir. 

Yoğurtlu Fasülye - Gaziantep’te ne Yenir ?
Yoğurtlu Fasülye – Gaziantep’te ne Yenir ?

32. Borani

Borani, Orta Doğu mutfağına ait olan bir yemek olsa da zamanla Gaziantep iline özgü bir çeşidi de hazırlanmıştır. Ispanak, bulgur, fasülye ve börülce ile hazırlanan seçenekleri de bulunmaktadır. Gaziantepte ne yenir listesinde olması gereken bir yemektir. 

Borani - Gaziantep’te ne Yenir ?
Borani – Gaziantep’te ne Yenir ?

33. Külbastı

Külbastı, ülkemizin sevilen yemekleri arasında yer almaktadır. Gaziantep yöresine ait olan lezzetli yemekler içerisindedir. Külbastı, kuzu ve dana eti ile hazırlanan bir yemektir. 

Külbastı, şehre dışarıdan gelen yabancı ziyaretçiler için de tercih edilen yemekler içerisindedir. Gaziantepte ne yenir listesinde mutlaka olması gereken bir yemektir.

Külbastı - Gaziantep’te ne Yenir ?
Külbastı – Gaziantep’te ne Yenir ?

34. Soğan Kebabı

Soğan kebabı, Gaziantep yöresine özel olarak hazırlanan bir yemektir. Vitamin ve doyuruculuk açısından zengin olan bu yemek lezzet şölenidir.

Soğan kebabı, Gaziantepte ne yenir listesinde olması gereken bir yemektir. Yemek içerisinde soğan, kıyma, baharat kullanılmaktadır. Şehirde yer alan birçok restoranda bulunan bir yemektir.

Külbastı - Gaziantep’te ne Yenir ?
Külbastı – Gaziantep’te ne Yenir ?

35. Müceddere

Müceddere, Gaziantep yöresine ait olan bir temektir. Arap kültürüne ait olsa da zamanla Antep iline de yerleşmiştir. Mercimek ve bulgur kullanılarak hazırlanan bir yemektir. 

Müceddere, Gaziantepte ne yenir listesinde olması gereken bir yemektir. Her yemek ile tüketilebilen bir seçenektir.

Külbastı - Gaziantep’te ne Yenir ?
Külbastı – Gaziantep’te ne Yenir ?

36. Yoğurtlu Patates

Yoğurtlu patates, Gaziantep yöresine ait olan yemekler arasındadır. En sevilen yemeklerin başında gelen yoğurtlu patates içerisinde et, yumurta ve nohut bulunmaktadır. Yemek, oldukça kolay bir şekilde hazırlanmaktadır. Şehir içerisinde birçok restoranda da bulunmaktadır. 

Yoğurtlu Patates - Gaziantep’te ne Yenir ?
Yoğurtlu Patates – Gaziantep’te ne Yenir ?

37. Kabaklama

Kabaklama, Gaziantep’in özgü yemeklerindendir. Et ve sebzenin buluştuğu bu yemek, eski Türk kültürünü yansıtan lezzetler arasındadır. Kabaklama, özellikle kış aylarında vitamin deposu olarak hazırlanmaktadır. 

Kabaklama - Gaziantep’te ne Yenir ?
Kabaklama – Gaziantep’te ne Yenir ?

38. Öcce

Öcce, Gaziantep’in köklü yemeklerinin başında gelmektedir. Öcce yemeği, birçok farklı tarz ile de hazırlanabilmektedir. Gaziantep’in meşhur yemeği olan öççe, birçok sebze ile birlikte hazırlanmaktadır.

Öcce, Gaziantepte ne yenir listesinde olması gereken lezzetler arasındadır. Hem ev yemeği hem de restoran yemeği olarak tüketilmektedir. 

Öcce - Gaziantep’te ne Yenir ?
Öcce – Gaziantep’te ne Yenir ?

39. Küşleme

Küşleme yemeği, Gaziantep’in töresel lezzetleri arasında olan bir yemektir. Et ile hazırlanan bir yemektir. 

Gaziantepte ne yenir listesinde olması gereken lezzetler arasındadır. 

Küşleme - Gaziantep’te ne Yenir ?
Küşleme – Gaziantep’te ne Yenir ?

40. Beyran

Beyran, ülkemizin dört bir yanında sevilen çorbalar arasında yer alsa da asıl ait olduğu şehir Gaziantep’tir. Çorba, kuzu, sarımsak ve baharat ile hazırlanmaktadır. 

Gaziantep iline ait olan Beyran çorbası genellikle kış ayında tüketilmektedir. Vitamin deposu çorbalar içerisindedir. 

Beyran - Gaziantep’te ne Yenir ?
Beyran – Gaziantep’te ne Yenir ?

41. Yuvalama Çorbası

Yuvalama çorbası, Antep’in en eski yemekleri arasındadır. Nohut ile hazırlanan bir yemektir. Şehirde hastalık döneminde hazırlanan çorbalar içerisindedir. Gaziantepte ne yenir listesinde olması gereken bir tattır. 

Yuvalama Çorbası - Gaziantep’te ne Yenir ?
Yuvalama Çorbası – Gaziantep’te ne Yenir ?

42. Kölük Aşı

Kölük aşı, Gaziantep’te en çok tüketilen yöresel lezzetler arasındadır. Bulgur, mercimek ve kölük ile yapılan bir yemektir.

Yüksek vitamin ve doyuruculuk içeren bir çorbadır. Gaziantepte ne yenir listesinde yer alması gereken bir çorbadır. Her damak zevkine uygundur. 

Kölük Aşı - Gaziantep’te ne Yenir ?
Kölük Aşı – Gaziantep’te ne Yenir ?

43. Şiveydiz

Şiveydiz, Gaziantep’in meşhur yemekleri arasındadır. Antibiyotik olarak da tüketilen bu çorba, bol sarımsak ve soğan içermektedir.

Şiveydiz çorbası, Gaziantep ilinin her restoranında ve yerel lokantasında tüketilebilmektedir.

Şiveydiz - Gaziantep’te ne Yenir ?
Şiveydiz – Gaziantep’te ne Yenir ?

44. Tennuri Aşı

Tennuri çorbası, Gaziantep ilinin meşhur çorbaları içerisindedir. Mercimek, pirinç, nohut ve nane ile yapılan bir çorbadır. 

Tennuri aşı, Gaziantepte ne yenir listesinde olması gereken bir lezzettir. Yerel lokanta ve restoranlarda yenmesi gereken bir seçenektir. 

Tennuri Aşı - Gaziantep’te ne Yenir ?
Tennuri Aşı – Gaziantep’te ne Yenir ?

45. Şam Tatlısı

Şam tatlısı, ülkemizin birçok yerinde yapılsa da en meşhur olduğu şehir Gaziantep’tir. Şam tatlısı, su ve şeker ile hazırlanan oldukça kolay bir tatlı olsa da püf noktaları vardır. Gaziantep’in birçok restoranında bulabileceğiniz lezzetler arasındadır.

Şam Tatlısı - Gaziantep’te ne Yenir ?
Şam Tatlısı – Gaziantep’te ne Yenir ?

46. Kahke

Kahke, Gaziantep iline ait olan lezzetler arasındadır. Kahke, oldukça uğraştırıcı bir şekilde yapılması sebebi ile ender bulunabilecek tatlar arasındadır. Gaziantep, kahke lezzetine bakabileceğiniz nadir yerler arasındadır.

Kahke, Gaziantepte ne yenir listesinde mutlaka olması gereken bir lezzettir. Hediye olarak sevdiklerinize götürebileceğiniz lezzetler arasındadır. 

Kahke - Gaziantep’te ne Yenir ?
Kahke – Gaziantep’te ne Yenir ?

47. Katmer

Katmer, Gaziantep’in meşhur tatlıları arasındadır. Ülkemizin dört bir yanında sevilen bir tatlı olan katmer, yufka ve kaymak ile hazırlanan özel tatlar arasında yer almaktadır. Her damak zevkine ait olan katmerin en lezzetlisi Gaziantep’te yenmelidir. 

Katmer - Gaziantep’te ne Yenir ?
Katmer – Gaziantep’te ne Yenir ?

48. Mercimek Salatası

Mercimek salatası, ülkemizin birçok farklı noktasında yapılsa da Antep usulü hazırlanan salata seçenekleri de bulunmaktadır. Az kalori içeren oldukça sağlıklı bir salatadır. 

Mercimek Salatası - Gaziantep’te ne Yenir ?
Mercimek Salatası – Gaziantep’te ne Yenir ?

49. Şöbiyet

Şöbiyet tatlısı, Gaziantep yöresinin en meşhur lezzetleri arasındadır. Gaziantep’e geldiğinizde şöbiyet yemeden dönmemeniz önerilmektedir. Antep fıstığı ile özel bir şekilde hazırlanan tatlıdır. Gaziantepte ne yenir listesinde mutlaka olmalıdır. 

Şöbiyet - Gaziantep’te ne Yenir ?
Şöbiyet – Gaziantep’te ne Yenir ?

50. Baklava

Baklava, hem Gaziantep’in hem de Türk mutfağının vazgeçilmez tatlıları arasındadır. Misafirlikte, özel günlerde, ramazan ayında sevilerek tüketilen en lezzetli tatlılar arasındadır. 

Baklava - Gaziantep’te ne Yenir ?
Baklava – Gaziantep’te ne Yenir ?

Gaziantep’te En İyi Yemek

Gaziantep hakkında daha detaylı bilgi için Gaziantep Gezilecek Yerler önerileri ve Gaziantep Otelleri makalelerini inceleyebilirsiniz.

Mesaj bırak

Votre adresse e-mail ne sera pas publiée. Les champs obligatoires sont indiqués avec *