Gaziantep’te Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 50 Yer

Gaziantep, ülkemizin en köklü tarihe sahip olan geleneksel şehirlerinden bir tanesidir. Geçmişte birçok medeniyete ev sahipliği yapan Antep kentinde medeniyetlerden birçok eser ve yer görmeniz de mümkündür. 

Gaziantep e gittiğinizde geleneksel el sanatlarımızdan eşsiz tarihi alanları görebilirsiniz. Antep tarihi müzesi olarak kullanılan yerler tarihi en doğru şekilde anlatır. Aynı zamanda hayvanat bahçeleri, hamam kültürüne yolculuk ve çingene kız mozaiğiyle eşsiz mekanları bulabilirsiniz.

Antik kent, Gaziantep oyun ve oyuncak müzesi, Gaziantep bakırcılar çarşısı, Almacı pazar, hediyelik eşya dükkanları, Yesemek açık hava müzesi rahat konumları ile Antep’te yer alıyor. Siz de bu eşsiz yerleri ziyaret etmeyi unutmayın.

Gaziantep, Türkiye’de herkesin görmesi gereken şehirler arasındadır. Gaziantep gezisinde mutlaka görmeniz gereken en iyi 50 yeri sizler için derledik. 

Not : Bu yazımızı okuduktan sonra Gaziantep’in en iyi otellerini keşfetmek için « Gaziantep Otelleri » yazımıza bakmayı unutmayın.

Gaziantep’te Gezilecek En İyi 50 Yer

1. Zeugma Mozaik Müzesi 

Zeugma Mozaik Müzesi, Gaziantep’te 2011 yılında açılan müzeler arasındadır. Dünyanın en büyük ikinci mozaik müzesidir. Müze içerisinde iki ve üç bin yıllık mozaikleri barındırmaktadır. Müze, mozaiklerin yanı sıra birçok arkeolojik eseri de sergilemektedir.

Zeugma Mozaik Müzesi, Gaziantep ilinin Şehitkamil ilçesinde yer almaktadır. Müze, haftanın her günü 08.30 ile 22.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Zeugma Mozaik Müzesi - Gaziantep’te Gezilecek Yerler Listesi
Zeugma Mozaik Müzesi – Gaziantep’te Gezilecek Yerler Listesi

2. Gaziantep Kalesi 

Gaziantep Kalesi, Gaziantep ilinin tepesine kurulmuş olan Roma dönemine ait bir kaledir. Günümüze ulaşana dek birçok kere restore edilmiştir. Gaziantep kalesi, kahramanlık kalesi olarak da bilinmektedir. 

Gaziantep Kalesi, Gaziantep ilinin Şahinbey ilçesinde yer almaktadır. Kale, haftanın her günü 08.30 ile 19.00 arası ziyarete açıktır. Gaziantep gezilecek yerler listesinde ön sıralarda olması gerekmektedir. 

Gaziantep Kalesi - Gaziantep’te Gezilecek Yerler Listesi
Gaziantep Kalesi – Gaziantep’te Gezilecek Yerler Listesi

3. Gaziantep Hayvanat Bahçesi 

Gaziantep Hayvanat Bahçesi, Türkiye’de yer alan en büyük hayvanat bahçesidir. Hayvanat bahçesi içerisinde 90 tür hayvan bulunmaktadır. Her hayvan için özel koşullar sağlanır. 

Gaziantep Hayvanat Bahçesi, Gaziantep gezilecek yerler listesinde mutlaka olması gereken bir yerdir. Hayvanat Bahçesi, haftanın her günü 09.00 ile 19.00 arasında ziyarete açıktır.

Gaziantep Hayvanat Bahçesi - Gaziantep’te Gezilecek Yerler Listesi
Gaziantep Hayvanat Bahçesi – Gaziantep’te Gezilecek Yerler Listesi

4. Masal Parkı 

Masal Parkı, Gaziantep ilinin Şehitkamil ilçesinde yer alan yeşil alanlar arasında yer almaktadır. Gaziantep gezilecek yerler listesinde olması gereken bu mark içerisinde birçok heykel ve kale alanı vardır. 

Masal Parkı - Gaziantep’te Gezilecek Yerler Listesi
Masal Parkı – Gaziantep’te Gezilecek Yerler Listesi

5. Şahinbey Parkı 

Şahinbey Parkı, Gaziantep ilinin Şahinbey ilçesinde yer almaktadır. Şehir içerisinde yer alan bu parkta birçok oyun alanı, amfi, kafe, minyatür ve teleferik bulunmaktadır. 

Şahinbey Parkı, Gaziantep gezilecek yerler listesinde yer alan bir yerdir. Park, haftanın her günü 07.00 ile 23.00 arasında ziyarete açıktır. 

Şahinbey Parkı - Gaziantep’te Gezilecek Yerler Listesi
Şahinbey Parkı – Gaziantep’te Gezilecek Yerler Listesi

6. Oyun ve Oyuncak Müzesi 

Oyun ve Oyuncak Müzesi, Gaziantep ilinin Şahinbey ilçesinde yer almaktadır. Gaziantep gezilecek yerler listesinde yer alan bu müze, oldukça köklüdür. 

Oyun ve oyuncak müzesi içerisinde 17.yy dönemine dayanan oyunlar ve oyuncaklar bulunmaktadır. Müze, haftanın her günü 08.30 ile 17.30 arasında ziyarete açıktır. 

Oyun ve Oyuncak Müzesi - Gaziantep’te Gezilecek Yerler Listesi
Oyun ve Oyuncak Müzesi – Gaziantep’te Gezilecek Yerler Listesi

7. Botanik Bahçesi 

Botanik Bahçesi, Gaziantep ilinin Şehitkamil ilçesinde yer alan yeşil alanlar arasındadır. Geniş yeşil alanlar ve oyun alanları ile bilinen botanik bahçe, Gaziantep gezilecek yerler listesinde mutlaka olmalıdır. 

Botanik Bahçesi - Gaziantep’te Gezilecek Yerler Listesi
Botanik Bahçesi – Gaziantep’te Gezilecek Yerler Listesi

8. Anneler Parkı

Anneler Parkı, Gaziantep ilinin Şehitkamil ilçesinde yer alan sevilen parklar arasında yer almaktadır. Park içerisinde spor salonu, oyun alanı, havuz, yeşil alan ve koşu yolu bulunmaktadır. 

Gaziantep gezilecek yerler içerisinde olması gereken anneler parkı, 24 saat açık olan popüler parklar arasında yer almaktadır.

Anneler Parkı - Gaziantep’te Gezilecek Yerler Listesi
Anneler Parkı – Gaziantep’te Gezilecek Yerler Listesi

9. Celal Doğan Parkı

Celal Doğan Parkı, Gaziantep ilinin Şehitkamil ilçesinde yer alan sevilen parklar içerisindedir. Park içerisinde heykeller, çeşmeler, yürüyüş yolu, oyun alanı ve geniş yeşil alanları bulunmaktadır. 24 saat açık olan bir yerdir.

Celal Doğan Parkı - Gaziantep’te Gezilecek Yerler Listesi
Celal Doğan Parkı – Gaziantep’te Gezilecek Yerler Listesi

10. Zincirli Bedesten

Zincirli Bedesten, Gaziantep ilinin Şahinbey ilçesinde yer alan tarihi bir yerdir. 20.yy dönemine dayanan bir kapalı pazardır. Pazar içerisinde birçok eşya satışı gerçekleştirilmektir. 

Zincirli Bedesten, tarihi yerler içerisinde olması sebebi ile Gaziantep gezilecek yerler listesinde olması gereken bir yerdir. Pazar, haftanın her günü 08.00 ile 19.30 arasında açıktır.

Zincirli Bedesten - Gaziantep’te Gezilecek Yerler Listesi
Zincirli Bedesten – Gaziantep’te Gezilecek Yerler Listesi

11. Dülükbaba Mesire Alanı 

Dülükbaba Mesire Alanı, Gaziantep ilinin Şehitkamil ilçesinde yer almaktadır. Tertemiz ve bakımlı olan bu mesire alanı, Gaziantep halkının devamlı ziyaret ettiği popüler alanlar içerisinde yer almaktadır. 

Dülükbaba Mesire Alanı - Gaziantep’te Gezilecek Yerler Listesi
Dülükbaba Mesire Alanı – Gaziantep’te Gezilecek Yerler Listesi

12. Akkent Meydan Parkı

Akkent Meydan Parkı, Gaziantep şehir merkezine oldukça yakın olan kalabalık bir parktır. Şehrin her yerinden ziyaretçileri bulunmaktadır. Park çevresinde birçok restoran ve kafe yer almaktadır. 

Akkent Meydan Parkı - Gaziantep’te Gezilecek Yerler Listesi
Akkent Meydan Parkı – Gaziantep’te Gezilecek Yerler Listesi

13. Dülükbaba Biyolojik Göleti

Dülükbaba Biyolojik Göleti, Gaziantep ilinin Şehitkamil ilçesinde yer alan doğal alanlar arasında yer almaktadır. Dülükbaba Biyolojik Göletine bağlı olan şelale ve tropik ağaçlar bulunmaktadır. 

Dülükbaba Biyolojik Göleti, Gaziantep gezilecek yerler listesinde olması gereken bir doğal alandır. Gölet, haftanın her günü 07.00 ile 23.30 arasında ziyarete açıktır. 

Dülükbaba Biyolojik Parkı - Gaziantep’te Gezilecek Yerler Listesi
Dülükbaba Biyolojik Parkı – Gaziantep’te Gezilecek Yerler Listesi

14. Gaziantep Arkeoloji Müzesi 

Gaziantep Arkeoloji Müzesi, Gaziantep ilinin Şehitkamil ilçesinde yer alan tarihi bir müzedir. Müze içerisinde birçok arkeolojik kalıntı bulunmaktadır. Şehir merkezinde yer alan müze, 1969 yılında açılmıştır.

Gaziantep Arkeoloji Müzesi, Gaziantep gezilecek yerler listesinde olması gereken bir müzedir. Müze, Pazartesi hariç haftanın her günü 10.00 ile 17.00 arasında ziyarete açıktır. 

Gaziantep Arkeoloji Müzesi - Gaziantep’te Gezilecek Yerler Listesi
Gaziantep Arkeoloji Müzesi – Gaziantep’te Gezilecek Yerler Listesi

15. Ömeriye Cami

Ömeriye Cami, Gaziantep ilinin Şahinbey ilçesinde yer alan tarihi eserler arasında yer almaktadır. Eski dönemlere uzanan mimarisi ile birlikte mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır. 

Ömeriye Cami - Gaziantep’te Gezilecek Yerler Listesi
Ömeriye Cami – Gaziantep’te Gezilecek Yerler Listesi

16. Şahinler Vadisi 

Şahinler Vadisi, Gaziantep ilinin Şahinbey ilçesinde yer alan bir vadidir. Vadi çevresinde birçok restoran ve yeşil alan bulunmaktadır. Manzara eşliğinde vadi ziyaretinde bulunan birçok ziyaretçi bulunmaktadır. 

Şahinler Vadisi - Gaziantep’te Gezilecek Yerler Listesi
Şahinler Vadisi – Gaziantep’te Gezilecek Yerler Listesi

17. Lunapark

Gaziantep lunaparkı, Gaziantep ilinin Şahinbey ilçesinde yer alan popüler bir eğlence alanıdır. Lunapark içerisinde birçok eğlence aleti bulunmaktadır. 

Lunapark, Gaziantep gezilecek yerler listesinde olması gereken bir yerdir. Eğlence merkez, haftanın her günü 11.00 ile 23.50 saatleri arasında hizmet vermektedir.

Lunapark - Gaziantep’te Gezilecek Yerler Listesi
Lunapark – Gaziantep’te Gezilecek Yerler Listesi

18. Yeşil Vadi Parkı

Yeşil Vadi Parkı, Gaziantep ilinin Şahinbey ilçesinde yer alan bir parktır. Park içerisinde birçok yeşil alan, heykel bulunmaktadır. Her yaştan insanın ziyaret ettiği bir park alanıdır. 24 saat açık olan bir parktır. 

Yeşil Vadi Parkı - Gaziantep’te Gezilecek Yerler Listesi
Yeşil Vadi Parkı – Gaziantep’te Gezilecek Yerler Listesi

19. Emine Göğüş Mutfak Müzesi 

Emine Göğüş Mutfak Müzesi, Gaziantep ilinin Şahinbey ilçesinde yer alan önemli bir mutfak müzesidir. Müze içerisinde birçok yemeğin kültürü sergilenmektedir. 

Gaziantep yöresi başta olmak üzere ülkemizin dört bir yanından mutfak kültürü sergilenmektedir. Emine Göğüş Mutfak Müzesi, haftanın her günü 08.30 ile 17.30 arasında ziyarete açıktır. 

Emine Göğüş Mutfak Müzesi - Gaziantep’te Gezilecek Yerler Listesi
Emine Göğüş Mutfak Müzesi – Gaziantep’te Gezilecek Yerler Listesi

20. Kurtuluş Cami

Kurtuluş Cami, Gaziantep ilinin Şahinbey ilçesinde yer alan önemli camiler arasında yer almaktadır. Cami, oldukça köklüdür ve zamanında kilise olarak kullanılmıştır. 

Kurtuluş Cami, 1800’lü yıllarda inşa edilmiştir. Gaziantep gezilecek yerler listesinde olması gereken bir camidir. 

Kurtuluş Cami - Gaziantep’te Gezilecek Yerler Listesi
Kurtuluş Cami – Gaziantep’te Gezilecek Yerler Listesi

21. Pişirici Mescidi ve Kasteli 

Pişirici Mescidi ve Kasteli, Gaziantep ilinin Şehitkamil ilçesinde yer alan bir kasteldir. Köklü bir kastel olmasının yanı sıra 24 saat ziyarete açıktır. 

Pişirici Mescidi ve Kasteli - Gaziantep’te Gezilecek Yerler Listesi
Pişirici Mescidi ve Kasteli – Gaziantep’te Gezilecek Yerler Listesi

22. Zooloji Müzesi

Zooloji Müzesi, Gaziantep şehrinin Şahinbey ilçesinde yer alan önemli zooloji müzeleri arasında yer almaktadır. Müze, dünyanın dört bir yanından gelen hayvan heykellerini bünyesinde barındırmaktadır. 

Zooloji Müzesi, Gaziantep gezilecek yerler listesinde olması gereken bir yerdir. Müze, haftanın her günü 08.00 ile 17.30 arasında ziyarete açıktır. 

Zooloji Müzesi - Gaziantep’te Gezilecek Yerler Listesi
Zooloji Müzesi – Gaziantep’te Gezilecek Yerler Listesi

23. Hamam Müzesi 

Hamam Müzesi, Gaziantep gezilecek yerler listesine eklenmesi gereken tarihi bir müzedir. Hamam müzesi, Osmanlı geleneklerini yansıtmaktadır. 1577 yılında inşa edilen bu müze içerisinde bal mumu figürleri de bulunur. 

Hamam Müzesi, Gaziantep ilinin Şahinbey ilçesinde yer almaktadır. Müze, haftanın her günü 08.30 ile 17.30 arasında ziyarete açıktır.

Hamam Müzesi - Gaziantep’te Gezilecek Yerler Listesi
Hamam Müzesi – Gaziantep’te Gezilecek Yerler Listesi

24. Kent Müzesi Bayazhan 

Kent Müzesi Bayazhan, Gaziantep ilinin Şahinbey ilçesinde yer alan en çok ziyaret edilen müzeler arasında yer almaktadır.

Kent Müzesi içerisinde şehrin kültürü ve köklü tarihi ile ilgili koleksiyonlar sergilenmektedir. Müze, haftanın her günü 08.30 ile 17.30 arasında ziyarete açıktır. 

Kent Müzesi Bayazhan - Gaziantep’te Gezilecek Yerler Listesi
Kent Müzesi Bayazhan – Gaziantep’te Gezilecek Yerler Listesi

25. Şehreküstü Konakları

Şehreküstü Konakları, Gaziantep ilinin köklü geçmişinde yer alan mimarisinin sergilendiği konaklardır. Konaklar geçmişte restore edilse de tarihi mimarisini yansıtmaktadır. 

Şehreküstü Konakları, Gaziantep ilinin Şahinbey ilçesinde yer almaktadır. Gaziantep gezilecek yerler listesinde olması gerekmektedir.

Şehreküstü Konakları - Gaziantep’te Gezilecek Yerler Listesi
Şehreküstü Konakları – Gaziantep’te Gezilecek Yerler Listesi

26. Devr-i Alem Para Müzesi 

Devr-i Alem Para Müzesi, Gaziantep ilinin Şahinbey ilçesinde yer alan sıra dışı bir müzedir. Müze içerisinde birçok para koleksiyonu yer almaktadır. 

Devr-i Alem Para Müzesi, Gaziantep gezilecek yerler listesinde olması gereken bir müzedir. Müze, haftanın her günü 08.00 ile 22.00 arasında ziyarete açıktır. 

Devr-i Alem Para Müzesi - Gaziantep’te Gezilecek Yerler Listesi
Devr-i Alem Para Müzesi – Gaziantep’te Gezilecek Yerler Listesi

27. Burç Tabiat Parkı

Burç Tabiat Parkı, Gaziantep ilinin Şahinbey ilçesinde yer alan milli bir parktır. Park çevresinde geniş yeşil alanlar bulunmaktadır. Gaziantep gezilecek yerler listesinde mutlaka olmalıdır. 

Burç Tabiat Parkı - Gaziantep’te Gezilecek Yerler Listesi
Burç Tabiat Parkı – Gaziantep’te Gezilecek Yerler Listesi

28. Gaziantep Gezegen Evi ve Bilim Merkezi

Gaziantep Gezegen Evi ve Bilim Merkezi, Gaziantep ilinin Şehitkamil ilçesinde yer alan bir müzedir. Teknolojik gelişmeler çerçevesinde uzay ve bilim eserleri sergilenmektedir. 

Gaziantep Gezegen Evi ve Bilim Merkezi, haftanın her günü sabah 08.00 ile 17.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Gaziantep Gezegenevi ve Bilim Merkezi - Gaziantep’te Gezilecek Yerler Listesi
Gaziantep Gezegenevi ve Bilim Merkezi – Gaziantep’te Gezilecek Yerler Listesi

29. Şeyh Fetullah Cami 

Şeyh Fetullah Cami, Gaziantep ilinin Şahinbey ilçesinde yer alan tarihi bir camidir. 15.yy dönemine uzanan tarihi ile birlikte mutlaka görülmesi gereken iç ve dış mimarisi vardır. 

Şeyh Fetullah Cami - Gaziantep’te Gezilecek Yerler Listesi
Şeyh Fetullah Cami – Gaziantep’te Gezilecek Yerler Listesi

30. Boyacı Cami

Boyacı Cami, Gaziantep ilinin Şahinbey ilçesinde yer alan bir camidir. Tarihi bir cami olan Boyacı Cami, 13.yy döneminde inşa edilmiştir. 13 ve 15.yy dönemine ait mimari sembolleri içermektedir. 

Boyacı Cami, Gaziantep gezilecek yerler listesinde olması gereken bir yerdir. İslami mimarisi ve Selçuklu mimarisini yansıtır. 

Boyacı Cami - Gaziantep’te Gezilecek Yerler Listesi
Boyacı Cami – Gaziantep’te Gezilecek Yerler Listesi

31. Atatürk Müzesi

Atatürk Müzesi, Gaziantep ilinin Şahinbey ilçesinde yer alan önemli müzeler arasında yer almaktadır. Müze içerisinde Atatürk’e ait eşyalar, savaşlara ait eserler sergilenmektedir.

Atatürk Müzesi, Gaziantep gezilecek yerler listesinde olması gereken bir müzedir. Müze, haftanın her günü 08.30 ile 17.30 arasında ziyarete açıktır. 

Atatürk Müzesi - Gaziantep’te Gezilecek Yerler Listesi
Atatürk Müzesi – Gaziantep’te Gezilecek Yerler Listesi

32. Şirvani Cami 

Şirvani Cami, Gaziantep ilinin Şahinbey ilçesinde yer almaktadır. Şirvani Cami, Gaziantep mimarisini de yansıtmaktadır. Gaziantep kalesinin manzarasına da sahiptir. 

Şirvani Cami - Gaziantep’te Gezilecek Yerler Listesi
Şirvani Cami – Gaziantep’te Gezilecek Yerler Listesi

33. Gaziantep Mevlevihanesi Vakıf Müzesi

Gaziantep Mevlevihanesi Vakıf Müzesi, Gaziantep ilinin Şahinbey ilçesinde yer alan tarihi bir müzedir. Mimarisi ve gelenekleri ile bilinen bu müze, mutlaka ziyaret edilmelidir. 

Gaziantep Mevlevihanesi Vakıf Müzesi, Gaziantep gezilecek yerler listesinde olması gereken bir müzedir. Müze, Pazartesi günü hariç haftanın her günü ziyarete açıktır. 

Gaziantep Mevlevihanesi Vakıf Müzesi - Gaziantep’te Gezilecek Yerler Listesi
Gaziantep Mevlevihanesi Vakıf Müzesi – Gaziantep’te Gezilecek Yerler Listesi

34. Kendirli Gazi Kültür Merkezi 

Kendirli Gazi Kültür Merkezi, Gaziantep ilinin Şahinbey ilçesinde yer alan bir kültür merkezidir. Kültür merkezi geçmişte Ermeni kilisesi olarak inşa edilse de günümüzde birçok konferans ve sergi salonunu barındırmaktadır. 

Kendirli Gazi Kültür Merkezi, haftanın her günü açıktır. Gaziantep gezilecek yerler listesinde mutlaka olmalıdır. 

Kandirli Gazi Kültür Merkezi - Gaziantep’te Gezilecek Yerler Listesi
Kandirli Gazi Kültür Merkezi – Gaziantep’te Gezilecek Yerler Listesi

35. Fıstık Müzesi

Gaziantep Fıstık Müzesi, Gaziantep ilinin Şahinbey ilçesinde yer alan popüler müzeler içerisinde yer almaktadır. Müze içerisinde fıstığa dair her türlü bilgi ve coğrafya durumları sergilenmektedir. 

Fıstık Müzesi, Gaziantep gezilecek yerler listesinde olması gereken önemli bir müzedir. Müze, haftanın her günü 08.30 ile 17.30 arasında ziyarete açıktır. 

Fıstık Müzesi - Gaziantep’te Gezilecek Yerler Listesi
Fıstık Müzesi – Gaziantep’te Gezilecek Yerler Listesi

36. Müzeler Kenti

Müzeler Kenti, Gaziantep ilinin Şahinbey ilçesinde yer alan önemli bir müzedir. Müze bünyesinde hem geleneksel heykeller hem de dünyanın dört yanında yer alan eserler bulunmaktadır.

Müzeler Kenti, Gaziantep gezilecek yerler listesinde olması gereken bir yerdir. Haftanın her günü 11.00 ile 17.30 arası ziyarete açıktır. 

Müzeler Kenti - Gaziantep’te Gezilecek Yerler Listesi
Müzeler Kenti – Gaziantep’te Gezilecek Yerler Listesi

37. Batalhöyük Cami

Batalhöyük Cami, Gaziantep ilinin Şahinbey ilçesinde yer alan tarihi camilerdendir. 16.yy ile 17.yy mimarisinde izler taşıyan bu cami, Gaziantep gezilerinde mutlaka görülmelidir. 

Gaziantep gezilecek yerler listesinde olması gereken bir camidir. Haftanın her günü 24 saat açıktır.

Batalhöyük Cami - Gaziantep’te Gezilecek Yerler Listesi
Batalhöyük Cami – Gaziantep’te Gezilecek Yerler Listesi

38. Hayri Tütüncüler Parkı

Hayri Tütüncüler Parkı, Gaziantep ilinin Şahinbey ilçesinde yer alan popüler bir parktır. Geniş yeşil alanları, oyun alanları, heykelleri bulunmaktadır. Hayri Tütüncüler Parkı, mutlaka görülmesi gereken ferah dolu alanlar arasındadır. 

Hayri Tütüncüler Parkı - Gaziantep’te Gezilecek Yerler Listesi
Hayri Tütüncüler Parkı – Gaziantep’te Gezilecek Yerler Listesi

39. 14 Şehit Anıtı

14 Şehit Anıtı, Gaziantep gezilecek yerler içerisinde olması gereken bir anıttır. Gaziantep’in kurtuluş mücadelesi ve şehitleri adına inşa edilmiş olan bir anıttır. 

14 Şehit Anıtı, Gaziantep ilinin Şahinbey ilçesinde yer almaktadır. Ailecek ziyarete edilmesi gereken yerlerdendir. 

14 Şehit Anıtı - Gaziantep’te Gezilecek Yerler Listesi
14 Şehit Anıtı – Gaziantep’te Gezilecek Yerler Listesi

40. Hasan Celal Güzel Millet Bahçesi

Hasan Celal Güzel Millet Bahçesi, Gaziantep’te sevilen millet bahçeleri arasında yer almaktadır. Şahinbey ilçesinde yer almaktadır.

Hasan Celal Güzel Millet Bahçesi çevresinde birçok kafe, restoran, etkinlik alanı, oyun alanı bulunmaktadır. Ailece gitmeye uygun alanlardandır. 

Hasan Celal Güzel Millet Bahçesi - Gaziantep’te Gezilecek Yerler Listesi
Hasan Celal Güzel Millet Bahçesi – Gaziantep’te Gezilecek Yerler Listesi

41. Alaüddevle Cami

Alaüddevle Cami, Gaziantep ilinin Şahinbey ilçesinde yer alan tarihi camiler arasında yer almaktadır. Selçuklu ve Osmanlı mimarisinden izler taşıyan bir camidir. 

Alaüddevle Cami, Gaziantep gezilecek yerler listesine eklenmesi gereken bir yapıdır. 

Alaüddevle Cami - Gaziantep’te Gezilecek Yerler Listesi
Alaüddevle Cami – Gaziantep’te Gezilecek Yerler Listesi

42. Saklı Konak

Saklı Konak, Gaziantep’in Şehitkamil ilçesinde yer alan yapılar içerisinde yer almaktadır. Gaziantep’in geleneksel eşyaları ve yaşam tarzının yansıtıldığı bu konak, Gaziantep gezilecek yerler listesinde olması gerekmektedir. 

Saklı Konak - Gaziantep’te Gezilecek Yerler Listesi
Saklı Konak – Gaziantep’te Gezilecek Yerler Listesi

43. Fıstık Park

Fıstık Park, Gaziantep ilinin Şahinbey ilçesinde yer alan popüler parklar içerisinde yer almaktadır. Park içerisinde birçok fıstık bahçesi, oyun alanı, yeşil alanı bulunmaktadır. 

Fıstık Park - Gaziantep’te Gezilecek Yerler Listesi
Fıstık Park – Gaziantep’te Gezilecek Yerler Listesi

44. Ulu Cami

Ulu Cami, Gaziantep’te Osmanlı döneminden kalmış olan en büyük camiler içerisinde yer almaktadır. Gaziantep’in Şahinbey ilçesinde yer almaktadır. Merkezi konumu bulunur. 

Ulu Cami - Gaziantep’te Gezilecek Yerler Listesi
Ulu Cami – Gaziantep’te Gezilecek Yerler Listesi

45. Yaşayan Müze

Yaşayan Müze, Gaziantep ilinin Şahinbey ilçesinde yer tarihi müzeler arasındadır. Han içerisinde birçok tarihi eser, heykel, etkinlik gerçekleştirilmektedir. 

Yaşayan Müze, Gaziantep gezilecek yerler listesinde mutlaka olmalıdır. Haftanın her günü açıktır. 

Yaşayan Müze - Gaziantep’te Gezilecek Yerler Listesi
Yaşayan Müze – Gaziantep’te Gezilecek Yerler Listesi

46. 15 Temmuz Demokrasi Müzesi

15 Temmuz Demokrasi Müzesi, Gaziantep ilinin Şehitkamil ilçesinde yer alan bir müzedir. 15 Temmuz darbe girişiminde şehitler, gazilerin resimleri ve hatıraları sergilenmektedir.

15 Temmuz Demokrasi Müzesi, haftanın her günü 8.30 ile 17.30 saatleri arasında ziyarete açıktır. 

15 Temmuz Demokrasi Müzesi - Gaziantep’te Gezilecek Yerler Listesi
15 Temmuz Demokrasi Müzesi – Gaziantep’te Gezilecek Yerler Listesi

47. Minyatürk Gaziantep

Minyatürk Gaziantep, Şahinbey ilçesinde yer almaktadır. Tarihi bir yapı olmasının yanı sıra Osmanlı ve Selçuklu izlerini taşımaktadır.

Minyatürk Gaziantep, haftanın her günü 08.00 ile 18.00 arasında ziyarete açıktır. Gaziantep gezilecek yerler listesinde olması gereken bir yerdir.

Minyatürk Gaziantep - Gaziantep’te Gezilecek Yerler Listesi
Minyatürk Gaziantep – Gaziantep’te Gezilecek Yerler Listesi

48. Şehreküstü Parkı

Şehreküstü Parkı, Gaziantep ilinin Şahinbey ilçesinde yer alan bir parktır. Yeşil alanlar, heykel, çeşme ve birçok restoranın yer aldığı bu milli park, Gaziantep gezilecek yerler listesinde olması gereken bir parktır.

Şehreküstü Parkı - Gaziantep’te Gezilecek Yerler Listesi
Şehreküstü Parkı – Gaziantep’te Gezilecek Yerler Listesi

49. Etnografya Müzesi Hasan Süzer 

Etnografya Müzesi Hasan Süzer, Gaziantep ilinin Şahinbey ilçesinde yer alan bir müzedir. Antep evi olarak da bilinen bu müze geleneksel Antep yaşayışını yansıtmaktadır. 

Etnografya Müzesi Hasan Süzer, Gaziantep gezilecek yerler listesinde olması gereken tarihi bir müzedir. 

Etnografya Müzesi Hasan Süzer - Gaziantep’te Gezilecek Yerler Listesi
Etnografya Müzesi Hasan Süzer – Gaziantep’te Gezilecek Yerler Listesi

50. Şahinbey Milli Mücadele Müzesi

Şahinbey Milli Mücadele Müzesi, Gaziantep ilinin Şahinbey ilçesinde yer alan bir müzedir. Kurtuluş savaşı izlerini taşıyan bu müze de hem şehitlerin anısına eserler ve yazılar sergilenmektedir. 

Şahinbey Milli Mücadele Müzesi, Gaziantep gezilecek yerler listesinde olması gereken bir müzedir. Müze, haftanın her günü 09.00 ile 18.00 arası ziyarete açıktır.

Şahinbey Milli Mücadele Müzesi - Gaziantep’te Gezilecek Yerler Listesi
Şahinbey Milli Mücadele Müzesi – Gaziantep’te Gezilecek Yerler Listesi

Gaziantep’te Gezilecek Yerler

Gaziantep’te gezilecek yerleri öğrendikten sonra Gaziantep hakkında daha detaylı bilgi için Gaziantep Restoran önerileri ve Gaziantep’te Ne Yenir makalelerini inceleyebilirsiniz.

Mesaj bırak

Votre adresse e-mail ne sera pas publiée. Les champs obligatoires sont indiqués avec *