Mersin’de Ne Yenir ? – En İyi 30 Yemek

Mersin, ülkemizin Akdeniz mutfağını en iyi şekilde yansıtan şehirleri arasında gelmektedir. Mersin mutfağı içerisinde lezzetli geleneksel ve modern birçok yemek bulunmaktadır.

Mersin’de ne yenir sorusunun cevabı Çağlar köy Konağı, Kervan Humus, Hayri Usta, Mavi Yengeç gibi restoranların lezzetlerinden geçer. Nerede ne yenir gezi rehberinde fındık lahmacun, kerebiç tatlısı, kırmızı etin en kusursuz hali servis edilen Mersin eşsiz yöresel lezzetlere ev sahipliği yapar.

Dövme pilavı ve kırmızı biberi ile değişik lezzet arayanlar Mersin’i ziyaret etmelidir. Birbirinden eşsiz tatlar usta aşçılar ile göze hitap eden sunumlarda servis ediliyor ve tat damaklarda mükemmel bir tat bırakıyor. Sizin için hazırladığımız restoran listesini lezzete yolculuk yapmak için tercih edebilirsiniz.

Mersin seyahatinde gezip görülmesi gereken yerlerin yanı sıra tadılması gereken birçok lezzet de bulunmaktadır. Bu yazımızda, Mersin’de en iyi 30 yemek listesini sizler için listeledik.

Not: Bu yazımızı okuduktan sonra Mersin’in en iyi restoranlarını keşfetmek için « Mersin Restoran » yazımıza bakmayı unutmayın.

Mersin’de En İyi 30 Yemek

1. Döğme Pilavı

Döğme Pilavı, Mersin iline ait olan geleneksel yemeklerin başında yer almaktadır. Pilav, ülkemizin dört noktasında olan bir yemek olsa da Mersin usulü hazırlanan döğme pilavı, nohut ile hazırlanmaktadır.

Döğme pilavı, Mersinde ne yenir listesinde ilk sırada yer alması gereken bir yemektir. Döğme pilavı, Mersin’in birçok noktasında yer alan restoran ve lokantasında hazırlanan geleneksel yemekler arasındadır.

Döğme Pilavı - Mersin’de ne Yenir?
Döğme Pilavı – Mersin’de ne Yenir?

2. İçli Köfte

İçli Köfte, Türk mutfağına özgü olan ve ülkemizin her yerinde hazırlanan yemekler arasındadır. Mersin usulü hazırlanan içli köfte yemeği de bulunmaktadır.

Mersin usulü hazırlanmış olan içli köfte yemeği, Mersin’de hem evlerde hem de ev yemekleri restoranlarında popüler olarak tüketilmektedir.

İçli Köfte - Mersin’de ne Yenir?
İçli Köfte – Mersin’de ne Yenir?

3. Kısır

Kısır, ülkemizin her yerinde sevilerek tüketilen bir yemektir. Türk mutfağının vazgeçilmez lezzetleri arasında yer alan Kısır, Mersin usulü bir şekilde hazırlanmaktadır.

Mersin usulü hazırlanan kısır yemeği, Mersin’in merkezinde ve kırsal kesiminde bulabileceğiniz lezzetler arasındadır.

Kısır - Mersin’de ne Yenir?
Kısır – Mersin’de ne Yenir?

4. Batırık

Batırık, Mersinde ne yenir listesinde olması gereken sulu bir salatadır. Köklü Mersin mutfağını yansıtan Batırık, bulgur ile hazırlanan bir salatadır.

Batırık salatası, Kayseri’nin birçok restoranında bulabileceğiniz lezzetler arasındadır. Batırık salatası, oldukça doyurucu ve sağlıklıdır.

Batırık - Mersin’de ne Yenir?
Batırık – Mersin’de ne Yenir?

5. Tantuni

Mersin’in en meşhur yemeği, şüphesiz tantunidir. Ülkemizin birçok yerinde tantuni hazırlansa da Mersin usulü ile hazırlanan tantuni lezzeti çok daha lezzetlidir.

Tantuni, Mersinde ne yenir listesinde kesinlikle olması gereken bir lezzettir. Mersin’in sokak lezzetleri ve restoranlarında da bulabilirsiniz.

Tantuni - Mersin’de ne Yenir?
Tantuni – Mersin’de ne Yenir?

6. Paça Çorbası

Paça çorbası, insan kas ve kemik sistemi için oldukça sağlıklı bir çorbadır. Mersin’e özgü bir çorba olan paça çorbası, Mersin’inin her çorbacısında bulabileceğiniz türler arasındadır.

Paça Çorbası - Mersin’de ne Yenir?
Paça Çorbası – Mersin’de ne Yenir?

7. Tarsus Kebabı

Tarsus Kebabı, ülkemizin her yerinde bulabileceğiniz bir kebap türüdür. Mersin mutfağından ülkemizin her yerine geçmiş olan Tarsus Kebabı, Mersin gezisinde denemeniz gereken bir yemektir.

Tarsus Kebabı, Mersin ilinde yer alan birçok restoran ve lokantada bulabileceğiniz bir yemektir. Mersinde ne yenir listesinde olması gerekmektedir.

Tarsus Kebabı - Mersin’de ne Yenir?
Tarsus Kebabı – Mersin’de ne Yenir?

8. Biberli Ekmek

Biberli ekmek, Mersinde ne yenir listesinde olması gereken bir yiyecektir. Biber, Mersin’de meşhur olan bir sebzedir. Biberli ekmek tüketimi de oldukça yaygındır.

Biberli ekmek, Mersin’in sokak lezzetleri arasında oldukça sevilen bir tattır.

Biberli Ekmek - Mersin’de ne Yenir?
Biberli Ekmek – Mersin’de ne Yenir?

9. Sıkma

Sıkma, Akdeniz mutfağına ait olan bir hamur işi yemeğidir. Mersin usulü hazırlanan sıkma yemeği, oldukça lezzetli bir yemektir. Sıkma, her insanın damak zevkine uymaktadır.

Sıkma, Mersinde ne yenir listesine eklememiz gereken bir hamur işidir. Sıkma, birçok lokanta ve fırında bulabileceğiniz bir yemektir.

Sıkma – Mersin’de ne Yenir?

10. Tarsus Lahmacunu

Tarsus Lahmacunu, Mersin yöresine ait olan bir yemektir. Mersin usulü hazırlanan lahmacun, oldukça lezzetlidir. Mersin’de en fazla tüketilen yemekler arasındadır.

Tarsus Lahmacunu, Mersin ilinde yer alan birçok restoran ve lokantada bulabileceğiniz lezzetler arasında yer almaktadır.

Tarsus Lahmacunu - Mersin’de ne Yenir?
Tarsus Lahmacunu – Mersin’de ne Yenir?

11. Topalak Çorbası

Topalak Çorbası, Mersin ev yemekleri arasında meşhur lezzetler arasında yer almaktadır. Topalak çorbası, Mersin usulü hazırlanan bir lezzettir ve oldukça meşhurdur.

Topalak çorbası, Mersin’de yer alan geleneksel çorba restoranlarında bulabileceğiniz lezzetler arasındadır.

Topalak Çorbası - Mersin’de ne Yenir?
Topalak Çorbası – Mersin’de ne Yenir?

12. Yüzük Çorbası

Yüzük çorbası, Mersin yöresine ait olan lezzetli çorbalar arasında yer almaktadır. Yüzük çorbası içerisinde yer alan nohut ve mantılar ile birlikte oldukça doyurucu bir çorba haline gelmiştir.

Yüzük Çorbası, Mersinde ne yenir listesinde mutlaka olması gereken bir lezzettir.

Yüzük Çorbası - Mersin’de ne Yenir?
Yüzük Çorbası – Mersin’de ne Yenir?

13. Kerebiç

Kerebiç, Mersin yöresine ait olan lezzetli kurabiyelerin başında yer almaktadır. Kerebiç kurabiyesi, irmik unu, incir, Antep fıstığı ve ceviz ile hazırlanan bir tatlıdır.

Kerebiç, Osmanlı mutfağından Mersin yöresine geçmiş olan bir kurabiyedir. Mersin’de yer alan birçok fırın ve pastanede hazırlanmaktadır.

Kerebiç - Mersin’de ne Yenir?
Kerebiç – Mersin’de ne Yenir?

14. Cezerye

Cezerye, Mersin yöresine ait olan besleyici tatlıların başında yer almaktadır. Osmanlı mutfağına ait olan bir yiyecektir.

Cezerye, Mersinde ne yenir listesinde olması gereken bir tatlıdır. Mersin ilinin birçok yerinde cezerye bulabilirsiniz.

Cezerye - Mersin’de ne Yenir?
Cezerye – Mersin’de ne Yenir?

15. Yayla Aşı                                               

Yayla Aşı, Mersinde ne yenir listesinde olması gereken besleyici çorbaların başında yer almaktadır. Yayla Aşı, içerisinde nohut ve nane yer almaktadır.

Yayla Aşı yemeğine Mersin’in her bir noktasında bulabilirsiniz. Mersin’de yer alan çorbacı ve birçok restoranda hazırlanmaktadır.

Yayla Aşı - Mersin’de ne Yenir?
Yayla Aşı – Mersin’de ne Yenir?

16. Mamül

Mamül, Mersin’in meşhur yiyecekleri arasında yer almaktadır. Mersin şehrinde en çok tüketilen tatlılar arasında yer almaktadır.

Mamül tatlısı, hurma, ceviz ve irmik ile hazırlanmaktadır. Mersinde ne yenir listesinde olması gereken bir tatlıdır. Mersin’de birçok fırın ve pastanede bulabilirsiniz.

Mamül - Mersin’de ne Yenir?
Mamül – Mersin’de ne Yenir?

17. Künefe

Künefe, Hatay iline ait olan bir tatlı olsa da Mersin usulü hazırlanan künefeyi de mutlaka denemelisiniz.

Mersinde ne yenir listesine eklememiz gereken tatlılar arasındadır. Mersin’de birçok meşhur künefeci bulunmaktadır.

Künefe – Mersin’de ne Yenir?

18. Karsambaç

Karsambaç, Mersin ilinde severek tüketebileceğiniz tatlılar içerisinde yer almaktadır. Buz, temiz kar ve tatlı şurup ile hazırlanmaktadır.

Karsambaç, Mersin ile özdeşleşmiş olan bir tatlıdır. Karsambaç, Mersin’in sokak yemekleri arasında yer almaktadır.

Karsambaç - Mersin’de ne Yenir?
Karsambaç – Mersin’de ne Yenir?

19. Babagannuş

Babagannuş, Mersin iline ait olan meşhur mezeler arasında yer almaktadır. Mersin’de birçok kebap ve pidecide meze olarak servis edilmektedir.

Babagannuş - Mersin’de ne Yenir?
Babagannuş – Mersin’de ne Yenir?

20. Humus

Humus, Mersin iline özgü olan mezelerden bir tanesidir. Humus içerisinde zeytinyağı, nohut ve sarımsak yer almaktadır.

Humus mezesi, Mersin’e Orta Doğu ülkelerinden geçmiştir. Mersin usulü humus mezesi, Mersin’de birçok meşhur restoranda servis edilmektedir.

Humus - Mersin’de ne Yenir?
Humus – Mersin’de ne Yenir?

21. Silifke Yoğurdu

Silifke Yoğurdu, Mersinde ne yenir listesinde olması gereken bir yoğurt türüdür. Silifke yöresine aittir. Silifke yoğurdu, keçi sütünden elde edilmiştir.

Silifke Yoğurdu, hem ülkemizde hem de dünyanın dört bir yanında meşhurdur. Yoğurt, sokak yemekleri arasında da yer almaktadır.

Silifke Yoğurdu – Mersin’de ne Yenir?

22. Kaya Koruğu Turşusu

Kaya Koruğu Turşusu, Mersin ilinde ve ülkemizin birçok noktasında bulunan bir turşudur. Turşu için Mersin’in kayalık kısımlarında yetişen yosunlar kullanılmaktadır.

Kaya Koruğu Turşusu, Mersinde ne yenir listesinde olması gereken bir yiyecektir. Mersin’e geldiğinizde mutlaka tatmanız gereken bir turşudur.

Kaya Koruğu Turşusu - Mersin’de ne Yenir?
Kaya Koruğu Turşusu – Mersin’de ne Yenir?

23. Kaynar

Kaynar, Mersin yöresine ait olan bir bitki çayıdır. Kaynar, her hastalık için kullanılan bir şifa ilacıdır. Lohusalar için de önerilen bir içecektir.

Kaynar içeceği içerisinde tarçın, zencefil, karanfil, kakule, havlıcan ve pekmez kullanılmaktadır. Mersinde ne yenir listesinde olması gereken bir içecektir.

Kaynar - Mersin’de ne Yenir?
Kaynar – Mersin’de ne Yenir?

24. Atom

Atom, Mersin ve diğer Akdeniz şehirlerine ait olan içeceklerin başında yer almaktadır. Atom, ayva, armut, muz, elma, üzüm, bal ile hazırlanmaktadır. Atom içeceği içerisine buz da eklenmektedir.

Atom içeceği, yüksek besleyici ve protein zenginliği olan bir içecektir. Mersinde ne yenir listesinde olması gereken bir içecektir.

Atom - Mersin’de ne Yenir?
Atom – Mersin’de ne Yenir?

25. Yüksük Çorbası

Yüksük Çorbası, Mersin yöresine ait olan lezzetli çorbalar içerisinde yer almaktadır. Et suyu, mantı, nohut, nane kullanılarak hazırlanan yüksük çorbası, Mersin restoranlarında bulunan bir çorbadır.

Yüksük Çorbası, Mersinde ne yenir listesinde mutlaka olması gereken çorba türleri içerisinde yer almaktadır.

Yüksük Çorbası - Mersin’de ne Yenir?
Yüksük Çorbası – Mersin’de ne Yenir?

26. Sarımsaklı Köfte

Sarımsaklı köfte, Mersin yöresine ait olan meşhur yemekler arasındadır. Sokak lezzetleri içerisinde de yer alan sarımsaklı köfte, Mersinde ne yenir listesinde olması gereken bir yemektir.

Sarımsaklı köfte, Mersin’de yer alan birçok restoran, kafe ve sokak tezgahında bulabileceğiniz yemekler arasındadır.

Sarımsaklı Köfte - Mersin’de ne Yenir?
Sarımsaklı Köfte – Mersin’de ne Yenir?

27. Domates Reçeli

Domates reçeli, Mersin yöresine ait olan yiyeceklerin başında yer almaktadır. Domates reçeli Mersin’de yer alan birçok evde ve ev yemekleri restoranlarında bulabileceğiniz yiyecekler arasındadır.

Domates Reçeli - Mersin’de ne Yenir?
Domates Reçeli – Mersin’de ne Yenir?

28. Sarı Burma Tatlısı

Sarı Burma Tatlısı, Mersin yöresine ait olan geleneksel tatlılar içerisindedir. Ceviz ile hazırlanan bu yöresel tatlı, Mersin’in her kesiminde halen hazırlanmaktadır.

Mersinde ne yenir listesine eklememiz gereken lezzetli ve köklü tatlılar arasında yer almaktadır.

Sarı Burma Tatlısı - Mersin’de ne Yenir?
Sarı Burma Tatlısı – Mersin’de ne Yenir?

29. Analı Kızlı

Analı Kızlı yemeği, Mersin usulü bir şekilde hazırlanmaktadır. Analı kızlı yemeği, irmik, bulgur ve kıyma kullanılarak hazırlanmaktadır.

Analı Kızlı yemeğine Mersin’in birçok restoranında ulaşabilirsiniz.

Analı Kızlı - Mersin’de ne Yenir?
Analı Kızlı – Mersin’de ne Yenir?

30. Tatar Çorbası

Tatar çorbası, mantı, nohut ve yoğurt ile hazırlanan bir yemektir. Tatar mutfağına ait olan bu çorba, herkesin damak zevkine uyan lezzetler arasındadır.

Tatar çorbası, Mersinde ne yenir listesinde olması gereken bir çorbadır.

Tatar Çorbası - Mersin’de ne Yenir?
Tatar Çorbası – Mersin’de ne Yenir?

Mersin’de En İyi Yemek

Mersin hakkında daha detaylı bilgi için Mersin Gezilecek Yerler önerileri ve Mersin Otelleri makalelerini inceleyebilirsiniz.

Mesaj bırak

Votre adresse e-mail ne sera pas publiée. Les champs obligatoires sont indiqués avec *