Çeşme’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 30 Yer

Çeşme, ülkemizin İzmir kentinin sınırları içerisinde bulunuyor ve Ege Denizi’nin huzur veren masmavi sularına nazır bir şekilde konumlanıyor. İlçe bu yönüyle ve sahip olduğu imkanlar nedeniyle ülkemizin önemli bir turizm merkezi olarak dikkat çekiyor. Çeşme, özellikle yaz sezonunun başlamasıyla birlikte yerli ve yabancı turist akınına uğruyor.

Tarihteki On iki İyon kolonisinden biri olan Çeşme, sadece İyonyalıların değil, birden fazla medeniyetin izlerini üzerinde taşıyor. Bu medeniyetlerden bazıları ise; Lidyalılar, Persler, Osmanlılar olarak biliniyor. İlçe Osmanlı egemenliği altındayken yapılan nüfus sayımında, nüfusun yüzde 88’ini Rumların oluşturduğu da sahip olunan bilgiler arasında.

Sahip olduğu kültürel zenginliğin yanı sıra konumu ve coğrafyasıyla da dikkat çeken Çeşme, doğal güzellikleriyle misafirlerini büyülemeyi başarıyor. Halk plajı, Pırlanta Plajı gibi çok özel plajlara sahip olan Çeşme, çok özel bir tatil geçirmenizi sağlayacaktır. Çeşme’nin taşımış olduğu tüm niteliklere, keşfedilecek bölgelerine de yön veriyor. Bu kapsamda hazırlamış olduğumuz Çeşme gezilecek en iyi 30 yerler listemiz sizlerle!

Not: Bu yazımızı okuduktan sonra Çeşme en iyi otellerini keşfetmek için « Çeşme Otelleri » yazımıza bakmayı unutmayın.

Çeşme’de Gezilecek En İyi 30 Yer

1. Çeşme Kalesi

Çeşme Kalesi  ile Çeşme gezilecek yerler listemiz başlıyor. Adı Çeşme ile özdeşleşen ve ilçenin sembol yapıları arasında bulunan Çeşme Kalesi, bölgenin en çok ziyaret edilen yerlerinden biri olmayı da başarıyor. Çeşme’deki en bilinen Osmanlı eseri olan kale aynı zamanda UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alıyor. Çeşme Kalesi hem ilçeye hem de Ege Denizi’ne hâkim manzarasıyla bir hayli dikkat çekiyor.

Çeşme Müzesi’ne de ev sahipliği yapan kale, panoramik manzarasıyla büyüleyici bir etkiye sahip. Özellikle gün batımında manzaranın büyüleyici artıyor. Tün bunların yanı sıra yaz aylarında Çeşme Festivali ve Uluslararası Müzik Festivali gibi etkinliklere katılarak da kalenin büyüleyici etkisinden istifade edebilirsiniz.

Çeşme Kalesi – Çeşme’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 30 Yer
Çeşme Kalesi – Çeşme’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 30 Yer

2. Çeşme Marina

Çeşme Marina, Doğu Akdeniz bölümünün en büyük yat limanı olması bakımından büyük bir öneme sahip. Karada 100, denizde ise 400 tekne bağlama kapasitesine sahip olan Çeşme Marina aynı zamanda ilçedeki en önemli turizm olanaklarından biri olarak da dikkat çekiyor.

Sağlamış olduğu imkân dışında bölgedeki en güzel gezi ve yürüyüş noktalarından da biri olan Çeşme Marina’da; birbirinden kaliteli restoranlar, dünya mutfağını sofralarınıza taşıyan kafeler, hediyelik eşya dükkanları gibi işletmeler hizmet veriyor. Elbette tüm bu olanakları eşsiz bir Çeşme Marina manzarası tamamlıyor.

Çeşme Marina – Çeşme’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 30 Yer
Çeşme Marina – Çeşme’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 30 Yer

3. Çeşme Çarşısı

Çeşme Çarşısı, ilçenin bir diğer sembol noktası. Günün her saatinde hareketli olan Çeşme Çarşısı, alışveriş yapmak isteyenlerin de genellikle ilk tercih ettiği adres. Çeşme Müzesi ve Çeşme Marina’ya da yürüme mesafesinde konumlanan çarşı, Çeşme’nin harika akşamlarında yürümek ve nefes almak için biçilmiş kaftan.

Rengarenk ve canlı atmosferiyle ziyaretçilerini karşılayan Çeşme Çarşısı oldukça geniş bir alana yayılıyor. Bu alan içerisinde ise; yöresel giysiler, meşhur Ege otları, organik ürünler, hediyelik eşyalar ve birbirinden güzel takıları sizleri bekliyor.

Çeşme Çarşısı – Çeşme’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 30 Yer
Çeşme Çarşısı – Çeşme’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 30 Yer

4. Alaçatı Pazaryeri Camii

Alaçatı Pazaryeri Camii, adında anlaşılacağı üzere Çeşme’ye bağlı bir diğer önemli tatil noktası olan Alaçatı’nın sınırları içerisinde konumlanıyor. Çeşme’nin merkezinden sadece 3-4 km gibi uzaklıkta yer alan Alaçatı Pazaryeri Camii, ilk olarak 1874 yılında Ayios Konstantinos Kilisesi olarak inşa edilmiş. Yapı, 1900’lü yılların başına gelindiğinde ise camiye dönüştürülmüş.

Tarihi ve geçirdiği değişim nedeni ile hem kilise hem de cami özellikleri taşıyan Alaçatı Pazaryeri Camii, her yıl yabancı ve yerli turistlerin ilgisine maruz kalıyor. Alaçatı’nın en eski Ortodoks Rum kiliselerinden biri olan Alaçatı Pazaryeri Camii ayrıca iç kısmında yer alan renkli taşları ve motifleri ile de bir hayli dikkat çekiyor. Son yıllarda sıklıkla talep gören pazaryeri, benzersiz anlar geçirmenizi sağlayacaktır.

Alaçatı Pazaryeri Camii – Çeşme’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 30 Yer
Alaçatı Pazaryeri Camii – Çeşme’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 30 Yer

5. Çakabey Anıtı

Çakabey Anıtı, Çeşme gezilecek yerler listemizde sıradaki nokta. İlçenin merkezinden yaklaşık olarak 10 km’lik uzaklıkta yer alan Çakabey Anıtı, 2008 yılında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın ve Çeşme Belediyesi’nin ortak çalışması sonucunda inşa edilmiş.

600 metrekarelik bir alanı kaplayan Çakabey Anıtı, iki yelken figürü arasına yerleştirilmiş durumda. Bu yelkenlerden biri 20 metre diğeri ise 17 metrelik bir yüksekliğe sahip. 2 metre yüksekliğindeki Çakabey Anıtı ise 3,5 metrelik kaide üzerinde yer alıyor.

Çakabey Anıtı – Çeşme’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 30 Yer
Çakabey Anıtı – Çeşme’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 30 Yer

6. Ayios Haralambos Kilisesi

Ayios Haralambos Kilisesi, Çeşme sınırları içerisinde önemli tarihi miraslardan biri olarak dikkat çekiyor. 1832 yılında Rum Ortodoks Kilisesi olarak inşa edilen bu görkemli yapı; dini figürleri, süslemeleri ve motifleri ile etkileyici bir ambiyansa bürünmüş durumda. Bununla birlikte Rum ustaların kesme taşlarla sergilediği işçilik, taş oymalarındaki titizlik ve vitray pencereleri fazlasıyla görülmeyi hak ediyor.

Ayios Haralambos Kilisesi, 2012 yılına gelindiğinde bir restorasyon sürecine tabi tutulmuş. Yapı, restorasyonun tamamlanmasının ardından kültür ve sanat merkezi olarak hizmete sunulmuş. Ayios Haralambos Kilisesi, halihazırda başta; sergiler, söyleşiler ve konserler olmak üzere çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapıyor.

Ayios Haralambos Kilisesi – Çeşme’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 30 Yer
Ayios Haralambos Kilisesi – Çeşme’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 30 Yer

7. Alaçatı

Alaçatı, Çeşme’deki yaz turizminin ve sporlarının cenneti olarak biliniyor. Çeşme’ye bağlı olan bu turizm merkezi, yılın 365 günü rüzgâr aldığından tatilcilerin yanı sıra sporseverlerin de yoğun ilgi gösterdiği bir adres. Karakteristik yapısıyla da bir hayli dikkat çeken Alaçatı, turizm olanaklarının da son derece geliştiği bir merkezi.

Arnavut kaldırımlarıyla, Ege’ye özgü evleriyle ve renkli sokaklarıyla ziyaretçilerinin üzerinde büyüleyici bir etki bırakan Alaçatı, ince kum altın sarı plajlara, sığ ve masmavi denize sahip. Belde de ayrıca; kaliteli ve şirin butik oteller, eğlence mekanları, nefis menülü restoranlar ve kafeler de hizmet veriyor. Son olarak Alaçatı’nın çarşısında da yürüyüş yapabilir, yöresel ürünlerden satın alabilirsiniz.

Alaçatı – Çeşme’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 30 Yer
Alaçatı – Çeşme’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 30 Yer

8. Ilıca Plajı

Ilıca Plajı, sadece Çeşme ve Alaçatı’nın değil, Türkiye’nin en güzel plajları arasında gösteriliyor. Antik çağlardan beri misafirlerini berrak denizi ile buluşturmaya devam eden Ilıca Plajı son derece popüler bir lokasyon. Ilıca Plajı’nın en önemli özelliği ise ılık deniz suyuna şifalı suların karışması.

Turizm açısından da son derece gelişmiş imkanlara sahip olan Ilıca Plajı’nın çevresinde; konaklayabileceğiniz çeşitli işletmeler, restoranlar, kafeler ve canlı müzik mekanları hizmet veriyor. Çeşme’nin merkezinden ulaşımın son derce kolay olduğu Ilıca Plajı’nın su sporları için de tercih edildiği ilave edelim.

Ilıca Plajı – Çeşme’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 30 Yer
Ilıca Plajı – Çeşme’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 30 Yer

9. Delikli Koy

Delikli Koy, Çeşme gezilecek yerler arasında harika manzarası ile dikkat çekiyor. Yat ve tekne turlarının da vazgeçilmez duraklarından biri olan Delikli Koy, tamamen doğal bir oluşum. Binlerce yıl içinde sert rüzgarların ve hırçın dalgaların etkisi ile oluşan koy, pırıl pırıl bir denize sahip. Su altı dalışı yapmak isteyenler tarafında da sık sık tercih edilen Delikli Koy, kartpostalı andıran manzarası ile harika fotoğraf kareleri vadediyor. Ek olarak Delikli Koy’un çevresinde kamp alanlarını hizmet verdiğini bilgisini de es geçmeyelim.

Delikli Koy – Çeşme’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 30 Yer
Delikli Koy – Çeşme’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 30 Yer

10. Sakız Adası

Sakız Adası, Çeşme ziyaretiniz boyunca günübirlik gezebileceğiniz bir nokta. Çeşme Yarımadasının hemen karşısında konumlanan ve Yunanistan’ın 5. büyük adası olan Sakız Adası’na ilçeden hareket eden gezi tekneleriyle ya da feribotlarla ulaşmak mümkün. 30 dakikalık bir zaman diliminde ulaşabileceğiniz Sakız Adası’nda; mavi bayraklı plajlar, yüzyıllara meydan okuyan taş ve ahşap mimarili evler, otantik sokaklar ve tabiat ananın cömertliği sizleri bekliyor.

Keşfedilmeyi bekleyen noktalarıyla da dikkat uyandıran Sakız Adası’nın tarihi MÖ. 10.yüzyıla kadar uzanıyor. Adada; özenli işçiliğin ürünü olan kiliseler, ihtişamlı kaleler, eğlence vadeden plaj kulüpleri ve adaya adını veren sakız ağaçları bulunuyor.

Sakız Adası – Çeşme’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 30 Yer
Sakız Adası – Çeşme’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 30 Yer

11. Şifne

Şifne, mavi bayraklı plajların ve şifalı suların buluştuğu ayrıcalıklı bir nokta. Çeşme’nin merkezinden 7-8 km’lik bir uzaklığa sahip olan Şifne, her yıl binlerce insan tarafından ziyaret ediliyor. Beldenin sınırları içerisinde; çamur banyoları, şifalı sular, sağlık merkezleri, termal oteller gibi imkanlar bulunuyor. Şifne’nin şifalı sularının başta cilt hastalıkları olmak üzere çeşitli rahatsızlıklara iyi geldiğine inanılıyor. Su sporları için de son derece elverişli bir ortama sahip olan Şifne’de sahil boyunca uzanan balık restoranları da misafirleri için kapılarını açık tutuyor.

Şifne – Çeşme’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 30 Yer
Şifne – Çeşme’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 30 Yer

12. Germiyan Köyü

Germiyan Köyü, Çeşme’nin ilçe merkezinden yaklaşık olarak 11 km gibi uzaklıkta konumlanıyor. Klasik Ege Köyü yapısına sahip olan Germiyan Köyü, huzur dolu atmosferiyle de dikkat çekiyor. Türkiye’de slow food akımının ilk başladığı adreslerden olan Germiyan Köyü, yöresel lezzetleri ve organik ürünlerle hazırlanan kahvaltılarıyla da bir hayali ilgi görüyor.

Keyifli yürüyüşlere sahne olan Germiyan Köyü, bir anlamda açık hava müzesini andırıyor. Özellikle meyve bahçeleri ile görsel bir şölen sunan köy, her sonbaharda düzenlenen Germiyan Köyü Festivali’ne de ev sahipliği yapıyor. Festivalde ise yemek ve dans bir araya geliyor.

Germiyan Köyü – Çeşme’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 30 Yer
Germiyan Köyü – Çeşme’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 30 Yer

13. Aya Yorgi Koyu

Aya Yorgi Koyu, Çeşme gezilecek yerler arasında en bilindik noktalardan biri. Çeşme Yarımadası’nın en az rüzgâr alan koylarından biri olan Aya Yorgi Koyu sadece yönüyle dahi tercih sebebi oluyor. Bu nedenle adeta bir havuzu andıran deniziyle ve sakin yapısıyla fazlasıyla meşhur. Aynı zamanda turizm imkanları açısından Çeşme’nin en gelişmiş koyu olan Aya Yorgi Koyu’nda; kaliteli konaklama tesislerini, dünya mutfağından esintiler sunan restoranları, bar ve kulüp gibi eğlence mekanlarını rahatlıkla bulabilirsiniz.

Sığ denizi nedeni ile yüzme bilmeyenler içinde ideal bir lokasyon olan Aya Yorgi Koyu’nda yaz boyunca konserler ve çeşitli etkinlikler düzenleniyor. Bu etkinliklerin adresi ise genellikle koyda yer alan plaj kulüpleri oluyor.

Aya Yorgi Koyu – Çeşme’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 30 Yer
Aya Yorgi Koyu – Çeşme’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 30 Yer

14. Kleopatra Koyu

Kleopatra Koyu, Çeşme Yarımadası’nın güney ucunda yer alıyor. Yarımadanın en etkileyici ve en popüler koylarından olan Kleopatra Koyu, halk arasında Güvercinlik Koyu olarak da biliniyor. Neredeyse tamamen şeffaf, berrak sulara sahip olan Kleopatra Koyu aynı zamanda Çeşme’nin diğer koylarına göre daha sakin. Altın rengi kumlarıyla da dikkat çeken koyda su altı dalışları da yapabilirsiniz.

Böylelikle Ege’nin renkli balıklarıyla beraber yüzebilirsiniz. Son olarak Kleopatra Koyu’nun etrafında bulunan kamp alanlarında konaklayabilir, yürüyüş parkurlarında doğa gezileri yapabilir ya da tekne gezileriyle rotanızı Kleopatra Koyu’na çevirebilirsiniz.

Kleopatra Koyu – Çeşme’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 30 Yer
Kleopatra Koyu – Çeşme’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 30 Yer

15. Ildır Köyü

Ildır Köyü, küçük bir balıkçı kasabasını andırıyor ve Çeşme’nin gizli güzellikleri arasında bulunuyor. Huzurlu bir atmosfere sahip olan Ildır Köyü, yaz aylarında dahi sakin yapısını korumayı başarıyor. Sahilinde rengarenk balıkçı kayıklarına yer veren Ildır Köyü’nde Ege’nin lezzetleriyle tanışabileceğiniz ve taze deniz ürünlerini tadabileceğiniz gibi restoranlar bulunuyor.

Çam ormanları ve meyve bahçeleri ile kaplı olan Ildır Köyü, Antik çağlardan beri yerleşim birimi. Ayrıca Ildır Köyü’nden denize giriştiğiniz noktada, deniz sularına karışan şifalı sular da sizi karşılıyor. Kalabalıktan uzak huzur dolu bir yer arıyorsanız Ildır Köyü’nü ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Ildır Köyü – Çeşme’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 30 Yer
Ildır Köyü – Çeşme’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 30 Yer

16. Eşek Adası

Eşek Adası, Yunanistan’ın 12 Adası’na en yakın Türk adası olarak biliniyor. Adını üzerinde bulunan dağın eteklerinde gezen eşeklerden alan ada, yaz aylarında düzenlenen tekne turlarının da önemli noktalarından biri. Eşek Adası aynı zamanda tabiat ana tarafından zeytin ve çam ağaçları ile donatılmış durumda. Ağaçların çevrelediği koyları keşfetmek ve masmavi denizle buluşmak ise büyük bir keyif.

Eşek Adası, tüplü ve tüpsüz su altı dalış yapmak isteyenlerin de sıklıkla tercih ettiği bir lokasyon. Büyüleyici manzarasıyla da misafirlerini etkilemeyi başaran Eşek Adası’nda, Ege mutfağını ve deniz mahsullerini buluşturan restoranlar da hizmet veriyor.

Eşek Adası – Çeşme’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 30 Yer
Eşek Adası – Çeşme’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 30 Yer

17. Uzunkuyu Mesire Alanı

Uzunkuyu Mesire Alanı, Çeşme gezilecek yerler arasında el değmemiş dokusunu korumayı başaran bakir noktalardan biri. 20 hektarlık devasa bir alana yayılan Uzunkuyu Mesire Alanı, Çeşme’nin merkezinden 11 km’lik bir uzaklıkta misafirlerini ağırlıyor.

Sıcak yaz günlerinde ferahlayabileceğiniz ve doğa ile kucaklaşabileceğiniz bir alan Uzunkuyu Mesire Alanı’nda; piknik alanları, seyir terasları, çocuk oyun alanları ve yürüyüş parkurları bulunuyor. Son olarak Uzunkuyu Mesire Alanı’nda harika doğa fotoğrafları çekebileceğinizi de ilave edelim.

Uzunkuyu Mesire Alanı – Çeşme’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 30 Yer
Uzunkuyu Mesire Alanı – Çeşme’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 30 Yer

18. Alaçatı Yel Değirmenleri

Alaçatı Yel Değirmenleri, adından da mütevellit Çeşme’nin Alaçatı beldesinde konumlanıyor. Çeşme’nin merkezine de son derece yakın olan Alaçatı Yel Değirmenleri, zamana meydan okuyan ve günümüze miras kalan tarihi yapılardan. Görkemli görünümleri ve etkileyici mimarisi ile bölgenin en çok ziyaret edilen noktalarından olan Alaçatı Yel Değirmenleri, 1800’lü yılların başlarında inşa edilmiş.

Turizm dergilerine kapak olmasıyla da meşhur olan Alaçatı Yel Değirmenleri, benzersiz manzarasıyla da bir hayli dikkat çekiyor. Restore edilen bazı Alaçatı Yel Değirmenleri’nin restoran ve kafe olarak hizmet verdiğini de ifade edelim.

Alaçatı Yel Değirmenleri – Çeşme’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 30 Yer
Alaçatı Yel Değirmenleri – Çeşme’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 30 Yer

19. Çeşme Arkeoloji Müzesi

Çeşme Arkeoloji Müzesi, Çeşme Kalesi’nin ev sahipliğinde misafirlerini ağırlıyor. Kale içinde yer alan Çeşme Arkeoloji Müzesi, öncelik silah müzesi olarak hizmet vermeye başlamış. 1984 yılında yapılan düzenleme neticesinde yapı Çeşme Arkeoloji Müzesi’ne dönüştürülmüş. Çeşme Arkeoloji Müzesi’nde ağırlıklı olarak Erythrai Antik Kenti’nde yapılan kazılarda elde edilen eserler sergileniyor. Bununla birlikte Çeşme Arkeoloji Müzesi’nde 1770 yılında Osmanlı-Rus Deniz Savaşı’nı anlatan teşhir de dikkat çekiyor.

Çeşme Arkeoloji Müzesi – Çeşme’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 30 Yer
Çeşme Arkeoloji Müzesi – Çeşme’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 30 Yer

20. Kocakarı Plajı

Kocakarı Plajı, Çeşme Yarımadası’nın en kuzey ucunda konumlanıyor. Çeşme’nin merkezinden yaklaşık 10-15 dakika içinde ulaşabileceğiniz Kocakarı Plajı, ulaşım açısından son derece elverişli bir konumda ikamet ediyor. Kuzey rüzgarlarına açık olmasından dolayı soğuk bir deniz suyuna sahip olan Kocakarı Plajı bu açıdan yaz aylarından serinlemek için biçilmiş bir kaftan.

Uçurtma sörfü, rüzgâr sörfü, deniz ve yelken paraşütü gibi su sporlarına imkân tanıyan Kocakarı Plajı turizm imkanları açısından da gelişmiş nitelikler sergiliyor. Bu çerçevede Kocakarı Plajı ve civarında, butik oteller ve aile pansiyonları hizmet veriyor Dilerseniz bu konaklama seçeneklerini değerlendirerek huzur dolu bir tatilin kapısını açabilirsiniz.

Kocakarı Plajı – Çeşme’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 30 Yer
Kocakarı Plajı – Çeşme’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 30 Yer

21. Tekke Plajı

Tekke Plajı, Çeşme gezilecek yerler arasında Ege Denizi’nin masmavi suları ile bulaşabileceğiniz bir başka lokasyon. Çeşme’nin merkezine en yakın plajlardan biri olarak dikkat çeken Tekke Plajı’na, ilçenin merkezinden 10-15 dakikalık bir yürüyüşle dahi ulaşmak mümkün. Bununla birlikte plaj; akvaryumu andıran berraklığı, sığ denizi ve ince kumlu sahiliyle de tercih sebebi olmayı başarıyor.

Çeşme’deki çok sayıda koy ve plaj gibi gelişmiş turizm imkanlarına sahip olan Tekke Plajı’nda ve çevresinde; leziz ürünler sunan balık restoranları, canlı müzik mekanları, barlar, apart oteller ve hediyelik eşya dükkânı gibi alternatiflerini rahatlıkla bulabilirsiniz. Son olarak plaj boyunca yürüyüş yapabileceğiniz gibi çam ağaçlarının arasında piknik de yapabilirsiniz.

Tekke Plajı – Çeşme’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 30 Yer
Tekke Plajı – Çeşme’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 30 Yer

22. Dalyan

Dalyan, Çeşme Yarımadası’nın en kuzeyinde bulunan en küçük tatil beldesi olarak biliniyor. Dokusuyla ve manzarasıyla saklı kalmış bir cenneti andıran Dalyan, Çeşme’nin merkezinden 14-15 km gibi bir uzaklıkta konumlanıyor. Başta Ali Bostan Plajı olmak üzere ilçenin en sevilen plajlarına da ev sahipliği yapan Dalyan aynı zamanda eski bir Rum köyü.

Bünyesinde Dalyan Yat Limanı’nı da bir arayan bir küçük tatil beldesi, mimarisini korumaya başarısı da gösteriyor. Bur bağlamda Dalyan’da ilk olarak taş ve ahşap yapımı evler dikkat çekiyor ve göz kamaştırıyor. Bu evlere ise Dalyan’ın karakteristik ve huzur dolu sokakları eşlik ediyor.

Dalyan – Çeşme’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 30 Yer
Dalyan – Çeşme’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 30 Yer

23. Erythrai Antik Kenti

Erythrai Antik Kenti, MÖ 3 bin yıllarına kadar uzanan tarihi miraslara ev sahipliği yapıyor. Ege Bölgesi’nde yer alan ve en büyük 12 İyon kentinden biri olan Erythrai Antik Kenti’nde; Arkaik, Klasik, Helenistik ve Roma dönemlerinin izleri mevcut. Tarih ve kültür gezilerinin önemli bir durağı olan Erythrai Antik Kenti’ni özellikle arkeoloji meraklılarının ziyaret etmesi gerekiyor.

1960 yıllardan bu yana arkeolojik kazı çalışmalarının devam ettiği Erythrai Antik Kenti’nde; amfi tiyatrosu, mozaikler, kale surları ve dini motiflerle bezenmiş olan tapınakları günümüze ulaşmayı başaran etkileyici yapılardan. Antik kentte benzersiz anlar geçirebilirsiniz.

Erythrai Antik Kenti – Çeşme’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 30 Yer
Erythrai Antik Kenti – Çeşme’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 30 Yer

24. Çeşme Sahili

Çeşme Sahili de adıyla müstesna ilçenin sembol noktalarından biri. Misafirlerine harika bir manzara sunan Çeşme Sahili aynı zamanda ilçenin en hareketli noktası. Yerli ve yabancı turistlerin de uğrak noktası olan sahil, akşam yürüyüşleri yapmak için son derece ideal bir lokasyon.

Harika Ege fotoğrafları yakalayabileceğiniz Çeşme Sahili boyunca; kafeler, restoranlar, hediyelik eşya dükkanları, sahil bahçeleri, dinlenme alanları, canlı müzik mekanları ve alışveriş yapabileceğiniz mağazalar bulunuyor. Çeşme nin meşhur sahili Çeşme Sahili, muhteşem manzarasıyla sizleri bekliyor!

Çeşme Sahili – Çeşme’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 30 Yer
Çeşme Sahili – Çeşme’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 30 Yer

25. Gerence Körfezi

Gerence Körfezi, Çeşme’nin merkezinden yaklaşık olarak 27 km uzaklıkta konumlanıyor. Balık çeşitliliği ve zenginliği ile dikkat çeken Gerence Körfezi, balık avlanma merkezlerinin en önemli adresi. Körfezin bu denli zenginliğe sahip olmasının nedeni ise balık geçiş noktasında yer alması. Eğer balık tutma gibi bir merakınız varsa sizde Gerence Körfezi’ni tercih edebilirsiniz.

Mavi ile yeşilin birleştiği özel bir lokasyon olan Gerence Körfezi, yıl boyunca rüzgar almasından dolayı su sporları için de son derece elverişli. Bu çerçevede Gerence Körfezi’nde dalış yapabileceğiniz gibi; deniz paraşütü, rüzgâr sörfü, uçurtma sörfü, kano ve yelken gibi su sporlarını icra edebilirsiniz. Ayrıca Gerence Körfezi’nin eşsiz ve el değmemiş doğası altında düzenlenen trekking turlarına da katılabilirsiniz.

Gerence Körfezi – Çeşme’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 30 Yer
Gerence Körfezi – Çeşme’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 30 Yer

26. Alaçatı Taş Evleri

Alaçatı Taş Evleri, Çeşme gezilecek yerler listemizde sıradaki lokasyon. Çeşme’nin ve Alaçatı’nın en dikkat çekici ve renkli noktalarından Alaçatı Taş Evleri, beldenin Arnavut kaldırımlı dar sokaklarını süslüyor. Evler, pencerelerini süsleyen begonvillerle ve bahçeleriyle de bir tür sanat eserine dönüşüyor.

Birçoğu Rum ustalar tarafından yapılan Alaçatı Taş Evleri, Ege Bölgesi’ne özgü ahşap ve taş evler olarak inşa edilmiş durumda. Yıllara meydan okuyarak günümüze miras kalmayı başaran Alaçatı Taş Evleri bugün ise; butik otel, kafe, restoran ve sanat galerisi olarak hizmet veriyor. Son olarak Alaçatı Taş Evleri’ni fotoğraflayarak kartpostal tadında kareler yakalayabilirsiniz.

Alaçatı Taş Evleri – Çeşme’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 30 Yer
Alaçatı Taş Evleri – Çeşme’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 30 Yer

27. Ilıca Küçük Plajı

Ilıca Küçük Plajı, Ilıca Plajı’nın hemen yanında konumlanıyor. Küçük bir sahile sahip olmasından dolayı Ilıca Küçük Plajı olarak adlandırılan bu alan, ince kumlarıyla da dikkat çekiyor. Çeşme’nin merkezinden 8 km’lik uzaklıkta konumlanan plaj, dalgalı denizinden dolayı su sporları için de son derece elverişli. Bu çerçevede Ilıca Küçük Plajı’nda; yelken, kano ve sörf gibi sporları yapabilirsiniz. Ayrıca Ilıca Küçük Plajı’nda; su sporu merkezleri, plaj kulüpleri, kafeler, restoranlar, şezlong ve güneş şemsiyesi kiralayacağınız tesisler hizmet veriyor. Son olarak Ilıca Küçük Plajı’nın denize şifalı suların da karıştığını belirtelim.

Ilıca Küçük Plajı – Çeşme’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 30 Yer
Ilıca Küçük Plajı – Çeşme’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 30 Yer

28. Piyade Koyu

Piyade Koyu, Delikli Koy ve Çark Plajı arasında konumlanıyor. Aynı zamanda Çeşme Yarımadası’nın en güney ucunda bulunan Piyade Koyu, ilçenin en sık tercih edilen koyları arasında. Ağırlıklı olarak hareketli bir ortama sahip olan koy ve çevresinde onlarca turistik tesis hizmet veriyor. Bu işletmelerin arasında çeşitli oteller de bulunuyor. Böylelikle Piyade Koyu’nda Ege Denizi manzaralı otellerde konaklayabilirsiniz.

Tüm bunların yanı sıra Piyade Koyu’nda; plaj kulüpleri, restoranlar, kafeler, eğlence mekanları gibi olanaklar bulunuyor. Özellikle bölgede bulunan restoranlarda Akdeniz, Ege ve dünya mutfağından esintiler bulabilirsiniz.

Piyade Koyu – Çeşme’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 30 Yer
Piyade Koyu – Çeşme’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 30 Yer

29. Sığacık Plajı

Sığacık Plajı, Çeşme’nin merkezinden yaklaşık olarak 15 km gibi bir mesafede Ege’nin serin sularıyla bulaşmanıza aracılık ediyor. Hem Çeşme’nin hem de Alaçatı’nın gizli kalmış noktalarından olan Sığacık Plajı, her iki tarafını kapsayan dağların arasından denize uzanıyor.

Doğal bir liman kimliğinde olan Sığacık Plajı, bu yönüyle de sert rüzgarlardan korunmayı başarıyor. Tekne turlarının da en güzel duraklarından biri olan plaj, misafirlerine kristal berraklığındaki sularını sunuyor. Zengin balık çeşitliğiyle de dikkat çeken Sığacık Plajı, dalış yapanlar için de ideal adreslerden biri. Ayrıca plajın civarında doğa yürüyüşleri için de uygun rotalar mevcut.

Sığacık Plajı – Çeşme’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 30 Yer
Sığacık Plajı – Çeşme’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 30 Yer

30. Tanay Tabiat Parkı

Tanay Tabiat Parkı, Çeşme gezilecek yerler listemizde doğal güzellikleriyle dikkat çeken bir adres. Çeşme’nin merkezinden yaklaşık olarak 5-6 km’lik bir mesafede ziyaretçilerini bekliyor. Ağırlıklı olarak çam ağaçlarıyla kaplı olan Tanay Tabiat Parkı, 30 hektarlık oldukça geniş bir alanda yer alıyor. 1. derece sit alanı olan Tanay Tabiat Parkı, deniz manzaralı mesire alanlarıyla da bir hayali ilgi çekici.

Çam ağaçları dışında; meşe, servi, kızılçam, karaçalı, zeytin, zakkum ve ardıç ağaçları ile kaplanan Tanay Tabiat Parkı, çok sayıda kuş türüne de kollarını açıyor. Farklı zorluk türlerine sahip olan yürüyüş parkurları bulunduran Tanay Tabiat Parkı’nda nitelikli kamp alanları da hizmet veriyor.

Tanay Tabiat Parkı – Çeşme’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 30 Yer

Çeşme Gezilecek Yerler

Çeşme gezilecek yerler, doğanın büyüleyici güzelliğini, tarihin gizemini ve Ege Denizi’nin ferahlatan mavisini bir arada sunuyor. Günümüze kadar doğal dokusunu korumayı başaran Çeşme, yeşilin farklı tonlarıyla misafirlerini buluşturuyor. Doğa gezilerinin dışında yaz turizmi denildiği zaman ülkemizdeki akla ilk gelen noktalarından olan Çeşme, bu anlamda son derece gelişmiş olanaklara sahip.

Gelişmiş turizm olanaklarını koyları ve plajları ile süsleyen Çeşme, Ege Denizi’nin en güzel hallerini misafirlerine vadediyor. Bununla birlikte başta Şifin olmak üzere çeşitli noktalarda şifalı sularıyla da insanlara derman olan ilçe, tercih edilme oranını bu yönüyle de arttırıyor.

Sahip olduğu imkanlar dahilinde gece hayatının da kapılarını ardına kadar açan Çeşme, plaj kulüplerinden gece kulüplerine kadar sayısız imkân sunuyor.  Çeşme hakkında detaylı bilgi edinmek için Çeşme’de ne yenir ve Çeşme gezilecek yerler yazılarımızı da okuyabilirsiniz. Böylelikle Çeşme yi dilediğiniz gibi gezebilirsiniz.

Mesaj bırak

Votre adresse e-mail ne sera pas publiée. Les champs obligatoires sont indiqués avec *