Bursa’da ne Yenilir ? – En İyi 30 Yemek

Bursa, ülkemizde meşhur yiyecekleri bulunan tarihi bir şehirdir. Kökeni eskiye dayanan Bursa iline özgü birçok yemek bulunmaktadır. 

Bursa iline özgü hem sokak yemekleri hem de restoran yemeklerinin sayısı oldukça fazladır. Bu yazımızda, Bursa ziyaretlerinizde tatmanız gereken en iyi 30 yiyeceği sizler için sıralayacağız. 

Bursa’da Yiyebileceğiniz En İyi 30 Yiyecek

 1. İskender
 2. Tahinli Pide
 3. Kestane Şekeri
 4. Marşal Pasta
 5. İnegöl Köfte
 6. Yayın Balığı
 7. Kemalpaşa Tatlısı
 8. Mihaliç Peyniri
 9. Susamlı Çubuk
 10. Cevizli Lokum
 11. Supangle
 12. Dağ Çileği
 13. Sushi
 14. Cantık
 15. Pideli Köfte
 16. Bursa Simidi
 17. Sucuk Ekmek
 18. Pizza
 19. Karacabey Tavası
 20. Düğün Helvası
 21. Cendere Baklavası
 22. Muradiye Çorbası
 23. Uludağ Pilavı
 24. Ciğer Sarması
 25. Etli Kereviz
 26. Kestaneli Lahana Sarması
 27. Anjelik Reçeli
 28. Bağdat Hurma Tatlısı
 29. Mantı
 30. Kestane

1.İskender

İskender, Bursa ili ile özdeşleşmiş olan meşhur bir yemektir. İskender yemeği köklü geçmişi ile Türk mutfağına ait bir yemektir.

İskender, Bursa ilinde birçok restoranda yiyebileceğiniz en meşhur yemektir. Bursada ne yenir listesinde hiç şüphesiz ilk sırada yer almalıdır. 

İskender – Bursa’da ne Yenilir ?

2.Tahinli Pide

Tahinli Pide, Bursa’da en meşhur olan yemeklerden bir tanesidir. Enfes bir lezzete sahip olan tahinli pide, Bursada ne yenir listesinde mutlaka olması gereken yemekler arasındadır.

Tahinli Pide, Bursa’da hem sokak lezzetleri hem de fırınlarda yapılan yemekler içerisindedir. Muradiye’de oldukça ünlüdür. 

Tahinli Pide – Bursa’da ne Yenilir ?

3.Kestane Şekeri

Kestane Şekeri, Osmanlı döneminden bu yana Bursa ile özdeşlemiş olan bir yiyecektir. Bursa’nın birçok noktasında satılan kestane şekeri, Bursa ziyaretinde mutlaka tadılmalıdır. 

Kestane Şekeri – Bursa’da ne Yenilir ?

4.Marşal Pasta

Marşal Pasta, Bursada ne yenir listesinde mutlaka olması gereken tatlılar arasında yer almaktadır. Hem yerli hem de yabancı misafirlerin damağında kalan marşal pasta, Bursa’nın birçok noktasında bulunabilecek lezzetlerdendir. 

Marşal Pasta - Bursa'da ne Yenilir ?
Marşal Pasta – Bursa’da ne Yenilir ?

5.İnegöl Köfte

İnegöl köfte, Bursada ne yenir listesinde mutlaka olması gereken bir tattır. Bursa’nın İnegöl ilçesi ile özdeşleşmiş olan köfte, oldukça lezzetli ve tadılmaya değerdir. 

İnegöl Köfte, Bursa ilinde hem sokak lezzetlerinde hem de restoran lezzetlerinde bulunabilecek olan yemekler arasındadır. 

İnegöl Köfte – Bursa’da ne Yenilir ?

6.Yayın Balığı

Yayın Balığı, Bursada ne yenir listesinde olması gereken bir balık türüdür. Bursa denizine özel bir tür balık olan yayın balığı, Bursa’nın Mudanya ilçesinde özellikle denenmesi gereken tatlar arasındadır. 

Yayın Balığı, Bursa ilinde birçok deniz restoranında tadılabilecek lezzetli bir yemektir. 

Yayın Balığı – Bursa’da ne Yenilir ?

7.Kemalpaşa Tatlısı

Kemalpaşa Tatlısı, Türk mutfağına özgü olan önemli bir tatlıdır. Türkiye’nin her yerinde olan bir tatlı olsa da özellikle Bursa iline ait özel bir lezzettir. 

Kemalpaşa Tatlısı, Bursa’nın pek çok ev yemekleri yapan restoranında yapılan bir tatlıdır. 

Kemalpaşa Tatlısı – Bursa’da ne Yenilir ?

8.Mihaliç Peyniri

Mihaliç Peyniri, tuzlu ve sert peynirler arasında yer almaktadır. Her yemek de kullanılabilen lezzetli peynirler arasında yer almaktadır. 

Mihaliç Peyniri, Bursa’nın Karacabey ilçesinde meşhur olan ve en taze bu ilçede bulabileceğiniz lezzetler arasındadır. 

Mihaliç Peyniri – Bursa’da ne Yenilir ?

9.Susamlı Çubuk

Susamlı çubuk, Bursada ne yenir listesine eklememiz gereken lezzetler arasında yer almaktadır. Her damak zevkine uygun olan atıştırmalıklar arasında yer almaktadır. 

Susamlı Çubuk – Bursa’da ne Yenilir ?

10.Cevizli Lokum

Cevizli lokum, Bursada ne yenir listesinde mutlaka olması gereken tatlar arasında yer almaktadır. Geleneksel tatlar arasında yer alan cevizli lokum, birçok restoran ve fırında yapılan tatlar arasındadır. 

Cevizli Lokum – Bursa’da ne Yenilir ?

11.Supangle

Supangle, Bursa ilinde yoğun bir şekilde tüketilen hafif tatlar arasında yer almaktadır. Supangle, Bursada ne yenir listesine eklenmesi gereken tatlar içerisindedir. 

Supangle, Bursa ili içerisinde birçok kafe ve restoranda taze bir şekilde yapılan tatlılar arasındadır. 

Supangle – Bursa’da ne Yenilir ?

12.Dağ Çileği

Dağ çileği, Bursa ilinde yetiştirilen meyveler arasındadır. Bursa ilinde taze bir şekilde bulabileceğiniz dağ çileği, Bursa’ya gittiğinizde mutlaka tatmanız gereken lezzetler arasındadır. 

Dağ Çileği – Bursa’da ne Yenilir ?

13.Sushi

Sushi, Bursa ilinde birçok Çin restoranında olan bir yemektir. Bursa’da birçok kaliteli Çin ve Japon restoranı bulunmaktadır. Kaliteli sushi ve Çin yemekleri bulabileceğiniz bir şehirdir. 

Sushi – Bursa’da ne Yenilir ?

14.Cantık

Cantık yemeği, Bursa’nın geleneksel lezzetleri arasında yer almaktadır. Türk mutfağına özgü bir yemek olan Cantık yemeğini Bursa’da taze bir şekilde tüketebilirsiniz. 

Cantık, Bursada ne yenir listesine mutlaka eklemeniz gereken bir lezzettir. Kıymalı cantık yemeği birçok restoranda bulabileceğiniz bir yemektir. 

Cantık - Bursa'da ne Yenilir ?
Cantık – Bursa’da ne Yenilir ?

15.Pideli Köfte

Pideli köfte, Bursa’nın meşhur yemekleri arasındadır. Bursada ne yenir listesinde mutlaka olması gereken bir yemektir. 

Bursa’ya özgü bir yemek olan Pideli köfte, Bursa ziyaretlerinde mutlaka tüketilmesi gereken bir yemektir. 

Pideli Köfte – Bursa’da ne Yenilir ?

16.Bursa Simidi

Bursa simidi, ülkemizde meşhur ve lezzetli simitler arasında yer almaktadır. Hem sokak lezzetlerinde hem de birçok fırından tadabileceğiniz lezzetler arasında yer almaktadır. 

Bursa Simidi – Bursa’da ne Yenilir ?

17.Sucuk Ekmek

Bursa ile özdeşleşmiş lezzetlerden bir tanesi de sucuk ekmektir. Sucuk ekmek, Bursa ilinde sokak lezzetleri arasında yer alan bir yemektir. 

Sucuk ekmek, Bursada ne yenir listesine eklenmesi gereken bir yemektir. Bursa ziyaretlerinde tadılması gerekmektedir.

Sucuk Ekmek – Bursa’da ne Yenilir ?

18.Pizza

Bursa, kozmopolit bir kenttir. Bursa ilinde birçok İtalyan restoranı ve pizzacısı bulunmaktadır. Bursa’ya özgü bir şekilde yapılan pizzalar da bulunmaktadır. 

Bursada ne yenir listesine mutlaka pizza da eklenmelidir. Bursa’nın merkezinde yer alan birçok restoranı seçebilirsiniz. 

Pizza – Bursa’da ne Yenilir ?

19.Karacabey Tavası

Tava yemeği, Türk mutfağına özgü lezzetlerin başında yer almaktadır. Bursa’da yapılan Karacabey Tavası özellikle tatmanız gereken yemekler içerisindedir. 

Bursada ne yenir listesinde mutlaka olması gereken Karacabey tavası, birçok Türk restoranında yapılmaktadır. 

Karacabey Tavası – Bursa’da ne Yenilir ?

20.Düğün Helvası

Düğün Helvası, Bursa’da sık sık rastlayacağınız yemekler içerisindedir. Bursada ne yenir listesinde olması gereken lezzetli tatlılar arasındadır.

Düğün Helvası – Bursa’da ne Yenilir ?

21.Cendere Baklavası

Cendere Baklavası, Türk mutfağının geleneksel tatları içerisinde yer almaktadır. Köklü bir geçmişe sahip olan bu baklava, Bursa ile özdeşleşmiştir. 

Bursada ne yenir listesinde olması gereken Cendere Baklavası, Bursa’nın birçok restoranında bulunabilecek olan bir tattır. 

Cendere Baklavası – Bursa’da ne Yenilir ?

22.Muradiye Çorbası

Muradiye çorbası, Bursa iline özgü olan oldukça sağlıklı bir çorbadır. Çorbanın içerisinde kabak, şehriye, havuç, yoğurt gibi oldukça lezzetli malzemeler bulunmaktadır. 

Bursada ne yenir listesinde olması gereken Muradiye çorbası, oldukça lezzetli bir yemektir. 

Muradiye Çorbası – Bursa’da ne Yenilir ?

23.Uludağ Pilavı

Uludağ Pilavı, Bursada ne yenir listesinde mutlaka olması gereken bir geleneksel tattır. Uludağ pilavı içerisinde kuşbaşı et, kestane, üzüm, kesme şeker gibi malzemeler bulunmaktadır. 

Uludağ Pilavı, Bursa’nın pek çok ilçesinde yer alan restoranında bulabileceğiniz lezzetler içerisindedir. 

Uludağ Pilavı – Bursa’da ne Yenilir ?

24.Ciğer Sarması

Ciğer Sarması, Bursa ile özdeşleşmiş olan bir yemektir. Bursa’da yaygın olarak hazırlanan bu yemek oldukça özel ve titizlikle hazırlanan bir yemektir.

Bursada ne yenir listesine mutlaka eklemeniz gereken bir yemektir. 

Ciğer Sarması - Bursa'da ne Yenilir ?
Ciğer Sarması – Bursa’da ne Yenilir ?

25.Etli Kereviz

Etli Kereviz, Bursada ne yenir listesinde olması gereken bir yemektir. Sebzeli ve etli yemek olan etli kereviz yemeğini birçok Türk restoranında tadabilirsiniz. 

Etli Kereviz – Bursa’da ne Yenilir ?

26.Kestaneli Lahana Sarması

Kestaneli Lahana Sarması, Bursa’ya özgü bir şekilde hazırlanan yemekler içerisindedir. Fırında özel bir şekilde hazırlanan bu yemek Bursada ne yenir listesinde olması gerekmektedir. 

Kestaneli Lahana Sarması – Bursa’da ne Yenilir ?

27.Anjelik Reçeli

Anjelik Reçeli, Bursa’da özel bir şekilde hazırlanan tatlar içerisindedir. Uludağ’ın bitki örtüsünden özel olarak hazırlanan bu reçel, halen oldukça sevilmektedir.

Anjelik Reçeli, Bursada ne yenir listesinde olması gereken bir tattır. Reçel, Bursa’da birçok pastane ve kafede tadılabilir. 

Anjelik Reçeli – Bursa’da ne Yenilir ?

28.Bağdat Hurma Tatlısı

Bağdat Hurma Tatlısı, Bursa’ya özgü bir şekilde hazırlanan tatlar içerisindedir. Hem oldukça sağlıklı hem de lezzetli bir tatlı olan Bağdat Hurma Tatlısını, Bursa ziyaretinizde mutlaka denemelisiniz. 

Bağdat Hurma Tatlısı – Bursa’da ne Yenilir ?

29.Mantı

Mantı, Bursa’ya özgü bir lezzet olmasa da Bursa usulü hazırlanan mantı yemeği türü bulunmaktadır. Bursa’da yer alan birçok Türk restoranında Bursu usulü hazırlanan mantı yemeğini tadabilirsiniz. 

Mantı – Bursa’da ne Yenilir ?

30.Kestane

Kestane, Bursa ile özdeşleşmiş olan bir lezzettir. Bursada ne yenir listesinde mutlaka olması gereken lezzettir. 

Bursa’nın her sokak başında ulaşabileceğiniz lezzetleri arasındadır. Kestane mevsiminde özellikle denemeniz gerekmektedir. 

Kestane – Bursa’da ne Yenilir ?

Mesaj bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.