Bursa’da Ne Yenir ? – En İyi 30 Yemek

Bursa, ülkemizde meşhur yiyecekleri bulunan tarihi bir şehirdir. Kökeni eskiye dayanan Bursa iline özgü birçok yemek bulunmaktadır. 

Bursa da ne yenilir diye merak edenler birçok lezzet bulabilir. Ömür köftecisi ile pideli köfteye doyamaz veya mavi dükkan, kayhan çarşısındaki, abdal simit fırını, uludağ kebapçısı gibi yerlerde pidesiyle bursa ünlü birçok yer bulabileceğiniz bir şehirdir. Buna ek olarak inegöl köftenin, iskender kebap, bursa kebap gibi enfes lezzetler bu şehre özeldir. Bursa da ne yenir sorusuna ilk akla gelen cevap kesinlikle kebapçı iskender eşsiz tatları olabilir. 

Sevdikleriniz ve aileniz ile lezzete doyacağınız Bursa’da birbirinden farklı tatlar adeta lezzete yolculuk yaptırır. Bu enfes lezzetleri yiyen bir daha yemek ister. Eşsiz bir yer olan Bursa’yı gezdikten sonra bu enfes yemeklerin tadına bakmadan gitmeyin. 

Herkesin seveceği tatlar ile birlikte Bursa’da en çok iskender kebap yenir. Bursa’da hemen her restoran veya dükkanda bu lezzeti bulmanız mümkündür. İskenderin merkezi olan bu şehir mis gibi terayağlı iskenderi ile eşsiz bir tatil sunar.

Bursa iline özgü hem sokak yemekleri hem de restoran yemeklerinin sayısı oldukça fazladır. Bu yazımızda, Bursa ziyaretlerinizde tatmanız gereken en iyi 30 yiyeceği sizler için sıralayacağız. 

Not: Bu yazımızı okuduktan sonra Bursa en iyi restoranlarını keşfetmek için « Bursa Restoran » yazımıza bakmayı unutmayın.

Bursa’da Yiyebileceğiniz En İyi 30 Yiyecek

1. İskender

İskender, Bursa ili ile özdeşleşmiş olan meşhur bir yemektir. İskender yemeği köklü geçmişi ile Türk mutfağına ait bir yemektir.

Türkiye’de iskender Bursa’da yenir. İster tatil amaçlı isterseniz yolunuz düştüğünde Bursa’da mutlaka iskender yemelisiniz. En meşhur lezzet olduğu için en tecrübeli ustalar bu eşsiz lezzeti enfes bir şekilde hazırlar.

İskender, Bursa ilinde birçok restoranda yiyebileceğiniz en meşhur yemektir. Bursada ne yenir listesinde hiç şüphesiz ilk sırada yer almalıdır. 

İskender - Bursa'da ne Yenilir ?
İskender – Bursa’da ne Yenilir ?

2. Tahinli Pide

Tahinli Pide, Bursa’da en meşhur olan yemeklerden bir tanesidir. Enfes bir lezzete sahip olan tahinli pide, Bursada ne yenir listesinde mutlaka olması gereken yemekler arasındadır.

Tatlı türlerinden biri olarak sayılabilecek tahinli pide mükemmel yumuşak hamuru ve üzerine sürülen tahinli soslu ile enfes tatlar arasına girer. Bu mükemmel lezzeti iskenderin arkasında yiyebilir ve eşsiz tadına doyum olmaz.

Tahinli Pide, Bursa’da hem sokak lezzetleri hem de fırınlarda yapılan yemekler içerisindedir. Muradiye’de oldukça ünlüdür. 

Tahinli Pide - Bursa'da ne Yenilir ?
Tahinli Pide – Bursa’da ne Yenilir ?

İskender – Bursa’da ne Yenilir ?

3. Kestane Şekeri

Kestane Şekeri, Osmanlı döneminden bu yana Bursa ile özdeşlemiş olan bir yiyecektir. Bursa’nın birçok noktasında satılan kestane şekeri, Bursa ziyaretinde mutlaka tadılmalıdır. 

Bursa’ya gittiğinizde mutlaka sevdiklerinize kestane şekeri götürmelisiniz. Bu eşsiz lezzet damaklarda efsanevi bir tat bırakır. İster çayın yanında isterseniz yemekten sonra tatlı olarak tüketebileceğiniz kestane şekeri sadece Bursa’ya özeldir.

Kestane Şekeri - Bursa'da ne Yenilir ?
Kestane Şekeri – Bursa’da ne Yenilir ?

4. Marşal Pasta

Marşal Pasta, Bursada ne yenir listesinde mutlaka olması gereken tatlılar arasında yer almaktadır. Hem yerli hem de yabancı misafirlerin damağında kalan marşal pasta, Bursa’nın birçok noktasında bulunabilecek lezzetlerdendir. 

Üzeri çikolata kaplı efsanevi bir lezzet olan bu enfes tatlı yemekten sonra tüketilebilir. Ayrıca çay saatlerinin de vazgeçilmezidir. Herkesin severek tükettiği bu lezzet özellikle çocukların damak zevki için idealdir.

Marşal Pasta - Bursa'da ne Yenilir ?
Marşal Pasta – Bursa’da ne Yenilir ?

5. İnegöl Köfte

İnegöl köfte, Bursada ne yenir listesinde mutlaka olması gereken bir tattır. Bursa’nın İnegöl ilçesi ile özdeşleşmiş olan köfte, oldukça lezzetli ve tadılmaya değerdir. 

İnegöl Köfte, Bursa ilinde hem sokak lezzetlerinde hem de restoran lezzetlerinde bulunabilecek olan yemekler arasındadır. 

İçi sulu dışı ise kızarmış olan bu enfes köfte Bursa’ya özeldir. Yediden yetmişe herkesin gözdesi olan bu enfes köfte Bursa’ya gittiğinizde mutlaka deneyim etmeniz gerekir.

İnegöl Köfte - Bursa'da ne Yenilir ?
İnegöl Köfte – Bursa’da ne Yenilir ?

6. Yayın Balığı

Yayın Balığı, Bursada ne yenir listesinde olması gereken bir balık türüdür. Bursa denizine özel bir tür balık olan yayın balığı, Bursa’nın Mudanya ilçesinde özellikle denenmesi gereken tatlar arasındadır. 

Yayın Balığı, Bursa ilinde birçok deniz restoranında tadılabilecek lezzetli bir yemektir. 

En lezzetli balık türlerinden biri olan yayın balığı Bursa’ya gittiğinizde kesinlikle denenmelidir. Hem besleyici hem de enfes bir tat ile Bursa’da yayın balığı yemelisiniz.

Yayın Balığı - Bursa'da ne Yenilir ?
Yayın Balığı – Bursa’da ne Yenilir ?

7. Kemalpaşa Tatlısı

Kemalpaşa Tatlısı, Türk mutfağına özgü olan önemli bir tatlıdır. Türkiye’nin her yerinde olan bir tatlı olsa da özellikle Bursa iline ait özel bir lezzettir. 

Kemalpaşa Tatlısı, Bursa’nın pek çok ev yemekleri yapan restoranında yapılan bir tatlıdır. 

Her mutfakta sıklıkla yapılan bu özel tatlı Bursa yöresine aittir. Ayrıca tatlının üzerinde kaymakla servis yapılır. Son derece lezzetli ve enfes tatlar arasındadır. Özellikle iskender ya da İnegöl köfte arkasına çok iyi gider.

Kemalpaşa Tatlısı - Bursa'da ne Yenilir ?
Kemalpaşa Tatlısı – Bursa’da ne Yenilir ?

8. Mihaliç Peyniri

Mihaliç Peyniri, tuzlu ve sert peynirler arasında yer almaktadır. Her yemek de kullanılabilen lezzetli peynirler arasında yer almaktadır. 

Mihaliç Peyniri, Bursa’nın Karacabey ilçesinde meşhur olan ve en taze bu ilçede bulabileceğiniz lezzetler arasındadır.

Bu özel peynir eşsiz lezzeti ile hem kahvaltılarda hem de diğer öğünlerde tüketilebilir. Son derece besleyici değeri ile birlikte her mutfakta ve her restoranda bulabilirsiniz.

Mihaliç Peyniri - Bursa'da ne Yenilir ?
Mihaliç Peyniri – Bursa’da ne Yenilir ?

9. Susamlı Çubuk

Susamlı çubuk, Bursada ne yenir listesine eklememiz gereken lezzetler arasında yer almaktadır. Her damak zevkine uygun olan atıştırmalıklar arasında yer almaktadır. 

Günün her saatinde tüketilebilen susamlı çubuk çıtır çıtır bir lezzettir. Özellikle çayın yanına çok iyi gider. Bu özel lezzet Bursa yöresine aittir.

Susamlı Çubuk - Bursa'da ne Yenilir ?
Susamlı Çubuk – Bursa’da ne Yenilir ?

10. Cevizli Lokum

Cevizli lokum, Bursada ne yenir listesinde mutlaka olması gereken tatlar arasında yer almaktadır. Geleneksel tatlar arasında yer alan cevizli lokum, birçok restoran ve fırında yapılan tatlar arasındadır. 

Sarma şeklinde yapılır ve hem görüntüsü hem de tadıyla büyüleyicidir. İster yemeğin arkasına ister çay saatlerinde tüketebilirsiniz. Bolca ceviz bulunan iç harcı damaklarda enfes bir tat bırakır.

Cevizli Lokum – Bursa’da ne Yenilir ?

11. Supangle

Supangle, Bursa ilinde yoğun bir şekilde tüketilen hafif tatlar arasında yer almaktadır. Supangle, Bursada ne yenir listesine eklenmesi gereken tatlar içerisindedir. 

Supangle, Bursa ili içerisinde birçok kafe ve restoranda taze bir şekilde yapılan tatlılar arasındadır. 

Herkes bu özel lezzeti denemek ister. Bursa’da özellikle pastanelerde bu eşsiz lezzeti deneyim edebilirsiniz. Yumuşacık ve hafif bir tatlıdır.

Supangle – Bursa’da ne Yenilir ?

12. Dağ Çileği

Dağ çileği, Bursa ilinde yetiştirilen meyveler arasındadır. Bursa ilinde taze bir şekilde bulabileceğiniz dağ çileği, Bursa’ya gittiğinizde mutlaka tatmanız gereken lezzetler arasındadır. 

Dağ çileği ile birbirinden farklı lezzetler yapılır. Ayrıca daha çileği ile yapılan reçellerin tadına doyum olmaz. Dilerseniz sizde kendiniz reçel yapabilirsiniz.

Dağ Çileği - Bursa'da ne Yenilir ?
Dağ Çileği – Bursa’da ne Yenilir ?

13. Sushi

Sushi, Bursa ilinde birçok Çin restoranında olan bir yemektir. Bursa’da birçok kaliteli Çin ve Japon restoranı bulunmaktadır. Kaliteli sushi ve Çin yemekleri bulabileceğiniz bir şehirdir. 

Sushi - Bursa'da ne Yenilir ?
Sushi – Bursa’da ne Yenilir ?

14. Cantık

Cantık yemeği, Bursa’nın geleneksel lezzetleri arasında yer almaktadır. Türk mutfağına özgü bir yemek olan Cantık yemeğini Bursa’da taze bir şekilde tüketebilirsiniz. 

Cantık, Bursada ne yenir listesine mutlaka eklemeniz gereken bir lezzettir. Kıymalı cantık yemeği birçok restoranda bulabileceğiniz bir yemektir. 

Cantık - Bursa'da ne Yenilir ?
Cantık – Bursa’da ne Yenilir ?

15. Pideli Köfte

Pideli köfte, Bursa’nın meşhur yemekleri arasındadır. Bursada ne yenir listesinde mutlaka olması gereken bir yemektir. 

Bursa’ya özgü bir yemek olan Pideli köfte, Bursa ziyaretlerinde mutlaka tüketilmesi gereken bir yemektir. 

Bu eşsiz lezzet Bursa’ya gittiğinizde kesinlikle denenmelidir. Farklı ve sıradışı bir tat olan pideli köfte ağızlarda mükemmel bir lezzet bırakır.

Pideli Köfte - Bursa'da ne Yenilir ?
Pideli Köfte – Bursa’da ne Yenilir ?

16. Bursa Simidi

Bursa simidi, ülkemizde meşhur ve lezzetli simitler arasında yer almaktadır. Hem sokak lezzetlerinde hem de birçok fırından tadabileceğiniz lezzetler arasında yer almaktadır. 

Dışı çıtır çıtır içi yumuşacık Bursa simidi başka yerde bulamayacağınız bir lezzet sunar. Her öğünde tüketilebilen bu özel lezzeti Bursa’ya gittiğinizde kesinlikle yemelisiniz.

Bursa Simidi – Bursa’da ne Yenilir ?

17. Sucuk Ekmek

Bursa ile özdeşleşmiş lezzetlerden bir tanesi de sucuk ekmektir. Sucuk ekmek, Bursa ilinde sokak lezzetleri arasında yer alan bir yemektir. 

Sucuk ekmek, Bursada ne yenir listesine eklenmesi gereken bir yemektir. Bursa ziyaretlerinde tadılması gerekmektedir.

Bu özel lezzet Bursa’da karın üstünde yapılır ve sokak lezzetleri arasında sayılabilir. Özel sucuğu ile birlikte Bursa’da mutlaka denemelisiniz.

Sucuk Ekmek – Bursa’da ne Yenilir ?

18. Pizza

Bursa, kozmopolit bir kenttir. Bursa ilinde birçok İtalyan restoranı ve pizzacısı bulunmaktadır. Bursa’ya özgü bir şekilde yapılan pizzalar da bulunmaktadır. 

Bursada ne yenir listesine mutlaka pizza da eklenmelidir. Bursa’nın merkezinde yer alan birçok restoranı seçebilirsiniz. 

Pizza – Bursa’da ne Yenilir ?

19. Karacabey Tavası

Tava yemeği, Türk mutfağına özgü lezzetlerin başında yer almaktadır. Bursa’da yapılan Karacabey Tavası özellikle tatmanız gereken yemekler içerisindedir. 

Bursada ne yenir listesinde mutlaka olması gereken Karacabey tavası, birçok Türk restoranında yapılmaktadır. 

Karacabey Tavası - Bursa'da ne Yenilir ?
Karacabey Tavası – Bursa’da ne Yenilir ?

20. Düğün Helvası

Düğün Helvası, Bursa’da sık sık rastlayacağınız yemekler içerisindedir. Bursada ne yenir listesinde olması gereken lezzetli tatlılar arasındadır.

Düğün Helvası - Bursa'da ne Yenilir ?
Düğün Helvası – Bursa’da ne Yenilir ?

21. Cendere Baklavası

Cendere Baklavası, Türk mutfağının geleneksel tatları içerisinde yer almaktadır. Köklü bir geçmişe sahip olan bu baklava, Bursa ile özdeşleşmiştir. 

Bursada ne yenir listesinde olması gereken Cendere Baklavası, Bursa’nın birçok restoranında bulunabilecek olan bir tattır.

Cendere Baklavası - Bursa'da ne Yenilir ?
Cendere Baklavası – Bursa’da ne Yenilir ?

22. Muradiye Çorbası

Muradiye çorbası, Bursa iline özgü olan oldukça sağlıklı bir çorbadır. Çorbanın içerisinde kabak, şehriye, havuç, yoğurt gibi oldukça lezzetli malzemeler bulunmaktadır. 

Bursada ne yenir listesinde olması gereken Muradiye çorbası, oldukça lezzetli bir yemektir. 

Muradiye Çorbası - Bursa'da ne Yenilir ?
Muradiye Çorbası – Bursa’da ne Yenilir ?

23. Uludağ Pilavı

Uludağ Pilavı, Bursada ne yenir listesinde mutlaka olması gereken bir geleneksel tattır. Uludağ pilavı içerisinde kuşbaşı et, kestane, üzüm, kesme şeker gibi malzemeler bulunmaktadır. 

Uludağ Pilavı, Bursa’nın pek çok ilçesinde yer alan restoranında bulabileceğiniz lezzetler içerisindedir. 

Uludağ Pilavı - Bursa'da ne Yenilir ?
Uludağ Pilavı – Bursa’da ne Yenilir ?

24. Ciğer Sarması

Ciğer Sarması, Bursa ile özdeşleşmiş olan bir yemektir. Bursa’da yaygın olarak hazırlanan bu yemek oldukça özel ve titizlikle hazırlanan bir yemektir.

Bursada ne yenir listesine mutlaka eklemeniz gereken bir yemektir. 

Ciğer Sarması - Bursa'da ne Yenilir ?
Ciğer Sarması – Bursa’da ne Yenilir ?

25. Etli Kereviz

Etli Kereviz, Bursada ne yenir listesinde olması gereken bir yemektir. Sebzeli ve etli yemek olan etli kereviz yemeğini birçok Türk restoranında tadabilirsiniz. 

Etli Kereviz - Bursa'da ne Yenilir ?
Etli Kereviz – Bursa’da ne Yenilir ?

26. Kestaneli Lahana Sarması

Kestaneli Lahana Sarması, Bursa’ya özgü bir şekilde hazırlanan yemekler içerisindedir. Fırında özel bir şekilde hazırlanan bu yemek Bursada ne yenir listesinde olması gerekmektedir. 

Kestaneli Lahana Sarması - Bursa'da ne Yenilir ?
Kestaneli Lahana Sarması – Bursa’da ne Yenilir ?

27. Anjelik Reçeli

Anjelik Reçeli, Bursa’da özel bir şekilde hazırlanan tatlar içerisindedir. Uludağ’ın bitki örtüsünden özel olarak hazırlanan bu reçel, halen oldukça sevilmektedir.

Anjelik Reçeli, Bursada ne yenir listesinde olması gereken bir tattır. Reçel, Bursa’da birçok pastane ve kafede tadılabilir. 

Anjelik Reçeli - Bursa'da ne Yenilir ?
Anjelik Reçeli – Bursa’da ne Yenilir ?

28. Bağdat Hurma Tatlısı

Bağdat Hurma Tatlısı, Bursa’ya özgü bir şekilde hazırlanan tatlar içerisindedir. Hem oldukça sağlıklı hem de lezzetli bir tatlı olan Bağdat Hurma Tatlısını, Bursa ziyaretinizde mutlaka denemelisiniz. 

Bağdat Hurma Tatlısı - Bursa'da ne Yenilir ?
Bağdat Hurma Tatlısı – Bursa’da ne Yenilir ?

29. Mantı

Mantı, Bursa’ya özgü bir lezzet olmasa da Bursa usulü hazırlanan mantı yemeği türü bulunmaktadır. Bursa’da yer alan birçok Türk restoranında Bursu usulü hazırlanan mantı yemeğini tadabilirsiniz. 

Mantı - Bursa'da ne Yenilir ?
Mantı – Bursa’da ne Yenilir ?

30. Kestane

Kestane, Bursa ile özdeşleşmiş olan bir lezzettir. Bursada ne yenir listesinde mutlaka olması gereken lezzettir. 

Bursa’nın her sokak başında ulaşabileceğiniz lezzetleri arasındadır. Kestane mevsiminde özellikle denemeniz gerekmektedir. 

Kestane – Bursa’da ne Yenilir ?

Bursa’da Yiyebileceğiniz En İyi Yemekler

Bursa hakkında daha detaylı bilgi için Bursa Gezilecek Yerler önerileri ve Bursa Otelleri makalelerini inceleyebilirsiniz.

Mesaj bırak

Votre adresse e-mail ne sera pas publiée. Les champs obligatoires sont indiqués avec *