Balıkesir’de Ne Yenir ? – En İyi 50 Yemek

Balıkesir, Ege ve Marmara mutfağını temsil eden şehirler arasında yer almaktadır. Balıkesir ilinde tatmanız gereken birçok geleneksel lezzet bulunmaktadır. Balıkesir şehrinde dünya mutfağından da yemekleri bulabilirsiniz. Balıkesir yemekleri

Balıkesir gezisinde mutlaka tatmanız gereken hem geleneksel hem de uluslararası lezzetleri sizler için derledik.

Not: Bu yazımızı okuduktan sonra Balıkesirr en iyi restoranlarını keşfetmek için « Balıkesir Restoran » yazımıza bakmayı unutmayın.

Balıkesir’de En İyi 50 Yemek

1. Ayvalık Tostu

Ayvalık tostu, Balıkesir’in meşhur yemekleri arasındadır. Ayvalık tostu, hem ülkemizde hem de dünyada namını yaymış olan bir yiyecektir.

Ayvalık tostu, kaşar, sosis, sucuk, domates, Rus salatası ve turşu ile hazırlanan lezzetli bir tosttur. Ayvalık tostu, Balıkesir’de kahvaltılarda tüketilen yiyeceklerin başında yer almaktadır.

Ayvalık tostu, Balıkesir’de kolay bir şekilde bulabileceğiniz bir yiyecektir. Balıkesir’de yer alan restoran, kafe ve lokantada bulabileceğiniz bir yiyecektir.

Ayvalık Tostu - Balıkesir’de ne Yenir? En İyi 50 Yemek
Ayvalık Tostu – Balıkesir’de ne Yenir? En İyi 50 Yemek

2. Tirit

Tirit, Balıkesir de ne yenir listesinde kesinlikle olması gereken bir Ege yemeğidir. Tirit, Balıkesir ile özdeşleşmiş olan geleneksel yemekler arasındadır.

Tirit yemeği içerisinde tavuk, tereyağı, domates ve et bulunmaktadır. Tirit, Balıkesir’de yer alan ev yemekleri restoranlarında bulabileceğiniz bir yemektir.

Tirit - Balıkesir’de ne Yenir? En İyi 50 Yemek
Tirit – Balıkesir’de ne Yenir? En İyi 50 Yemek

3. Susurluk Ayranı ve Tostu

Susurluk ayranı ve tostu, ülkemizde ve Balıkesir ilinde meşhur olan yiyecek ve içecekler arasında yer almaktadır. Ege bölgesinde sıklıkla bulabileceğiniz yiyecekler arasındadır.

Susurluk ayranı ve tostu içerisinde mihaliç peyniri, salam ve domates salçası ile hazırlanmaktadır. Balıkesir de ne yenir listesinde kesinlikle olması gereken yiyeceklerdendir.

Susurluk Ayranı ve Tostu - Balıkesir’de ne Yenir? En İyi 50 Yemek
Susurluk Ayranı ve Tostu – Balıkesir’de ne Yenir? En İyi 50 Yemek

4. Börülce Ekşilemesi

Börülce Ekşilemesi, Balıkesir ilinde meşhur olan sebzeli yemekler arasındadır. Börülce ekşilemesi, hem meze hem de yemek olarak tüketilebilmektedir.

Börülce Ekşilemesi içerisinde börülce, sarımsak, koruk suyu ile hazırlanmaktadır. Pratik ve sağlıklı yemekler arasındadır.

Börülce Ekşilemesi - Balıkesir’de ne Yenir? En İyi 50 Yemek
Börülce Ekşilemesi – Balıkesir’de ne Yenir? En İyi 50 Yemek

5. Bigadiç Güveç 

Bigadiç Güveç, Balıkesir’de meşhur olan geleneksel yemekler arasında yer almaktadır. Bigadiç güveç yemeği içerisinde but, biber, patates, soğan bulunmaktadır.

Bigadiç Güveç, Balıkesir de ne yenir listesinde mutlaka olması gereken köklü bir yemektir.

Bigadiç Güveç - Balıkesir’de ne Yenir? En İyi 50 Yemek
Bigadiç Güveç – Balıkesir’de ne Yenir? En İyi 50 Yemek

6. Şevketi Bostan

Şevketi Bostan, Balıkesir yöresine ait olan geleneksel yemekler arasındadır. Ege’de yoğun bir şekilde yetiştirilen şevketi bostan bitkisi ile hazırlanan bir yemektir.

Şevketi Bostan yemeği içerisinde kuzu eti, şevketi bostan otu, kuru soğan ve baharatlar ile hazırlanmaktadır. Şevketi bostan yemeğini Balıkesir ilinde yer alan ev yemekleri restoran ve lokantalarda bulabilirsiniz.

Şevketi Bostan - Balıkesir’de ne Yenir? En İyi 50 Yemek
Şevketi Bostan – Balıkesir’de ne Yenir? En İyi 50 Yemek

7. Rabisa 

Rabisa, Balıkesir ile özdeşleşmiş olan geleneksel bir yemektir. Rabisa, hamur işi olan bir yemektir. Yufka ile hazırlanan rabisa üzerine sarımsaklı yoğurt dökülmektedir.

Rabisa, Balıkesir de ne yenir listesinde olması gereken bir yemektir. Balıkesir’de birçok ev yemekleri restoranı ve pastanelerde bulabileceğiniz bir yemektir.

Rabisa - Balıkesir’de ne Yenir? En İyi 50 Yemek
Rabisa – Balıkesir’de ne Yenir? En İyi 50 Yemek

8. Balıkesir Kaymaklısı 

Balıkesir Kaymaklısı, Balıkesir ilinde meşhur olan tatlılar arasında yer almaktadır. Balıkesir kaymaklısı yufka ve kaymakla hazırlanmaktadır.

Balıkesir Kaymaklısı, Balıkesir ilinin her yerinde bulabileceğiniz bir tatlıdır. Balıkesir kafeleri, restoran ve pastanelerinde bulabileceğiniz bir tatlı çeşididir.

Balıkesir Kaymaklısı - Balıkesir’de ne Yenir? En İyi 50 Yemek
Balıkesir Kaymaklısı – Balıkesir’de ne Yenir? En İyi 50 Yemek

9. Maşif Tatlısı 

Maşif Tatlısı, Balıkesir yöresine ait olan lezzetli ve hafif tatlılar içerisindedir. Fiyonk şekli ile bilinen bu tatlı, Ege mutfağının geleneksel tatları arasındadır.

Maşif Tatlısı, Balıkesir de ne yenir listesinde olması gereken bir tatlı türüdür.

Maşif Tatlısı - Balıkesir’de ne Yenir? En İyi 50 Yemek
Maşif Tatlısı – Balıkesir’de ne Yenir? En İyi 50 Yemek

10. Sarımsaklı Bulgur 

Sarımsaklı Bulgur, Balıkesir yöresine ait olan yöresel yemekler arasındadır. Sarımsak eklenerek hazırlanan klasik bulgur yemeği oldukça hafif ve sağlıklıdır.

Sarımsaklı bulgur, Balıkesir de ne yenir listesinde olması gereken bir yemektir. Sarımsaklı bulgur, Balıkesir’in restoran ve kafelerinde bulunması gereken bir yemektir.

Sarımsaklı Bulgur - Balıkesir’de ne Yenir? En İyi 50 Yemek
Sarımsaklı Bulgur – Balıkesir’de ne Yenir? En İyi 50 Yemek

11. Kabak Çiçeği Dolması 

Kabak Çiçeği Dolması, Ege mutfağına ait olan zeytinyağlı yemekler arasındadır. Kabak çiçeği dolması, oldukça sağlıklı ve lezzetli yemekler arasındadır.

Kabak Çiçeği Dolması, başta Balıkesir olmak üzere Ege bölgesinde meşhur olan bir yemektir. Balıkesir’in birçok ev yemekleri restoranında bulabileceğiniz bir yemektir.

Kabak Çiçeği Dolması - Balıkesir’de ne Yenir? En İyi 50 Yemek
Kabak Çiçeği Dolması – Balıkesir’de ne Yenir? En İyi 50 Yemek

12. Ada Köfte

Ada Köfte, Balıkesir de ne yenir listesinde olması gereken lezzetli bir köftedir. Klasik köftelere göre daha uzun ve ince bir köfte yemeğidir.

Ada Köfte yemeğini, Balıkesir şehrinde yer alan ev yemekleri restoranı ve köftecilerde bulabilirsiniz.

Ada Köfte - Balıkesir’de ne Yenir? En İyi 50 Yemek
Ada Köfte – Balıkesir’de ne Yenir? En İyi 50 Yemek

13. Edremit Köftesi

Edremit Köftesi, kökeni Balıkesir’in Edremit ilçesine dayanan lezzetli bir köftedir. Köfte, oldukça zahmetli bir şekilde hazırlanan bir yemektir.

Edremit Köftesi, Balıkesir de ne yenir listesinde olması gereken bir yemektir. Köfte, Balıkesir ev yemekleri restoranları, köfte restoran ve lokantalarında bulabileceğiniz bir yemektir. Sokak lezzetlerinde de bulabilirsiniz.

Edremit Köftesi - Balıkesir’de ne Yenir? En İyi 50 Yemek
Edremit Köftesi – Balıkesir’de ne Yenir? En İyi 50 Yemek

14. Karanfilli Ekmek 

Karanfilli Ekmek, Balıkesir iline ait meşhur yiyecekler arasındadır. Balıkesir yöresi ile özdeşleşmiş olan bir ekmektedir. Ekmeğin hamuru içerisine karanfil eklenerek pişirilmektedir.

Karanfilli Ekmek, hem sağlıklı hem de lezzetli bir yiyecektir. Ekmek, Balıkesir’de yer alan fırın ve pastanelerde bulunmaktadır.

Karanfilli Ekmek - Balıkesir’de ne Yenir? En İyi 50 Yemek
Karanfilli Ekmek – Balıkesir’de ne Yenir? En İyi 50 Yemek

15. Kadayıf Dolması 

Kadayıf Dolması, Balıkesir yöresinde hazırlanan lezzetler arasındadır. Kadayıf Dolması içerisinde bol ceviz bulunmaktadır. Tel kadayıf ile hazırlanan oldukça lezzetli ve geleneksel bir tattır.

Kadayıf Dolması, Balıkesir de ne yenir listesinde olması gereken bir tattır. Balıkesir ilinde yer alan birçok tatlı restoranı ve lokantasında bulabilirsiniz.

Kadayıf Dolması - Balıkesir’de ne Yenir? En İyi 50 Yemek
Kadayıf Dolması – Balıkesir’de ne Yenir? En İyi 50 Yemek

16. Höşmerim

Höşmerim, Balıkesir yöresine ait olan lezzetli ve hafif tatlılar arasında yer almaktadır. Höşmerim, peynir ve irmik ile hazırlanmaktadır.

Höşmerim, Balıkesir’in geleneksel ve oldukça eski tatları arasındadır. Balıkesir’de yer alan sokak satıcısı, market, tatlı restoranı ve lokantasında bulabileceğiniz tatlar arasındadır.

Höşmerim - Balıkesir’de ne Yenir? En İyi 50 Yemek
Höşmerim – Balıkesir’de ne Yenir? En İyi 50 Yemek

17. Sura 

Sura, Balıkesir de ne yenir listesinde yer alan sağlıklı ve besleyici yemekler arasında yer almaktadır. Sura yemeği içerisinde kuzu eti, kuş üzümü, pirinç ve yeni bahar bulunmaktadır. 

Sura yemekleri, hem bayram hem de düğün günlerinde hazırlanan özel yemekler arasındadır. Balıkesir’de yer alan birçok ev yemekleri restoran ve lokantasında bulabileceğiniz bir yemektir.

Sura - Balıkesir’de ne Yenir? En İyi 50 Yemek
Sura – Balıkesir’de ne Yenir? En İyi 50 Yemek

18. Tavuk Mantı

Tavuk mantı, Balıkesir mantısı olarak da adlandırılan yöresel yemekler arasında yer almaktadır. Mantı içerisinde tavuk ve haşlanmış nohut malzemesi kullanılmaktadır.

Tavuk mantı, Balıkesir de ne yenir listesinde olması gereken bir yemektir. Balıkesir şehrinde yer alan birçok ev yemekleri restoranı ve lokantasında bulabileceğiniz bir yemektir.

Tavuk Mantı - Balıkesir’de ne Yenir? En İyi 50 Yemek
Tavuk Mantı – Balıkesir’de ne Yenir? En İyi 50 Yemek

19. Saçaklı Mantı

Saçaklı mantı, Balıkesir yöresine ait olan geleneksel yemekler içerisindedir. Hamurun içerisine tavuk suyu ve tiftik tavuk eklenmektedir. Saçaklı mantı, Balıkesir mantısına benzese de daha sade bir mantı türüdür.

Saçaklı Mantı - Balıkesir’de ne Yenir? En İyi 50 Yemek
Saçaklı Mantı – Balıkesir’de ne Yenir? En İyi 50 Yemek

20. Peynirli Patlıcan 

Peynirli Patlıcan, Balıkesir de ne yenir listesinde yer alan geleneksel yemekler arasındadır. Peynirli patlıcan yemeği içerisinde patlıcan, Manyas peyniri, sarımsak bulunmaktadır.

Peynirli Patlıcan yemeği oldukça lezzetli ve köklü bir yemektir. Balıkesir’de yer alan birçok ev yemekleri restoranı ve lokantasında bulabileceğiniz bir yemektir.

Peynirli Patlıcan - Balıkesir’de ne Yenir? En İyi 50 Yemek
Peynirli Patlıcan – Balıkesir’de ne Yenir? En İyi 50 Yemek

21. Keşkek

Keşkek, Balıkesir yöresinde ve Ege mutfağında meşhur olan yemekler arasındadır. Keşkek yemeği içerisinde kuzu kemiği, buğday ve tereyağı bulunmaktadır.

Keşkek, Balıkesir de ne yenir listesinde olması gereken bir yemektir. Keşkek, Balıkesir’de birçok ev yemekleri restoranı ve lokantasında bulabileceğiniz lezzetler arasındadır.

Keşkek - Balıkesir’de ne Yenir? En İyi 50 Yemek
Keşkek – Balıkesir’de ne Yenir? En İyi 50 Yemek

22. Acı Filiz Kavurması

Ege bölgesinde yoğun bir şekilde yetiştirilen acı filiz, kavrularak yemek ve meze hazırlanmaktadır. Zeytin üretiminin gelişmiş olması yemeklerde zeytinyağı kullanımının yaygın olmasını sağlar ve Zeytinyağlı bir şekilde hazırlanan acı filiz kavurması, Balıkesir’de bilinen lezzetli yemekler arasındadır. İnce ince doğranan sebze mükemmel bir lezzettir.

Acı filiz kavurması, Balıkesir’in birçok restoranında bulabileceğiniz lezzetler arasında yer almaktadır.

Acı Filiz Kavurması - Balıkesir’de ne Yenir? En İyi 50 Yemek
Acı Filiz Kavurması – Balıkesir’de ne Yenir? En İyi 50 Yemek

23. Düğün Çorbası

Düğün çorbası, Ege yöresine olan Balıkesir e özgü lezzetli çorbaların başında yer almaktadır. Ülkemizin dört bir yanında bulabileceğiniz düğün çorbasını Ege bölgesinde denemenizde fayda vardır. 

Balıkesir mutfağında özel bir lezzet olan kendisine has tadı ile piştikten sonra üzerine yoğurt dökülebilir. Üzerine kızgın yağda kırmızı biber eklenir. Düğün çorbası içerisindeki lezzet kırmızı ettir. Karabiber ve maydanoz ile süslenerek servis yapılır.

Düğün çorbası, Balıkesir de ne yenir listesinde mutlaka olması gereken geleneksel bir yemektir. Balıkesir şehrinde yer alan birçok ev yemeği restoranı ve çorbacıda bulabilirsiniz.

Düğün Çorbası - Balıkesir’de ne Yenir? En İyi 50 Yemek
Düğün Çorbası – Balıkesir’de ne Yenir? En İyi 50 Yemek

24. Keşküllü Kemalpaşa Tatlısı

Keşküllü Kemalpaşa Tatlısı, Balıkesir yöresine ait olan lezzetli tatlılar arasında yer almaktadır. Ülkemizin dört yanında var olsa da Balıkesir yöresine ait bir tattır. Şerbeti kaynadıktan sonra şekeri ve gülsuyu ilave edilebilir. Şerbetli bir hamur tatlısı olan kemalpaşa her damak zevkine hitap eder.

Keşküllü Kemalpaşa Tatlısı, fındık ve fıstık ile hazırlanan bir tatlıdır. Balıkesir de ne yenir listesinde olması gereken bir tatlıdır.

Keşküllü Kemalpaşa Tatlısı - Balıkesir’de ne Yenir? En İyi 50 Yemek
Keşküllü Kemalpaşa Tatlısı – Balıkesir’de ne Yenir? En İyi 50 Yemek

25. Zerde

Zerde, Ege yöresine ait tatlılar arasında yer almaktadır. Zerde tatlısı içerisinde zerdeçal, pirinç, tarçın ve karanfil bulunmaktadır.

Zerde, Osmanlı yöresine ait köklü lezzetler arasında yer almaktadır. Balıkesir de ne yenir listesinde mutlaka olması gereken bir tatlıdır.

Zerde - Balıkesir’de ne Yenir? En İyi 50 Yemek
Zerde – Balıkesir’de ne Yenir? En İyi 50 Yemek

26. Sakızlı Dondurma

Sakızlı dondurma, Balıkesir ilinde özellikle yaz aylarında sıklıkla tüketilen tatlar arasındadır. Köklü geçmişe uzanan tarihi ile sakızlı dondurma, Balıkesir gezisinde denemeniz gereken lezzetler arasındadır.

Sakızlı dondurma, Balıkesir ilinde birçok sokak satıcı, tatlıcı ve restoranda bulabileceğiniz bir lezzettir.

Sakızlı Dondurma - Balıkesir’de ne Yenir? En İyi 50 Yemek
Sakızlı Dondurma – Balıkesir’de ne Yenir? En İyi 50 Yemek

27. Lorlu Kurabiye

Lorlu kurabiye, Balıkesir de ne yenir listesinde olması gereken kurabiyeler arasındadır. Kurabiye içerisinde lor peyniri, susam, damla sakızı kullanılmaktadır.

Lorlu kurabiye, Balıkesir ilinde yer alan birçok restoran ve fırında bulabileceğiniz bir yiyecektir.

Lorlu Kurabiye - Balıkesir’de ne Yenir? En İyi 50 Yemek
Lorlu Kurabiye – Balıkesir’de ne Yenir? En İyi 50 Yemek

28. Koruk Suyu 

Koruk suyu, Balıkesir ilinde tüketilen sağlıklı içecekler arasındadır. Olgunlaşmamış üzümler ile hazırlanan bir içecektir.

Koruk suyu, birtakım mide rahatsızlıklarına da iyi gelen bir içecektir. Balıkesir’de birçok sokak satıcısı, restoran ve kafede bulabileceğiniz bir içecektir.

Koruk Suyu - Balıkesir’de ne Yenir? En İyi 50 Yemek
Koruk Suyu – Balıkesir’de ne Yenir? En İyi 50 Yemek

29. Macaron Suyu 

Macaron, Balıkesir ilinde yetişen bir bitkidir. Macaron suyu da bu bitkiden elde edilen bir içecektir. Macaron suyu, birtakım mide rahatsızlıklarına ve cilt sorunlarına şifa olan içeceklerin başında yer almaktadır.

Macaron Suyu - Balıkesir’de ne Yenir? En İyi 50 Yemek
Macaron Suyu – Balıkesir’de ne Yenir? En İyi 50 Yemek

30. Karadut Suyu 

Karadut suyu, Balıkesir de ne yenir listesinde olması gereken soğuk içecekler arasında yer almaktadır. Yaz aylarının vazgeçilmezi olan karadut suyu, yabancı misafirlerinde sevdiği içecekler arasındadır.

Karadut suyu, oldukça sağlıklı ve lezzetli bir içecektir. Balıkesir de ne yenir listesinde olması gereken bir içecektir.

Karadut Suyu - Balıkesir’de ne Yenir? En İyi 50 Yemek
Karadut Suyu – Balıkesir’de ne Yenir? En İyi 50 Yemek

31. Sushi 

Sushi, Japon ve Çin mutfağına ait olan bir yemektir. Balıkesir’de birçok Japon ve Çin restoranı bulunmaktadır. Balıkesir’de oldukça kolay bir şekilde bulabileceğiniz bir yemektir.

Sushi, Balıkesir de ne yenir listesinde olması gereken uluslararası bir yemektir. Balıkesir merkezinde ve birçok bölgesinde bulabileceğiniz yiyeceklerdendir.

Sushi - Balıkesir’de ne Yenir? En İyi 50 Yemek
Sushi – Balıkesir’de ne Yenir? En İyi 50 Yemek

32. Pizza

Pizza, İtalyan mutfağına ait bir yemektir ve ülkemizde fast food olarak tüketilmektedir. Balıkesir şehrinde de oldukça lezzetli olan birçok pizza restoranı bulunmaktadır.

Pizza - Balıkesir’de ne Yenir? En İyi 50 Yemek
Pizza – Balıkesir’de ne Yenir? En İyi 50 Yemek

33. Taco

Taco, Meksika mutfağına ait olan bir yemektir. Balıkesir ilinde de tadabileceğiniz birçok taco restoranı bulunmaktadır.

Taco, Balıkesir de ne yenir listesinde olması gereken bir yemektir.

Taco - Balıkesir’de ne Yenir? En İyi 50 Yemek
Taco – Balıkesir’de ne Yenir? En İyi 50 Yemek

34. Istakoz Yemeği

Istakoz yemeği, Balıkesir yöresinde meşhur olan yemekler arasındadır. Balıkesir’de yer alan Ege denizinden çıkarılan deniz mahsulleri ile oldukça lezzetli ve besleyici bir şekilde hazırlanmaktadır.

Istakoz, Balıkesir de ne yenir listesinde olması gereken bir yemektir. Balıkesir’in birçok deniz restoranında bulabileceğiniz bir yemektedir.

Istakoz Yemeği - Balıkesir’de ne Yenir? En İyi 50 Yemek
Istakoz Yemeği – Balıkesir’de ne Yenir? En İyi 50 Yemek

35. Ahtapot

Ahtapot, Balıkesir ilinde lezzetli bir şekilde bulabileceğiniz yiyeceklerin başında yer almaktadır. Ahtapot, Ege denizinde taze bir şekilde bulunmaktadır.

Ahtapot, Balıkesir de ne yenir listesinde olması gereken bir yemektir.

Ahtapot - Balıkesir’de ne Yenir? En İyi 50 Yemek
Ahtapot – Balıkesir’de ne Yenir? En İyi 50 Yemek

36. Lüfer

Lüfer, Balıkesir denizinden taze çıkarılan ve Balıkesir restoranında özle ve lezzetli bir şekilde hazırlanan balıklar arasında yer almaktadır.

Balıkesir de ne yenir listesinde olması gereken deniz mahsulleri içerisinde yer almaktadır. Balıkesir’de birçok balık restoranında bulabileceğiniz yemekler arasındadır.

Lüfer - Balıkesir’de ne Yenir? En İyi 50 Yemek
Lüfer – Balıkesir’de ne Yenir? En İyi 50 Yemek

37. Barbun

Barbun, Balıkesir’de meşhur olan yemekler arasında yer almaktadır. Ege usulü hazırlanan barbun yemeği zeytinyağı ile hazırlanmaktadır.

Barbun, Balıkesir de ne yenir listesinde olması gereken bir yemektir. Balıkesir’de birçok ev yemekleri restoranında bulabileceğiniz bir lezzettir.

Barbun - Balıkesir’de ne Yenir? En İyi 50 Yemek
Barbun – Balıkesir’de ne Yenir? En İyi 50 Yemek

38. Ebegümeci

Ebegümeci, Ege bölgesinde yetişen sağlıklı bir bitkidir. Ebegümeci otu ile yemek ve meze hazırlanmaktadır.

Ebegümeci, mide, cilt, enfeksiyon ve solunum açısından sağlıklı olan otlar arasında yer almaktadır. Ebegümeci yemeği ve mezesi, Balıkesir’de yer alan birçok restoran ve lokantada bulabileceğiniz tatlar arasındadır.

Ebegümeci - Balıkesir’de ne Yenir? En İyi 50 Yemek
Ebegümeci – Balıkesir’de ne Yenir? En İyi 50 Yemek

39. Acı Kavurma

Acı kavurma, Ege yöresinde sıklıkla tüketilen bir yemektir. Acı kavurma içerisinde pırasa da eklenerek hazırlanmaktadır. Tabanına etli kuzu kemiği dizilir ve üzerine de buğday pilavı ile servis edilebilir.

Acı kavurma, Balıkesir’de yer alan birçok et ve ev yemekleri restoranında bulabileceğiniz bir yemektir.

Acı Kavurma - Balıkesir’de ne Yenir? En İyi 50 Yemek
Acı Kavurma – Balıkesir’de ne Yenir? En İyi 50 Yemek

40. Manav Tarhanası

Manav Tarhanası, Balıkesir yöresine ait olan meşhur çorbalar arasında yer almaktadır. Un ile hazırlanan manav tarhanası, Ege yöresinde de sık sık tüketilen bir çorbadır.

Manav Tarhanası, Balıkesir de ne yenir listesinde olması gereken meşhur çorbalardandır. Balıkesir’de yer alan lokanta ve çorbacılarda bulabileceğiniz yemeklerdendir.

Manav Tarhanası - Balıkesir’de ne Yenir? En İyi 50 Yemek
Manav Tarhanası – Balıkesir’de ne Yenir? En İyi 50 Yemek

41. Kapama

Kapama, ülkemizin dört bir yanında tüketilen bir yemek olsa da Ege de Muğla usulü hazırlanmaktadır. Kapama yemeği tavuk etleri ve pilav ile hazırlanan bir yemektir.

Kapama yemeği içerisinde sebzeler de bulunmaktadır. Balıkesir de ne yenir listesinde yer alan lezzetli yemekler arasındadır.

Kapama - Balıkesir’de ne Yenir? En İyi 50 Yemek
Kapama – Balıkesir’de ne Yenir? En İyi 50 Yemek

42. Pirinçli Semizotu

Pirinçli Semizotu, Ege usulü hazırlanan yemekler arasında yer almaktadır. Semizotu, Ege’de yetişen meşhur otlar arasındadır.

Pirinçli semizotu, geleneksel yemekler arasında yer almaktadır. Pirinçli semizotu, Balıkesir’de yer alan birçok restoran ve lokantada bulabileceğiniz bir yemektir.

Pirinçli Semizotu - Balıkesir’de ne Yenir? En İyi 50 Yemek
Pirinçli Semizotu – Balıkesir’de ne Yenir? En İyi 50 Yemek

43. Midye Çorbası

Midye çorbası, Ege’de meşhur olan çorbalar arasında yer almaktadır. Midye çorbası içerisinde krema, şarap, maydanoz ve midye ile hazırlanmaktadır.

Midye çorbası, Balıkesir de ne yenir listesinde olması gereken bir çorbadır. Balıkesir şehrinde yer alan birçok ev yemekleri restoranında bulabileceğiniz bir çorbadır.

Midye Çorbası - Balıkesir’de ne Yenir? En İyi 50 Yemek
Midye Çorbası – Balıkesir’de ne Yenir? En İyi 50 Yemek

44. Kalamar Dolması

Kalamar Dolması, Balıkesir yöresine ait olan meşhur yemekler arasında yer almaktadır. Zeytinyağlı bir şekilde hazırlanan dolma içerisinde ezine peyniri, kalamar, ıspanak ve dereotu kullanılmaktadır.

Kalamar dolması, oldukça zahmetli bir şekilde hazırlanmaktadır. Balıkesir’de yer alan birçok restoranda bulabileceğiniz bir yemektir.

Kalamar Dolması - Balıkesir’de ne Yenir? En İyi 50 Yemek
Kalamar Dolması – Balıkesir’de ne Yenir? En İyi 50 Yemek

45. Sini Böreği

Sini böreği, Balıkesir iline ait olan börekler arasında yer almaktadır. Balıkesir’de birçok sini böreği restoranı bulunmaktadır.

Sini böreği, Balıkesir’de birçok fırın, pastane ve restoranda bulabileceğiniz bir lezzettir.

Sini Böreği - Balıkesir’de ne Yenir? En İyi 50 Yemek
Sini Böreği – Balıkesir’de ne Yenir? En İyi 50 Yemek

46. Ev Baklavası

Ev baklavası, Balıkesir ilinde sıklıkla tüketilen tatlılar arasındadır. Şehrin geleneksel tatlılar içerisinde yer alan ev baklavası, Balıkesir’de yer alan ev yemekleri restoranı, tatlı restoranında bulabileceğiniz tatlılar arasındadır.

Ev Baklavası - Balıkesir’de ne Yenir? En İyi 50 Yemek
Ev Baklavası – Balıkesir’de ne Yenir? En İyi 50 Yemek

47. Kalburabastı

Kalburabastı, şerbetli tatlılar arasında yer almaktadır. Kalburabastı içerisinde ceviz ve limon suyu da bulunmaktadır.

Kalburabastı tatlısı, Balıkesir’in geleneksel lezzetleri arasında yer almaktadır. Tatlı, Balıkesir’in birçok kesiminde özel günlerde hazırlanmaktadır.

Kalburabastı - Balıkesir’de ne Yenir? En İyi 50 Yemek
Kalburabastı – Balıkesir’de ne Yenir? En İyi 50 Yemek

48. Balıklı Bamya

Balıklı bamya, Ege usulü hazırlanan yemekler arasında yer almaktadır. Balıkesir yöresine ait yemekler arasında yer alan balıklı bamya, geleneksel Ege tatları arasında yer almaktadır.

Balıklı bamya fırında pişirilerek hazırlanan bir yemektir. Balıkesir de ne yenir listesinde olması gereken bir yemektir.

Balıklı Bamya - Balıkesir’de ne Yenir? En İyi 50 Yemek
Balıklı Bamya – Balıkesir’de ne Yenir? En İyi 50 Yemek

49. Mercimek Çorbası

Mercimek çorbası, Balıkesir de ne yenir listesinde olması gereken lezzetler arasındadır. Lezzetli ve geleneksel bir yemek olan mercimek çorbası, Balıkesir’in birçok noktasında bulunan bir yemek türüdür.

Mercimek çorbası, Balıkesir’de yer alan birçok restoran, lokantada bulunan lezzetler arasındadır.

Mercimek Çorbası - Balıkesir’de ne Yenir? En İyi 50 Yemek
Mercimek Çorbası – Balıkesir’de ne Yenir? En İyi 50 Yemek

50. Arpa Şehriye Çorbası

Arpa şehriye çorbası, ülkemizin her yerinde tüketilen bir çorba olsa da Ege usulü daha kalın bir şekilde şehriye kullanılmaktadır.

Arpa şehriye çorbası, Balıkesir de ne yenir listesinde olması gereken bir çorbadır. Balıkesir’de yer alan birçok restoran, çorbacı ve lokantacıda bulabileceğiniz lezzetler arasındadır.

Arpa Şehriye Çorbası - Balıkesir’de ne Yenir? En İyi 50 Yemek
Arpa Şehriye Çorbası – Balıkesir’de ne Yenir? En İyi 50 Yemek

Balıkesir Yemekleri

Balıkesir hakkında daha detaylı bilgi için Balıkesir Gezilecek Yerler önerileri ve Balıkesir Otelleri makalelerini inceleyebilirsiniz.

Mesaj bırak

Votre adresse e-mail ne sera pas publiée. Les champs obligatoires sont indiqués avec *