Ankara’da ne Yenir ? – En İyi 50 Yemek

Ankara, ülkemizde en çok ziyaret edilen şehirler arasındadır. Ankara, merkezi ve İç Anadolu şehri olması sebebi ile geleneksel pek çok yemeği ile ünlüdür. Zengin kültürü ve lezzetleri ile tadabileceğiniz birçok lezzete sahiptir.

Ankara şehrine yeni ziyarette bulunan kişiler için Ankarada ne yenir listesi hazırladık. Bu liste sayesinde en ünlü yemeklerini daha kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Ankara’da Yiyebileceğiniz En İyi 50 Yiyecek

 1. Ankara Simidi
 2. Hamburger
 3. Mantı
 4. Güveç
 5. İnceğiz Çorbası
 6. Ciğer
 7. Tamtak Tiridi
 8. Sushi
 9. Efelek Sarması
 10. Yaprak Sarması
 11. Ankara Tava
 12. Beyin
 13. Kokoreç
 14. Köfte
 15. Öllüğün Körü
 16. Bazlama Kebabı
 17. Tavuk Döner
 18. Bici Aşı
 19. Çığınağıl Asıdası
 20. Su Böreği
 21. Karga Beyni
 22. Malak
 23. Etli Hamburger
 24. Baklava
 25. Aş Çorbası
 26. Mercimek Çorbası
 27. Künefe
 28. Dutmaç Çorbası
 29. Çılbır
 30. Orman Kebabı
 31. Kuru Köfte
 32. Sulu Köfte
 33. Yemlik Cacığı
 34. Ankara Yaprak Döneri
 35. Çiğ Köfte
 36. İçli Köfte
 37. Aspava
 38. Sebzeli Pulgur Pilavı
 39. Tavuk Pilav
 40. Ovmaç Çorbası
 41. Düğün Çorbası
 42. Muska
 43. Ispanaklı Börek
 44. Pizza
 45. Taco
 46. Yahni 
 47. Gözleme
 48. Ankara Ayranı
 49. Sebzeli Pilav
 50. Cheesecake

1.Ankara Simidi

Ankara’nın en meşhur yiyeceklerinin başında simidi gelmektedir. Ankara simidi, ülkemizde yiyebileceğiniz en meşhur yiyecekler arasındadır. Ankarada ne yenir listesinde yer alması gereken yiyeceklerdendir. 

Ankara simidi, sokak yemekleri arasında da yer almaktadır. Her köşe başında gevrek bir simit bulmak oldukça kolaydır. 

Ankara Simidi - Ankara'da ne Yenir ?
Ankara Simidi – Ankara’da ne Yenir ?

2.Hamburger

Hamburger, tüm dünyada en sevilen fast food yiyecekleri arasında yer almaktadır. Ankarada ne yenir listesinde yer alması gereken yiyeceklerdendir. Ankara’da pek çok fast food restoranı hamburgeri oldukça lezzetli bir şekilde hazırlamaktadır.

Hamburger - Ankara'da ne Yenir ?
Hamburger – Ankara’da ne Yenir ?

3.Mantı

Mantı, Ankara’da yiyebileceğiniz yemeklerin başında gelmektedir. Ankarada ne yenir listesinde yer alması gereken yiyeceklerdendir. Mantı, İç Anadolu bölgesinde en lezzetli olan yemeklerdendir.

Mantı, Ankara’nın Çankaya ve Yenimahalle ilçesinde pek çok ev yemekleri yapan restoranında yenilecek yiyecekleri arasında gelmektedir.

Mantı - Ankara'da ne Yenir ?
Mantı – Ankara’da ne Yenir ?

4.Güveç

Güveç, ülkemizde en meşhur yemekler arasında yer almaktadır. Ankarada ne yenir listesinde yer alması gereken yiyeceklerdendir. 

Ankara’da yer alan lezzetli yiyeceklerin başında gelen güveç yemeğinin pek çok farklı türü de bulunmaktadır. Ankara’nın beldelerinde daha güzel yapılmaktadır.

Güveç - Ankara'da ne Yenir ?
Güveç – Ankara’da ne Yenir ?

5.İnceğiz Çorbası

İnceğiz Çorbası, Ankara’nın meşhur yemekleri arasında yer almaktadır. Yöresel bir yemek olan bu çorba içerisinde kuzu eti vardır. Bu çorba, ana yemek öncesinde servis edilmektedir.

Ankarada ne yenir listesinde mutlaka olması gereken çorbalar arasında yer almaktadır. Ankara’nın pek çok yöresel restoranında yenilebilmektedir.

İnceğiz Çorbası - Ankara'da ne Yenir ?
İnceğiz Çorbası – Ankara’da ne Yenir ?

6.Ciğer

Ciğer, Ankara’da yenmesi gereken başlıca yiyecekler arasındadır. Ankara restoranlarında oldukça leziz bir şekilde pişirilir ve servis edilir. Ankarada ne yenir listesinde yer alması gereken yiyeceklerdendir.

Ciğer - Ankara'da ne Yenir ?
Ciğer – Ankara’da ne Yenir ?

7.Tamtak Tiridi

Tamtak tiridi, çemenli bir et yemeğidir. Ankara mutfağında önemli bir yere sahip olan bir yemektir. Yemek içerisinde kuzu eti kullanılmaktadır. Ankarada ne yenir listesinde olması gereken yemeklerdendir.

Tamtak Tiridi - Ankara'da ne Yenir ?
Tamtak Tiridi – Ankara’da ne Yenir ?

8.Sushi

Sushi, Ankarada ne yenir listesinde başlarda gelmektedir. Ankara’da pek çok Çin restoranı bulunmaktadır. Ankara ilinin Çankaya ilçesinde yer alan Quick China ve Sushico başlıca restoranların başında gelir.

Sushi - Ankara'da ne Yenir ?
Sushi – Ankara’da ne Yenir ?

9.Efelek Sarması

Efelek sarması, üçgen olarak sarılarak yapılan bir yemektir. Zahmetli bir şekilde yapılan efelek sarması, Ankara’nın geleneksel lezzetleri arasındadır.

Efelek Sarması - Ankara'da ne Yenir ?
Efelek Sarması – Ankara’da ne Yenir ?

10.Yaprak Sarması

Yaprak sarması, ülkemizde geleneksel lezzetler arasında yer almaktadır. Geleneksel lezzetler arasında yer alan yaprak sarması Ankara ilinde de oldukça lezzetli şekilde yapılmaktadır. Ankara’nın pek çok ilçesinde de yapılmaktadır.

Yaprak Sarması - Ankara'da ne Yenir ?
Yaprak Sarması – Ankara’da ne Yenir ?

11.Ankara Tava

Ankara tava yemeği, oldukça sağlıklı bir yemektir. Bu yemek içerisinde kemikli et kullanılmaktadır. Hem pirinç hem de arpa ile yapılan bu yemek Ankara’nın vazgeçilmez yemeklerindendir. Ankarada ne yenir listesinde olması gerekmektedir.

Ankara Tava - Ankara'da ne Yenir ?
Ankara Tava – Ankara’da ne Yenir ?

12.Beyin

Beyin, Ankarada ne yenir listesinde başlarda yer alan bir tattır. Ankara, et ve tavuk alanında da zengin restoranlara sahiptir. Ankara’nın Keçiören ve Yenimahalle ilçelerinde pek çok beyin yemeği ustası bulabilirsiniz.

Beyin - Ankara'da ne Yenir ?
Beyin – Ankara’da ne Yenir ?

13.Kokoreç

Kokoreç, hem yerli hem de yabancı kişilerin merak ettiği lezzetler arasındadır. Kokoreç, Ankarada ne yenir listesinde mutlaka olması gereken bir yemektir. Ankara’da Atatürk Orman Çiftliğinde mutlaka denenmesi gerekmektedir.

Kokoreç - Ankara'da ne Yenir ?
Kokoreç – Ankara’da ne Yenir ?

14.Köfte

Köfte yemeği, Türk mutfağının vazgeçilmezleri arasında yer almaktadır. Ankara ilinde hem ev yemekleri yapan restoranlarda hem de birçok kebap restoranında bulunabilecek olan bir lezzettir. 

Köfte - Ankara'da ne Yenir ?
Köfte – Ankara’da ne Yenir ?

15.Öllüğün Körü

Öllüğün körü, et yemeği sevenler için oldukça popülerdir. Erişte ve et ile birleştirilerek yaplan yemekler arasında yer almaktadır. Öllüğün körü yemeği, lezzetli ve oldukça kolay bir şekilde yapılan bir yemektir.

Öllüğün Körü - Ankara'da ne Yenir ?
Öllüğün Körü – Ankara’da ne Yenir ?

16.Bazlama Kebabı

Bazlama kebabı, Ankara’nın kebap mutfağında öne çıkan yemekler arasında yer almaktadır. Bazlama içerisinde tüketilen bu yemek oldukça lezzetli ve unutulmaz bir lezzete sahiptir. Ankarada ne yenir listesine eklenmelidir.

Bazlama Kebabı - Ankara'da ne Yenir ?
Bazlama Kebabı – Ankara’da ne Yenir ?

17.Tavuk Döner

Tavuk döner, her yaşta insanın severek tükettiği tatlardandır. Tavuk dönerin pişiriliş şekli ve kalitesi çok önemlidir. Ankarada ne yenir listesinde kesinlikle yer alması gereken bir lezzettir. Sokak lezzeti olarak da denenmesi gerekmektedir.

Tavuk Döner - Ankara'da ne Yenir ?
Tavuk Döner – Ankara’da ne Yenir ?

18.Bici Aşı

Bici aşı, Ankarada ne yenir listesine olması gereken lezzetli tatlar arasındadır. Ankara’nın yöresel mutfağına ait olan bir yemektir. Yoğurtlu bir şekilde tüketilen bici aşı, Ankara’nın ev yemekleri yapan restoranlarında tüketilmesi tavsiye edilir.

Bici Aşı - Ankara'da ne Yenir ?
Bici Aşı – Ankara’da ne Yenir ?

19.Çığınağıl Asıdası

Çığınağıl asıdası, Ankara’da ünlü olan tatlardandır. Geleneksel bir tat olmasının yanı sıra birçok ilçede de özel olarak hazırlanmaktadır.

Çığınağıl Asıdası - Ankara'da ne Yenir ?
Çığınağıl Asıdası – Ankara’da ne Yenir ?

20.Su Böreği

Su böreği, geleneksel lezzetler arasında yer almaktadır. Her insan tarafından bayılarak yenilen su böreği, Ankara’da da hem sokak lezzeti hem de restoran lezzeti olarak bilinmektedir. 

Su Böreği - Ankara'da ne Yenir ?
Su Böreği – Ankara’da ne Yenir ?

21.Karga Beyni

Karga beyni, Ankara’da sıkça tüketilen yemekler arasında yer almaktadır. Karga beyni, yüksek proteine sahip olmasının yanı sıra oldukça sağlıklı bir yemektir. Ankarada ne yenir listesinde olması gereken bir yemektir.

Karga Beyni - Ankara'da ne Yenir ?
Karga Beyni – Ankara’da ne Yenir ?

22.Malak

Malak, Ankara’da ünlü olan lezzetler arasında yer almaktadır. Tereyağı, pekmez ve ceviz içi ile yapılan bu yemek oldukça sağlıklıdır. Kış aylarında tüketilmesi önerilen bu yemek Ankara’da mutlaka denenmelidir.

Malak - Ankara'da ne Yenir ?
Malak – Ankara’da ne Yenir ?

23.Hamburger

Hamburger, Türk mutfağına ait bir lezzet olmasa da Ankara’da hamburger yapan pek çok restoran bulunmaktadır. Hem yerli hem de yabancı firmalara ait olan bu restoranları tercih edebilirsiniz. 

Hamburger, Ankarada ne yenir listesinde yer alması gereken bir yemektir. Ankara restoranlarında pek çok farklı türde hamburger yapılmaktadır.

Etli Hamburger - Ankara'da ne Yenir ?
Etli Hamburger – Ankara’da ne Yenir ?

24.Baklava

Baklava, ülkemizin vazgeçilmez tatlarındadır. Tüm dünyada bilinen baklavayı tatmak için her yıl ülkemize akın eden birçok ziyaretçi bulunmaktadır.

Ankarada ne yenir listesine eklenmesi gereken baklava için birçok restoran tercihinde bulunabilirsiniz. 

Baklava - Ankara'da ne Yenir ?
Baklava – Ankara’da ne Yenir ?

25.Aş Çorbası

Aş çorbası, Türk mutfağının geleneksel tatları arasında yer almaktadır. Besleyici bir tat olması yanı sıra birçok ev yemeği yapan restoranda servis edilmektedir.

Aş Çorbası - Ankara'da ne Yenir ?
Aş Çorbası – Ankara’da ne Yenir ?

26.Mercimek Çorbası

Mercimek çorbası, tüm ülkede sevilen bir lezzet olsa da özellikle Ankara’da en lezzetli şekilde yapılmaktadır. Ankara’nın birçok ilçesinde mercimek çorbası alanında uzman ve deneyimli birçok restoran vardır.

Mercimek Çorbası - Ankara'da ne Yenir ?
Mercimek Çorbası – Ankara’da ne Yenir ?

 

27.Künefe

Künefe, Hatay iline özgü bir tatlı olsa da Ankara şehrinde de birçok lezzetli restoran bulunmaktadır. Ankarada ne yenir listesine eklememiz gereken bir tatlıdır.

Künefe - Ankara'da ne Yenir ?
Künefe – Ankara’da ne Yenir ?

28.Dutmaç Çorbası

Dutmaç çorbası, vejetaryen çorbalarının başında yer almaktadır. Sağlıklı bir besin olmasının yanı sıra geleneksel bir yere sahiptir. 

Dutmaç Çorbası - Ankara'da ne Yenir ?
Dutmaç Çorbası – Ankara’da ne Yenir ?

29.Çılbır

Çılbır, Türk mutfağının sevilen lezzetleri arasında yer almaktadır. Sarımsak, yumurta ve yoğurt gibi malzemeler ile yapılan çılbır her öğün tüketilebilmektedir. Ankarada ne yenir listesinde olması gereken tatlardandır.

Çılbır - Ankara'da ne Yenir ?
Çılbır – Ankara’da ne Yenir ?

30.Orman Kebabı

Orman kebabı, Türk mutfağının yemekleri arasındadır. Kuşbaşı etleri ile hazırlanan bu yemek içerisinde bezelye ve baharat aroması da bulunmaktadır. Ankarada ne yenir listesinde mutlaka denenmelidir.

Orman Kebabı - Ankara'da ne Yenir ?
Orman Kebabı – Ankara’da ne Yenir ?

31.Kuru Köfte

Kuru köfte, Ankarada ne yenir listesinde konması gereken lezzetler arasındadır. Ankara’nın birçok ilçesinde geleneksel usul ile pişirilen kuru köfte, mutlaka tatmanız gereken yiyecekler arasındadır.

Kuru Köfte - Ankara'da ne Yenir ?
Kuru Köfte – Ankara’da ne Yenir ?

32.Sulu Köfte

Sulu köfte, tüm ülke çapında sevilen lezzetler arasında yer almaktadır. Sulu köfte, Ankara’nın ev yemeği yapan restoranlarında tadılması gereken yemekler arasındadır. Ankarada ne yenir listesinde bulunur.

Sulu Köfte - Ankara'da ne Yenir ?
Sulu Köfte – Ankara’da ne Yenir ?

33.Yemlik Cacığı

Yemlik cacığı, yemlik otu ile birlikte servis edilen bir tattır. Ankara’da hizmet veren birçok restoranda var olan bir cacıktır. Ankarada ne yenir listesinde var olan bir seçenektir.

Yemlik Cacığı - Ankara'da ne Yenir ?
Yemlik Cacığı – Ankara’da ne Yenir ?

34.Ankara Yaprak Döneri

Ankara yaprak döneri, tüm ülke çapında bilinen bir lezzettir. Ankarada ne yenir listesinde var olan bir lezzettir. Kaliteli etleri ve lezzeti ile damakta kalan yemekler arasındadır. Ankara’nın pek çok yerinde dönerci bulabilirsiniz. Önemli sokak lezzetleri arasında yer alır.

Ankara Yaprak Döneri - Ankara'da ne Yenir ?
Ankara Yaprak Döneri – Ankara’da ne Yenir ?

35.Çiğ Köfte

Çiğ köfte, Ankara’da vazgeçilmez tatlar arasında yer almaktadır. Türk mutfağının vazgeçilmezleri arasında yer alan çiğköfte, Ankarada ne yenir listesinde mutlaka olması gerekmektedir.

Çiğ Köfte - Ankara'da ne Yenir ?
Çiğ Köfte – Ankara’da ne Yenir ?

36.İçli Köfte

İçli köfte, Türk mutfağının vazgeçilmez lezzetleri arasında yer almaktadır. Ankara’nın geleneksel restoranlarında ve ev yemeği yapan restoranlarında yenilmesi önerilmektedir. Ankarada ne yenir listesine eklenebilmektedir.

İçli Köfte - Ankara'da ne Yenir ?
İçli Köfte – Ankara’da ne Yenir ?

37.Aspava

Ankara, Aspava ile özdeşleştirilmiş olan bir şehirdir. Aspava bünyesinde birçok et yemeği ve kebap türevleri bulunmaktadır. Her insanın Aspava bünyesinde yemek yemesi önerilmektedir.

Aspava - Ankara'da ne Yenir ?
Aspava – Ankara’da ne Yenir ?

38.Sebzeli Bulgur Pilavı

Sebzeli bulgur pilavı, yüksek protein ve minarelleri ile oldukça sağlıklı bir yemektir. Sebzeli bulgur pilavı, her yemeğin yanında servis edilebilmektedir. Ankarada ne yenir listesinde mutlaka bulunmalıdır.

Sebzeli Pulgur Pilavı - Ankara'da ne Yenir ?
Sebzeli Pulgur Pilavı – Ankara’da ne Yenir ?

39.Tavuk Pilav

Tavuk pilav, Ankara’nın sokak lezzetleri arasında yer almaktadır. Lezzetli ve taze tavukları ile birlikte unutulmaz yemekler arasındadır. Tavuk pilav, Ankarada ne yenir listesine eklenmelidir. 

Tavuk Pilav - Ankara'da ne Yenir ?
Tavuk Pilav – Ankara’da ne Yenir ?

40.Ovmaç Çorbası

Ovmaç çorbası, Ankara’nın geleneksel çorbaları arasında yer almaktadır. Sevilerek tüketilen bu çorba, Ankara’nın birçok restoranında bulunmaktadır. Ankarada ne yenir listesinde bulunan bir tattır.

Ovmaç Çorbası - Ankara'da ne Yenir ?
Ovmaç Çorbası – Ankara’da ne Yenir ?

41.Düğün Çorbası

Düğün çorbası, Ankara’nın vazgeçilmez çorbaları arasında yer almaktadır. Her ilçede düğün çorbası yapan birçok restoran vardır. Ankarada ne yenir listesine eklenmesi gereken bir yemektir.

Düğün Çorbası - Ankara'da ne Yenir ?
Düğün Çorbası – Ankara’da ne Yenir ?

42.Muska

Muska yemeği, Türk mutfağının en geleneksel ve sevilen yemekleri arasındadır. Muska yemeği için ev yemekleri yapan restoranların tercih edilmesi daha doğrudur.

Muska - Ankara'da ne Yenir ?
Muska – Ankara’da ne Yenir ?

43.Ispanaklı Börek

Ispanaklı börek, Ankarada ne yenir listesine eklenmesi gereken yiyecekler arasındadır. Ankara’da birçok pastane, kafe ve restoranda ıspanaklı börek yapılmaktadır. 

Ispanaklı Börek - Ankara'da ne Yenir ?
Ispanaklı Börek – Ankara’da ne Yenir ?

44.Pizza

Pizza, İtalyan mutfağına ait olan bir yemektir. Ankarada ne yenir listesine de eklememiz gerekmektedir. Ankara’da birçok İtalyan restoranı bulunmaktadır.

Ankara’nın Bahçelievler, Tunalı, Çukurambar ilçelerinde birçok pizza restoranı bulunmaktadır. AVM içerisinde de birçok kaliteli restoranlar vardır.

Pizza - Ankara'da ne Yenir ?
Pizza – Ankara’da ne Yenir ?

45.Taco

Taco, Türk mutfağına ait olmayan bir lezzet olsa da Ankara’da taco yiyebileceğiniz birçok restoran bulunmaktadır. Özellikle, Çankaya ilçesinde yer alan birçok Taco restoranı bulunmaktadır. Ankarada ne yenir listesinde kesinlikle olması gereken yemeklerdendir.

Taco - Ankara'da ne Yenir ?
Taco – Ankara’da ne Yenir ?

46.Yahni 

Yahni, Ankarada ne yenir listesinde olan bir yemektir. Yahni çorbasının birçok farklı türü bulunmaktadır. Ankara’nın birçok ilçesinde de ev yemeği yapan çorbacılar bulunmaktadır.

Yahni - Ankara'da ne Yenir ?
Yahni – Ankara’da ne Yenir ?

47.Gözleme

Gözleme, Türk mutfağının vazgeçilmez yemekleri arasında yer almaktadır. Geleneksel Türk lezzetlerinden olan gözleme Ankarada ne yenir listesinde bulunmaktadır. Gölbaşı, Kızılcahamam gibi ilçelerde daha lezzetli yapılır.

Gözleme - Ankara'da ne Yenir ?
Gözleme – Ankara’da ne Yenir ?

48.Ankara Ayranı

Ankara ayranı, tüm ülke çapında ünlü olan bir ayrandır. Ankara ayranı, birçok restoran ve sokak satıcı tarafında özel olarak yapılmaktadır. Ankarada ne yenir listesine eklenmesi gerekmektedir.

Ankara Ayranı - Ankara'da ne Yenir ?
Ankara Ayranı – Ankara’da ne Yenir ?

49.Sebzeli Pilav

Sebzeli pilav, tüm dünya genelinde popüler olan yemekler arasında yer almaktadır. Sebzeli pilav, özellikle Ankara ve çevresinde sevilerek tüketilen yemekler arasında yer almaktadır. Ankarada ne yenir listesinde olması gereken yemeklerdendir.

Sebzeli Pilav - Ankara'da ne Yenir ?
Sebzeli Pilav – Ankara’da ne Yenir ?

50.Cheesecake

Cheesecake, hem ülkemizde hem de dünyada ünlü olan tatlar arasında yer almaktadır. Ankara’da birçok tatlı restoranı bulunmaktadır. Ankarada ne yenir listesinde yer alması gereken yiyeceklerdendir. 

Ankara ilinin Çankaya ve Bahçelievler ilçesinde birçok restoranda gönül rahatlığı ile tüketebileceğiniz tatlılar arasında yer almaktadır.

Cheesecake - Ankara'da ne Yenir ?
Cheesecake – Ankara’da ne Yenir ?

Mesaj bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.