Ankara’da Gezilecek Yerler Listesi – En Iyi 50 Yer

Ankara, ülkemizin başkentidir. Geçmişte birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış olan Ankara yı ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca Mustafa Kemal Atatürk ün Ankara için yaptığı girişimler neticesinde AOÇ alanı Ankara’nın büyük yeşil alanları içerisindedir. Buna ek olarak büyük medeniyetler üzerine kurulmuş Gordion antik kenti Ankara’da bulunur.

Alışveriş merkezleri, tarihi alanları, müzeleri ve Elmadağ kayak merkezi ile dünya çapında bilinen Rahmi M Koç müzesi Ankara şehrinde yer alır. Dünyanın dört bir yanından hem yerli hem de yabancı birçok ziyaretçiye sahiptir. Ankara ilinde yer alan gezip görebileceğiniz birçok tarihi yer bulunmaktadır. Tarihi alanlar geçmiş yüzyıllar yılına kadar medeniyetlerin başkenti olarak tercih edilmiştir. 

Ankara, gezilecek doğal ve tarihi yerler açısından zengin bir şehir olması sebebi ile Ankara’da gezilecek yerler listesi yaparak, gezmekte fayda vardır. Bu yazımızda, Ankara’da gezilecek yerler önerisinde bulunacağız. Bu liste ile mutlaka görülecek yerleri ziyaret etmenizi öneririz.

Not: Bu yazımızı okuduktan sonra Ankara’nın en iyi otellerini keşfetmek için « Ankara Otelleri » yazımıza bakmayı unutmayın.

Ankara’da Gezilecek En İyi 50 Yer

1. Anıtkabir

Anıtkabir, Atatürk’ün kabri olması sebebi ile ülkemiz adına oldukça önemli ve değerli bir yerdir. Tarihi mimarisi ve müzesi sebebi ile Ankara’da ilk sırada görmeniz gereken yerler arasındadır. Anıtkabir, Ankara’nın Çankaya ilçesinde yer almaktadır.

Anıtkabir aslanlı yoldan yürüyerek kompleks yapıya ulaşılabilir. Bu yol Atatürk’e saygı ve taşıdığı anlamlarla değerlidir. Bu yoldan yürüyerek müze ve diğer yapılar ana meydana çıkar ve istediğiniz yeri ziyaret edebilirsiniz.

Anıtkabir - Ankara’da Gezilecek Yerler Listesi
Anıtkabir – Ankara’da Gezilecek Yerler Listesi

2. Ulus Atatürk Heykel 

Ulus Atatürk Heykeli, Ankara’da görülmesi gereken yerler arasındadır. Cumhuriyetin ilanından sonra yapılan ilk anıt olması sebebi ile Ankara’da gezilecek yerler listesinde ilk sırada yer almaktadır. Ulus Atatürk heykeli günümüzde halen ziyaretçilerin sıklıkla uğrak noktasıdır. Bununla beraber Ankara’ya gittiğinizde önünde mutlaka fotoğraf çekinmelisiniz. 

Ulus Atatürk Heykeli, Ankara ilinin Altındağ ilçesinde yer almaktadır. Ulus Atatürk Heykeli, oldukça merkezi bir konumdadır. Metro, otobüs veya dolmuş ile bu yere rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Bunun yanında heykel çevresinde oturup dinleyebileceğiniz veya alışveriş yapabileceğiniz yerler bulunur.

Heykel çevresinde bulunan alışveriş alanları ve ayrıca Samanpazarı çok uzun yıllardır tekstil ürünleri ve kumaşçıları ile bilinir.

Ulus Atatürk Heykel - Ankara’da Gezilecek Yerler Listesi
Ulus Atatürk Heykel – Ankara’da Gezilecek Yerler Listesi

3. Güven Park

Güven Park, Ankara’da gezilecek yerler arasında mutlaka görmeniz gereken parklar arasındadır. Ankara’nın simgesi olan Güven Park, merkezi bir konumdadır. Kızılay’ın göbeğinde yer alan Güven Park günün her saatinde ziyaretçileri tarafından sıkça tercih edilir. Ankara’da buluşma noktalarından biri haline gelmiştir. 

Güven Park, doğası ve her gün gerçekleştirilen birçok etkinlik ile birlikte görülmesi gereken yerlerdendir. Çevresinde alışveriş yapabileceğiniz veya yemek yiyeceğiniz yerler bolca bulunur.

Güven Park - Ankara’da Gezilecek Yerler Listesi
Güven Park – Ankara’da Gezilecek Yerler Listesi

4. Hacı Bayram-ı Veli Camii 

Hacı Bayram-ı Veli Camii, ülkemizdeki değerli camiler arasında yer almaktadır. Köklü bir tarihi olmasının yanı sıra merkezi bir konumdadır. Ankara’nın Altındağ ilçesinde yer almaktadır. Hacı Bayram-ı Veli Camii bitişiğinde ise Augustus Tapınağı bulunmaktadır.

Cami yenilenen yüzü ile ibadet amaçlı günün her saati ziyaretçi akınına uğrar. Bunun yanında türbe ve müzelere yakındır. Çevresinde kitapçılar, hediyelik eşya satan dükkanlar, antikacılar ve restoranlar vardır.

Hacı Bayram-ı Veli Camii - Ankara’da Gezilecek Yerler Listesi
Hacı Bayram-ı Veli Camii – Ankara’da Gezilecek Yerler Listesi

5. Gençlik Parkı 

Gençlik Parkı, Ankara’da gezilecek yerler arasında ön sıralarda yer almaktadır. Her yaşta insanın gidebileceği eğlenceli ve tarihi bir yer olan gençlik parkı Ankara’nın Ulus ilçesinde yer almaktadır. 

Gençlik parkında oturma birimlerinde dinlenebilir veya büfe veya kafelerde sevdiklerinizle vakit geçirebilirsiniz. Merkezi konumu sayesinde rahatlıkla ulaşım gerçekleştirebilirsiniz. Gençlik parkı listesiniz de mutlaka olmalıdır.

Gençlik Parkı - Ankara’da Gezilecek Yerler Listesi
Gençlik Parkı – Ankara’da Gezilecek Yerler Listesi

6. Kuğulu Park

Kuğulu Park, Ankara’da gezilecek yerler içerisinde yer almaktadır. Hem Kuğulu Park atmosferi hem de restoranları ile birlikte tercih edilecek yerlerdendir. Kuğulu Park atmosferinde birçok konser, etkinlik düzenlenmektedir.

Kuğulu Park, Ankara şehrinin Tunalı ilçesinde yer alan merkezi bir konumdadır. Kolayca ulaşım gerçekleştirilebilir. Kuğulu Park Ankara’nın en eski ve en gözde parkıdır. Tunalı Hilmi caddesinde bulunan bu park çevresinde AVM, restoran ve büfe gibi tüm ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

Kuğulu Park - Ankara’da Gezilecek Yerler Listesi
Kuğulu Park – Ankara’da Gezilecek Yerler Listesi

7. Ankara Kalesi 

Ankara Kalesi, ülkemizin tarihi dokularından bir tanesidir. Persler dönemine kadar uzanan Ankara Kalesi atmosferi geleneksel düzene sahiptir. Ankara Kalesi, Ankara ilinin Altındağ ilçesinde yer almaktadır.

Ankara Kalesi, Ankara’da gezilecek yerler içerisinde yer almaktadır. Kale etrafında gezip görebileceğiniz birçok restoran ve geleneksel mimari bulunur. Buna ek olarak hediyelik eşya dükkanları ve antikacılar bulunur.

Kalenin en tepesinden Ankara manzarasını izleyebilir ve bu özel mekanda geleneksel lezzetleri tadacağınız restoranları bulabilirsiniz.

Ankara Kalesi - Ankara’da Gezilecek Yerler Listesi
Ankara Kalesi – Ankara’da Gezilecek Yerler Listesi

8. Kocatepe Cami 

Kocatepe Cami, Ankara’da yer alan en büyük ve en etkileyici camiler arasında yer almaktadır. Köklü bir cami olan Kocatepe etkileyici bir mimariye sahiptir.

Kocatepe Cami, Ankara ilinin Çankaya ilçesinde yer almaktadır. Hem ibadet hem de gezi amacı ile ziyaret edilebilmektedir.

Kocatepe Cami çevresinde restoranlar, alışveriş yapacağınız yerler ve kafeler vardır. Ayrıca Kızılay merkeze son derece yakındır. Yürüyerek ulaşım sağlayabilirsiniz.

Kocatepe Cami - Ankara’da Gezilecek Yerler Listesi
Kocatepe Cami – Ankara’da Gezilecek Yerler Listesi

9. Ulucanlar Cezaevi Müzesi 

Ulucanlar cezaevi, Ankara’da yer alan 1925 yılından 2006 senesine kadar hizmet vermiş olan bir cezaevidir. 2010 yılından sonra ise müzeye dönüştürülmüştür.

Ulucanlar cezaevi müzesine dönüştürüldükten sonra birçok bal mumu heykeli ve eser eklenmiştir. Ankara ilinin Altındağ ilçesinde yer almaktadır.

Geçmişteki mahkumların yaşadıkları zorluklar müze içerisinde hayat bulan tasvirlerle dile getirilmeye çalışılmıştır. Bu özel müze gezi listenizde mutlaka olmalıdır.

Ulucanlar Cezaevi Müzesi - Ankara’da Gezilecek Yerler Listesi
Ulucanlar Cezaevi Müzesi – Ankara’da Gezilecek Yerler Listesi

10. Altınköy Açık Hava Müzesi

Altınköy Açık Hava Müzesi, Ankarada gezilecek yerler arasında yer almaktadır. Hem etkileyici bir köy havası hem de köy hayatını yansıtan eserleri barındırmaktadır.

Altınköy Açık Hava Müzesi, Ankara ilinin Mamak ilçesinde yer almaktadır. Oldukça geniş ve doğal alanlara sahiptir.

Bu özel alan içerisinde fotoğraf çekebilir, kahvaltı yapabilir, yöresel lezzetlerin tadına bakabilirsiniz. Ayrıca hediyelik eşya dükkanlarından sevdiklerinize hediyeler alabilirsiniz. El emeği göz nuru takı ve diğer hediyelikler emekçi insanların yaptığı sergi alanlarında sunulur.

Altınköy Açık Hava Müzesi - Ankara’da Gezilecek Yerler Listesi
Altınköy Açık Hava Müzesi – Ankara’da Gezilecek Yerler Listesi

11. Seğmenler Parkı 

Seğmenler Parkı, geniş alana sahip olan ve ferah atmosfere sahip olan yerlerdendir. Ankara’nın eski parklarından biridir. Amfisi olması sebebi ile birçok konser etkinliği de yapılmaktadır.

Seğmenler Parkı, Ankara ilinin Çankaya ilçesinde yer almaktadır. Ankara’da gezilecek yerler listesinde üst sıralarda yer almaktadır.

Seğmenler Parkı günün her saatinde dinlemek isteyenlerin aklına gelen ilk yerdir. Bu eşsiz park doğallığı ile bilinir. Adeta el değmemiş doğası ile sandalyesini alan bu parka gelir.

Seğmenler Parkı - Ankara’da Gezilecek Yerler Listesi
Seğmenler Parkı – Ankara’da Gezilecek Yerler Listesi

12. Aqua Vega Akvaryum

Aqua Vega Akvaryum, Türkiye’nin en büyük tünel akvaryumuna sahip olan yeridir. Ankara’da gezilecek yerlerin başında yer almaktadır. Aqua Vega Akvaryum, Ankara’nın Mamak ilçesinde yer almaktadır.

AVM içerisinde bulunan bu akvaryum zengin deniz çeşitliliği ile çocuklar ve büyüklerin ilgisini çeker. Ayrıca ailecek etkinlik yapmak için en doğru adres olabilir.

Aqua Vega Akvaryum - Ankara’da Gezilecek Yerler Listesi
Aqua Vega Akvaryum – Ankara’da Gezilecek Yerler Listesi

13. Anadolu Medeniyetler Müzesi 

Anadolu Medeniyetler Müzesi, Ankara’da yer alan sevilen müzeler arasında yer almaktadır. Önemli bir tarihi ve arkeoloji müzesidir. Ankara ilinin Altındağ ilçesinde yer almaktadır.

Anadolu Medeniyetler Müzesi, eski medeniyetlerden eserler sergilenmektedir. Ankara’da gezilecek yerler içerisinde bu müze yer almaktadır.

Müzede Anadolu tarihi tüm gerçekliği ile sergilenir. Geçmiş zamanlarda kullanılan alet ekipmanlar ve insanların yaşamını sürdürmeleri için ihtiyaç duyduğu ürünler bu sergide bulunur.

Anadolu Medeniyetler Müzesi - Ankara’da Gezilecek Yerler Listesi
Anadolu Medeniyetler Müzesi – Ankara’da Gezilecek Yerler Listesi

14. Dikmen Vadisi 

Dikmen Vadisi, Ankara’da yer alan önemli ormanlık alanlar içerisinde yer almaktadır. Etkileyici doğası ve atmosferi sayesinde öncelikli yerler arasındadır. Ankara ilinin Dikmen ilçesinde yer almaktadır.

Bu park içerisinde restoran ve kafeleri ile dinlemek için tercihiniz olabilir. Çevresindeki yapılarla birlikte vadi mükemmel bir manzaraya sahiptir. Ayrıca fotoğraf çekmek için eşsiz kareler elde edebilirsiniz.

Dikmen Vadisi - Ankara’da Gezilecek Yerler Listesi
Dikmen Vadisi – Ankara’da Gezilecek Yerler Listesi

15. MTA Genel Müdürlüğü Müzesi

MTA Genel Müdürlüğü Müzesi, jeoloji ve madencilik ile ilgilenen kişilerin mutlaka görmesi gereken yerlerdendir. Ankara’da gezilecek yerler içerisinde yer almaktadır.

MTA Genel Müdürlüğü Müzesi, Ankara ilinin Çankaya ilçesinde yer almaktadır. Ankara’nın doğası ve diğer tüm toprak bilimleri ile ilgili bulgular sergilenmektedir.

Müze içerisinde birbirinden çeşitli taş türleri vardır. Bu taşlar ayrıca sevdiklerinize hediye edeceğiniz hediyelik sergi alanından satın alınabilir. Gezmesi son derece keyifli bir yerdir. Birçok madencilik faaliyetini bu müzede keşfedebilirsiniz.

MTA Genel Müdürlüğü Müzesi - Ankara’da Gezilecek Yerler Listesi
MTA Genel Müdürlüğü Müzesi – Ankara’da Gezilecek Yerler Listesi

16. ODTÜ Ormanı 

ODTÜ ormanı, Ankara’nın sayılı ve etkileyici ormanları arasında yer almaktadır. Ankara, genel olarak çorak bir şehir olsa da ODTÜ ormanı mutlaka görmeniz gereken yerler arasındadır.

ODTÜ ormanı, Ankara ilinin Çankaya ilçesinde yer almaktadır. Hem gezi hem de piknik amacı ile tercih edilebilen yerlerdendir. 

ODTÜ Ormanı - Ankara’da Gezilecek Yerler Listesi
ODTÜ Ormanı – Ankara’da Gezilecek Yerler Listesi

17. Botanik Parkı 

Botanik Parkı, Ankara’da gezi ve piknik için tercih edilebilecek olan yerlerdendir. Muhteşem doğası ve restoranları ile birlikte görmeniz gereken yerler arasındadır. Ankara ilinin Çankaya ilçesinde yer almaktadır.

Parkta bolca fotoğraf çekebilir veya dilerseniz oturup dinlenebilirsiniz. Botanik park yemyeşil doğası ile huzur dolu bir yerdir.

Botanik Parkı - Ankara’da Gezilecek Yerler Listesi
Botanik Parkı – Ankara’da Gezilecek Yerler Listesi

18. Beştepe Millet Camii

Beştepe Millet Camii, Ankara’da yer alan uzun kubbesi ile bilinen camilerin başında yer almaktadır. Ankara’da gezilecek yerler arasındadır. Ankara ilinin Yenimahalle ilçesinde bulunmaktadır.

Millet cami devada görünümü ve etkileyici mimarisi ile herkesi kendine hayran bırakmayı başarır. Camide birçok bölüm bulunur ve içerisi oldukça büyüktür.

Beştepe Millet Camii - Ankara’da Gezilecek Yerler Listesi
Beştepe Millet Camii – Ankara’da Gezilecek Yerler Listesi

19. 50. Yıl Parkı 

50.Yıl Parkı, Ankara’nın en sevilen parkları arasında yer almaktadır. Hem piknik amaçlı hem de spor amaçlı gidilmesi gereken parklardandır. Ankara’da gezilecek yerlerin başında yer almaktadır.

Parkın çok eski geçmişi vardır. Ayrıca bu özel park seyir terası ile Ankara’yı ayaklarınızın altına getirir. Eşsiz bir manzaraya sahiptir.

50. Yıl Parkı - Ankara’da Gezilecek Yerler Listesi
50. Yıl Parkı – Ankara’da Gezilecek Yerler Listesi

20. Ahlatlıbel Atatürk Parkı 

Ahlatlıbel Atatürk Parkı, Ankara içerisinde önemli parklar içerisinde yer almaktadır. Ankara’da gezilecek yerler listesinin başında yer almaktadır.

Ahlatlıbel Atatürk Parkı, Ankara ilinin Çankaya ilçesinde yer almaktadır. Hem spor hem de gezi için tercih edilmesi gereken parklardandır.

Eşsiz doğası ile mutlaka ziyaret etmeniz gereken bir yer olan Ahlatlıbel Atatürk Parkı sevdiklerinizle keyifli vakit geçirmeniz için seçilebilir. Bu parkta içeride restoran ve büfeler bulabilirsiniz. Büyük bir otoparkı vardır ve merkeze çok uzak sayılmaz.

Ahlatlıbel Atatürk Parkı - Ankara’da Gezilecek Yerler Listesi
Ahlatlıbel Atatürk Parkı – Ankara’da Gezilecek Yerler Listesi

21. Çansera Kent Bahçesi

Çansera Kent Bahçesi, Ankara’da gezilecek yerler içerisinde yer almaktadır. Çansera Kent Bahçesi, Ankara ilinin Çankaya ilçesinde yer almaktadır. Oldukça merkezi bir konuma sahiptir.

Çansera Çankaya Belediyesine bağlı bir park olarak nezih ve bir o kadar doğal yaşamı benimseyen anlayışı ile sizlere eşsiz bir deneyim sunar. Yürüyebilir, bisiklete binebilir veya oturma birimlerinde dinlenebilirsiniz.

Çansera Kent Bahçesi - Ankara’da Gezilecek Yerler Listesi
Çansera Kent Bahçesi – Ankara’da Gezilecek Yerler Listesi

22. Cumhuriyet Müzesi 

Cumhuriyet Müzesi, Ankara’da yer alan sevilen müzeler arasında yer almaktadır. Cumhuriyet tarihinden eşyalar, kararlar sergilenmektedir. Ankara ilinin Çankaya ilçesinde yer almaktadır.

Cumhuriyet Müzesi, eski kararlar ve eserler sergilenmektedir. Ankara’da gezilecek yerler içerisinde bu müze yer almaktadır. Hafta içi ve hafta sonu açıktır.

Müze Çankaya’da oldukça yakın konumu ile rahatlıkla erişebileceğiniz bir yerdedir.

Cumhuriyet Müzesi - Ankara’da Gezilecek Yerler Listesi
Cumhuriyet Müzesi – Ankara’da Gezilecek Yerler Listesi

23. Rahmi Koç Müzesi 

Rahmi Koç Müzesi, Ankara’da gezilecek yerler listesinde bulunmaktadır. Ankara ilinin Altındağ ilçesinde yer almaktadır. 

Rahmi Koç Müzesi, Pazartesi hariç her gün açıktır. Müze sabah 10.00 ile 19.00 saatleri arasında açıktır. 

Rahmi Koç müzesi en özel koleksiyonları sergiler ve geçmişe yolculuk yapabilirsiniz.

Rahmi Koç Müzesi - Ankara’da Gezilecek Yerler Listesi
Rahmi Koç Müzesi – Ankara’da Gezilecek Yerler Listesi

24. Cermodern 

Cermodern, Ankara’da önemli müzeler arasında yer almaktadır. Müze içerisinde pek çok sergi ve sanat galerisi gerçekleştirilmektedir. Ankara ilinin Altındağ ilçesinde yer almaktadır. Önemli bir sanat galerisidir.

Özel etkinlikler düzenlenen bu sergi yeri ve müzesi gezip görmek isteyeceğiniz modern mimarisi ile dikkat çeker.

Cermodern - Ankara’da Gezilecek Yerler Listesi
Cermodern – Ankara’da Gezilecek Yerler Listesi

25. Gökçek Parkı 

Gökçek Parkı, Ankara’da gezilecek yerler listesinde üst sıralardadır. Doğası ve sahip olduğu manzara ile birlikte herkesin görmesi gereken parklar arasındadır. Ankara ilinin Keçiören ilçesinde yer almaktadır.

Günün her saati dopdolu olan bu park özellikle yaz aylarında yakın bölge halkı tarafından sıklıkla kullanılır. Oturma birimleri, süs havuzu, kafe ve restoranlar vardır. Park içerisindeki özel işletmelerde etkinlikler düzenlenmektedir.

Gökçek Parkı - Ankara’da Gezilecek Yerler Listesi
Gökçek Parkı – Ankara’da Gezilecek Yerler Listesi

26. Hacı Bayram Veli Türbesi

Hacı Bayram Veli Türbesi, Ankara’da gezilecek yerler arasında yer almaktadır. Hem ülkemizden hem de dünyadan pek çok ziyaretçisi bulunmaktadır. Ankara ilinin Altındağ ilçesinde yer almaktadır.  

Hacı Bayram Veli türbesi en çok ziyaretçi alan türbelerin başında gelir. İnsanlar bu türbeye gelip dilek ve arzularını dile getirir.

Hacı Bayram Veli Türbesi - Ankara’da Gezilecek Yerler Listesi
Hacı Bayram Veli Türbesi – Ankara’da Gezilecek Yerler Listesi

27. Kurtuluş Savaşı Müzesi 

Kurtuluş Savaşı Müzesi, Ankara’da gezilecek yerler listesinde yer almaktadır. Müze, Kurtuluş Savaşında olan olayları resmetmektedir. Müze içerisinde birçok bulgu ve belge de sergilenmektedir.

Kurtuluş Savaşında kullanılan alet ekipmanlar, askerlerin kullandıkları eşyalar ve daha bunun gibi birçok tarihi eser müzede bulunur. Sabah 09:00 ile 17:30 arasında ziyarete açıktır.

Kurtuluş Savaşı Müzesi - Ankara’da Gezilecek Yerler Listesi
Kurtuluş Savaşı Müzesi – Ankara’da Gezilecek Yerler Listesi

28. Lozan Parkı 

Lozan Parkı, Ankara’da gezilecek yerler içerisinde yer almaktadır. Lozan Parkı, Ankara ilinin Çankaya ilçesinde yer almaktadır. Oldukça merkezi bir konuma sahiptir.

Park eşsiz bir doğa manzarası sunar. Bu özel park içerisinde yürüyüş yapabilir, dinlenebilir, bisiklete binebilir veya kitap okuyabilirsiniz. Bolca fotoğraf çekeceğiniz alanlar bulunur.

Lozan Parkı - Ankara’da Gezilecek Yerler Listesi
Lozan Parkı – Ankara’da Gezilecek Yerler Listesi

29. Ankara Resim ve Heykel Müzesi

Ankara Resim ve Heykel Müzesi, Ankara’da en dikkat çeken müzelerdendir. En değerli heykel ve resimler sergilenmektedir. Ankara Resim ve Heykel Müzesi, Ankara şehrinin Ulus ilçesinde yer almaktadır.

Müze açılışı sabah 09:00 ile akşam 17:00 saatleri arasındadır. Müzeye girişlerde müze kartı kullanılabilir. Resim ve heykel müzesinde birbirinden eşsiz eserler bulabilirsiniz.

Ankara Resim ve Heykel Müzesi - Ankara’da Gezilecek Yerler Listesi
Ankara Resim ve Heykel Müzesi – Ankara’da Gezilecek Yerler Listesi

30. Haydar Aliyev parkı 

Haydar Aliyev parkı, Ankara’da gezilecek yerler arasında üst sırada yer alan parklardandır. Hem restoranı hem de çocuk parkı ile kafa dinleyebileceğiniz yerlerdendir. Ankara gezisinde görmeniz gereken köklü parklardandır.

Haydar Aliyev parkında fotoğraf çekebilirsiniz, kitap okumak, yürüyüş yapmak ve dinlenmek için tercih edebilirsiniz.

Haydar Aliyev parkı - Ankara’da Gezilecek Yerler Listesi
Haydar Aliyev parkı – Ankara’da Gezilecek Yerler Listesi

31. Ihlamur Vadisi

Ihlamur Vadisi, Ankara’da gezilecek en önemli parklardandır. Oldukça büyük ve ferah olan bir park olmasının yanı sıra birçok konsepti de bulunmaktadır. Ankara ilinin Keçiören ilçesinde yer alan bir parktır. 

Ihlamur parkı günün her saati ziyaretçilerini ağırlar. İstediğiniz zaman ziyaret edebilirsiniz. Ihlamur Vadisi parkı yeşilin en güzel tonlarını bulundurur.

Ihlamur Vadisi - Ankara’da Gezilecek Yerler Listesi
Ihlamur Vadisi – Ankara’da Gezilecek Yerler Listesi

32. Abdi İpekçi Parkı

Abdi İpekçi Parkı, Ankara’da gezilecek yerler içerisinde yer almaktadır. Abdi İpekçi Parkı, Ankara ilinin Çankaya ilçesinde yer almaktadır. Oldukça merkezi bir konuma sahiptir.

Geniş su yüzeyi ile Abdi İpekçi parkını mutlaka ziyaret etmelisiniz. Parkın en ilgi çeken eseri el şeklindeki heykeldir. Bu heykel önünde fotoğraf çekebilirsiniz.

Abdi İpekçi Parkı - Ankara’da Gezilecek Yerler Listesi
Abdi İpekçi Parkı – Ankara’da Gezilecek Yerler Listesi

33. Kanuni Parkı

Kanuni Parkı, Ankara’da gezilecek yerler içerisinde yer almaktadır. Kanuni, Ankara ilinin Keçiören ilçesinde yer almaktadır. Parkın etrafında birçok kafe ve restoran bulunur.

Süs havuzları ve eşsiz doğası ile Kanuni parkı görmeniz gerekenler listesinde yer alması gerekir. Kanunu parkı günün her saatinde açıktır.

Kanuni Parkı - Ankara’da Gezilecek Yerler Listesi
Kanuni Parkı – Ankara’da Gezilecek Yerler Listesi

34. Susuz Gölü

Susuz Gölü, Ankara doğasını en iyi şekilde yansıtan göller arasındadır. Susuz gölü, Ankara’da hem spor yapabileceğiniz hem de gezebileceğiniz yerlerdendir. Ankara ilinin Etimesgut ilçesinde yer almaktadır.

Çevresinde Göksu Parkı bulunur. Ayrıca bu parkta piknik yapabilir, fotoğraf çekebilir veya dilerseniz restoran ve kafelerde sevdiklerinizle vakit geçirebilirsiniz.

Susuz Gölü - Ankara’da Gezilecek Yerler Listesi
Susuz Gölü – Ankara’da Gezilecek Yerler Listesi

35. MKEK Sanayi ve Teknoloji Müzesi 

MKEK Sanayi ve Teknoloji Müzesi, en çok sevilen ilgi çeken müzeler arasında yer almaktadır. Hem ülkemizden hem de dünyanın dört bir yanından parçalar sergilenmektedir. MKEK Sanayi ve Teknoloji Müzesi, Ankara’nın Altındağ ilçesinde yer almaktadır.

MKEK Sanayi ve Teknoloji Müzesi, Pazartesi hariç her gün sabah 09.00 ile 17.00 arası açıktır. Ankara’da gezilecek yerler içerisinde yer almaktadır.

Sanayiye ait bilgileri ve geçmişteki yapılan çalışmalar ile Türkiye sanayi devrimini konu alır. Bu farklı müze mutlaka ziyaret edilmelidir.

MKEK Sanayi ve Teknoloji Müzesi  - Ankara’da Gezilecek Yerler Listesi
MKEK Sanayi ve Teknoloji Müzesi  – Ankara’da Gezilecek Yerler Listesi

36. Antik Roma Tiyatrosu

Antik Roma Tiyatrosu, hem ülkemizden hem de dünyadan tiyatro severlerin ziyaret ettiği yerler arasındadır. Dünyaca ünlü oyunlar sergilenmiştir. Ankara ilinin Çankaya ilçesinde yer almaktadır.

Roma eseri olan bu tiyatro eşsiz bir alandır. Günümüze kadar ulaşan bu eser Ankara’da mutlaka görülmelidir.

Antik Roma Tiyatrosu - Ankara’da Gezilecek Yerler Listesi
Antik Roma Tiyatrosu – Ankara’da Gezilecek Yerler Listesi

37. Ankara Aquapark Hoteli

Ankara Aquapark, ülkemizde en çeşitli kaydırak ve geniş havuzlara sahip olan bir yerdir. Ankara Aquapark, Ankarada gezilecek yerler içerisinde bulunmaktadır. Ankara ilinin Akyurt ilçesinde bulunaktadır.

Büyüklüğü ile birlikte sevdikleriniz ve ailenizle birlikte geleceğiniz bir yerdir. Ankara Aquapark oteli hafta içi veya hafta sonu ziyaret edilebilir.

Ankara Aquapark Hoteli - Ankara’da Gezilecek Yerler Listesi
Ankara Aquapark Hoteli – Ankara’da Gezilecek Yerler Listesi

38. Ahmet Hamdi Akseki Camii

Ahmet Hamdi Akseki Camii, Ankara’da yer alan en sevilen camiler arasındadır. Mimarisi ve köklü geçmişi ile ziyaret edilmesi gereken yerler arasındadır. Ankara ilinin Altındağ ilçesinde yer almaktadır.

Büyüklüğü ve ihtişamı ile modern bir duruşa sahiptir. Bu özel cami ibadet amaçlı veya ziyaret için gitmeniz gereken biryerdir.

Ahmet Hamdi Akseki Camii - Ankara’da Gezilecek Yerler Listesi
Ahmet Hamdi Akseki Camii – Ankara’da Gezilecek Yerler Listesi

39. Mogan Gölü 

Mogan Gölü, Ankara’da sevilen piknik alanları içerisindedir. Hem doğası hem de çevresindeki restoranları ile bilinen Mogan Gölü, Ankara’da gezilecek yerlerin başında yer almaktadır.

Mogan Gölü - Ankara’da Gezilecek Yerler Listesi
Mogan Gölü – Ankara’da Gezilecek Yerler Listesi

40. Atatürk Orman Çiftliği 

Atatürk orman çiftliği, ülkemizin değerli yerleri arasındadır. Atatürk’ün kurmuş olduğu bu çiftlik günümüzde küçültülse de halen gezip görülmesi gereken yerleri arasındadır. 

Atatürk Orman Çiftliği, Ankara’da gezilecek yerler listesinde ön sıralarda yer almaktadır. Hem lezzetli yiyecekleri hem de doğası ile görülmesi gereken yerlerdendir.

Atatürk Orman Çiftliği - Ankara’da Gezilecek Yerler Listesi
Atatürk Orman Çiftliği – Ankara’da Gezilecek Yerler Listesi

41. PTT Pul Müzesi

PTT Pul Müzesi, ülkemizde en çok dikkat çeken müzeler arasında yer almaktadır. Hem ülkemizden hem de dünyanın dört bir yanından toplanan pullar sergilenmektedir. PTT Pul Müzesi, Ankara’nın Altındağ ilçesinde yer almaktadır.

PTT Pul Müzesi, Pazartesi hariç her gün sabah 09.00 ile 17.00 arası açıktır. Ankara’da gezilecek yerler içerisinde yer almaktadır.

PTT Pul Müzesi - Ankara’da Gezilecek Yerler Listesi
PTT Pul Müzesi – Ankara’da Gezilecek Yerler Listesi

42. Alparslan Türkeş Parkı

Alparslan Türkeş Parkı, Ankara’da gezilecek yerler içerisinde yer almaktadır. Hem doğası hem de restoranları ile dikkat çekmektedir. Ankara ilinin Yenimahalle ilçesinde yer almaktadır. 

Alparslan Türkeş Parkı - Ankara’da Gezilecek Yerler Listesi
Alparslan Türkeş Parkı – Ankara’da Gezilecek Yerler Listesi

43. Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi 

Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi, Ankara’nın sevilen müzeleri arasında yer almaktadır. Müze içerisinde birçok koleksiyon sergilenmektedir. Ankara’nın Altındağ ilçesinde bulunur.

Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi - Ankara’da Gezilecek Yerler Listesi
Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi – Ankara’da Gezilecek Yerler Listesi

44. Türk Hava Kuvvetleri Müzesi

Türk Hava Kuvvetleri Müzesi, Ankara’da gezilecek yerler içerisindedir. Türk Hava Kuvvetlerinin geçmiş eserleri sergilenmektedir. Müze, oldukça etkileyici bir mimariye sahiptir. 

Türk Hava Kuvvetleri Müzesi, Ankara’nın Etimesgut ilçesinde yer almaktadır. Pazartesi hariç her gün açıktır. 

Türk Hava Kuvvetleri Müzesi - Ankara’da Gezilecek Yerler Listesi
Türk Hava Kuvvetleri Müzesi – Ankara’da Gezilecek Yerler Listesi

45. Elmadağ Kayak Müzesi

Elmadağ Kayak Müzesi, Ankara’nın en güzel ve merak edilen müzeleri arasında yer almaktadır. Elmadağ ilçesinin tüm geçmişini yansıtan bu müzeyi mutlaka görmenizi tavsiye ederiz. Müze, Ankara ilinin Elmadağ ilçesinde yer almaktadır.

Elmadağ Kayak Müzesi - Ankara’da Gezilecek Yerler Listesi
Elmadağ Kayak Müzesi – Ankara’da Gezilecek Yerler Listesi

46. Türk Tarih Müzesi ve Parkı

Türk Tarih Müzesi ve Parkı, hem yerli hem de yabancı ziyaretçilerin görmesi gereken yerlerdendir. Türk Tarih Müzesi ve Parkı, Türk tarihinin geçmişini yansıtmaktadır. Ankara ilinin Etimesgut ilçesinde yer almaktadır.

Türk Tarih Müzesi ve Parkı - Ankara’da Gezilecek Yerler Listesi
Türk Tarih Müzesi ve Parkı – Ankara’da Gezilecek Yerler Listesi

47. Gökyay Vakfı Satranç Müzesi

Gökyay Vakfı Satranç Müzesi, özellikle satranç sevenler için mutlaka görülmesi gereken müzeler arasında yer almaktadır. Gökyay Vakfı Satranç Müzesi, Ankara’nın Altındağ ilçesinde yer almaktadır.

Gökyay Vakfı Satranç Müzesi - Ankara’da Gezilecek Yerler Listesi
Gökyay Vakfı Satranç Müzesi – Ankara’da Gezilecek Yerler Listesi

48. Pembe Köşk

Pembe Köşk, tarihi İsmet İnönü’nün uzun yıllar boyu yaşadığı evler arasında yer almaktadır. Hem Cumhuriyet tarihini hem de ülkemizin tarihini yansıtmaktadır. Ankara ilinin Çankaya ilçesinde yer almaktadır. 

Pembe Köşk, Ankara’da gezilecek yerler içerisindedir. Hafta içi her gün açıktır. Hafta sonu ve hafta içi telefon edilerek rezervasyon yaptırılmalıdır. 

Pembe Köşk - Ankara’da Gezilecek Yerler Listesi
Pembe Köşk – Ankara’da Gezilecek Yerler Listesi

49. Osman Gazi Parkı

Osman Gazi Parkı, Ankara’da gezilecek yerler içerisinde yer almaktadır. Hem spor hem de eğlence amacı ile görülmesi gereken yerler içerisindedir. Ankara ilinin Keçiören ilçesinde yer almaktadır. 

Osman Gazi Parkı - Ankara’da Gezilecek Yerler Listesi
Osman Gazi Parkı – Ankara’da Gezilecek Yerler Listesi

50. Cin Ali Müzesi

Cin Ali Müzesi, özellikle çocuklar için mutlaka görülmesi gereken müzeler arasında yer almaktadır. Ankara’da gezilecek yerler içerisindedir. Cin Ali Müzesi, Ankara’nın Çankaya ilçesi içerisindedir.

Cin Ali Müzesi, Pazartesi hariç her gün açıktır. Müzeye gitmeden önce rezervasyon yaptırılmalıdır. 

Cin Ali Müzesi - Ankara’da Gezilecek Yerler Listesi
Cin Ali Müzesi – Ankara’da Gezilecek Yerler Listesi

Ankara’da Gezilecek En İyi 50 Yer

Ankara hakkında daha detaylı bilgi için Ankara Restoran önerileri ve Ankara’da Ne Yenir makalelerini inceleyebilirsiniz.

Mesaj bırak

Votre adresse e-mail ne sera pas publiée. Les champs obligatoires sont indiqués avec *