Adana’da Ne Yenir ? – En İyi 50 Yemek

Adana, Akdeniz mutfağını temsil eden yemek yemekleri ile hem yurt içi hem de yurt dışında nam salmış olan bir şehirdir. Adana deyince akıllara ilk gelen yemek kebap olsa da geleneksel birçok yemeği de bulunmaktadır.

Adana seyahatinizde tatmanız gereken birçok lezzet bulunmaktadır. Bu yazımızda, sizler için Adana en iyi yemek yiyebileceğiniz  50 yemeği sıraladık. Kebap yanındaki mezeleri ve Adana’nın en iyi doğal güzellikleri ile iç içe olabilirsiniz.

Nerede yenir yaşamak bu yazımızla keşfedebilirsiniz. Kaburgacı Yaşar usta, Kebapçı Mesut, Yeşil Kapı Kebap, Şırdancı Bedo, Kazım Büfe, Ciğerci Mahmut gibi bilinen ve popüler olan Adana’da o kadar farklı lezzetlerle her damak zevkine hitap eder.

Seyhan baraj gölü etrafını gezdikten sonra karnınızı doyurmak için bu lezzetleri keşfedebilirsiniz. Adana dan o kadar lezzetli tatlar bularak döneceksiniz ki mutlaka bir daha ziyaret etmek isteyeceksiniz. Ayrıca asla muzlu süt içmeden dönmeyin.

Not : Bu yazımızı okuduktan sonra Adana’nın en iyi restoranlarını keşfetmek için « Adana Restoranları » yazımıza bakmayı unutmayın.

Adana’da En İyi 50 Yemek

1. Adana Kebap

Adana kebap, en sevilen kebap türleri arasında yer almaktadır. Koyun eti ile yapılan Adana kebabı, herkesin damak lezzetine hitap eder.

Adana kebap, Adana ilinde bulabileceğiniz en çeşitli yemekler arasındadır. Adana ilinde kebap tüketirken restoran veya sokak lezzetleri içerisinde tüketimini tercih edebilirsiniz.

Adana Kebap - Adana'da ne yenir? – İyi 50 Yemek'te
Adana Kebap – Adana’da ne yenir? – İyi 50 Yemek’te

2. Ciger 

Ciğer, Adana da ne yenir listesinde mutlaka olması gereken bir yemektir. Lezzetli etleri ve sosları ile bilinen ciğer yemeği, Adana pişiriliyor.

Adana ili içinde bulabileceğiniz oldukça kaliteli ve popüler ciğer restoranları bulunmaktadır. Adana’da 100 yılı aşkın süredir tüketilen ciğer enfes bir lezzettir.

Ciğer - Adana'da ne yenir? – İyi 50 Yemek'te
Ciğer – Adana’da ne yenir? – İyi 50 Yemek’te

3. Şırdan Dolması 

Şırdan dolması, Adana ili ile özdeşleşmiş olan yemeklerin başında gelir. Şırdan, Adana’nın her yerinde Adana usulü bilinen yapılır.

Şırdan dolması, Adana’nın birçok restoranında, lokantasında ve sokak satıcılarında bulabileceğiniz lezzetler arasında. Şırdan dolması tüketirken seçeceğiniz yerin hijyenine da dikkat etmenizde fayda vardır.

Şırdan Dolması - Adana'da ne Yenir? – İyi 50 Yemek'te
Şırdan Dolması – Adana’da ne Yenir? – İyi 50 Yemek’te

4. Kırkkat 

Kırkkat, Adana’da meşhur olan sakatat çeşitleri arasında yer almaktadır. Kırkkat, Adana usulü oldukça hızlı bir şekilde hazırlanmaktadır.

Kırkkat, Adana da ne yenir listesinde mutlaka olması gereken yemekler arasında yer almaktadır. Kırkkat yemeğini, Adana’da yer alan birçok şırdancı lokantasında bulabilirsiniz.

Kırkkat - Adana'da ne Yenir? – İyi 50 Yemek'te
Kırkkat – Adana’da ne Yenir? – İyi 50 Yemek’te

5. Analıkızlı 

Analıkızlı yemeği, Adana usulü hazırlanan yemeklerin başında gelmektedir. Analıkızlı yemeğinin kökeni oldukça eskiye dayanmaktadır.

Geleneksel yemekler içerisinde yer alan analıkızlı, Adana ilinin ev yemekleri yapan restoranlarında bulabileceğiniz yemekler içerisindedir.

Analıkızlı - Adana'da ne Yenir? – İyi 50 Yemek'te
Analıkızlı – Adana’da ne Yenir? – En İyi 50 Yemek

6. Adana Usulü İçli Köfte 

Adana Usulü İçli Köfte, Adana ilinde meşhur yemekler arasındadır. İçli köfte, neredeyse her insanın damak zevkine uygun olan geleneksel yemekler arasındadır. İçli köfte severlerin Adana usulü içli köfte yemeğini de mutlaka denemesi gerekmektedir. 

Adana usulü içli köfte, Adana da ne yenir listesinde olması gereken bir yemektir. Adana’da yer alan her restoranda, lokantada olması gereken bir yemektir.

Adana Usulü İçli Köfte - Adana'da ne Yenir? – İyi 50 Yemek'te
Adana Usulü İçli Köfte – Adana’da ne Yenir? – En İyi 50 Yemek                    

7. Fellah Köftesi 

Fellah köftesi, Adana ilinde en çok bulabileceğiniz yemekler arasında yer almaktadır. Geleneksel ve lezzetli yemeklerin başında yer alan fellah köftesi, Adana da ne yenir listesinde olması gereken bir yemektir. 

Fellah köftesi, Adana ilinde yer alan ev yemekleri restoranı ve sokak satıcılarında bulabileceğiniz bir yemektir.

Fellah Köftesi - Adana'da ne Yenir? – İyi 50 Yemek'te
Fellah Köftesi – Adana’da ne Yenir? – En İyi 50 Yemek

8. Adana Usulü Lahmacun 

Adana usulü lahmacun, Adana’ya özgü olan en lezzetli yemeklerin başında yer almaktadır. Adana usulü yapılan lahmacun hem baharat hem de kalite açısından mükemmeldir.

Adana usulü lahmacun, Adana’nın birçok yerinde bulabileceğiniz lezzetler arasındadır. Adana’ya ziyarete gelen ziyaretçilerin mutlaka denemesi gereken bir yemektir.

Adana Usulü Lahmacun - Adana'da ne Yenir? – İyi 50 Yemek'te
Adana Usulü Lahmacun – Adana’da ne Yenir? – En İyi 50 Yemek

9. Adana Usulü Su Böreği 

Su böreği, ülkemizin sevilen geleneksel tatları arasında yer almaktadır. Adana usulü su böreğinde ise farklı 3 adet peynir bulunmaktadır ve baklava hamurundan hazırlanmaktadır.

Adana usulü su böreği, Adana da ne yenir listesinde olması gereken bir yemektir. Adana ilinde su böreğini birçok lokanta ve restoranda lezzetli bir şekilde bulabilirsiniz.

Adana Usulü Su Böreği - Adana'da ne Yenir? – İyi 50 Yemek'te
Adana Usulü Su Böreği – Adana’da ne Yenir? – İyi 50 Yemek’te

10. Sıkma

Sıkma, Adana’nın en yöresel yemekleri arasında yer almaktadır. Hamur işi yiyecekleri arasında yer alır. Sıkma yemeği, içerisinde 3 farklı peynir bulunmaktadır ve oldukça lezzetlidir.

Sıkma, Adana ilinde yer alan birçok geleneksel kafe ve restoranda bulabileceğiniz bir yemektir.

Sıkma - Adana'da ne Yenir? – İyi 50 Yemek'te
Sıkma – Adana’da ne Yenir? – İyi 50 Yemek’te

11. Adana Simidi 

Adana simidi, Adana şehri içerisinde en çok tüketilen lezzetlerin başında yer almaktadır. Kahvaltıların vazgeçilmezi olan simidi, Adana’da ilinde denemelisiniz.

Adana simidi, Adana da ne yenir listesinde olması gerekir. Adana ilinde yer alan birçok fırın, pastane ve sokak satıcılarında bulabileceğiniz bir lezzettir.

Adana Simidi - Adana'da ne yenir? – İyi 50 Yemek'te
Adana Simidi – Adana’da ne yenir? – İyi 50 Yemek’te

12. Kokoreç 

Kokoreç, Adana’nın her yerinde sevilen bir lezzet olsa da Adana usulu soslu ve baharatlı kokoreci mutlaka denemelisiniz. Sakatat yemekleriyle bilinen Adana’da kokoreç bulabileceğiniz birçok restoran vardır.

Kokoreç - Adana'da ne Yenir? – İyi 50 Yemek'te
Kokoreç – Adana’da ne Yenir? – İyi 50 Yemek’te

13. Mumbar

Adana da ne yenir listesinde olması gereken lezzetlerden bir tanesi de mumbar yemeğidir. Adana’da tüketilmesi gereken yemeklerden bir diğeri de mumbardır.

Mumbar, Adana şehrinde kolay bir şekilde bulabileceğiniz yemekler arasındadır. Adana restoranları, lokantaları ve sokak satıcılarında bulabilirsiniz.

Mumbar - Adana'da ne Yenir? – İyi 50 Yemek'te
Mumbar – Adana’da ne Yenir? – En İyi 50 Yemek

14. Tavuk Dürüm 

Tavuk dürüm, Adana da ne yenir listesinde mutlaka olması gereken bir yemektir. Adana usulü hazırlanan tavuk dürüm hem daha baharatlı hem de daha lezzetlidir.

Tavuk dürüm, Adana ilinde kolaylıkla bulabileceğiniz popüler ve ekonomik bir lezzettir.

Tavuk Dürüm - Adana'da ne Yenir? – İyi 50 Yemek'te
Tavuk Dürüm – Adana’da ne Yenir? – En İyi 50 Yemek

15. Kaburga

Adana da ne yenir listesinde olması gereken lezzetlerin başında kaburga yemekleri gelmektedir. Kaburga yemekleri hem lezzetli hem de sağlıklıdır.

Adana’nın geleneksel ve meşhur yemekleri kaburgadan yapılmaktadır. Adana ilinde bulabileceğiniz birçok sakatat restoranında kaburga yemekleri hazırlanmaktadır.

Kaburga - Adana'da ne yenir? – İyi 50 Yemek'te
Kaburga – Adana’da ne Yenir? – En İyi 50 Yemek

16. Külbastı

Külbastı, Adana ilinde meşhur olan yemeklerin başında yer almaktadır. Kuzu eti ve şehriyeli pirinç pilavı ile hazırlanan külbastı yemeği, Adana’da yenilebilecek en lezzetli yemekler arasındadır.

Külbastı, Adana’nın meşhur restoran, lokanta yerlerinde kolayca bulabileceğiniz lezzetli bir yemektir.

Külbastı - Adana'da ne Yenir? – İyi 50 Yemek'te
Külbastı – Adana’da ne Yenir? – En İyi 50 Yemek 

17. Kaz Başı 

Kaz başı, Adana’da hazırlanan geleneksel yemeklerin ana malzemeleri arasındadır. Hem kokusu hem de yumuşaklığı ile hazırlanan yemekler oldukça lezzetlidir.

Kaz başı, Adana da ne yenir listesinde olması gereken bir yemektir. Kaz başı kullanılarak yemek hazırlayan birçok restoran bulunur.

Kaz Başı - Adana'da ne Yenir? – İyi 50 Yemek'te
Kaz Başı – Adana’da ne Yenir? – En İyi 50 Yemek

18. Sarımsaklı Fıstık Köfte 

Sarımsaklı fıstık köfte, Adana ili ile özdeşleşmiş olan yemeklerin başında yer almaktadır. Sarımsak ve fıstığın birleştiği köfte yemeği, her damak zevkine uyacaktır.

Sarımsaklı fıstık köfte, Adana’da yer alan birçok restoranda bulabileceğiniz bir yemektir.

Sarımsaklı Fıstık Köfte - Adana'da ne Yenir? – İyi 50 Yemek'te
Sarımsaklı Fıstık Köfte – Adana’da ne Yenir? – En İyi 50 Yemek

19. Karın Dolması 

Karın dolması, işkembe malzemesinden yapılan geleneksel yemeklerin başında yer almaktadır. Sos kullanılarak hazırlanan karın dolması, Adana da ne yenir listesinde yer alan bir yemektir.

Karın dolması, Adana ilinde yer alan birçok restoran ve ev yemeği lokantasında hazırlanmaktadır.

Karın Dolma - Adana’da ne Yenir? – En İyi 50 Yemek
Karın Dolma – Adana’da ne Yenir? – En İyi 50 Yemek

20. İşkembe Dolması 

İşkembe dolması, Adana ilinde meşhur dolmalar arasında yer almaktadır. İşkembe ve birçok sakat yemek yemeğinde ile Adana’da birçok yerde bu yemekleri bulabilirsiniz.

İşkembe Dolması - Adana'da ne Yenir? – İyi 50 Yemek'te
İşkembe Dolması – Adana’da ne Yenir? – İyi 50 Yemek’te

21. Eşkili Topalak 

Eşkili Topalak, Adana’nın yöresel lezzetleri arasında yer almaktadır. Köklü bir yemek olan eşkili topalak yemeği, Adana usulü yoğun nohut ve kemik ile yapılmaktadır.

Eşkili topalak, Adana da ne yenir listesinde olması gereken bir yemektir. Eşkili topalak, Adana’da yer alan birçok restoran, lokantada bulabileceğiniz bir yemektir.

Eşkili Topalak - Adana'da ne Yenir? – İyi 50 Yemek'te
Eşkili Topalak – Adana’da ne Yenir? – İyi 50 Yemek’te

22. Bamya Dolması 

Bamya Dolması, Adana’da meşhur olarak yapılan yöresel bir lezzettir. Baharatları ile bilinen bamya dolması, her insanın damak zevkine uyan bir yemektir.

Bamya Dolması, Adana da ne yenir listesinde olması gereken bir yemektir. Yemek, hem sağlık açısından hem de besleyicilik ile oldukça lezzetlidir.

Bamya Dolması - Adana'da ne Yenir? – İyi 50 Yemek'te
Bamya Dolması – Adana’da ne Yenir? – İyi 50 Yemek’te

23. Biberli Ekmek

Biberli ekmek, Adana’da en meşhur olan yemekler arasındadır. Biberi ve baharatı ile bilinen Adana kentinde bulabileceğiniz lezzetli yiyecekler arasındadır. Biberli Ekmek, sokak satıcılarında bulabileceğiniz seçenekler arasındadır.

Biberli Ekmek - Adana'da ne Yenir? – İyi 50 Yemek'te
Biberli Ekmek – Adana’da ne Yenir? – En İyi 50 Yemek

24. Kabak Çintmesi 

Kabak Çintmesi, Adana yöresine ait olan lezzetli yemeklerin başında yer almaktadır. Kabak çintmesi, Adana usulü hazırlanan lezzetli ve köklü bir yemektir. Adana yöresinden ülkemize yayılmıştır.

Kabak Çintmesi, Adana ilinde yer alan ve ev yemekleri yapan tüm restoranlarda bulabileceğiniz bir yemektir.

Kabak Çintme - Adana'da ne Yenir? – İyi 50 Yemek'te
Kabak Çintme – Adana’da ne Yenir? – En İyi 50 Yemek

25. Sarımsaklı Köfte 

Sarımsaklı köfte, Adana yöresine ait olan yemeklerin başında yer almaktadır. Sokak satıcılarında da rahat bir şekilde bulabileceğiniz lezzetli sarımsaklı köfte, her Adana ziyaretçisinin tatması gereken bir yemektir.

Sarımsaklı Köfte - Adana'da ne Yenir? – İyi 50 Yemek'te
Sarımsaklı Köfte – Adana’da ne Yenir? – En İyi 50 Yemek

26. Adana Kısırı

Kısır, ülkemizde yer alan her şehirde yapılan geleneksel bir Türk yemeğidir. Hem oldukça hafif hem de oldukça sağlıklı bir yemektir.

Adana ilinde yer alan kısır, Adana usulü ile hazırlanan yöresel bir yemektir. Esmer bulgur ile hazırlanmaktadır. Adana kısırı, Adana’da yer alan ev yemekleri lokantalarında bulabileceğiniz bir yemektir.

Adana Kısırı - Adana'da ne Yenir? – İyi 50 Yemek'te
Adana Kısırı – Adana’da ne Yenir? – En İyi 50 Yemek

27. Tahinli Lahana Sarması 

Tahinli lahana sarması, Adana’da meşhur yemekler arasındadır. Tahinli lahana sarması, oldukça besleyici ve lezzetli bir yemektir.

Tahinli Lahana Sarması zahmetli yapılan yemekler arasındadır. Adana da ne yenir listesinde mutlaka olması gereken yemekler vardır.

Tahinli Lahana Sarması - Adana'da ne Yenir? – İyi 50 Yemek'te
Tahinli Lahana Sarması – Adana’da ne Yenir? – İyi 50 Yemek’te

28. Vardabit Paçası 

Vardabit Paçası, Adana ilinde yer alan ünlü yemekler arasında yer almaktadır. Vardabit paçası, kuru fasulye ile yapılan sağlıklı bir yemektir.

Vardabit Paçası, Adana ilinde kolay bulabileceğiniz bir yemek değildir. Yemek, Adana ilinde yer alan birçok ev yemeği restoranında hazırlanmaktadır.

Vardabit Paçası - Adana'da ne Yenir? – İyi 50 Yemek'te
Vardabit Paçası – Adana’da ne Yenir? – İyi 50 Yemek’te

29. Gül Mantı 

Gül mantı, hem göz doyurucu hem de lezzetli yemeklerin başında gelmektedir. Gül mantı, oldukça zahmetli bir şekilde hazırlanmaktadır.

Gül mantı, Adana da ne yenir listesinde olması gereken bir yemektir. Adana ilinde yer alan restoran ve lokantalarda bulunabilecek bir yemektir.

Gül Mantı - Adana'da ne Yenir? – İyi 50 Yemek'te
Gül Mantı – Adana’da ne Yenir? – En İyi 50 Yemek

30. Kabak Yemeği 

Kabak ve birçok sebze yemeği Adana’da meşhur yemekler arasındadır. Akdeniz havası ile olgunlaşan sebzelerin tadı çok daha lezzetli olmaktadır. 

Kabak yemeğini bir de Adana lokanta ve restoranlarında denemenizi önermekteyiz.

Kabak Yemeği - Adana'da ne Yenir? – İyi 50 Yemek'te
Kabak Yemeği – Adana’da ne Yenir? – En İyi 50 Yemek 

31. Ezogelin Çorbası 

Ezogelin çorbası, Adana da ne yenir listesinde yer alması gereken geleneksel bir çorbadır. Baharatları ve yapım tarzı, Adana usulünde çok daha yoğundur. Adana ilinde mutlaka denemeniz gereken bir corbadır.

Ezogelin Çorbası - Adana'da ne Yenir? – İyi 50 Yemek'te
Ezogelin Çorbası – Adana’da ne Yenir? – İyi 50 Yemek’te

32. Kamhi Çorbası

Kamhi çorbası, nohut, bulgur ve kuşbaşı ile yöresel çorbaların başında yer alır. Adana mutfağına ait olan kamhi çorbası, hem içerikli hem de oldukça kıvamlı bir yemektir.

Kamhi çorbası, Adana da ne yenir listesinde olması gereken bir lezzettir. Adana ikinde yer alan birçok çorbacı ve lokantada bulabileceğiniz bir çorbadır.

Kamhi Çorbası - Adana'da ne Yenir? – İyi 50 Yemek'te
Kamhi Çorbası – Adana’da ne Yenir? – İyi 50 Yemek’te

33. Ispanak Başı 

Ispanak Başı, Adana’da yiyebileceğiniz en sağlıklı ve besleyici yemekler arasında yer almaktadır. Ispanak, demir ve mineral değerleri mutlaka tüketilmesi gereken besinlerdendir.

Ispanak başı yemeği, Adana da ne yenir listesinde olması gereken zeytinyağlı bir sebze yemeğidir.

İspanak Başı - Adana'da ne Yenir? – İyi 50 Yemek'te
İspanak Başı – Adana’da ne Yenir? – İyi 50 Yemek’te

34. Babagannuş 

Babagannuş, biber ve patlıcan közlenmesi ile sınır dışı mezeler arasında yer almaktadır. Babagannuş mezesi, Adana ilinde yer alan birçok geleneksel yemeğin yanında ikram edilmektedir.

Babagannuş - Adana'da ne Yenir? – İyi 50 Yemek'te
Babagannuş – Adana’da ne Yenir? – İyi 50 Yemek’te

35. Süllüm 

Süllüm, ebegümeci bitkisinden elde edilen salata türlerinin içerisinde yer almaktadır. Adana ilinde yetişen ebegümeci bitkisinin salatası da mutlaka denenmelidir. 

Süllüm, Adana da ne yenir listesinde olması gereken bir salatadır.

Süllüm - Adana'da ne Yenir? – İyi 50 Yemek'te
Süllüm – Adana’da ne Yenir? – İyi 50 Yemek’te

36. Paşa Çorbası 

Paça çorbası, Adana’nın geleneksel çorbaları içerisinde yer almaktadır. Sakatat alanında ünlü olan Adana ilinde paça çorbası lezzetli çok daha yüksektir.

Paça çorbası, Adana da ne yenir listesinde olması gereken bir çorbadır. Adana’da yer alan restoran ve lokantalarda kolayca bulabileceğiniz bir lezzettir.

Paça Çorbası - Adana'da ne Yenir? – İyi 50 Yemek'te
Paça Çorbası – Adana’da ne Yenir? – İyi 50 Yemek’te

37. Yüksel Çorbası

Yüksük Çorbası, Anadolu ve Akdeniz bölgesindeki tüketilen yemekleri içerir. Her yörede farklı yapılış şekli bulunan yüksük çorbası, Adana’da yer alan birçok lokanta ve restoranlarda yemek bulunur.

Yüksük Çorbası - Adana'da ne Yenir? – İyi 50 Yemek'te
Yüksük Çorbası – Adana’da ne Yenir? – İyi 50 Yemek’te

38. Kelle Söğüş Dürüm 

Adana, sakatat yemekleri ile ünlüdür. Kelle söğüş dürüm ise en doğru seçim olabilir. Kelle söğüş dürüm yiyecekler için Adana gezisi kesinlikle en lezzeti şekli ile unutulmazdır.

Kelle söğüş dürüm, Adana ilinde sokak satıcısı ve birçok restoranla bulunabilecek bir lezzettir.

Kelle Söğüş Dürüm - Adana'da ne Yenir? – İyi 50 Yemek'te
Kelle Söğüş Dürüm – Adana’da ne Yenir? – İyi 50 Yemek’te

39. Acebek Tarator

Acebek Taratoru, Adana ilinde meşhur mezeler arasında yer almaktadır. Meze içerisinde rendelenmiş havuç, ceviz içi, sarımsak vardır.

Acebek Tarator, Adana ilinde en çok sevilen mezeler arasında yer almaktadır. Tarator, birçok yemeğin yanında ikram edilen mezeler arasında yer alıyor.

Acebek Terator - Adana'da ne Yenir? – İyi 50 Yemek'te
Acebek Terator – Adana’da ne Yenir? – İyi 50 Yemek’te

40. Karakuş 

Karakuş, Adana yöresine ait olan lezzetli tatlıların başında yer almaktadır. Karakuş tatlısı içerisinde yufka hamuru bulunmaktadır.

Karakuş tatlısı, Adana da ne yenir listesinde yer alması gereken bir tatlıdır. Tatlı, Adana şehrinde yer alan birçok tatlı restoranında bulunmaktadır.

Karakuş - Adana'da ne Yenir? – İyi 50 Yemek'te
Karakuş – Adana’da ne Yenir? – En İyi 50 Yemek

41. Kedibatmaz 

Kedibatmaz, Adana usulü unlu tatlılar arasında yer almaktadır. Geleneksel Türk mutfağında yer alan meşhur tatlılar içerisindedir.

Kedibatmaz tatlısı, Adana ilinde yer alan birçok sokak satıcısı ve restoran hazırlanmaktadır. Adana seyahatinde mutlaka denemeniz gereken bir lezzettir.

Kedibatmaz - Adana'da ne yenir? – İyi 50 Yemek'te
Kedibatmaz – Adana’da ne Yenir? – En İyi 50 Yemek

42. Bici Bici 

Bici Bici, Adana ililine ait olan serinletici içeceklerin başında yer alıyor. Şekli ile de oldukça popüler olan bici bici, Adana ilinde en kolay bulabileceğiniz içecekler arasındadır.

Bici Bici - Adana'da ne Yenir? – İyi 50 Yemek'te
Bici Bici – Adana’da ne Yenir? – İyi 50 Yemek’te

43. Salgam

Şalgam, Adana ilinde meşhur olan içeceklerin başında yer almaktadır. Adana ilinde meşhur olan yemeklerin yanında tüketilen bir içecektir.

Şalgam, besin değeri yüksek olan bir içecektir. Adana ilinde her adımınızın başında bulabileceğiniz lezzetler arasında.

Şalgam - Adana'da ne Yenir? – İyi 50 Yemek'te
Şalgam – Adana’da ne Yenir? – İyi 50 Yemek’te

44. Cezerye 

Cezerye, uygulamanın dört bir yanında popüler olan bir yiyecektir. Adana ili ile özdeşleşmiş olan cezerye, Adana’da kolay bir şekilde bulabileceğiniz lezzetler arasında.

Cezerye - Adana'da ne Yenir? – İyi 50 Yemek'te
Cezerye – Adana’da ne Yenir? – En İyi 50 Yemek

45. Şöbiyet

Şöbiyet tatlısı, Adana ilinde en çok sevilen tatlılar arasında yer almaktadır. Özel günlerde özellikle tüketilen şöbiyet tatlısı için meşhur birçok restoran da bulunmaktadır.

Şöbiyet tatlısı da tamamen Adana usulü bir şekilde yapılmaktadır. Tatlıyı birçok Adana restoran ve lokantacısında bulabilirsiniz.

Şöbiyet - Adana'da ne Yenir? – İyi 50 Yemek'te
Şöbiyet – Adana’da ne Yenir? – En İyi 50 Yemek

46. Baklava 

Baklava, Adana da ne yenir listesinde yer alan lezzetli tatlılar arasında yer almaktadır. Adana ilinde yapılan baklava çeşitliliği de oldukça zengindir.

Baklava, Adana da ne yenir listesinde olması gereken bir tatlıdır. Adana’da yer alan birçok baklavacı, tatlıcı ve sokak satıcısından bulabilirsiniz.

Baklava - Adana'da ne yenir? – İyi 50 Yemek'te
Baklava – Adana’da ne Yenir? – En İyi 50 Yemek

47. Halka Tatlısı 

Halka tatlısı, Adana ilinde bulabileceğiniz en lezzetli tatlılar arasında yer almaktadır. Adana, her sokağın başında bulabileceğiniz sokak tatlıları arasında yer almaktadır.

Halka tatlısı, Adana ilinin her ilçesi, sokak satıcılarında, lokantalarda bulabileceğiniz tatlılar arasındadır.

Halka Tatlısı - Adana'da ne Yenir? – İyi 50 Yemek'te
Halka Tatlısı – Adana’da ne Yenir? – İyi 50 Yemek’te

48. Burma Tatlısı 

Burma Tatlısı, Adana yöresine ait olan şerbetli tatlılar içerisinde yer almaktadır. Tatlı, Adana ilinde yer alan birçok tatlı restoranı ve lokantasında seçenekleri arasında.

Burma Tatlısı - Adana'da ne Yenir? – İyi 50 Yemek'te
Burma Tatlısı – Adana’da ne Yenir? – İyi 50 Yemek’te

49. Künefe

Künefe, Adana ilinin yöresel lezzetleri arasında yer almaktadır. Tatlı, hamur ve şerbet adası hazırlanmaktadır.

Künefe, Adana da ne yenir listesinde olması gereken bir tatlıdır. Sokak satıcılarında, lokantada ve tatlı restoranında bulabileceğiniz bir tatlıdır.

Künefe - Adana'da ne yenir? – İyi 50 Yemek'te
Künefe – Adana’da ne yenir? – İyi 50 Yemek’te

50. Karsambaç Çamlıyayla 

Karsambaç Çamlıyayla, Adana yöresine ait olan ünlü kar helvaları arasında yer almaktadır. Karsambaç Çamlıyayla, top, şurup ve kar ile hazırlanan bir helva türüdür.

Karsambaç Çamlıyayla - Adana'da ne Yenir? – İyi 50 Yemek'te
Karsambaç Çamlıyayla – Adana’da ne Yenir? – İyi 50 Yemek’te

Adana’da En İyi Yemekler

Adana ne yenir önerilerini öğrendikten sonra Adana hakkında daha detaylı bilgi için Adana Gezilecek Yerler önerileri ve Adana Otelleri makalelerini inceleyebilirsiniz.

Mesaj bırak

Votre adresse e-mail ne sera pas publiée. Les champs obligatoires sont indiqués avec *