Konya’da Ne Yenir ? – En İyi 30 Yemek

Konya, ülkemizin İç Anadolu bölgesinde yer alan tarihi kentlerimiz arasında yer almaktadır. Konya ilinde gezip görülecek birçok doğal ve tarihi yer bulunmasının yanı sıra Konya gezilerinde köklü lezzetlerini de tatmak gerekmektedir. 

Konya etli ekmeği, küflü peyniri, yağ somunu gibi eşsiz diğer lezzetler Vedat Milor tarafından tanıtılan yerlerde lezzete yolculuğa davet eder. Nerede yenir ve nasıl servis ediliyor şeklinden tüm Konya lezzetlerini damak zevkinize uygun bir şekilde tercih edebileceğiniz taş fırın, restoran veya pide salonu gibi birbirinden farklı mekanlar bulunur.

Konya, geleneksel lezzetleri ile bilinen bir şehir olması sebebi ile Konya seyahatinizde tatmanız gereken lezzetleri sizler için derledik. Konya’nın en bilinen lezzeti Etli Ekmek olsa da geleneksel birçok yemeği de bulunmaktadır. 

Not: Bu yazımızı okuduktan sonra Konya en iyi restoranlarını keşfetmek için « Konya Restoran » yazımıza bakmayı unutmayın.

Konya’da En İyi 30 Yemek

1. Etli Ekmek

Etli ekmek, Konya ili ile özdeşmiş olan lezzetli ve geleneksel bir yemektir. Konya’nın her bir restoranında ve sokak tezgahında bulunan etli ekmek yemeği, dünyanın birçok köşesinde de satılmaktadır. 

Konya ne yenir listesinin ilk sırasında olması gereken etli ekmek, Konya’ya özgü bir şekilde evde de hazırlanabilmektedir. 

Etli ekmek, hem yurt içi hem de yurt dışı misafirlerin Konya gezisinde mutlaka tattığı lezzetler arasındadır. 

Etli Ekmek - Konya’da Ne Yenir?
Etli Ekmek – Konya’da Ne Yenir?

2. Fırın Kebabı

Fırın Kebabı, Konya ile özdeşleşmiş olan meşhur yemekler arasında yer almaktadır. Ülkemizin dört bir yanında hazırlansa da Konya kültürüne aittir. 

Fırın Kebabı, Konya ilinin dört bir yanında hazırlanmaktadır. Kebap içerisinde ön kol ve kaburga eti, kuzu eti kullanılmaktadır. Konya ne yenir listesinde olması gereken bir lezzettir. 

Fırın Kebabı - Konya’da Ne Yenir?
Fırın Kebabı – Konya’da Ne Yenir?

3. Tirit

Tirit yemeği, Türk mutfağının en eski Anadolu yemekleri arasında yer almaktadır. Tirit yemeği içerisinde pide, et, sarımsak ve soğan yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. 

Tirit, Konya kültürü ile özdeşleşmiş olan bir diğer yemektir. Konya’nın pek çok restoranında hazırlanmaktadır. Konya ne yenir listesinde ön sıralarda olması gereken geleneksel bir yemektir. 

Tirit – Konya’da Ne Yenir?

4. Çebiç

Çebiç, Konya’nın meşhur yemekleri arasında yer almaktadır. Çebiç yemeği içerisinde kuzu ciğeri bulunmaktadır. Tandırda pişirilerek hazırlanan bu yemeğin kökeni oldukça eski bir döneme uzanmaktadır.

Çebiç, geleneksel yemekler arasında yer alsa da günümüzde Konya ili civarında birçok et restoranında da halen pilav ile servis edilmektedir.

çebiç - Konya’da Ne Yenir?
çebiç – Konya’da Ne Yenir?

5. Düğün Pilavı

Düğün Pilavı, Konya kültürüne ait bir yemektir. Et, nohut ve pirinç ile hazırlanan düğün pilavı, ülkemizin dört bir yanında yaygın olarak tüketilmektedir. 

Düğün pilavı, ülkemizin dört bir yanında hazırlansa da Konya usulü hazırlanan düğün pilavı, Konya’da sokak lezzetleri arasında yer alan bir yemektir. Konya ne yenir listesine eklememiz gereken bir yemektir.

Düğün Pilavı - Konya’da Ne Yenir?
Düğün Pilavı – Konya’da Ne Yenir?

6. Sac Böreği

Sac böreği, Konya ne yenir listesinin üst sıralarında olması gereken geleneksel bir lezzettir. Konya’da en sevilen hamur işi yemekleri arasında yer akan sac böreği ıspanak ve peynir kullanarak hazırlanmaktadır. 

Sac Böreği - Konya’da Ne Yenir?
Sac Böreği – Konya’da Ne Yenir?

7. Papara

Papara, Konya ile özdeşlemiş olan geleneksel bir yemektir. Köklü geçmişi ile bilinen bu yemek, bayat ekmekler ile hazırlanan eski usul bir lezzettir. 

Papara yemeği, kuşbaşı, yoğurt ve ekmek ile hazırlanmaktadır. Lezzeti yüksek olan bu yemek, Konya’nın birçok bölgesinde halen hazırlanmaktadır. 

Papara – Konya’da Ne Yenir?

8. Mevlana Böreği

Mevlana böreği, Konya’nın meşhur yemekleri arasında yer almaktadır. Konya ile özdeşleşmiş olan Mevlana böreği, üçgen şeklinde pişirilmektedir. Konya ne yenir listesinde mutlaka olması gereken tatlar arasındadır. 

Mevlana böreği, Konya ilinde yer alan hem merkezi hem de kırsal kesimlerde yer alan birçok kafe ve restoranda bulunmaktadır. 

Mevlana Böreği - Konya’da Ne Yenir?
Mevlana Böreği – Konya’da Ne Yenir?

9. Batırık

Batırık, Türkiye’nin genelinde mercimek köftesi olarak adlandırılmaktadır. Batırık, Konya usulü hazırlanan bir köftedir. Mercimek köftesinden ayrılan birçok malzemesi bulunmaktadır. 

Batırık, Konya ilinde yer alan ev yemeği yapan lokantalarda bulunan lezzetler arasındadır. 

Batırık - Konya’da Ne Yenir?
Batırık – Konya’da Ne Yenir?

10. Kabak Kayganası

Kabak kayganası, Konya yöresine ait olan meşhur yemekler arasındadır. Hem akşam hem de sabah tüketilen kabak kayganası içerisinde dereotunun tadını doya doya alabilirsiniz. 

Kabak kayganası, Konya ne yenir listesinde mutlaka olması gereken geleneksel yemekler arasındadır. 

Kabak Kayganası - Konya’da Ne Yenir?
Kabak Kayganası – Konya’da Ne Yenir?

11. Yufkalı Tandır Böreği

Yufkalı tandır böreği, ülkemizin dört bir yanında hazırlanan bir yemek olsa da asıl memleketi İç Anadolu bölgesidir. Konya’nın meşhur tandır böreği, tadanları oldukça etkilemektedir. Konya usulü hazırlanan sunumu da oldukça dikkat çekicidir. 

Yufkalı tandır böreği, Konya ne yenir listesine mutlaka eklenmelidir. Konya’da yer alan birçok lokanta ve restoranda bulabileceğiniz lezzetlerdendir. 

Yufkalı Tandır Böreği - Konya’da Ne Yenir?
Yufkalı Tandır Böreği – Konya’da Ne Yenir?

12. Konya Çöreği

Konya çöreği, hem kahve yanında hem de öğle aralarında tüketilen lezzetler arasındadır. Mahlep kullanılarak hazırlanan bu çörek, Konya’nın birçok fırın ve pastanesinde bulunmaktadır. 

Konya çöreği, Konya ne yenir listesinde olması gereken lezzetler arasındadır. Konya’da birçok lokal kafe içerisinde de servis edilmektedir. 

Konya Çöreği - Konya’da Ne Yenir?
Konya Çöreği – Konya’da Ne Yenir?

13. Arabaşı Çorbası

Arabaşı çorbası, İç Anadolu bölgesinde yaygın bir şekilde tüketilen çorbalar arasında yer almaktadır. Konya usulü arabaşı ise daha farklı bir şekilde hazırlanmaktadır. Konya usulü arabaşı çorbası, birçok lokanta ve restoranda bulunmaktadır. 

Arabaşı Çorbası - Konya’da Ne Yenir?
Arabaşı Çorbası – Konya’da Ne Yenir?

14. Bamya Çorbası

Bamya çorbası, Konya yöresine ait olan lezzetli çorbaların başında gelmektedir. Dana eti kullanılarak yapılan bamya çorbası, hem lezzetli hem de oldukça doyurucudur. 

Bamya çorbası, mutlaka Konya iline ziyarete gelmiş kişilerin denemesi gereken lezzetler arasındadır. Konya’nın birçok yerinde bulabileceğiniz lezzetler arasındadır. 

Bamya Çorbası - Konya’da Ne Yenir?
Bamya Çorbası – Konya’da Ne Yenir?

15. Etli Topalak Çorbası

Etli topalak çorbası, Türk mutfağının doyurucu ve oldukça lezzetleri arasında yer almaktadır. Geleneksel lezzetler arasında yer alan etli topalak çorbası, bulgur ile hazırlanmaktadır. 

Etli topalak çorbası, Konya’nın her yerinde bulabileceğiniz çorba türleri arasındadır. Hem lokanta hem de restoranlarda vardır. 

Etli Topalak Çorbası - Konya’da Ne Yenir?
Etli Topalak Çorbası – Konya’da Ne Yenir?

16. Erişteli Yoğurt Çorbası

Erişteli Yoğurt Çorbası, ülkemizin genelinde hazırlanan bir çorba olsa da Konya yöresine ait olan bir çorbadır. Konya ilinde hem evlerde hem de lokantalarda sıklıkla hazırlanmaktadır.

Konya usulü hazırlanan erişteli yoğurt çorbası içerisinde kıyma da yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Konya ne yenir listesinde mutlaka olması gereken bir çorbadır. 

Erişteli Yoğurt Çorbası - Konya’da Ne Yenir?
Erişteli Yoğurt Çorbası – Konya’da Ne Yenir?

17. Dilber Dudağı Tatlısı

Dilber dudağı tatlısı, Konya’nın meşhur tatlıları arasında yer almaktadır. Kökeni Osmanlı dönemine uzanan bu tatlının en orijinal ve taze halini Konya’nın meşhur restoranlarında bulabilirsiniz. 

Dilber dudağı tatlısı, hem kıvamı hem de lezzeti ile her tadanı kendine aşık eden tatlılar arasındadır. Konya ne yenir listesinde mutlaka olmalıdır. 

Dilber Dudağı Tatlısı - Konya’da Ne Yenir?
Dilber Dudağı Tatlısı – Konya’da Ne Yenir?

18. Höşmerim

Höşmerim, Konya ne yenir listesinde mutlaka olması gereken tatlılar arasındadır. Konya’nın meşhur lezzeti olan Höşmerim, ülkemizin dört bir noktasında hazırlansa da en orijinal halini burada yemelisiniz. 

Höşmerim - Konya’da Ne Yenir?
Höşmerim – Konya’da Ne Yenir?

19. Sac Arası

Sac Arası, Konya ile özdeşleşmiş olan tatlılar arasında yer almaktadır. İnce bir hamur, kaymak ve fıstık ile hazırlanan bu tatlı, yoğun bir şekilde tüketilmektedir. 

Sac arası, Konya’nın her yerinde bulabileceğiniz tatlılar arasındadır. Konya’da birçok lokanta, restoran ve fırında hazırlanmaktadır. 

Sac Arası - Konya’da Ne Yenir?
Sac Arası – Konya’da Ne Yenir?

20. Su Böreği

Su böreği, Türk mutfağına özgü bir yemektir. Su böreği, yaygın bir şekilde ülke çapında hazırlansa da asıl memleketi İç Anadolu bölgesidir. Konya ilinde de su böreği hazırlayan birçok meşhur börekçi bulunmaktadır. 

Su Böreği - Konya’da Ne Yenir?
Su Böreği – Konya’da Ne Yenir?

21. Sebzeli Patates Oturtması

Sebzeli Patates Oturtması, Konya’da yoğun bir şekilde yapılan yemekler arasındadır. Sebzeli patates oturtması, hem sağlıklı hem de oldukça doyurucu bir yemektir. 

Sebzeli patates oturtması, ev yemeği olarak da tercih edilse de Konya’da yer alan birçok yerel lokantacıda hazırlanmaktadır. Konya ne yenir listesinde mutlaka olması gereken bir yemektir.

Sebzeli Patates Oturtması - Konya’da Ne Yenir?
Sebzeli Patates Oturtması – Konya’da Ne Yenir?

22. Kabak Dolması

Kabak dolması, Konya’nın meşhur yemekleri arasındadır. Konya’da birçok ev yemeğinde de kabak kullanılmaktadır. Kabak dolması, Konya’nın ev yemekleri yapan lokantalarında mutlaka denenmelidir. 

Kabak Dolması - Konya’da Ne Yenir?
Kabak Dolması – Konya’da Ne Yenir?

23. Köfteli Pide

Köfteli Pide, Bursa iline ait olan bir yemek olsa da Konya’ya özgün bir şekilde hazırlanan köfteli pide seçenekleri de bulunmaktadır. Konya’nın birçok kebap ve pide restoranında bulunan köfteli pide tamamen Konya mutfağına özgü hazırlanmaktadır. 

Köfteli pide, Konya ne yenir listesinde olması gereken bir yemektir. Konya’nın merkezinde bulabileceğiniz bir yemektir. 

Köfteli Pide - Konya’da Ne Yenir?
Köfteli Pide – Konya’da Ne Yenir?

24. Un Helvası

Un helvası, ülkemizin dört bir yanında sevilerek tüketilen tatlılar arasındadır. Hem günlük hem de özel zamanlarda hazırlanan un helvası, Konya mutfağına özgün bir şekilde de hazırlanmaktadır. 

Un helvası, Konya’nın birçok fırın ve tatlı restoranında bulabileceğiniz restoranları arasında yer almaktadır. 

Un Helvası - Konya’da Ne Yenir?
Un Helvası – Konya’da Ne Yenir?

25.  Sade Tandır Böreği

Sade tandır böreği, yufkalı tandır böreğine benzese de farklı bir tadı ve hazırlanışı bulunmaktadır. Sade tandır böreği tamamen Konya usulü ile hazırlanmaktadır. Konya ilinin birçok restoran, lokantası menüsünde bulunan bir lezzettir. 

Sade tandır böreği, Konya ne yenir listesinde mutlaka olması gereken bir tattır. 

Sade Tandır Böreği - Konya’da Ne Yenir?
Sade Tandır Böreği – Konya’da Ne Yenir?

26. Etli Fırın Yemeği

Etli fırın yemeği, Konya iline ait olan yemeklerden bir tanesidir. Geleneksel yemeklerin başında gelen etli fırın yemeği hem doyurucu hem de oldukça sağlıklı bir şekilde hazırlanmaktadır.

Etli fırın yemeği, Konya ne yenir listesinde olması gereken yemeklerin başında gelmektedir. Hem kolay bir hazırlanışı hem de lezzetli tadı bulunmaktadır. 

Etli Fırın Yemeği - Konya’da Ne Yenir?
Etli Fırın Yemeği – Konya’da Ne Yenir?

27. Patates Böreği

Patates böreği, Osmanlı mutfağından günümüze taşınmış bir lezzettir. Osmanlı usulü hazırlanan bu börek, Konya tarzında daha lezzetli bir tada ulaşmaktadır. 

Patates böreği, Konya usulü içerisinde kıymalı ve yufkalı bir şekilde hazırlanmaktadır. Konya ilinin dört bir yanında yer alan lokanta ve restoranlarda bulabileceğiniz yemekler arasındadır. 

Patates Böreği - Konya’da Ne Yenir?
Patates Böreği – Konya’da Ne Yenir?

28. Yaprak Sarması

Yaprak sarması, Türk mutfağının vazgeçilmez lezzetleri arasında yer almaktadır. Tüm dünyaya namını salmış olan yaprak sarması, Konya usulü hazırlanmaktadır.

Konya usulü hazırlanan yaprak sarması daha kalın ve kıymalı bir şekilde hazırlanmaktadır. Konya içerisinde yer alan birçok lokantada bulabileceğiniz lezzetler arasındadır. Konya ne yenir listesine eklememiz gerekmektedir. 

Yaprak Sarması - Konya’da Ne Yenir?
Yaprak Sarması – Konya’da Ne Yenir?

29. Yoğurt Çorbası

Yoğurt çorbası, Konya iline özgü olan lezzetler arasındadır. Hem yemek öncesi hem de akşamları tüketebileceğiniz bu lezzet, Konya’nın hem kırsal hem de merkezi yerlerinde bulunmaktadır.

Yoğurt çorbası, Konya ne yenir listesinde olması gereken çorbaların başında yer almaktadır. 

Yoğurt Çorbası - Konya’da Ne Yenir?
Yoğurt Çorbası – Konya’da Ne Yenir?

30. Sebzeli Çorba

Sebzeli çorba, Konya ne yenir listesinde olması gereken en sağlıklı çorba kategorisinde yer almaktadır. Kabak, mercimek vb. malzemeler ile hazırlanan bu çorba, Konya’nın birçok noktasında bulunur. 

Sebzeli çorba, Konya’da yer alan birçok lokanta ve restoranda hazırlanmaktadır. 

Sebzeli Çorba - Konya’da Ne Yenir?
Sebzeli Çorba – Konya’da Ne Yenir?

Konya’da En İyi Yemekler

Konya hakkında daha detaylı bilgi için Konya Gezilecek Yerler önerileri ve Konya Otelleri makalelerini inceleyebilirsiniz.

Mesaj bırak

Votre adresse e-mail ne sera pas publiée. Les champs obligatoires sont indiqués avec *