Eskişehir’de Ne Yenir ? – En İyi 30 Yemek

Eskişehir, İç Anadolu bölgesine ait tarihi kökeni eski olan illerimizden bir tanesidir. Kökeni eskiye dayanması sebebi ile birçok geleneksel yemeği ile bilinmektedir. 

Odunpazarı eskişehir leblebi tozu, met helva, çiğ börek gibi lezzetlerle hizmet veren Ayten Usta, Sağlık Pide veya kırım tatar yöresel lezzetler Eskişehir’de ne yenir listesine girebilir.

Bu liste ile birlikte ne yenir sorusuna cevap bulabileceksiniz. Önce neler yiyebileceğinizi daha sonra ise hangi restoranlarda bu lezzetleri bulabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Restoran gezilecek yerler listesini diğer makalemizde bulabilirsiniz.

Enfes lezzetlerin tadına bakarak dilerseniz bazı tarifleri siz de kendi evinizde yapabilirsiniz. Sevdiklerinizle birlikte Eskişehir’i ziyaret ederken mükemmel tatları damak zevkinize uygun yerlerde bulabilirsiniz.

Eskişehir, yöresel lezzetleri ve günümüz modern dönemi ile birlikte ziyaretçilerine geniş yelpazede yemek seçeneği sunmaktadır. Bu yazımızda, Eskişehir’de en iyi 30 yemek listesini sizler için hazırladık.

Not: Bu yazımızı okuduktan sonra Eskişehir en iyi restoranlarını keşfetmek için « Eskişehir Restoran » yazımıza bakmayı unutmayın.

Eskişehir’de En İyi 30 Yemek

1. Balaban Köfte

Balaban Köfte, Eskişehir’in en meşhur yemekleri arasında yer almaktadır. Eskişehirde ne yenir listesine eklenmesi gereken bir yemektir. Balaban Köfte, Kırım mutfağından alınan bir lezzettir.

Balaban Köfte, Eskişehir’in restoranlarında ve sokak yemeklerine meşhur olan bir yemektir. Her yaştan kişiyi kendine çeken bu özel lezzeti dilerseniz siz de kendi sevdiklerinize yapabilirsiniz.

Balaban Köfte - Eskişehir’de Ne Yenir?
Balaban Köfte – Eskişehir’de Ne Yenir?

2. Yufkalı Büryan

Yufkalı Büryan, Siirt yöresine ait bir yemek olsa da Siirt bölgesinden Eskişehir’e göç edenler sebebi ile Eskişehir’in de geleneksel yemeği arasına girmiştir. Kırmızı et kullanılarak hazırlanan bir yemektir. 

Yufkalı Büryan, hem öğlen hem de akşam yemeklerinde yenilebilecek yemekler arasında yer almaktadır. Yufkalı Büryan yemeğini Eskişehir’de sıkça bulabilirsiniz. En sevilen ve en çok yapılan lezzetler arasındadır. 

Yufkalı Büryan - Eskişehir’de Ne Yenir?
Yufkalı Büryan – Eskişehir’de Ne Yenir?

3. Çibörek

Çibörek, Eskişehirde ne yenir listesinde mutlaka eklenmesi gereken bir yemektir. Çibörek, lezzetli bir yemek olması sebebi ile her öğün de tercih edilebilmektedir. Kırım mutfağından Eskişehir mutfağına kazandırılmıştır. 

Çibörek, kıyma ve soğan kullanılarak hazırlanan bir yemektir. Eskişehir’in restoran ve kafelerinde bulabileceğiniz bir lezzettir. Oldukça doyurucu olan bu lezzet Eskişehir’de tam bir efsanedir. Herkes Eskişehir’e gittiğinde ilk olarak çibörek tatmak ister.

Çiğbörek - Eskişehir’de Ne Yenir?
Çiğbörek – Eskişehir’de Ne Yenir?

4. Kıygaşa

Kıygaşa, Eskişehir mutfağının önemli parçaları arasında yer almaktadır. Eskişehir mutfağına Kırım’dan geçse de zamanla kendine has bir lezzeti oluşmuştur. 

Kıygaşa, her öğün tüketilebilen lezzetli bir yemektir. Çörek otlu veya lor peynirli türleri bulunmaktadır. Son derece sağlıklı bir öğün olabilir.

İçerisindeki lor peyniri Eskişehir’de yapılan şekli ile farklı bir lezzet katar. Buda kıygaşa lezzetini Eskişehir’e özel yapmaktadır.

Kıygaşa - Eskişehir’de Ne Yenir?
Kıygaşa – Eskişehir’de Ne Yenir?

5. Kavurma Börek

Kavurma börek, Eskişehir’in geleneksel lezzetleri arasında yer almaktadır. Her öğün tüketilebilen doyurucu bir lezzettir. Eskişehir’de yer alan birçok geleneksel restoran ve kafelerde hazırlanmaktadır. 

Kavurma börek, kıyma ve pirinç ile kızartılarak hazırlanan bir yemektir. Eskişehirde ne yenir listesinde mutlaka olmalıdır. Eskişehir’de akşam yemeğinden çay saatlerine kadar her öğünde tüketilebilir. 

Kavurma Börek - Eskişehir’de Ne Yenir?
Kavurma Börek – Eskişehir’de Ne Yenir?

6. Haşhaşlı Gözleme

Haşhaşlı gözleme, Eskişehir’e özgü yöresel lezzetler arasında yer almaktadır. Gözleme, özellikle Odunpazarı ilçesinde yoğun bir şekilde tüketilmektedir. 

Haşhaşlı gözleme, peynir, patates ve patlıcan gibi türleri bulunmaktadır. Eskişehirde ne yenir listesinde mutlaka olmalıdır. Son derece doyurucudur ve bu enfes lezzet yanında dilerseniz ayran veya çay tüketilebilir.

Haşhaşlı Börek - Eskişehir’de Ne Yenir?
Haşhaşlı Börek – Eskişehir’de Ne Yenir?

7. Abısta

Abısta, Eskişehir mutfağına ait olan bir yemektir. Abısta yemeği, katık olarak da tüketilebilmektedir. Abısta, hem sağlıklı hem de oldukça lezzetli bir yemektir.

Abısta, Eskişehirde ne yenir listesinde olması gereken bir lezzettir. Özel günlerde ve birçok ev yemeği restoranında bulunan bir lezzettir. Eskişehir’de vazgeçilmezdir.

Abısta - Eskişehir’de Ne Yenir?
Abısta – Eskişehir’de Ne Yenir?

8. Boza

Boza, ülkemiz genelinde meşhur olan ve özellikle kış günlerinde tüketilen bir içecek olsa da Eskişehir’de tüketimi çok daha fazladır. Oldukça faydalıdır. Vücuda direnç katar ve yanında leblebi veya tarçın ile servis edilebilir.

Eskişehir iline ziyarete gelen birçok yabancı ziyaretçi de sokakta satılan bozanın tadına bakmadan ayrılmak istemez. Eskişehir’de boza tüketmek için sokak satıcılarını değerlendirebilirsiniz. 

Boza - Eskişehir’de Ne Yenir?
Boza – Eskişehir’de Ne Yenir?

9. Halkalı Şeker

Halkalı şeker, Eskişehir’de her yaştan insanın yoğun bir şekilde tükettiği lezzetler arasında yer almaktadır. Eskişehir’de birçok sokak satıcısı halkalı şeker satmaktadır. Eskişehirde ne yenir listesinde olması gereken lezzetlerdendir. 

Halkalı Şeker - Eskişehir’de Ne Yenir?
Halkalı Şeker – Eskişehir’de Ne Yenir?

10. Acı Gıcı

Acı Gıcı, Eskişehir’in fazla bilinmeyen lezzetli yemekleri arasında yer almaktadır. Acı gıcı, oldukça sağlıklı yemekler arasında yer almaktadır. 

Eskişehir’in geleneksel lezzetleri arasında yer alan acı gıcı yemeği, birçok restoran da hazırlanmaktadır. Acı Gıcı, özel günlerde de hazırlanan şifalı yemekler arasındadır.

Eskişehirde ne yenir listesinde mutlaka olması gereken tatlar arasındadır. 

Acı Gıcı - Eskişehir’de Ne Yenir?
Acı Gıcı – Eskişehir’de Ne Yenir?

11. Kalem Dolması

Kalem Dolması, Eskişehir’in Sivrihisar bölgesine ait olan bir lezzettir. Lahana sarmasına benzese de Eskişehir’e özgü farklı yapılış tarzı bulunmaktadır.

Eskişehir’in yöresel lezzetleri arasında yer alan kalem dolması, oldukça sağlıklı yemekler arasındadır. Eskişehirde ne yenir listesine mutlaka eklenmesi gereken bir tattır.

Kalem Dolması - Eskişehir’de Ne Yenir?
Kalem Dolması – Eskişehir’de Ne Yenir?

12. Göbete

Göbete, hamur işi ile hazırlanan geleneksel bir yemektir. İnce ve kat kat bir şekilde hazırlanan göbete yemeği, kıymalı ve peynirli bir şekilde hazırlanmaktadır.

Göbete yemeği, her öğüne uygun olan bir yemektir. Sokak lezzetleri ve kafelerde tüketilebilmektedir. 

Göbete - Eskişehir’de Ne Yenir?
Göbete – Eskişehir’de Ne Yenir?

13. Tavşan Güveci

Tavşan Güveci, ülkemizde yaygın olarak yapılan bir yemek olsa da Eskişehir’e özgü lezzetler arasındadır. Eskişehirde ne yenir listesinde mutlaka olması gerekmektedir. Eskişehir’in hemen hemen he restoranında bulunan bir lezzettir. 

Tavşan Güveci, fırında ve güveç içerisinde hazırlanabilmektedir. Tavşan eti ile hazırlanan bir yemektir. 

Tavşan Güveci - Eskişehir’de Ne Yenir?
Tavşan Güveci – Eskişehir’de Ne Yenir?

14. Haşhaşlı Lokum

Haşhaşlı lokum, Eskişehir mutfağına ait olan bir lezzettir. Lezzetli çörekler içerisinde yer alan haşhaşlı lokumun yapılışı da oldukça kolaydır. Lokum, özel günlerde de tercih edilen bir lezzettir. 

Haşhaşlı lokum, Eskişehirde ne yenir listesine eklenmesi gereken bir tattır. Eskişehir içerisinde birçok fırın, pastane ve restoranda bulabilirsiniz. 

Haşhaşlı Lokum - Eskişehir’de Ne Yenir?
Haşhaşlı Lokum – Eskişehir’de Ne Yenir?

15. Kuzu Sorpa

Kuzu sorpa, Eskişehir mutfağında yer alan sağlıklı yemekler arasındadır. Kuzu Sorpa yemeğinin içerisinde köfte, hamur işi bulunmaktadır. Kuzu sorpa yemeğinin tüketimi de yoğurt ile birlikte gerçekleşmektedir. 

Kuzu sorpa, Eskişehirde ne yenir listesinde olması gereken tatlar içerisindedir. Eskişehir gezisinde iken restoranlarda bulabileceğiniz sulu bir yemektir. 

Kuzu Sorpa - Eskişehir’de Ne Yenir?
Kuzu Sorpa – Eskişehir’de Ne Yenir?

16. Ağzı Açık

Ağzı Açık, Eskişehir mutfağına ait olan hamur işi ile hazırlanan bir yemektir. Lezzetli bir tada sahip olan ağzı açık yemeği, Eskişehir sofralarında sevilerek tüketilmektedir. 

Ağzı Açık yemeği, sabah, öğlen ve akşam sevilerek tüketilmektedir. Pastane, fırın, börekçi ve restoranlarda bulabilirsiniz.

Ağzı Açık - Eskişehir’de Ne Yenir?
Ağzı Açık – Eskişehir’de Ne Yenir?

17. Nohutlu Mantı

Nohutlu Mantı, Eskişehir yöresine ait olan yemekler arasındadır. Eskişehir’in birçok yöresinde sevilerek tüketilen lezzetler arasındadır. 

Nohutlu Mantı, Eskişehir’de yer alan birçok ev ve restoran içerisinde hazırlanmaktadır. Ev yemekleri yapan restoranlarda yoğunlukla hazırlanmaktadır.

Nohutlu Mantı - Eskişehir’de Ne Yenir?
Nohutlu Mantı – Eskişehir’de Ne Yenir?

18. Haşhaşlı Dolama

Haşhaşlı dolama, Eskişehir’in geleneksel lezzetleri arasında yer almaktadır. Hamur içerisine harç konarak hazırlanan haşhaşlı dolama yemeği, her öğün tüketilebilen yemekler arasındadır.

Haşhaşlı dolama yemeği, sokak tatları arasında sayılabilmektedir. Restoran, kafe ve fırınlarda hazırlanan yemekler arasındadır.

Haşhaşlı Dolma - Eskişehir’de Ne Yenir?
Haşhaşlı Dolma – Eskişehir’de Ne Yenir?

19. Mercimekli Mantı

Mercimekli mantı, Eskişehir yöresine ait olan bir yemektir. Mantı hamuru içerisine mercimek eklenerek yapılan bir yemektir. Mercimekli mantı, oldukça doyurucu bir yemektir. 

Mercimekli mantı, sokak restoranlarında, kafeler ve restoranlarda çıkarılan yemekler arasındadır. Eskişehirde ne yenir listesine eklenmesi gerekmektedir.

Mercimekli Mantı - Eskişehir’de Ne Yenir?
Mercimekli Mantı – Eskişehir’de Ne Yenir?

20. Met Helvası

Met Helvası, Eskişehirde ne yenir listesinde mutlaka olması gereken bir tatlıdır. Eskişehir yöresine ait olan bu helvanın hazırlanışı oldukça kolaydır. Eskişehir gezisinde mutlaka denenmesi gereken bir lezzettir. 

Met Helvası - Eskişehir’de Ne Yenir?
Met Helvası – Eskişehir’de Ne Yenir?

21. Pasa

Pasa, Eskişehir’e özgü olan yemekler arasında yer almaktadır. Pancar yaprakları ile hazırlanan oldukça özel bir yemektir. Eskişehir’de birçok ev yemeği restoranında özenle hazırlanan yemekler arasında yer almaktadır. 

Pasa, Eskişehirde ne yenir listesine eklenmesi gereken bir yemektir. Pasa yemeği oldukça sağlıklı ve lezzetli bir yemektir. 

Pasa - Eskişehir’de Ne Yenir?
Pasa – Eskişehir’de Ne Yenir?

22. Harşıl

Harşıl, Eskişehir mutfağına özgü bir yemektir. Eskişehir yöresine ait olan harşıl yemeği sağlıklı ve vitamin içeren bir yemektir. Harşıl yemeği, genel olarak vejeteryanlar tarafından tercih edilmektedir. 

Harşıl, Eskişehirde ne yenir listesine eklenmesi gereken bir yemektir. Sokak lezzetleri, restoran ve kafelerde tadabileceğiniz bir yemektir.

Harşıl - Eskişehir’de Ne Yenir?eli Tarhana
Harşıl – Eskişehir’de Ne Yenir?eli Tarhana

23. Göceli Tarhana

Göceli Tarhana, Eskişehir’e özgü tatlar arasında yer almaktadır. Göceli Tarhananın kökeni de oldukça eskiye dayanmaktadır. Dövülmüş buğdaylar ile hazırlanan bu yemek, şifa deposudur. 

Göceli Tarhana, Eskişehirde ne yenir listesine eklenmesi gereken ünlü çorbalar arasındadır. 

Göceli Tarhana - Eskişehir’de Ne Yenir?eli Tarhana
Göceli Tarhana – Eskişehir’de Ne Yenir?eli Tarhana

24. Sivrihisar Baklavası

Sivrihisar baklavası, ülkemizin en meşhur baklavaları arasında yer almaktadır. Şerbeti soğukken hazırlanan bu baklava her restoran menüsünde yer alan bir lezzettir. 

Sivrihisar baklavası, Eskişehirde ne yenir listesinde olması gereken bir tatlıdır. Eskişehir’de yer alan fırın, pastane, kafe, restoran gibi mekanlarda tüketilebilen bir lezzettir.

Sivrihisar Baklavası - Eskişehir’de Ne Yenir?
Sivrihisar Baklavası – Eskişehir’de Ne Yenir?

25. Tutmaç Çorbası

Tutmaç çorbası, Eskişehir’in yöresel lezzetleri arasındadır. Erzurum, Böngöl yöresine ait olan bu çorba zamanla Eskişehir yöresine özgü bir şekilde hazırlanmaktadır. 

Tutmaç Çorbası, küçük kesilen hamurların haşlanması ile hazırlanmaktadır. Besleyici ve oldukça lezzetli bir çorbadır. 

Tutmaç Çorbası - Eskişehir’de Ne Yenir?
Tutmaç Çorbası – Eskişehir’de Ne Yenir?

26. Arabaşı

Arabaşı, İç Anadolu bölgesine ait olan bir çorbadır. Eskişehir başta olmak üzere her İç Anadolu şehrinde hazırlanan bir çorbadır.

Arabaşı, Eskişehirde ne yenir listesine eklenebilecek yöresel lezzetler arasındadır. Eskişehir ilinde yer alan birçok restoranda yer alan bir yemektir.

Arabaşı - Eskişehir’de Ne Yenir?
Arabaşı – Eskişehir’de Ne Yenir?

27. Kapama

Kapama, Eskişehir mutfağına özgü olan bir yemektir. Besleyici ve sağlıklı bir yemek olan Kapama, Kırım mutfağından ülkemize geçmiş lezzetler arasındadır. 

Kapama, Eskişehirde ne yenir listesine eklenmesi gereken yemekler arasındadır. Eskişehir’de özel günlerde hazırlanan bir yemektir.

Kapama - Eskişehir’de Ne Yenir?
Kapama – Eskişehir’de Ne Yenir?

28. Tatar Böreği

Tatar böreği, Tatar mutfağına ait olan bir yemektir. Eskişehir’in yöresel lezzetleri arasında yer alan tatar böreği, Eskişehirde ne yenir listesinde olması gereken bir yemektir.

Tatar böreği, Eskişehir’de birçok ev yemeği yapan restoranda, kafede ve sokak tezgahında satılan lezzetler arasında yer almaktadır. 

Tatar Böreği - Eskişehir’de Ne Yenir?
Tatar Böreği – Eskişehir’de Ne Yenir?

29. Tabak Börek

Tabak börek, Eskişehir mutfağına özgü olan lezzetler arasında yer almaktadır. Geleneksel ve lezzetli tadı ile birlikte Eskişehir’de yoğun olarak tercih edilen bir börektir.

Eskişehirde ne yenir listesine eklenmesi gereken börek türüdür. Fırın, pastane, restoranlarda servis edilmektedir. 

Tabak Börek - Eskişehir’de Ne Yenir?
Tabak Börek – Eskişehir’de Ne Yenir?

30. Leblebi Kurabiyesi

Leblebi Kurabiyesi, Eskişehir mutfağının en popüler lezzetleri arasında yer almaktadır. Sokak lezzetleri arasında da sayılan bir tattır. 

Eskişehir’in birçok ilçesinde yer alan kafe, fırın ve pastanede servis edilmektedir.

Leblebi Kurabiyesi - Eskişehir’de Ne Yenir?
Leblebi Kurabiyesi – Eskişehir’de Ne Yenir?

Eskişehir’de En İyi Yemek

Eskişehir hakkında daha detaylı bilgi için Eskişehir Gezilecek Yerler önerileri ve Eskişehir Otelleri makalelerini inceleyebilirsiniz.

Mesaj bırak

Votre adresse e-mail ne sera pas publiée. Les champs obligatoires sont indiqués avec *