Aydın’da Gezilecek Yerler – En İyi 50 Yer

Türkiye’nin en kalabalık yirminci ili olan Aydın, Ege bölgesindedir. Bununla beraber Aydın ilinin kuzeyinde İzmir, güneyinde Muğla, doğusunda Denizli ve batısında Ege Denizi vardır.

Turizm ve tarım açısından öneme sahip olan Aydın son derece gelişmiştir. Antik uygarlıklara ev sahipliği yapmış Aydın ili doğal güzelliklerle doludur. Tarih boyunca verimli toprakları ve tarihi yerlerden bir çoğu ile yerli ve yabancıların uğrak noktası olmuştur.

Denize dik uzanan dağlar ve ovaları ile Aydın ilinde maki bitki örtüsü hakimdir. Zeytinlikler ve meyve bahçeleri büyük bir alan kaplar. Bunun yanı sıra tarihi alanları da bir hayli fazladır. İşte Aydın gezilecek yerler için en iyi 50 yer!

Not: Bu yazımızı okuduktan sonra Aydın en iyi otellerini keşfetmek için « Aydın Otelleri » yazımıza bakmayı unutmayın.

Aydın’da Gezilecek En İyi 50 Yer

1. Aydın Arkeoloji Müzesi

Aydın arkeoloji müzesi, Aydın ili Efeler ilçesindedir. Tarihi eserler kronolojik sıraya göre Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemine aittir. Dolayısıyla bu dönemlere ait heykel, cam obje, toprak ürünler, silah, kandil gibi eserler vardır.

Aydın Arkeoloji müzesi hafta içi sabah 08.30 ile akşam 18.00 saatleri arasında ziyarete açıktır. Ayrıca müzekart ile müzeyi ziyaret edebilirsiniz.

Aydın Arkeoloji Müzesi - Aydın Gezilecek Yerler
Aydın Arkeoloji Müzesi – Aydın Gezilecek Yerler

2. Aydın Tekstil Parkı

Doğası ve yürüyüş alanları ile Tekstil Parkı Aydın ili Efeler ilçesindedir. Ayrıca park içerisinde şehrin en büyük Aquaparkı vardır. Bununla beraber yaz aylarında büyük ilgi görür. Aynı zamanda temiz ve ulaşımı kolay Tekstil Parkı aileler için vazgeçilmezdir.

Park içerisinde ihtiyaçlarınız için büfe, WC ve oturma birimleri vardır. Üstelik yürüyüş parkuru ve bisiklet yolu vardır.

Aydın Tekstil Parkı - Aydın Gezilecek Yerler
Aydın Tekstil Parkı – Aydın Gezilecek Yerler

3. Tales Matematik Müzesi

Tales matematik müzesi Aydın ili Efeler ilçesindedir. Soyut matematiksel kavramların sergilendiği site ziyaretçilerin dikkatini çeker. Nitekim Tales Matematik müzesi en çok çocuklara hitap eder. Ek olarak müzede atölye çalışmaları ilkokul öğrencileri için eğitimler sunar.

Matematik kavramları kuralları ile açıklanır. Pascal üçgeni, asal sayılar, ardışık sayılar sembollerle kanıtlanmıştır. Ayrıca müze girişi pazar günleri hariç diğer günlerde sabah 9.00 akşam ise 17.00 arasındadır.

Tales Matematik Müzesi - Aydın Gezilecek Yerler
Tales Matematik Müzesi – Aydın Gezilecek Yerler

4. Adnan Menderes Demokrasi Müzesi

Adnan Menderes Demokrasi müzesi 1950 ile 1960 yılları arasında Başbakanlık görevi yapan Adnan Menderesin hayatına anlatır. Bu sebeple Aydın ili Koçarlı ilçesinde yer alan müze Adnan Menderesin çocukluğunun geçtiği Çine Çayı yanındadır.

Adnan Menderes’in çocukluğundan başlayarak Türkiye’de yaptığı çalışmalar konu alınır. O yüzden okuduğu mektepler, aldığı madalyalar, evliliği, askerlik süreci somut kavramlarla ifade edilmiştir. Dilerseniz müze pazartesi günü hariç diğer günler 10.00 ile 19.00 arasında ziyaretçilerine açıktır.

Adnan Menderes Demokrasi Müzesi - Aydın Gezilecek Yerler
Adnan Menderes Demokrasi Müzesi – Aydın Gezilecek Yerler

5. Forum Aydın

Forum Aydın, ilin en çok tercih edilen alışveriş merkezidir. Ek olarak 2018 yılında hizmete açılan AVM Aydın merkezde yer alır. Üstelik dünyaca ünlü markalar, restoranlar ve kafeteryalar vardır. Genel olarak keyifle vakit geçirerek tüm ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

AVM sabah 10.00 ile akşam 20.00 arasında ziyaretçilerine açıktır. Ayrıca açık hava konsepti ile tasarlanan AVM’de herkese hitap eden bir aktivite bulabilirsiniz.

Forum Aydın - Aydın Gezilecek Yerler
Forum Aydın – Aydın Gezilecek Yerler

6. Pınarbaşı Mesire Alanı

Yemyeşil doğası ile mesire alanı Aydın ili Efeler ilçesindedir. Bununla beraber bahar aylarında sıkça ziyaret edilen mesire alanını yürüyüş veya piknik için tercih edebilirsiniz. Ayrıca fotoğrafçılık yeteneklerinizi konuşturabileceğiniz doğa manzaraları vardır.

Mesire alanında peyzaj çalışmaları gelen ziyaretçilere nefes aldıracak bir ortam sunar. Bu artı oturma bankları, piknik masaları, WC, büfe, seyir terası gibi olanaklarla güçlendirilmiştir.

Pınarbaşı Mesire Alanı - Aydın Gezilecek Yerler
Pınarbaşı Mesire Alanı – Aydın Gezilecek Yerler

7. Kavaklıburun Koyu

Aydın ili Kuşadası ilçesinde bulunan Kavaklıburun Koyu, temiz ve berrak bir denize sahiptir. Şüphesiz el değmemiş doğası ile sizi büyülemeye yeter. Bununla birlikte 1 kilometrelik plajda aileniz ve sevdiklerinizle denize girip piknik yapabilirsiniz.

Kavanlıburun Koy’u ziyaretçilerine plajda tüm imkanları sunar. Bundan dolayı WC, duş, soyunma kabini, şemsiye veya şezlong ihtiyaçlarınızı ücretli bir şekilde karşılayabilirsiniz.

Kavaklıburun Koyu - Aydın Gezilecek Yerler
Kavaklıburun Koyu – Aydın Gezilecek Yerler

8. Sevgi Plajı

Aydın’da Kuşadası ilçesinde yer alan Sevgi plajı Davutlar mevkiindedir. Ana hatlarıyla upuzun sahil şeridi ile yaz ayları büyük ilgi görür. Buna bağlı sezonda son derece kalabalık geniş plajları ile denize girmek oldukça keyiflidir.

Sevgi plajında aralıklarla düzenlenen festival ve eğlencelere katılabilirsiniz. Bununla beraber derin olmayan denizi ile çocuklarınızla güvenle yüzebilirsiniz. Üstelik plajda şezlong, şemsiye, WC, duş, soyunma kabini gibi olanaklar vardır.

Sevgi Plajı - Aydın Gezilecek Yerler
Sevgi Plajı – Aydın Gezilecek Yerler

9. Afrodisias Müzesi

Afrodisias Müzesi Aydın’ın Karacasu ilçesinde bulunan Ören Yeri’nde yapılan çalışmalarda ortaya çıkan eserleri sergiler. O yüzden müzedeki birçok bölüm bronz çağı, orta çağ ve geç dönemlerin tarihini anlatır.

Geçmişi çok uzun yıllara dayanan müzede heykeller oldukça fazladır. Buna bağlı büyüklükleri ile sizi şaşırtacak müzenin en önemli eserleri görülmeye değerdir. Şöyle ki müzeyi hafta içi sabah 08.30 ile akşam 17.00 arasında belirli bir ücret karşılığında ziyaret edebilirsiniz.

Afrodisias Müzesi - Aydın Gezilecek Yerler
Afrodisias Müzesi – Aydın Gezilecek Yerler

10. Sağtur Plajı

Aydın Didim ilçesinde bulunan Sağtur plajı birçok aktiviteyi gerçekleştireceğiniz bir yerdir. Bütün yanlarıyla su sporlarını plaj boyunca çeşitli aktiviteler ile kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra denize girmek ve kamp için tercih edebilirsiniz.

Plaj rahat bir erişim ve gün boyunca tüm ihtiyaçlarınızı karşılayacağınız olanaklar sunar. Buna bağlı tertemiz bir denizi ve fazla derinleşmeyen masmavi sularda yüzebilirsiniz.

Sağtur Plajı - Aydın Gezilecek Yerler
Sağtur Plajı – Aydın Gezilecek Yerler

11. Oleatrium Zeytinyağı Tarihi Müzesi

Oleatrium Zeytinyağı Tarihi Müzesi zeytincilik faaliyetlerinin fazlaca yapılması ile Aydın’a kazandırmıştır. Ayrıca Kuşadası ilçesinde bulunan bu ilginç müze sabah 09.00 ile akşam 18.00 saatleri arasında ziyaretçilerine açıktır.

Zeytinyağının Türkiye’de ve Dünya çapındaki tüm faaliyetleri konu alınır. Ek olarak müzede zeytinyağının nasıl işlendiğini anlatan ekipmanları görebilirsiniz. Ayrıntılı olarak geçmiş dönemlerde uygarlıkların zeytinyağını hangi amaçlarla tükettiğini ilginç hikayelerle öğrenebilirsiniz. Gelgelelim müzeye belirli bir ücret karşılığında giriş yapabilirsiniz.

Oleatrium Zeytinyağı Tarihi Müzesi - Aydın Gezilecek Yerler
Oleatrium Zeytinyağı Tarihi Müzesi – Aydın Gezilecek Yerler

12. Nevzat Biçer Parkı

Nevzat Biçer Parkı Aydın merkezde bulunan gölgeliği herkesin dinlenebileceği eşsiz doğası ile sakinlik sunar. İşin doğrusu Nevzat Biçer Parkı eski Tariş binası üzerine projelendirilmiştir. Bu sebeple bina restorasyondan sonra park şeklinde kullanılmaya başlanmıştır.

Göleti ve yürüme yolları ile oldukça eğlenceli bir parktır. Ayrıca sevdikleriniz ve aileniz ile birçok alanı keşfedebilirsiniz. Bu bağlamda sıkılmadan vakit geçirerek ve doğa ile iç içe olabilirsiniz.

Nevzat Biçer Parkı - Aydın Gezilecek Yerler
Nevzat Biçer Parkı – Aydın Gezilecek Yerler

13. Akademi Koyları

Aydın ili Altınkum ilçesinde yer alan Akademi koylarını halka açık bölgeleri ile ziyaret edebilirsiniz. Bununla beraber Didim Polis Moral Merkezi Kamp ve Eğitim Merkezi olan 8 farklı koy bulabilirsiniz. Gel gelelim koyların 3, 4, 5 ve 7 numaraları olan bölgelerini kullanabilirsiniz.

Koydaki sahillerde WC, duş, şezlong veya şemsiye gibi imkanlarından yararlanabilirsiniz. Bununla birlikte İhtiyaçlarınızı karşılayacak market veya büfede vardır. Bir taraftan giriş ücreti bulunan Akademi Koylarını temiz denizi ve doğası ile tercih edebilirsiniz.

Akademi Koyları - Aydın Gezilecek Yerler
Akademi Koyları – Aydın Gezilecek Yerler

14. Papaz Hamamı Plajı

Aydın ili Kuşadası ilçesinde yer alır. Ek olarak Papaz Hamamı Plajı sakin ve sessiz masmavi denizi ile oldukça sığ bir denize sahiptir. Esas olarak yüzme keyfini yaşayacağınız denizi incecik kumu ve imkanları ile ziyaret edebilirsiniz.

Girişi ücretsiz olan plaj şezlong, şemsiye, WC, soyunma kabini gibi imkanları sunar. Eşit olmakla birlikte hem yerel halkın hem de turistlerin odağı haline gelmiştir. Plaj sessiz ortamı ile yaz aylarında büyük ilgi görür.

Papaz Hamamı Plajı - Aydın Gezilecek Yerler
Papaz Hamamı Plajı – Aydın Gezilecek Yerler

15. Long Beach

Oldukça uzun sahil şeridi ile Aydın ili Kuşadası ilçesinde yer alır. Baştan sona Long Beach semtin en gözde plajları arasındadır. Hal böyleyken yürüyüş, piknik veya dilerseniz yumuşacık kumsalda uzanarak güneşlenebilirsiniz.

Plajda çevresinde tüm ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz olanaklar mevcuttur. Ayrıca plaj yaklaşık 12 km uzunluğu ile Kuşadası’nın en büyük plajıdır. Bunun yanı sıra çevresi merkezi olduğundan plaj içerisinde duş veya WC bulamazsınız.

Long Beach - Aydın Gezilecek Yerler
Long Beach – Aydın Gezilecek Yerler

16. Nazilli Etnografya Müzesi

Nazilli Etnografya Müzesi Aydın ili Nazilli ilçesinde bulunan müze tarihi yapısı ile dikkatleri çeker. Bütün olarak taş duvarlar ve mükemmel işçiliği hem Nazilli topraklarındaki eski uygarlıkları anlatır hem de fotoğraf çekmek için farklı alanlar sunar.

Sevdiklerinizle Nazilli’ye geldiğinizde ziyaret edebileceğiniz etnografya müzesi dış mimarisi ile büyüler. Ayrıca müzeye giriş ücretlidir.

Nazilli Etnografya Müzesi - Aydın Gezilecek Yerler
Nazilli Etnografya Müzesi – Aydın Gezilecek Yerler

17. Milet Müzesi

Milet Müzesi, Aydın Didim ilçesinde yer alan müze antik kent kalıntılarını sergiler. Bununla birlikte kapalı ve açık alanı bulunan müze, Didim antik uygarlıklarını konu alarak şaşkınlıkla izleyeceğiniz eserleri sunar.

Müzedeki heykeller Minos dönemine aittir. Bu dönemde heykellere epey önem verildiğini eserlerin eşsizliği ile anlayabilirsiniz. Yalnız müzeye giriş ücretlidir ve sabah saat 08.30 ile akşam 19.00 arasında ziyaret edebilirsiniz.

Millet Müzesi - Aydın Gezilecek Yerler
Millet Müzesi – Aydın Gezilecek Yerler

18. Karasu Koyu

Aydın Kuşadası’nda bulunan Karasu Koyu adeta ormanı ve denizi birleştiren bir konumdadır. Görülebileceği gibi çakıl taşları ile kaplı plajı 20 metre gerisinde çam ağaçları ile örtülüdür. Bu eşsiz manzarası ile kampçıların ilk odak noktası haline gelmeyi başarmıştır.

Kafa dinlemek için en doğru adres olan Karasu Koyu çakıl zeminden sonra deniz içerisinde kumlu bir alana sahiptir. Buda yüzme keyfinizin rahatlıkla gerçekleşmesine olanak tanır. Ayrıca dilerseniz koy içerisinde piknik masalarında sevdiklerinizle vakit geçirebilirsiniz.

Karasu Koyu - Aydın Gezilecek Yerler
Karasu Koyu – Aydın Gezilecek Yerler

19. Cennet Koyu

Adından anlaşılacağı üzere Cennet Koyu eşsiz bir yerdir. Bir başka ifadeyle yeşilin bittiği yerde başlayan mavisi ile su sporları ve kumlu sahilde denize girmenin keyfini çıkarabilirsiniz.

Koy içerisinde WC, duş, kabin, şemsiye veya şezlong gibi imkanlarınızı karşılayabilirsiniz. Ayrıca sabah 08.00 ile akşam 22.00 saatleri arasında ziyaret edilebilirsiniz. Özellikle ıssız ve sakin bulabilirsiniz.

Cennet Koyu - Aydın Gezilecek Yerler
Cennet Koyu – Aydın Gezilecek Yerler

20. Vettur Plajı

Aydın ilinin Didim ilçesinde yer alır. Buna ilaveten gün batımını izlemek oldukça keyiflidir. Bununla beraber kısıtlı bir plaja sahiptir. Ayrıca çok kalabalık olmadığından kafa dinlemek için tercih edebilirsiniz.

Plaj yakınlarında çay bahçesi olanakları da mevcuttur. Dilerseniz aileniz ve sevdiklerinizle huzurlu vakit geçirerek fotoğraf çekmek, deniz girmek veya piknik için kullanabilirsiniz.

Vettur Plajı - Aydın Gezilecek Yerler
Vettur Plajı – Aydın Gezilecek Yerler

21. Cihanoğlu Külliyesi

Cihanoğlu Külliyesi, Aydın merkezde yer alan külliye geçmiş tarihi eşsiz bir mimari ile anlatır. Bununla birlikte cami, medrese, sel sebil çeşmeleri bulunan külliye 1170 yılında kurulmuştur.

Osmanlı izleri taşıyan kusursuz işçiliği ile mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulabilirsiniz. Yanı sıra çevresinde ihtiyaçlarınızı karşılayacağınız alanları ile gezdikten sonra dinlenebilirsiniz.

Cihanoğlu Külliyesi - Aydın Gezilecek Yerler
Cihanoğlu Külliyesi – Aydın Gezilecek Yerler

22. Nasuh Paşa Külliyesi

Aydın merkezde bulunan külliye kocaman bir avluya sahiptir. Bu bağlamda 1120 yılında inşa edilen külliye dershane ve mescid amaçlı kullanılmıştır.

Birçok işgale şahit olan külliye günümüzde halen ilk günkü sağlamlığını korur. Bu sebeple tarihi ve dingin yaşamı anlatan nadide eserlerden biridir.

Nasuh Paşa Külliyesi - Aydın Gezilecek Yerler
Nasuh Paşa Külliyesi – Aydın Gezilecek Yerler

23. Altınkum Plajı

Aydın’ın Didim ilçesinde yer alan Altınkum plajı semtin en sevilen plajıdır. Bununla beraber mavi bayrak ödülüne sahip plajda güvende hissedebilirsiniz. Ayrıca sığ denizi ile yüzmesi keyiflidir. Dilerseniz çocuklarınızla beraber yüzmeyi öğrenebilirsiniz.

Plaj içerisinde yürüme parkuru, çay bahçesi, eğlence alanları ve birçok işletme mevcuttur. Bu sayede dilediğiniz şekilde sosyalleşebilirsiniz. Üstelik plajda şezlong, şemsiye, WC ve kabinleri belirli bir ücret karşılığında kullanabilirsiniz.

Altunkum Plajı - Aydın Gezilecek Yerler
Altunkum Plajı – Aydın Gezilecek Yerler

24. Radon Termal Kaplıca Kür Merkezi

Aydın ilinin Kuşadası ilçesinde bulunan termal kaplıca birçok hastalığa iyi gelir. Bunların başında bel ve boyun rahatsızlıkları ile nörolojik bozukluklar sayılmaktadır. Ayrıca termal kaplıca son derece büyük alanıyla birbirinden farklı ziyaretçilerine hitap eder.

Termal kaplıca ve kür merkezi 3 adet havuz, 20 adet yatak ve 8 odaya sahiptir. Bununla beraber konsept olarak herhangi bir rahatsızlığa sahip olmasınız bile kaplıcayı ziyaret edebilirsiniz.

Radon Termal Kaplıca Kür Müzesi - Aydın Gezilecek Yerler
Radon Termal Kaplıca Kür Müzesi – Aydın Gezilecek Yerler

25. Necati Korkmaz Mikro Minyatür Müzesi

Necati Korkmaz Mikro Minyatür Müzesi, Aydın’ın Kuşadası ilçesinde yer alan minyatür müze Türkiye’nin en kapsamlı minyatür müzesidir. Ayrıca Dünyanın en ufak ve minik eserleri yer alır. Bununla beraber mikro müze Dünya çapında 3. sırada yer alır.

Müzeye giriş ücretlidir ve dilerseniz müze kart ile indirimli şekilde ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca müze hafta işleri sabah 09.00 ile akşam 18.00 arasında hizmet verir. Tüm özellikleriyle çocuklarınızla ve sevdiklerinizle ilginç hatıralar biriktirebilirsiniz.

Necati Korkmaz Mikro Minyatür Müzesi - Aydın Gezilecek Yerler
Necati Korkmaz Mikro Minyatür Müzesi – Aydın Gezilecek Yerler

26. Tralleis Antik Kenti

Tralleis antik kenti Aydın merkezde geniş ve yüksek platolarda konumlanmıştır. Bununla beraber Kestane dağlarına bakan yamaçlar tarihi eser kalıntıları ile kentin varlığını bildirmektedir. Ana hatlarıyla büyük bir coğrafyaya dağıldığını göstermektedir.

Devasa büyük kolonlar ile inşa edilen antik kent sosyal ve kültürel bir yaşamı benimsenmiştir. Bunun için spor ve kültürün önem verildiği bir yaşam alanı olarak kullanılmıştır. Ayrıca içerisinde hamam ve tiyatroda bulunmaktadır. Dilerseniz fotoğraf çekmek için eşsiz güzellikler sunar.

Tralleis Antik Kenti - Aydın Gezilecek Yerler
Tralleis Antik Kenti – Aydın Gezilecek Yerler

27. Club Tarhan Beach

Aydın’da Didim ilçesinde yer alan Club Tarhan Beach parıldayan yumuşacık kumsalı ile sizi memnun eder. Bilhassa aktiviteleri ve sosyal olanakları ile eğlence dolu anlar yaşatır.

İçerisinde çocuklar için aktiviteler ve büyükler için su sporları bulunmaktadır. Dilerseniz şezlong, şemsiye, duş gibi olanaklardan ücretli şekilde yararlanabilirsiniz.

Club Tarhan Beach - Aydın Gezilecek Yerler
Club Tarhan Beach – Aydın Gezilecek Yerler

28. Manastır Koyu

Mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri olan Manastır koyu laciverte yakın denizi ve kayalıkları ile kendine has bir görsele sahiptir. Bununla beraber rüzgarlı ve dalgalı denizi doğayı en derinden yaşatır.

Piknik yapmak ve kamp için tercih edildiği gibi fotoğraf tutkunlarının da gözdesidir. Dilerseniz Manastır koyu çevresindeki otel ve pansiyonlarda sessiz sakin bir tatil yapabilirsiniz.

Manastır Koyu - Aydın Gezilecek Yerler
Manastır Koyu – Aydın Gezilecek Yerler

29. Saplı Ada

Adını görünümünden alan Saplı Ada Aydın ilinin Didim ilçesindedir. Öyle ki geçmişi ve doğası ile yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı haline gelmiştir. Ek olarak dikkat çeken özellikleri ve rivayetleri Saplı Ada’yı ziyaret etmenizi sağlamaktadır.

Söylenene göre yaşam süresini uzatan çakıl taşları Saplı Ada’nın en ilgi çeken özelliğidir. Ayrıca SİT alanı olarak belirlenen Saplı Ada yürüyerek ziyaret edeceğiniz bir şekilde oluşmuştur.

Saplı Ada - Aydın Gezilecek Yerler
Saplı Ada – Aydın Gezilecek Yerler

30. Kadınlar Plajı

Aydın ili Kuşadası’nda ücretsiz plaj arayanlar Kadınlar plajını tercih etmektedir. Bundan dolayı hem temiz hem de sakin bir plajı bulunana Kadınlar plajında denizin keyfine varabilirsiniz. Bununla beraber aileniz ve çocuklarınızla sığ denizde yüzebilirsiniz.

Sahil kordonu boyunca birçok özel işletme günlük yeme-içme ihtiyaçlarınızı karşılar. Ayrıca plajda şezlong, şemsiye vb. kullanımlar ücretli bir şekilde yapılmaktadır.

Kadınlar Plajı - Aydın Gezilecek Yerler
Kadınlar Plajı – Aydın Gezilecek Yerler

31. Tavşanburnu Tabiat Parkı

Keyifle doğada vakit geçirmek için Tavşanburnu tabiat parkını tercih edebilirsiniz. Genel olarak flora ve fauna özellikleriyle kendine çeker. Ayrıca Aydın ili Didim ilçesinde yer alan tabiat parkı piknik, kamp ve yürüyüş için tercih edilmektedir.

Kamçıların bir numaralı adresi olan tabiat parkı eşsiz doğasıyla birlikte huzur sunmaktadır. Ayrıca park haftanın her günü 7/24 açıktır. Bu sebeple kitap okumak, müzik dinlemek ya da fotoğraf çekmek için akla ilk gelen yer olmaktadır.

Tavşanburnu Tabiat Parkı - Aydın Gezilecek Yerler
Tavşanburnu Tabiat Parkı – Aydın Gezilecek Yerler

32. F.Özel Arabul Kültür Merkezi ve Kent Müzesi

F.Özel Arabul Kültür Merkezi ve Kent Müzesi Aydın ili Kuşadası ilçesinde yer alan kent müzesi 19. yüzyıldan kalma bir yapıda ziyaretçilerini bekler. Hepsinden öte modern görünümlü bu müze kentin yöresel kimliğini ön plana çıkarır. Kentin geçmişini tanımak isteyenler bu müzeyi mutlaka ziyaret eder.

Müzede sergiler, söyleşi ve imza günleri yapılmaktadır. O yüzden birbirinden farklı toplulukları bir araya getirir. Ayrıca kent müzesinin girişi ücretlidir. Girişi sabah saat 10:00 ile akşam 18.00 arasıdır.

Özel Arabul Kültür Merkezi ve Kent Müzesi - Aydın Gezilecek Yerler
Özel Arabul Kültür Merkezi ve Kent Müzesi – Aydın Gezilecek Yerler

33. Aytepe Mesire Alanı

Aydın ili Efeler ilçesinde yer alan mesire alanı havanızı değiştiren doğası ile keşfedilmeye değer. Genel olarak çam ağaçlarının içerisinde yürüme yolları, oturma bankları ve patikalar ile seyir terasını sunar.

Günün her saati açık olan mesire alanı özellikle hafta sonları ve bahar aylarında ziyaretçi akınına uğrar. Ayrıca piknik yaparak veya kamp ile aktiviteler gerçekleştirebilirsiniz.

Aytepe Barış Parkı - Aydın Gezilecek Yerler
Aytepe Barış Parkı – Aydın Gezilecek Yerler

34. İmbat Koyu

Aydın ilinin Didim ilçesinde yer alan İmbat Koyu deniz severlerin ilk tercihidir. Oldukça sığ suları çocuklu ailelerin güvenle yüzebilmesine olanak tanır. Bu sayede yüzme konusunda tereddütleriniz varsa İmbat koyu size göredir.

Birkaç oturma biriminin bulunduğu İmbat Koyu’nda kendi eşyalarınızı yanınızda götürmeniz gerekir. Ne yazık ki şezlong veya şemsiye olanakları yoktur.

İmbat Koyu - Aydın Gezilecek Yerler
İmbat Koyu – Aydın Gezilecek Yerler

35. Alangüllü Kaplıcası

Alangüllü Kaplıcası Aydın Germencik ilçesinde yer alan Alangüllü Kaplıcası oldukça meşhur bir kaplıcadır. Bilindiği üzere kükürtlü kaynaklardan biri olan kaplıcanın romatizmal hastalıklardan nörolojik sorunlara kadar birçok rahatsızlığa iyi geldiği bilinmektedir.

Oldukça büyük bir tesis olan Alangüllü kaplıcasının 100 yatak kapasiteli alanı doğa ile iç içe huzurlu bir yerdir. Buna ilaveten Alangüllü kaplıcası uygun fiyatlı pansiyon ve otelleri ile her bütçeye hitap eder.

Alangüllü Kaplıcası - Aydın Gezilecek Yerler
Alangüllü Kaplıcası – Aydın Gezilecek Yerler

36. Dilek Yarımadası Büyük Menderes Deltası Milli Parkı

Milli park Aydın’ın Güzelçamlı ilçesindedir. Açık bir şekilde adeta cennet gibi bir doğası olan Dilek yarımadasındaki Büyük Menderes Deltası milli park statüsünde görülmesi gereken yerler arasındadır. Ayrıca eşsiz turkuaz renkli denizi ve koyları ile yarımadaya gittiğinizde ziyaret edilmelidir.

Çeşitli flora ve faunaya ev sahipliği yapan milli parkta giriş ücreti vardır. Ayrıca jeep ile safari, at safarisi, ATV veya yürüyüş ile milli parkı gezebilirsiniz. Dilerseniz sabah 08.00 ile akşam 16.30 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Dilek Yarımadası Büyük Menderes Deltası Milli Parkı - Aydın Gezilecek Yerler
Dilek Yarımadası Büyük Menderes Deltası Milli Parkı – Aydın Gezilecek Yerler

37. Marin Blue Point Beach Club

Aydının Didim ilçesinde bulunan beach club özel bir işletmedir. Buna paralel olarak plajda kaliteli zaman geçirirken ayrıca yiyecek ve içecek servisleri ile Marin Blue Point farkını yaşarsınız.

Plajda giriş ücreti bulunu ve giriş çıkış saatleri işletmenin kontrolündedir. Ek olarak tekne ve gemilere de servis yapan bu özel işletme kaliteli yemekleri ile damak zevkinize hitap etmekte bir hayli iddialı.

Marin Blue Point - Aydın Gezilecek Yerler
Marin Blue Point – Aydın Gezilecek Yerler

38. Doğanbey Köyü

Aydın ili Söke ilçesinde bulunan Doğanbey Köyü Dilek Yarımadasının güneyinde yer alır. Ana hatlarıyla Milli park sınırları içerisinde bulunan Doğanbey Köyü eski Rum köylerinden biridir. Buna bağlı eşsiz mimarisi ile mutlaka ziyaret edilmelidir.

Farklı bir gezi rotası için taş evleri ve doğası ile macera severlere hitap ediyor. Ayrıca Doğanbey Köyü rengarenk çiçekleri ile yürüyüş yaparken bolca fotoğraf çekmek isteyeceğiniz bir yer.

Doğanbey Köyü - Aydın Gezilecek Yerler
Doğanbey Köyü – Aydın Gezilecek Yerler

39. Menderes Parkı

Aydın merkezde bulunan Menderes parkı çay bahçesi ve büfeleri ile buluşma noktası haline gelmiştir. Genel olarak park içerisinde çeşitli organizasyonlar düzenlenmektedir. Dilerseniz sevdiklerinize yürüyüş yapmak için tercih edebilirsiniz.

En lezzetli yemekleri yapan işletmeleri park içerisinde uygun fiyatlarla keşfedebilirsiniz. Oldukça bakımlı olan peyzajı sayesinde bolca anı biriktirebilirsiniz.

Menderes Parkı - Aydın Gezilecek Yerler
Menderes Parkı – Aydın Gezilecek Yerler

40. Güvercinada Kalesi

Aydın’da bulunan Güvercinada yerli ve yabancıların ilgisini çeken yürüme yolu ile keyif dolu anlar yaşatır. Buna paralel olarak adanın karaya yakın olan kısmı insan yapımı bir geçit ile adayı bağlar. Bunun yanında yolda yürümesi oldukça keyiflidir. Adeta denizin üzerinde yürüme hissi veren yol Güvercinada kalesine çıkar.

Kaleyi sabah 09.00 ile akşam 22.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca ziyaretiniz sırasında birçok açıdan çektiğiniz fotoğraflar Aydın’ı en güzel yerden görebilmeye fırsat sunmaktadır.

Güvercinada Kalesi - Aydın Gezilecek Yerler
Güvercinada Kalesi – Aydın Gezilecek Yerler

41. Davutlar Termal Kaplıcası

Aydın ili Kuşadası ilçesinde bulunan Davutlar termal kaplıcası eşsiz bir mimariye sahiptir. Kaplıca içerinden doğa manzarasını izleyebilirsiniz. Tavan ve pencereleri oldukça geniş tutulan kaplıca size unutamayacağınız bir an yaşatır.

Ormanın içerisindeki kaplıca şifalı suları ile birden fazla rahatsızlığa iyi gelmektedir. SPA ve masaj hizmeti sunulan özel işletmede konaklama imkanı mevcuttur.

Davutlar Termal Kaplıcası - Aydın Gezilecek Yerler
Davutlar Termal Kaplıcası – Aydın Gezilecek Yerler

42. El Şeklinde Heykel

Üzerinde kuşlar bulunan el şeklindeki heykel Aydın’ın sembollerinden biridir. Fotoğraf çekmek isteyenlerin ilgi odağı haline gelmiştir. Ayrıca çevresinde oturma bankları bulabilirsiniz. Heykel uzun senelerdir Aydın’a gelenler tarafından büyük ilgi ile karşılanır.

Özgürlüğü ve bağımsızlığı temsil eden bu heykel tüm sahil şeridini rahatlıkla görür. Sahil boyunca yürüyüş yaparken uğrayarak ve manzaranın keyfini çıkabilirsiniz.

El Şeklinde Heykel - Aydın Gezilecek Yerler
El Şeklinde Heykel – Aydın Gezilecek Yerler

43. Uslu Sitesi Sahili

Aydın’ın Didim ilçesine bulunan Uslu Sitesi sahili dingin ve yumuşacık plajı ile kaçış noktası haline gelmiştir. Plajın son derece sığ denizi yeni yüzmeyi öğrenenler ve çocuklu aileler için tercih edilmektedir.

Plaj voleybolu oynayarak plajın keyfini çıkarabilirsiniz. Ayrıca kafeterya ve büfeler ihtiyaçlarınızı karşılamanız için yeterli olmaktadır. Son derece keyifli düşük eğimli deniz yapısı mutlaka görülmeye değer.

Uslu Sitesi Sahili - Aydın Gezilecek Yerler
Uslu Sitesi Sahili – Aydın Gezilecek Yerler

44. Karacasu Etnografya Müzesi

Karacasu Etnografya Müzesi, Aydın ilinin Karacasu ilçesinde bulunur. Müzeyi dolaşırken şaşıracağınız birçok eseri inceleyebilirsiniz. Kilimler, işlemeler, toprak ürünlerle birlikte geçmişe yolculuk yaptırır.

Müzeyi ücretsiz ziyaret edebilirsiniz. Her gün açık olan müze sabah saat 10.00 ile akşam 18.00 arasında hizmet verir.

Karacasu Etnografya Müzesi - Aydın Gezilecek Yerler
Karacasu Etnografya Müzesi – Aydın Gezilecek Yerler

45. Yörük Ali Efe Müzesi

Yörük Ali Efe Müzesi, Yöresel binası ve meydanı ile görülmeye değer müze Aydın’ın Yenipazar ilçesindedir. Bölgede kahraman ilan edilen Yörük Ali Efe’nin geçmişini ve kahramanlıklarını anlatır.

Haftanın her günü açık olan müzeyi sabah 09.00 ile akşam 17.00 arasında ziyaret edebilirsiniz. Müze ücretlidir ve müze kart kullanabilirsiniz. Nostaljik havası ile yerli ve yabancıların ilgisini çeker.

Yörük Ali Efe Müzesi - Aydın Gezilecek Yerler
Yörük Ali Efe Müzesi – Aydın Gezilecek Yerler

46. Akbük Plajı

Aydın ili Didim ilçesinde yer alan Akbük olajı Didim’in en büyük plajlarından biridir. Eşsiz denizi dalgasız ve oldukça sığ bir eğime sahiptir. Ziyaretçilerin sıkça tercih etme sebebi denizin rahatlıkla yüzmeye imkan tanımasıdır.

Arkasına dağları alan Akbük plajı yeşile ve maviye doyurur. Bu özel plajda şezlong, şemsiye, duş ve WC’yi ücretli olarak kullanabilirsiniz. Çevresinde yeme içme ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

Akbük Plajı - Aydın Gezilecek Yerler
Akbük Plajı – Aydın Gezilecek Yerler

47. Yeşilkent Plajı

Aydın ili Didim ilçesinde bulunan Yeşilkent plajı yüzmek için ve marinası ile sıkça tercih edilmektedir. İrili ufaklı taşlarla kaplı olan plajı benzersiz manzaralar eşliğinde ailenizle vakit geçirmenize olanak tanımaktadır.

Yeşilkent plajında şezlong, şemsiye ve WC gibi olanaklardan ücretli olarak yararlanabilirsiniz. Ayrıca büfe ve restoranlardan yeme içme ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

Yeşilkent Plajı - Aydın Gezilecek Yerler
Yeşilkent Plajı – Aydın Gezilecek Yerler

48. Aytepe Barış Parkı

Aydın ili Didim ilçesinde bulunan Aytepe barış parkı devasa heykelleri ile özellikle Didim’e gelenlerin hatıra için fotoğraf çektirdiği bir alandır. Deniz kıyısında bulunan konumu ve çevresindeki oturma birimleri ile ilgi çekmektedir.

Aytepe Barış parkı çevresinde kafeterya ve büfeler vardır. Çayınızı yudumlarken bu eşsiz eserle denize karşı keyif yapabilirsiniz.

Aytepe Barış Parkı - Aydın Gezilecek Yerler
Aytepe Barış Parkı – Aydın Gezilecek Yerler

49. İçmeler Koy

Aydın ili Dilek Yarımadası milli park girişine yakın olan İçmeler koyu Kuşadası ilçesindedir. Koy muazzam ve eşsiz doğası ile çam ağaçlarının sıkça olduğu bölgededir.

İçmeler koyu 600 metre uzunluğundaki plajı ile açık turkuaz rengi kusursuz bir denize sahiptir. Konaklamak için pansiyon ve otel bulabilirsiniz.

İçmeler Koyu - Aydın Gezilecek Yerler
İçmeler Koyu – Aydın Gezilecek Yerler

50. Akvaryum Koyu

Aydın Didim ilçesinde bulunan Akvaryum koyu adından anlaşılacağı üzere birbirinden çeşitli su ürünleri ile popülerdir. Didim’in gözde koyları arasında ilk sıralarda yerini alır.

Mutlaka görülmesi gereken eşsiz denizi ile yüzerken derinleri rahatlıkla görebilirsiniz. Şeffaf denizi ile sakin ve sığ plajı çocuklu ailelerin de tercihidir.

Akvaryum Koyu - Aydın Gezilecek Yerler
Akvaryum Koyu – Aydın Gezilecek Yerler

Aydın’da Gezilecek Yerler

Aydın hakkında daha detaylı bilgi için Aydın Restoran önerileri ve Aydın’da Ne Yenir makalelerini inceleyebilirsiniz.

Mesaj bırak

Votre adresse e-mail ne sera pas publiée. Les champs obligatoires sont indiqués avec *