Zonguldak’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 25 Yer

Zonguldak, Karadeniz Bölgesi’nin batısında konumlanan Türkiye’nin en güzel şehirlerinden birisidir. Türkiye’nin en iyi maden ocaklarına sahip olmasıyla da ön plana çıkıyor. Aynı zamanda şehirde birbirinden benzersiz tarihi ve doğal güzellikler bulunuyor.

Zonguldak köklü bir tarihe sahip olup eski dönemlerde pek çok medeniyetin yaşam alanı olmuştur. Karadeniz şehirlerinden biri olması Karadeniz turu listelerinde yer almasını sağlıyor. Özellikle de mavi ve yeşilin bir arada olduğu doğası hem yerli hem de yabancı turistlerin ilgisini çekiyor.

Zonguldak’ta mağara, yayla, şelale, plaj, kent ormanı ve müze gibi gezilecek pek çok yer bulunmakta.  Tertemiz havası ve çevresi tüm ziyaretçilerini büyülemeyi başarıyor. Sizin de bu eşsiz yerleri gezebilmeniz için Zonguldak’ta gezilecek en iyi 25 yer listesini hazırladık!

Not: Bu yazımızı okuduktan sonra Zonguldak en iyi otellerini keşfetmek için « Zonguldak Otelleri » yazımıza bakmayı unutmayın.

Zonguldak’ta Gezilecek En İyi 25 Yer

1. Cehennemağzı Mağaraları

Cehennemağzı Mağaraları, Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde bulunan turistik yerlerden biridir. Üç bölümden oluşan mağara aynı zamanda eski dönemlerden kalma bir Hıristiyan kilisesidir. Bu yüzden birinci mağara Kilise Mağarası olarak anılmaktadır.

Koca Yusuf Mağarası olarak adlandırılan ikinci mağaraya giriş 3 basamaklı merdivenden sağlanır. Üçüncü mağara ise Cehennemağzı Mağaraları arasındaki en büyük olandır. Antik Yunan dönemindeki efsaneye göre Cehennemağzı Mağaraları Hades’in ölüler ülkesi idi. Ereğli isminin de Heracleia’dan geldiği bilinir ve bu yüzden Cehennemağzı Mağaraları Yunan mitolojisinde önemli bir yere sahiptir.

Dolayısıyla Cehennemağzı Mağaraları merak edilen yerlerden bir tanesidir. Bu nedenle Zonguldak’taki mağarayı mutlaka görmelisiniz. Zonguldak’a gitmek istiyorsanız, Cehennemağzı Mağaraları’nı gezilecek listenize mutlaka eklemelisiniz.

Cehennemağzı Mağaraları - Zonguldak'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 25 Yer
Cehennemağzı Mağaraları – Zonguldak’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 25 Yer

2. Halil Paşa Konağı (Ereğli Müzesi)

Halil Paşa Konağı (Ereğli Müzesi), Zonguldak Ereğli ilçesine bağlı olan tarihi yerlerden biridir. Halil Paşa Karamanoğlu tarafından inşa ettirilen konak günümüzde müze olarak faaliyet göstermektedir. 19. yüzyıl mimarilerinin izlerini taşıyan konak 3 katlıdır.

Günümüzde Ereğli Müzesi olarak faaliyet gösteren konakta birbirinden ilginç buluntular yer alır. Özellikle de Yunan, Roma ve Bizans döneminden kalma pek çok eser vardır. Müzede mezarlar, steller, cam kaplar, sütun gibi döneminde kullanılan değerli eşyalar bulunuyor.

Ereğli Müzesi’nde aynı zamanda etnografik eserler de yer almaktadır. Zonguldak’ın yöresel kıyafetleri, silahları ve benzer eşyaları müzede görebilirsiniz. Kısacası hem farklı uygarlıkların hem de Zonguldak’ın kültürünü yakından incelemek için Halil Paşa Konağı oldukça ideal bir yer olacaktır. Bu nedenle Halil Paşa Konağı, Zonguldak gezilecek yerler listesinde kendisine çok özel bir yer ediniyor.

Halil Paşa Konağı (Ereğli Müzesi) - Zonguldak'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 25 Yer
Halil Paşa Konağı (Ereğli Müzesi) – Zonguldak’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 25 Yer

3. Filyos Kalesi

Filyos Kalesi, Zonguldak’ın Çaycuma ilçesine bağlı olan Filyos beldesinde yer alır. Tarihsel açıdan zengin olan bu beldede birbirinden farklı yapılar bulunur. Filyos Kalesi de bu yapılardan biri olup yılın her döneminde ilgi görür.

İlk yerleşim bölgelerinden biri olan Filyos Kalesi’nde Helenistik ve Roma dönemlerinin izlerine rastlanır. Kalede Orta Çağ dönemlerinden kalma mermer sütun, levha, mezar ve lahit gibi tarihi eserler yer almaktadır. Tarihi ve ilgi çekici mimarisiyle Filyos Kalesi Zonguldak’ta gezilecek en iyi 25 yer listesinde bulunmaktadır.

Filyos Kalesi - Zonguldak'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 25 Yer
Filyos Kalesi – Zonguldak’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 25 Yer

4. Varagel Tüneli

Varagel Tüneli, önceden sanayi amaçlı kullanılan bir tünel olup sonradan turizm bölgelerinden biri haline gelmiştir. Zonguldak merkezin Fener Mahallesi’nde bulunan tünelde genelde yürüyüş aktiviteleri yapılır. Varagel Tüneli çevresinde bulunan yeme içme tesisleri ve yürüyüşün sonunda ortaya çıkan deniz manzarası oldukça büyüleyicidir.

Oyulan kayaların tünel haline getirilmesi ve ışıklandırılması Varagel Tüneli’ni eşsiz kılıyor. Bölge halkından ziyade şehir dışından gelen ziyaretçiler de burayı beğeniyor. Dolayısıyla ilginç tasarımıyla Varagel Tüneli, Zonguldak görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor.

Varagel Tüneli - Zonguldak'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 25 Yer
Varagel Tüneli – Zonguldak’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 25 Yer

5. Gazi Alemdar Müzesi

Gazi Alemdar Müzesi, Kurtuluş Savaşı’nın simgelerinden biri olduğu için manevi açıdan önemli bir müzedir. Silahsız kurtarma gemisi olan Alemdar Gemisi’nin aynısı yapılıp müze haline getirilmiştir. Kullanıldığı savaş dönemini materyallerle anlatan müze pek çok kişinin merakla ziyaret ettiği bir yerdir. Gazi Alemdar Müzesi sadece Türkiye’deki misafirleri değil aynı zamanda yurtdışından da sayısız misafiri ağırlamaktadır. Ulusal bir değer taşıyan müzeye mutlaka gitmenizi tavsiye ediyoruz.

Gazi Alemdar Müzesi - Zonguldak'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 25 Yer
Gazi Alemdar Müzesi – Zonguldak’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 25 Yer

6. TIOS

TIOS, Zonguldak’ın Çaycuma ilçesinde bulunan bir antik kenttir. TIOS antik kentinin 2700 yıllık tarihe sahip olduğu bilinmektedir. Buradan çıkarılan değerli ve kutsal eşyalar antik kentin önemini ortaya koyuyor.

Yapılan arkeolojik çalışmalarda bölgede Frigyalılar’ın yerleşim yerlerine rastlandığı da bulunmuştur. Bölgeden çıkarılan eserler arasında madeni paralar, adak eşyaları, yazılı eserler, tapınak ve kilise ve benzerleri yer alıyor. Dolayısıyla Zonguldak gezilecek yerler arasında TIOS antik kenti de yer alıyor.

TIOS - Zonguldak'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 25 Yer
TIOS – Zonguldak’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 25 Yer

7. Harmankaya Şelalesi

Harmankaya Şelalesi, Zonguldak merkezde yer alan ve muhteşem manzaralar sunan doğal bir alanıdır. Patika yolundan ulaşılan şelale 3 farklı bölümden meydana gelir. Dolayısıyla yürüdükçe farklı şelaleleri görmek mümkündür. Şelale bölgesinde yürüyüş parkurları bulunur ve bölge Karadeniz’in bitki örtüsüyle kaplıdır.

Çeşitli ağaç ve çiçek türleriyle kaplı olan Harmankaya Şelalesi görsel bir şölen sunar. Görkemli bir doğal güzellik olduğu için pek çok kişi tarafından ilgi görür. Doğada sessiz ve sakin şelale manzarasını izleyerek vakit geçirmek için Harmankaya Şelalesi’ni tercih edebilirsiniz.

Harmankaya Şelalesi - Zonguldak'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 25 Yer
Harmankaya Şelalesi – Zonguldak’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 25 Yer

8. TTK Müzesi

TTK Müzesi, şehir merkezindeki Çınartepe mevkiinde yer alan bir maden müzesidir. Oldukça büyük bir müzedir ve Zonguldak’ın önemli bir sembolü olan madenciliği anlatan eserler yer alır. Müzede madencilik belgesel film, yazılı eser ve minyatürler aracılığıyla anlatılmıştır.

Özellikle de maden işçilerinin güzel bir şekilde anlatıldığı TTK Müzesi ilgi gören bir müzedir. TTK Müzesi haftanın belirli saatlerinde ziyarete açık olduğu için müzeyi ziyaret edebilirsiniz. Zonguldak gezilecek yerler listesinde kendisine yer bulan TTK Müzesi hem yerli hem de yabancı turistler tarafından ilgi görmeye devam ediyor.

TTK Müzesi - Zonguldak'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 25 Yer
TTK Müzesi – Zonguldak’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 25 Yer

9. Uzun Mehmet Anıtı

Uzun Mehmet Anıtı, taş kömür denilince ilk akla gelen isimlerden ve şehit olan Uzun Mehmet’in anısına yapılmıştır. Bu nedenle manevi ve tarihi değerlerden biridir. Şehrin her yerinden görünebilecek şekilde konumlanan anıta ulaşım da kolaydır.

Taş kömürün günümüze kadar gelmesinde Uzun Mehmet’in büyük emeği vardır. Aynı zamanda anıtın çevresine yapılan yürüyüş yolu ve piknik alanları da dikkatleri üzerine çeker. Zonguldak’ta gezilecek en iyi 25 yer listesinde bulunan Uzun Mehmet Anıtı’nı mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Uzun Mehmet Anıtı - Zonguldak'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 25 Yer
Uzun Mehmet Anıtı – Zonguldak’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 25 Yer

10. Madenci Anıtı

Madenci Anıtı, Zonguldak’ın önemli simgelerinden biridir ve yapımı Prof. Dr. Tankut Öktem’e aittir. Bir maden işçisinin heykel haline getirilmesiyle ortaya çıkarılan Madenci Anıtı oldukça dikkat çekmektedir. Büyük bir emek ve yaratıcılıkla ortaya çıkarılması ise oldukça önemlidir.

Madenci Anıtı - Zonguldak'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 25 Yer
Madenci Anıtı – Zonguldak’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 25 Yer

11. Kayalıdere Şelalesi

Kayalıdere Şelalesi, Ereğli ilçesine yakın bir konumda bulunan kanyon içerisinde yer alan bir şelaledir. Ormanlık alanda bulunan şelale adeta bir doğa harikasıdır. Çok fazla keşfedilmediği için ise doğallığını ve sakinliğini koruyor. Özellikle de doğa sporcularına hitap eden bu bölgede tırmanarak yürüyüş yapılabiliyor. Ancak bölgede toplam yedi tane şelale bulunuyor.

İlginç coğrafi oluşumlarla meydana gelen tümseklikler doğa sporcularına meydan okuyor. Her ne kadar çok tümsek bulunsa da şelale manzarasını görmeye değer. Eğer siz de doğada vakit geçirmeyi ve yeni doğal güzellikler keşfetmeyi seviyorsanız mutlaka Kayalıdere Şelalesi’ne gelmelisiniz.

Kayalıdere Şelalesi - Zonguldak'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 25 Yer
Kayalıdere Şelalesi – Zonguldak’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 25 Yer

12. Zonguldak Kent Ormanı

Zonguldak Kent Ormanı, Zonguldak’ın doğal güzelliklerinden birisidir. Zonguldak şehir merkezine yakın konumda olan ormanda birçok aktivite gerçekleştiriliyor. Özellikle de bölge halkı hafta sonları stresten arınmak için bu bölgeye geliyor.

Yürüyüş yolları, piknik ve kamp alanları gibi serbest alanlar vardır. Batı Karadeniz’in endemik bitkileriyle kaplı olan ve Zonguldak gezilecek yerler listesinde yer alan Zonguldak Kent Ormanı görülmesi gereken doğal yerlerden bir tanesidir. Burada istediğiniz zaman özellikle de güneşli günlerde keyifli vakitler geçirebilirsiniz.

Zonguldak Kent Ormanı - Zonguldak'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 25 Yer
Zonguldak Kent Ormanı – Zonguldak’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 25 Yer

13. Gökgöl Mağarası

Gökgöl Mağarası merkezde bulunan önemli mağaralardan bir tanesidir. Zira Türkiye’de en uzun 10. mağara olarak kayıtlara geçmiştir. Turistik bir bölge olan Gökgöl Mağarası’nın 4 katı vardır. Her bir katı farklı özellikte olduğu için her bir katı sırayla keşfetmek olanaklıdır.

Damlataş mağarası olma özelliğine sahip olduğu için sarkıt, dikit ve damlataş havuzlarına rastlanır. Mağara içerisinde bulunan yürüyüş yolu, aydınlatmalar ve oturaklar ziyaretçilerin keyifli vakit geçirmesini olanaklı hale getirir. Zonguldak’ın önemli turistik mağaralarından olan Gökgöl Mağarası mutlaka keşfedilmesi gereken yerlerdendir.

Gökgöl Mağarası - Zonguldak'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 25 Yer
Gökgöl Mağarası – Zonguldak’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 25 Yer

14. Filyos Plajı

Filyos Plajı, Çaycuma ilçesinde bulunan meşhur tatil kasabalarından olan Filyos’ta yer alır. Turkuaz rengiyle büyüleyici bir etkiye sahip olmasıyla pek çok ziyaretçiyi kendine çeker. Özellikle de yaz tatillerinde bölgede tercih edilen en meşhur yerler arasındadır. Zonguldak gezilecek yerler listesinde bulunan Filyos Plajı, benzersiz anlar geçirmenizi sağlayacaktır.

Filyos Plajı aynı zamanda köklü bir tarihe sahip olmasıyla da dikkat çekiyor. Eski dönemlerde de şirin bir kasabası olmasıyla ticaret ağının geliştiği bir bölgeydi. Dolayısıyla geçmişten günümüze kadar ilgi görmeyi ve insanları cezbetmeyi başarmıştır diyebiliriz.

Filyos Plajı - Zonguldak'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 25 Yer
Filyos Plajı – Zonguldak’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 25 Yer

15. Kozlu Sahili

Kozlu Sahili, Zonguldak’ın şehir merkezine yakın bir yerde bulunan ve yılın her döneminde ilgi gören doğal güzelliklerdendir. Yaz aylarında bölge halkı tarafından piknik yapmak, yüzmek ve benzersiz manzarayı seyretmek için tercih ediliyor. Özellikle de akşam saatlerinde deniz manzaralı gün batımı oldukça etkileyici.

Yürüyüş yolu da bulunduğu için sahil boyu yürüme imkânı da sağlanmıştır. Aynı zamanda sakin olduğu için huzurlu vakit geçirmek isteyenler tarafından tercih ediliyor. Kozlu Sahili manzarasında piknik yapabilir, yürüyebilir ya da sevdiklerinizle muhabbet edebilirsiniz.

Kozlu Sahili - Zonguldak'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 25 Yer
Kozlu Sahili – Zonguldak’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 25 Yer

16. Zonguldak Belediye Kapuz Plajı

Zonguldak Belediye Kapuz Plajı, şehir merkezinde bulunan yazın bölge halkının en çok tercih ettiği plajlardan bir tanesidir. Ormanla çevrelenmiş olan plaj mavi ve yeşil renkleriyle eşsiz bir manzara sunar. Şehrin tek mavi bayraklı plajı olmasıyla ziyaretçilerin ilgisini artırmaktadır.

Tertemiz ve birçok tesise sahip olan Zonguldak Belediye Kapuz Plajı’na ulaşım da kolay sağlanır. Bölge halkından ziyade farklı şehirlerden gelen ziyaretçiler de bu plajı keşfetmek için geliyor. Doğayla bütünleşen bu plajda çeşitlik etkinlikler de düzenleniyor. Zonguldak’ta gezilecek en iyi 25 yer listesinde bulunan plajı ziyaret edebilirsiniz.

Zonguldak Belediye Kapuz Plajı - Zonguldak'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 25 Yer
Zonguldak Belediye Kapuz Plajı – Zonguldak’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 25 Yer

17. Ilıksu Plajı

Ilıksu Plajı, Kozlu ilçesinde yer alan şehrin görülmeye değer plajlarından birisidir. Yeme içme, wc, duş ve benzeri olanakları sunulduğu için tercih edilebilir yerler arasındadır. Plajın bazı kısımlarında ince kumlar bulunurken bazı kısımlarında da çakıllar yer alır.

Farklı aktiviteleri bir araya getiren plajda aynı zamanda piknik de yapılabiliyor. Bununla birlikte deniz kampının da yapılması Ilıksu Plajı’ndaki olanakları çeşitlendiriyor. Fotografik olarak da uygun bir yer olduğu için sevdiklerinizle anılarınızı ölümsüzleştirebilirsiniz.

Ilıksu Plajı - Zonguldak'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 25 Yer
Ilıksu Plajı – Zonguldak’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 25 Yer

18. Türkali Plajı

Türkali Plajı, Zonguldak’ın Kilimli ilçesine bağlı olan en iyi turizm tesisleri arasında yer alır. Yaz aylarında kalabalık olan plaj, özellikle de bölge halkı tarafından tercih ediliyor. Yemyeşil dağların dibinde yer alan plaj adeta bir doğa harikasıdır.

Türkali Plajı gelen ziyaretçilerine sadece yüzme aktivesini sunmuyor. Aynı zamanda balıkçılık, trekking, doğa yürüyüşü, kampçılık ve piknik gibi aktiveler de sunuyor. Dolayısıyla bu plaja geldiğiniz zaman istediğiniz aktiviteyi yaparak kendinizi yenilenmiş hissedebilirsiniz.

Türkali Plajı - Zonguldak'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 25 Yer
Türkali Plajı – Zonguldak’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 25 Yer

19. Zonguldak Deniz Feneri

Zonguldak Deniz Feneri, Karadeniz kıyı şeridinde bulunur ve şehir merkezine 2 km uzaklıktadır. 1908 yılından bu yana faaliyet gösteren deniz feneri tarihi açıdan önemli bir yere sahip. Gemilere kılavuzluk eden Zonguldak Deniz Feneri özellikle de akşam saatleri muhteşem manzaralar sunuyor.

Tek katlı binası, kırma çatılı yapısı ve T formlu olmasıyla otantik bir mimariye sahip olduğunu ortaya koyuyor. Günümüzde halka açık olan bu yapı yerli ve yabancı turistler tarafından ziyaret edilebiliyor. Zonguldak Deniz Feneri’ne binadaki döner merdiven aracılığıyla çıkabilirsiniz. Zonguldak gezilecek yerler listesinde bulunan Zonguldak Deniz Feneri’ni mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Zonguldak Deniz Feneri - Zonguldak'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 25 Yer
Zonguldak Deniz Feneri – Zonguldak’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 25 Yer

20. Göldağı Tabiat Parkı

Göldağı Tabiat Parkı, Zonguldak’ın Çaycuma ilçesine bağlı olan eşsiz doğal güzelliklerden sadece biri. Keyifli, eğlenceli ve bolca keşif yapılabilecek olan bu alan yerli ve yabancılar tarafından rağbet görüyor. Doğa harikası olarak nitelendirilebilecek bu muhteşem yere özel aracınızla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Kamp alanlarına sahip olan Göldağı Tabiat Parkı doğa severlere hitap eden bir bölgedir. Dolayısıyla sakin ve huzurlu bir Karadeniz tatili yapmak için burayı tercih edebilirsiniz. Bölgede yer alan yeme içme tesislerinde Zonguldak’ın yöresel lezzetlerinden de tadabilirsiniz.

Göldağı Tabiat Parkı - Zonguldak'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 25 Yer
Göldağı Tabiat Parkı – Zonguldak’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 25 Yer

21. Bostandüzü Orman İçi Dinlenme Alanı

Bostandüzü Orman İçi Dinlenme Alanı, Zonguldak’ın gezilecek yerleri arasında bulunan tesislerden biridir. Devrek ilçesinde yer alan bu dinlenme alanı ziyaretçilerin durak noktalarından biridir. Özellikle de kamp ve karavan tatili yapmak isteyenler için oldukça ideal bir bölgedir.

Yeme içme tesisleri, oturma alanları ve çeşmeleriyle tatilcilere birçok imkânı sağlıyor. Eğer Zonguldak’a gelmek isterseniz burada dinlenmenizi ve doğada birkaç gün vakit geçirmenizi öneririz.

Bostandüzü Orman İçi Dinlenme Alanı - Zonguldak'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 25 Yer
Bostandüzü Orman İçi Dinlenme Alanı – Zonguldak’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 25 Yer

22. Bölüklü Yaylası

Bölüklü Yaylası, Zonguldak’ın Alaplı ilçesine bağlı olan doğa tatilcileri için uygun olan bir bölgedir. Kocaman bir alanı kaplayan bu yaylada her yeri doyasıya keşfedebilirsiniz. Burada 4.000 yaşında olan porsuk ağacı gelenler tarafından dikkat çekiyor.

Hatta Türkiye’nin en yaşlı ağacı olarak kayıtlara geçmiştir. Bu anıt ağacı bölgede mutlaka keşfedilmesi gereken doğal güzelliklerden biridir. Dolayısıyla dingin ve sakin bir bölge olan Bölüklü Yaylası’na özellikle de ilkbahar ya da yaz aylarında gidebilirsiniz.

Bölüklü Yaylası - Zonguldak'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 25 Yer
Bölüklü Yaylası – Zonguldak’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 25 Yer

23. Kızılcapınar Baraj Gölü

Kızılcapınar Baraj Gölü, doğal güzellikleriyle zengin olan Zonguldak’taki eşsiz yerlerden biridir. Doğa severleri bir arada birleştiren bu baraj gölü muhteşem manzaraları sunar. Zonguldak halkı tarafından ziyaret edilen bu bölge aynı zamanda farklı şehirdeki ziyaretçilerin de keşfine uğruyor. Balıkçılık faaliyetlerinin de yapıldığı gölde çok fazla alabalık bulunuyor.

En güzel özelliklerinden biri de yemyeşil doğanın içerisinde konumlanmış olmasıdır. Mesire alanlarına sahip olan Kızılcapınar Baraj Gölü’nde en çok da piknik yapılıyor. Aynı zamanda çevresindeki bazı tarihi yapılar gelenler tarafından dikkat çekiyor.

Kızılcapınar Baraj Gölü - Zonguldak'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 25 Yer
Kızılcapınar Baraj Gölü – Zonguldak’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 25 Yer

24. Sofular Mağarası

Sofular Mağarası, Zonguldak’ın gizli doğal hazinelerinden biridir. Sofular Vadisi kenarında yer alan mağara tarihöncesi çağlardan günümüze kadar gelmiştir. Sarkıt ve dikitler mağarada en dikkat çeken yapılardan biridir.

Mağaranın içinde yer alan göller de oldukça dikkat çekicidir. Coğrafi oluşumu oldukça ilginç olduğu için keşifçilerde adeta merak uyandırıyor. Yeni coğrafi oluşumları keşfetmeyi seviyorsanız Karadeniz Bölgesi’nde yer alan Zonguldak ilindeki bu mağarayı listenize ekleyebilirsiniz.

Sofular Mağarası - Zonguldak'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 25 Yer
Sofular Mağarası – Zonguldak’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 25 Yer

25. Cumayanı Mağarası

Cumayanı Mağarası, 1976 yılında keşfedilen günümüzde de keşfedilmeye devam eden mağaralardan biridir. Üç farklı girişe sahip olan mağara oldukça büyüktür. Gizli cennet olarak kalan yerlerden olmasına rağmen günümüzde ziyaretçilerin uğradığı bir bölgedir.

Aynı zamanda Türkiye’nin en uzun ikinci mağarası olarak da kayıtlara geçmiştir.  Yağışlı günlerden ziyade güneşli günlerde buraya gelmenizi tavsiye ediyoruz. Zonguldak gezilecek yerler listesinde bulunan Cumayanı Mağarası, muhteşem manzara karşısında kendinizi çok özel hissetmenizi sağlayacaktır.

Cumayanı Mağarası - Zonguldak'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 25 Yer
Cumayanı Mağarası – Zonguldak’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 25 Yer

Zonguldak’ta Gezilecek Yerler

Zonguldak gezilecek yerler söz konusu olunca birbirinden farklı doğal, tarihi ve kültürel yerler listede yer alıyor. Yayla, mağara, müze, kale, kent ormanı ve plajlar Zonguldak ilinde birbirinden farklı formda bulunuyor. Yemyeşil alanlarıyla herkesi büyüleyen Karadeniz şehirlerinden biri olduğu için hem yerli hem de yabancı turistler tarafından ilgi gördüğünü söylemek mümkündür. Madenciliğiyle de Türkiye için çok önemli bir il olduğu için görülmeye değer şehirlerden biridir.

Karadeniz turlarında vazgeçilmez şehirlerden olan Zonguldak her sene pek çok ziyaretçisini ağırlıyor. Zonguldak’a ziyaretçiler genelde ilkbahar ve yaz aylarında gitmeyi tercih ediyor. Eğer siz de buraya gelirseniz sizin için hazırladığımız şehirde bulunan yerleri gezebilirsiniz.

Herkese hitap eden yerler olduğu için ilginizi çeken yerleri listenize ekleyebilirsiniz. Zonguldak şehri hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız Zonguldak Restoran ve Zonguldak’ta Ne Yenir yazılarımızı inceleyebilirsiniz.

Mesaj bırak

Votre adresse e-mail ne sera pas publiée. Les champs obligatoires sont indiqués avec *