Yozgat’ta Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

Türkiye’nin İç Anadolu Bölgesi’nde yer alan ve eski ismi ‘Bozok’ olan Yozgat, yıllar boyunca birbirinden farklı birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Anadolu’da yer alan sıra dışı şehirlerimizden biri olan Yozgat, gezi severler için de eşsiz rotalardan bir tanesidir.

Bu kentin; tabiat parkları ve milli parkları ile kanyonlarında doğal güzelliklere doyarken; müzeleri, camileri ve konaklarında da tarihi sonuna kadar yaşayabilirsiniz.

Türkiye’nin ilk milli parkına sahip olan Yozgat’ta gezilecek yerler listesinde yer alan; Yozgat Saat Kulesi, Lavanta Bahçesi, Davulbaztepe Tabiat Parkı, Yozgat Müzesi ve Sarıkaya Kaplıcaları Yozgat’a gelen gezi severlere ziyaret etmelerini önerdiğimiz duraklardan sadece birkaçı.

Not: Bu yazımızı okuduktan sonra Yozgat en iyi otellerini keşfetmek için « Yozgat Otelleri » yazımıza bakmayı unutmayın.

Yozgat’ta Gezilecek En İyi 20 Yer

1. Yozgat Saat Kulesi

Yozgat Saat Kulesi, 1908 yılında o dönemde Yozgat Belediye Başkanı olan Tevfikizade Ahmet Bey tarafından inşa ettiriliyor. Mimarı Şakir Usta olan tarihi saat kulesi, Yozgat’ın sembolü olarak biliniyor ve şehrin merkezinde yer alıyor.

Tek balkona sahip olan saat kulesi, toplamda yedi kattan oluşuyor. En üst katında dört adet saat bulunan, sarı köfedeki kesme taşlardan yapılmış olan Yozgat Saat Kulesi, heybeti ile de görenleri büyülüyor. Her saat başı çalan çanlar ile tüm şehre zamanı hatırlatan Yozgat Saat Kulesi, kent merkezinde yer alan konumu ile de Yozgat’a gelen ziyaretçiler tarafından sıklıkla ziyaret edilen ilk duraklardan biri oluyor.

Yozgat Saat Kulesi - Yozgat'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Yozgat Saat Kulesi – Yozgat’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

2. Yozgat Çamlığı Milli Parkı

Yozgat Çamlığı Milli Parkı, Türkiye’nin ilk milli parkı unvanını 1958 yılında almıştır. Türkiye’de sadece bu milli parkta yer alan Kafkas çamı denilen Karaçam dışında; sarıçam, meşe, ardıç gibi bitki çeşitleri de bu milli parkta bulunuyor. 216’dan fazla bitki türünün olduğu milli parkta; çeşitli hayvan türlerinden; serçe, karga, tarla faresi, yılan, kertenkele, yaban domuzu ve tavşan gibi hayvanlar da yine Yozgat Çamlığı Milli Park’ında barınıyor.

264 hektarlık bir alan sahip olan milli park Yozgat şehir merkezinden iki kilometre uzaklıkta yer alıyor. Çevre halkı tarafından da yoğun ilgi gören park; ziyaretçilerine yaz, kış doğal güzelliğiyle birlikte çeşitli aktivite fırsatları da sunuyor. İçerisinde yer alan otelde konaklayabilir, kamp alanları, çocuk parkları, yürüyüş parkurları ve restoranlarında keyifli vakit geçirebilirsiniz. Yozgat’a gelen gezi severlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken duraklardan bir diğeri Yozgat Çamlığı Milli Parkı.

Yozgat Çamlığı Milli Parkı - Yozgat'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Yozgat Çamlığı Milli Parkı – Yozgat’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

3. Yozgat Spor Vadisi

Yozgat Spor Vadisi, Yozgat’ın sosyal ve sportif alan ihtiyacını karşılamak için oluşturulmuş kapsamlı bir proje. 1900 dönümlük bir alan üzerine inşa edilen Yozgat Spor Vadisi projesi üç etaptan oluşuyor. 2013 birinci etabı tamamlanan proje ödenek yetersizliği sebebiyle ne yazık ki durduruluyor daha sonra, Yozgat Belediyesi’ne devredilen projenin 2022 yılı içirişinde tamamlanması bekleniyor.

Yozgat Spor Vadisi projesi; yürüyüş yolları, basketbol, voleybol ve futbol sahaları, çocuk oyun alanları, tırmanış duvarı, kay kay pisti yanı sıra bungalov evleri, yapay göletleri, piknik alanlarının ve daha birçok çeşitliliği ile çevre halkı ve Yozgat’a gelecek ziyaretçiler tarafından da ilgi çekeceğe benziyor. Spor Vadisi, mutlaka Yozgat gezilecek yerler listenizde bulunmalı.

Yozgat Spor Vadisi - Yozgat'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Yozgat Spor Vadisi – Yozgat’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

4. Yozgat Büyük Camii

Yozgat Büyük Camii, diğer isimleri Çapanoğlu, Ulucami de olan tarihi yapı Cumhuriyet Meydanı’nda yer alıyor ve Mustafa Bey tarafından inşa ettiriliyor. Süslemeleri, ince minaresi ve köşe kuleleri ile dikkat çeken tarihi cami, Osmanlı döneminde Türk mimarisinde etkili olan Avrupa tarzı açısından da önemli örneklerden bir tanesi.

Kesme taştan yapılmış olan Yozgat Büyük Camii, içeri ve dışarı olarak adlandırılan farklı tarihlerde inşa edilmiş olan iki ayrı yapıdan oluşuyor. İnce işçiliği ile görenleri büyüleyen tarihi cami, Yozgat gezilecek en iyi 20 yer arasında ilk sıralarda yer alıyor.

Yozgat Büyük Camii - Yozgat'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Yozgat Büyük Camii – Yozgat’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

5. Yozgat Lavanta Bahçesi

Yozgat Lavanta Bahçesi, dünyanın en büyük lavanta adası Yozgat’ın ilçesi olan Çekerek’te yer alıyor. 250 bin lavanta dikilmesiyle yapılan bahçeler bugün gezi severler tarafından yoğun ilgi görüyor.

Lavanta yetiştiriciliğinin yoğun olduğu Yozgat’a gelen gezi severler, lavanta bahçelerinde dolaşarak muhteşem doğal güzellikte fotoğraf kareleri yakalayabiliyorlar. Lavanta bahçeleri, şahane renkleri ve buram buram kokusuyla, Yozgat gezilecek yerler listesinde önemli bir sıraya sahip.

Yozgat Lavanta Bahçesi - Yozgat'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Yozgat Lavanta Bahçesi – Yozgat’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

6. Fatih Tabiat Parkı

Fatih Tabiat Parkı, Yozgat’ın merkezinde yer alıyor. Geniş bir alanı kapsayan tabiat parkı, çevre halk ve ziyaretçiler için; doğa yürüyüşü ve piknik alanı ihtiyaçlarını karşılıyor. 2007 yılında kent ormanı ilan edilen park, Yozgat’ın sahip olduğu doğal güzelliğin bir başka örneği.

Yaz, kış gezi severler tarafından ziyaret edilen Fatih Tabiat Parkı, Yozgat gezilecek yerler listesinde üst sıralarda yer alıyor.

Fatih Tabiat Parkı - Yozgat'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Fatih Tabiat Parkı – Yozgat’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

7. Emirci Sultan Türbesi ve Camii

Emirci Sultan Türbesi ve Camii, Yozgat’ın merkezinde bulunan Osman Paşa Köyü’nde yer alan bir diğer tarihi türbe ve camidir. Türkmen Emirci Sultan tarafından 1240 yılında inşa ettirilmiştir.

Yozgat halkı tarafından sıklıkla ziyaret edilen Emirci Sultan Türbesi ve Camii, gezi severler için de Yozgat’ta görülmesi gereken tarihi yapılardan bir tanesidir.

Emirci Sultan Türbesi ve Camii - Yozgat'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Emirci Sultan Türbesi ve Camii – Yozgat’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

8. Kerkenes Harabeleri

Kerkenes Harabeleri, Yozgat’ın Sorgun ilçesinin Şahmuratlı Köyü’nde yer alan 4000 bin yıllık tarihi geçmişe sahip olan, antik kenttir. 1993 yılında başlamış olan ilk kazı çalışmaları günümüzde halen devam etmekte olan Kayıp Şehir Pteria olarak da bilinen antik kentin M.Ö 600’lerde Medler tarafından oluşturulduğu düşünülmektedir.

İngiliz asıllı Dr. Geoffrey Summers önderliğinde, Yozgat’ın sahip olduğu tarihi güzelliği de gözler önüne sermek için titizlikle yürütülen kazı çalışmalarının tamamlanmasının ardından, Kerkenes Harabeleri halkın ziyaretine açılacak. Turizme de katkısının çok büyük olacağı düşünülen antik kentte kazı çalışmaları günümüzde tüm hızıyla devam ediyor.

Kerkenes Harabeleri - Yozgat'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Kerkenes Harabeleri – Yozgat’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

9. Kadıpınarı Tabiat Parkı

Kadıpınarı Tabiat Parkı, Yozgat’ın sahip olduğu doğal güzelliklerden bir diğeridir. Tabiat parkları açısından oldukça zengin olan Yozgat’ta yer alan tabiat parkı, çevre halkı ve ziyaretçiler tarafından sıklıkla ziyaret edilen duraklardan biri.

Doğa fotoğrafçıları ile kamp yapmak isteyen yerli ve yabancı turistlerin özellikle tercih ettiği Kadıpınarı Tabiat Parkı’nda, bisiklet turları, doğa yürüyüşleri de yapılabiliyor. Ziyaretçilerine sunduğu eşsiz doğa güzelliği ve huzurlu ortamı ile Yozgat gezilecek en iyi 20 yer listesinde üst sıralarda yer alıyor.

Kadıpınarı Tabiat Parkı - Yozgat'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Kadıpınarı Tabiat Parkı – Yozgat’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

10. Darıcı Camii

Darıcı Camii, Yozgat’ın Darıcı Köyü’nde yer alıyor. Kim tarafından, kaç yılında inşa ettirildiği günümüzde tam olarak bilinmeyen cami özellikle çevre halkı için önemli camilerden bir tanesi.

Günümüzde kullanıma açık olan cami, Yozgat’ta yer alan tarihi duraklardan bir diğeri. Yozgat’a gelen ziyaretçilerin görebileceği önemli tarihi yapılardan bir tanesi de Darıcı Camii. Tarihle aranızı daima canlı tutmak istiyorsanız Darıcı Camii, mutlaka Yozgat gezilecek yerler listenizde ilk sıralarda bulunmalı.

Darıcı Camii - Yozgat'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Darıcı Camii – Yozgat’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

11. Davulbaztepe Tabiat Parkı

Davulbaztepe Tabiat Parkı, Yozgat Çamlığı milli parkına çok yakın konumda olan diğer bir milli parktır. Büyük bir alanı; sarıçam, kuşburcu ve alıç bitkilerinden oluşan tabiat parkında çeşitli hayvan türleri de barınıyor.

72 hektar alana sahip olan Davulbaztepe Tabiat Parkı, Yozgat gezilecek yerler listesinde yer alan bir diğer tabiat parkı.

Davulbaztepe Tabiat Parkı - Yozgat'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Davulbaztepe Tabiat Parkı – Yozgat’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

12. Trazın Kayaları

Trazın Kayaları, Yozgat’a 10 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Muhteşem bir manzaraya sahip olan kanyon vadinin turizm için açılması bekleniyor. Topaç Köyü yakınlarında konumlanan Trazın Kayalıklarında elliye yakın mağara bulunduğu biliniyor. Kanyon içerisinde yaşayan hayvan türleri ve kanyonun eşsiz manzarası görenleri adeta büyülüyor.

Doğa severlerin oldukça ilgisini çekecek olan Tarzın Kayalıkları da Yozgat gezilecek yerler arasında yer alıyor.

Trazın Kayaları - Yozgat'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Trazın Kayaları – Yozgat’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

13. Sarıkaya Kaplıcaları

Sarıkaya Kaplıcaları, Yozgat’a 77 kilometre uzaklıkta konumlanan Sarıkaya ilçesinde yer alıyor. Florür içeren oligometalik sular sınıfında yer alan kaplıca; Bakanlar Kurulu kararı ile termal turizm bölgesi ilan ediliyor. Birçok hastalığa şifa bulan Sarıkaya Kaplıcaları her yıl yerli ve yabancı turistlerin adeta akınına uğruyor.

Suyu sayesinde inşalara şifa dağıtan kaplıca, turizm açısından da ayrıca önem taşıyor. Ünü Yozgat sınırlarını aşan kaplıca konumu itibariyle de ayrı bir öneme sahip. Merkezinde Roma döneminden kalan antik kalıntıların olduğu Sarıkaya Kaplıcalarının adının geçmiş dönemlerde de Basilica Therma olduğu biliniyor. Şifalı suları ve doğal güzelliğiyle Yozgat gezilecek en iyi 20 yer arasında Sarıkaya Kaplıcaları da yer alıyor.

Sarıkaya Kaplıcaları - Yozgat'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Sarıkaya Kaplıcaları – Yozgat’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

14. Gelin Kayası

Gelin Kayası, Yozgat’ta Nohutlu Tepe’nin arkasında yer alıyor. Deveye binmiş gelin görüntüsünden dolayı bu ismi almış olan kayaların anlatılan bir efsanesi de var. Efsaneye göre eşkıyalar tarafından kaçırılmak istenen bir gelinin gözünden süzülen yaşlar sel olur ve kırmızı laleler açar. Zaman içerisinde tüm tepeyi kırmızı laleler kaplar. Her yıl mayıs ayının ikinci haftasında da Cehrilik laleleri ismi verilen çiçekler

Eğrice’de ve kıpkırmızı açan laleler ile gökyüzüne uçan beyaz güvercinler ile bu efsane çevre halkı tarafından günümüzde de hala anlatılmaya devam etmektedir. Gelin Kayası efsanevi lale görüntüsü ile Yozgat’ta görülmesi gereken bir diğer doğal güzellik. Özellikle mayıs ayında Yozgat’a gelen gezi severler tarafından gidilmesi gereken noktalardan bir diğeri.

Gelin Kayası - Yozgat'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Gelin Kayası – Yozgat’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

15. Akdağmadeni Ormanları

Akdağmadeni Ormanları, Yozgat’ın Akdağmadeni ilçesinde yer alıyor. İç Anadolu Bölgesi’nde yer alan en büyük ormanlardan biri olan Akdağmadeni Ormanları muhteşem tabiatı, doğal güzelliği ve temiz havasıyla ziyaretçilerine keyifli vakitler sunuyor.

Muhteşem manzarası ve içerisinde yer alan, şelale ve gölleriyle tam bir doğa harikası olan bu orman; sarıçam, palamut, ardıç ağırlıklı olmak üzere birçok bitki çeşidini de barındırıyor. Kış aylarında ormanı kaplayan kar ve sis görüntüsü, baharın gelmesiyle yerini mavinin ve yeşilin her tonunu görebileceğiniz eşsiz bir güzelliğe bırakıyor. Fotoğraf tutkunları başta olmak üzere, Yozgat’a gelen gezi severler tarafından yılın hangi mevsiminde olursa olsun mutlaka görülmesi gereken Yozgat’ın bir başka doğal güzelliği de Akdağmadeni Ormanları.

Akdağmadeni Ormanları - Yozgat'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Akdağmadeni Ormanları – Yozgat’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

16. Bozok Yaylası

Bozok Yaylası, Doğu’da Akdağlara kadar dayanan Yozgat topraklarının yer aldığı bölgeye verilen isimdir. Yüksekliği 1400 metre civarında olan yaylada, temiz havaya ve muhteşem manzaraya doyabilirsiniz.

Yozgat’ın değerleri yaylalarından biri olan Bozok Yaylası, Yozgat gezilecek yerler listesinde yer alan duraklardan bir diğeri.

Bozok Yaylası - Yozgat'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Bozok Yaylası – Yozgat’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

17. Kazankaya Kanyonu

Kazankaya Kanyonu, Yozgat’ın Aydınlık ilçesinden 10 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Saklı cennet olarak adlandırılan Kazankaya Kanyonu; doğa tutkunları, dağcılar ve trekking tutkunları için eşsiz bir doğal güzellik.

Alan Dağları ve Malbelen Tepesi ile çevrelenmiş olan kanyon her yıl çok sayıda yerli ve yabancı turisti ağırlıyor. 10 kilometre uzunluğa sahip olan kanyon Yozgat gezilecek yerler listesinde üst sıralarda yer alıyor.

Kazankaya Kanyonu - Yozgat'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Kazankaya Kanyonu – Yozgat’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

18. Çekerek Irmağı

Çekerek Irmağı, Yeşilırmak’ın kollarından biridir ve 256 km uzunluğa sahiptir. İç Anadolu Bölgesi’nin büyük ırmaklarından biri olan Çekerek Irmağı üzerine Sürreyabey Barajı ile Hidroelektrik Santrali yapılmış ve elektrik elde edilmiştir. Böylece Yozgat’ın üçüncü büyük enerji santrali olmuştur.

Yozgat’ın sahip olduğu bir diğer doğal güzellik olan Çekerek Irmağı, Yozgat gezilecek yerler listesinde yer alıyor.

Çekerek Irmağı - Yozgat'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Çekerek Irmağı – Yozgat’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

19. Yozgat Müzesi

Yozgat Müzesi, günümüzde müze olarak hizmet veren bina Nizamoğlu Konağı’dır. 1975 yılında korunması gereken tarihi eserler kapsamında koruma altına alınan tarihi konak; 1871 yılında İstanbulluoğlu Mahallesi’nde inşa ediliyor. Konut olarak kullanılmasının ardından önce Kız Sanat Okulu ardından da tekel deposu olarak kullanılan tarihi konak, 1985 yılında müze olarak hizmet vermeye başlıyor.

Konağın alt katında yer alan dört salonda arkeolojik eserler, üst katta yer alan salonlarda ise etnografik eserler sergileniyor. Bahçe kısmında da sergilenen eserlerin bulunduğu müzede aynı zamanda 19.yüzyıla ait resim sanatı örnekleri de sergileniyor. Yozgat tarihini yakından tanımak isteyen ziyaretçiler için fırsat sunan müze; Yozgat gezilecek en iyi 20 yer arasında üst sıralarda.

Yozgat Müzesi - Yozgat'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Yozgat Müzesi – Yozgat’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

20. Karslıoğlu Konağı

Karslıoğlu Konağı, 1883 yılında inşa edilen bir dönem Yozgat Belediye Başkanı Yusuf Karslıoğlu tarafından alınarak kullanıldığı için bu isimle adlandırılıyor. 1977 yılında istimlak edilen konağın müze olarak hizmet verebilmesi için restorasyon çalışmaları başlatılıyor ve tarihi konak arkeoloji müzesi olarak açılıyor.

Karslıoğlu Konağı’nı önemli yapan unsurlardan bir tanesi de Atatürk’ün Yozgat ziyaretleri sırasında bu konakta kalmış olması. Tarihi konakta yer alan müzede; Roma ve Bizans dönemlerine ait mezar başları ile taş eserlerin yanı sıra arkeolojik eserler de sergileniyor. Toplamda üç kattan oluşan ve 19.yüzyıl mimarisinin nadide örneklerinden biri olan Karslıoğlu Konağı, Yozgat gezilecek en iyi 20 yer arasında üst sıralarda önemli bir sıralamaya sahip.

Karslıoğlu Konağı - Yozgat'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Karslıoğlu Konağı – Yozgat’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

Yozgat’ta Gezilecek Yerler

Anadolu’nun en eski yerleşim merkezlerinden biri olduğu bilinen Yozgat’ta; Sarıkaya Kaplıcaları’nın şifalı sularından, Bozok Yaylası’nın doğal güzelliğinden, Karslıoğlu Konağı’nın ahşap işçiliğine kadar her ziyaretçiyi mutlu edecek oldukça fazla seçenek var.

Kış aylarında karla kaplanan Yozgat’ın sahip olduğu doğal güzelliklerin, yaz aylarında büründüğü renkler ve tonlar da görülmeye değer. Ormanları, tabiat parkları ve vadileri ile profesyonel sporculara ve doğa fotoğrafçılarına da bol çeşitlilik sunan Anadolu şehrinde; bulama ve arabaşı çorbası ile testi kebabı da yemeden dönmemeniz gerekiyor.

Hem doğa hem tarihi yerleri görmeyi seven ziyaretçilerin rotasına eklemesi gereken şehirlerden biri olan Yozgat yıllar boyunca farklı medeniyetlere yaptığı ev sahipliğinden dolayı sahip olduğu kültürel zenginliğiyle de göz dolduran güzel şehirlerden biri.

Yozgat’a dair daha detaylı bilgi edinmek için Yozgat Restoran ve Yozgat’ta Ne Yenir yazılarımızı inceleyebilirsiniz.

Mesaj bırak

Votre adresse e-mail ne sera pas publiée. Les champs obligatoires sont indiqués avec *