Yalova’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 25 Yer

Yalova, 1995’te İstanbul’dan ayrılarak il olmuştur. Tertemiz plajları, eşsiz doğal güzellikleri ve şifalı kaynak suları ile unutulmaz bir gezi deneyimi sunan şehir, Samanlı Dağları eteklerinde uzanmaktadır.

Yürüyen Köşk ve Atatürk Köşkü gibi mimari eserleri yakından görme imkânı bulabileceğiniz Yalova’da binlerce çeşit bitkiye ev sahipliği yapan canlı ağaç müzeleri Atatürk Arboretumu ve Karaca Arboretumu’na da ev sahipliği yapmaktadır.

Yaz turizminin yanında sağlık turizmi bakımından da zengin olanaklara sahip Yalova’yı ziyaret etmeden önde yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Programınızı eksiksiz hazırlamak için ise gezilecek yerlerin konum linklerinden de faydalanabilirsiniz. Şimdi sizin için hazırladığımız Yalova’da gezilecek en iyi 25 yer listemize göz atabilirsiniz.

Not: Bu yazımızı okuduktan sonra Yalova en iyi otellerini keşfetmek için « Yalova Otelleri » yazımıza bakmayı unutmayın.

Yalova’da Gezilecek En İyi 25 Yer

1. Yürüyen Köşk

Yürüyen Köşk, Yalova’nın en çok ziyaret edilen simgesel yapılarından bir tanesidir. Yalova gezilecek yerler arasında mutlaka görmeniz gereken mimari yapılardan biri olan Yürüyen Köşk, Mustafa Kemal Atatürk’ün İstanbul’dan Bursa’ya giderken sahil şeridinde gördüğü bir çınar ağacından etkilenmesi ve ağacın yanına küçük bir köşk yapılmasını istemesi ile inşa edilmiştir. Yürüyen Köşk, adını da hiçbir ağaç kesilmesin diye yürütülmesinden almaktadır.

Köşk, 1980 yılında korunması gereken kültürel ve doğal güzelliklerimiz arasında eklenmiştir. Aynı zamanda 2016’da orijinal haline uygun olarak restore edilen Yürüyen Köşk, her sene 50 binden fazla ziyaretçi tarafından ziyaret edilmektedir.

Köşkte yer alan, dönem mobilyaları ile süslü odaları keşfedebilir ve tarihi yapının yanı başındaki hala sağlıklı bir şekilde yaşayan 390 yaşındaki çınar ağacını yakından görme imkanına sahip olabilirsiniz. Yürüyen Köşk, Yalova sahil yürüyüş yolu üzerinde yer almaktadır. Burada gün batımına kadar durup, harika görüntüler elde edebilirsiniz.

Yürüyen Köşk - Yalova'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 25 Yer
Yürüyen Köşk – Yalova’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 25 Yer

2. Armutlu İskele Meydanı

Armutlu İskele Meydanı, Yalova’ya yaklaşık 60 km uzaklıktaki Armutlu ilçesinin sahip olduğu bir iskeledir. Burada Hızlı feribotlar kalkmaktadır. Yürüyüş yapıp dinlenebileceğiniz meydanda aynı zamanda çeşitli restoranlar, kafeler ve çeşitli mağazalar yer almaktadır.

Armutlu İskelesinden her gün kalkan İDO seferler ile Bursa ve İstanbul’a gitme imkanına da sahip olabilirsiniz. Eşsiz deniz manzarasının keyfini çıkarabileceğiniz meydan da çocukların oynayabileceği bir park da bulunmaktadır. Armutlu İskele Meydanı’nı Yalova gezilecek yerler listesinde bulundurabilirsiniz.

Armutlu İskele Meydanı - Yalova'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 25 Yer
Armutlu İskele Meydanı – Yalova’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 25 Yer

3. Yalova Kent Ormanı

Yalova Kent Ormanı, Yalova şehir merkezine 29 kilometrelik uzaklıkta yer almaktadır. Orman, 2005’te Yalova Orman İşletme Müdürlüğü tarafından düzenlenerek, ziyarete açılmıştır. O günden günümüze kadar da Yalova halkının piknik yapmak için ziyaret ettiği orman, özellikle de hafta sonları yoğun ilgiyle karşılaşmaktadır.

Çınarcık İlçesinin Teşvikiye beldesinde yer alan orman, Erikli Yaylası’nın olduğu bölgede bulunmaktadır. Kent Ormanı’na hem Yalova hem de Bursa’da geliş olduğundan dolayı da ulaşım açısından son derece rahat bir yola sahiptir.

Kent ormanının içerisinde çocuklar için oyun parkları, yürüyüş ve spor alanlarına kadar pek çok etkinlik alanı yer almaktadır. Hafta sonları burayı ziyaret ederek keyifli bir gün geçirebilirsiniz. Ormana giriş ücretsiz olduğundan dolayı, yalnızca ihtiyacınız olabilecek ekipmanları yanınızda getirmeniz yeterli olacaktır.

Yalova Kent Ormanı - Yalova'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 25 Yer
Yalova Kent Ormanı – Yalova’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 25 Yer

4. Beşpınarlar Yaylası

Beşpınarlar Yaylası, doğa tutkunların Yalova gezilecek yerler listelerine mutlaka ekledikleri, yalnızca yürüyerek çıkılabilen bir yayladır. Yayla, Saman Dağları’nın zirvesinde yer almaktadır. Aynı zamanda Beşpınarlar Tepesi olarak da anılmaktadır. Tepe, 926 metrelik rakımda yer almaktadır ve 3 saatlik bir yürüyüş ile ulaşılabilmektedir.

Beşpınarlar Yaylası, ziyaret edilmek istendiğinde genellikle tam bir gün için planlanmaktadır. Doğa yürüyüşü grupları için oldukça uygun bir konum olan Beşpınarlar Yaylası, Güneyköyü’ne 8 kilometrelik uzaklıkta yer almaktadır.

Bu tepeye çıktığını zaman Gemlik’ten, Marmara Denizi’ne kadar pek çok yeri kuşbakışı izleme fırsatına sahip olacaksınız. Yayla, her ne kadar zorlu bir varış noktasında yer alsa da zirveye çıktığınız anda karşılaşacağınız manzaranın güzelliği, bütün zorluklara değecektir. Bütün bu özellikleri ile eşsiz bir turizm noktası olan Beşpınarlar Yaylası’nı Yalova’da gezilecek en iyi 25 yer listenize eklemeyi unutmayın.

Beşpınarlar Yaylası - Yalova'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 25 Yer
Beşpınarlar Yaylası – Yalova’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 25 Yer

5. Armutlu Feneri

Armutlu Feneri, fotoğraf çekmeyi seven herkes için, Yalova Armutlu’daki en etkileyici tarihi yapılarından bir tanesidir. Antik zamanda bölgede yer alan Poseidon Tapınağı üzerine inşa edilen fener, görülmesi gereken yerler arasında bulunmaktadır. Armutlu Feneri, Neptün Burnu olarak da anılan Bozburun’u gören bir konumda, deniz seviyesinden 77 metre yüksekliğe sahip bir kaya üzerinde yer almaktadır.

Yalova Armutlu’da ziyaret edebileceğiniz 9 metre yüksekliğe sahip deniz feneri, özellikle de gün batımlarında eşsiz manzaralara ev sahipliği yapmaktadır. Şu an ki hali 1926 yılında dizayn edilen Armutlu Feneri, bulunduğu yerden izleyebileceğiniz panoramik körfez manzaralarından dolayı doğa severlerin ve fotoğrafçılıkla ilgilenenlerin vazgeçilmez adreslerinden bir tanesidir.

Armutlu Feneri - Yalova'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 25 Yer
Armutlu Feneri – Yalova’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 25 Yer

6. Armutlu Taş Köprü

Armutlu Taş Köprü, Armutlu Deresi üzerinde yer almaktadır. Yalnızca temiz plajlara ve doğal güzelliklere değil tarihi yapılara da sahip olan Yalova’da yakından görebileceğiz önemli bir tarihi yapı olan Taş Köprü, üç gözlü olarak inşa edilmiştir. Yalova’da Osmanlı zamanından günümüze kadar gelen etkileyici mimari yapılardan biri olan köprü, 22 metre uzunluk ile 2,5 metre genişliğe sahiptir.

Armutlu Taş Köprü, asırlardır olduğu gibi günümüzde de hizmet vermeye devam etmektedir. Etkileyici mimarisinin yanında Armutlu Deresi’nin güzel manzaralarını izlemek için de ziyaret edilen Armutlu Taş Köprü’ye Armutlu ilçe merkezinden kısa bir yürüyüş yaparak kolayca ulaşabilirsiniz.

Armutlu Taş Köprü - Yalova'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 25 Yer
Armutlu Taş Köprü – Yalova’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 25 Yer

7. Yalova Kent Müzesi

Yalova Kent Müzesi, 2013 yılında hizmete vermeye başlamıştır. Marmara Denizi kıyısındaki güzel konumunun yanı sıra zengin koleksiyona sahip olduğundan dolayı da sıklıkla ziyaret edilmektedir. MÖ 2000’li yıllara uzanan bir tarihe sahip olan Yalova’nın Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerine ait eserlerinin yanı sıra şehrin coğrafi konumu, tarım, sanayi, nüfus ve turizm imkanları ile ilgili bilgiler de müzede yer almaktadır.

Yalova’nın tarihi fotoğraflarının yer aldığı kalıcı sergiler de Yalova Kent Müzesi’nde bulunmaktadır. Aynı zamanda şehrin geleneklerini yansıtan yöresel kıyafetli balmumu heykellerini de inceleyebilir ve binlerce kitabın yer aldığı kütüphaneden yararlanabilirsiniz. Yalova Kent Müzesi, şehir merkezinde Cumhuriyet Caddesi üzerinde yer almaktadır. Müze, pazartesi günlerinin dışında haftanın her günü 09:30 ile 17:30 saatleri arasında halka açıktır.

Yalova Kent Müzesi - Yalova'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 25 Yer
Yalova Kent Müzesi – Yalova’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 25 Yer

8. Gacık Köyü

Gacık Köyü, Yalova’nın en eski tanınmış köylerinden bir tanesidir. Adını 200-300 yıl önce obasını taşıyan bir Yörük kadınından aldığı söylenen köyün, tarihini belgeleyen yazıtlardan, MÖ 1.yüzyıla kadar uzandığı tahmin edilmektedir.

Yalova’nın merkez ilçelerinden Çiftlikköy’e bağlı olan Gacık Köyü, sessiz ve huzurlu atmosferi ile özel noktalardan bir tanesidir. Gemlik Körfezi manzarası eşliğinde yürüyüş yapabileceğiniz köy, tarihi hamamları ve camileri ile de ilgi görmektedir.

Yüksek bir tepe üzerinde yer alan köyde hayvancılık, tavuk ve yumurta yetiştiriciliği önemli bir yer tutmaktadır. Aynı zamanda bol taze sebze ve meyveleri, ceviz de köy de yetiştirilen güzelliklerdendir. Ormanlık alanı ve yeşilliği ile görülmeye değer köylerden olan Gacık Köyü, Yalova şehir merkezine 12 kilometre uzaklıkta yer almaktadır.

Gacık Köyü - Yalova'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 25 Yer
Gacık Köyü – Yalova’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 25 Yer

9. Cevdet Aydın Parkı

Cevdet Aydın Parkı, Yalova geziniz sırasında keyifli bir mola verebileceğiniz ve şehrin kalabalığından uzaklaşabileceğiniz merkeze en yakın dinlenmek alanlarından bir tanesidir. Parkın içerisinde; ördekler ve kazların yüzdüğü süs havuzları, kır bahçeleri, çocuk oyun parkları, yürüyüş parkurları, bisiklet yolları ve dinlenme alanları gibi imkanlar yer almaktadır.

Yalova gezilecek yerler arasında bulunan Cevdet Aydın Parkı’nda isterseniz rengarenk çiçek bahçelerinde harika fotoğraflar çekebilir ya da Yalova’nın en huzurlu parklarından bir tanesinin keyfini çıkarabilirsiniz.

Cevdet Aydın Parkı - Yalova'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 25 Yer
Cevdet Aydın Parkı – Yalova’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 25 Yer

10. Armutlu Kaplıcaları

Armutlu Kaplıcaları, Yalova’nın meşhur kaplıcalarından bir tanesidir. Kaplıcaları ile ünlü olan Yalova’nın sevilen kaplıcaları arasındaki Armutlu Kaplıcası, Yalova’ya 51 kilometre uzaklıktaki Armutlu ilçesinde yer almaktadır.

Armutlu Hamamı ya da Armutlu Kaplıcası olarak anılan kaplıca, Armutlu ilçesine de yalnızca 4 kilometre uzaklıktadır. Türkiye’nin en önemli kaplıcalardan bir tanesi olarak kabul edilen Armutlu Kaplıcası, etrafı ağaçlarla çevrili, doğa ile iç içe bir bölgede yer almaktadır.

Tarihi kaynaklara göre, Bizans döneminden günümüze dek aktif olarak kullanılan kaplıca, pek çok hastalığa şifa olmaya devam etmektedir. Suyu, 57 ve 73 santigrat arasında olan kaplıca hem banyo hem de buhar yolu ile soluma olarak yararlanılabilmektedir. Kaplıcaları ziyaret ettiğini zaman etrafında yer alan otellerde de konaklayabilirsiniz. Konakladığınız otellerin içerisindeki banyolardan da termal suyun geldiği Armutlu’da, keyifli bir kaplıca tatili yapabilirsiniz.

Armutlu Kaplıcaları - Yalova'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 25 Yer
Armutlu Kaplıcaları – Yalova’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 25 Yer

11. Yaveran Köşkü

Yaveran Köşkü, Yalova’nın simgelerinden biri olan Atatürk Köşkü’ne kısa bir yürüyüş mesafesinde yer almaktadır. Köşk, orijinal haline uygun olarak restore edildikten sonra 2007 yılında hizmete açılmıştır. Yaveran Köşkü, Sultan 2. Abdülhamid tarafından 1890’lı yıllarda inşa ettirilmiştir.

Bu eşsiz köşkün dönem mobilyaları ve antikalar ile süslü odaları adeta 1800’lü yıllara bir yolculuğa çıkarmaktadır. Atatürk Köşkü’nün eşsiz koleksiyonları ile beraber keşfe çıkabileceğiniz, yemyeşil doğal güzellikleri içerisinde etkileyici bir manzara sunan Yaveran Köşkü, hafta sonu yapılan doğa yürüyüşlerinin de vazgeçilmez mola noktalarından bir tanesidir.

Yaveran Köşkü - Yalova'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 25 Yer
Yaveran Köşkü – Yalova’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 25 Yer

12. Araştırma Sahili Plajı

Araştırma Sahili Plajı, Yalova merkezinden yalnızca 10 dakikalık bir yürüyüşle ulaşabileceğiniz plajlardan biridir. Berrak denizin ve güneşin tadını çıkarmanın yanı sıra keyifli bir akşam yürüyüşüne çıkmak için de en çok tercih edilen yerlerden biri olan Araştırma Sahili Plajı, hızlı feribot iskelesine yakın bir konumdadır.

Plajın oldukça uzun olan sahil yürüyüş yolu, özellikle hafta sonları yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgisine maruz kalmaktadır. Güneş şemsiyesi ve şezlong kiralayabileceğiniz turistik tesislerin yer aldığı plajın etrafında ise kafeler ve deniz manzaralı restoranlar hizmet vermektedir. İnce kumlu sahili ile çocuklu aileler için de oldukça uygun olan Araştırma Sahili Plajı’nın mangal yapabileceğiniz piknik alanları da bulunmaktadır.

Araştırma Sahili Plajı - Yalova'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 25 Yer
Araştırma Sahili Plajı – Yalova’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 25 Yer

13. Erikli Şelalesi

Erikli Şelalesi, Yalova gezilecek yerler arasında doğa severlerin en sık ziyaret ettiği yerlerin başında gelmektedir. Erikli Yaylası olarak da bilinen şelale, çoğunlukla doğa yürüyüşü ve kamp gibi doğa sporları ile ilgilenenlerin grup halinde gelerek ziyaret ettikleri bir alandır. Aynı zamanda, yemyeşil doğası ile de insana huzur vermektedir. Erikli Şelalesi, Yalova’nın Çınarcık ilçesine bağlıdır. 

Genellikle, ilkbahar ve yaz aylarında yoğun bir ziyaretçi akımına uğrayan yaylada, hafta sonları piknikçiler yoğunluktadır. Şelale içerisinde ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz farklı tesisler de yer almaktadır. Ayrıca kampçılar için de son derece ideal bir yer olan Erikli Yaylasında, doğanın tadını çıkarırken, bol oksijeni de içinize çekebilirsiniz.

Erikli Şelalesi - Yalova'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 25 Yer
Erikli Şelalesi – Yalova’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 25 Yer

14. Yalova Açık Hava Müzesi

Yalova Açık Hava Müzesi, şehrin en özel müzelerinden bir tanesidir. Müze, Kazım Karabekir beldesinde, Raif Dinçkök Kültür Merkezi’nin bir alt sokağında yer almaktadır. Müze içerisinde; Bizans, Osmanlı ve Roma dönemlerine ait mezar taşları, onur taşları, sütun kaideleri, lahitler ve sütun başlıkları yer almaktadır. Ayrıca Yalova’nın farklı bölgelerinde yapılan arkeoloji çalışmalardan çıkarılan tarihi eserler de sergilenmektedir.

Müze, 29 Ekim 2003 tarihinde halka açılmıştır. Uzun ve geniş ağaçlarla çevrelenmiş açık bir alanda ziyaretçilerini ağırlayan müzenin diğer bir adı ise Arkeopark’tır. Yalova’da gezilecek en iyi 25 yer listesine mutlaka eklenmesi gereken Yalova Açık Hava Müzesi, tarih ve arkeoloji meraklıları için harika bir yerdir. Müzede, Yalova’nın 6 bin yıllık tarihi geçmişine, Osmanlı, Bizans ve Roma sanatı ve mimarisi ile ilgili birbirinden değerli 46 farklı parçayı yakından inceleme fırsatına sahip olabilirsiniz.

Yalova Açık Hava Müzesi - Yalova'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 25 Yer
Yalova Açık Hava Müzesi – Yalova’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 25 Yer

15. Sudüşen Şelalesi

Sudüşen Şelalesi, Yalova ile Bursa arasında yer almaktadır. Özellikle de yazın düzenlenen doğa yürüyüşlerinin vazgeçilmez alanlarından biri olan Sudüşen Şelalesi, her dönem farklı bir doğal güzelliğine şahitlik edebileceğiniz doğal güzelliklerden bir tanesidir.

Erikli Şelalesi ve Üvezpınar doğa yürüyüş turlarının da önemli bir parçasıdır. Şelale, 16 metre yükseklikten dökülmektedir. Sıcak yaz günlerinde buz gibi suyla dolu kaya göletlerinde yüzmek için de sıklıkla ziyaret edilen Sudüşen Şelalesi, deniz seviyesinden yaklaşık 120 metre yükseklikte yer almaktadır.

İstanbul, Bursa ve Kocaeli gibi komşu şehirlerden rehberli turlar düzenlenen şelalede, iyi düzenlenmiş yürüyüş parkurları ile el değmemiş güzellikleri keşfe çıkabilirsiniz. Sudüşen Şelalesi’nde Marmara Denizi’nin kuş bakışı manzaralarını izlemek için Panorama Tepesi de yer almaktadır. Yalova’ya yalnızca 20 kilometre mesafede yer alan Sudüşen Şelalesini Yalova gezilecek yerler listenize eklemeyi unutmayın.

Sudüşen Şelalesi - Yalova'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 25 Yer
Sudüşen Şelalesi – Yalova’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 25 Yer

16.Delmece Yaylası

Delmece Yaylası, Yalova ziyaretinizde şehrin doğasını en güzel görebileceğiniz yerlerden birisidir. Şehrin en sevilen yaylalarından biri olan Delmece Yaylası, özellikle de kamp tutkunlarının kamp için sıklıkla ziyaret ettikleri yerlerdendir. Yayla, Çınarcık ilçesine bağlı olan Teşvikiye beldesinin yüksek kesimlerinde yer almaktadır. Çınarcık ve diğer bölgelerden rahatlıkla ulaşabileceğiniz yayla, merkezden 17 km uzaklıkta yer almaktadır.

Belli bir noktaya kadar düz yoldan gittikten sonra, büyük ve küçükbaş hayvanların rahatça dolaştığı toprak yola geldiğiniz zaman yaylaya gelmişsiniz demektir. Yaylanın olduğu bölgede herhangi bir kamp tesisi ya da market olmadığından dolayı, alışveriş yapabileceğiniz en son yer Çınarcık ilçesidir. Bundan dolayı bütün ihtiyaçlarınızı yanınızda getirmeniz daha iyi olacaktır.

Delmece Yaylası - Yalova'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 25 Yer
Delmece Yaylası – Yalova’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 25 Yer

17. Dipsiz Göl

Dipsiz Göl, Yalova Kent Ormanı’ndan kısa bir yürüyüş mesafesinde yer almaktadır. Yalova’nın en çok ziyaret edilen doğal güzelliklerinden biri olan Dipsiz Göl, Erikli Yaylası’nın el değmemiş doğal güzellikleri içerisinde uzanmaktadır. Göl, deniz seviyesinden 530 metre yükseklikte yer almaktadır. Her mevsim farklı bir doğa güzelliğini sunan Dipsiz Göl’de bahar mevsimlerinde yeşil ve sarının her tonuna, kış aylarında ise bembeyaz çam ormanlarıyla çevrelenen göl manzaralarına şahitlik edebilirsiniz.

Dipsiz Göl, çeşitli bitki türleri, balık çeşitleri, sessiz ve huzurlu atmosferin tadını çıkarabileceğiniz piknik alanları ile Yalova’da ilk uğranması gereken yerler arasındadır. Aynı zamanda etrafını saran yürüyüş yollarından geçtikten sonra kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunan Erikli Yaylası’na da uğrayarak yayla yemekleri eşliğinde güzel bir mola verebilirsiniz.

Dipsiz Göl - Yalova'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 25 Yer
Dipsiz Göl – Yalova’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 25 Yer

18. Yalova Sahili

Yalova Sahili, şehrin en kalabalık noktaları arasındadır. Yalova’ya geldiğinizde meydanın sol kısmında kalan yol, sahil şeridinin başlangıcı olmaktadır. Sahil şeridinde, mağazaların başladığı yoldan itibaren yan yana kafe ve restoranların yer almaktadır. Ayrıca sahil, son derece keyifli bir yürüyüş yoluna da sahiptir.

Özellikle de yaz akşamlarında, sahilde yer alan büyük Yalova Lunapark’ı da çocuklar için vazgeçilmez bir eğlence alanı olmaktadır. Sizler kafelerde sevdiklerinizle güzel bir çay içerken, çocuğunuz da burada eğlenebilir.

Yalova Sahili - Yalova'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 25 Yer
Yalova Sahili – Yalova’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 25 Yer

19. Güneyköy Tırmanış Bahçesi

Güneyköy Tırmanış Bahçesi, Yalova’nın ilk ve tek tırmanış bahçesidir. Doğa sporu tutkunlarının ilk uğraması gereken yer olan bahçe, Türkiye’nin en iyi kaya tırmanma konumlarından biri olarak gösterilmektedir. Aynı zamanda onlarca metrelik sarp kaya duvarları ile ülkenin her yerinden spor tutkunlarını kendine çekmektedir.

Tırmanış Bahçesi, Gemlik Körfezi manzarası eşliğinde doğa yürüyüşü turlarına çıkmak için de yılın her mevsimi ziyaret edilmektedir. Bahçe, Güneyköy Dağları yamaçlarında yer almaktadır. Burada panoramik deniz ve doğa manzaraları karşısında unutulmaz bir gün geçirerek eşsiz fotoğraflar çekebilirsiniz. Tırmanış bahçesi, haftanın her günü halka açıktır.

Güneyköy Tırmanış Bahçesi - Yalova'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 25 Yer
Güneyköy Tırmanış Bahçesi – Yalova’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 25 Yer

20. TİGEM Atatürk ve Çocuk Müzesi

TİGEM Atatürk ve Çocuk Müzesi, özellikle de çocuklu ailelerin Yalova’da kesinlikle uğraması gereken müzelerden bir tanesidir. 30 Ağustos 2014’te ziyarete açılan müze, zengin koleksiyonları ile dikkat çekmektedir. Müze, tarihi bir Yalova konağının restore edilmesi ile hizmete açılmıştır.

Mustafa Kemal Atatürk’ün Yalova’ya gelişi, Atatürk’ün emriyle Yalova’da kurulan tarım çiftlikleri ve Yürüyen Köşk gibi yapıların tarihçileri müzenin sergilerinde yer almaktadır. Atatürk’ün eğitim anlayışı ile daha önce görülmemiş fotoğraflarına kadar pek çok farklı bölümü müze içerisinde bulabilirsiniz. Ayrıca müzenin bahçesindeki geniş çocuk oyun alanları da çocuklar tarafından ilgiyle karşılanmaktadır. Müze ücretsiz olup, her gün ziyarete açıktır.

TİGEM Atatürk ve Çocuk Müzesi - Yalova'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 25 Yer
TİGEM Atatürk ve Çocuk Müzesi – Yalova’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 25 Yer

21. Elmalık Kalesi

Elmalık Kalesi, Yalova’nın görülmeye değer tarihi yapılarından biridir. Kale, Elmalık Köyü ve Gemlik Körfezini gören bir konumda günümüze kadar sağlam kalan surları ile dikkat çekmektedir. 270 metre yüksekliğindeki tepe üzerindeki kale, Kurtuluş Savaşı dönemlerine kadar gözetleme veya savunma amacıyla aktif olarak kullanılmıştır.

Elmalık Kalesi, panoramik manzarasından dolayı hem fotoğrafçılar hem de turistler tarafından sıkça ziyaret edilmektedir. Kalenin 80 metreye 40 metre uzunluğundaki sağlam surlarını ve günümüze kadar gelen sağlam kalmış iç bölümlerini de keşfe çıkabilirsiniz.

Elmalık Kalesi - Yalova'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 25 Yer
Elmalık Kalesi – Yalova’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 25 Yer

22. Yaşar Okuyan Parkı

Yaşar Okuyan Parkı, Yalova’nın Çiftlikköy ilçesindeki Şevket Yılmaz Caddesi üzerinde yer almaktadır. Spor yapmak ve akşam yürüyüşlerine çıkmak için uygun bir yer olan park, palmiyeler, rengarenk çiçekler ve onlarca çeşit ağaçla süslüdür.

Yaşar Okuyan Parkı içerisinde; bisiklet yolları, yürüyüş parkurları, çocuk oyun alanları gibi bölümler yer almaktadır. Sahile ve alışveriş merkezlerine de yakın bir konumda yer alan Yaşar Okuyan Parkı, özellikle de yaz akşamları oldukça kalabalıktır.

Yaşar Okuyan Parkı - Yalova'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 25 Yer
Yaşar Okuyan Parkı – Yalova’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 25 Yer

23. Yalova At Çiftliği

Yalova At Çiftliği, Çiftlikköy ilçesinde hizmet vermektedir. Çiftlik içerisinde; yetişkinler için Arap ve İngiliz atları, çocuklar için ise sevimli midilli atlar yer almaktadır. Safarilerin düzenlendiği çiftlikte 4 yaş ve üzeri çocukların atlarla tanışıp kaynaşması amaçlanmaktadır.

Yalova At Çiftliği’nde her yaş grubu için binicilik eğitimleri verilmektedir. Ayrıca çiftlik içerisinde; geniş yeşil alanları, restoranlar, kır bahçeleri ve çocuk oyun parkları da bulunmaktadır. Yalova At Çiftliği’ne merkezden ve ilçeden toplu taşıma araçları ve minibüslerle kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

Yalova At Çiftliği - Yalova'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 25 Yer
Yalova At Çiftliği – Yalova’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 25 Yer

24. Çınarlı Yol

Çınarlı Yol, Yalova’yı ziyaret eden herkesin büyüleyen yerlerden biridir. Çınarlı Yol Yalova’ya geldiğiniz zaman, şehir merkezinden kaplıcaya giderken kullanılan yolun üzerinde bulunmaktadır. 1930 yılında Atatürk zamanında dikilen fidanların günümüzde asırlık çınarlar olduğu bir yeşil tünel olarak karşımıza çıkmaktadır.

Cumhuriyet’in kuruluş döneminden bu yana, Yalova’dan Termal’e giden yolu kaplayan bu çınarlar, adeta tablo gibi bir görüntüye sahiptir. Arabayla ya da yürüyerek gitmeniz fark etmeden, Çınarlı Yol’da durup fotoğraf çektirmeden Yalova ziyaretinizi tamamlamayın.

Çınarlı Yol - Yalova'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 25 Yer
Çınarlı Yol – Yalova’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 25 Yer

25. Höyük Tepe Piknik Alanı

Höyük Tepe Piknik Alanı, Sugören Köyü ve Sermayecik Köyleri’nin arasında yer almaktadır.  Piknik alanı, son derece şekilli bir oval tepede yer almaktadır. Höyüktepe’nin belli bir alanında düzenlenen alanı yoktu. Fakat halk, buraya genellikle kendi olanakları ile gelerek manzaranın keyfine varmak için piknik yapmaktadırlar.

Höyük Tepe Piknik Alanı - Yalova'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 25 Yer
Höyük Tepe Piknik Alanı – Yalova’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 25 Yer

Yalova’da Gezilecek Yerler

Yüzölçümü bakımından ülkemizdeki en küçük şehir olan Yalova, toplam altı ilçeden meydana gelmektedir. Aynı zamanda 105 kilometreyle denize en uzun kıyısı olan şehirlerden biri olarak da dikkat çekmektedir.

Yalova, her geçen yıl giderek büyüyen ve gelişen bir şehir olarak, eşsiz güzellikteki gezilecek yerleri ile de dikkat çekmektedir.  17 Ağustos 1999 depreminden en çok etkilenen şehirlerden biri olan Yalova’da pek çok acı kayıplar ve zararlar olmuştur. Şehirde, o günden beri kaybettiklerini andıkları bir Deprem Anıtı da bulunuyor. Yalova Restoran ve Yalova’da Ne Yenir yazılarımızı inceleyerek şehir hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Mesaj bırak

Votre adresse e-mail ne sera pas publiée. Les champs obligatoires sont indiqués avec *