Tunceli’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

Gezilecek yerler diye düşündüğümüz zaman bu konuda adeta bir cennet olan Türkiye’de kararsızlık yaşamamız gayet olağandır. Tunceli gezilecek yerler sahip olduğu güzellikleri düşününce saymakla bitmez elbette. Tunceli de bu güzellikleri barındıran eşsiz yerlerden biridir.

Doğal dokusu ve tarihi güzellikleri ile Tunceli büyük öneme sahip şehirlerimiz arasında yer almaktadır. Barındırdığı görkemli köprüler, parklar, ormanlar, şelaleler, müzeler ve daha niceleri ile ziyaretçilerini cezbetmektedir. Bu sebeple hala da çokça ziyaretçi çekmektedir.

Her mevsimde gezmeye uygun bir yer olan Tunceli için Tunceli’de gezilecek en iyi 20 yer listesini sizler için hazırladık. Sahip olduğu güzelliklerle aralarından seçim yapmak zor olsa da görülmeden geçilmemesi gerekenleri yazımızda ele aldık.

Not: Bu yazımızı okuduktan sonra Tunceli en iyi otellerini keşfetmek için « Tunceli Otelleri » yazımıza bakmayı unutmayın.

Tunceli Gezilecek En İyi 20 Yer

1. Munzur Vadisi Milli Parkı

Munzur Vadisi Milli Parkı, 1971 yılında milli park olarak ilan edilmiş olup Türkiye’nin en büyük milli parklarından birisi olma özelliğini taşımaktadır. Yöreye özgü olan alabalık, dağ keçisi ve kuş türleri ile kültürel değere katkı sağlar. Bunların yanı sıra barındırdığı endemik bitki türlerinden Bindebirdelik Otu, Munzur Düğün Çiçeği, Munzur Dağı Olta Otu ve dahasıyla özgünlüğünü korumaktadır.

Barındırdığı akarsular bambaşka bir görsel şölen yaratmaktadır parkın içinde. Piknik yapmak, kamp kurmak, doğa yürüyüşleri yapmak için elverişli olan bu alan aynı zamanda çeşitli su sporları yapmak için de güzel bir imkan sunmaktadır.

İlgililer tarafından büyük ilgi odağı olan bu milli park sert karasal iklime sahiptir. Bundan dolayı ziyaret için eylül ve ağustos ayları en uygun aylardandır. 42.000 hektarlık bir alan üzerine kurulu olan Milli Park, birçok doğal güzelliğe de ev sahipliği yapıyor.

Munzur Suyu ve Mercan Deresinde, yöreye özgür alabalık türleri bulunduğunu da belirtelim. Tüm bu özellikleri ile Tunceli gezilecek yerler arasında sayılabilir. Milli Parkı ziyaret edebilir, çok özel anlar geçirebilirsiniz.

Munzur Vadisi - Tunceli'de Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Munzur Vadisi – Tunceli’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

2. Ovacık Munzur Gözeleri

Ovacık Munzur Gözeleri, Tunceli’nin Ovacık ilçesinde bulunan ve şehir merkezine 80 km uzaklıkta yer alan bir doğa harikasıdır. Suyun çıktığı kaynak anlamına gelen göze kelimesinden de anlaşılacağı üzere kayaların arasından çıkan buz gibi suları ile meşhurdur.

İlçeden sağlanan ulaşım sayesinde yol o kadar da zahmetli olmaktan çıkmış durumdadır. Eşsiz manzaranın tadını çıkarmak ve harika kareler elde etmek isteyen fotoğraf sevdalıları için gözden kaçmaması gereken yerler arasında sayılabilir.

Munzur Dağlarının eteklerinden, karstik kaynaktan 40 göz halinde fışkıran şelale, benzersiz bir manzaraya da ev sahipliği yapıyor. Geniş bir alan üzerinde bulunan Munzur Gözelerinin 20 hektarlık kısmı Orman İçi Dinlenme Yeri olarak ayrılmıştır. Tunceli halkı, genel olarak burayı mesire yeri olarak değerlendirmekte olup bu sayede sevdikleriyle keyifli ve benzersiz anlar geçirmektedir.

Ovacık Munzur Gözeleri - Tunceli'de Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Ovacık Munzur Gözeleri – Tunceli’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

3. Tunceli Kent Ormanı

Tunceli Kent Ormanı, Tunceli gezilecek yerler arasında bulunan ve şehrin merkezinde yer alan doğal güzelliklerden biridir. Yurdun birçok şehrinde bulunan kent ormanları adeta şehirlerin ciğerleri konumunda olmaktadır. Eşsiz güzelliği ve nefes kesen manzarasıyla Tunceli Kent Ormanı da bu yerlerden biridir.

İçerisinde bulunan kafelerle aynı zaman da bir şeyler yiyip içme imkanı sunan bu kent ormanı, yürüyüş yapmak, sevdiklerinizle vakit geçirmek, güzel anılar biriktirmek için seçilebilecek doğru yerler arasındadır. Birçok ziyaretçiye ev sahipliği yapan Tunceli Kent Ormanı için yalnızca biraz daha bakıma ihtiyaç duyduğu söylenir.

Tunceli Kent Ormanı - Tunceli'de Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Tunceli Kent Ormanı – Tunceli’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

4. Dereova Şelalesi

Dereova Şelalesi, Tunceli merkeze 46, Nazimiye ilçesine ise 13 km uzaklıkta bir yerde bulunmaktadır. 3 kaynaktan akan şelale, kış aylarında oluşturduğu sarkıt ve dikitler ile dört mevsim etkileyiciliğini koruyarak ziyaretçi çekebilmeyi başarabilmiştir.

Sunduğu eşsiz görsel şölen, yalnızca döküldüğü dereyi değil aynı zamanda insanın estetik yönünü de beslemektedir. Doğa tutkunları için ziyareti ileriki zamanlarda tatlı bir özlemle anılabilecek bir yerdir.

Dereova Şelalesi - Tunceli'de Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Dereova Şelalesi – Tunceli’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

5. Munzur Dağı

Munzur Dağı, 5 milyon yıllık geçmişi ve sahip olduğu önemli coğrafi özellikleri ile Tunceli gezilecek yerler arasında bulunmaktadır. Mercan Sıradağları olarak da bilinen bu yer; üzerinde çeşitli bitki, hayvan türleri ile göller ve akarsular barındırmaktadır. Bu gibi özellikleri ile coğrafya meraklıları ve hatta dağcılık ile ilgilenenler için de görülmeyi hak eden yerler arasında sayılabilmektedir.

Munzur Dağı - Tunceli'de Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Munzur Dağı – Tunceli’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

6. Tunceli Müzesi

Tunceli Müzesi, “Erken Cumhuriyet Dönemi Eserleri” arasında yer aldığından dolayı ayrı bir öneme sahiptir. 1949 yılında askeri bina olarak hizmet veren bu yapı, zamanla Milli Savunma Bakanlığından Maliye Bakanlığına devredilmiştir.

Bundan sonra geçirdiği çeşitli süreçlerin ardından Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğüne Tunceli Müzesi olmak üzere verilmiştir. Barındırdığı Arkeoloji ve Sikke Seksiyonu, Etnografya Seksiyonu, Geleneksel Yöntemlerle Tarım ve Flora-Fauna Salonu, Erken Cumhuriyet Dönemi Eser Seksiyonu gibi çeşitli seçkilere sahiptir.

Tunceli Müzesi - Tunceli'de Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Tunceli Müzesi – Tunceli’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

7. Mavi Köprü

Mavi Köprü; etrafında yürüyüş yolları, restoranlar ve parklar ile tarihi yerler arasında barındırmaktadır. Adını renginden alan bu köprü, farklılığı ile diğer köprülerden ayrışmakta ve de dikkat çekmektedir. Günlük yaşantının keşmekeşinden kaçıp biraz olsun kafa dinlemek, dinlenmek ve de keyifli vakit geçirmek isteyenler için birbirinden farklı yerler Tunceli ilinde ziyaretçilerini beklemektedir.

Mavi Köprü - Tunceli'de Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Mavi Köprü – Tunceli’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

8. Pertek Kalesi

Pertek Kalesi, Tunceli’nin Pertek ilçesinde bulunmakta ve adını da bu ilçeden almaktadır. Murat Nehri’nin kıyısında sivri bir kayanın ucunda yer alan kale, döneminde bölgede hakim olan Mengücekoğulları tarafından yaptırılmıştır.

Keban Baraj Gölünde yer alan bu yapı, Keban Barajının öncesinde inşa edilmiştir. Eşsiz görünümü ve nefes kesen manzarasıyla Tunceli gezilecek yerleri arasında sayılabilir. Gerek tarihi gerek coğrafi gerek de estetik özellikleri nedeniyle görülmeye değerdir.

Şu anda bir ada görünümünde olan ve bu sayede muhteşem bir manzaraya ev sahipliği yapan Pertek Kalesi, Osmanlı döneminde bir onarımdan geçmiştir. Bu onarımda, daha önceden kalede yer alan karakuş heykeli de kaleden çıkarılmıştır. Bunun yerine Arapça bir kitabe konulduğu bilinmektedir.

Pertek Kalesi - Tunceli'de Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Pertek Kalesi – Tunceli’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

9. Tahar Köprüsü

Tahar Köprüsü, Yusuf Ziya Paşa Köprüsü olarak da bilinmekte olan tarihi öneme sahip bir köprüdür. Çemişgezek ilçesine 3 km uzaklıkta yer alan köprü 1807 yılında Yusuf Ziya Paşa tarafından yaptırılmıştır. İn deliklerinin kimler tarafından yapıldığı ise hala bilinmemekte ve merak konusu olmaktadır. Şehrin kültürel mirasına ciddi katkılar yapan bu köprü meraklıları için görülmesi gereken yerlerden biridir.

Tahar Köprüsü - Tunceli'de Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Tahar Köprüsü – Tunceli’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

10. Çemişgezek Kalesi

Çemişgezek Kalesi, ne zaman ve kimler tarafından yapıldığı tam olarak bilinmeyen bir kaledir. Yapımında kesme ve moloz taş kullanılmış olup kalenin küçük bir kısmı günümüze ulaşmıştır. Çemişgezek Kalesi tıpkı diğer kaleler gibi kültürel, tarihi ve mimari açıdan önem arz etmektedir.  özellikle bu alanlara ilgililer tarafından rağbet görmekte ve ziyaretinden keyif alınmaktadır.

Çemişgezek Kalesi - Tunceli'de Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Çemişgezek Kalesi – Tunceli’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

11. Ergen Kilisesi

Ergen Kilisesi, Tunceli’nin Hozat ilçesine bağlı Ergen köyünde bulunmakta ve adını da buradan almaktadır. 1300 yıllık bir tarihe sahip olan bu yer, ne yazık ki günümüzde sahip çıkılmamasından dolayı çok fazla hasar almış ve bakımsız kalmıştır.

Bu haliyle bile insanı büyüleyen bu yer, yetkililer tarafından görülmeli ve korunmalıdır. Yine de tüm güzellikleri ve tarihi değeri ile Tunceli gezilecek yerler arasında sayılabilmektedir.

Ergen Kilisesi - Tunceli'de Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Ergen Kilisesi – Tunceli’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

12. Anıt Çınar Ağacı

Anıt Çınar Ağacı, Tunceli’nin kültür turizmi açısından büyük öneme sahip olmakla birlikte doğa güzellikleri açısından da cezbeden bir tarafa sahiptir. Doğu Çınarı olarak da bilinen ağaç, 60 metre yüksekliği ve 22 metre derinliği ile görenleri adeta hayretler içerisinde bırakmaktadır.

Anıt Çınar Ağacı - Tunceli'de Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Anıt Çınar Ağacı – Tunceli’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

13. Sungur Bey Cami

Sungur Bey Cami, İlhanlılar Dönemi’nde Sungur Bey tarafından yaptırılmıştır. Eyvan gotik mimarisi özellikleri taşıyan cami, duvarları bitkisel, geometrik, figürlü süsleme ile dekore edilmiştir. On iki hayvanlı Türk takviminin bir hatırası olarak kuzey panoda 37, güney panoda ise 42 hayvan figürü vardır.

Cami kendine has mimarisi ile birçok turist ve ziyaretçi tarafından büyük ilgi görmüştür. Tarihi, kültürel ve mimari değerleri ile Tunceli gezilecek yerler listesinde önem arz etmektedir.

Sungur Bey Cami - Tunceli'de Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Sungur Bey Cami – Tunceli’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

14. Til Höyüğü

Til Höyüğü, Tunceli ilinin Mazgirt ilçesinde Kuşçu köyünde yer almaktadır. Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafınca 1996 yılında I. Derece Arkeolojik Sit Alanı ilan edilen bu yapı, tarihi önemini böylece gözler önüne sermiştir.

Tunceli’nin tarihe atıfta bulunan bu alanı yine birçok tarih ilgilileri ve alanı görmek isteyenler için eşsiz bir fırsat sunmaktadır varlığı ile. Yıllardır tarihe ve de geleceğe meydan okuyan bu höyük ziyaretçileri tarafından görülmesi ile mutmain edecektir.

Til Höyüğü - Tunceli'de Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Til Höyüğü – Tunceli’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

15. Sivdin Köprüsü

Sivdin Köprüsü, 12. veya 13.yüzyılda yapıldığı tahmin edilen köprü, Karar Deresi üzerinde yer almaktadır. Korkuluk duvarları moloz taştan oluşmakta ve de tek bir kemere sahiptir. Ziya Paşa tarafından yaptırılan köprünün yazıtlarından bu bilgi elde edilmektedir. Tahar Vadisine indiğinizde köprüden karşıya geçip yukarıya doğru 15-20 dakika yürümeniz yeterli olacaktır.

Bu eşsiz mimari yapıyı görmek isteyenler, Tunceli gezilecek yerler listesinde gördükleri zaman bu sebepten elbette şaşırmayacaklardır. Görkemli bir şekilde akan dereyi ve bölgeye farklı bir açıdan bakmak için güzel bir seçenek olacaktır burası.

Sivdin Köprüsü - Tunceli'de Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Sivdin Köprüsü – Tunceli’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

16. Hamidiye Medresesi

Hamidiye Medresesi, diğer birçok güzel yapının barındığı ilçe olan Çemişgezek ilçesinde yer almaktadır yine. 1861 yılında 2.Abdülhamid döneminde yapıldığını medresenin kitabelerinden öğrenmekteyiz. Cumhuriyet Dönemi’nde medreselerin kaldırılması ile bir süre adliye binası görevini görmüş, daha sonra ise özel mülk olarak kullanımını sürdürmeye başlamıştır.

Günümüzde de konut olarak kullanılmaktadır. İlgililer için görülmeye ve fotoğraf çekerek anı ölümsüzleştirmeye değer bir yerdir Hamidiye Medresesi.

Hamidiye Medresesi - Tunceli'de Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Hamidiye Medresesi – Tunceli’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

17. Hatun Köprüsü

Hatun Köprüsü, Selçuklu Dönemi’nden kalındığı sanılmakta ve de yaklaşık 13 metre uzunluğundadır. Yaz tatili kapsamında geleceğiniz bu yerde çeşitli doğa sporlarını yapmanız da olası görülüyor. Köprü zamana meydan okumasından dolayı yıpranmış olsa da hala sağlam bir şekilde ayakta durmaktadır.

Tunceli gezilecek yerler için neresi en uygundur diye düşündüğümüzde şüphesiz Hatun Köprüsü bu yerlerden biri olacaktır. Bu sebepten ötürü birçok meraklı ve ziyaretçinin gelip görebileceği bir yerdir Hatun Köprüsü.

Hatun Köprüsü - Tunceli'de Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Hatun Köprüsü – Tunceli’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

18. Meydan Çeşmesi

Meydan Çeşmesi  yukarıda saydığımız birçok yere ev sahipliği yapmış olan ilçede, Çemişgezek’te, yer almaktadır. İlçenin Ulukale köyünde yer alan çeşme hakkında yapım tarihi ve kimler tarafından yapıldığına dair bilgiler maalesef ki bulunmamaktadır.

Kesme taştan yapılmış olan çeşmenin yan duvarları çeşitli mimari özellikler ile hareketli konuma getirilmiştir. Meydan Çeşmesi bu yönüyle mimari anlamda önem teşkil etmektedir. Küçük bir yapı olan bu çeşme, ziyaretçilerini beklemektedir ve kesinlikle görülmeye değer bir yapıdır.

Meydan Çeşmesi - Tunceli'de Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Meydan Çeşmesi – Tunceli’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

19. Mazgirt Kalesi

Mazgirt Kalesi, Tunceli’de yer alan bir diğer önemli kaledir. Yapım tarihi bilinmeyen kaleye bir mağara yoluyla gidilmektedir. Etrafında bulunan diğer yapıların köşk ve de yel değirmeni olduğu sanılmaktadır. Büyük ölçüde yıkılmış olmakla birlikte surları hala da ayakta kalabilmiştir.

Anadolu coğrafyasının kimliğini rahatça görebileceğimiz bu kale birçok açıdan turistlerin ve ilgililerin ziyaret etmesi gereken yerlerden biridir. Mimarisi, tarihi ve kültürü ile bugünlere kadar gelebilmiş bu kale elbette Tunceli gezilecek yerler listesinde sayılabilecektir.

Bölge tarihi ile ilgili derinlikli bir bilgi sunma konusunda bir hayli başarılı olan Mazgirt Kalesi, kültür turizmi kapsamında yer almaktadır. Bu nedenle her yıl binlerce kişinin Mazgirt Kalesine ziyarette bulunduğunu belirtmek olanaklıdır.

Mazgirt Kalesi - Tunceli'de Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Mazgirt Kalesi – Tunceli’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

20. Aşağı Köprü

Aşağı Köprü, ilçe merkezi ile güney ova ilçeleri arasında köprü kurması amacıyla inşa edilmiştir. 1203 yılında inşa edilen Aşağı Köprü, tarihi yapılar arasında yer alıyor. Tunceli gezilecek yerler listesinde bulunan köprüyü ziyaret edebilirsiniz. Tarihi dokusunu keşfedebilir, bu sayede bölge tarihi hakkında d bilgi sahibi olabilirsiniz.

Aşağı Köprü - Tunceli'de Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Aşağı Köprü – Tunceli’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

Tunceli’de Gezilecek Yerler

Tunceli’de gezilecek yerler deyince saymakla bitmez bunlar. Aralarından enlerini seçeceksek hem de karar vermemiz çokça zordur. Barındırdığı bin bir çeşit doğal güzellik ve tarihi kültürel dokuları ile insanı heyecanlandıran ve kararsız bırakan bir şehir.

Her yıl yüzlerce hatta binlerce ziyaretçiye kapılarını açan Tunceli, ziyaretçilerden de anlaşılacağı üzere gelenleri büyülüyor, adeta tekrar gelmeleri için büyük bir motivasyon oluşturuyordur. Tüm bunları düşününce Tunceli gezilip görülmeye değerdir.

Ayrıca Tunceli Restoran ve Tunceli’de Ne Yenir yazılarımızı da inceleyerek şehir hakkında daha detaylı bilgi edinebilirsiniz. Çok özel lezzetlere ev sahipliği yapan Tunceli, burayı ziyaret eden kişilere unutamayacakları lezzetler sunuyor. Muhteşem ve benzersiz bir tatil geçirmenizi olanaklı hale getirecek Tunceli’yi en yakın zamanda ziyaret etmeli, bölgede yer alan tarihi ve doğal güzellikleri keşfetmelisiniz. Tunceli, sizlere çok özel bir tatil vadediyor.

Mesaj bırak

Votre adresse e-mail ne sera pas publiée. Les champs obligatoires sont indiqués avec *