Trabzon’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 35 Yer

Trabzon, Karadeniz’in incisi olarak tanımlanabilecek en güzel şehirlerden biridir. Yemyeşil doğasıyla büyüleyen bu şehirde keşfedilecek pek çok yer var. Trabzon; doğası, evleri, tarihi, gelenek ve görenekleriyle bambaşka bir yerdir.

Trabzon’a adım atıldığında şehir merkezinden yaylara, dağlara ve evlerine kadar bir gezi turu söz konusudur. Doğal güzellikleriyle zihinlere kazınan bu şehirde aynı zamanda tarihi güzellikler de vardır. Birçok kale, kilise ve türbeler Trabzon’un tarihine ışık tutan yapılardır.

Trabzon aynı zamanda yöresel lezzetlerden oluşan kahvaltıları ve yemekleriyle de meşhurdur. Buraya geldiğinizde şehrin birbirinden lezzetli yiyeceklerini her restoranda tadabilirsiniz. Burayı keyifle ve doyasıya keşfedebilmeniz için sizlere Trabzon gezilecek en iyi 35 yer listesini hazırladık.

Not: Bu yazımızı okuduktan sonra Trabzon en iyi otellerini keşfetmek için « Trabzon Otelleri » yazımıza bakmayı unutmayın.

Trabzon’da Gezilecek En İyi 35 Yer

1. Sümela Manastırı

Sümela Manastırı, Trabzon’un sembolik yerlerinden biri olup mutlaka ziyaret etmeniz gereken tarihi bir yapıdır. Tarihi 365 yılına kadar uzanan Sümela Manastırı şehrin tarihine ışık tutan en önemli yerler arasındadır. Kutsal bir yer olan bu yapı ilginç hikayesiyle de büyülemektedir.

Büyüleyici bir yer olan Sümela Manastırı dağın yamacına kurulmuştur. Yılın her döneminde ise yerli ve yabancı turistler tarafından ziyaret edildiğini görmekteyiz.  Maçka’da bulunan bu bölgeye birçok şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz.

Trabzon’un en güzel yerlerinden olan Sümela Manastırı’nı mutlaka ziyaret etmelisiniz. Patika yollardan ulaşacağınız bu manastır Türkiye’nin en güzel yapılarındandır. Dolayısıyla siz de istediğiniz zaman Sümela Manastırı’na gelebilir ve unutulmaz anlar deneyimleyebilirsiniz. Trabzon’da gezilecek 35 yer listesinde bulunan manastır, bölge tarihini keşfetmenizi sağlayacaktır.

Sümela Manastırı - Trabzon'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 35 Yer
Sümela Manastırı – Trabzon’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 35 Yer

2. Zağnos Vadisi Parkı

Zağnos Vadisi Parkı, yemyeşil alanla donatılmış bir tesistir. Şehir merkezinde bulunan Zağnos Vadisi Parkı’na gitmenizi önermekteyiz. Zira burada yürüyüş yolları ve piknik alanları bulunmaktadır. Eğer açık alanda sevdiklerinizle huzurlu vakit geçirmek isterseniz buraya gelebilirsiniz.

Trabzon’da yer alan Zağnos Vadisi Parkı bölge halkı ve farklı illerden ziyaretçi ağırlamaktadır. Temiz havası, yemyeşil doğası ve sunduğu imkanlar tercih edilmesini artırıyor. Dolayısıyla siz de Trabzon’a geldiğinizde Zağnos Vadisi Parkı’na uğrayabilirsiniz.

Zağnos Vadisi Parkı - Trabzon'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 35 Yer
Zağnos Vadisi Parkı – Trabzon’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 35 Yer

3. Altındere Vadisi Milli Parkı

Altındere Vadisi Milli Parkı, Maçka ilçesinde bulunur ve manzarasıyla dikkatleri üzerine çekmektedir. Büyük bir alana yayılmış olan bu doğal yer kültürel ve sportif aktiviteleri de bir arada sunuyor. Sümela Manastırı’na yakın olan Altındere Vadisi Milli Parkı gezi rotasının bir parçasıdır.

El değmeyen doğasının her noktasını keşfedebilirsiniz. Altındere Vadisi Milli Parkı’nda yeme içme tesisleri, hediyelik eşya ve yöresel lezzetlerin satıldığı dükkanlar da bulunuyor. Dolayısıyla buraya geldiğinizde sizlere sunulan çeşitli olanaklardan yararlanabilirsiniz.

Altındere Vadisi Milli Parkı - Trabzon'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 35 Yer
Altındere Vadisi Milli Parkı – Trabzon’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 35 Yer

4. Trabzon Meydan Parkı

Trabzon Meydan Parkı, şehir merkezindedir ve pek çok kişi tarafından bilinen bir yerdir. Her gün binlerce kişinin ziyaret ettiği bu park oldukça kalabalıktır. Parkın ismi 2017 yılında 15 Temmuz Şehitler ve Hürriyet Parkı olarak değiştirilmiştir.

Şehir merkezinde caddede yer alan parkta insanlar bir arada bulunma fırsatını yakalıyor. Aynı zamanda çevresinde birçok yeme içme ve alışveriş yerleri vardır. Çoğu kişi yeşillendirilmiş olan parka yoğun hayat temposundan kurtulmak için gelmektedir. Eğer siz de Trabzon’a geldiğinizde turistik bir park haline gelen Trabzon Meydan Parkı’nı ziyaret etmelisiniz.

Trabzon Meydan Parkı - Trabzon'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 35 Yer
Trabzon Meydan Parkı – Trabzon’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 35 Yer

5. Atatürk Köşkü

Atatürk Köşkü, şehir merkezinde yer alan Trabzon’daki en önemli yerlerden birisidir. Atatürk’ün Trabzon’a ikinci gelişinden sonra ağırlandığı bir köşk olduğu için büyük bir öneme sahiptir.

Köşkten oldukça memnun kalan Atatürk, sonradan köşkün sahibi olmuştur. Ancak Atatürk köşkü Türk milletine bağışlar. Günümüzde de pek çok ziyaretçinin ağırlandığı turistik bir yer haline gelmiştir.

Edinilen diğer bilgiye göre ise Konstantin Kabayanidis tarafından yaptırılmıştır. Atatürk Köşkü Türk tarihi açısından önemli bir yere sahiptir. Dolayısıyla 1924 ve 1930 yıllarında Mustafa Kemal Atatürk’ün bulunduğu bu köşke siz de gidebilirsiniz. Şehir merkezinden kolay bir şekilde Soğuksu Mahallesi’nde yer alan bu bölgeye ulaşım sağlayabilirsiniz.

Atatürk Köşkü - Trabzon'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 35 Yer
Atatürk Köşkü – Trabzon’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 35 Yer

6. Trabzon Botanik Bahçesi

Trabzon Botanik Bahçesi, çeşitli tesislerin bulunduğu bir parktır. Trabzon’da gezilecek en iyi 35 yer listesinde bulunan botanik bahçe, muhteşem bir manzaraya sahiptir. Bununla birlikte Karadeniz’in ilk botanik parkı olma özelliğine de sahiptir. Çeşitli bitkiler, oyun parkları, yöresel gastronomi atölyesi ve seyir kulesi parkta yer alır.

Trabzon Botanik Bahçesi büyük ve çeşitli peyzaj çalışmalarından oluştuğu için oldukça dikkat çekicidir. Gölet, havuz, teras, amfi basamakları, Trabzon’u temsil eden figürler ve pergola gibi unsurlar yer alır. Şehir merkezine 2,5 km mesafede yer alan parka kolayca ulaşım sağlanmaktadır.

Trabzon Botanik Bahçesi’nde birçok restoran ve çay bahçesi bulunur. Burada oturup sevdiklerinizle muhabbet edebilir ve parktaki bitkileri keşfedebilirsiniz. Dolayısıyla Trabzon’a gelirseniz şehir merkezindeki Trabzon Botanik Bahçesi’ni ziyaret edebilirsiniz.

Trabzon Botanik Bahçesi - Trabzon'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 35 Yer
Trabzon Botanik Bahçesi – Trabzon’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 35 Yer

7. Şekersu Yaylası

Şekersu Yaylası, Çaykara ilçesinde yer alan Trabzon’un doğal güzelliklerinin bulunduğu bir bölgedir. Özellikle de Karadeniz turunuzda tatil yapmak için en uygun yerlerden biridir. Şekersu Yaylası aynı zamanda bir köydür ve en çok ziyaret yaz aylarında yapılır.

Tertemiz Karadeniz havasına ve doğasına sahip olmasıyla görülmeye değer bir yerdir. Yemyeşil dağların yakınlarında kurulan evler, masmavi gökyüzü ve ovaları eşsiz manzarayı sunmaktadır. Her yaşa hitap eden Şekersu Yaylası’nı Trabzon’a geldiğinizde keşfetmenizi tavsiye ediyoruz.

Şekersu Yaylası - Trabzon'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 35 Yer
Şekersu Yaylası – Trabzon’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 35 Yer

8. Vazelon Manastırı

Vazelon Manastırı, Maçka ilçesinde yer alan Trabzon’un gizli cennetlerinden biridir. Trabzon merkezden 40 km uzaklıkta olan bu yer tarihi ve görünümü açısından büyüleyicidir. Vazelon Manastırı kültür ve tarih açısından önemli bir yere sahiptir. Zira bir Yunan manastırı olmasıyla birlikte Anadolu’nun ilk manastırlarındandır.

Sümela Manastırı’ndan daha eski bir tarihi olan Vazelon Manastırı’nın 270 yılında inşa edildiği tahmin ediliyor. İncil’de yer alan Vaftizci Hz. Yahya peygamber için bu manastır adanmıştır dolayısıyla çok kutsal bir yerdir.

Çoğu yeri tahrip olan manastırın ayakta kalan bazı yapıları vardır. Mağara önünde inşa edilen Vazelon Manastırı coğrafi, mimari ve tarihi açıdan oldukça önemlidir. Eğer Trabzon’a gelirseniz, Trabzon gezilecek yerler listenize bu değerli manastırı da ekleyebilirsiniz.

Vazelon Manastırı - Trabzon'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 35 Yer
Vazelon Manastırı – Trabzon’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 35 Yer

9. Kızlar Manastırı

Kızlar Manastırı, Boztepe’de yer alan Trabzon’un ihtişamlı manastırlarından biridir. Manastırın Pontus Rum Kralı lll. Aleksios tarafından 14. yüzyılda yaptırıldığı bilinmektedir.

Yapıldığı dönemden bu yana birçok kalıntısı günümüzde turistler tarafından keşfediliyor. Manastırdaki hücreler, çilehane, çan kulesi, Kaya Kilisesi ve öğrenci odaları dikkat çekiyor.

Trabzon’da gezilecek yerler listenize Kızlar Manastırı’nı eklemenizi öneriyoruz. Buradaki tarihi farklı duygularla hissedeceksiniz. Eski dönem mimarisini inceleyerek ve keşfederek Trabzon’un tarihini daha yakından inceleyeceksiniz. Pek çok kişi tarafından ilgi gören bu manastıra yılın her döneminde ziyaretçi gelir.

Kızlar Manastırı - Trabzon'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 35 Yer
Kızlar Manastırı – Trabzon’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 35 Yer

10. Hıdırnebi Yaylası

Hıdırnebi Yaylası , Akçaabat ilçesinde yer alan Trabzon’un en güzel yaylalarından birisidir. Doğa severlere hitap eden bu yayla oldukça ilgi görmektedir. 600 metrelik rakımda bulunan yaylaya özellikle de yazın pek çok kişi gelmektedir.

Bungalov evlerin de yer aldığı Hıdırnebi Yaylası tatil için de çok uygundur. Eğer Trabzon’da bir doğa tatili yapmak isterseniz bu bölgeyi tercih edebilirsiniz. Yazın burada pek çok şenlik yapıldığı için oldukça eğlenceli bir hale gelir.

Horonların tepildiği ve Karadeniz’in yöresel lezzetlerinin sunulduğu şenlikler Hıdırnebi Yaylası’nda büyük bir ihtişamla gerçekleşir. Siz de Trabzon’a yazın gelirseniz doğayla bir bütün olan ve Trabzon gezilecek yerler listesinde bulunan yayladaki şenliklere katılabilirsiniz.

Hıdırnebi Yaylası - Trabzon'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 35 Yer
Hıdırnebi Yaylası – Trabzon’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 35 Yer

11. Çal Mağarası

Çal Mağarası, Düzköy ilçesinin Çal köyünde yer alan önemli mağaralardan birisidir. Akarsuya sahip olan mağara eşsiz güzelliklerini sunuyor. Çal Mağarası Dünya’nın en uzun ikinci mağarası olduğu için oldukça önemlidir.

Mağarada sadece akarsu bulunmaz aynı zamanda şelale ve gölet de yer alır. Doğal güzellikler açısından zengin bir yer olan Çal mağarası dünyanın en uzun ikinci mağarası olarak Trabzon’un en özel yerleri arasındadır.

Mağara görsel olarak büyüleyici olduğu gibi aynı zamanda sağlığa da iyi gelir. Özellikle de sinüzit ve astım hastalıklarına iyi geldiği bilinmektedir. Doğaseverlerin gözdesi olan Çal Mağarası’na siz de gidebilirsiniz. Birçok doğal güzelliği burada keşfetmek sizleri de çok şaşırtacak ve keyiflendirecektir.

Çal Mağarası - Trabzon'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 35 Yer
Çal Mağarası – Trabzon’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 35 Yer

12. Yomra

Yomra, Trabzon’un en önemli turizm ilçelerinden birisi olarak bilinmektedir. Tarihi yapıları ve doğal güzellikleriyle dikkat çeken bu ilçeye turistler akın etmektedir. Ormanları, sahili ve köprüleriyle Trabzon’da gezilmesi gereken bir ilçedir.

Yomra ilçesinde birbirinden farklı doğal güzellikler yer alır. Bunlar arasında Uzungöl, Kadırga Yaylası, Kaşüstü Plajı ve Kemerli Köprü yer almaktadır. Dolayısıyla bu ilçeye geldiğinizde bir gününüzü ayırmak yeterli olacaktır. Eğer Trabzon’a geldiyseniz ya da gelmek istiyorsanız Yomra’yı ziyaret etmenizi öneriyoruz.

Yomra - Trabzon'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 35 Yer
Yomra – Trabzon’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 35 Yer

13. Trabzon Kalesi

Trabzon Kalesi, şehir merkezinde konumlanan önemli tarihi yapılardan bir tanesidir. Günümüze kadar yapısını koruyan bu kale güvenlik amacıyla inşa edilmiştir. Dolayısıyla denizden gelebilecek saldırılara karşı Trabzon Kalesi çok eski dönemlerde kurulmuştur.

Kale, Roma ve Bizans izlerini taşımaktadır. Trabzon Kalesi şu 3 bölüme ayrılmaktadır: Yukarı Hisar, Orta Hisar ve Aşağı Hisar. Fatih Sultan Mehmet in Trabzon da yaptırmış olduğu bu kale günümüzde pek çok kişi tarafından ziyaret edilir. Geniş bir alan üzerine kurulmuş olan ve Trabzon gezilecek yerler listesinde yer alan Trabzon Kalesi’ni siz de keşfedebilirsiniz.

Trabzon Kalesi - Trabzon'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 35 Yer
Trabzon Kalesi – Trabzon’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 35 Yer

14. Sultan Murat Yaylası

Sultan Murat Yaylası, Çaykara ilçesine bağlı olan Trabzon’un doğal güzellikleri arasında özel bir yere sahiptir. I. Dünya savaşından kalma siper ve şehit mezarları burada en önemli milli ve manevi değerler arasındadır Yayladaki siper ve şehit mezarları pek çok kişi tarafından ziyaret edilmektedir.

1. Murat’ın bu yaylada İran Seferi’nden dönerken ordusuyla birlikte konakladığı bilinir. 1635 yılında yaylada konaklayan IV. Murat yaylaya adını vermiştir.

Sultan Murat Yaylası, 1916 yılında Ruslarla yapılan 1. Dünya savaşı açısından da büyük öneme sahiptir. Bölge yakın yerde bulunan Şehitlik Tepesi savaşta şehit olan askerlerin mezarlarının bulunduğu bir yerdir.

Sultan Murat Yaylası’nda her yaz çeşitli şenlikler düzenlenir. Keyifli ve eğlenceli olan bu şenliklere pek çok kişi katılır. Aynı zamanda doğa yürüyüşü gibi doğa aktiviteleri de yapılmaktadır. Eğer Trabzon’a gelmeyi düşünürseniz manevi, tarihi, kültürel ve eğlence açısından önemli olan Sultan Murat Yaylası’nı ziyaret edebilirsiniz.

Sultan Murat Yaylası - Trabzon'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 35 Yer
Sultan Murat Yaylası – Trabzon’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 35 Yer

15. Trabzon Müzesi

Trabzon Müzesi, şehir merkezinde yer alır ve kültürel mirasların yer aldığı bir yerdir. Trabzon’un kültürel merkezlerinden olan bu müze her sene yerli ve yabancı ziyaretçileri ağırlamaktadır. Özellikle de şehri yakından tanımak için Trabzon Müzesi’ni ziyaret etmelisiniz. Zira müzede Trabzon’u temsil eden birçok figür bulunmaktadır.

Şehrin gelenek ve göreneklerini, sosyal, eğitim yaşamını, tarihini ve kültürünü yansıtan manken, eşya ve benzer nesneleri görebilirsiniz. Bununla birlikte Trabzon’un yöresel mutfağını temsil eden bölümleri keşfedebilirsiniz.  Özellikle de kültürel ve tarihi yerleri gezmeyi seviyorsanız Trabzon Müzesi’ni gezebilirsiniz.

Trabzon Müzesi - Trabzon'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 35 Yer
Trabzon Müzesi – Trabzon’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 35 Yer

16. Uçarsu Şelalesi

Uçarsu Şelalesi, Akçabaat ilçesine bağlı olan Akpınar Köyü’nde yer alır. Simba Yaylası mevkiinde konumlanan bu şelale yaklaşık 100 metre uzunluğundadır. Yemyeşil doğası, çağıldayan şelalesi ve tertemiz havasıyla Trabzon’un doğal güzelliklerinden biridir.

Adeta gizli cennet olarak tasvir edilebilecek olan Uçarsu Şelalesi çoğunlukla doğa severlere hitap ediyor. Trekking burada en çok tercih edilen doğa sporlarından biridir. Kış aylarında karın yağmasıyla daha da büyüleyici bir manzarayı sunar.

Bu dönemlerde fotoğrafçılar Uçarsu Şelalesi’ne giderek en iyi manzara karelerini yakalamaktadır. Yazın ya da kışın buraya gelebilir ve Karadeniz’in en güzel yerlerinden birini keşfedebilirsiniz. Trabzon gezilecek yerler listesinde bulunan Uçarsu Şelalesi, kendinizi benzersiz bir tabiat karşısında bulmanızı sağlayacak.

Uçarsu Şelalesi - Trabzon'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 35 Yer
Uçarsu Şelalesi – Trabzon’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 35 Yer

17. Gülbahar Hatun Camii ve Türbesi

Gülbahar Hatun Camii ve Türbesi, Ortahisar ilçesinde yer alan Trabzon’un en önemli tarihi yerlerinden biridir. 1512-1514 yılları arasında inşa edildiği tahmin edilen caminin türbe ve şadırvanı bulunmaktadır. Yavuz Sultan Selim’in annesi Gülbahar Hatun için yaptırdığı cami oldukça değerlidir.

Güllbahar Hatun Camii ve Türbesi Osmanlı dönemindeki Zaviyeli Camiler kategorisine girmektedir. Büyük bir özenle yapılan caminin mimarisi oldukça iyidir. Medrese ve mektebi yıkılmıştır ancak türbe ve camisi kalmıştır.

Son yapılan restorasyon çalışmalarıyla günümüzdeki halini almıştır. Köklü tarihe sahip olan bu yapı günümüzde ziyaretçilerin uğradığı bir yerdir.

Gülbahar Hatun Camii ve Türbesi - Trabzon'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 35 Yer
Gülbahar Hatun Camii ve Türbesi – Trabzon’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 35 Yer

18. Canik Şelalesi

Canik Şelalesi, Tonya ilçesinde yer alan değerli doğal güzelliklerden bir tanesidir. Yürüyüş yolları ve seyir teraslarından oluşan şelalede birçok aktivite yapılır. Burada yürüyüş ve piknik yapabilir ve manzarayı seyredebilirsiniz. Karadeniz turunuzu ölümsüzleştirmek için bol bol fotoğraf çekebilirsiniz.

Canik Şelalesi - Trabzon'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 35 Yer
Canik Şelalesi – Trabzon’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 35 Yer

19. Yalıncak Plajı

Yalıncak Plajı, Trabzon’un en gözde plajlarından biri olarak karşımıza çıkıyor. Eşsiz renkteki koylardan oluşan plaj şehir merkezine yakın konumdadır. Berrak suyu ve temiz plajı Trabzon halkı tarafından tercih edilmektedir. Plajda gerekli birçok tesis bulunuyor.

Eğer Trabzon’a yazın gelmeyi planlarsanız Yalıncak Plajı’na mutlaka gitmelisiniz. Uygun fiyatlı yeme içme tesislerinden çeşitli lezzetler deneyebilirsiniz. Ulaşımın da kolay bir şekilde sağlandığı plaja giderek ailenizle, arkadaşlarınızla ve tüm sevdiklerinizle vakit geçirebilirsiniz.

Yalıncak Plajı - Trabzon'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 35 Yer
Yalıncak Plajı – Trabzon’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 35 Yer

20. Kayabaşı Tabiat Parkı

Kayabaş Tabiat Parkı, Akçaabat ilçesinde yer alan doğal güzellikleri sunan tesislerden arasında yer almakta ve özellikle yöre halkı tarafından ziyaret edilmektedir. Ferah ve yemyeşil ortamlar sunan bu parkta piknik yapabilirsiniz. Ormanlıkla kaplı bir alan olmasıyla sakin ve huzurlu bir bölgedir.

Flora ve fauna açısından zengin olan Kayabaşı Tabiat Parkı çeşitli bitki ve hayvan türlerine ev sahipliği yapar. Dolayısıyla pek çok canlı türünü burada keşfedebilirsiniz. Trabzon’a gelmeyi planlıyorsanız bu doğal güzellik alanını mutlaka Trabzon gezilecek yerler listenize eklemelisiniz.

Kayabaşı Tabiat Parkı - Trabzon'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 35 Yer
Kayabaşı Tabiat Parkı – Trabzon’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 35 Yer

21. Kaymaklı Manastırı

Kaymaklı Manastırı, şehir merkezindeki yer alır. Manastırın Ermeniler tarafından 1424 yılında yapıldığı bilinmektedir.

Çok kutsal bir değeri olan Kaymaklı Manastırı Hz. İsa’nın anısına yapılmıştır. Trabzon’un önemli manastırlarından olduğu için mutlaka görülmelidir.

Birçok kısmı harap olsa da tarihi önemini asla yitirmemiştir. Manastırın çevresinde bulunan kiliseyi gezebilirsiniz. Kilisede freskler, tonoz ve Ermenice bir kitabe bulunmaktadır.

Bununla birlikte alt ve üst katın toplamındaki 10 odayı keşfedebilirsiniz. Doğayla iç içe olduğunuz Trabzon’un tarihi yerlerini de gezerek yeni yerler keşfedebilirsiniz.

Kaymaklı Manastırı - Trabzon'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 35 Yer
Kaymaklı Manastırı – Trabzon’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 35 Yer

22. Küçük Ayvasıl Kilisesi

Küçük Ayvasıl Kilisesi, şehir merkezinde yer alan tarihi ve kutsal yapılardan biridir. Saint Anna Kilisesi olarak da bilinir. Zira bu kilise Azize Anna’nın anısına yaptırılmıştır.

Yapılış tarihi tam net olmamakla birlikte 7. yüzyılda inşa edildiği tahmin edilir. Kilisenin giriş kapısında bulunan Bizans kabartması dikkat çeken kalıntılardan biridir.

Diğer kalıntılar arasında freskler yer alır. Ayrıca kilisenin 3 apsisi, 3 nefti ve 5 tonozu bulunmaktadır. Koruma altına alınan bu kilise günümüzde yerli ve yabancı turistlerin ziyaret ettiği bir yapıdır. Sade bir mimariyle yapılan Küçük Ayvasıl Kilisesi Trabzon’da mutlaka gezilmesi gereken yerler arasındadır.

Küçük Ayvasıl Kilisesi - Trabzon'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 35 Yer
Küçük Ayvasıl Kilisesi – Trabzon’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 35 Yer

23. Sera Gölü

Sera Gölü, Akçabaat ilçesinde yer alan heyelan sonucunda oluşan bir göldür. Derecik Vadisi’nde oluşan göl şehir merkezinden 10 km uzaklıkta bulunur. 1950 yılında oluşmuş olan göl çevresinde düzenlemeler yapılmıştır. Sera Gölü Tabiat Parkı haline getirilmesiyle pek çok kişinin bir arada bulunmasına olanak sağlamıştır.

Sera Gölü Tabiat Parkı’nda yürüyüş ve bisiklet yolları, piknik alanları, oyun parkları ve yeme içme tesisleri bulunmaktadır. Özellikle de güneşli günlerde burası epey kalabalık olmaktadır. Burada kahvaltı, piknik, mangal yapabilir ve sevdiklerinizle çay ve kahve içerek keyifli vakit geçirebilirsiniz. Sera Gölü, Trabzon gezilecek yerler listesinde bulunan doğal güzellikler arasında yer alıyor.

Sera Gölü - Trabzon'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 35 Yer
Sera Gölü – Trabzon’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 35 Yer

24. Trabzon Ayasofya Müzesi

Trabzon Ayasofya Müzesi, Ortahisar ilçesinde bulunan kültürel bir merkezdir. Trabzon şehir merkezine 2 km uzaklıkta bulunan müze Fatih Mahallesi’nde yer alır. Kilise olarak inşa edilen müze Kral I. Manuel tarafından yaptırılmıştır.

Taştan yapılan kilisede Bizans’ın izlerine rastlanılır. Aynı zamanda içinde çeşitli dini figürler bulunur. Bazı kısımlarında da Selçuklu döneminin izleri bulunur.

1427 yılında inşa edilen kilise 1467 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından cami olarak kullanılmaya başlanmıştır. Günümüzde ise döneminin tarihini yansıtan eserlerle müze olarak faaliyet sürdürmektedir.

Trabzon Ayasofya Müzesi - Trabzon'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 35 Yer
Trabzon Ayasofya Müzesi – Trabzon’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 35 Yer

25. Yılantaş Yaylası

Yılantaş Yaylası, Araklı ilçesine bağlı olan Trabzon’un en güzel tabiat alanlarından biridir. Görkemli doğal güzelliklerin bulunduğu alana genelde ilkbahar aylarında gidilmesi tercih edilir. İlkbahar aylarında kuşların cıvıltısı, yemyeşil ortam ve masmavi gökyüzü büyüleyicidir.

Konaklama imkânı olarak birçok kamp alanı bulunmaktadır. Trabzon gezilecek yerler listesinde bulunan Yılantaşı Yaylası, kendinizi çok özel hissetmenizi sağlayacak.

Eğer Karadeniz’de doğa tatili yapmak istiyorsanız ilkbahar ve yaz aylarında Yılantaş Yaylası’nda kamp yapabilirsiniz. Eğer şehrin dışında farklı bir yer keşfetmek isterseniz buraya gitmenizi tavsiye ediyoruz. Burada ayrıca doğa yürüyüşleri, bitkileri ve hayvanları inceleme aktiviteleri yapılmaktadır.

Yılantaş Yaylası - Trabzon'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 35 Yer
Yılantaş Yaylası – Trabzon’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 35 Yer

26. Uzungöl

Uzungöl, Trabzon’un Çaykara ilçesine bağlı olan gezilmesi gereken listelerde mutlaka yerini alan bir göldür. Şehir merkezine 99 km uzaklıkta yer alan göl Türkiye’nin en bilinen göllerinden biridir. Eşsiz doğal manzarasıyla fotoğraf karelerinde bile insanları büyüleyip meraklandırmayı başarmıştır.

Söz konusu olan gölün yakınında bulunan köydeki geleneksel evler ve yöresel lezzetler de mutlaka keşfedilmelidir. Şerah Köyü ziyaretçilerin Uzungöl’ü ziyaret ettikten sonra gezdiği bir yerdir. Aynı zamanda burada doğa yürüyüşü, kuş gözlemi, bitki inceleme ve benzeri aktiviteler düzenlenmektedir.

Bitki türleri ve hayvan türlerinin çeşitli olduğu Uzungöl bölgesi çoğu kişinin keşfettiği bir yerdir. Buraya geldiğinizde Karadeniz’in yöresel lezzetlerinin sunulduğu restoranlara mutlaka gitmelisiniz.

Kahvaltı ve öğle öğünleri yöresel lezzetlerden sunulmaktadır. Özellikle de kahvaltıda mıhlama, mısır unu ekmeği ve çeşitli peynirlerini mutlaka yemelisiniz. Trabzon’da gezilecek en iyi 35 yer listesinde bulunmayı hak eden Uzungöl, Trabzon gezinizin benzersiz geçmesini sağlayacaktır.

Uzungöl - Trabzon'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 35 Yer
Uzungöl – Trabzon’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 35 Yer

27. Albatros Plajı

Albatros Plajı, Akçabat ilçesindeki en rağbet gören plajlardan biridir. Her yaşa hitap eden plaj oldukça sessiz ve huzurlu bir ortama sahiptir. Birçok tesisin bulunduğu plaj, insanlara konforlu alanlar sunar. Bakımı ve temizliği düzenli olarak yapıldığı için her zaman berrak ve temiz bir çevreye sahiptir.

Yaz aylarında Albatros Plajı’na en çok da bölge halkı gitmektedir. Muhteşem bir denize sahip olan plaj, gündelik hayatın stresinden uzaklaşmanızı sağlayacaktır. Plaj çevresinde yer alan konaklama tesisleri de gelen ziyaretçilere kolaylık sağlamaktadır.

Dolayısıyla Trabzon’a yazın geldiğinizde Albatros Plajı’na uğramadan dönmemenizi tavsiye ederiz. Trabzon gezilecek yerler listesinde bulunan plaj, sizlere benzersiz bir manzara vadediyor.

Albatros Plajı - Trabzon'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 35 Yer
Albatros Plajı – Trabzon’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 35 Yer

28. Peristera Manastırı

Peristera Manastırı, Maçka ilçesindeki Trabzon’un sayılı manastırlarından biridir. Karadeniz’in eşsiz doğasının ortasında kurulan manastır ilgi çekici bir güzelliğe sahiptir. 8. yüzyıldan sonra kurulan Peristera Manastırı Trabzon’un diğer önemli manastırları kadar büyük bir üne sahiptir. Her ne kadar bazı kısımları yıpransa da tarihi değerini daima korumaktadır.

Yeşilliklerin arasında akan dere burayı adeta bir cennet haline getiriyor. Tertemiz havası ve doğası manastırı coğrafi açıdan da önemli kılıyor. Tarihi bir bölge olan Peristera Manastırı’nda ayrıca doğa aktiviteleri de düzenlenmektedir. Keyifli ve eğlenceli aktivitelere burada katılabilir ve Karadeniz tatilinizin keyfini çıkarabilirsiniz.

Peristera Manastırı - Trabzon'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 35 Yer
Peristera Manastırı – Trabzon’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 35 Yer

29. Yoroz Plajı

Yoroz Plajı, Çarşıbaşı ilçesine bağlı olup Trabzon’un tertemiz plajları arasında yer almaktadır. Yemyeşil doğayla çevrili olan plaj incecik kumlara ve berrak bir suya sahiptir. Birçok tesisin yer aldığı plaj insanlara birçok imkân sunmaktadır.

Özellikle de Trabzon halkının çok fazla tercih ettiği plaja yerli ve yabancı turistler de gelmektedir. Siz de yaz aylarında Trabzon’a gelmeyi düşünürseniz Karadeniz’in eşsiz sularında yüzmek için Yoroz Plajı’na gitmeyi tercih edebilirsiniz.

Yoroz Plajı - Trabzon'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 35 Yer
Yoroz Plajı – Trabzon’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 35 Yer

30. Balıklı Gölü

Balıklı Gölü, Akçaabat ilçesinde yer alan doğal oluşumlu bir göldür. Trabzon gezilecek yerler listesinde bulunan Balıklı Gölü, benzersiz anlar geçirmenizi sağlayacaktır. Hıdırnebi Yaylası yolu üzerindeki göl pek çok kişi tarafından tercih edilmektedir.

Karadeniz yeşilliklerinin ortasında oluşan göl gizli bir cennettir. Olağanüstü manzarası ve havasıyla insanlara huzur ve dinginlik sağlar. Çevresinde yer alan yeme içme mekanlarında Trabzon’un yöresel lezzetlerini tadabilirsiniz.

Balıklı Gölü - Trabzon'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 35 Yer
Balıklı Gölü – Trabzon’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 35 Yer

31. Arsin

Arsin, Trabzon’un bir ilçesi olup yerleşim tarihi Orta Çağ’a kadar uzanmaktadır. Dolayısıyla ilçe tarihi yerler bakımından oldukça zengindir. Osmanlı İmparatorluğu’nun hakimiyeti altında kalan Arsin’de görülecek birçok yer vardır.

Aynı zamanda bölgede doğal güzelliklere de rastlamak mümkündür. Santa Harabeleri ve Arsin Plajları bölgede en çok ilgi gören yerlerdendir.

Arsin’e gelmeyi düşünürseniz bölgenin en meşhur lezzeti olan alabalığı mutlaka denemelisiniz. Aynı zamanda kamp için uygun olduğu için burada ilkbahar ve yaz aylarında doğa tatili yapabilirsiniz.  Ulaşımı da kolay bir şekilde sağlanan Arsin’e mutlaka gitmenizi tavsiye ediyoruz.

Arsin - Trabzon'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 35 Yer
Arsin – Trabzon’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 35 Yer

32. Akçaabat Ortamahalle

Akçaabat Ortamahalle, Akçabat ilçesinde bulunur ve otantik Osmanlı mimarilerinin sergilendiği bir yerdir. Mahallenin kendine özgü sokakları, çeşme ve duvarları oldukça ilgi çekicidir. Osmanlı döneminden kalma özgün mimarisini günümüze kadar getirmiştir.

Böylece mahalle turistlerin ilgisini çeken bir yer haline gelmiştir. 19. yüzyıldan kalma mimarisiyle dikkat çeken Akçaabat Ortamahalle görülmeye değer yerler arasındadır.

Günümüzde ise yerli ve yabancı turistler bu tarihi mahalleyi sıklıkla ziyaret etmektedir. Trabzon gezilecek yerler listesinde kendisine çok özel bir yer edinen Akçaabat Ortamahalle’ye ziyarette bulunabilirsiniz.

Akçaabat Ortamahalle - Trabzon'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 35 Yer
Akçaabat Ortamahalle – Trabzon’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 35 Yer

33. Şahinkaya Kanyonu

Şahinkaya Kanyonu, Düzköy ilçesine bağlı olan doğal güzelliklerden biridir. Burada doğa sporcuları sıklıkla dağ tırmanışı aktivitelerini gerçekleştirmektedir. Adrenalin tutkunlarını bir araya getiren Şahinkaya Kanyonu turistik bir bölgedir. Ladin ve çam ağaçlarının oluşturduğu ormanlık alanda bulunması oldukça güzel manzaralar sunar.

Şahinkaya Kanyonu - Trabzon'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 35 Yer
Şahinkaya Kanyonu – Trabzon’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 35 Yer

34. Karester Yaylası

Karaster Yaylası, Karadeniz’in en güzel yaylarından biri olup Trabzon’da bulunmaktadır. Yemyeşil doğadaki çeşitli bitkileri ve otlayan hayvanları görmek mümkündür. Yılın her döneminde muhteşem manzaralar sunan Karester Yaylası’na istediğiniz zamanda gelebilirsiniz.

Çaykara ilçesinde bulunan bu yaylada sınırlı sayıda konaklama ve yeme içme tesisi bulunmaktadır. Dolayısıyla kamp yapmak için oldukça ideal bir yerdir. Sıcakkanlı halkı sizlere hayvanlardan elde ettikleri besinleri ikram edebilir. Trabzon gezilecek yerler listenize Karester Yaylası’nı eklemenizi öneriyoruz.

Karester Yaylası - Trabzon'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 35 Yer
Karester Yaylası – Trabzon’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 35 Yer

35. Sis Dağı Yaylası

Sis Dağı Yaylası., Karadeniz’in eşsiz doğal güzelliklerinden biri olma özelliğine sahiptir. Yaz aylarında gerçekleşen şenliklerle turizme büyük katkı sağlamaktadır. Dağların yamacında olan bu yayla muhteşem bir tabiat alanıdır. Özellikle de yaz aylarında Trabzon’a geldiğinizde Sis Dağı Yaylası’na uğramanızı tavsiye ediyoruz.

Sis Dağı Yaylası - Trabzon'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 35 Yer
Sis Dağı Yaylası – Trabzon’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 35 Yer

Trabzon’da Gezilecek Yerler

Trabzon gezilecek yerler listesinde birbirinden güzel doğal ve tarihi güzellik yer almaktadır. Fındık, çay, kestane ve benzeri gıdaların ana toprağı bu bölgelerdir. Trabzon’a fındık ve çay toplama dönemlerinde geldiğinizde misafirperver halkına siz de katılabilirsiniz. Bu sizin için hem eğlenceli hem de farklı bir deneyim olabilir.

Aynı zamanda Trabzon tarihi bakımdan da oldukça önemli bir yerdir. I. Dünya savaşının gerçekleştiği bu topraklar milli değerimiz açısından oldukça önemlidir. Trabzon’a geldiğinizde bazı yöresel lezzetleri de denemenizi tavsiye ediyoruz.

Özellikle de lahana çorbası, hamsi tava, mısır çorbası, Akçaabat köftesini mutlaka yemelisiniz. Trabzon Restoran ve Trabzon’da Ne Yenir yazılarımızı da inceleyebilirsiniz.

Mesaj bırak

Votre adresse e-mail ne sera pas publiée. Les champs obligatoires sont indiqués avec *