AW463794

Şırnak’ta Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

Şırnak; kendine has dokusu, tarihe şahitlik eden konumuyla göz doldurucu niteliktedir. Finik ve Cizre beylikleri döneminde yazlık olarak kullanılan ören yerlerinden başlayarak tüm şehri gezebilirsiniz. Bazebde ören yeri gezinizi Dicle Nehri manzarası ile tamamlayabilirsiniz.

Çok sayıda kale, medrese, kilise gibi tarihi yapı barındıran şehir oldukça dikkat çekicidir. Milattan önceki devirlere dayanan tarihi ve bu geçmişe şahitlik eden eserleri ile ünlü Şırnak, kendine hayran bıraktıran kadim bir bölgedir. Şırnak’ta gezilecek en iyi 20 yer listemiz sizlerle!

Not: Bu yazımızı okuduktan sonra Şırnak en iyi otellerini keşfetmek için « Şırnak Otelleri » yazımıza bakmayı unutmayın.

Şırnak’ta Gezilecek En İyi 20 Yer

1. Cudi Dağı

Cudi Dağı, Şırnak gezilecek yerler listesinde olmazsa olmaz doğal güzelliklerden biridir. Silopi ilçesinde yer alan Cudi Dağı bölgesel açıdan oldukça değerli bir tabiat harikasıdır. Doğal güzelliklerinin yanı sıra İslamiyet açısından önemli temsillerden birisi olması sebebiyle inanç turizmi ile de yakından ilişkilidir.

Toplam 2114 metre yüksekliğiyle hayranlık uyandıran bir şehir manzarasına sahiptir. Tüm kentin gözler önüne seren Cudi Dağı manzarası eşliğinde Şırnak gezimize başlayabilirsiniz. Kendine has iklim özellikleri ve bölgedeki önemli tarihi merkezlerden birisi olarak öne çıkan oldukça dikkat çekicidir.

Cudi Dağı - Şırnak'ta Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Cudi Dağı – Şırnak’ta Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

2. Nuh Peygamber Türbesi

Nuh Peygamber Türbesi, tarihi ve inanç değeri ile öne çıkar. Nuh Peygamber tufanın ardından Cizre’ye yerleşir. Nuh Peygamber türbesinin inşa edildiği yer Dağkapı Mahallesi sınırlarındadır.

Türbe önceleri havra, ardından kilise olarak tasarlanır. 639 senesinde camiye dönüştürülen Nuh Peygamber Türbesi aynı zamanda dünyadaki en eski türbeler arasında yer alır.

Şırnak gezilecek yerler kategorisinin olmazsa olmaz başlıklarından birisi de Nuh Peygamber in Türbesi’dir. Zaman içinde restorasyonlarla bugünkü haline kavuşan ve doğal dokusu korunan türbe hem tarihi hem de inanç turizmi açısından büyük önem taşır.

Nuh Peygamber Türbesi - Şırnak'ta Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Nuh Peygamber Türbesi – Şırnak’ta Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

3. Abdaliye Medresesi

Abdaliye Medresesi, 1437 senesinde yaptırılmış olan köklü bir yapıdır. Emir Abdal ibn abdillah seyfettin bohti tarafından tarafından başlatılan eser bugün inanç turizmi açısından dikkate değerdir. Önemli yapıdan günümüze türbe, mescit, avlu, giriş bölümü, eyvan ve medrese hücresi gibi bölümler gelmiştir. Şehir içi ulaşım olanakları ile ziyaret edilebilen Abdaliye Medresesi Cizre ilçesine bağlı tarihi bir yapıdır.

Abdaliye Medresesi - Şırnak'ta Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Abdaliye Medresesi – Şırnak’ta Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

4. İsmail Ebu’l-iz El Cezeri Müzesi

İsmail Ebu’l-iz El Cezeri Müzesi, Şırnak’ın köklü tarihine şahitlik eder niteliktedir. 1136 senesinde Cizre’de doğmuş olan El Cezeri adına yaptırılmış olan bir müzedir. El Cezeri Cizre’ye bağlı Tor Mahallesi’nde dünyaya gelmiştir. Ülkemiz ve tüm dünya açısından değerli isimlerden birisi olan El Cezeri’nin pek çok buluşu vardır.

Sibernetiğin kurucusu olarak kabul edilen değerli bilim insanı aynı zamanda robot ve fizik alanındaki çalışmalarıyla bilinir. Gerek şehrin dokusuna şahitlik etmek gerekse bu değerli ismi keşfetmek için Şırnak’ta gezilecek en iyi yer listenize İsmail Ebul-iz El Cezeri Müzesi’ni dahil edebilirsiniz.

İsmail Ebu’l-iz El Cezeri Müzesi - Şırnak'ta Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
İsmail Ebu’l-iz El Cezeri Müzesi – Şırnak’ta Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

5. Dicle Nehri

Dicle Nehri, ülkemizde doğarak farklı sınırlara ulaşan doğal güzelliklerimizden biridir. Fırat’la birleşmesinin ardından Basra Körfezi’ne dökülen Dicle Nehri ülkemizin önemli akarsularından birisi olarak kabul edilir.

Toplamda 1900 kilometre uzunluğa sahip olan nehir, tarih boyunca pek çok medeniyete ışık tutmuştur. Gerek orta çağ uygarlıkları için toprakların bereketlenmesi amacıyla gerekse taşımacılık için Dicle Nehri uzun yıllar bir sembol vasfı görmüştür.

Dicle Nehri - Şırnak'ta Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Dicle Nehri – Şırnak’ta Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

6. Finik Kalesi

Finik Kalesi, bölgenin önemli merkezlerinden biridir. Osmanlı’nın son dönemlerinde Siirt şehri içinde gösterilen kale; 1990 senesinde Şırnak’a dahil edilmiş ve ilçe merkezi haline gelmiştir. Şehrin merkezinde konumlanan ve kültür turizmi açısından önemli bir yapıya sahip olan kale eşsiz manzaralara ulaşma olanağı sunar. Bulunduğu konum itibariyle eski dönemlerde korunma amaçlı inşa edilmiş olan kale bugün bir kültür harikasıdır.

Finik Kalesi - Şırnak'ta Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Finik Kalesi – Şırnak’ta Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

7. Kırmızı Medrese

Kırmızı Medrese, Şırnak’ta gezilecek yerler arasındaki bir diğer dikkat çekici mekandır. Cizre Beyliği zamanında yaptırılmıştır. Kırmızı Medrese’nin yapılış tarihi olarak 14. yüzyıl gösterilmektedir. Medrese tarihi ve görsel güzelliği ile öne çıkmakla beraber bir başka açıdan da değerlidir.

Kırmızı tuğlalardan yapılması nedeniyle bu ismi almıştır ve görselliği ile dikkat çekicidir. Tarihte yolculuk yapmak isterseniz Şırnak gezilecek yerler listenize Kırmızı Medrese’yi ekleyebilirsiniz.

Kırmızı Medrese - Şırnak'ta Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Kırmızı Medrese – Şırnak’ta Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

8. Cizre Kalesi

Cizre Kalesi, Dicle Nehri’nin kıyısında kurulmuş olan ve görselliği ile büyüleyen önemli bir mekandır. Guti İmparatorluğu’nun ürünü olan kale milattan önce 4000’li yıllarda inşa edilmiştir. 3 katlı bir yapı olarak tasarlanan Cizre Kalesi aynı zamanda 360 oda barındırır.

Farklı medeniyetler döneminde onarıma tabi tutulan Cizre Kalesi, siyah bazalt taşlar kullanılarak inşa edilmiştir. Bugün tarihin ve doğal güzelliklerin buluşma noktasında yer almaktadır.

Cizre Kalesi - Şırnak'ta Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Cizre Kalesi – Şırnak’ta Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

9. Yılmaz Güney Parkı

Yılmaz Güney Parkı, tertemiz havası ve eşsiz manzarası ile dikkat çekicidir. Silopi ilçesinde konumlanan park alabildiğine geniş yeşil alanlarıyla beklemektedir. Şırnak gezilecek yerler listenize doğal güzellikleri ile ünlü Yılmaz Güney Parkı’nı ekleyebilirsiniz.

Sakin bir yürüyüş yapmak ya da manzara eşliğinde çayınızı yudumlamak isterseniz parkı rotalarınız arasına dahil edebilirsiniz. Ayrıca devamlı spor yapmaya uygun imkanlar barındıran park; oksijene doymak isteyenlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken alanlardan biridir.

Yılmaz Güney Parkı - Şırnak'ta Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Yılmaz Güney Parkı – Şırnak’ta Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

10. Meryem Ana Kilisesi

Meryem Ana Kilisesi gerek tüm insanlık tarihi gerekse de Hristiyanlık inancı açısından önemli bir mekandır. MS 57. yıla kadar dayanan tarihi ile ünlüdür. Kilise Hristiyanlığın kabul edildiği en eski 2. kilise olarak bilinir.

1710 tarihinde bugünkü adıyla anılmaya başlanan Meryem Ana Kilisesi, şu an toplam 2 ayrı bölümü mevcuttur. İlk kurulduğunda Mor Yuhan ismiyle bilinen kilise toplam 3 bölüm şeklinde tasarlanmıştır fakat zaman içinde doğa şartları ve savaş gibi unsurlar nedeniyle bir bölümü yıkılmıştır.

Meryem Ana Kilisesi - Şırnak'ta Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Meryem Ana Kilisesi – Şırnak’ta Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

11. Vali Kamil Acun Külliye Cami (Çifte Minare)

Vali Kamil Acun Külliye Camii (Çifte Minare); Şırnak’ta gezilecek en iyi 20 yer kategorisine dahil edilebilecek özel bir mekandır. Gerek bulunduğu konum gerekse mimarisi ile dikkat çeken cami; Çifte Minare adıyla da anılır. Şırnak ili sınırlarında yer alan cami; Yoğurtçular Köyü’ndedir.

Vali Kamil Acun Külliye Cami (Çifte Minare) - Şırnak'ta Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Vali Kamil Acun Külliye Cami (Çifte Minare) – Şırnak’ta Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

12. Mehmet Ağa Kasrı

Mehmet Ağa Kasrı; Şırnak’ın Cizre ilçesi Dağkapı Mahallesi’nde yapılmıştır. Hamidiye Binbaşı olan Fettah Ağa tarafından yaptırıldığı bilinen kasır, kültür turizmi açısından değerlidir. Dikkat çekici bir güzelliğe ev sahipliği yapan mekân, bölgenin görülmesi gereken değerleri arasında yer alır.

Mehmet Ağa Kasrı - Şırnak'ta Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Mehmet Ağa Kasrı – Şırnak’ta Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

13. Belkıs Ana Kaplıcası / Hısta Kaplıcası

Belkıs Ana Kaplıcası / Hısta Kaplıcası Şırnak Güçlükonak ilçesindedir. Dicle Nehri’nin kıyısında konumlanmış olan kaplıcanın sıcaklığı toplam 67 derece olarak ölçülmüştür. Sülfit ve kalsiyum barındırması nedeniyle kaplıcanın suyu şifalı olarak ünlenmiştir. Pek çok farklı yerden yerli ve yabancı turist ağırlayan Belkıs Ana Kaplıcası bölgenin en çok ziyaret edilen mekanları arasındadır.

Belkıs Ana Kaplıcası / Hısta Kaplıcası - Şırnak'ta Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Belkıs Ana Kaplıcası / Hısta Kaplıcası – Şırnak’ta Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

14. Zümrüt Kaplıcası

Zümrüt Kaplıcası bölgenin önemli doğal ve tarihi dokusunu yansıtan bir başka kaplıcasıdır. Beytüşşebap ilçesine yaklaşık 7 kilometre mesafede bulunan Ilıcak Köyü’nde yer alır. Zümrüt kaplıcası termal turizm açısından dikkate değerdir ve 39 derece su sıcaklığına sahiptir. Özellikle romatizmal hastalıklar başta olmak üzere böbrek ve cilt sağlığı konusunda faydalı olduğu düşünülmektedir.

Zümrüt Kaplıcası - Şırnak'ta Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Zümrüt Kaplıcası – Şırnak’ta Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

15. Mor Kavmi Kilisesi

Mor Kavmi Kilisesi, şehrin tarihi dokusuna ışık tutan mekanlar arasındadır. 2 bölümlü bir yapıya sahip olan kilise inanç turizmi açısından değer taşıyan alanlardan biridir. Bölgenin köklü tarihine işaret eden Mor Kavmi Kilisesi çok kültürlü yapının da göstergesidir.

Şırnak farklı medeniyetlerin barındığı tarihi şehirlerden biridir. Kilise, Şırnak gezilecek yerler listesine ekleyebileceğiniz oldukça ilginç bir yapıdır. Kareye benzer dikdörtgen mimarisi ile farklı bir dokuya sahiptir.

Mor Kavmi Kilisesi - Şırnak'ta Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Mor Kavmi Kilisesi – Şırnak’ta Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

16. Tellioğlu Kasrı

Tellioğlu Kasrı, Silopi ilçesi sınırlarındadır. Özel bir mülkiyet olan Tellioğlu Kasrı 19. yüzyılda yapıldığı tahmin edilen dikkat çekici bir mekandır. Günümüzde sağlam yapısını koruyan ve varlığını devam ettiren kasır, mimari özellikleri ile de öne çıkar.

Bölgede görülebilecek doğal ve tarihi pek çok mistik yapı mevcuttur. Şırnak’ta gezilecek en iyi 20 yer listesinde bu tarihi yapıyı da değerlendirebilirsiniz.

Tellioğlu Kasrı - Şırnak'ta Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Tellioğlu Kasrı – Şırnak’ta Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

17. Geramon Kilisesi

Geramon Kilisesi, bugün Andaç köyüne bağlıdır. Bölgeye yaklaşık 1 km’lik mesafede bulunan kilise; yol, bahçe ve meydan gibi alanlarca çevrelenmiştir. Şırnak merkeze yaklaşık 85 kilometre uzaklıkta bulunan alan Irak sınırına yakın bölgededir. Görülmesi gereken tarihi eserlerden birisi olarak öne çıkan Geramon Kilisesi inanç turizmi açısından da değerlidir.

Geramon Kilisesi - Şırnak'ta Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Geramon Kilisesi – Şırnak’ta Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

18. Yıkık Han

Yıkık Han, Şırnak üzerinden Cizre’ye giderken yol üzerinde görebileceğiniz önemli bir yapıdır. Bugün Kızılsu Beldesi sınırlarında yer alır. Zaman içinde yıpranmış olan han, günümüzde hala varlığını sürdürmektedir.

Tarihi dokusuyla şehrin her tarafında bulunan köklü yapıların örneklerinden biridir. Şırnak gezilecek yerler listenize Yıkık Han’ı da dahil etmenizi öneririz.

Yıkık Han - Şırnak'ta Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Yıkık Han – Şırnak’ta Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

19. Faki Teyran Medresesi

Faki Teyran Medresesi, Güçlükonak’a bağlıdır. Faki Teyran, Muhammed adında gerçekten yaşamış bir kişinin unvanıdır. Günümüzde Bahçesaray’a bağlı Kartal köyünde kabri bulunan Faki Teyran’a ait çok sayıda rivayet vardır.

Faki, aslında medrese öğrencisi anlamındadır. Kültür varlığı olarak tescillenen Faki Teyran Medresesi Şırnak merkeze 70 kilometre mesafededir.

Faki Teyran Medresesi - Şırnak'ta Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Faki Teyran Medresesi – Şırnak’ta Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

20. Dedeler Köyü

Dedeler Köyü  Şırnak ili Silopi ilçesi sınırlarındadır. Köy yakınındaki tarihi kilisesi ile ünlüdür. Doğu batı yönünde dikdörtgen plana sahip şekilde inşa edilen kilise, inanç ve kültür turizmi açısından değerlidir.

Şehirdeki çok sayıda tarihi mekândan birisine ev sahipliği yapan Dedeler köyü, Silopi ilçe merkezine yaklaşık 6 kilometre mesafededir. Şırnak gezilecek yerler kategorisinde görülmesi gereken tarihi güzelliklerden biridir.

Dedeler Köyü - Şırnak'ta Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Dedeler Köyü – Şırnak’ta Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

Şırnak’ta Gezilecek Yerler

Şırnak, tarihi dokuya sahip mekanların ve Dicle Nehri gibi tabiat harikalarının bulunduğu bir yerdir. Türk ve İslam eserleri bakımından oldukça değerli örnekler barındıran şehir aynı zamanda farklı pek çok kültüre ait izler de taşır.

Kentin köklü ve çok kültürlü yapısına örnek teşkil edebilecek sayısı eser bulunmaktadır. Şırnak’ta gezilecek en iyi 20 yer kategorisinde yukarıdaki mekanları sıralamak mümkündür.

Finik ören yeri, Abdaliye Medresesi gibi birbirinden değerli alanları listeye dahil edebilirsiniz. Çok sayıda ilçede sayısız eser barındıran Şırnak; Cizre Ulu Cami gibi eserleri ile ünlüdür. Şırnak Restoran ve Şırnak’ta Ne Yenir yazılarımızı da inceleyebilirsiniz.

Mesaj bırak

Votre adresse e-mail ne sera pas publiée. Les champs obligatoires sont indiqués avec *