Samsun’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 25 Yer

Türkiye’nin nüfus açısından 16. Büyük şehri olan Samsun, Doğu Karadeniz’in de en kalabalık şehridir. Tarihi ilk çağlara dek uzanan şehir, Atatürk’ün de 19 Mayıs 1919 tarihinde Milli Mücadele’yi başlattığı şehir olduğu için de farklı bir öneme sahiptir. Tarihi birçok yapıya ev sahipliği yapan Samsun, Osmanlı Dönemine ait ahşap camilere de ev sahipliği yapmaktadır.

Uzun sahil şeridine sahip Samsun; mavi bayraklı plajları, birçok kuş türüne ev sahipliği yapan Kuş Cenneti, kış turizmini ayakta tutan Ladik Kayak Merkezi, doğal güzelliklerinden Kabaceviz Şelaleleri ile ünlüdür.

Doğal güzellikleri, benzersiz denizi ve temiz havası ile ön plana çıkan Samsun; kaplıcaları, ovaları, havzaları ve daha birçok yeri ile ön plana çıkmaktadır. Bizler de sizin için Samsun’da Gezilecek En İyi 25 Yeri listeledik.

Not: Bu yazımızı okuduktan sonra Samsun en iyi otellerini keşfetmek için « Samsun Otelleri » yazımıza bakmayı unutmayın.

Samsun’da Gezilecek En İyi 25 Yer

1. Tekkeköy Mağaraları

Tekkeköy Mağaraları, Samsun’un Tekkeköy İlçesinde yer almaktadır. Şehir merkezine 15 kilometre uzaklıkta yer alan Tekkeköy, Karadeniz bölgesindeki ilk yerleşimin olduğu yerlerden biridir. Dünya üzerinde büyük bir öneme sahip olan Tekkeköy ilçesinde yer alan Tekkeköy Mağaraları da ilk insanların yaşadığı yerlerden biridir. Her yandan tarih severlerin merakla geldikleri ilçede ilk insanlara dair pek çok etkileyici heykel de bulunmaktadır.

Samsun gezilecek yerler arasındaki Tekkeköy Mağaralarında arkeolojik kazılarda yer alan elsiz eserleri yakından görme imkanına sahip olabilirsiniz. Buradaki eserler de Tekkeköy Mağaraları Arkeoloji Vadisi Müze Evinde sergilenmektedir. 1977 yılında sit alanı olarak kabul edilen mağaralar, 2013 yılında da ziyarete açılmıştır. 360 bin metrekare büyüklüğe sahip olan vadide çalışmalar devam ederken, 96 bin metrekare büyüklüğündeki kısmı da gezmeye açıktır.

Tekkeköy Mağaraları - Samsun'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 25 Yer
Tekkeköy Mağaraları – Samsun’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 25 Yer

2. Ladik Gölü

Ladik Gölü, Samsun İlinin Ladik İlçesinde yer almaktadır. Ladik ilçe merkezine 10 km, Samsun şehir merkezine de 80 km uzaklıkta yer alan Ladik Gölü, 7 kilometre uzunluğundadır. Gölün üzerinde yüzen adacıklar bulunmaktadır. Oldukça dikkat çeken doğal güzelliklerden biri olan göl, sit alanı olmasının dışında çevresinde yer alan dağ ve ormanlar ile de güzel bir görüntü oluşturmaktadır. Hafta sonları ziyaretçi akınına uğrayan göl, bir tatlı su gölüdür.

Pek çok balık türüne ev sahipliği yapan Ladik Gölü, Ladik ilçesinin de balıkçılık sektörüne büyük oranda yön vermektedir.  7 kilometre uzunluğa sahip olan gölün etrafını saran ahşap seyir terasları ve yürüyüş parkurları bulunmaktadır. Su sporları için de sıklıkla ziyaret edilen adreslerden bir tanesi olan Ladik Gölü, özellikle de yaz aylarında su kayağı için ziyaret edilmektedir. Aynı zamanda burada kano, uçurtma sörfü ve yelken sporları da yapılmaktadır.

Ladik Gölü - Samsun'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 25 Yer
Ladik Gölü – Samsun’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 25 Yer

3. Bandırma Vapuru Müzesi

Bandırma Vapuru Müzesi, Samsun’un Canik ilçesinde yer alan, şehrin en sembolik yerlerinden bir tanesidir. Bandırma Vapuru, orijinal haline göre restore edildikten sonra 2006 yılında müze olarak ziyarete açılmıştır.

Mustafa Kemal Atatürk’ü Samsun şehrine taşıyan vapur olan Bandırma Vapuru, Atatürk ve arkadaşlarının heykellerinin bulunduğu odalar, sergi salonları ve tarihi belgeleri içermektedir. Samsun’da gezilecek en iyi 25 yer arasında bulunan Bandırma Vapuru Müzesi muhakkak ziyaret edilmelidir.

Vapurun hemen yanı başında yer alan 35 bin metrekare büyüklüğündeki alanda bulunan Bandırma Vapuru ve Milli Mücadele Açık Hava Müzesinde ise Çanakkale Savaşı ile Kurtuluş Savaşı arasındaki süreyi anlatan eserler bulunmaktadır. Dönemle ilgili anıtlar, madalyalar, torpidolar, toplar, figürler ve nesneler yer almaktadır. Bu açık hava müzesi Canik ilçesinde yer alan Doğu Park içerisinde bulunmaktadır.

Bandırma Vapuru Müzesi - Samsun'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 25 Yer
Bandırma Vapuru Müzesi – Samsun’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 25 Yer

4. Amisos Tepesi

Amisos Tepesi, Samsun İlinin İlkadım İlçesine bağlı olan Baruthane Mahallesinde yer almaktadır. MÖ 3 yüzyıla ait olan tepe, Helenistik döneme aittir. Yerli ve yabancı turistler tarafından Samsun gezilerinde ziyaret edilen yerlerden biri olan Amisos Tepesi hem panoramik manzarası hem de tarihi yapıları ile dikkat çekmektedir. Tepe, 2008 yılında hizmete açılmıştır. Dört farklı bölümden meydana gelen Amisos Tepesinde pek çok medeniyete ait olan yapılar da yer almaktadır.

Tepede yapılan kazılarda çıkarılan eserler de Samsun arkeoloji ve etnografya müzesi içerisinde sergilenmektedir. Amisos Tepesinde şehir surları, caddeler, antik tapınaklar ve dini yapılar yer almaktadır. Tepe’de aynı zamanda Helenistik döneme ait olan Baruthane Tümülüsleri de yer almaktadır. Bu tarihi tepeden şehri kuşbakışı olarak inceleyebilir ve manzara fotoğrafları çekebilirsiniz. Amisos Tepesine teleferik ile çıkma imkânınız da bulunmaktadır.

Amisos Tepesi - Samsun'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 25 Yer
Amisos Tepesi – Samsun’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 25 Yer

5. Atakum Plajı

Atakum Plajı, Samsun’a gelen turistlerin ilk olarak tercih ettiği plajlar arasında yer almaktadır. Karadeniz’in en dikkat çeken sahili şeridi olan Atakum Plajı, oldukça uzun bir kumsala sahiptir. Atakum plajının yer aldığı sahilde eğlence mekanları, restoranlar, kafeler ve bisiklet yolu yer almaktadır. Berrak denizi ve tertemiz kumsalı ile denizin keyfine varabileceğiniz Atakum Plajında, aynı zamanda akşam da yürüyüşe ve vakit geçirmeye gelebilirsiniz.

Atakum plajının yer aldığı uzun Atakum sahilinde aynı zamanda; sinema, dinlenme yerleri, parklar, alışveriş merkezi ve iskele de bulunmaktadır. Dilerseniz Atakum plajında güneşlenerek yüzebilir, dilerseniz de iskelede ya da sahil yolunda gün batımının keyfine varabilirsiniz. Başka bir seçenek olarak da çevrede yer alan mekanlarda da güzel vakitler geçirebilirsiniz.

Atakum Plajı - Samsun'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 25 Yer
Atakum Plajı – Samsun’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 25 Yer

6. Tütün İskelesi

Tütün İskelesi, Atatürk’ün Samsun’da karaya çıktığı ilk yerdir. Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından Protokol Yolu olan Tütün İskelesi, 2009 yılında halka açılmıştır. Önünde temsili bir Bandırma Vapuru bulunan iskele, 45 metre genişliğe ve 400 metre uzunluğa sahiptir. Yol üzerinde yer alan Samsun tütün iskelesi içerisinde ise Atatürk ve silah arkadaşlarını temsil eden süs havuzları ve kenarlarda da rölyefler bulunmaktadır.

Samsun’un İlkadım ilçesinde yer alan Yabancılar Çarşısının önünde yer alan Tütün İskelesi, tören ve diğer etkinlikler için de kullanılmaktadır. Samsun gezilecek yerler arasında manevi bir yere sahip olan Tütün İskelesi, mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerdendir.

Tütün İskelesi - Samsun'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 25 Yer
Tütün İskelesi – Samsun’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 25 Yer

7. İlkadım Anıtı

İlkadım Anıtı, Heykeltıraş Hakkı Atamalı tarafından yapılmıştır. Atatürk’ün doğumunun 100.yılı anısına yaptırılan anıt, 1981 yılında yapılmıştır. Tütün İskelesinin konumunu belli etmek için yaptırılan bu anıt aynı zamanda dayanışmayı da simgelemektedir. Oldukça hareketli konumlardan biri olan İlkadım’da yer alan ve yerli-yabancı bütün turistlerin uğrak noktalarından biri olan İlkadım Anıtı, Atatürk Bulvarı’nda dikkatleri hemen üzerine çekmektedir.

Karadeniz sahilinden 150 metre içerisinde yer alan iskelede taş bir blok üzerinde yükselen İlkadım Anıtında Atatürk ve silah arkadaşları tasvir edilmektedir. Aynı zamanda anıtın etrafında gençliği simgeleyen heykeller de yer almaktadır.

İlkadım Anıtı - Samsun'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 25 Yer
İlkadım Anıtı – Samsun’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 25 Yer

8. Çiftlik Caddesi

Çiftlik Caddesi, Samsun’un en hareketli caddelerinde bir tanesidir. İstiklal Caddesi olarak da bilinen Cadde, oldukça ilgi görmektedir. Alışveriş yapmak için tercih edilen caddede; ünlü markalar ve yerel mağazalar bulunmaktadır. Aynı zamanda ihtiyaç duyacağınız daha pek çok şey Cadde üzerinde yer almaktadır.

Şehri keşfetme için en uygun yerlerden biri olan Çiftlik Caddesi, trafiğe kapalı bir caddede. Samsun’un sosyal hayatının nabzını tutan Caddede, alışveriş yapmanın yanı sıra akşam yürüyüşlerine de çıkabilirsiniz. Aynı zamanda caddede arkadaşlarınızla buluşarak etrafta bulunan kafelerde keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Çiftlik Caddesi - Samsun'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 25 Yer
Çiftlik Caddesi – Samsun’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 25 Yer

9. Bulvar AVM

Bulvar AVM, Samsun’un İlkadım ilçesinde yer alan 19 Mayıs Bulvarı üzerinde konumlanmaktadır. AVM içerisinde; Cumhuriyet Meydanını gören restoranlar, 45 adet mağaza, 1400 metrekare büyüklüğündeki sosyal alan, sinema salonları ve etkinlik alanları yer almaktadır. Birçok ödüle layık görülmüş alışveriş merkezi, Samsun’un en popüler alışveriş merkezlerinden bir tanesidir. Bulvar AVM, dikkat çekici heykelleri ile de ön plana çıkmaktadır.

Bulvar AVM, yıllarca boş bir halde duran Samsun Tütün Fabrikası’nın restore edilmesi ile şehre kazandırılmıştır.2012 yılında hizmete açılan alışveriş merkezi, şehri ziyaret eden turistler tarafından da yoğun ilgiyle karşılanmaktadır. 17 bin 400 metrekarelik alan üzerinde kurulu olan alışveriş merkezi aynı zamanda tarihi bir bina içerisinde alışveriş yapma deneyimini tüm ziyaretçilere sunmaktadır.

Bulvar AVM - Samsun'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 25 Yer
Bulvar AVM – Samsun’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 25 Yer

10. Batı Park

Batı Park, Samsun’un İlkadım İlçesinde yer almaktadır. Şehrin merkezinde yer alan en büyük iki parktan bir tanesi olan Batı Park, içerisinde bulunan tesisler nedeniyle yerli ve yabancı turistlerin muhakkak geldiği yerlerdendir. Ulaşımı oldukça kolay olan bu parkın en dikkat çekici alanlarından biri de Amazon Köyüdür. Amazon kadınlarının bir zamanlar burada yaşadığı düşünülmektedir. Alanda amazon kadınlarının heykelleri ve anıtları yer almaktadır.

Bölgenin en uzun go-kart pistine sahip olan Batı Park’ta ayrıca denize sıfır konumdaki yürüyüş parkurları da bulunmaktadır. Bunların yanı sıra park içerisinde; spor sahaları, geniş çocuk alanları, balık restoranları, deniz bisikleti sürebileceğiniz bir kanal, seyir terasları ve hediyelik eşya dükkanları da yer almaktadır.

Batı Park - Samsun'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 25 Yer
Batı Park – Samsun’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 25 Yer

11. Çatalcam Plajı

Çatalcam Plajı, Samsun-Bafra yolu üzerinde yer almaktadır. Atakum Sahilinin sonlarında yer alan plaj, bölgenin ıssız kalmış yerlerinden bir tanesidir. Bu bölgede yapılaşma oldukça az olduğu için plajın suyu son derece temizdir. Temizliği ile Samsun’un diğer plajları arasından sıyrılan Çatalcam Plajı, Samsunlular tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

Plaj, 353 metre uzunluğuna sahiptir. Temizliğinden dolayı 2015 yılında mavi bayrak ödülü kazanan plaj, bölgenin 7 mavi bayraklı plajları arasında yer almaktadır. Aynı zamanda şehrin de tek mavi bayraklı plajıdır.

Şehir merkezine yalnızca 20 kilometre mesafede bulunan plaj, özellikle de yaz mevsiminde hem Samsun halkı hem de turistler tarafından ziyaret edilmektedir. Plajın etrafında güneş şemsiyesi ve şezlong kiralayabileceğiniz işletmeler, kafeler, restoranlar, otellerin sıralanmaktadır. Samsun gezilecek yerler arasında en keyifli yerlerden biri olan Çamlıca Plajında denizin ve güneşin tadını çıkardıktan sonra akşamları da restoranlarda gün batımı eşliğinde taze balıkları tadabilirsiniz.

Çatalcam Plajı - Samsun'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 25 Yer
Çatalcam Plajı – Samsun’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 25 Yer

12. Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti

Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti, Bafra, Engiz ve Alaçam ilçe sınırlarında yer almaktadır. Kızılırmak nehrinin taşıdığı alüvyonlardan oluşan delta, Türkiye’nin en büyük deltalarından bir tanesidir. Karadeniz kıyısında yer alan tek sulak alan Kızılırmak Deltası’nın doğal güzellikleri, günümüzde büyük oranda korunabilmektedir. Kısa bir süre içerisinde oluşan deltada, Liman Gölü, Balık Gölü,

Uzun Göl, Çernek Gölü, Tatlı Göl, Karaboğaz Gölü ve Gıcı Gölü olmak üzere 7 adet göl mevcuttur. Dünyanın en verimli doğal alanlarından biri olan kızılırmak deltası kuş cenneti, göç sırasında Karadeniz’i geçen kuş türleri için hayati önem taşımaktadır. Göç eden kuşların uçuş öncesinde ve sonrasında dinlendikleri, beslendikleri ve korunabildikleri tek alan burasıdır. Deltada, 321 farklı kuş türü yaşamaktadır.

Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti - Samsun'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 25 Yer
Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti – Samsun’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 25 Yer

13. Gazi Müzesi

Gazi Müzesi, Samsun’un en fazla ziyaret edilen müzelerinden bir tanesidir. İlkadım ilçesi, Gazi Caddesi üzerinde yer alan müze, 1902 yılında inşa edilmiştir. Gazi Müzesi, tarihi bir konakta hizmet vermektedir. Kurtuluş Savaşı’ndan sonra Mustafa Kemal Atatürk’e armağan edilen bu konak, 1940’ta müze haline getirilmiştir.

Müze içerisinde; Milli Mücadele dönemiyle ilgili fotoğraflar, Atatürk ve silah arkadaşlarının çalışma masasındaki balmumu heykelleri, Atatürk’ün Samsun’a geldiğinde ilk ayak bastığı yer olan Tütün İskelesi’nin minyatürü, Bandırma Vapuru’nun minyatürü ve Atatürk’ün kişisel eşyaları yer almaktadır. Samsun gezilecek yerler arasında tarih açısından önemli bir konumdaki müzeyi haftanın her günü ziyaret edebilirsiniz.

Gazi Müzesi - Samsun'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 25 Yer
Gazi Müzesi – Samsun’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 25 Yer

14. Samsun Hayvanat Bahçesi

Samsun Hayvanat Bahçesi, İlkadım ilçesinde yer almaktadır. Karadeniz Bölgesi’nin en büyük hayvanat bahçesi olan Samsun Hayvanat Bahçesinde, 45 farklı tür ile 200 çeşit hayvan yer almaktadır. Hayvanların pek çoğu büyük ve yabani hayvanlardan oluşmaktadır. 2015’te hizmete açılan hayvanat bahçesi, yaz-kış fark etmeksizin ziyaretçi akınına uğramaktadır.

Samsun Hayvanat Bahçesi, Samsun’un popüler gezilecek yerlerinden bir tanesi olup, Sevgi Parkı’nın yanındaki 22 dönümlük bir arazi üzerine kurulmuştur. Dikkat çekici hayvan heykellerinin de yer aldığı Samsun Hayvanat Bahçesini hafta içi her gün saat ziyaret edebilirsiniz.

Samsun Hayvanat Bahçesi - Samsun'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 25 Yer
Samsun Hayvanat Bahçesi – Samsun’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 25 Yer

15. Onur Anıtı

Onur Anıtı, Samsun’un İlkadım ilçesi Cumhuriyet Caddesi üzerinde yer almaktadır. Dikkat çeken bu anıt, Atatürk heykeli ile şehrin simgelerinden bir tanesidir. Onur Anıtı, 1932 yılında Avustralya’da inşa edilmiş ve vapurla Samsun’a getirilmiştir.

Şahlanan bir atın üzerinde Mustafa Kemal Atatürk’ün tasvir edildiği anıtta; kurtuluş mücadelesini anlatan kabartmalar, Anadolu halkının kabartmalarının da yer almaktadır. Samsun’da gezilecek en iyi 25 yer arasında yer alan bu anıta mutlaka uğramalısın.

Atatürk heykeli, Samsun halkı tarafından, Avusturyalı heykeltraş H. Kriphel’e yaptırılmıştır. Samsun’un bir simgesi haline gelen anıtın açılış töreni, 1932 yılında H. Kriphel ve Viyanalı mühendis Mayer’in de katılımı ile gerçekleştirilmiştir.

Onur Anıtı - Samsun'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 25 Yer
Onur Anıtı – Samsun’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 25 Yer

16. Çakırlar Korusu

Çakırlar Korusu, Atakum merkeze 19 km uzaklıkta yer almaktadır. Koru, Samsun’un en eski mesire ve yürüyüşü alanlarından biri olma özelliğini taşımaktadır. Çakırlar korusunun içerisinde; spor sahaları, mescitler, cafe ve restoranlar ve mesire alanları gibi daha pek çok şey yer almaktadır. Aynı zamanda Çakırlar Korusunda çadırınızı getirerek kamp yapabilirsiniz.

Atakum’un İncesu Yalı mevkiinde yer alan Çakırlar Korusu, özellikle de hafta sonları son derece kalabalık olmaktadır. Yalnızca Samsun’dan değil komşu şehirlerden de günübirlik geziler için ziyaret edilmektedir. Koruda yer alan ahşap seyir teraslarında harika doğa fotoğrafları çekebilir ve temiz havanın keyfini çıkarabilirsiniz.

Çakırlar Korusu - Samsun'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 25 Yer
Çakırlar Korusu – Samsun’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 25 Yer

17. Ladik Akdağ Kayak Merkezi

Ladik Akdaş Kayak Merkezi, Samsun’un en önemli kış turizm merkezidir. Bu nedenle kış aylarında ilgi görür. Her sene pek çok kişi tarafından ziyaret edilen Kayak Merkezi, şehir merkezine yalnızca 7 kilometre uzaklıktadır. Ziyaretçiler kayak merkezine hem kayak yapmak hem de muhteşem karın zevkine varmak için gelmektedir.

Bölgenin en modern kayak tesislerine sahip olan Ladik Akdağ Kayak merkezinde; toplam 1360 metreyi bulan pistler ve telesiyejler yer almaktadır. 1800 metre yüksekliğe sahip olan kayak merkezi, yalnızca kış ayında değil, aynı zamanda yaz aylarında da ziyaretçi akınına uğramaktadır.

Bu alanda her sene, Samsun halkı tarafından yayla şenlikleri düzenlenmektedir. Kayak merkezinde aynı zamanda otel ve restoranlara bulunmaktadır. Bu işletmelerden istediğiniz gibi faydalanabilir ve ATV, kızak ve kar motosikleti gibi birçok aktiviteye katılabilirsiniz.

Ladik Akdağ Kayak Merkezi - Samsun'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 25 Yer
Ladik Akdağ Kayak Merkezi – Samsun’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 25 Yer

18. Çağlayan Şelalesi

Çağlayan Şelalesi, Samsun Gezilecek yerler arasında keşfedilmesi gereken doğa harikalarından bir tanesidir. Şelale, Çağlayan Köyü’ne yalnızca 7 kilometre mesafede yer almaktadır. Birçok küçük büyük şelalenin yer aldığı bölge, her mevsim doğa yürüyüşleri ve fotoğraf çekimlerinin vazgeçilmez adresleri arasında yer almaktadır.

Sarp kayaların arasından dökülen suları, buz gibi kaya göletleri ile beğeni toplayan Çağlayan Şelalesi’nin soğuk sularında yaz aylarında serinleyebilirsiniz. Aynı zamanda kaya göletlerinin etrafında piknik yapabilirsiniz. Şelale, Çağlayan Köyünde bir dere yatağına kuruludur. Köydeki şelalelerin en önemli özellikli, çok büyük aşındırma gücüne sahip olmalarıdır. 

Çağlayan Şelalesi - Samsun'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 25 Yer
Çağlayan Şelalesi – Samsun’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 25 Yer

19. Balık Gölü

Balık Gölü, Kızılırmak Deltası’nda yer alan bir kıyı set gölüdür. Balık Gölünün denize bağlantısı olduğundan dolayı bölgede yer alan diğer göllere nazaran daha tuzludur. Balık çeşitliliği açısından da son derece zengin olan göl, adını da balık zenginliğinden almaktadır. Göl, ortalama 1,5 metre derinliğe sahiptir.

Balık Gölü, denizden gelen rüzgârların meydana getirdiği 8 metre yüksekliğe sahip delta kumulları ile eşsiz bir manzara ortaya koymaktadır. Göle sürekli olarak doğa gezileri ve balık avlama turları düzenlenmekte. Bu turlara katılarak Karaboğaz Göl, Liman Gölü, Cernek Gölü, Gıcı Gölü, Tatlı Göl ve Uzun Gölü de görme şansına sahip olabilirsiniz.

Balık Gölü - Samsun'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 25 Yer
Balık Gölü – Samsun’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 25 Yer

20. Aktaş Yaylası

Aktaş Yaylası, Samsun’un Aktaş ilçesine 9 km uzaklıkta yer almaktadır. 950 metre yüksekliğe sahip olan yaylaya ulaşım oldukça rahattır. Çam ağaçları ve kır çiçekleri ile süslenen yayla, eşsiz bir atmosfere sahiptir. Aktaş Yaylası, mesire yeri olarak da kullanıldığında dolayı turizm bakımından da oldukça önemli bir konumdadır.

Şehrin en popüler yaylalarından bir tanesi olan Aktaş Yaylasından Ladik Gölü de izlenebilmektedir. Aktaş Yaylasında çam ağaçları ve kır çiçekleri arasında yürüyüşler yapabilir, ahşaptan yapılmış yayla evlerinde konaklayabilir ve her yaz düzenlenen yayla şenliklerinde eğlenebilirsiniz.

Aktaş Yaylası - Samsun'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 25 Yer
Aktaş Yaylası – Samsun’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 25 Yer

21. Sevgi Gölü

Sevgi Gölü, Samsun’un İlkadım ilçesinde yer almaktadır. Yapay bir göl olan Sevgi Gölü hem Samsun halkı tarafından hem de yerli-yabancı birçok turist tarafından ziyaret edilmektedir. Farklı bir projeye sahip olan gölde, kuğular yüzmektedir. Bu göl etrafında aynı zamanda, kamp yapabilir, mangal yakabilir, bisiklet sürebilir, doğa yürüyüşleri yapabilir ve işletmelerde vakit geçirebilirsiniz. Gölün hemen yanında da hayvanat bahçesi yer almaktadır.

Eski bir fuar alanının tekrar düzenlenmesi ile ziyarete açılan göl, Samsun Gezilecek yerler arasında sıklıkla ziyaret edilen yerlerdendir. Sevgi Gölünün çevresinde yer alan donanımlı kamp alanları da şehre yakın bir yerde kamp yapmak isteyenler tarafından tercih edilmektedir.

Sevgi Gölü - Samsun'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 25 Yer
Sevgi Gölü – Samsun’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 25 Yer

22. Vezirsuyu Tabiat Parkı

Vezirsuyu Tabiat Parkı, Vezirköprü’de yer almaktadır. İlçe merkezine yalnızca 23 km mesafede yer alan tabiat parkına ulaşım da oldukça kolaydır. Tabiat parkının içerisinde; kır gazinosu, futbol, voleybol ve basketbol sahası, büfe, yürüyüş parkuru, seyir terası, piknik alanı ve çocuk oyun alanı yer almaktadır. Parkta piknik ve doğa sporlarının dışında amatör balıkçılık, jet ski ve yelken gibi su sporları da yapabilirsiniz.

Şahinkaya Kanyonuna da yalnızca 7 km uzaklıkta yer alan tabiat parkından tekne ile kanyona kolayca gelirsiniz. Vezirsuyu Tabiat Parkı, 2011 yılında milli park ilan edilerek koruma altına alınmıştır. Park içerisinde; Kızılçam, sedir, ardıç ve meşe gibi onlarca ağaç türünün yanı sıra 65’ten fazla kuş türü, 19 memeli ve 4 balık türüne de ev sahipliği yapmaktadır.

Vezirsuyu Tabiat Parkı - Samsun'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 25 Yer
Vezirsuyu Tabiat Parkı – Samsun’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 25 Yer

23. Vezirköprü Şahinkaya Kanyonu

Vezirköprü Şahinkaya Kanyonu, Vezirköprü ilçesindeki Altınkaya Baraj Gölü’nde yer almaktadır. Kanyon, yerli ve yabancı pek çok turist tarafından büyük ilgi görmektedir. Kızılırmak üzerinde yer alan en dar ve en uzun geçit özelliğine sahip olan Vezirköprü Şahinkaya Kanyonu, dağ oluşumu ve akarsu aşındırmasıyla meydana gelmiştir. Derinliği 450 metre olan kanyonun uzunluğu 3 bin 250 metredir. 2015’te tabiat parkı olarak ilan edilen kanyon; Vezirköprü ilçe merkezine 19 km uzaklıkta yer almaktadır.

Şehirde yapılan doğa yürüyüşleri ve sporlarının vazgeçilmez konumu olan Vezirköprü Şahinkaya Kanyonu, pek çok ziyaretçisi misafir etmektedir. Kanyonun içerisinde yer alan Altınkaya Baraj Gölü, sevimli su samurlarına ev sahipliği yapmaktadır. Samsun’da Gezilecek En İyi 25 Yer arasından en aksiyonlu aktivitelerin yapılabildiği Kanyonu mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Vezirköprü Şahinkaya Kanyonu - Samsun'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 25 Yer
Vezirköprü Şahinkaya Kanyonu – Samsun’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 25 Yer

24. Çamgölü Mesire Alanı

Çamgölü Mesire Alanı, Yakakent ilçe merkezine 4 kilometrelik mesafede yer almaktadır. İlçenin en popüler mesire alanı olan Çamgölü, çam ağaçları ile çevrili bir alana ve tertemiz bir sahile sahiptir. Çamgölü Mesire Alanında yer alan plajda yüzebilir, yeşil alanında ise piknik ya da kamp yapma fırsatına sahip olabilirsiniz.

Çamgölü Mesire Alanı - Samsun'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 25 Yer
Çamgölü Mesire Alanı – Samsun’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 25 Yer

25. Fener Plajı

Fener Plajı, Cenevizliler zamanında liman olarak kullanılan Samsun’un batısında yer alan plajlardan biridir. Şehir merkezine oldukça yakın olan plaj, 235 metre uzunluğuna sahiptir. Son derece temiz ve ince kumlara sahip olan Fener Plajı, Samsun’un en ünlü otellerinden birine de ev sahipliği yapıyor.

Şehir merkezinde denize girmek için en çok tercih edilen yer olan Fener Plajı, oldukça küçük bir plaj olmasına rağmen tertemiz kumsalı ve masmavi denize sahip olduğu için çok beğenilmektedir. Şehir manzaraları eşliğinde istediğini gibi yüzebileceğiniz plajın etrafında pek çok otel, restoran ve kafe de yer almaktadır. İlkadım ilçesinin Gençlik Caddesinde konumlanan Fener Plajına ister yürüyerek isterseniz toplu taşıma araçları ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

Fener Plajı - Samsun'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 25 Yer
Fener Plajı – Samsun’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 25 Yer

Samsun’da Gezilecek Yerler

Önemli medeniyetlere ev sahipliği yapan Samsun, aynı zamanda Türk tarihinde de oldukça özel bir yere sahiptir. Karadeniz’in başkenti olarak kabul edilen Samsun, gezilecek yerler açısında da ülkemizin önemli şehirlerinden bir tanesidir.

Samsun gezilecek yerlerin birçoğu merkezde yer almaktadır ancak gezilecek yerler çok fazla olduğu için şehri tek güne sığdırmak biraz zordur. Şehir, tarım, sanayi, hayvancılık ve ormancılık sektörlerinde ülkeye ekonomik anlamda büyük katkılarda bulunur. Samsun Restoran ve Samsun’da Ne Yenir yazılarımızı da inceleyebilirsiniz.

Mesaj bırak

Votre adresse e-mail ne sera pas publiée. Les champs obligatoires sont indiqués avec *