Sakarya’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 25 Yer

Sakarya kolay ulaşım imkânları ve sunduğu doğal güzellikleri ile gezginlerin uğrak noktalarından biri olarak karşımıza çıkıyor. Marmara Bölgesi’nde yer alan Sakarya, büyük şehirlere yakın bir konumda yer alır. Bu sayede kolay bir ulaşım imkânı sunan şehir doğal güzellikleriyle de ön plana çıkar.

Sakarya, kilometrelerce uzanan sahil şeridi ile özellikle yaz aylarında tercih edilen yerler arasında bulunur. Kartepe Kayak Merkezi, kış aylarında sıklıkla tercih edilen bir yer olduğu için Sakarya’nın her mevsim dikkatleri üzerine çektiğini söylemek olanaklı. Ayrıca sahip olduğu pek çok doğal güzelliği ile tüm mevsimlerde sizlere keyifli bir gezi deneyimi sunuyor. Yerli ve yabancı turistler tarafından beğenilen birçok yer vardır.

Büyüleyici doğası ile pek çok farklı etkinliği gerçekleştirebileceğiniz Sakarya, doğaseverler için gözde yerler arasında bulunmaya devam ediyor. Sahip olduğu cami ve müze gibi tarihi yapıları ile dikkatleri üzerine çeken şehir, aynı zamanda tarihi ve kültürel ögeleri de bünyesinde barındırıyor. Ayrıca kent park, Deprem ve Kültür Müzesi, Sakarya İl Ormanı Tabiat Parkı başta olmak üzere birçok güzelliği bünyesinde barındıran Sakarya, tatilinizi çok özel bir şekilde geçirmenizi sağlıyor. Eşsiz bir gezi deneyimi için Sakarya gezilecek en iyi 25 yer listesi sizler için hazırlandı!

Not: Bu yazımızı okuduktan sonra Sakarya en iyi otellerini keşfetmek için « Sakarya Otelleri » yazımıza bakmayı unutmayın.

Sakarya’da Gezilecek En İyi 25 Yer

1. Serdivan Gölpark

Serdivan Gölpark, Sapanca Gölü’nün hemen kıyısında yer alır. Sakarya belediyesi tarafından hizmete sunulan Serdivan Gölpark; piknik yerlerine, oturulacak alanlara ve bir kafeteryaya sahip. Ücretsiz bir şekilde piknik yapılabilecek işletme içinde çocuklar için oyun alanları da bulunur. Ulaşımı kolay bir şekilde sağlanan Serdivan Gölpark, kıyısında uzanan göl manzarası ile ziyaretçiler tarafından oldukça beğeniliyor.

Doğa yürüyüşü için yürüyüş parkurlarına sahip olan Serdivan Gölpark’ta ziyaretçiler doğa ile iç içe yürüyüşler yapabilir. Göl içerisine uzanmış olan iskele ile benzersiz fotoğraflar çekmek de mümkün. Serdivan Gölpark, içerisinde bulunan kafeteryada çeşitli yiyecek ve içeceklerle ziyaretçileri için geniş bir ürün çeşitliliği sunmaktadır.

Aynı zamanda sevdikleriniz ile göl manzarasında semaver çayın keyfini çıkabilirsiniz. Serdivan Gölpark bakir kalmış alanlardan birisi olarak kafa dinlemek isteyenler için ilk tercih edilen yerlerden birisidir.

Serdivan Gölpark - Sakarya'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 25 Yer
Serdivan Gölpark – Sakarya’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 25 Yer

2. Maden Deresi

Maden Deresi, büyüleyici doğası ile ziyaretçilerini oldukça fazla etkiliyor. Ağaçların arasından akan Maden deresi eşsiz bir görsel şölen sunuyor. Ayrıca kamp için en sık tercih edilen yerlerin başında geliyor.

Yaz aylarında bile serin bir havaya sahip olduğu için sıcaklardan bunalanların da uğrak noktalarından birisidir. Yürüyüş yolları ile doğa yürüyüşü deneyimini farklı bir seviyeye taşıyor. Bisiklet parkurları ve kaya tırmanışları için de eşsiz bir deneyim sunduğunu söyleyebiliriz..

30 kilometre uzunluğa sahip olan Maden Deresi Karasu ve Kocaeli ilçeleri arasında konumlanır. Ünlü balık restoranları ile lezzetli yemekler yiyebileceğiniz bir yer olan Maden Deresi, içerisinde bulunan mesire alanlarında mangal yapılmasını da mümkün kılıyor. Maden Deresi Bungalov evleri de keyifli bir konaklama deneyimi için tercih edilebilir.

Sakarya’da gezilecek en iyi 25 yer listesinde bulunan Maden Deresi’ne ziyaret düzenleyebilirsiniz. Böylelikle tatilinizi benzersiz bir şekilde geçirebilir, kendinizi stresten arınmış hissetme şansına erişebilirsiniz.

Maden Deresi - Sakarya'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 25 Yer
Maden Deresi – Sakarya’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 25 Yer

3. Acelle Yaylası

Acelle Yaylası, Akyazı ilçesine yaklaşık 40 kilometre uzaklıkta yer alır. Sakarya’ya ise 70 kilometre uzaklıkta yer alan Acelle yaylası tamamen doğal bir güzellik. Çevresinde bulunan oteller, yayla evleri ve bungalovlar ile konaklama imkânı bir hayli geniştir.

Serin havası ile yaz aylarının vazgeçilmezi olan Acelle Yaylası kış aylarında da büyüleyici kar manzarası ile ziyaretçilerini ağırlıyor. Yayla içerisinde akan dere, ağaçlar ve çeşitli bitkiler ile doğanın içinde temiz bir hava sunuyor. Dere kenarında yer alan balık restoranları ve yayla içerisinde köy kahvaltıları yapabileceğiniz alanlar ile farklı lezzetleri denemenize de olanak tanıdığını söyleyebiliriz.

Acelle Yaylası - Sakarya'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 25 Yer
Acelle Yaylası – Sakarya’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 25 Yer

4. Deprem ve Kültür Müzesi

Deprem ve Kültür Müzesi Adapazarı ilçesinde bulunur. 1999 yılında yaşanan Marmara Depremi ve 1967 Sakarya Depremi anısına yaptırılmış bir müzedir. Müze içerisinde depremlere ait çeşitli görseller yer alıyor. Ziyaretçiler tarafından ilgiyle karşılanan Deprem ve Kültür Müzesi Sakarya’da ziyaret edilmesi gereken yerler arasında bulunuyor.

Müze pazar günleri hariç 08.30 ve 17.30 saatleri arasında faaliyet göstermekte. Depremlerin sıklıkla yaşandığı Sakarya’da hem geçmiş depremlerde hayatını kaybedenlerin anısına hem de gelebilecek depremlerde tedbirli olmak adına çeşitli etkinlikler düzenlenmekte. Bu etkinliklere ev sahipliği yapan Deprem ve Kültür Müzesi çeşitli fotoğraf ve sergiler ile depremin yıkıcı etkilerini çarpıcı bir şekilde gözler önüne seriyor.

Deprem ve Kültür Müzesi - Sakarya'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 25 Yer
Deprem ve Kültür Müzesi – Sakarya’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 25 Yer

5. Sakarya Müzesi Atatürk Evi

Sakarya Müzesi Atatürk Evi tarihi bir değere sahiptir. Mustafa Kemal Atatürk, Sakarya ziyareti sırasında bir evde konaklamıştır. Konakladığı bu ev restore edilerek günümüzde Sakarya Müzesi olarak faaliyet göstermektedir.

Müze pazartesi günleri hariç 08.30 ve 17.30 saatleri arasında ziyaretçilere açıktır. Yüksek bir tarihi ve kültürel değere sahip olan Sakarya Müzesi Atatürk Evi mutlaka seyahat listesine eklenmeli.

Önemli müzelerden biri olan Sakarya Müzesi oldukça büyüktür. Bahçesinde bulunan Roma Dönemi, Bizans Dönemi ve Helenistik Dönem’den kalan kalıntılar ile tarihe tanıklık etmenize olanak tanır. Aynı zamanda Etnografya Bölümü, Roma Dönemi’nden Osmanlı Dönemi’ne kadar uzanan bir tarihi kapsayan çeşitli arkeolojik bulgulara ev sahipliği yapar. Sakarya şehrinin tarihi dokusunu ayrıntılı bir şekilde inceleme şansı sunan Sakarya Müzesi, şehrin en ilgi çeken müzelerinden birisidir.

Sakarya Müzesi Atatürk Evi - Sakarya'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 25 Yer
Sakarya Müzesi Atatürk Evi – Sakarya’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 25 Yer

6. Poyrazlar Gölü

Poyrazlar Gölü, Sakarya merkeze sadece 6 kilometre uzaklıkta konumlanıyor. Dolayısıyla hem şehir merkezinde yaşayanlar için hem de gezginler için sık ziyaret edilen yerlerden biri oluyor. Doğal yapısının bozulmasını önlemek amacıyla tabiat gölü ilan edilen Poyrazlar Gölü’nde rehber eşliğinde doğa yürüyüşleri yapabilirsiniz.

Poyrazlar Gölü içerisinde ATV safarilerine de çıkabilirsiniz. Aynı zamanda bu alanda Paintball sahası da bulunuyor. Arkadaşlarınızla birlikte eğlenceli vakitler geçirmenizi mümkün kılan Poyrazlar Gölü daha pek çok özelliği bünyesinde barındırır.

Ayrıca mesire alanları ile doğayla iç içe piknik yapma imkânı sunduğunu da söyleyebiliriz. Gölde oldukça fazla balık olduğu için balık avlama turları da düzenlenmekte. Fotoğraf çekimlerinin de en sevilen mekanlarından biri olarak Poyrazlar Gölü çok özel bir yer edinmeye devam ediyor. Bunların yanı sıra güzel bir şekilde düzenlenmiş yürüyüş parkurları ile ziyaretçilerinin beğenisini topluyor.

Poyrazlar Gölü - Sakarya'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 25 Yer
Poyrazlar Gölü – Sakarya’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 25 Yer

7. Çark Caddesi

Çark Caddesi, Sakarya’nın en işlek caddelerinden birisi olarak ön plana çıkıyor. Adapazarı’nda yer alan Çark Caddesi günün her saatinde hareketli. Trafiğe kapalı olan Çark Caddesi çeşitli mağazalara, restoranlara ve konaklama için otel ya da pansiyon tarzı yerlere ev sahipliği yapar.

Alışveriş yapabileceğiniz çeşitli dükkanlarda hediyelik eşyalar da bulunur. Ziyaretçiler tarafından konaklama için sıklıkla tercih edildiğini söyleyebiliriz. Merkez ilçelerden Adapazarı’nda yer alması, konforlu bir şekilde ulaşımı olanaklı hale getiriyor. Çark caddesi, Sakarya denildiğinde ilk akla gelen yerlerden birisidir.

Çark Caddesi - Sakarya'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 25 Yer
Çark Caddesi – Sakarya’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 25 Yer

8. Maşukiye

Maşukiye haftanın yorgunluğunu atmak isteyenlerin ilk tercihleri arasında yer alıyor. Çevre illerden özellikle hafta sonları Maşukiye’ye yoğun bir ziyaretçi akını oluyor. Maşukiye, balık restoranları ile oldukça ünlü. Çeşitli doğa sporlarına da ev sahipliği yapan Maşukiye, Sakarya’ya 30 kilometre uzaklıkta konumlanıyor.

Yamaç paraşütü, balık avlama turları ve doğa yürüyüşleri gibi farklı etkinliklere olanak tanıyan Maşukiye, ziyaretçilerine eşsiz bir deneyim sunuyor.

Yoğun bir haftanın ardından tüm yorgunluğunuzu burada bırakabilirsiniz. Maşukiye, kano ve sandal gezileri, ATV turları gibi farklı olanakları da bünyesinde barındırıyor. Çeşitli etkinliklere katılıp lezzetli yemeklerin keyfini çıkarabileceğiniz Maşukiye uğramanız gereken yerler arasında bulunuyor. Sakarya’da gezilecek en iyi 25 yer listesinde bulunan Maşukiye’yi mutlaka görmelisiniz.

Maşukiye - Sakarya'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 25 Yer
Maşukiye – Sakarya’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 25 Yer

9. Sapanca Gölü

Sapanca Gölü gezginler tarafından gezi rotasında bulunan yerlerin başında yer alıyor. Yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktalarından birisi olarak ön plana çıktığını da söyleyebiliriz. Çeşitli güzellikleri bünyesinde barındıran Sapanca Gölü, Sakarya’ya 20 kilometre uzaklıkta konumlanır.

Oldukça büyük bir turistik değere sahip olan Sapanca Gölü çevresinde konaklama imkânları da bir hayli fazla. Eşsiz manzarası ile ziyaretçilerini büyüleyen Sapanca Gölü pek çok canlıya da yaşam kaynağı sağlıyor.

Sapanca Gölü’nde suyun daha stabil olduğu sıcak havalarda kano turlarına da katılabilirsiniz. Sakarya’daki birçok gölde olduğu gibi Sapanca Gölü’nde de balık açısından büyük bir zenginlik barındırıyor. Balık avlama turlarına katılarak taptaze balıklar yakalayabilirsiniz. Kampçılar ve fotoğrafçılar için de gözde yerlerden biri olan Sapanca Gölü ziyaretçilere eşsiz deneyimler sunuyor.

Sapanca Gölü - Sakarya'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 25 Yer
Sapanca Gölü – Sakarya’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 25 Yer

10. Ormanya Doğal Yaşam Parkı

Ormanya Doğal Yaşam Parkı, Sakarya ve hatta Türkiye’deki eşsiz yerlerin başında gelir. Fotoğraf meraklıları için tam bir cennet. Özellikle mantar evlerle oldukça renkli fotoğraflar yakalamak mümkün.

500 metrekareye yakın bir alanı kaplayan Ormanya Doğal Yaşam Parkı oldukça çeşitli bitki türlerine ve hayvanlara ev sahipliği yapar. Ceylanlar, midilliler ve tavus kuşlarıyla iç içe olabileceğiniz Ormanya çocuklar için çeşitli oyun alanlarıyla en sevilen yerlerden biri oluyor.

Sakarya şehir merkezinden 26 kilometre uzaklıkta yer alan Ormanya Doğal Yaşam Parkı’na kolay ulaşım sağlanabilir. Renkli ve eşsiz atmosferi ile sizlere güzel anılar kazandıracak olan bu park kesinlikle listenizde yerini alması gereken bir yer. Ormanya Doğal Yaşam Parkı, Sakarya’da gezilecek en iyi 25 yer listesinde bulunmayı hak ediyor.

Ormanya Doğal Yaşam Parkı - Sakarya'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 25 Yer
Ormanya Doğal Yaşam Parkı – Sakarya’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 25 Yer

11. Kartepe Kayak Merkezi

Kartepe Kayak Merkezi, Sakarya şehrini kış aylarında da vazgeçilmez yerlerden bir haline getiriyor. Sakarya şehir merkezinden 45 kilometre uzaklıkta konumlanan kayak merkezi kolay ulaşım imkanına sahip.

Kartepe Kayak Merkezi, denizden yaklaşık 1200 metre kadar yüksekte kurulan tesisi, geniş ve kaliteli pist alanları ile dikkatleri üzerine çekmeye devam ediyor. Kartepe sadece kış ayları için değil diğer mevsimlerde de doğal güzellikleri ile ziyaretçiler tarafından oldukça beğeniliyor. Çeşitli konaklama imkânları bulunan Kartepe Kayak Merkezi Türkiye’de önemli kayak merkezleri arasında yer alıyor.

Kartepe Kayak Merkezi - Sakarya'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 25 Yer
Kartepe Kayak Merkezi – Sakarya’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 25 Yer

12. Orman Park

Orman Park, 18 dönüm bir alan üzerine kurulu eşsiz alanlardan bir tanesi. Kolay bir şekilde ulaşım sağlanabilecek olan Orman Park şehrin kalabalık ve yoğunluğundan kaçmak isteyenlerin değişmez adreslerinden birisidir.

Pek çok çeşitte ağaç ve bitkiye ev sahipliği yapan Orman Park; yürüyüş parkurları, oyun alanları, restoran ve kafeleri ile ziyaretçilerine farklı olanaklar sunuyor.  Aynı zamanda spor sahaları ile de çeşitli sporları yapma şansı sunuyor. Temiz havası ve büyüleyici görüntüsü ile yorgunluğunuzu atmak adına tercih edebileceğiniz yerler arasında. Sakarya’da gezilecek en iyi 25 yer listesinde yer alan Orman Park, benzersiz bir tatil geçirmenizi sağlayacaktır.

Orman Park - Sakarya'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 25 Yer
Orman Park – Sakarya’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 25 Yer

13. Acarlar Longozu

Acarlar Longozu, 1500 metrekareden fazla bir alan üzerinde bulunuyor. Kıyı set gölü özelliği gösteren acarlar Longozu Türkiye’nin en büyük longoz ormanıdır. Eşsiz bir görüntü sunan acarlar Longozu birinci derece doğal sit alanıdır.

Özellikle bahar aylarında ziyaret edilen alanda harika Nilüfer görüntüsünden gözlerinizi almanız oldukça zor. Birçok bitki türüne ev sahipliği yapan Acarlar Longozu koruma altına alınan yerlerden birisi. Kuş gözlemi için de en sık ziyaret edilen yerlerden biri olma özelliği gösteren Acarlar Longozu Sakarya’ya gidenlerin mutlaka uğraması gereken yerler arasında yer alıyor.

Acarlar Longozu - Sakarya'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 25 Yer
Acarlar Longozu – Sakarya’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 25 Yer

14. Beşköprü

Beşköprü, Sakarya şehrinde yer alan eşsiz bir tarihi alan. Aynı zamanda Justinianos Köprüsü olarak da bilinir. Roma Dönemi’nde inşa edilen Beşköprü tarihi değerinin yanı sıra sunduğu manzara ile doğal bir güzellik olma özelliğinde saklı tutar.

Özellikle gün batımında harika fotoğraflar çekebilirsiniz. Beşköprü Geç Roma Dönemi’nde Başkent İstanbul ile Anadolu arasında bağlantıyı sağlamak amacıyla inşa edilmiştir. 365 metre uzunluğa sahip olan 12 kemerli Beşköprü etkileyici bir mimariye de sahiptir. Sakarya’da gezilecek yerler arasında yer alan Beşköprü diğer yerlerden farklı bir gezi deneyimi sunmasıyla ilgi çekiyor.

Beşköprü - Sakarya'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 25 Yer
Beşköprü – Sakarya’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 25 Yer

15. Karasu Sahil Parkı

Karasu Sahil Parkı, Sakarya’nın plajlarından birisi olarak ince kumu ve eşsiz deniz manzarasıyla ön plana çıkıyor. Karasu ilçesinde yer alan plaj 300 metre uzunluk ve 100 metre genişliği ile yaz aylarının vazgeçilmez yerlerinden biri olma özelliğine sahiptir.

Özellikle günbatımında büyüleyici görüntüsü ile bir görsel şölen sunuyor. Oldukça temiz bir denize sahip olan Karasu Sahil Parkı güneşlenmek için de sıklıkla tercih ediliyor. Yürüyüş ve spor için de Karasu Sahil Parkı ilk akla gelen yerlerden birisi oluyor.

Karasu Sahil Parkı - Sakarya'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 25 Yer
Karasu Sahil Parkı – Sakarya’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 25 Yer

16. Karagöl Yaylası

Karagöl Yaylası, Sakarya’da yer alan pek çok yayladan birisidir. Kayın, köknar, meşe ve çam ağaçlarıyla çevrili olan Karagöl Yaylası, Sakarya şehir merkezine 80 kilometre uzaklıkta yer alır. Tertemiz havası ile solunum hastalıklarına sahip kişilerce ve aynı zamanda şifalı kaynak suları barındırması ile sağlık açısından da ziyaret edilmekte.

567 hektarlık bir alana yayılmış olan Karagöl Yaylası eşsiz bir manzaraya sahip. Kamp alanlarına da sahip olan yayla, kampçıların da uğrak noktalarından. Sakarya gezilecek yerler arasında Karagöl Yaylası kesinlikle atlanmaması gereken bir yer. Karagöl Yaylası, Sakarya’da gezilecek en iyi 25 yer listesinin en gözde mekanlarından bir tanesi.

Karagöl Yaylası - Sakarya'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 25 Yer
Karagöl Yaylası – Sakarya’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 25 Yer

17. Kuzuluk Kaplıcaları

Kuzuluk Kaplıcaları Sakarya ilinde yer alan oldukça şifalı bir turistik alandır. Sağlık turizmi için yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktaları arasında bulunur. Kaplıcada yüksek derecelere çıkan su, sıcaklığı ve 7,22 ph değeri ile ciltle uyumludur. Kaplıca suyunun; cilt, solunum yolu, kas ve iskelet sistemi, mide, bağırsak, kalp, kadın doğum ve idrar yolu hastalıkları gibi pek çok probleme iyi geldiği bilinmektedir.

Çevrede bulunan pek çok otel ve tesis ile hizmet sunulan alanda kaplıca suyu içilerek ya da direkt cilt ile temas ettirilerek kullanılabiliyor. Hem şifalı etkisinden yaralanmak hem de yorgunluğunuzu atmak için Kuzuluk Kaplıcaları Sakarya’da görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor.

Kuzuluk Kaplıcaları - Sakarya'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 25 Yer
Kuzuluk Kaplıcaları – Sakarya’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 25 Yer

18. İnönü Yaylası

İnönü Yaylası, eşsiz doğal güzelliklerden bir diğeri. Hem yaz hem kış aylarında büyüleyici bir görüntüye sahip olan yayla, fotoğrafçılar için sık ziyaret edilen yerlerden birisidir. Mesire alanı ile yürüyüş ve piknik yapabileceğiniz yerlere sahip olan İnönü Yaylası, Yayla Şenlikleri’ne de ev sahipliği yapmaktadır.

Her yaz mevsiminde Yayla Şenlikleri kapsamında etkinlikler düzenlenir ve yöresel ürünler satışa sunulur. Farklı ve keyifli bir gezi deneyimi sunan İnönü Yaylası temiz havasıyla da ziyaretçilerin beğenisini kazanıyor. İnönü yaylası kampçılar için de donanımlı bir alana sahip.

İnönü Yaylası - Sakarya'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 25 Yer
İnönü Yaylası – Sakarya’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 25 Yer

19. Keremali Yaylası

Keremali Yaylası, Akyazı’da Keremali Dağı eteklerinde yer alan tertemiz havasıyla ilgi çeken yaylalardan birisidir. Keremali Yaylası konaklama açısından yayla evleri ile ön plana çıkıyor. Kampçıların da sıklıkla ziyaret ettiği Keremali Yaylası, Çamlıca Gölü manzarasıyla büyüleyici bir görüntüye sahip.

Doğa yürüyüşü ve tırmanma gibi etkinliklere de olanak tanıyan yayla her mevsim ayrı bir güzellik sunuyor. Yaz aylarında serin havası ile kış aylarında bembeyaz görüntüsü ile unutulmaz deneyimler yaşatıyor.

Keremali Yaylası - Sakarya'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 25 Yer
Keremali Yaylası – Sakarya’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 25 Yer

20. Soğucak Yaylası

Soğucak Yaylası, Sapanca yakınında yer alan Sakarya’nın eşsiz yaylalarından bir diğeri. Yayla Şenlikleri’nin gerçekleştiği temmuz ayı ziyaretçi trafiğinin yaşandığı aydır. Soğucak Yayla Şenlikleri hem Sakarya’da oturan halk arasında hem de çevre yörelerden insanlarca bilinen ve heyecanla beklenen bir etkinliktir. Konserlerin, güreş müsabakalarının, bisiklet ve at yarışlarının ve de spor müsabakalarının gerçekleştirildiği şenliklerde eğlenceli anlar yaşayabilirsiniz.

Soğucak Yaylası - Sakarya'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 25 Yer
Soğucak Yaylası – Sakarya’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 25 Yer

21. Sakarya Park

Sakarya Park, Sakarya’da gezilecek yerler arasında bulunan en popüler alanlardan bir tanesi. Özellikle hafta sonları yoğun olan Sakarya Park 120 dönümlük oldukça geniş bir alanı kaplar. İçerisinde birbirinden farklı etkinliklere olanak tanıyan alanların yer aldığı Sakarya Park, aileler tarafından en sık ziyaret edilen yerlerden birisi. Luna park ile de çocuklar için büyük bir eğlence kaynağı oluşturuyor.

Sakarya Park - Sakarya'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 25 Yer
Sakarya Park – Sakarya’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 25 Yer

22. Sultanpınar Yaylası

Sultanpınar Yaylası yaklaşık 1200 metre yükseklikte konumlanmaktadır. Adapazarı’nda yer alan Sultanpınar Yaylası, geniş ve düzlük bir alana sahiptir. Kampçıların en sevdiği yerlerden biri olan yayla, balık avlama nedeniyle de ziyaret edilen yerlerden oluyor.

Akyazı’ya 45 kilometre uzaklıkta bulunan Sultanpınar Yaylası ahşap yayla evleri ile de dikkat çekiyor. Organik ürünlerin de satışa sunulduğu yayla sizlere huzurlu bir tatil vadediyor. Sakarya’da gezilecek en iyi 25 yer listesinde bulunan Sultanpınar Yaylasını mutlaka görmelisiniz.

Sultanpınar Yaylası - Sakarya'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 25 Yer
Sultanpınar Yaylası – Sakarya’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 25 Yer

23. Dikmen Yaylası

Dikmen Yaylası Sakarya’da ziyaret edilmesi gereken yerler arasında bulunan bir yayladır. Sakarya ili, yaylaları ile hem yerli hem yabancı turistlere oldukça geniş bir çeşitlilik sunuyor. Hendek ilçesinde yer alan Dikmen yaylası da doğa ile iç içe, huzurlu bir deneyim için tercih edilebilecek yerlerden birisi.

Dikmen Yaylası - Sakarya'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 25 Yer
Dikmen Yaylası – Sakarya’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 25 Yer

24. Ayrı Gezegen Cam Terası

Ayrı Gezegen Cam Terası, Sakarya gezilecek yerler arasında şüphesiz en akla gelen yerlerdendir. Cam teras faaliyete açıldığı andan itibaren büyük bir ilgiyle karşılandı. Türkiye en sık ziyaret edilen yerleri arasında bulunan ve sunduğu büyüleyici manzara ile fotoğrafçıların da vazgeçilmez lokasyonlarından bir olma özelliği kazanan Ayrı Gezegen Cam Terası, çocuklar için oyun alanları ve macera parkına da ev sahipliği yapıyor.

Ayrı Gezegen Cam Terası - Sakarya'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 25 Yer
Ayrı Gezegen Cam Terası – Sakarya’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 25 Yer

25. Taraklı Evleri

Taraklı Evleri, Sakarya Taraklı ilçesinde yer alan tarihi yapılardır. İki katlı konaklarla bezeli ilçe Arnavut kaldırımlarıyla tarihi dokusunu hâlâ sürdürmektedir. Tarihi, Osmanlı Dönemi’ne dayanan Taraklı evlerinin bazıları müze olduğundan, tarihi evlerin iç tasarımını yakından görme şansına sahip olabilirsiniz.Evlerinin yanı sıra daha pek çok tarihi dokuyu bünyesinde barındıran Taraklı ilçesi tarih severler için ziyaret edilmesi gereken yerlerden.

Taraklı Evleri - Sakarya'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 25 Yer
Taraklı Evleri – Sakarya’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 25 Yer

Sakarya’da Gezilecek Yerler

Sakarya sahip olduğu pek çok güzellik ile yüksek bir turistik değere sahiptir. Hem doğal hem tarihi hem de kültürel ögeleri barındıran birbirinden farklı alanları ile yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktalarından biri olma özelliği kazanıyor.

Kolay ulaşım imkânlarına sahip olan Sakarya şehri yılın her mevsimi ayrı bir güzelliğe sahip oluyor. Kaplıcaları, yaylaları, kayak merkezi, gölleri, rekreasyon alanları, sahil şeridi, müze ve tarihi yapıları ile muhteşem bir gezi deneyimi sunar. Bungalov evlerde konaklayabilir, muhteşem lezzetleri tadabilirsiniz. Sakarya Restoran ve Sakarya’da Ne Yenir yazılarımızı inceleyerek Sakarya hakkında çok daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

Mesaj bırak

Votre adresse e-mail ne sera pas publiée. Les champs obligatoires sont indiqués avec *