Nevşehir’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

Anadolu’nun masal şehri olarak bilinen Nevşehir, oldukça eski bir tarih barındırır. Taş dokuya sahip geleneksel ve özgün yapıları, açık hava müzeleri ile dikkat çekicidir. Ayrıca Kapadokya semalarında görülebilecek rengarenk sıcak hava balonlarıyla görsel bir şölendir.

Bu masalsı ve kendine has dokuya sahip güzel şehri keşfederken hem tarih hem de tabiat harikalarını görmek mümkündür. Nevşehir gezilecek yerler bakımından çok yönlüdür.

Başta Kapadokya olmak üzere Anadolu’nun etkin tatil bölgelerinden birisi olarak öne çıkan Nevşehir’de pek çok gezi olanağı mevcuttur. Çeşitli turlar ve gezilerle Nevşehir tatilini zenginleştirmek olanaklıdır. Bölge, yeraltı şehirlerinden seyir ve manzara noktalarına varana kadar her adımda eşsiz bir yapı taşır.

Ayrıca simgesel eserler başta olmak üzere çeşitli müzeler de şehrin kadim tarihine ışık tutar. Doğanın kalbinde yer alan Nevşehir özgün bir iklime sahiptir. Kentin yeşil alan ve parklarının yanı sıra mutlaka görülmesi gereken doğal alanları vardır.

Bunun yanı sıra Nevşehir turistik şehirlerden birisi olarak alışveriş olanakları açısından gelişmiştir. Sizler için özel olarak hazırladığımız Nevşehir’de gezilecek en iyi 20 yer listemizi inceleyebilirsiniz!

Not: Bu yazımızı okuduktan sonra Nevşehir en iyi otellerini keşfetmek için « Nevşehir Otelleri » yazımıza bakmayı unutmayın.

Nevşehir’de Gezilecek En İyi 20 Yer

1. Uçhisar Kalesi

Uçhisar Kalesi, Kapadokya bölgesinde oldukça ünlüdür. Nevşehir merkeze yaklaşık 5 kilometre mesafededir. Kale bölgede her taraftan görülebilen en görkemli peri bacasıdır. Uçhisar Kalesi’nin zirve noktası ise Kapadokya’ya yukarıdan bakış sergilenebilecek tek bölgedir.

Etkileyici bir görsele sahip olan ve tüm Kapadokya’yı gözler önüne seren kale, Karamanoğulları gibi önemli beyliklerin sınır konumunda bulunduğu için Uçhisar adını almıştır. Kale birbirine bitişik halde bulunan 2 peribacasından meydana gelir. Dikkat çeken gün batımı manzarası ile Nevşehir’de gezilecek en iyi 20 yer kategorisindedir.

Uçhisar Kalesi - Nevşehir'de Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Uçhisar Kalesi – Nevşehir’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

2. Zelve Vadisi

Zelve Vadisi, Kapadokya bölgesinde yer alan en eski tarihi yerleşim alanlarından biridir. Nevşehir merkeze ortalama 22 kilometre mesafe uzaklıktadır. Vadi içinde köklü tarihe şahitlik edilebilecek çok sayıda eser bulunur. Özellikle kaya evleri çok eski dönemlerde yaşamış insanların hayatına ışık tutarak tarihe yolculuk yapmayı sağlar.

Bölgede çok eski zamanlara uzanan pek çok yerleşim yeri bulunur. Vadinin 1950’li senelere kadar köy olarak kullanıldığı ve insanların kaya evlerde yaşadığı biliniyor. Sonrasında Zelve Vadisi’ne 2 kilometre mesafede bulunan köye yerleşim kurulmuştur.

Avanos ilçesinde toplam 6 kilometre mesafede yer alan vadi içinde çok sayıda alışveriş mekânı da bulunur. Gezilecek bölgelerin yanı sıra hediyelik eşya alınabilecek dükkanlar da mevcuttur. Kayadan oyulan eserler, doğal ve tarihi dokuya sahip unsurlarla Zelve Vadisi, en çok ziyaret edilen bölgeler arasında yer alır.

Ülkemizdeki en popüler turistik merkezlerden birisi olarak öne çıkan Kapadokya, Zelve Vadisini de bünyesinde barındırır. Bölgede at sürüşü, balon ve keşif türleri gibi çok sayıda etkinliğe ulaşmak mümkündür. Kendine has dokusu ile öne çıkan bölge eşsiz manzaralara ev sahipliği yapan güzel vadisi ile daha da ünlenmiştir.

Zelve Vadisi - Nevşehir'de Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Zelve Vadisi – Nevşehir’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

3. Elmalı Kilise

Elmalı Kilise, Nevşehir gezilecek yerler arasında gösterilen tarihi bir yapıdır. 11 ve 12. yüzyıllar arasında tarihlenen kilise oldukça eski bir geçmişe sahiptir. İçerisinde görkemli şekilde hazırlanmış çeşitli tasvirlerin varlığı kilisenin tarihi dokusuna katkı sağlar. 4 sütun ve 9 kubbeli yapısıyla dikkat çeken Elmalı Kilise Nevşehir’in tarihi bölgelerinden biridir.

Nevşehir’de olan Göreme Açık Hava Müzesi’nde bulunan Elmalı Kilise yüksek turist kapasitesine sahiptir. Özellikle güney kısmındaki ana giriş kapısının yanı sıra kuzeydeki tünel gelişiyle dikkat çeker. Farklı ve özgün yapıda oluşturulan kilisenin ‘Elmalı Kilise’ adını almasının özel bir sebebi vardır. 4 büyük melek arasında yer alan Mikail tasvirinin elinde bulunan nesnenin elmaya benzetilmesi kilisenin bu adı almasına sebep olmuştur.

Elmalı Kilise - Nevşehir'de Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Elmalı Kilise – Nevşehir’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

4. Özkonak Yeraltı Şehri

Özkonak Yeraltı Şehri, Nevşehir’in doğal zenginliklerinden olan yeraltı şehirleri arasında özel bir yere sahiptir. Ülkemizdeki önemli tarih müzelerinden birisi olan yeraltı şehrinin yapımı çok eski tarihlere dayanır. Özkonak Yeraltı Şehri’nin milattan önce 400’lü senelerde inşa edildiği düşünülmektedir.

Özkonak kasabası dahilinde bulunan şehir apartman düzeninde inşa edilmiştir. Yaşam alanları tüneller aracılığıyla birbirine bağlıdır. Hititler, Persler ve Helenistik dönem için önemli bir bölge olan yeraltı şehri, Nevşehir’in köklü tarihini yansıtır.

Özkonak Yeraltı Şehri - Nevşehir'de Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Özkonak Yeraltı Şehri – Nevşehir’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

5. Göreme Tarihi Milli Parkı

Göreme Tarihi Milli Parkı, ülkemiz ve tüm dünya değerleri açısından önemli bir alandır. Tarihe ışık tutan ve geniş bir kültürün sahibi olan Nevşehir’e ait pek çok değeri barındırır. 1985 senesinde UNESCO Dünya Miras Listesi’ne alınan bölge 1986 yılında ülkemiz kararıyla milli park kapsamına alındı.

22 Ekim 2019 itibariyle Milli Park statüsünden çıkarılan Göreme Tarihi Milli Parkı, bugün her açıdan önemini korumaktadır. Nevşehir gezilecek yerler kategorisinde bulunan Göreme Tarihi Milli Parkı içinde yürüyüş hatları vardır. Bu hatlar aracılığıyla tarihi ve doğal güzelliklerin farkındalıkla gezilmesi ve görülmesi amaçlanmıştır. Ürgüp bölgesinde konumlanan milli park bölgenin zenginliğini ve kadim dokusunun en iyi şekilde yansıtan alanlardan biridir.

Alanda başta Göreme Tarihi Milli Parkı olmak üzere görülmeye değer çok sayıda tarihi ve doğal yerler vardır. Geçmişte de Nevşehir’in değeri anlaşılmış ve özellikle Selçuklu döneminde taş işçiliğinin nadide örnekleri sergilenmiştir. Çeşitli medreseler, türbeler ve kervansaraylarda bu yapı örneklerine rastlamak mümkündür. Ayrıca bölgede Osmanlı dönemine ait eserler de yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken diğer özel yapılardır.

Göreme Tarihi Milli Parkı - Nevşehir'de Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Göreme Tarihi Milli Parkı – Nevşehir’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

6. Paşabağları Müze ve Örenyeri

Paşabağları Müze ve Örenyeri, Nevşehir Kapadokya bölgesinde en çok ziyaret edilen turizm noktaları arasındadır. Zelve ve Rahipler Vadisi adıyla da bilinen bölge içindeki peri bacaları doğanın ihtişamını gözler önüne serer. Uzun zaman boyunca rüzgâr ve sel suları gibi doğal oluşumlardan kaynaklı olarak aşınan ve kendine has güzelliğe sahip olan peri bacaları oldukça ünlüdür.

Paşabağları Müze ve Örenyeri yalnızca Nevşehir için değil; tüm Anadolu ve ülkemiz açısından da önemli bir noktadır. Tarihi ve doğal öneminin yanı sıra örenyerinde bulunan Aşk Vadisi rağbet gören bir alandır. Özellikle yeni evlenen çiftler tarafından fotoğraf çekimi için sıklıkla tercih edilir.

Paşabağları Müze ve Örenyeri - Nevşehir'de Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Paşabağları Müze ve Örenyeri – Nevşehir’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

7. Derinkuyu Yeraltı Şehri

Derinkuyu Yeraltı Şehri, Kapadokya’nın jeolojik yapısı sayesinde yapılmış olan 8 katlı bir alandır. Nevşehir merkeze 30 kilometre mesafede yer alan Derinkuyu ilçesi sınırındadır. Tıpkı bölgede yer alan Kaymaklı Yeraltı Şehri gibi oldukça geniş bir topluluğun barınabileceği şekilde oluşturulmuştur. Pek çok kişinin ihtiyacını karşılayabilecek mekanlar barındırır.

Derinkuyu Yeraltı Şehri, Asur kolonilerine dek uzanan tarihi ile dikkat çekicidir. Nevşehir gezilecek yerler kapsamında sıklıkla söz edilen ve turistlerin ilgi odağı olan mekanlar arasındadır. Kadim yeraltı şehrinin içinde su kuyuları, toplantı odası, tuvalet, erzak deposu, havalandırma bacası ve şarap imalathanesi gibi farklı alanlar bulunur.

Derinkuyu Yeraltı Şehri - Nevşehir'de Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Derinkuyu Yeraltı Şehri – Nevşehir’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

8. Kaymaklı Yeraltı Şehri

Kaymaklı Yeraltı Şehri  MÖ 3000 senesine kadar uzanan tarihi ile öne çıkar. Yine 8 katlı bir yapıda tasarlanan şehir görülmeye değerdir. Nevşehir merkeze 20 kilometre uzaklıkta yer alan Kaymaklı kasabasındadır.

Kültür ve tarihin iç içe geçtiği Nevşehir’de gezilecek yerler arasında Kaymaklı Yeraltı Şehri’ni saymak mümkündür. Gizemli rotaları ve muazzam manzaralarıyla Kaymaklı Yeraltı Şehri milyonlarca yıllık köklü bir tarihe şahitlik etmeye yardımcı olur.

Özellikle insanlık tarihine tanıklık eden köklü yeraltı şehirlerinin görmek istiyorsanız Kaymaklı Yeraltı Şehri’ni ziyaret edebilirsiniz. Bölge birbirinden özel yeraltı şehirleri ve tarih kokan dokusuyla dikkat çekicidir. Bu özelliğin en önemli örneklerinden birisi şüphesiz ki Kaymaklı Yeraltı Şehri’dir. Milyonlarca senelik bir yolculuğa çıkmak ve hem doğanın hem de insanlığın birbirinden güzel eserlerine tanık olmak istiyorsanız köklü yeraltı şehrini ziyaret edebilirsiniz.

Kaymaklı Yeraltı Şehri - Nevşehir'de Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Kaymaklı Yeraltı Şehri – Nevşehir’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

9. Aşıklar Vadisi

Aşıklar Vadisi muhteşem gün batımı manzaralarıyla dikkat çekicidir. Kule benzeri meşhur kaya oluşumları ile bilinir. Nevşehir’de gezilecek 20 yer kapsamında muhakkak görülmesi gereken yerlerden biridir.

Vadi ‘Beyaz atlar ülkesi’ olarak bilinen Kapadokya’dadır ve toplam 4900 metre uzunluğa sahiptir. Bağlıdere ve Aşk Vadisi gibi farklı isimlerle anılan ünlü alan, eşsiz Kapadokya doğasını gözler önüne serer. Tüm bölgede olduğu gibi Aşıklar Vadisi’nin de en önemli özelliklerinden birisi peri bacalarıdır. Değişik renkleri ve etkileyici görünümüyle kendine hayran bırakacak yapıdadır.

Aşıklar Vadisi - Nevşehir'de Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Aşıklar Vadisi – Nevşehir’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

10. Zelve Açık Hava Müzesi

Zelve Açık Hava Müzesi, ülkemizin doğa harikası açık hava müzelerinden biridir. Hayranlık uyandırıcı görselliği ile dikkatleri üzerine çeker. Avanos ilçesine 5-6 kilometre mesafede bulunan alan Paşabağları bölgesine 1 kilometre uzaklıktadır. Kapadokya bölgesinin tamamında peri bacalarının en çok görüldüğü bölgelerden biridir.

Aynı zamanda Zelve Açık Hava Müzesi tarihi açıdan dikkat çekici yapılara sahiptir. Etkileyici peri bacalarının yanı sıra bölgede taşların oyulmasıyla yapılmış çok sayıda barınma alanı mevcuttur.

Güzel açık hava müzesi şehrin Avanos bölgesinde ve Aktepe köyü sınırlarında yer alır. Muazzam şehir manzarası ve her bir adımda tarih barındıran yapısıyla açık hava müzesi ünvanını hak ettiğini gözler önüne serer.

Doğal güzelliklerin büyüleyici dokusunu görmek için ideal alanlardan biridir. Göreme Açık Hava Müzesi’nin ardından en çok ziyaretçi alan Zelve Açık Hava Müzesi tur listelerinde de başı çeken mekanlar arasındadır. Sizler de Nevşehir’de gezilecek en iyi 20 yer listesinde bulunan Zelve Açık Hava Müzesini ziyaret edebilirsiniz.

Zelve Açık Hava Müzesi - Nevşehir'de Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Zelve Açık Hava Müzesi – Nevşehir’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

11. Ortahisar Kalesi

Ortahisar Kalesi, Kapadokya’nın ünlü bölgelerinden birisi olan Ortahisar’da yer alır. Kale aynı zamanda bölgedeki en büyük ve ihtişamlı peri bacası olma ünvanına sahiptir. Kapadokya bölgesinde turizm etkinliklerinin ilk sergilendiği yer bu bölgedir. Pek çok farklı medeniyete şahitlik eden ve kültürel zenginlik taşıyan Ortahisar’da yerleşim oldukça köklüdür.

Dünya üzerinde çok kata sahip yerleşim biçiminin bilinen ilk örneklerinden olan Ortahisar Kalesi İpekyolu güzergahı için de değerlidir. Kalenin bulunduğu kayalar Etiler döneminde sığınma ve korunma maksadıyla oyulmuştur. Daha sonra gelen pek çok kültür bu sığınak anlayışını devam ettirmiştir.

Romalılar, Selçuklular ve Osmanlılar da dahil olmak üzere kalenin önemi her daim korunmuştur. Yani kale için bölgenin en kötü yerleşim yeridir, denilebilir. Doğal güzellikleri ve dikkat çeken yapısıyla Ortahisar Kalesi’ne Nevşehir gezilecek yerler listesinde ön sıralarda yer verilebilir.

Ortahisar Kalesi - Nevşehir'de Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Ortahisar Kalesi – Nevşehir’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

12. Devrent Vadisi

Devrent Vadisi Kapadokya’nın büyüleyici bölgelerinden birisi olarak dikkat çekicidir. Görkemi ve güzelliği ile vadinin bir diğer adı da Hayal Vadisi olarak bilinir. Kapadokya’nın yaklaşık 50 milyon yıl evvel büyük bir iç deniz olduğu biliniyor. Volkanik bölgede yanardağ patlamaları zamanla denizin yerini yumuşak kayaların bulunduğu derin vadilere bırakıyor.

Bunlardan birisi olan Devrent Vadisi masalsı yapısıyla mutlaka görülmesi gereken alanlardan biridir. Özellikle gün batımında kayaların büründüğü pembe renk nedeniyle ‘Pembe Vadi’ adıyla da bilinir. Bölgede bulunan taşlar gölge oyunlarının etkisiyle surete benzer şekiller alır. Avanos Ürgüp ilçe yolunda olan vadi çeşitli efsanelere de konu olmuştur.

Devrent Vadisi - Nevşehir'de Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Devrent Vadisi – Nevşehir’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

13. Nevşehir Müzesi

Nevşehir Müzesi  bölgenin milyonlarca yıllık tarihine ve zengin kültürüne ışık tutan bir yapıdadır. Bu nedenle Nevşehir’de gezilecek 20 yer listesinde bulundurmanızı tavsiye ederiz. Dönemin merkez kütüphane müdürü olarak hizmet veren Hamit Özalp’ın çabalarıyla şekillenen ilk müze oldukça önemlidir.

1963 ve 1964 yıllarında çevreden toplanmış olan tarihi eserlerin depolanması ile müze fikrine başlanmıştır. Çeşitli süreçlerin ardından 1987 senesinde bugünkü Kültür Sitesi kapsamındaki yerine alınmıştır. Müze, etnografik ve arkeolojik iki farklı teşhir salonuna sahiptir. Nevşehir’de gezilecek en iyi 20 yer listesinde bulunan Nevşehir Müzesi, ziyaretçilerini bekliyor.

Nevşehir Müzesi - Nevşehir'de Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Nevşehir Müzesi – Nevşehir’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

14. Mazı Yeraltı Şehri

Mazı Yeraltı Şehri, Nevşehir’in Ürgüp bölgesinde bulunan antik bir köydür. Kapadokya’nın efsanevi gezi bölgelerinden birisi olarak öne çıkar. Mazı Yeraltı Şehri’nin bir diğer önemli özelliği de bölgenin keşfedilmiş son yeraltı güzelliklerinden birisi olmasıdır.

Bir çoban tarafından 1995 senesinde bulunan ve insanlık tarihine armağan edilen bir alandır. Özellikle yeraltı şehrini barındıran Mazı Köyü çok köklü bir tarihe sahiptir. Ayrıca yeraltı şehrini ziyaretinizde Nevşehir’in leziz yemeklerinden tatmanızı öneririz. Patatesli tatlılar ve çörek türleri başta olmak üzere pek çok farklı lezzeti Mazı Yeraltı Şehri seyahatinizde deneyebilirsiniz.

Mazı Yeraltı Şehri - Nevşehir'de Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Mazı Yeraltı Şehri – Nevşehir’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

15. Şehitler Parkı

Şehitler Parkı, şehir merkezine yakınlığı ile bilinen özel bir parktır. 2006 tarihinde açılan ve Nevşehirli çok sayıda şehidi temsilen yapılan anıtları içerir. Hilal şekli verilen toplam 110 bayrakla donatılmış olan Şehitler Parkı Nevşehirli Mehmetçiklerin anısını yaşatmak için tasarlanmıştır.

İki buçuk metre yüksekliğe sahip mermer kaideye Mehmetçiklerin isimleri yazılmıştır. Ülkemiz için önemli ve manevi bölgelerden birisi olan Şehitler Parkı, Nevşehir gezilecek yerler kategorisine dahil edilmesi ve mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir.

Şehitler Parkı - Nevşehir'de Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Şehitler Parkı – Nevşehir’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

16. Peribacaları

Peribacaları, adı Nevşehir ve Kapadokya ile özdeşleşen bölgenin adıdır. Aynı zamanda adını aldığı özel peri bacası oluşumları ile ünlüdür. Kapadokya gezisi planlıyorsanız bölgeyi daha yakından tanımak için Peribacaları’nı ziyaret edebilirsiniz. Her yıl yerli ve yabancı çok sayıda turisti ağırlayan Peribacaları büyüleyici bir atmosfere sahiptir.

Ülkemizdeki en kapsamlı turizm merkezleri arasında yer alır. Nevşehir’e yaklaşık 7 km uzaklıkta bulunan Peri Bacaları’nın oluşumu milyonlarca sene almıştır. Uzun yıllar aşınarak bugünkü şeklini alan ve görsel bir şölen sunan alan, Nevşehir’de gezilecek 20 yer listesinde öne çıkar.

Peribacaları - Nevşehir'de Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Peribacaları – Nevşehir’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

17. Sarıca Kilisesi

Sarıca Kilisesi, MS 9. yüzyılda yapıldığı düşünülen bir kilisedir. Nevşehir gezilecek yerler listesinde kendisine yer bulan kilise, üç yapraklı yonca planlı olacak şekilde inşa edilmiş olup Kültürel Miras Bayrak Ödülü kazanmıştır.

Sarıca Kilisesi - Nevşehir'de Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Sarıca Kilisesi – Nevşehir’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

18. Asmalı Konak

Asmalı Konak Ürgüp’te turistik bir yer olarak karşımıza çıkar. Kapadokya bölgesinin en dikkat çekici ve popüler mekanlarından birisi olma ünvanına sahiptir. Asmalı Konak dizisine ilham olan ve çekimin yapıldığı bölgeyi görmek isterseniz konağı ziyaret edebilirsiniz. Masallar alemine götüren taş avludan Kapadokya manzarasını seyredebilirsiniz.

1987 senesinde yapılmış olan konakta uzun yıllar farklı aileler yaşamıştır. Zaman içinde mimarisi ile dikkat çeken konak, 1992 yılına gelindiğinde turizme kazandırılmıştır. Restoran ve otel gibi pek çok farklı şekilde değerlendirilen Asmalı Konak Ürgüp merkeze yaklaşık 800 metre mesafededir. Günümüzde ise müze olarak değerlendirilmektedir.

Asmalı Konak - Nevşehir'de Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Asmalı Konak – Nevşehir’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

19. Güvercinlik Vadisi

Güvercinlik Vadisi Göreme’de bulunur ve turistlerin uğrak noktalarından biridir. Özellikle Nevşehir’in ünlü renkli balonlarını gökyüzünde salınırken görmek isterseniz Güvercinlik Vadisi’ni ziyaret edebilir ve manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz.

Kapadokya’nın en ünlü yerleri arasında gösterilen vadi, dikkat çekici tarihi ve ismini aldığı güvercinlerin hikayesi ile bütünleşir. Kadim bir geçmişin izlerini muhteşem manzara eşliğinde izlemek isterseniz dillere destan güzelliğiyle Güvercinlik Vadisi’ni görebilirsiniz. Nevşehir’de gezilecek en iyi 20 yer listesinde bulunan Güvercinlik Vadisini ziyaret edebilirsiniz.

Güvercinlik Vadisi - Nevşehir'de Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Güvercinlik Vadisi – Nevşehir’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

20. Üç Güzeller

Üç Güzeller, destansı hikayeleri ve muazzam görünümüyle hayranlık uyandırıcı bir yapıya sahiptir. Popülerliği Osmanlı dönemlerine ve hatta tarih öncesi çağlara dayanan Nevşehir’in özel oluşumlarından birisi de Üç Güzeller’dir. 2 adet büyük ve 1 adet küçük peribacasının barındığı bu güzellik bölgede görülebilecek en meşhur yerlerdendir. Özellikle bir aileyi andıran yapısı sayesinde Üç Güzeller hakkında çok sayıda efsane türetilmiştir.

UNESCO Dünya Mirasları kapsamında bulunan Kapadokya’da en çok fotoğraf çekilen yer neresi derseniz; Üç Güzeller cevabını verebiliriz. Kapadokya’nın sembollerinden birisi haline gelen alanı ve alacakaranlık manzarasını mutlaka görmelisiniz. Nevşehir’de gezilecek yerler kategorisinin başında gelen Üç Güzeller çevresinde alışveriş yapılabilecek yerler de mevcuttur. Üç Güzeller yapılan benzetmeler ve bulunduğu yerdeki yalnızlığı nedeniyle halk arasında pek çok hikâyeye konu olmuştur.

Üç Güzeller - Nevşehir'de Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Üç Güzeller – Nevşehir’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

Nevşehir’de Gezilecek Yerler

Nevşehir, başta Kapadokya bölgesi olmak üzere kendine hayran bırakan doğal ve özgün yapısıyla dikkat çekicidir. Karayolu, demiryolu ya da hava yolu gibi farklı seçeneklerle bölgeye ulaşım sağlamak mümkündür.

Her bir adımda tarih barındıran ve milyonlarca yıllık oluşumlara şahitlik edebileceğimiz Nevşehir pek çok açıdan ünlüdür. Çok sayıda yerli ve yabancı turist ağırlayan bölge bağbozumların, eşsiz yeraltı şehirleri ve alabildiğine güzel vadileriyle hayranlık uyandırır. Sabah erken saatlerde uyanarak rengarenk balonların diyarını resmedebilir veya Üç Güzeller gibi doğa harikalarıyla eşsiz manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz.

Tarih öncesi çağlardan bugüne insanlığın taşıdığı pek çok mirasın bünyesinde barındıran Nevşehir oldukça özel bir bölgedir. Her solukta tarihin izlerine rastlayabilir ve aynı zamanda doğa harikalarını yakından görebilirsiniz. Hem tabiata hem de tarihin köklü dokusuna ilgi duyan ziyaretçiler için Nevşehir doğru rota olacaktır. Nevşehir Restoran ve Nevşehir’de Ne Yenir yazılarımızı da inceleyebilirsiniz.

Mesaj bırak

Votre adresse e-mail ne sera pas publiée. Les champs obligatoires sont indiqués avec *