Kocaeli’nde Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 30 Yer

Kocaeli, Marmara Bölgesi’nde bulunan ve İstanbul’a yakın bir şehirdir. Gelişmiş sanayi sahalarıyla ekonomisinin olmasının yanı sıra turizm açısından da oldukça önemlidir. Diğer adıyla da İzmit olarak bilinen Kocaeli dolayısıyla gezilecek yerler bakımından pek çok alternatife sahiptir.

Birbirinden güzel sahil, plaj, park ve göl gibi doğal güzelliklerin yanı sıra tarihi güzelliklere de sahiptir. Çünkü Kocaeli’nin 1000 yılı aşkın bir tarihi söz konusudur. Köklü tarihine ışık tutan birçok müze, anıt ve kale gibi birçok yapı vardır.

İstanbul’dan 104,1 km uzaklıkta olan Kocaeli’ne günübirlik tatil için gelinebilir. Ancak sahip olduğu güzelliklerini keşfetmek için birkaç gün kalmak daha iyi olacaktır. Kocaeli’ni verimli bir şekilde gezebilmeniz için sizlere Kocaeli gezilecek en iyi 30 yer listesini derledik!

Not: Bu yazımızı okuduktan sonra Kocaeli en iyi otellerini keşfetmek için « Kocaeli Otelleri » yazımıza bakmayı unutmayın.

Kocaeli’nde Gezilecek En İyi 30 Yer

1. Ormanya

Ormanya, Kocaeli’nin Kartepe ilçesinde bulunur ve doğal güzellikleri görsel şölen olarak sunan bir yerdir. Coğrafi güzellikleriyle birlikte turizme kazandırılmış olan bu yerde yapılacak birçok etkinlik vardır. Tabiat parkı niteliğinde olan Ormanya’da yürüyüş, bisiklet turları, hayvanat bahçesini gezme ve ağaç dikme gibi aktiviteler sunuluyor.

Özellikle de çocuklara hitap eden bu bölgede birbirinden eğlenceli aktiviteler düzenleniyor. Orman sanat atölyeleri, çiftlik ve ağaç dikme etkinlikleri çocuklara özel olarak sunulur. Eğitimler verilir ve eğlenceli bir şekilde uygulamalar yapılır.

Aynı zamanda burada hayvan bahçesinin yanı sıra vahşi yaşam alanı olarak adlandırılan özel bir bölge de vardır. Afrika ve Amazon Ormanları’ndan olan hayvanlar bu bölgede yer alır. Veterinerler burada hayvanların bakımlarını üstlenirler ve türlerin popülasyonunu çoğaltılmasına katkıda bulunurlar.

Ormanya - Kocaeli'nde Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 30 Yer
Ormanya – Kocaeli’nde Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 30 Yer

2. Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Parkı

Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Parkı, Darıca’da bulunan Faruk Yalçın tarafından 1993’te faaliyete geçirilen bir yerdir. Doğa ve hayvan dostu olan Faruk Yalçın bu hayvanat bahçesinin kuruluşunu gerçekleştiren kişidir. Parkın gelişimine destek olmasıyla günümüzdeki halini almıştır.

Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Parkı özel bir park olmasıyla girişler ücretlidir. Her yaştan kişilere hitap eden bu güzel yer Kocaeli’nde oldukça önemli bir yere sahiptir. Yılın her döneminde genelde aileler çocuklarıyla buraya gelmektedir. Kocaeli gezilecek yerler listenizde mutlaka bulunmalıdır.

Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Parkı - Kocaeli'nde Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 30 Yer
Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Parkı – Kocaeli’nde Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 30 Yer

3. Seka Park

Seka Park, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan çeşitli yerlerden oluşan ilgi çekici bir bölgedir. Burada görebileceğiniz birbirinden farklı ve güzel yapılar vardır. Kent müzesi, dinlenme tesisleri, gölet, yeme içme tesisleri, gösteri salonları, kağıt müzesi, iskele gibi pek çok yer vardır.

Doğayla iç içe olması ve açık alanlarda pek çok yeri bulunan Seka Park çoğu kişinin ilgisini çeken bir bölgedir. Yeşil alanlarda istediğiniz yerde sevdiklerinizle vakit geçirebilirsiniz. Herkese hitap eden bu bölgeye istediğiniz zaman gelebilir ve günün ya da haftanın yorgunluğunu atabilirsiniz.

Seka Park - Kocaeli'nde Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 30 Yer
Seka Park – Kocaeli’nde Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 30 Yer

4. Maşukiye Mesire Alanı

Maşukiye Mesire Alanı, doğayla iç içe olan ve insanlara keyifli ve huzurlu bir ortam sunan yerdir. Kartepe ilçesine bağlı olan bu mesire alanı özellikle de piknikçiler tarafından tercih ediliyor. Özellikle de hafta sonlarında kalabalık bir yere dönüşmektedir.

Mesire alanında bulunan şelale temiz hava, balık restoranları ve serpme kahvaltı tesisleriyle tercih edilen bir yerdir. Özellikle de ilkbahar aylarında gidilmesi tavsiye edilen Maşukiye Mesire Alanı turistler tarafından da ilgi görüyor. Dolayısıyla siz de Kocaeli’ne geldiğinizde mutlaka bu doğayla iç içe olan yere gitmelisiniz.

Maşukiye Mesire Alanı - Kocaeli'nde Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 30 Yer
Maşukiye Mesire Alanı – Kocaeli’nde Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 30 Yer

5. Karamürsel Sahili

Karamürsel Sahili, Kocaeli’nin popüler doğal güzelliklerinden biridir. Özellikle de yaz aylarında kente yakın bölgeler tarafından fazlasıyla tercih ediliyor. Doğayla iç içe olan Karamürsel Sahili’nde aynı zamanda piknik de yapılabiliyor.

Şehir merkezine 36 km uzaklıkta bulunan sahile özel aracınız ya da halk otobüsleriyle gidebilirsiniz. Hafta sonları keyifli bir gün için buraya gelebilir ve sevdiklerinizle vakit geçirebilirsiniz. Muhteşem deniz manzarası ve havası sizi inanılmaz derecede rahatlatacak ve iyi hissettirecek.

Karamürsel Sahili - Kocaeli'nde Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 30 Yer
Karamürsel Sahili – Kocaeli’nde Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 30 Yer

6. Kocaeli Bilim Merkezi

Kocaeli Bilim Merkezi, Kocaeli Büyükşehir Merkezi ve TUBİTAK’ın ortak bir projesi olup faaliyet gösteren bir yerdir. Bilim ve teknolojik yapıtlar burada yer alan atölyelerde farklı yaş gruplarına sunulur. Aynı zamanda burada bilim kafe, araştırma ofisleri, kütüphane ve sergi alanları gibi yerler bulunmaktadır.

Kocaeli Bilim Merkezi Türkiye için de önemli bir yere sahiptir. Zira bu yer Türkiye’nin en büyük endüstriyel dönüşüm projesi olarak kaydedilmiştir. Özellikle de çocuklarınızla birlikte burada bilim ve teknolojiye dair çeşitli alanları keşfedebilirsiniz.

Kocaeli Bilim Merkezi - Kocaeli'nde Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 30 Yer
Kocaeli Bilim Merkezi – Kocaeli’nde Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 30 Yer

7. Kocaeli Kent Ormanı

Kocaeli Kent Ormanı, İzmit ilçesinde bulunan doğal güzellikleri sunan tabiat alanıdır. Çeşitli doğal güzelliklerden oluşan Kocaeli Kent Ormanı’nda yürüyüş ve spor sahaları bulunur. Yemyeşil bir alana sahip olması ise şehrin en büyüleyici özelliklerindendir.

Aynı zamanda burada piknik aktiviteleri de yapılıyor. Güvenli bir bölge olması da avantajlı özelliklerinden biridir. Sevdiklerinizle ayrıca seyir kulelerinden muhteşem doğal manzarayı da izleyebilirsiniz.

Kocaeli Kent Ormanı - Kocaeli'nde Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 30 Yer
Kocaeli Kent Ormanı – Kocaeli’nde Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 30 Yer

8. Maşukiye Şelalesi

Maşukiye Şelalesi, Kocaeli’nin harika doğal manzaralarını gelen ziyaretçilere sunan bir bölgedir. Genelde günübirlik tatil için tercih edilen bu bölgeye İstanbul’dan da çok ziyaretçi gelir. Dolayısıyla İstanbul’dan uzaklaşıp doğa tatili yapmak istiyorsanız bu şelaleye gelebilirsiniz.

Çeşitli konaklama tesislerinin bulunduğu Maşukiye Şelalesi’nde aynı zamanda istediğiniz kadar kalabilirsiniz. Sevdiklerinizle oldukça rahat ve dingin bir tatil için burayı tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda yakınlarında olan İzmit ve Sakarya’yı da gezebilirsiniz.

Maşukiye Şelalesi - Kocaeli'nde Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 30 Yer
Maşukiye Şelalesi – Kocaeli’nde Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 30 Yer

9. İzmit Saat Kulesi

İzmit Saat Kulesi, şehrin merkezinde yer alıp önemli yerlerden biridir. İzmit Saat Kulesi, senelerdir var olan tarihi bir yapıdır. Hereke ve Tavşancıl’dan getirilen traverten taşları yapının inşasında kullanılmıştır.

Muhteşem bir manzaraya sahip olan kule İzmit Sarayı Müzesi’nin yakınlarında bulunmaktadır. Özellikle de tarihi ve mimari yapıları seven kişiler burayı keşfetmeye gelebilir. Kocaeli’nde muhteşem manzara ve mimari yapıya sahip olan bu kule gerçekten de görülmeye değer.

İzmit Saat Kulesi - Kocaeli'nde Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 30 Yer
İzmit Saat Kulesi – Kocaeli’nde Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 30 Yer

10. Karakaya Şelalesi

Karakaya Şelalesi, Kocaeli’nde bir doğal güzellik abidesi olup yerli ve yabancı kişiler tarafından ziyaret edilmektedir. Piknik ve mangal alanlarında sevdiklerinizle keyifli bir gün geçirebilirsiniz. Serbest bir alan olduğu için yürüyüş yapabilir, manzarayı izleyebilirsiniz.

Aynı zamanda şelale içerisinde bulunan birçok yeme ve içme tesisi de bulunur. Dilerseniz bu tesislerden Kocaeli’nin lezzetlerinden deneyebilirsiniz. Keyifli ve sıcak bir gün yaşatan bu şelaleye mutlaka gitmelisiniz.

Karakaya Şelalesi - Kocaeli'nde Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 30 Yer
Karakaya Şelalesi – Kocaeli’nde Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 30 Yer

11. 75. Yıl Ulusal Ormanı

75. Yıl Ulusal Ormanı, uzun zamandır ziyaretçilerin bir arada bulunmasını sağlayan doğal bir yerdir. Orman ve ağaçlarla kaplı yemyeşil bir doğa burada ziyaretçilere sunulur. Panaromik şehir ve orman manzarasını izlemek için buraya gelebilirsiniz.

Kocaeli’de görülmesi gereken yerlerden olan 75. Yıl Ulusal Ormanı’na gelerek doğayla iç içe olabilirsiniz. Aynı zamanda burada çeşitli bitkileri de keşfedebilirsiniz. Burası yaz aylarında da ferah bir hava sunduğu için tercih edilen bir yer haline gelmiştir.

75. Yıl Ulusal Ormanı - Kocaeli'nde Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 30 Yer
75. Yıl Ulusal Ormanı – Kocaeli’nde Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 30 Yer

12. Gayret Gemi Müzesi

Gayret Gemi Müzesi, Seka Park’ın yanında bulunan kültürel bir yerdir. 1997 yılında faaliyet göstermeye başlayan müze günümüzde tüm ziyaretçiler için açıktır. Askeri bir gemi olması müzeyi ilginç kılan en önemli özelliktir.

Türkiye’nin ilk müze gemisi olma özelliğiyle de ön plana çıkar. Sanat galerisi olan müze günümüzde pek çok turistin uğrak noktası haline gelmiştir. Dolayısıyla Kocaeli’ndeki bu ilginç müzeyi gezmeli ve çeşitli eserleri keşfetmelisiniz. Gayret Gemi Müzesi, mutlaka Kocaeli gezilecek yerler listenizde bulunmalı.

Gayret Gemi Müzesi - Kocaeli'nde Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 30 Yer
Gayret Gemi Müzesi – Kocaeli’nde Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 30 Yer

13. Aşıklar Tepesi Karamürsel

Aşıklar Tepesi Karamürsel, Kocaeli’nin eşsiz manzarasını sunan efsanevi bir yerdir. Şafak ve gün batımı vakitlerinde büyüleyici bir görünüm sunar. Özellikle de karlı günlerde şehri bu tepeden izlemek çoğu kişiyi mutlu eder.

Dolayısıyla Kocaeli halkı tarafından huzurlu ve güzel vakit geçirmek için tercih edilen bir yerdir. Manzaraya karşı kurulan birçok yeme içme tesisi de kurulmuştur. Dolayısıyla birçok imkanın sunulduğu Aşıklar Tepesi Karamürsel’e gelmenizi tavsiye ediyoruz.

Aşıklar Tepesi Karamürsel - Kocaeli'nde Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 30 Yer
Aşıklar Tepesi Karamürsel – Kocaeli’nde Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 30 Yer

14. Kocaeli Etnografya ve Arkeoloji Müzesi

Kocaeli Etnografya ve Arkeoloji Müzesi, şehir merkezi ve İzmit sınırlarında bulunan bir yerdir. Eski dönemden kalan çeşitli arkeolojik eserleri burada görmek mümkündür. Özellikle de Roma, Bizans ve Osmanlı devrinden kalma pek çok eser vardır.

Aynı zamanda müzede etnografik eserler de vardır. Kocaeli’nin gelenek ve kültürünü daha yakından tanıma fırsatı veren pek çok eseri ayrılan odalarda görebilirsiniz. Dolayısıyla Kocaeli’ne geldiğinizde buraya gelmenizi öneriyoruz.

Kocaeli Etnografya ve Arkeoloji Müzesi - Kocaeli'nde Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 30 Yer
Kocaeli Etnografya ve Arkeoloji Müzesi – Kocaeli’nde Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 30 Yer

15. Selim Sırrı Paşa Konağı

Selim Sırrı Paşa Konağı, Kocaeli’nde en önemli simgesel yerlerden biridir. 1892 yılında Selim Sırrı Paşa tarafından yaptırılan konak büyük bir değer sahiptir. Adı verilen Selim Sırrı Paşa, döneminde Osmanlı’nın İlk Genel Yol İşleri Gezici Müfettişi olarak bilinir. Kocaeli gezilecek yerler listenizde Selim Sırrı Paşa Konağı’na yer vererek tarihi dokuyu yerinde keşfedebilirsiniz.

Körfez manzarasıyla karşılayan konak mimari açıdan da oldukça dikkat çekicidir. 4 katlı olan konak özenilerek inşa edilmiştir. Aynı zamanda içerisinde Selim Sırrı Paşa’ya ait olan bazı eşyalar da sergilenmektedir.

Selim Sırrı Paşa Konağı - Kocaeli'nde Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 30 Yer
Selim Sırrı Paşa Konağı – Kocaeli’nde Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 30 Yer

16. Hikmetiye Camii

Hikmetiye Camii, Kartepe ilçesinde bulunan ve 1899 yaptırılmış olan bir camidir. İkinci Abdülhamit tarafından yapılan cami günümüzde tüm ziyaretçileri kabul etmektedir. İnanç ve kültür turizmine katkısı olan cami Kocaeli’nin değerli simgesel yapılarından biridir.

Hikmetiye Camii - Kocaeli'nde Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 30 Yer
Hikmetiye Camii – Kocaeli’nde Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 30 Yer

17. Orhan Camii

Orhan Camii, İzmit’in fethinden sonra inşa edilen önemli bir yapı olarak karşımıza çıkıyor. Önemli olmasının en önemli nedenlerinden biri de uzun süredir var olup günümüze kadar gelebilmesidir. Orhan Gazi Şehzadesi Süleyman Şah tarafından inşa ettirilen Orhan Camii Kocaeli’nin önemli değerlerindendir.

Yaklaşık 691 yıldan beri korumayı başaran Orhan Camii Kocaeli’ye gelindiğinde mutlaka görülmelidir. İzmit Körfezi’ne bakan bir yönü de oldukça dikkat çekicidir. Günümüzde ibadet ve kültürel amaçlı kullanılan cami, her ziyaretçiye kapılarını açıyor. Kocaeli gezilecek yerler arasında ilk sıralarda bulunan Orhan Camii, kusursuz dokusuyla sizi büyüleyecektir.

Orhan Camii - Kocaeli'nde Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 30 Yer
Orhan Camii – Kocaeli’nde Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 30 Yer

18. Kasr-ı Hümayun Saray Müzesi

Kasr-ı Hümayun Saray Müzesi, Kocaeli gezilecek yerler söz konusu olduğunda akla gelmesi gereken yerlerden biridir. Türkiye tarihi açısından da önemli bir yere sahip olan müze birçok devlet adamına hizmet vermiştir. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk de bu devlet adamlarından en önemlisidir.

Dördüncü Murat tarafından yaptırılan müze günümüzde pek çok kişinin ziyaret ettiği bir yerdir. Dış ve iç mimarisi oldukça ilgi çekici olup dikkatleri üzerine toplamaktadır. Müzede Atatürk’e ait eşyalar, Osmanlı dönemine ait eşyalar ve dev aynalar sergilenmektedir.

Kasr-ı Hümayun Saray Müzesi - Kocaeli'nde Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 30 Yer
Kasr-ı Hümayun Saray Müzesi – Kocaeli’nde Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 30 Yer

19. Darıca Hayvanat Bahçesi

Darıca Hayvanat Bahçesi, Kocaeli’nde doğal tabiat olarak ziyaretçilerine farklı bir atmosfer sunan bir yerdir. 1993 yılından beri faaliyet gösteren bu hayvanat bahçesinden birbirinden farklı hayvan türleri bulunmaktadır. Hayvanların yanı sıra çeşitli bitki türleri de yer almaktadır. Dünyanın dört bir yanından sevimli canlıları burada görmek mümkündür.

Turizm amacıyla misafirlere de hizmet veren Darıca Hayvanat Bahçesi günümüzde pek çok kişi tarafından ziyaret ediliyor. Canlılar için yaşam alanı olan bu hayvanat bahçesi en çok da çocukların ilgisini çekiyor. Sizde çocuklarınızı eğlendirmek için bu bölgeye gelerek keyifli bir gün geçirebilirsiniz.

Darıca Hayvanat Bahçesi - Kocaeli'nde Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 30 Yer
Darıca Hayvanat Bahçesi – Kocaeli’nde Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 30 Yer

20. Kartepe Kayak Merkezi

Kartepe Kayak Merkezi, Kocaeli’nde olduğu gibi yakın şehirlerdeki kişilerin de tercih ettiği bir yerdir. Kış aylarında kalabalık bir yere dönüşen bu kayak merkezi muhteşem bir görünüme sahiptir. Her yaştan gelen insanlar burada doyasıya eğlenceli ve keyifli vakit geçiriyor.

Kartepe Kayak Merkezi, birçok kayak pistiyle hizmet veren bir tesistir. Kocaeli’nde bulunan bu tesis kış turizmine büyük katkıda bulunuyor. Sezonun ilk karı döküldüğünde burada insanlar heyecanlı ve mutlu vakit geçirme deneyimine sahip oluyorlar.

Kartepe Kayak Merkezi - Kocaeli'nde Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 30 Yer
Kartepe Kayak Merkezi – Kocaeli’nde Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 30 Yer

21. Sapanca Gölü

Sapanca Gölü, Kocaeli ve Sakarya il sınırları içerisinde bulunan bir göl olup Kocaeli şehir merkezine 27 km uzaklıktadır. Türkiye’nin en önemli turistik göllerinden biri olan Sapanca’ya her yıl pek çok turist gelmektedir. Burası günübirlik olarak da çok tercih edilir.

Eğer İstanbul gibi yakın şehirlerde yaşıyorsanız Sapanca Gölü’ne gelebilirsiniz. Sapanca Gölü konaklama, yeme içme ve eğlence olanaklarını sunan tesislere sahiptir. Siz de bu olanaklardan faydalanmak için bu muhteşem manzaralı doğayla iç içe olan göle gelebilirsiniz.

Sapanca Gölü - Kocaeli'nde Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 30 Yer
Sapanca Gölü – Kocaeli’nde Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 30 Yer

22. Yuvacık Barajı

Yuvacık Barajı, Kocaeli şehir merkezine 15 km uzaklıkta bulunur ve 1987-1999 yıllarında kurulmuştur. Kirazdere Barajı olarak da adlandırılan barajdan inşa edildiği tarihlerden bu yana içme suyu elde edilmektedir. Aynı zamanda insanların vakit geçirdiği bir yer haline gelmiştir.

Burada yapılacak birçok aktivite olduğu için özellikle de bölge halkının tercih ettiği bir yerdir. Büfe, serpme kahvaltı tesisi, alabalık tesisleri ve kamp alanları gibi pek çok tesis vardır. Dolayısıyla siz de bu tesislerde sevdiklerinizle eğlenceli aktiviteler yapabilirsiniz.

Yuvacık Barajı - Kocaeli'nde Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 30 Yer
Yuvacık Barajı – Kocaeli’nde Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 30 Yer

23. Pembe Kayalar

Pembe Kayalar, Kandıra ilçe sınırlarında bulunan ve günümüzde pek çok ziyaretçi ağırlayan doğal bir oluşumdur. Berrak suyu ve temiz havasıyla çoğu kişinin tercih ettiği bir yerdir. Pembe Kayalıklar olarak adlandırılmasının nedeni ise kayanın rengidir.

Suyla çevrili olan kaya görünümü oldukça estetik olup fotoğraf çekilmeyi sevenlerin bir adresidir. Coğrafi açıdan oldukça estetik bir yer olan Pembe Kayalar kişilerin özel günlerinde fotoğraf çekimi için tercih edilir. Turizm açısından da değerli bir yer olan bu muhteşem yer Kocaeli’nde mutlaka gezilmelidir.

Pembe Kayalar - Kocaeli'nde Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 30 Yer
Pembe Kayalar – Kocaeli’nde Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 30 Yer

24. Ballıkayalar Kanyonu ve Tabiat Parkı

Ballıkayalar Kanyonu ve Tabiat Parkı, Gebze ilçe sınırlarında yer alıp İstanbul’a 45 dk uzaklıktadır. Şelale ve çayların yer aldığı tabiat parkı 1995 yılında koruma altına alınmıştır. Manzara ve doğal güzelliklere sahip olan Ballıkayalar  tabiat parkı insanların dikkatini çeken bir yerdir.

Kaya tırmanışı ve yürüyüş gibi etkinliklerin yapıldığı bu yer mutlaka görülmelidir. Eşsiz doğayla iç içe olan bu parkta aynı zamanda vadi ve şelaleler de bulunuyor. Kocaeli’nde siz de rahat ve huzurlu bir gün geçirmek için Ballı Kayalar Tabiat Parkı bölgesine  gidebilirsiniz.

Ballıkayalar Kanyonu ve Tabiat Parkı - Kocaeli'nde Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 30 Yer
Ballıkayalar Kanyonu ve Tabiat Parkı – Kocaeli’nde Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 30 Yer

25. İnönü Yaylası

İnönü Yaylası, şüphesiz Marmara bölgesinde insanların tercih ettiği huzur dolu ortam sunan bir yerdir. Doğayla iç içe ve şehirden uzak olması İnönü Yaylası’nı eşsiz kılan özelliklerdendir. Başiskele ilçesine bağlı olan yayla aynı zamanda Kartepe manzarasına sahiptir.

1059 metre yükseklikte bulunması yazın serin bir havayı sağlıyor. Kışın oldukça soğuk olan bu bölgeye yazın gelebilirsiniz. Yeşilliklerle kaplı düzlüklerde kamp ya da piknik yapabilirsiniz.

İnönü Yaylası - Kocaeli'nde Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 30 Yer
İnönü Yaylası – Kocaeli’nde Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 30 Yer

26. Serindere Kanyonu

Serindere Kanyonu, şehir merkezine 25 km uzaklıkta bulunan bir bölgede yer alır. Yılın her döneminde pek çok ziyaretçiyi ağırlayan kanyon yapısı ve görüntüsüyle oldukça güzeldir. Doğa severler başta olmak üzere pek çok kişi günübirlik olarak bu bölgeye gelmektedir.

Burada aynı zamanda yürüyüş, kamp ve piknik gibi doğa aktiviteleri tercih edilir. Ancak kanyona ulaşmak biraz zor olsa da sonunda ulaşmak ve vakit geçirmeye kesinlikle değer. Eğer Kocaeli’ne gelmeyi düşünürseniz Serindere Kanyonu’na mutlaka gelmelisiniz.

Serindere Kanyonu - Kocaeli'nde Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 30 Yer
Serindere Kanyonu – Kocaeli’nde Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 30 Yer

27. Eskihisar Kalesi

Eskihisar Kalesi, Gebze ilçesine bağlı olan Eskihisar beldesinde bulunur. Bizans döneminden kalma olduğu düşünülen kale tarihi açıdan önemli bir yere sahiptir. Güvenlik amacıyla kurulan kale günümüzde ziyaretçiler tarafından gezilen bir yerdir.

Antik dönemde yer aldığı yerin ismi Palekanon’dur. İki bölümden oluşan Eskihisar Kalesi muhteşem bir manzaranın karşısında yer alır. Tüm bu yönleriyle bu tarihi kale Kocaeli’nde görülmeye değer yapılardan biridir.

Eskihisar Kalesi - Kocaeli'nde Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 30 Yer
Eskihisar Kalesi – Kocaeli’nde Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 30 Yer

28. Acarlar Longozu

Acarlar Longozu, Kocaeli ve Sakarya il sınırlarında olan doğal güzellik abidelerinden biridir. Türkiye ve Dünya coğrafyasında önemli bir yere sahip olan bu yer ziyaretçilerin tercih ettiği bir yerdir. Zira burası Türkiye’nin tek parça halindeki en büyük longozudur.

Dünyanın ise en büyük ikinci longozu olarak kayıtlara geçmiştir. Su içinde kalan orman ve bitki türleri bir ekosistem türü olan longoz olarak adlandırılır. İlginç bir oluşuma hitap eden Acar Longozu’na mutlaka gidilmelidir.

Acarlar Longozu - Kocaeli'nde Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 30 Yer
Acarlar Longozu – Kocaeli’nde Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 30 Yer

29. Kuzuyaylası Tabiat Parkı

Kuzu Yaylası Tabiat Parkı, Kartepe ilçesine bağlı olan doğa alanıdır. Burası aynı zamanda Kartepe Kayak Merkezi yolu üzerinde kurulmuştur. Her yıl birbirinden güzel manzaralar sunan bu par bölgesinde kamp aktiviteleri yapılır.

İstanbul’a iki saat uzaklıkta olması günübirlik tatilcilerin de buraya gelmesini sağlıyor. Kışın kar manzarası yazın da rengarenk çiçek ve bitkilerden oluşan bu yere mutlaka gidilmelidir.

Kuzuyaylası Tabiat Parkı - Kocaeli'nde Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 30 Yer
Kuzuyaylası Tabiat Parkı – Kocaeli’nde Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 30 Yer

30. Osman Hamdi Bey Ev ve Müzesi

Osman Hamdi Bey Ev ve Müzesi, Gebze ilçesine bağlı olan tarihi ve kültürel turizme katkı sağlayan bir yerdir. 1884 yılında yaptırılan müze günümüzde tüm ziyaretçilerini ağırlayan kültürel bir merkezdir. Adını aldığı Osman Hamdi Bey bu müzeyi yaptıran kişidir.

Müzede onun eşyalarını, tablolarını ve fotoğraflarını görmek mümkündür. Türkiye’nin en önemli lideri olan Mustafa Kemal Atatürk eski dönemlerde bu müzede ağırlanan devlet adamlarındandır. Dolayısıyla sahip olduğu değerle Kocaeli’nde mutlaka gezilmesi gereken yerlerden biridir.

Osman Hamdi Bey Ev ve Müzesi - Kocaeli'nde Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 30 Yer
Osman Hamdi Bey Ev ve Müzesi – Kocaeli’nde Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 30 Yer

Kocaeli’nde Gezilecek Yerler

Kocaeli gezilecek yerler çok sayıda olup her türlü güzelliği bünyesinde barındırır. Geçmişten beri önemli tarihi olaylara tanık olmuş şehrin Türkiye’de değeri büyüktür. Sanayi şehri olan Kocaeli aynı zamanda bir turizm şehridir.

Tarihi ve kültürel alanları, doğal güzellikleri ve kayak merkezleriyle çoğu kişinin tercih ettiği bir yerdir. Dolayısıyla Kocaeli’ne yolunuz düştüğünde sizin için listelediğimiz yerleri gezmenizi tavsiye ediyoruz. Ayrıca buraya geldiğinizde yöresel lezzetlerden olan höşmerim, cızlama, umaç çorbası ve pişmaniyesini mutlaka denemelisiniz.

Kocaeli’ne dair daha detaylı bilgi edinmek için Kocaeli Restoran ve Kocaeli’nde Ne Yenir yazılarımızı inceleyebilirsiniz.

Mesaj bırak

Votre adresse e-mail ne sera pas publiée. Les champs obligatoires sont indiqués avec *