Kırşehir’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

Gezmek deyince akla öncelikle Ege ve Akdeniz illeri gelmektedir. Fakat bu güzide yerlerin yanında bir de eşsiz güzellikleri bünyesinde saklı tutan muhteşem şehirler vardır. Kırşehir, bu şehirlere en güzel örneklerden yalnızca biridir. Kırşehir gezilecek yerler deyince bu güzellikler hep akla gelir.

Tarihi ve kültürel mirası ile doğal güzellikleri Kırşehir’i özel yapan en büyük etmenlerden birkaçıdır. Anadolu’nun kalbinin attığı bu kentte, Anadolu kültürünü hissetmemek işten bile değildir. Tüm bu özelikleri ile Kırşehir, yerli- yabancı tüm ziyaretçilerin en önemli uğrak noktalarındandır.

Kırşehir’in gezilecek, ziyaret edilecek yerleri elbette saymakla bitmez. Bunların başlıcaları tabiat parkları, anıtları, kültür merkezleri, cami ve türbeleri, kaplıca ve gölleri denilebilir. Bunları sizlere daha detaylı sunmak için Kırşehir gezilecek en iyi 20 yer listesini hazırladık!

Not: Bu yazımızı okuduktan sonra Kırşehir en iyi otellerini keşfetmek için « Kırşehir Otelleri » yazımıza bakmayı unutmayın.

Kırşehir’de Gezilecek En İyi 20 Yer

1. Kırşehir Kentpark

Kentpark, diğer bir adıyla İkizarası Kentpark, Kırşehir gezilecek yerler listesinde en başta yer alması gereken yerlerden biridir. Harika bir tasarıma sahip olan bu park, yalnızca bir park değildir. Gençlik merkezi, çocuk oyun alanları, kanolarla gezinti olanağı, yürüyüş yolları ve daha nicelerine sahip olan bu park dinlenmek ve güzel vakit geçirmek için son derece tercih edilesi bir yerdir.

Parkın içerisinde yer alan kafeler ve spor alanları da parkın cazibesini artırır. Her yaş grubuna hitap eden bir yer olması da çokça rağbet görmesinin sebepleri arasındadır. Haftanın hemen hemen her günü ve saatinde sahip olduğu yoğun ziyaretçi akını tüm bunların doğruluğunu kanıtlar niteliktedir. Kırşehir gezilecek yerler listenizde eşsiz bir doğa eşliğinde unutulmaz anlar geçirmek istiyorsanız Kentpark’ı ziyaret edebilirsiniz.

Kırşehir Kentpark - Kırşehir'de Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Kırşehir Kentpark – Kırşehir’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

2. Cacabey Medresesi

Cacabey Medresesi, Kırşehir’in merkezinde yer almaktadır. Adını Kırşehir’e çokça hizmetler de bulunmuş olan Cacabey’den alan ve Cacabey tarafından yaptırılan bu medrese, şehrin tarihi içinde önemli bir yer tutar.

Zamanında kısmen camiye dönüştürülen bu medrese, günümüzde de cami alanı olarak hizmet vermekte ve Cacabey Camii olarak biliniyor. Tarihi ve kültürel değeri açısından büyük öneme sahip olan Cacabey Medresesi, bugün dahi pek çok ziyaretçiye kapılarını açıyor.

Cacabey Medresesi - Kırşehir'de Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Cacabey Medresesi – Kırşehir’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

3. Japon Parkı

Japon Parkı, Kırşehir gezilecek yerler listesinin başlarında yer alması gereken yerlerdendir. Prens Takahito Mikasa tarafından Kaleköyük kazılarını başlatması anısına yaptırılmış bir parktır. Kırşehir’in Kaman ilçesine bağlı olan bu park, çeşitli bitki ve ağaç türlerini bünyesinde barındırmakla birlikte yapay gölet ve suni çağlayana sahip olması ile birlikte şehrin gezilesi yerleri arasında sayılabilir. Şehir dışından birçok ziyaretçiye ev sahipliği yapan Japon Parkı, her mevsiminde ayrı bir güzellikle ziyaretçilerini mest ediyor.

Japon Parkı - Kırşehir'de Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Japon Parkı – Kırşehir’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

4. Mucur Yeraltı Şehri

Mucur Yeraltı Şehri, Kırşehir’e  20 km uzaklıkta yer alan Mucur ilçesinde bulunmaktadır. İlk Hristiyan dönemine ait olduğu kabul edilen bu kent, Hristiyanlar tarafından putperest kayzerlerden korunmak için kayalar oyularak yapıldığı biliniyor.

Tarihin tozlu sayfalarından bugünün raflarında yer almayı başaran bu yeraltı şehri, günümüzde de ziyarete açıktır. Girişi ücretsiz olmakla birlikte her gün ziyarete açıktır. Salt tarih meraklıları için değil aynı zamanda keşif severler tarafından da görülmeye değerdir.

Mucur Yeraltı Şehri - Kırşehir'de Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Mucur Yeraltı Şehri – Kırşehir’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

5. Basın Anıtı

Basın Anıtı, Kırşehir’de gezilecek yerler arasında bir diğeridir. 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla Uğur Mumcu anısına inşa edilmiş ve de açılmış bir yapıdır Basın Anıtı. Kırşehir’in önemli sembollerinden yalnızca biri olan bu anıt, Kırşehir’e yolu düşenler tarafından ve bu tarz belli anılara sahip yapıları keşfetmeyi sevenler tarafından görülmeye değerdir.

Basın Anıtı - Kırşehir'de Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Basın Anıtı – Kırşehir’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

6. Hamidiye Cami

Hamidiye Cami, birçok camiden farklı bir mimari özelliğe sahiptir. 1910’lu yıllarda bir mescit olarak yapılan bu yapı, zamanla ihtiyacı karşılayamadığı için yıkılmış ve tekrar inşa edilerek bugünkü halini almıştır. Diğer camilerden farkı iç dizaynındadır.

Bakara Suresi’nin 22.ayetindeki cennet tasvirlerine göre tasarlanan bu cami duvarlarında asma ve kavak ağaçları, tavanında gökyüzü, zeminde ise çimleri andıran yeşil halılar yer alır. Tüm bu farklılıkları ile görülmesi gereken yerlerden biridir. Dolayısıyla Kırşehir gezilecek yerler listenizde Hamidiye Cami’ne mutlaka yer vermelisiniz.

Hamidiye Cami - Kırşehir'de Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Hamidiye Cami – Kırşehir’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

7. Kırşehir Çilehanesi

Kırşehir Çilehanesi, giriş ve çıkışı bulunan bir mağaradır. Kırşehir sınırlarındaki bu yapı, Hacı Bektaş Veli’nin inzivaya çekildiği bir yerdir. Delikli Taş olarak da bilinen bu çilehaneye dair olan rivayete göre günah sahibi bir insan zayıf olsa dahi buranın girişinden geçemezmiş.

Delik onu sıkar ve ancak kişi, bir adak adayınca serbest bırakırmış. Girişinde bulunan Minder kaya ve Kulunç kaya ile ilgili de çeşitli rivayetler bulunmaktadır. Her yıl binlerce ziyaretçiyi ağırlayan bu yer, Kırşehir gezilecek yerler listesinde bulunmaktadır.

Kırşehir Çilehanesi - Kırşehir'de Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Kırşehir Çilehanesi – Kırşehir’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

8. Ahi Evran Cami ve Türbesi

Ahi Evran Cami ve Türbesi, Anadolu Selçuklu Devleti Dönemi’nde yaşamış olan Ahi Evran adına yapılmıştır. Anadolu ve Rumeli’nin Türkleşmesinde büyük rol oynayan ahilik teşkilatının kurucusu olan Ahi Evran’ın türbesi bu caminin içinde bulunuyor.

Caminin içinden merdivenle çıkılan bu türbe, tarihi bir değer ve kimlik taşır. Kırşehir gezilecek yerler listenizde mutlaka Ahi Evran Camii ve Türbesi’ne yer vermelisiniz. Tarihle ilgilenenler ve kültür meraklıları için ziyaret için önerilebilecek yerlerden biri olacaktır.

Ahi Evran Cami ve Türbesi - Kırşehir'de Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Ahi Evran Cami ve Türbesi – Kırşehir’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

9. Kırşehir Kalesi

Kırşehir Kalesi, Selçuklu Dönemi’ne ait olan topraktan yığma şeklinde yapılmış bir kaledir. Kırşehir merkezde yer alan bu kalenin içerisinde Alaaddin Cami veya Kale Cami olarak bilinen bir de cami vardır. Şehri kuşbakışı görmek ve manzaranın tadını çıkarabilmek için kaleye çıkmak güzel bir deneyim olacaktır.

Tarihi mirasa katkısı ile büyük öneme sahip olan kale, hakkında da çeşitli hikayeler barındırmaktadır. Tüm bu özellikleri ile Kırşehir Kalesi, Kırşehir gezilecek yerler arasında mutlaka bulunmalı. Özellikle tarihle ilgileniyor ve tarihi mekanları yerinde keşfetmek istiyorsanız Kırşehir Kalesi, tüm eşsizliğiyle sizi büyüleyecek!

Kırşehir Kalesi - Kırşehir'de Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Kırşehir Kalesi – Kırşehir’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

10. Aşıkpaşa Karlı Çeşmesi

Aşıkpaşa Karlı Çeşmesi, Kırşehir merkezinde yer alan bir çeşmedir. Hemen karşısında Karlıoğlu Cami’nin yer aldığı bu çeşme, hala Kırşehir halkının yararlandığı bir çeşmedir. Tatlı ve kireçsiz su olması nedeniyle gerek ziyaretçiler gerek de yerli halka hizmet etmektedir ve 24 saat kullanıma açıktır. Günün her saati Aşıkpaşa Karlı Çeşmesi’ni ziyaret edebilirsiniz.

Aşıkpaşa Karlı Çeşmesi - Kırşehir'de Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Aşıkpaşa Karlı Çeşmesi – Kırşehir’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

11. Kalehöyük Arkeoloji Müzesi

Kalehöyük Arkeoloji Müzesi, yukarıda bahsi geçmiş olan Japon Parkı’nın anı olarak yapılmasına bir bakıma vesile olmuş olan bir müzedir. Japon Hükümeti’nin “Kültür Mirası Koruma Projesi ” adına yaptığı bir müzedir.

2011 yılında “En İyi Yeşil Müze” ödülünü almış olan müze, kültürel anlamda çok önemli bir yere sahip olmasıyla Kırşehir gezilecek yerler arasında sayılır. Her gün açık olan müzenin giriş ücreti ise 20 TL’dir. Ayrıca Müzekart’la da müzeye giriş yapabilirsiniz.

Kalehöyük Arkeoloji Müzesi - Kırşehir'de Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Kalehöyük Arkeoloji Müzesi – Kırşehir’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

12. Kırşehir Neşet Ertaş Kültür Merkezi

Kırşehir Neşet Ertaş Kültür Merkezi, kültürel ve sanatsal aktivitelerin gerçekleştirildiği bir yerdir. Çok amaçlı salonları, fuar odaları, halı müzesi ve kurs birimleri ile çok yönlü bir yapıya sahiptir. 2017 yılında açılışı yapılan kültür merkezi, yerli halkı tarafından çok daha aktif kullanılmakla birlikte dışarıdan gelen ziyaretçilerine de kapıları açıktır.

Kırşehir Neşet Ertaş Kültür Merkezi - Kırşehir'de Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Kırşehir Neşet Ertaş Kültür Merkezi – Kırşehir’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

13. Türk Büyükleri ve Ozan Anıtı

Türk Büyükler ve Ozan Anıtı, Kırşehir’in bir diğer önemli anıtıdır. Diğer birçok yapı gibi şehrin merkezinde yer almasından dolayı ziyareti daha kolay olan bu yer, ziyaret etmek isteyenlere göre uygun bir yerdir. Kırşehir gezilecek yerler diye düşünenler için görülmeye değer, eşsiz yapılardan biridir.

Türk Büyükleri ve Ozan Anıtı - Kırşehir'de Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Türk Büyükleri ve Ozan Anıtı – Kırşehir’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

14. Aşıkpaşa Tabiat Parkı

Aşıkpaşa Tabiat Parkı, Kırşehir’de kesinlikle uğramanız gereken bir başka doğal güzelliktir. Çocuk oyun alanları, piknik alanları, spor tesisleri gibi sayısız imkanı barındıran park; günlük koşuşturmacadan biraz sıyrılarak sevdiklerinizle oldukça önemli nefes alabileceğiniz bir yerdir. Bunun yanı sıra Kırşehir’i ziyarete gelen biri olarak da geziye ara verip şehrin güzelliğini dinlenerek duyumsayacağınız bir yerdir.

Aşıkpaşa Tabiat Parkı - Kırşehir'de Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Aşıkpaşa Tabiat Parkı – Kırşehir’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

15. Üç Ayak Kilisesi

Üç Ayak Kilisesi, Doğu Roma Dönemi’nde yapıldığı bilinen bir kilisedir. Günümüzde kolonlarından başka bir şey bulundurmayan Roma döneminde kalan bu kilise, kolonlarının 3 ayağı andırması sebebiyle halk tarafından böyle isimlendirilmiştir. Yapılışına dair çeşitli iddialar bulunsa da en olası olanı bazı Bizans imparatorların zaferleri anısına yapıldığı yönünde olanıdır. Sadece tarihi anlamda değil aynı zamanda dönemin mimarisini yansıtması açısından da büyük bir öneme sahiptir.

Üç Ayak Kilisesi - Kırşehir'de Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Üç Ayak Kilisesi – Kırşehir’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

16. Seyfe Gölü

Seyfe Gölü, Kırşehir şehir merkezine 35, Mucur’a ise 16 km uzaklıkta yer alan bir tektonik göldür. Yaklaşık 250 kuş türünün barındıran bu sığ göl, bu sebepten Kuş Cenneti olarak da bilinir. Yağışalarla su seviyesinin yükselmesi ile daha fazla kuş ağırladığı bilinmektedir bu gölün.

Günümüzde ise gölün kurumaya yüz tuttuğu bilinmektedir. Hem bu kuşların yarattığı görsel şölene şahit olmak adına hem de gölün kendine has cazibesinin keyfini çıkarmak için ziyaret edilip görülmesi gereken yerlerden biridir.

Seyfe Gölü - Kırşehir'de Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Seyfe Gölü – Kırşehir’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

17. Kırşehir Kaplıcaları

Kırşehir Kaplıcaları, coğrafi yapısı nedeniyle çokça kaplıcanın bulunduğu bu yurdun kaplıcalarının yalnızca birisidir. Birçok hastalığa iyi geldiği bilinen kaplıcalar, bu yönü ile çokça rağbet görmektedir. Kırşehir Kaplıcaları, yabancı turistler ve de yerli turistler tarafından ziyaret edilmektedir. Bu turistik öneme sahip yere en azından bir kez uğramak gerekir.

Kırşehir Kaplıcaları - Kırşehir'de Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Kırşehir Kaplıcaları – Kırşehir’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

18. Terme Termal Turizm Merkezi

Terme Termal Turizm Merkezi, termal merkezleri ile meşhur olan şehrin önemli turistik yerlerinden biridir. Kaplıcalarda gibi şifa bulmak için birçok kimse tarafından tercih edilmektedir. Şehrin değerini artıran bu yer görülmeye de değerdir.

Terme Termal Turizm Merkezi - Kırşehir'de Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Terme Termal Turizm Merkezi – Kırşehir’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

19. Mucur Obruk Gölü

Mucur Obruk Gölü, Kırşehir’in Mucur ilçesinde bulunmaktadır. Kıyıları her zaman yeşil kalan bu göl, birçok canlıya da ev sahipliği yapmaktadır. Kırşehir’ e 33, Mucur’a 13 km uzaklıktadır. Ayrıca aldığı yağış gölün sürekliliğini sağlaması açısından yetersiz kaldığı için aynı zamanda taban suyu ve tabandan karstik kaynaklar ile beslendiği düşünülmektedir.

Bir doğa harikası olan bu göl bu sebepten Kırşehir gezilecek yerler arasında gösterilebilir. Kırşehir gezilecek yerler listenize Mucur Obruk Gölü’nü dahil ederek doğanın muhteşem mucizelerinden birini yerinde gözlemleyebilirsiniz.

Mucur Obruk Gölü - Kırşehir'de Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Mucur Obruk Gölü – Kırşehir’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

20. Kapucu Cami

Kapucu Cami veya Kapıcı Cami, Osmanlı Dönemi’ne ait olduğu bilinmekle beraber yapım tarihi hakkında bir kesinlik yoktur. Asıl ibadet mekanı kare planlıdır ve kesme taştan yapılmıştır. Kapucu Cami, kendine karakteristik bir özellik olarak üç kubbeye sahiptir.

Giriş kapısında bir kitabe bulunan cami, Cacabey Medresesi’ne sadece 100 metre uzaklıkta yer alıyor. Ziyaret edilip görülmesi gereken tarihi bir yapıdır.

Kapucu Cami - Kırşehir'de Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Kapucu Cami – Kırşehir’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

Kırşehir’de Gezilecek Yerler

Kırşehir’de gezilecek yerler saymakla bitmez. Şehrin çok eskilere dayanan tarihi sebebiyle sahip olduğu tarihi yapılar, doğal güzellikler, birçok turistik mekan ve kültür merkezleri ile ziyaretçileri mest edebilecek bir yerdir. Yerli ve yabancı turistlerin severek gezdiği bir şehirdir.

Kırşehir’de gezilecek en iyi 20 yer deyince tüm bu sebeplerden ötürü elbette seçim yapmakta zorlanırız. Gezilecek tüm bu yerlerin unutulmaz anılar değerinde olacağı düşünülünce de bu yerleri gezmeden önce heyecanlanmak, gezdikten sonra da mutlu ayrılmak garip ve de aşırı kaçmayacaktır.

Kırşehir’e dair daha detaylı bilgi edinmek için Kırşehir Restoran ve Kırşehir’de Ne Yenir yazılarımızı inceleyebilirsiniz.

Mesaj bırak

Votre adresse e-mail ne sera pas publiée. Les champs obligatoires sont indiqués avec *