Kırıkkale’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

Kırıkkale, geçmiş tarihi ve coğrafi konum itibariyle Türkiye’nin ön plana çıkan şehirlerinden biridir. Kızılırmak’ın geçtiği bir bölgede yer alan Kırıkkale, aynı zamanda bereketli topraklara sahiptir. Aynı zamanda Kırıkkale, İç Anadolu Bölgesi’nin doğal ve tarihi güzelliklerini de bir arada barındırıyor.

Bereketli topraklara sahip olması, Kızılırmak’a yakın olması, tarihi ve doğal güzellikleri sergilemesi şehrin en temel özellikleridir. Cumhuriyet’in ilk yıllarında kurulan şehir, günümüze kadar geliştirilerek turizme kazandırılmıştır. Çevresinde yer alan şehirlerle de coğrafi konum değerini artırıyor.

Birbirinden güzel tarihi, doğal ve kültürel yerlere sahip olan Kırıkkale’de gezilecek ve görülecek çok fazla yer var. Teras, park, müze, köprü, mağara ve çarşı gibi yerleriyle şehirde yapılacak aktiviteler de çoğalıyor. Şehri gezerken birbirinden farklı güzellikleri keşfetmeniz için Kırıkkale gezilecek en iyi 20 yer listesini hazırladık.

Not: Bu yazımızı okuduktan sonra Kırıkkale en iyi otellerini keşfetmek için « Kırıkkale Otelleri » yazımıza bakmayı unutmayın.

Kırıkkale’de Gezilecek En İyi 20 Yer

1. Köprüköy Seyir Terası

Köprüköy Seyir Terası, Kırıkkale’nin Keskin ilçesinde bulunan Kızılırmak’ın büyüleyici manzarasını sunan bir alandır. Kızılırmak manzarası sunan teras şehrin doğal güzeliklerini kuşbakışı bir manzarayla seyredebilme imkanı vadediyor. Burada genelde tekne turu, yürüyüş alanı ve yöresel ürünlerin satıldığı tezgahlar bulunuyor.

Kırıkkale’nin en güzel yerlerinden olan Köprüköy Seyir Terası’na gelerek Kızılırmak’ın eşsiz manzarasını izleyebilirsiniz. Turistik bir lokasyon olduğu için yılın her döneminde her yerden ziyaretçilerini ağırlıyor. Dolayısıyla Kırıkkale gezilecek yerler arasında ilk sırada Köprüköy Seyir Terası yer alıyor.

Köprüköy Seyir Terası - Kırıkkale'de Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Köprüköy Seyir Terası – Kırıkkale’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

2. Karaahmetli Tabiat Parkı

Karaahmetli Tabiat Parkı, Kırıkkale’nin doğal güzellik simgelerinden yalnızca bir tanesidir. Bölgede yaşayan çeşitli hayvan ve bitki türleri oldukça ilgi çekiyor. Kapulukaya Baraj Gölü’nün yanında yer alan tabiat parkı insanlara farklı yerleri görme fırsatını da veriyor.

Doğa severlerin bir arada bulunduğu Karaahmetli Tabiat Parkı’nda kamp ve çadır kurulabiliyor. Baraj gölü manzarasının karşısında olan bu tabiat parkında piknik ve yürüyüşler gerçekleştirmeniz de mümkün. Kırıkkale’nin en güzel yerlerinden biri olan Karaahmetli Tabiat Parkı gezginlerin uğrak noktalarından.

Karaahmetli Tabiat Parkı - Kırıkkale'de Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Karaahmetli Tabiat Parkı – Kırıkkale’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

3. Kırıkkale Büyük Şehir Parkı

Kırıkkale Büyük Şehir Parkı, şehir merkezinde yer alan halka açık bir parktır. Şehrin merkezinde yer almasıyla parka ulaşım kolaydır. Herkese hitap eden parkta açık hava aktiviteleri gerçekleştiriliyor. Parkta yürüyüş, bisiklet, oyun ve oturma alanları bulunuyor.

Özellikle de aileler tarafından yaygın olarak tercih edilen park, birçok yönüyle dikkat çekiyor. Geniş oturma alanları, etkileyici peyzajı ve sosyal tesisleriyle fark yaratan Kırıkkale Büyük Şehir Parkı, eğlence dolu anlar geçirebilmeniz için muhteşem bir tercih olacaktır.

Kırıkkale Büyük Şehir Parkı - Kırıkkale'de Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Kırıkkale Büyük Şehir Parkı – Kırıkkale’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

4. Kırıkkale Modern Çarşı

Kırıkkale Modern Çarşı, şehirde ihtiyaçlarınıza yönelik eşyalar alabileceğiniz bir yerdir. Çarşı yerinde pek çok şey bulunduğu için ilginizi çeken hediyelik eşyaları da sevdiklerinize alabilirsiniz. Günümüzde turistik amaçla kullanılan bu çarşıda aynı zamanda dinlenme tesisleri de bulunuyor. Çarşıyı gezdikten ve alışveriş yaptıktan sonra dinlenmek için yeme içme mekanlarında yöresel lezzetleri tadabilirsiniz.

Şehrin öne çıkan yerlerinden olan Kırıkkale Modern Çarşı aynı zamanda Büyük Şehir Parkı’na da yakındır. Dolayısıyla buraya gezdikten sonra parkta da vakit geçirmeniz mümkün. Birbirinden güzel olan bu iki yer yakın bölgelerde bulunduğu için ziyaretçilere farklı deneyimleri aynı anda sunuyor. Dolayısıyla Modern Çarşı Kırıkkale gezilecek yerler listenize eklemeniz gereken önemli destinasyonlardan biri.

Kırıkkale Modern Çarşı - Kırıkkale'de Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Kırıkkale Modern Çarşı – Kırıkkale’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

5. Sulakyurt Milli Parkı

Sulakyurt Milli Parkı, Kırıkkale’nin Sulakyurt ilçesinde kurulan bir tesistir. Doğal bir ortam sunan park insanların vakit geçirmesine olanak sağlar. Aynı zamanda Sulakyurt Milli Parkı’na yakın birçok tarihi yapı bulunur. Yakınlarında yer alan Şeyh Sami Külliyesi, cami ve türbeleri de ziyaret edebilirsiniz. Dolayısıyla Sulakyurt Milli Parkı hem doğal hem de tarihi yerleri ziyaretçilerine sunan tesislerden biridir.

Sulakyurt Milli Parkı - Kırıkkale'de Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Sulakyurt Milli Parkı – Kırıkkale’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

6. Karabekir Konağı

Karabekir Konağı, Kırıkkale’nin Delice ilçesinde bulunan tarihi yapılardan biridir. 1938 yılında inşa edilen bu tarihi yapı Osmanlı mimarisine sahiptir. 2019 yılında restorasyon çalışmaları tamamlanarak estetik bir görünüme kavuşturulmuştur. Günümüzde ise ziyaretlere açık olduğu için pek çok kişinin gezdiği bir yer haline gelmiştir. Eğer tarihi yapılara ilginiz varsa yıllardır var olan Karabekir Konağı, Kırıkkale gezilecek yerler listenizde mutlaka bulunmalı.

Karabekir Konağı - Kırıkkale'de Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Karabekir Konağı – Kırıkkale’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

7. Ceritkale Kaya Mezarları

Ceritkale Kaya Mezarları, Kırıkkale’nin Kesme ilçesinde yer alır. Bölgenin en eski yerleşim alanlarından olan Ceritkale Kaya Mezarları Çeritkale Köyü’nde bulunur. Demir çağından kalma olan bu mezarlar köklü bir tarihiyle dikkat çeker.

Turistik bir bölge olduğu için şehre ilk kez gelenlerin uğrak noktalarından biridir. Aynı zamanda yakınlarında bulunan Sulu Mağara da dikkat çeker. Eğer Kırıkkale’nin tarihi ve doğal güzelliklerini keşfetmek isterseniz Ceritkale Kaya Mezarlarına mutlaka gitmelisiniz.

Ceritkale Kaya Mezarları - Kırıkkale'de Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Ceritkale Kaya Mezarları – Kırıkkale’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

8. Deliler Kuyusu

Deliler Kuyusu, Haydar Sultan Köyü’ndeki Haydar Sultan Camii’nin avlusunda bulunur. Hoca Ahmet Yesevi’nin oğlu Haydar Sultan, bu köye esir düşer ve Deliler Kuyusuna hapsedildiği söylenir. Aynı zamanda Deliler Kuyusu suyunun yapısıyla da oldukça dikkat çekicidir.

Kuyudaki su kükürtlü olması nedeniyle buhar çıkarma eğilimindedir. Aynı zamanda su hiç azalmaz, sürekli kaynar. Ruhsal sağlığa da iyi geldiği söylenir ve suya baktıktan sonra kişinin iyileştiği inancı vardır. Dolayısıyla inanç, suyun yapısı ve tarihi açıdan ilginç olmasıyla Deliler Kuyusu Kırıkkale’nin merak edilen yapılarından biridir.

Deliler Kuyusu - Kırıkkale'de Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Deliler Kuyusu – Kırıkkale’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

9. Dinek Dağı

Dinek Dağı, Balışeyh ilçesinin sınırlarında bulunan doğal yerlerden biridir. Görkemli doğasıyla eşsiz manzaralar sunan bu dağa yılın her döneminde ziyaretçi gelir. İlkbahar aylarında yemyeşil doğası ve manzarası dikkat çeker. Kış aylarında karla kaplanarak efsanevi manzaraları sunar.

Turizm bölgesi olan Dinek Dağı Atlı Safari ve Doğa Parkı yılın her döneminde ziyaretçi ağırlar. Burada bulunan bungalov evler ziyaretçiler için kurulan konaklama tesisleridir. Aynı zamanda Kırıkkale’nin lezzetli yiyeceklerinin sunulduğu yeme içme tesisleri de vardır. Burada yapılacak aktivite arasında doğa yürüyüşü, ok atma ve ata binme vardır.

Dolayısıyla Kırıkkale’deki önemli turizm merkezlerinden olan Dinek Dağı’na mutlaka gelmenizi tavsiye ediyoruz. Her mevsimde konaklama, yeme içme olanakları ve çeşitli aktiviteler sunduğundan gezmek için elverişli bir yerdir. Kırıkkale’nin en çok tercih edilen yerlerinden biri olması da buradaki turistik faaliyetleri artırıyor.

Dinek Dağı - Kırıkkale'de Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Dinek Dağı – Kırıkkale’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

10. Silah Sanayi Müzesi

Silah Sanayi Müzesi, Kırıkkale’nin şehir merkezinde 1990 yılında faaliyet göstermeye başlayan önemli müzelerden biridir. Eski yıllardan kalan silahlar korunarak müzede sergilenmektedir. Türkiye’de gerçekleşen önemli dünya savaşlarından kalma silahlar tüm teknik ve tarihi özellikleriyle sergilenir.

299 silah ve tüfek türlerini burada görebilirsiniz. Aynı zamanda silah ve tüfeklerin kimler tarafından ne zaman kullanıldığı da üzerinde yazar. Türkiye’de gerçekleşen savaşlarda kullanılan silahları görmek isterseniz mutlaka Silah Sanayi Müzesi’ne gelmelisiniz. Silah Sanayi Müzesi, mutlaka Kırıkkale gezilecek yerler listenize dahil etmeniz gereken eşsiz bir destinasyondur.

Silah Sanayi Müzesi - Kırıkkale'de Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Silah Sanayi Müzesi – Kırıkkale’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

11. Hasandede Camii

Hasandede Camii, Kırıkkale’nin inanç turizmine katkı sağlayan ibadetlerin yapıldığı bir yerdir. Hasandede Kasabası’nda bulunan caminin yanında türbe de yer alır. Dış mimarisinde kullanılan kesme taş ve caminin içi dikkat çekicidir. Aynı zamanda türbede Hasandede, kızı Ümmühan Ana, Şeyh Halil İbrahim ve Şeyh Mustafa’nın mezarları bulunur. Maneviyatla dolu olan ve mimarisiyle de dikkat çeken Hasandede Camii’ni Kırıkkale gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

Hasandede Camii - Kırıkkale'de Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Hasandede Camii – Kırıkkale’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

12. Sulu Mağara

Sulu Mağara, Kırıkkale’nin Keskin ilçesindeki Ceritkale Köyü’nde bulunmaktadır. 240 metre uzunluğa sahip mağara tahminlere göre ilk kez antik dönemde keşfedilmiştir. Yapılan araştırmalara göre ise Bizans dönemindeki izlere rastlanılmıştır. Sulu mağara genel itibariyle yarı doğal yarı yapay olarak karşımıza çıkıyor. Mağara koruma ve bakıma alındıktan sonra geliştirilerek turizme kazandırılmıştır. Böylece yerli ve yabancı ziyaretçilerin Kırıkkale’de keşfettiği doğal yerlerden biri hale gelmiştir.

Sulu Mağara - Kırıkkale'de Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Sulu Mağara – Kırıkkale’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

13. Çeşnigir Köprüsü

Çeşnigir Köprüsü, Kırıkkale’nin Karakeçili ilçesinde yer alan tarihiyle büyüleyen yapılardan biridir. Osmanlı ve Selçukludan kalma eserler günümüze kadar gelmiştir. 13. yüzyıl döneminde yapıldığı tahmin edilen köprü Yavuz Sultan Selim ve sonrasında Mimar Sinan tarafından restore edilmiştir.

Eski dönemlerde mimari alanda öncü olarak kabul edilen Selçuklular Çeşnigir Köprüsü’nü yaparken de özenle davranmışlardır. Zira oldukça sağlam inşa edildiği için günümüze kadar yapısını korumayı başarmıştır. Türk devletleri bu köprü sayesinde birçok faaliyetini gerçekleştirmiştir. Bu nedenle tarihi ve mimari açıdan oldukça önemli bir mekandır.

Çeşnigir Köprüsü - Kırıkkale'de Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Çeşnigir Köprüsü – Kırıkkale’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

14. Celal Bayar Parkı

Celal Bayar Parkı, Bahşili ilçesinde bulunur ve yeşillendirilerek kamuya açık haline getirilen bir alandır. Bölge halkı tarafından en çok yaz aylarında ilgi gören parkta en çok piknik yapılır. Aynı zamanda park içerisinde görselliği güzelleştirmek için su tesisleri de bulunur. Piknik, mangal ya da istediğiniz açık hava aktivitelerini gerçekleştirmek için Celal Bayar Parkı’na mutlaka gelmelisiniz.

Celal Bayar Parkı - Kırıkkale'de Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Celal Bayar Parkı – Kırıkkale’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

15. Karıştıran Kilisesi Mesire Alanı

Karıştıran Kilisesi Mesire Alanı, doğal sit özelliğine sahip olan bir yerdir. Keskin ilçesindeki bu yerde kilise ve mesire alanı bulunuyor. Dolayısıyla hem kutsal ve tarihi hem de doğal bir alan sunar. Bölge halkı özellikle de yaz aylarında bu bölgeyi piknik yapmak amacıyla tercih ediyor. Eğer Kırıkkale’ye gelme planınız varsa sevdiklerinizle keyifli vakit geçirmek için Karıştıran Kilisesi Mesire Alanı’nı listenize ekleyebilirsiniz.

Karıştıran Kilisesi Mesire Alanı - Kırıkkale'de Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Karıştıran Kilisesi Mesire Alanı – Kırıkkale’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

16. Kırıkkale Şehitler Parkı

Kırıkkale Şehitler Parkı, şehir merkezinde yer alan doğal güzelliklerin sergilendiği bir tesistir. Havuzun içinde yüzen ördekler, oturma alanları ve çay bahçeleriyle park ziyaretçilerine birçok olanağı sunmuştur. Aynı zamanda yürüyüş parkurları ve çocuklar için kurulmuş oyun alanları da mevcuttur. Zengin öğelerle süslenmiş olan parkta keyifli vakitler geçirebilirsiniz. Özellikle de ailelere hitap eden park bölge halkı tarafından çok fazla tercih ediliyor.

Kırıkkale Şehitler Parkı - Kırıkkale'de Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Kırıkkale Şehitler Parkı – Kırıkkale’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

17. Belediye Kültür Parkı

Belediye Kültür Parkı, Kırıkkale şehir merkezinde bulunan bir dinlenme tesisidir. Yeşillendirme çalışmalarıyla doğal manzaralar sunan parkta oturma alanları da mevcuttur. Şehir merkezine de yakın olduğu için genelde piknik ya da dinlenme amacıyla tercih edilmektedir. Eğer siz de Kırıkkale şehir merkezine gelirseniz Belediye Kültür Parkı’na gitmenizi öneriyoruz.

Belediye Kültür Parkı - Kırıkkale'de Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Belediye Kültür Parkı – Kırıkkale’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

18. Haydar Sultan Camii ve Türbesi

Haydar Sultan Camii ve Türbesi, Keskin ilçesinde yer alır ve Geç Roma veya Erken Bizans dönemlerinde inşa edildiği tahmin edilir. Camide türbe dışında kuyu, çeşme ve hazire bulunur. Haydar Sultan Türbesi’nin bir rivayeti vardır. Rivayete göre Hoca Ahmet Yesevi’nin oğlu Haydar Sultan’ın bulunduğu köye esir düşerek buradaki kuyuya kapatılır.

Yanında da bulunan Deliler Kuyusu da ilgi çeken yapılardan biridir. İnanç kültür turizmine katkıda bulunan Haydar Sultan Camii ve Türbesi Kırıkkale gezilecek yerler listenizde bulunmalı. Özellikle de ağustos aylarında buraya pek çok ziyaretçi gelmektedir.

Haydar Sultan Camii ve Türbesi - Kırıkkale'de Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Haydar Sultan Camii ve Türbesi – Kırıkkale’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

19. Ballı Camii ve Türbesi

Ballı Camii ve Türbesi, Balışeyh ilçesinde yer alan Kırıkkale’de önemli yerlerden biridir. 1121 yılında inşa edilen caminin iç mimarisindeki  ahşap işçiliği detayı oldukça dikkat çekicidir. Selçuklular tarafından yapıldığı tahmin edilen caminin içinde türbe de yer alır. İslam inancı bakımından oldukça önemli bir yere sahip olan Ballı Camii ve Türbesi tüm ziyaretçilere açıktır.

Ballı Camii ve Türbesi - Kırıkkale'de Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Ballı Camii ve Türbesi – Kırıkkale’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

20. Kırıkkale Nur Camii

Kırıkkale Nur Camii, Kırıkkale şehir merkezinde yer alan ibadet yerlerinden biridir. Osmanlı’nın izlerini yansıtan cami bir kubbe, 12 tonoz, 4 çeyrek kubbe ve 5 cemaat kubbelerinden oluşuyor. Toplamda 10.000 kişilik kapasiteye sahip olduğu için pek çok kişiye ibadet olanağı sunuyor.

İç ve dış mimarisiyle dikkat çekici bir görünümde olan Kırıkkale Nur Camii detaylı ve özenli mimariyle yapılmıştır. Aydınlatma figürleriyle daha da ön plana çıkan cami, gelen ziyaretçiler tarafından büyük ilgi görüyor. Her detay düşünülerek inşa edilen cami ibadete uygun hale getirilerek ziyaretçilerin ağırlıyor.

Kırıkkale Nur Camii - Kırıkkale'de Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Kırıkkale Nur Camii – Kırıkkale’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

Kırıkkale’de Gezilecek Yerler

Kırıkkale gezilecek yerler bakımından pek çok seçeneğe sahip olan bir şehirdir. Anadolu’nun en güzel şehirlerinden biri olmasıyla gezginlerin rotalarında yer alıyor. Şehir haline gelmeden önce Ankara’nın ilçelerinden biri olması da bölgeyle ilgili bilgilerden biri.

Kırıkkale turizm açısından gelişmiş şehirlerden biri olduğu için yılın her döneminde ziyaretçilerini ağırlıyor. Doğal, kültürel ve tarihi yerleri eşsiz olduğu için de gelenler tarafından ilgi görüyor. Özellikle de Kızılırmak’a olan yakınlığı şehre olan ilgiyi artıran unsurlardan en önemlisi.

Mağara, dağ, cami, tabiat parkı, çarşı ve benzer yerleriyle şehrin sunduğu olanaklar bir hayli çeşitli. Tüm bu yönleriyle Kırıkkale mutlaka gezilip görülmesi gereken şehirlerden biridir. Özellikle de ilkbahar ve yaz aylarında Kırıkkale’ye pek çok kişi gelmektedir.

Kırıkkale ile ilgili daha detaylı bilgi almak istiyorsanız Kırıkkale Restoran ve Kırıkkale’de Ne Yenir yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Mesaj bırak

Votre adresse e-mail ne sera pas publiée. Les champs obligatoires sont indiqués avec *