Karaman’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

İç Anadolu Bölgesi’nde yer alan Karaman, tarihi ve doğal güzellikleri ile ziyaretçilerini kendine hayran bırakıyor. Birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olması Karaman’ı eşsiz bir tarihi değer haline getiriyor. Eski medeniyetlerden kalma eserleri oldukça ilgi çekiyor.

Karaman, tarihi yapılarının yanı sıra doğal güzellikleri ile de ön plana çıkıyor. İncesu Mağarası, Güldere Gödet Saklı Cennet gibi doğal güzellikleri görenleri kendine hayran bırakıyor. Karaman’da çeşitli mesire alanları ile de tatilinizi keyifli bir hale getirebilirsiniz.

Sakin ve eşsiz bir tatil isteyenler için güzel bir seçenek olan Karaman’da hem tarihin kapılarını aralayabilir hem de doğanın tadını çıkarabilirsiniz. Sizlere özel bir gezi deneyimi sunan Karaman gezilecek en iyi 20 yer listesi ile Karaman’ı keşfetmeye hazır olun!

Not: Bu yazımızı okuduktan sonra Karaman en iyi otellerini keşfetmek için « Karaman Otelleri » yazımıza bakmayı unutmayın.

Karaman’da Gezilecek En İyi 20 Yer

1. Karaman Kalesi

Karaman Kalesi, köklü tarihi ile farklı dönemlerden izler taşır. 12. yüzyıl başlarında inşası tamamlanan Karaman Kalesi; dış, orta ve iç kale olmak üzere iç içe geçmiş üç surdan oluşur. Bizans, Roma ve Bronz Çağ’dan taşıdığı izlerin yanı sıra Osmanlı, Selçuklu ve Karamanoğulları dönemlerinde geçirdiği restorasyonların da izlerini taşımaktadır. Kültür turizmi kapsamında büyük öneme sahip olan Karaman Kalesi, Karaman gezilecek yerler listenizde şans tanımanız gereken yerlerden birisi.

Şehir merkezinde bulunması da Karaman Kalesi’ni kolay ulaşım imkanlarına sahip kılıyor. İhtişamlı bir mimarisi olduğu için şehir merkezine uğrayanların rahatlıkla görebileceği bir yapıdır. Tarihe tanıklık etmek isteyenler için unutulmaz bir deneyim sunan Karaman Kalesi, her mevsimde ziyaret edilebilir.

Karaman Kalesi - Karaman'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Karaman Kalesi – Karaman’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

2. Tartan Konağı

Tartan Konağı, 19 yüzyılda inşa edilmiştir. Hacı Ahmet Efendi tarafından yaptırılan konak, iki katlı ve orta sofa planlıdır. Konağı en dikkat çekici kılan özelliği işlemeleridir. Kalem işi süslemelerin yer aldığı Tartan Konağı’nın tavanında Dolmabahçe Sarayı, Sultan Ahmet Camii, Kız Kulesi, Çarklı Vapur ve 2. Mahmut Türbesi gibi dikkat çekici yapıların resimleri bulunuyor. Tartan Konağı aynı zamanda kervan olarak da kullanılmıştır.

Tartan Konağı, ilk katında mutfak, kiler ve buzhane gibi bölümler yer alırken üst katta yatak odaları ve oturma salonları bulunuyor. Konak, Karaman şehir merkezinde yer aldığı için kolay ulaşım sağlanıyor. Karaman’da köklü ailelerden biri olan Tartanzadelere ait olan bu konak Karaman’a uğrayanların mutlaka ziyaret etmesi gereken yerlerdendir.

Tartan Konağı - Karaman'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Tartan Konağı – Karaman’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

3. Türk Dünyası Kültür Parkı

Türk Dünyası Kültür Parkı, Karaman’ın en sevilen piknik alanlarından bir olarak ön plana çıkar. İçerisinde bulunan çocuk oyun alanları ile de özellikle aileler için gözde mekanlardandır. Haftanın yorgunluğunu atmak için sevdikleriniz ile birlikte harika zaman geçirebileceğiniz bir arıyorsanız Türk Dünyası kültür Parkı bunun için en uygun yerlerden.

Karaman Belediyesi tarafından oldukça büyük bir yeşil alana kurulan Türk Dünyası Kültür Parkı, içerisindeki sosyal tesisleri ile de ilgi görüyor. Yerli ve yabancı turistlerin Karaman’daki en uğrak noktalarından biridir. Eşsiz görüntüsü ve sosyalleşme alanları ile ziyaretçilerini ağırlayan parka hafta sonları belediye tarafından otobüs seferleri de düzenleniyor. Karaman gezilecek en iyi 20 yer arasında Türk dünyası Kültür Parkı, kesinlikle görülmeye değer.

Türk Dünyası Kültür Parkı - Karaman'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Türk Dünyası Kültür Parkı – Karaman’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

4. Tahıl Ambarları

Tahıl Ambarları, eşsiz mimari özellikleri ile ön plana çıkar. Taşkale’de bulunan Tahıl Ambarları, killi kireç taşı kullanılarak inşa edilmiştir. Tamamen insan eli ile inşa edilen bu yapı tek ve iki odalı olmak üzere 250’den fazla ambardan oluşur. 165 metre uzunluğunda olan ve 10 metreyi bulan derinliğe sahip ambarlar farklı bir gezi deneyimi için güzel bir seçenek sunuyor.

Killi kireç taşı yapısı itibari ile nemi ve ısıyı sabit tutar. Böylece tahıllar uzun yıllar boyu bozulmadan saklanabilir. Dönemin şartlarında üstün bir mimari yapı olan Tahıl Ambarları, mutlaka görmeniz gereken yerlerin başında geliyor.

Tahıl Ambarları - Karaman'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Tahıl Ambarları – Karaman’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

5. Gökçe Çamlığı Mesire Alanı

Gökçe Çamlığı Mesire Alanı, Karaman şehir merkezine yaklaşık 18 kilometre uzaklıkta yer alır. Kolay bir şekilde ulaşım sağlayabileceğiniz GHökçe Çamlığı Mesire Alanı doğaseverler için eşsiz füzelikler sunuyor. Piknik alanları ile Karamanlıların en gözde mekanları arasında bulunuyor. Aynı zamanda kamp yapmayı sevenler için de hem çadır kampı hem karavan kampı alanları ile oldukça donanımlı.

Gökçe Çamlığı Mesire Alanı, içerisinde bulunan restoran, büfe, piknik alanları, kamp alanları, doğa yürüyüşü parkurları ve tuvaletleri ile ziyaretçilerini güzel bir şekilde ağırlıyor. Karaman gezilecek yerler arasında mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden bir olan Gökçe Çamlığı Mesire Alanı, özellikle yaz aylarında vazgeçilmez piknik alanlarından birisidir.

Gökçe Çamlığı Mesire Alanı - Karaman'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Gökçe Çamlığı Mesire Alanı – Karaman’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

6. Manazan Mağaraları

Manazan Mağaraları, Karaman’ın eşsiz güzelliklerinden biri olarak ön plana çıkar. Karaman Merkez’e 40 kilometre uzaklıkta konumlanır. Çok eski zamanlara dayanan Manazan Mağaraları inşası için kesin bir tarih verilemese de yapılan incelemeler sonucu 6. ve 7. yüzyıllarda inşa edildiği düşünülmektedir. 5 katlı toplu meskenler halinde ve kil taşı kullanılarak insan eli ile inşa edilmiştir.

2 katı zamanla çöken Manazan Mağaralarının; at meydanı, ölüler meydanı ve kumkale olarak adlandırılan 3 katı hala duruyor. Kapadokya’ya benzetilen bu mağara için Kapadokya’nın yer altı şehirlerini andırdığı söyleniyor. Ziyaretçilerini büyüleyen bu tarihi yapı sizlere eşsiz bir gezi deneyimi vaat ediyor.

Manazan Mağaraları - Karaman'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Manazan Mağaraları – Karaman’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

7. İncesu Mağarası

İncesu Mağarası, İncesu Deresi’nin doğu kısmında konumlanmaktadır. 1356 metre uzunluğundaki İncesu Mağarası büyüleyici bir doğal güzellik olarak ziyaretçilerine eşsiz bir gezi deneyimi sunar. 2013 yılında turizme açılmış olan mağara sarkıt, dikit ve traverten havuzlarıyla güzel görüntülere sahiptir. İçerisinde yapılan ışıklandırma ve yürüyüş yolları ile 1 kilometre uzunluğundaki bu doğa harikasının tadını çıkarabilirsiniz. Karaman gezilecek en iyi 20 yer arasında kendine yer bulan İncesu Mağarası, seyahat listenizde mutlaka yer almalı.

İncesu Mağarası - Karaman'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
İncesu Mağarası – Karaman’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

8. Karaman Seyir Terasları

Karaman Seyir Terasları, yaklaşık 35 bin metrekarelik bir alanı kaplar. Karaman’ın en dikkat çeken sosyal tesislerinden biri olarak içerisinde çay bahçesi, yürüyüş parkurları, futbol sahası, çay bahçesi ve piknik alanları ile hizmet vermektedir. Karamanlıların en gözde mekânlarından olan Karaman Seyir Terasları, tatilinizi daha keyifli bir hale getiriyor. Karamanlılar için özellikle hafta sonu tatilinde ilk akla gelen yerlerden biridir.

Karaman Seyir Terasları - Karaman'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Karaman Seyir Terasları – Karaman’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

9. Hürrem Dayı Evi

Hürrem Dayı Evi, Karaman’da en sık ziyaret edilen turistik yerlerden biri olarak ön plana çıkar. Geleneksel Türk ev mimarisini en güzel yansıtan yapılardan biri olan Hürrem dayı Evi, Karaman Merkez’de yer alır. Karaman’da en sık ziyaret edilen yerlerin başında gelir. 300 yıla dayanan tarihi ile hala ayakta duran Hürrem Dayı Evi, içerisindeki süslemeleri ile de oldukça ilgi çekicidir. Hürrem Dayı Evi, eşsiz mimarisi ile sizlere unutulmaz bir gezi deneyimi sunuyor.

Hürrem Dayı Evi - Karaman'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Hürrem Dayı Evi – Karaman’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

10. Taşkale

Taşkale, Karaman’ın en çok turist ağırlayan yerlerinden birisidir. Tahıl ambarları, mesire alanları ve eşsiz doğal güzellikleri ile Taşkale, Karaman gezilecek yerler arasında ilk sıralarda bulunuyor. Karaman Merkez’e bağlı bir köy olan Taşkale, “Atatürk Vatanı” olarak da anılıyor. Karaman’dan 46 kilometre uzaklıkta yer alan Taşkale köyü; Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı başta olmak üzere tarihte yer etmiş önemli medeniyetlerin izlerini taşır.

Karaman’ın en önemli turistik değerlerinden olan İncesu Mağarası, Tahıl Ambarları ve Manazan Mağaraları gibi yerler Taşkale’de bulunur. Hem tarihi hem doğal güzellikleri ile büyüleyicidir. Gezi deneyimini üst düzeylere taşıyan Taşkale Köyü, Karaman gezilecek en iyi 20 yer arasında en göze çarpan turistik yer oluyor.

Taşkale - Karaman'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Taşkale – Karaman’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

11. Lystra Höyüğü

Lystra Höyüğü, Karaman Yolbaşı Köyü yakınlarında yer alan tarihi bir mekândır. Yolbaşı Köyü’nün eşsiz doğa manzarası arasında bir antik kent olan Lystra, keyifli bir gezi deneyimi sunuyor. Antik dönemden kalma kalıntıları ile tarih kokan bu alanın biraz bakımsız olduğunu söylemek mümkün. Lystra Höyüğü, hak ettiği değeri göremese de büyüleyici tarihi altyapısı ile Karaman geziniz sırasında şans vermeniz gereken yerlerden biridir.

Lystra Höyüğü - Karaman'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Lystra Höyüğü – Karaman’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

12. Yeşildere Barajı

Yeşildere Barajı, İbrala Barajı olarak da bilinmektedir. 1998 ve 2004 yılları arasında sulama amacıyla inşa edilen baraj, İbrala Çayı üzerinde yer alır. 13 bin hektarı bulan bir alan için sulama sağlayan baraj eşsiz görüntüsü ile de görülmeye değerdir.

Aynı zamanda Karaman için içme suyu da temin edilen bir baraj olan Yeşildere Barajı, 26 kilometrelik bir hattan oluşur. Yeşildere Barajı, Karaman tarım ve su ihtiyacı için önemli bir yerdedir. Bunun yanı sıra görüntüsü ile dikkatleri üzerine çeken Yaşildere Barajı, özellikle bahar aylarında yoğun olarak ziyaret edilir.

Yeşildere Barajı - Karaman'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Yeşildere Barajı – Karaman’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

13. Üçkuyu Harabeleri

Üçkuyu Harabeleri, bir açık hava müzesidir. Karaman Merkez’e bağlı Üçkuyular’da bulunan harabe halindeki kilise ve evlerden oluşur. Buradaki evler zamanında köy halkı tarafından yaşamak için kullanılmış ve kiliselerden biri camiye dönüştürülmüştür. Bizans ve Roma dönemlerinden büyüleyici izler taşıyan Üçkuyu Harabeleri tarihin kapılarını sizler için aralıyor. Arkeolojiye ilgisi olanların özellikle görmesi gereken yerlerden biri.

Üçkuyu Harabeleri - Karaman'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Üçkuyu Harabeleri – Karaman’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

14. Güldere Gödet Saklı Cennet

Güldere Gödet Saklı Cennet, Karaman’da bakir kalmış doğal güzelliklerdendir. Karaman’ın Güldere Köyü’nde yer alan Gödet Saklı Cennet aynı zamanda tarihi kalıntılara da ev sahipliği yapar. Binlerce yıllık geçmişe sahip olan bu kalıntılar eşsiz bir manzara eşliğinde ziyaretçilerini büyülüyor. Güldere Gödet Saklı Cennet fotoğraf çekmeyi sevenler için de harika manzaralara sahip. Kanyon ve içerisinde akan dere ile Karaman gezilecek yerler arasında kesinlikle şans vermeniz gerekiyor.

Güldere Gödet Saklı Cennet - Karaman'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Güldere Gödet Saklı Cennet – Karaman’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

15. Tol Mederese

Tol Mederese, Konya’nın Ermenek ilçesine bağlı Çınarlısu Mahallesinde yer alır. Karamanoğulları zamanında yapılan ilk medrese olan Tol Medrese, Ermenek Valisi Emir Musa Bey tarafından yaptırılmıştır. 1339 yılına dayanan tarihi ile eşsiz bir yapıdır. Medresenin bazı odaların civardan toplanan eserler sergilenmektedir. Tek katlı ve açık avluludur. İhtişamlı bir giriş kapısına sahip olan Tol Medrese mutlaka görülmesi gereken mekânlar arasında bulunuyor.

Tol Mederese - Karaman'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Tol Mederese – Karaman’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

16. Ali Beke Piknik Alanı

Ali Beke Piknik Alanı, özellikle Karaman halkı için hafta sonları gözde piknik yerlerinden biri oluyor. Ali Beke, Karaman’da yaşamış bir ermiştir. Günümüzde Ali Beke Piknik Alanı olarak kullanılan bu alanda Ali Beke’nin türbesi de bulunur. İnsanlar burada çeşitli dileklerini gerçekleştirmek için dua eder, ibadette bulunur ve adaklar adarlar. Hem inanç turizmi kapsamında ziyaret edilen hem de son zamanlarda piknik alanı olarak da kullanılan Ali Beke Piknik Alanı, mistik havası ile sizlere unutulmaz bir gezi deneyimi sunuyor.

 

Ali Beke Piknik Alanı - Karaman'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Ali Beke Piknik Alanı – Karaman’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

17. Yunus Emre Camii

Yunus Emre Camii, Karaman Merkez’de Kirişçi Mahallesinde yer alır. Yunus Emre, Türk şiir ve tasavvufunun önemli isimlerinden birisidir. Yunus Emre için Türkiye’nin farklı noktalarında türbelerinin olduğu iddia edilse de en bilinenlerden ve kabul görenlerden biri Karaman’daki Yunus Emre Camii ve Türbesidir. Yunus Emre’ye ait eserlerde adı geçen yerleşim yerinden birçoğunun Karaman’da bulunduğu bilinmektedir.

Yunus Emre Camii için kesin bir inşa tarihi verilemese de 14 yüzyılda yapıldığı düşünülmektedir. Önce Yunus Emre Camii ve Yunus Emre Türbesi olarak iki ayrı yapıyken daha sonra birleştirilmiştir. Eşsiz tarihi yapısı ve etkileyici mimarisi ile Yunus Emre Camii ve Türbesi, Karaman ziyaretiniz sırasında uğramanız gereken mekanlardan biri.

Yunus Emre Camii - Karaman'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Yunus Emre Camii – Karaman’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

18. Hatuniye Medresesi

Hatuniye Medresesi, çok eski bir tarihi yapı olması itibariyle oldukça değerlidir. 14. yüzyılda inşa edilen medresenin Osmanlı sultanı Murat Hüdavendigar’ın kızı olan Nefise Sultan tarafından yaptırıldığı bilinmektedir. Medrese ilgi çekici mimarisinin yanı sıra işlemeleri ile de oldukça büyüleyicidir. Geometrik yazılar ve bitkisel motifler medreseye ayrı bir hava katar. Kesme taş kullanılarak inşa edilen Hatuniye Medresesi, Karaman gezilecek yerler listenizde kesinlikle bulunmalı.

Hatuniye Medresesi - Karaman'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Hatuniye Medresesi – Karaman’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

19. Akteke Camii

Akteke Camii, 14. yüzyılda Karamanoğlu Ali Bey tarafından yaptırılmıştır. Halk arasında Maderi Mevlana Camii olarak bilinmektedir. Külliye şeklindeki Akteke Camii de çeşitli mezarlık ve türbeler bulunur. Önemli tasavvuf Mevlana’nın annesi Mümine Hatun’un mezarının da burada olduğu söylenir. İnanç ve kültür turizmi kapsamında değerli bir mekân olan Akteke Camii, mistik havası ile ziyaretçilerini büyülüyor.

Akteke Camii - Karaman'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Akteke Camii – Karaman’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

20. Çeşmeli Kilise

Çeşmeli Kilise, Karaman Topucak mahallesinde yer alan eski bir kilisedir. Bizans Dönemi’nde inşa edilen Çeşmeli Kilise, belirli bir dönem ceza evi olarak kullanılmıştır. Karadağ’da yer alan Binbir Kilise bazilikaları ile benzer özelliklerde olan Çeşmeli Kilise, muhteşem bir mimariye sahip.

Çeşmeli Kilise, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 2007 yılında yaptığı yenileme çalışmaları sonrası içerisinde sergi salonları, toplantı odaları ve müzik dinletileri ile ziyaretçilerini ağırlıyor. Tarihi ve büyüleyici atmosferi görenleri kendine hayran bırakıyor. Kolay bir şekilde ulaşım sağlayabileceğiniz kilise, Karaman gezilecek yerler arasında dikkat çekiyor.

Çeşmeli Kilise - Karaman'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Çeşmeli Kilise – Karaman’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

Karaman’da Gezilecek Yerler

Karaman, köklü tarihi ile pek çok ilgi çekici tarihi yapıya sahiptir. Selçuklu Devleti, Osmanlı Devleti, Bizans ve Roma uygarlıklarına ev sahipliği yapmış olması ile çok değerli yapıları bünyesinde barındırır. Tarih severler ve arkeolojiye merak duyanlar için bir cennet olan Karaman, mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden biridir.

Karaman aynı zamanda çeşitli doğal güzellikleri ile de görülmeye değerdir. Büyüleyici doğa manzaralarını tarihi yapılar ile buluşturan Karaman, sizlere unutulmaz bir gezi deneyimi vaat eder. İç Anadolu’nun en eski yerleşim yerlerinden bir olan Karaman’a seyahat rotanızda mutlaka yer vermelisiniz.

Karaman’a dair daha detaylı bilgi edinmek için Karaman Restoran ve Karaman’da Ne Yenir yazılarımızı inceleyebilirsiniz.

Mesaj bırak

Votre adresse e-mail ne sera pas publiée. Les champs obligatoires sont indiqués avec *