Isparta’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

Isparta; gül işçiliği, el dokuması halıları ve lavanta bahçeleriyle ün kazanmış olan Türkiye’nin Güneybatısı’nda yer alan ve yerleşim tarihi Paelolitik döneme kadar uzanan önemli şehirlerimizden. Aynı zamanda Göller Bölgesi’nin merkezi olarak da bilinen, önceki adı Baris olan Isparta gezilecek yerler açısından oldukça zengin olan şehirlerimizden biridir.

Türkiye’de yaşam memnuniyetinin en yüksek olduğu iller arasında bulunan Isparta; Türkiye İstatistik Kurumu’nun verilerine göre de 2017 yılında yaşam memnuniyeti şampiyonluğu unvanını kazanmıştır. Lavanta tarlalarına doyacağınız Isparta, gezi severlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken şehirlerimizden biridir.

Kovada Gölü Milli Parkı, Adada Antik Kenti, Eğirdir Kalesi, Lavanta Tarlaları, Tarihi Mimar Sinan Camii, Altın Kum Plajı Isparta gezilecek en iyi 20 yer listesinde bulunan duraklardan sadece birkaçıdır.

Not: Bu yazımızı okuduktan sonra Isparta en iyi otellerini keşfetmek için « Isparta Otelleri » yazımıza bakmayı unutmayın.

Isparta’da Gezilecek En İyi 20 Yer

1. Gökçay Mesireliği

Gökçay Mesireliği, Isparta’yı kuş bakışı gören Hisartepe yamacında 600 dönümlük bir arazi üzerinde yer almaktadır.

Yüzyıllık kestane ağaçlarının gölgesinde, geniş bir piknik alanına sahip olmasıyla yaz aylarında sıkça ziyaretçilerin tercih ettiği Gökçay Mesireliği’nde aynı zamanda Selçuklu ve Osmanlı mimarisi tarzında yapılmış olan birçok bina, sosyal tesis, çeşme ve göletler de bulunmaktadır. Eşsiz doğa manzarasıyla Isparta gezilecek en iyi 20 yer arasındadır.

Gökçay Mesireliği - Isparta'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Gökçay Mesireliği – Isparta’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

2. Eğirdir Kalesi

Eğirdir Kalesi, Eğirdir Göl’üne uzanan yarımada üzerinde yer almaktadır. Günümüzdeki kalıntıları Bizans zamanından kalan Eğirdir Kalesi’nin yapılış yılı tam olarak bilinmemektedir.

Tarihi dokuyu hissetmek isteyen gezi seveler için Isparta’da gezilecek yerler arasında yer almaktadır.

Eğirdir Kalesi - Isparta'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Eğirdir Kalesi – Isparta’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

3. Yazılı Kanyon Tabiat Parkı

Yazılı Kanyon Tabiat Parkı, Sütçüler ilçesine 20 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. 1989 yılında milli park ilan edilmiştir.

Eşsiz bir doğal güzelliğe sahip olan Yazılı Kanyon, özellikle yaz aylarında Isparta’da gezilecek yerler listesinde ilk sıralarda yer almaktadır. Tarihi Kral Yolu’nun da geçtiği kanyon, ünlü filozof Epiktetos’un şiirinin yazılı olduğu kayayı içerisinde barındırdığı için ‘Yazılı Kanyon’ ismini almıştır. Kanyon aynı zamanda Hristiyanlığın özellikle Batı Avrupa’ya yayılmasında etkili olan Aziz Paul yolunun da bir kısmını da oluşturmaktadır. Isparta’ya gelen yerli ve yabancı turistler tarafından sıklıkla ziyaret edilen bir diğer önemli noktadır.

Yazılı Kanyon Tabiat Parkı - Isparta'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Yazılı Kanyon Tabiat Parkı – Isparta’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

4. Gölcük Tabiat Parkı

Gölcük Tabiat Parkı, bir krater gölü olan Gölcük Göl’ünün içinde yer almaktadır. Ağaçlarla kaplı olan Gölcük Tabiat Parkı şehir merkezine 12 kilometre uzaklıktadır. Gölün etrafında yaklaşık olarak 300 metreyi bulan volkanik küllü tepeler görülmektedir.

Yaz aylarında gezi severlerin akın ettiği tabiat parkı, piknik alanı olarak ziyaretçiler tarafından kullanılmaktadır. Meşe, sedir, akasya ve farklı bitkiler ile içerisinde tavşan, sincap, tilki gibi hayvanları barındıran park; Isparta gezilecek en iyi 20 yerden birisidir.

Gölcük Tabiat Parkı - Isparta'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Gölcük Tabiat Parkı – Isparta’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

5. Kovada Gölü

Kovada Gölü, Eğirdir Göl’ünün doğal bir uzantısı olan, denizden 908 metre yükseklikte bulunan, Eğirdir’e 25 kilometre uzaklıkta yer alan, tatlı su gölüdür.  Oldukça sığ olan Kovada Gölü’nün çevresi milli park ilan edilmiştir. Isparta ve Burdur illerinin elektrik ihtiyacını karşılaması bakımından da ekonomik açıdan büyük bir öneme sahiptir.

En derin yeri 6 metre kadar olan Kovada Gölü, Isparta’da gezilecek yerler arasında başlarda geliyor.

Kovada Gölü - Isparta'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Kovada Gölü – Isparta’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

6. Zindan Mağarası

Zindan Mağarası, Aksu ilçesinden 2 kilometre uzakta konumlanmaktadır. 765 metre uzunluğunda olan mağara, Isparta’da gezilecek yerler arasında önemli bir yere sahiptir.

Yarı aktif olan mağaranın bazı yerlerinde minyatür kanyonlar oluşmuştur. Mağarada akan suda yüksek oranda kalsiyum ve magnezyum tespit edilmiştir. Mağaranın girişinde siyah, beyaz ve kırmızı taştan yapılmış Eurymedon (Köprü Çayı Tanrısı) başı, altta ve üstte uçan erkek motifleri olan mozaikler barındırmaktadır.

Ziyaretçilerin mağarayı rahat bir şekilde gezmesi için mağaranın neredeyse tamamı ışıklandırılmıştır. Yerli ve yabancı turistlerin sıklıkla ziyaret ettiği Zindan Mağarası da Isparta gezilecek en iyi 20 yerden birdir.

Zindan Mağarası - Isparta'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Zindan Mağarası – Isparta’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

7. Kovada Gölü Milli Parkı

Kovada Gölü Milli Parkı, Eğirdir’in 29 kilometre uzağında yer almakta ve 6534 hektar büyüklüğündedir. Doğal güzelliğiyle Isparta gezilecek yerler listesinin ilk sıralarında yer alan Kovada Gölü Milli Parkı gezi severler tarafından sıklıkla ziyaret ediliyor.

Gölde yaşayan kuş türleri çeşitliliği sebebiyle milli park ilan edilen Kovada Gölü Milli Parkı; gölün kenarından devam eden yürüyüş yolu ve iskelesi ile ziyaretçiler açısından aynı zamanda güzel bir doğa gezintisi imkanı da sağlamaktadır. Aynı zamanda doğa severler için de kamp yapma, kuş gözlemciliği ve tırmanış için tercih edilen bir noktadır. Parkın içerisinde yer alan ‘Doğa Müzesi’ de Isparta gezilecek yerler arasındadır.

Kovada Gölü Milli Parkı - Isparta'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Kovada Gölü Milli Parkı – Isparta’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

8. Lavanta Tarlaları

Lavanta Tarlaları, Isparta merkezden 50 kilometre uzaklıkta yer alan Keçiborlu İlçesi’ne bağlı Kuyucak Köyü’ndedir. Türkiye’nin lavanta üretiminin %93’ü Kuyucak Köyü tarafından sağlanmaktadır.

Burdur Göl’ü manzarasının da izlenebildiği Kuyucak Köyü; lavanta tarlalarının hasat zamanı olan Temmuz ayında adeta yerli ve yabancı turist akınına uğruyor. Yol üzerinde ziyaretçilerine sunduğu eşsiz lavanta tarlaları manzarasıyla, Isparta gezilecek yerler listesinin ilk sıralarında yer alıyor.

Lavanta Tarlaları - Isparta'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Lavanta Tarlaları – Isparta’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

9. Kutlubey (Ulu) Camii

Kutlubey (Uu) Camii, Isparta il merkezinde yer alan en eski camilerden biridir.  İsmini, Osmanlı döneminin önemli komutanları arasında yer alan Kutlu Bey’den almış olan cami, 1914 yılındaki depremle yıkılmış, günümüzde ziyaret edilen cami 1922 yılında tekrar inşa edilmiştir.

Isparta’da gezilecek camiler arasında yer alan Kutlubey Camii, merkezde yer alması sebebiyle de ziyaretçiler tarafından tercih edilmektedir.

Kutlubey (Ulu) Camii - Isparta'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Kutlubey (Ulu) Camii – Isparta’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

10. Altın Kum Plajı

Altın Kum Plajı, Isparta merkeze 3 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. İnce kuma sahip olan ve yüzmek için gölün en verimli kısmında konumlanan Altın Kum Plajı Isparta gezilecek yerler arasında ilk sıralarda yer almaktadır.

Düzenli olarak belli aralıklarla göl suyu tahlilleri yapılan Altın Kum Plaj’ı ‘Mavi Bayrak’ unvanına sahiptir. Kamp alanlarının da bulunduğu Altın Kum Plajı özellikle yaz aylarında Isparta’ya gelen gezi severler tarafından da sıklıkla ziyaret edilen rotalardan biridir.

Altın Kum Plajı - Isparta'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Altın Kum Plajı – Isparta’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

11. Tarihi Mimar Sinan Camii

Tarihi Mimar Sinan Camii,  Kanuni Sultan Süleyman döneminde 1561 yılında inşa edilmiştir. Isparta Valisi Fridevs Paşa tarafından Osmanlı döneminde yaptırılan ve Isparta’nın en eski camilerinden biri olan Tarihi Mimar Sinan Camii, Üzüm Pazarı civarında yer almaktadır.

Kare planlı şekilde inşa edilmiş, yapımında düzgün kesme taşlar kullanılmıştır. İnşa kubbesi bulunmayan Mimar Sinan Camii bu özelliğiyle diğer camilerden ayrılmaktadır. Mimar Sinan tarzında inşa edilmiş olan tarihi cami 450 yıldır da ibadete açıktır. Özellikle tarihi yapıları seven ziyaretçiler tarafından Isparta gezilecek yerler listesinde önemli bir sıraya sahiptir.

Tarihi Mimar Sinan Camii - Isparta'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Tarihi Mimar Sinan Camii – Isparta’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

12. Milas Mesireliği

Milas Mesireliği, Isparta’ya 10 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Özellikle doğa severler tarafından Isparta’da gezilecek yerler arasında ilk sıralarda yer alıyor.

Soğuk suları ve doğal güzelliğiyle ün salan Milas Mesireliğinde; alabalık üretim tesislerinde taze balık yiyebilirsiniz. Ziyaretçiler tarafından piknik alanı olarak özellikle bahar ve yaz aylarında sıklıkla tercih edilen duraklardan biridir.

Milas Mesireliği - Isparta'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Milas Mesireliği – Isparta’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

13. Antioch of Psidia

Antioch of Psidia, Isparta’nın ilçesi olan Yalvaç’ın kuzey bölümünde, M.Ö 275 yılında kurulduğu tahmin edilen antik bir kenttir. Bizans ve Roma dönemine ait kalıntıların bulunduğu; Pisidya Antakyası olarak da bilinen antik kentin yamuk planlı olarak tanımlanmaktadır. Her yıl çok sayıda yerli ve yabancı turist gelmektedir.

St. Paul Kilisesi de bu antik kentte yer almaktadır. Bizans döneminde Hristiyanlığın temelleri de burada atıldığı için dini açıdan da büyük önem taşıyan antik kent aynı zamanda günümüzde önemli Hac merkezlerinden de biridir. Birçok yabancı turist Aziz Paul yolundan yürüyerek hac görevini tamamlamaktadır. Isparta’da gezilecek en iyi 20 yer listesinin ilk üst sıralarında yer almakta olan antik kent görülmeye değer bir diğer bölgedir.

Antioch of Psidia - Isparta'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Antioch of Psidia – Isparta’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

14. Büyük Hacılar Köy Ormanı

Büyük Hacılar Köy Ormanı, Isparta merkeze 7 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Piknik ya da doğa yürüyüşü yapmak isteyen ziyaretçilerin sıklıkla gittiği duraklardan biridir.

Doğa severler tarafından ilgiyle ziyaret edilen Büyük Hacılar Köy Orman’ı; eşsiz doğal güzelliği ve merkeze olan yakınlığıyla da Isparta gezilecek yerler arasındadır.

Büyük Hacılar Köy Ormanı - Isparta'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Büyük Hacılar Köy Ormanı – Isparta’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

15. Adada Antik Kenti

Adada Antik Kenti, Isparta’nın Sütçüler ilçesine bağlı olan Sağrak Köyü yakınlarında yer almaktadır. Yarısı düzlük yarısı yamaç olan bir arazi üzerinde 1100 metre yükseklikte yer almakta olan Antik Kent, Aziz Paul yürüyüş rotası üzerinde bulunmaktadır ve bu özelliğiyle de genellikle tercih edilen rotalardan biridir.

Anadolu’nun en sağlam antik kentlerinden biri sayılan Adada Antik Kenti’nin kuruluş tarihi kesin olarak bilinmemekle birlikte M.Ö II. Yüzyılda  Termesosla Adada arasında yapılan bir anlaşma metninde adı geçmektedir. Adada Antik Kenti, Isparta’ya gelen gezi severler tarafından sıklıkla ziyaret edilen duraklardan biri.

Adada Antik Kenti - Isparta'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Adada Antik Kenti – Isparta’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

16. Eğirdir Gölü

Eğirdir Gölü, Türkiye’nin dördüncü büyük doğa harikasıdır.1996 yılından beri doğal sit alanı olarak korunmaktadır. Türkiye’nin ikinci büyük tatlı su gölü olan Eğirdir; Isparta gezilecek yerler listesinin ilk sıralarında yer almaktadır. Yedi Renkli Göl olarak da bilinen Eğridir Gölü; doğal içme suyu havzasına sahip olması ve bünyesinde barındırdığı biyolojik çeşitlilik açısından da uluslararası öneme sahip bir göldür.

Yaz aylarında kamp alanları ve gölün kenarında yer alan plajlarıyla da yerli ve yabancı turistlerin sıklıkla ziyaret ettiği noktalardan biri olan Eğirdir Gölü nün; güzel plajları ve büyüleyici doğasıyla Isparta’da gezilecek yerler arasında önemli bir sıraya sahiptir.

Eğirdir Gölü - Isparta'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Eğirdir Gölü – Isparta’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

17. Dündar Bey Medresesi ve Hızır Bey Camii

Dündar Bey Medresesi, 1237 yılında Selçuklu zamanında önce han olarak inşa edilmiş daha sonra, 1301 yılında Dündar Bey tarafından medreseye dönüştürülmüştür. İlçe meydanında bulunan Dündar Bey Medresesi’nin karşısında yer alan Hızır Bey Camii halk arasında Ulu Camii olarak da bilinmektedir.

İki katlı olan medrese; büyük ve süslü dış kapısı ile ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir. Aynı anda 3 bin kişinin ibadet edebildiği Hızır Bey Camii bölgedeki en eski camilerden olup minaresiyle de dikkat çekmektedir. Yıllara medyadan okuyan tarihi yapılardan biri olan Dündar Bey Medresesi ve Hızır Bey Camii, Isparta gezilecek yerler arasında üst sıralarda yer almaktadır.

Dündar Bey Medresesi ve Hızır Bey Camii - Isparta'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Dündar Bey Medresesi ve Hızır Bey Camii – Isparta’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

18. Davraz Kayak Merkezi

Davraz Kayak Merkezi, Isparta’ya 26 kilometre uzaklıktadır. 2635 metre yüksekliğe sahip olan Davraz Dağının etrafı ise Eğirdir ve Kovada gölleri ile çevreleniyor.

Kış sezonunda kayak tutkunu ziyaretçilerin uğrak noktalarından biri olan Davraz Kayak Merkezi, Isparta’nın kış turizmini canlandırması açısından da son yıllarda büyük önem taşımaktadır. Özellikle kayak tutkunları için kış aylarında Isparta gezilecek yerler arasında bulunuyor.

Davraz Kayak Merkezi - Isparta'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Davraz Kayak Merkezi – Isparta’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

19. Yeşil Ada

Yeşil Ada, Eğirdir ilçe merkezine 1.5 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Taş yapılı evleri, küçük, dar sokakları ve muhteşem göl manzarasıyla, yerli ve yabancı turistler tarafından Eğirdir’de son yıllarda en çok ziyaret edilen noktalardan biri olma özelliğini taşıyor.

Yeşilada Hamamı, Eflatun Dede Türbesi dışında; Göller Bölgesi Araştırma Projesi kapsamında 1993 yılında restorasyona alınmış olan ve Hrsitiyanlık için önemli olan kiliselerden biri olan, Aya Stefanos Kilisesi de Yeşil Ada’da yer almaktadır. Bu sebeple de gezi severler tarafından Isparta gezilecek yerler listenin ilk sıralarında Yeşil Ada da konumlanıyor.

Yeşil Ada - Isparta'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Yeşil Ada – Isparta’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

20. Aya Baniya (Aya Payana ) Kilisesi

Aya Baniya (Aya Payana) Kilisesi, Isparta’nın Turan Mahallesi’nde yer almaktadır. 1750’li yıllarda inşa edilmiş olduğu tahmin edilmektedir. 1993 yılında Göller Bölgesi Projesine dahil edilerek restorasyon programına dahil edilmiş olan tarihi Aya Baniya Kilisesi’nin 1999 yılında çatısı yenilenmiştir.

270 yıllık bir tarihe sahip olan Aya Baniya Kilisesi; Isparta Belediyesi tarafından restorasyon çalışmalarının tamamlanmasının ardından ‘Isparta Koku Atölyesi: Kokuhane’ ismiyle koku atölyesine dönüştürülecek ve halkın hizmetine tekrar açılacaktır.

Aya Baniya (Aya Payana ) Kilisesi - Isparta'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Aya Baniya (Aya Payana ) Kilisesi – Isparta’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

Isparta’da Gezilecek Yerler

Türkiye’nin gül ve lavanta bahçesi olarak bilinen güzel kokulu şehri Isparta; tarihi dokusu ve doğal güzellikleriyle gezi seveler için muhteşem duraklardan biri. Lavanta Kokulu Kuyucak Köyü ile tek başına Türkiye lavanta üretiminin %93’ünü sağlayan Isparta; yaz veya kış fark etmeksizin gezilecek yerler açısından ziyaretçilerine güzel bir çeşitlilik sunan şehirlerin başında yer alıyor.

Tabiat parkları, gölleri, antik kentleri, mesire yerleri, cami ve kiliseleriyle, Isparta her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlıyor. Doğa fotoğrafçıları, kayak tutkunları ve kampçıların da aralarında yer aldığı gezi tutkunlarının severek ziyaret ettiği şehirde birbirinden güzel durak noktaları bulunmaktadır.

Yaşam memnuniyetinin yüksek olduğu dolayısıyla bünyesinde mutlu insanlar barındırdığı düşündüğümüz Isparta, sadece bu özelliğiyle bile görülmeye değer duraklardan biri olma özelliği taşımaktadır.

Isparta’ya dair daha detaylı bilgi edinmek için Isparta Restoran ve Isparta’da Ne Yenir yazılarımızı inceleyebilirsiniz.

Mesaj bırak

Votre adresse e-mail ne sera pas publiée. Les champs obligatoires sont indiqués avec *