Iğdır’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

Iğdır, Doğu Anadolu Bölgesi’nde üç farklı ülkeye komşu olan bir şehirdir. İran, Azerbaycan ve Ermenistan kente, komşu olduğu ülkelerdir. Farklı yönleriyle ayrıcalıklı olan Iğdır, Türkiye’nin görülmeye değer şehirlerinden biridir.

Ağrı Dağı’nın büyük bir kısmının Iğdır’da yer alması şehrin ayrıcalıklarından biri. Aynı zamanda coğrafi konumundan dolayı da Türkiye’de ilk güneşin Iğdır’da doğması da farklılıkları arasındadır. Şehirde yer alan pek çok yerle turizme katılan bir bölge olmuştur.

Iğdır’da doğal güzelliklerden tarihi güzelliklere gezilecek pek çok yer bulunuyor. Gölleri, dağları, anıtları, müzeleri ve mağaraları gibi birbirinden güzel yerler vardır. Iğdır’ı yakından tanımanız için sizlere Iğdır gezilecek en iyi 20 yer hakkında liste hazırladık.

Not: Bu yazımızı okuduktan sonra Iğdır en iyi otellerini keşfetmek için « Iğdır Otelleri » yazımıza bakmayı unutmayın.

Daha büyülü ve unutulmaz bir Iğdır deneyimi yaşayın! Aşağıda gördüğünüz eşsiz Iğdır Gezi Parkuru, sadece 20TL karşılığında sizin olabilir. Iğdır’ın eşsiz güzelliklerini keşfedin ve bu büyülü şehri tam anlamıyla yaşayın. Acele edin, unutulmaz anılar sizi bekliyor! : Satın almak için tıklayın

Iğdır’da Gezilecek En İyi 20 Yer

1. Tuzluca Tuz Mağaraları

Tuzluca Tuz Mağaraları, Türkiye’nin en önemli mağaralarından biridir. Tuzluca ilçesinde bulunan mağaranın iyileştirici etkisi vardır. Bu nedenle özellikle de sağlık turizmine büyük katkı sağlıyor.

Tuzluca Tuz Mağaraları bölgesi Tuz Terapi Merkezi olarak da adlandırılmaktadır. Türkiye’nin en büyük tuz terapi merkezinde uygulanan yöntemler birçok hastalığa iyi gelmektedir. Astım, KOAH, bronşit gibi solunum hastalıkları ve cilt hastalıklarının tedavisi bu mağarada gerçekleşmektedir. Tuzluca Tuz Mağaraları, Iğdır gezilecek yerler listenizin kesinlikle ilk sırasında yer almalı.

Tuzluca Tuz Mağaraları - Iğdır'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Tuzluca Tuz Mağaraları – Iğdır’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

2. Karakale Harabesi

Karakale Harabesi, Iğdır’daki en eski yerleşim bölgelerinden biri olduğu için tarihi açıdan önemlidir. Ermenistan sınırında bulunan bu yerleşim yerinde Urartulardan birçok medeniyetin yaşadığı bilinir. Harabelerin 12. yüzyılda inşa edildiği bilinir. Dünya’nın ilk fuarının da Karakale Harabesinde bulunması bölgeyi özel kılan yönlerinden biridir.

Eski zamanlarda meydana gelen depremlerle büyük tahribat görmüştür. Ancak yine de ayakta kalan yapılarını görmek mümkündür. Dolayısıyla Iğdır’ın tarihine ışık tutan Karakale Harabesi mutlaka ziyaret edilmelidir.

Karakale Harabesi - Iğdır'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Karakale Harabesi – Iğdır’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

3. Şehit Türkler Anıtı ve Müzesi

Şehit Türkler Anıtı ve Müzesi, şehir merkezinde bulunan hem Iğdır hem de Türkiye’nin simgesi olan bir müzedir. Ermeniler tarafından katledilen askerlerin anısı için yaptırılan anıt ve müze ulusal birliği ifade ediyor. 43,5 metre olan anıt aynı zamanda Türkiye’nin en yüksek anıtı olarak kayıtlara geçmiştir.

1999 yılında faaliyet göstermeye başlayan müze günümüzde de pek çok ziyaretçiyi ağırlıyor. Müzede yüzlerce resim, kitap ve katledilen askerlerin fotoğrafları bulunuyor. Şehir merkezinde yer alan Şehit Türkler Anıtı ve Müzesi mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yerdir.

Şehit Türkler Anıtı ve Müzesi - Iğdır'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Şehit Türkler Anıtı ve Müzesi – Iğdır’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

4. Ağrı Dağı

Ağrı Dağı, Ağrı ve Iğdır il sınırlarında yer alır ve Türkiye’nin en yüksek dağıdır. Bununla birlikte Avrupa’nın da en yüksek doruk noktası olmasıyla önemli coğrafi özelliklere sahiptir. Bu yönleriyle Türkiye ve dünya turizminde önemli bir yer haline gelmiştir.

Ağrı Dağı coğrafi özellikleri itibariyle tırmanış ve fotoğrafçılık aktivitelerinin gerçekleştirildiği bir doğal güzelliktir. Özellikle de yaz aylarına Ağrı Dağı’na tırmanış etkinlikleri düzenlenir ve pek çok doğa sporcusu katılır. Aynı zamanda bölgede var olan konaklama tesisleriyle de yerli ve yabancı turistlere tatil imkanı sağlanmıştır.

Ağrı Dağı - Iğdır'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Ağrı Dağı – Iğdır’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

5. Kul Yusuf Kümbeti

Kul Yusuf Kümbeti, 1485 yılında Kul Yusuf adına yaptırılan tarihi bir yapıdır. Kul Yusuf’un döneminde çok önemli bir zat olduğu düşünülür. Şehir merkezine 11 km uzaklıkta olan bu yapı 15. yüzyıldan bu yana gelmiştir. Çakırtaş Köyü’nde yer alan Kul Yusuf Kümbeti mutlaka görülmesi gereken tarihi eserlerden biridir.

Kul Yusuf Kümbeti - Iğdır'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Kul Yusuf Kümbeti – Iğdır’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

6. Dinazor Tepesi

Dinazor Tepesi, Iğdır’ın tarihi yerlerinden biri olup Melekli beldesinde yer almaktadır. Urus’un bucağı olarak da adlandırılan Dinazor Tepesi ile ilgili pek çok efsane vardır. Efsanelerden en yaygın olanı ise Apatosaurus türünde yaşayan bir dinozorun bu bölgede yaşamasıdır. Otçul ve insanlara bir zararı olmayan bu dinazor bölge halkı tarafından da sevilirmiş.

Ancak Ağrı Dağı patlamasından sonra dinozorun altında kalıp fosilleştiği söylenir. Hatta bölge halkının da inancına göre Apatosaurus türünden gelen iki tane iki kertenkele burada yaşamaktadır. İlginç efsanesi ve görünümü insanların merakını artırmaktadır. Eğer sizin de ilginizi çektiyse Iğdır’da bulunan Dinozor Tepesi’ne mutlaka gelmelisiniz.

Dinazor Tepesi - Iğdır'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Dinazor Tepesi – Iğdır’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

7. İnsan Hakları Anıtı

İnsan Hakları Anıtı, şehir merkezinde yer alan önemli anıtlardan biridir. Anıt, Ermeniler tarafından katledilen insanları anımsatmak amacıyla yapılmıştır. Soykırım sonucunda yapılan anıt şehir merkezinde ilgi çeken sembollerden biridir.

İnsan Hakları Anıtı özgürlüğü sembolize eder. Anıt kulesinde şehitleri için yapılan sembolik mezarlar bulunur. Özel bir değere sahip olan bu anıt Iğdır gezilecek yerler arasındadır.

İnsan Hakları Anıtı - Iğdır'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
İnsan Hakları Anıtı – Iğdır’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

8. Ahura Harabeleri

Ahura Harabeleri, eski dönemlerden kalan yerleşim yerlerinden biridir. Aralık ilçesine bağlı olan bu harabe 1,750 metre yüksekliğine sahiptir. Yapılan arkeolojik çalışmalarla da önemli tarihi kalıntılara rastlanan harabeler oldukça ilgi çekicidir.

Yakup Vadisi manzarasıyla Ahura Harabeleri estetik görünüme sahiptir. Edinilen bilgilere göre harabelerin Artaksiyalı Krallığı tarafından yapıldığı bilinmektedir. Yapılış tarihi M.Ö. 2 yüzyıl olup köklü bir tarihi yansıtır. Yakup Vadisi’nde yer almasıyla doğal ve tarihi güzellikleri harmanlayarak ziyaretçilerine sunmaktadır.

Ahura Harabeleri - Iğdır'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Ahura Harabeleri – Iğdır’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

9. Meteor (Göktaşı) Çukuru

Meteor (Göktaşı) Çukuru, Karakoyunlu ilçesine bağlı olan meteor düşmesi sonucunda oluşan bir çukurdur. Dünya üzerinde ikinci en büyük çukur olduğu için fazlasıyla ilgi görüyor. 60 metre derinliğinde olan çukur 35 metre genişliğe sahiptir.

Çukur bölgesi güvenlik amacıyla korumaya alınmıştır. Ancak tel örgülerle çevrilmiş olduğu için kenardan çukuru incelemek mümkündür. Oluşumu ve görünümüyle bir hayli ilgi çeken Meteor (Göktaşı) Çukuruna mutlaka gitmelisiniz.

Meteor (Göktaşı) Çukuru - Iğdır'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Meteor (Göktaşı) Çukuru – Iğdır’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

10. Koç Başlı Mezarlar

Koç Başlı Mezarlar, Melekli Köyü’nde bulunan Karakoyunluların eserlerinden biridir. Gezginlerin de keşif noktalarından biri olan bu mezarlar oldukça ilgi görmektedir. Karakoyunlular döneminde ölen genç ve kahraman kişilerin mezarları bu bölgede bulunmaktadır. Sonradan tüm ölen kişiler için de mezarlar yapılmıştır.

Mezarlar özenle yapılmış olup farklı figürlere sahiptir. Her ölen kişinin mezarında farklı figürleri görmek mümkündür. Dolayısıyla mimari yapısını incelemek ve tarihini yakından incelemek için Koç Başlı Mezarlar mutlaka görülmelidir. Koç Başlı Mezarlar, mutlaka Iğdır gezilecek yerler listenizde bulunmalı.

Koç Başlı Mezarlar - Iğdır'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Koç Başlı Mezarlar – Iğdır’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

11. Köroğlu Mağarası

Köroğlu Mağarası, Tuzluca ilçesinde yer alan Iğdır’ın doğal güzelliklerinden biridir. Mağara doğal oluşumlu değildir. Ancak kim ve ne zaman yapıldığına dair de henüz bir bilgi yoktur. İlginç oyukları ve odalarıyla dikkat çeken mağara keşif için ideal bir yerdir.

Sarp kayalıkların içerinde bulunan mağara doğal manzaralar sunar. 100 metre yüksekliğinde olan mağara oyularak inşa edilmiştir. Tahmin edilene göre Köroğlu mağarayı sığınak olarak kullanmıştır ve Köroğlu Mağarası olarak adlandırılmıştır.

Köroğlu Mağarası - Iğdır'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Köroğlu Mağarası – Iğdır’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

12. Tarihi Bebek Mağarası

Tarihi Bebek Mağarası, Iğdır şehir merkezinde yer alan turistik yerlerden biridir. Yılın her döneminde gelen sayısız misafir bu mağarayı keşfediyor. Tahmin edinilen düşüncelere göre ismini alma nedenlerinden biri de Bebek’in burada yaşamasıdır.

Ağrı Dağı ve Korhan Yaylası manzarası karşısında konumlanan Tarihi Bebek Mağarası oldukça güzeldir. Her yaştan ziyaretçinin gezebildiği mağara, özellikle de il dışından gelenler tarafından ilgi görüyor. Dolayısıyla hem konumundan hem de yapısı ve manzarasından dolayı siz de mağarayı Iğdır’a geldiğinizde gezebilirsiniz. Tarihi Bebek Mağarası Iğdır gezilecek yerler listenizin ilk basamaklarından yer almalı.

Tarihi Bebek Mağarası - Iğdır'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Tarihi Bebek Mağarası – Iğdır’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

13. Bulakbaşı Karasu Mesire Alanı

Bulakbaşı Karasu Mesire Alanı, Iğdır’ın saklı ve olağanüstü güzelliklerinden biridir. Karakoyunlu ilçesine bağlı olan bu doğal güzellik sunduğu tabiat alanları ve manzaralarla insanları büyülemeyi başarıyor. Çeşitli bitki ve hayvan türleri bu mesire alanını güzelleştiren unsurlar arasındadır.

Yabani kuşlar, sazlıklar, su kaplumbağaları ve su yılanları gibi canlıları burada görebilirsiniz. Mesire alanı olduğu için doğal güzelliklerin karşısında piknik ve yürüyüş yapabilirsiniz. Doğa severlere hitap eden bu yer özellikle de Iğdır halkı tarafından tercih edilmektedir.

Bulakbaşı Karasu Mesire Alanı - Iğdır'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Bulakbaşı Karasu Mesire Alanı – Iğdır’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

14. Aras Nehri

Aras Nehri, Erzincan ve Iğdır sınırlarında yer alan bir nehirdir. Hazar Denizi’ne dökülen nehir 548 kilometre büyüklüğe sahiptir. Bir kısmı Azerbaycan ve Ermenistan sınırlarında yer alır. Kafkaslar için de önemli olan bu nehir pek çok ulus için önemlidir.

Aras Nehri’nin Türkiye’de doğması oldukça önemlidir. Burada en fazla rafting sporları yapılır ve gelen ziyaretçiler bu sporlara katılır. Birçok ülke sınırında bulunan Aras Nehri görülmeye değer doğal güzelliklerden biridir.

Aras Nehri - Iğdır'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Aras Nehri – Iğdır’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

15. Balık Gölü

Balık Gölü, Doğu Anadolu Bölgesi’nin en güzel göllerinden biridir. 2 bin 241 rakımına sahip olan göl Türkiye’nin en yüksek gölü olmasıyla dikkat çeker. Çeşitli canlı türleriyle de dikkat çeken Balıklı Göl Ağrı ve Iğdır’ın farklı ilçe sınırlarında bulunuyor.

Sahip olduğu güzellikleriyle adını yurtdışına da duyurmuş durumdadır. Zira yurtdışından da pek çok ziyaretçi Balık Gölü’ne gelmektedir. Muhteşem manzaralar sunan bu göle gelmenizi tavsiye ediyoruz.

Balık Gölü - Iğdır'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Balık Gölü – Iğdır’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

16. Pamuk Dağı

Pamuk Dağı, Iğdır sınırlarında yer alan güzel manzaralar sunan bir dağdır. Henüz çok keşfedilmese de yılın bazı dönemlerinde doğa severler buraya gelir. Piknik, yürüyüş ve tırmanış gibi aktiviteler Pamuk Dağı’nda yapılır. Iğdır ilinde doğada bir gününüzü geçirmek isterseniz Pamuk Dağı’na gelebilirsiniz. Pamuk Dağı, Iğdır gezilecek yerler listenizde bulunmalı.

Pamuk Dağı - Iğdır'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Pamuk Dağı – Iğdır’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

17. İrem Bağları

İrem Bağları, Iğdır sınırlarında ve Ağrı Dağı eteklerinde yer alan doğal güzelliklerden biridir. Bereketli toprakların sahibi olan İrem Bağlarında çeşitli meyve ve sebzeler yetiştirilmektedir. Çeşitli sebze ve meyve ağaçlarının rengi adeta görsel bir şölen yaratıyor.

Özellikle de bölgeyi keşfetmek için doğa sever gezginler geliyor. İlkbaharda yemyeşil renklere sahip olan İrem Bağları sonbaharda kahverengi tonlara bürünüyor. Doğal manzarasıyla görenleri büyülen İrem Bağları Iğdır’da görülmesi gereken yerlerden biridir.

İrem Bağları - Iğdır'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
İrem Bağları – Iğdır’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

18. Gökkuşağı Tepeleri

Gökkuşağı Tepeleri, Iğdır’ın Tuzluca ilçesindeki rengarenk manzaralar sunan doğal güzelliklerden biridir. Doğa turizmine katkı sağlayan bu bölge Iğdır’a gelen ziyaretçilerin uğrak noktalarından biridir. Tepelerin üzerinde yer alan sarı, yeşil, mor, kahverengi ve beyaz renklerinden dolayı Gökkuşağı Tepeleri olarak adlandırılıyor.

Farklı renklere sahip olmasının coğrafi nedeni ise farklı toprak yapılarının bir araya gelmesidir. Özellikle de sonbahar mevsiminde renkleri daha fazla belirginleştiği için bu dönemlerde gelinmesi tavsiye ediliyor. Rengarenk olan Gökkuşağı Tepeleri fotoğrafçı ve doğa severler tarafından tercih edilmektedir.

Gökkuşağı Tepeleri - Iğdır'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Gökkuşağı Tepeleri – Iğdır’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

19. Leylek Heykeli

Leylek Heykeli, Iğdır ilinin en önemli sembollerinden biridir. Çünkü şehirde her mevsimde leylekler yaşamaktadır. Bunu ifade etmek içinde Leylek Heykeli yapılmıştır. Şehir merkezinde yer alan heykeli görmek için gelerek İki adet leyleğin heykelini görebilirsiniz.

Leylek Heykeli - Iğdır'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Leylek Heykeli – Iğdır’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

20. Urartu Tepeleri (Kültepe)

Urartu Tepeleri (Kültepe), Iğdır’ın önemli beldelerinden biri olan Melekli ’de bulunur. Bölgede yapılan çalışmalar sonucunda Urartulardan kalma mezarlar ve bazı eşyalar çıkarılmıştır. Ağrı Dağı’na yakın olduğu için de keşfedilmesi kolay bir yerdir. Bu tarihi bölgede aynı zamanda doğal güzellikler de yer almaktadır. Doğada tarihi yerler keşfetmeyi seviyorsanız Urartu Tepelerine mutlaka gitmenizi tavsiye ediyoruz. Dolayısıyla bu eşsiz tarihi doku mutlaka Iğdır gezilecek yerler listenizde yer almalı.

Urartu Tepeleri (Kültepe) - Iğdır'da Gezilecek Yerler Listesi - En İyi 20 Yer
Urartu Tepeleri (Kültepe) – Iğdır’da Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

Iğdır’da Gezilecek Yerler

Iğdır gezilecek yerler listesinde birbirinden farklı tarihi, kültürel ve doğal güzellikler yer alıyor. Kendine has güzellikleriyle ön plana çıkan şehir turizm açısından da önemlidir. Iğdır’a gittiğinizde çeşitli yerler, gezip görerek Doğu Bölgesi’ni yakından inceleyebilirsiniz.

Azerbaycan, İran ve Ermenistan sınırına yakın olduğu için bu farklı ülkelerden de ziyaretçi ağırlıyor. Daha önce hiç görmediğiniz göl, dağ, mağara, müze, harabe gibi yerleri Iğdır’da keşfedebilirsiniz. Özel coğrafi özellikleri, efsaneleri ve konumlarıyla birbirinden farklı yerleri Iğdır’da görmek mümkündür.

Iğdır hakkında daha detaylı bilgi edinmek için Iğdır Restoran ve Iğdır’da Ne Yenir konulu yazılarımızı da inceleyebilirsiniz.

Mesaj bırak

Votre adresse e-mail ne sera pas publiée. Les champs obligatoires sont indiqués avec *