Hakkari’de Gezilecek Yerler Listesi – En İyi 20 Yer

Hakkari, Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan ve gezilecek yerler bakımından tarihi ve eşsiz güzelliklere sahip bir şehirdir. Hurri’den Osmanlı’ya kadar birçok devletin burada kurulduğu bilinir. Sahip olduğu yerlerle merak konusu olan Hakkari gezi turu için iyi bir tercih olacaktır.

Tarihi ve kültürel mirasıyla öne çıkan Hakkari’de görülmeye değer birbirinden güzel yerler vardır. Dağlar, medreseler, müzeler ve yaylalar gibi birçok çeşitlikteki yer bu şehrin önemli temsilcilerindendir. Hem tarih severlere hem de doğa severlere hitap eden Hakkari’ye mutlaka gidilmelidir.

Sert karasal iklimin yaşandığı bu şehre özellikle de ilkbahar ve yaz aylarında gelinmelidir. Zira bu aylarda hava daha ılıklaşır ve tabiat alanlarında vakit geçirmek daha da keyifli hale gelir. Şehri daha yakından en iyi şekilde keşfetmeniz için sizlere Hakkari gezilecek en iyi 20 yer listesini sunduk.

Not: Bu yazımızı okuduktan sonra Hakkari en iyi otellerini keşfetmek için « Hakkari Otelleri » yazımıza bakmayı unutmayın.

Hakkari’de Gezilecek En İyi 20 Yer

1. Hakkari Meydan Medresesi

Hakkari Meydan Medresesi, şehrin tarihi simgelerinden biridir. 1701 yılında inşa edilen medrese günümüzde turistik bir yer haline gelmiştir. Şehir merkezinde bulunan Hakkari Meydan Medresesi’ne ulaşım kolaydır.

Medresenin en dikkat çekici özelliklerinden biri ise giriş kapısı üzerindeki kitabedir. Kuran’ı Kerim ayetlerinin bazı bölümleri kitabede yer alır. Aynı zamanda iç ve dış mimarisi de oldukça dikkat çekicidir.

3 asırdır var olan Hakkari Meydan Medresesi kültürel ve tarihi zenginlik örneğidir. Sonradan yapılan restorasyon çalışmalarıyla daha da yenilenerek sağlam bir hale getirilmiştir. Hakkari’nin en güzel yerlerinden biri olduğu için listenin başında yerini alıyor.

Hakkari Meydan Medresesi - Hakkari Gezilecek Yerler
Hakkari Meydan Medresesi – Hakkari Gezilecek Yerler

2. Hakkari Mergebütan Kayak Merkezi

Hakkari Mergebütan Kayak Merkezi, şehrin geliştirilerek turizm tesisi haline getirilen önemli bir yeridir. Kış sporlarından biri olan kayak, Hakkari’de son derece keyifli ve eğlenceli bir şekilde gerçekleşmektedir. 3 kayak pistiyle  güzel anların yaşanmasını sağlayan Hakkari Mergebütan Kayak Merkezi muhteşem bir destinasyon.

Manzarası ve kar kalitesi oldukça iyi olup yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktası olmuştur. Türkiye’nin önemli kayak merkezlerinden biri olması insanların sosyalleşerek eğlenmesini sağlıyor. Şehir merkezine 12 km uzaklıkta bulunan Mergebütan Kayak Merkezi ziyaretçilerine sıra dışı bir gün vadediyor.

Hakkari Mergebütan Kayak Merkezi - Hakkari Gezilecek Yerler
Hakkari Mergebütan Kayak Merkezi – Hakkari Gezilecek Yerler

3. Hakkari Tarihi Kilisesi

Hakkari Tarihi Kilisesi, şehrin en önemli tarihi yerlerinden biri olup turistik bir merkezdir. Şehir merkezine 18 km uzaklıktaki kilise Hakkari’nin Konak Köyü’ne bağlı bir yerdedir. Bu kilise aynı zamanda Koçanis (Konak) Kilisesi olarak da bilinmektedir.

Çatı kısmında yer alan Asuri dilindeki kitabe de burada oldukça dikkat çekicidir. Buna ek olarak iki güneş saati de yer alır. Dolayısıyla farklı mimarisiyle ön plana çıkan kilise Hakkari’de turistler tarafından ziyaret edilmeye değer bir yerdir ve kesinlikle Hakkari gezilecek yerler listenize dahil olmalıdır.

Hakkari Tarihi Kilisesi - Hakkari Gezilecek Yerler
Hakkari Tarihi Kilisesi – Hakkari Gezilecek Yerler

4. Hakkari Mar Şalita Manastırı

Hakkari Mar Şalita Manastırı, Kırıkdağ Köyü’nde bulunan önemli tarihi yerlerden biridir. Açık hava ve doğayla iç içe olan manastır aynı zamanda oldukça yüksek bir noktada konumlanır.

Bölgeye ulaşırken sarp kayalıklar ve patika yol vardır. Üç katlı bir yapıya sahip olan manastırın zemini kilisedir. Dolayısıyla kutsal ve tarihsel açıdan oldukça önemli olduğu için mutlaka ziyaret edilmelidir.

Hakkari Mar Şalita Manastırı - Hakkari Gezilecek Yerler
Hakkari Mar Şalita Manastırı – Hakkari Gezilecek Yerler

5. Cennet Cehennem Vadisi

Cennet Cehennem Vadisi, şehir merkezi ve Yüksekova sınırları içerisinde olan doğal güzelliklerini sunan muhteşem bir yerdir. Hakkari gezilecek yerler söz konusu olduğunda ilk akla gelen yerlerden biri de şüphesiz Cennet Cehennem Vadisi’dir. Hem vadi hem de çevresindeki akarsu ve yeşilliklerin arasındaki çiçekler buraya büyüleyici bir ambiyans kazandırıyor.

Neredeyse tüm doğal güzellikleri kapsayan bu yer, özellikle de doğa severlere ve fotoğraf tutkunlarına hitap ediyor. Buraya gelmek isteyenler birçok aktiviteyi gerçekleştirerek huzur dolu vakitler geçirebilir. Cennet Cehennem Vadisi bölgesinde yürüyüş ve kaya tırmanışı gibi birçok doğa sporunu yapabilirsiniz.

Tüm bunlara ek olarak burada oldukça önemli bir doğal güzellik daha bulunuyor. Türkiye için de önemli bir yer olan Cilo Dağları bu bölgenin yakınındadır. Zira bu dağ Türkiye’nin en yüksek ikinci zirve olma özelliğini taşır.

Cennet Cehennem Vadisi - Hakkari Gezilecek Yerler
Cennet Cehennem Vadisi – Hakkari Gezilecek Yerler

6. Zap Vadisi

Zap Vadisi, şehir merkezi ve Yüksekova ilçesi sınırlarında bulunan muhteşem manzarasıyla dikkat çeken bir yerdir. İlkbahar aylarında daha da büyüleyici bir güzelliğe sahip olan Zap Vadisi ziyaretçilerin gelmesini sağlıyor. Turistik bir bölge olma özelliğine sahip olan vadi Hakkari için oldukça özel bir yerdir. Zap Vadisi eşsiz ve büyüleyici görünümüyle mutlaka Hakkari gezilecek yerler listenize dahil etmeniz gereken kusursuz bir doğal güzelliktir.

Büyüleyici ve eşsiz güzelliğiyle vadi sarp kayalıklardan ve yeşil doğadan oluşuyor. Doğa severlere hitap eden Zap Vadisi’ne her sene yerli ve yabancı turistler geliyor. Çeşitli hayvan türleri ve endemik bitkilere sahip olmasıyla zengin bir floraya sahip olduğunu kanıtlıyor.

Fotoğrafçılara ilham olan vadi bölgenin ilgi gören yerlerinden biridir. Yemyeşil doğası ve zengin florasıyla dikkat çeken Zap Vadisi’ne mutlaka gidilmelidir. Zira doğada bulunan çeşitli güzellikleri keşfederek farklı bir gün geçirebilirsiniz.

Zap Vadisi - Hakkari Gezilecek Yerler
Zap Vadisi – Hakkari Gezilecek Yerler

7. Seyit Han Gölü

Seyit Han Gölü, huzurlu ve dingin bir şekilde doğada vakit geçirmek isteyenler için ideal bir destinasyon. Yüksekova ilçesine bağlı olan bu göl, rengi ve berraklığıyla görenleri büyülemektedir. Cilo Dağı manzarasıyla çevrelenmiş Seyit Han Gölü’ne birçok kişi gelmektedir.

Yazılı Köyü sınırlarında olan Seyit Han Gölü oluşumuyla da dikkat çeker. Çevresindeki dağların üzerindeki kar ve buzlar eriyerek pınar sularıyla birikir. Bu da bu gölü oluşturarak muhteşem bir görünüm yaratır.

Hakkari beylerinden biri olan Seyit Han bu göle adını veren kişidir. Berçalan Yaylası’nda bulunan bu muhteşem yer çoğu kişinin tercih ettiği bir lokasyon haline gelmiştir. Dolayısıyla Hakkari’de gezilecek yerlerden biri olan Seyit Han Gölü’nü siz de keşfedebilirsiniz.

Seyit Han Gölü - Hakkari Gezilecek Yerler
Seyit Han Gölü – Hakkari Gezilecek Yerler

8. Sidan Vadisi ve Su Bendi

Sidan Vadisi ve Su Bendi, Çukurca ilçesine bağlı Bey Mahallesindedir. 68 m boyunca uzanan vadi, zamanla eski görünümünü kaybetse de Hakkari gezilecek yerler listenizde mutlaka yer almalıdır.

Sida Deresi boyunda uzanan vadi, 5 km uzunluğunda bir kanalın üzerindedir. Vadi üzerinde yer alan su bendi büyük oranda vadiyle birlikte orantılı olacak şekilde uzamıştır. Günümüzde bölgede yapılan tarımı desteklemek amacıyla nehirden akan su kullanılmaktadır.

Sidan Vadisi ve Su Bendi - Hakkari Gezilecek Yerler
Sidan Vadisi ve Su Bendi – Hakkari Gezilecek Yerler

9. Durankaya Yaylası

Durankaya Yaylası, Hakkari şehir merkezine bağlı olan 2500 m rakımdaki oldukça ferah ve doğayla bir bütün bir yerdir. Yemyeşil bitki örtüsüyle muazzam bir görünüme sahip olan Durankaya Yaylası çoğu kişinin tercih sebebidir. Özellikle de ilkbahar aylarında daha fazla kişi buraya gelerek doğal güzellikleri keşfeder.

Açık hava ve ambiyansıyla büyüleyen Durankaya Yaylası bölge halkının da bir dönem boyunca kaldığı bir yerdir. Burada yürüyüş ve piknik gibi aktiviteler yaparak doğayla bütünleşebilirsiniz. Bununla birlikte buraya yakın olan yerlerden yöresel lezzetleri de tadabilirsiniz.

Durankaya Yaylası - Hakkari Gezilecek Yerler
Durankaya Yaylası – Hakkari Gezilecek Yerler

10. Taş Köprü

Taş Köprü, Hakkari’nin tarihi ve mimari simgelerinden olup derenin üzerine kurulan bir yapıdır. Şemdinli ilçesine 12 km uzaklıkta bulunan bu köprü 11 m yükseklik ve 21 m uzunluğa sahiptir. Kayalıkların da yakınında bulunan köprü görünüm olarak oldukça estetiktir.

1898 yılında Şeyh Muhammed Sıddık, Taş Köprü’yü yaptıran kişidir. Günümüzde Hakkari’nin önemli simgelerinden olan köprü çoğu kişi tarafından ziyaret edilir. Yemyeşil doğayla çevrili olan köprü özellikle de ilkbahar aylarında ziyaretçileri ağırlar.

Taş Köprü - Hakkari Gezilecek Yerler
Taş Köprü – Hakkari Gezilecek Yerler

11. Mergan Vadisi

Mergan Vadisi, Hakkari’nin nadide güzelliklerinden biri olup şehir merkezine yakın bir konumdadır. Serin havası ve doğasıyla özellikle de insanlar yaz aylarında buraya sıklıkla ziyarette bulunuyor. Gezi turları düzenlenen Mergan Vadisi yakınlarına yöre halkı da sıklıkla gider.

Şehir merkezinde yer alan Mergan Vadisi büyüleyici bir güzelliğe sahip olmakla birlikte büyükbaş hayvanlara da belirli dönemlerde ev sahipliği yapar. Kamp, piknik ve mangan alanlarının olması burada herkese çeşitli aktiviteleri sunuyor. Dolayısıyla ilkbahar ya da yaz aylarında buraya gelerek sevdiklerinizle keyifli vakitler geçirebilirsiniz.

Mergan Vadisi - Hakkari Gezilecek Yerler
Mergan Vadisi – Hakkari Gezilecek Yerler

12. Ore Şelalesi

Ore Şelalesi, Hakkari’de mutlaka görülmesi gereken doğal güzelliklerden birisidir.  Serin havası, suyu ve muhteşem manzarasıyla insanları büyüleyen şelaleye özellikle de yaz aylarında gelinir. Doğal alanlara sahip olan Ora Şelalesi’nde yürüyüş ve piknik gibi size keyif verecek aktiviteleri yapabilirsiniz. 20 metre yükseklikten dökülen şelale İran ve Irak tarafındakilerden de büyük ilgi görür.

Ore Şalelesi - Hakkari Gezilecek Yerler
Ore Şalelesi – Hakkari Gezilecek Yerler

13. Mor Dağı

Mor Dağı, Hakkari’nin yüksek dağlarından biri olup doğa sporcularının tercih ettiği bir lokasyondur. Şehir merkezine 55 km uzaklıkta olan bu dağda her sene tırmanış aktiviteleri düzenlenir. 3.780 metre yüksekliğe kadar uzanması dağ sporcularının da ilgisini çekmiştir. Dağ sporcuları için önemli bir yer olan Mor Dağı günümüzde turistik bir yer haline de gelmiştir.

Mor Dağı - Hakkari Gezilecek Yerler
Mor Dağı – Hakkari Gezilecek Yerler

14. Sat Dağı

Sat Dağı, Hakkari’nin yüksek kesimlerindeki bir dağ olup aynı zamanda göllerin de bulunduğu bir yerdir. Dağlık bölge geliştirilerek bir milli park haline getirilmiştir. 2020 yılında milli park olarak kabul edilmesiyle ismi Cilo ve Sat Dağları Milli Parkı olarak geçmektedir.

Göllerin, karların ve çeşitli çiçeklerin yer aldığı bu bölge turizm açısından da oldukça önemli. Burada buzulların oluşturduğu şekiller oldukça estetik bir görünüme sahip oluyor. Kış sporları için de tercih edilen Sat Dağı’na ilkbahar aylarında da gelebilirsiniz. Sat Dağı, mutlaka Hakkari gezilecek yerler listenizde bulunmalıdır.

Sat Dağı - Hakkari Gezilecek Yerler
Sat Dağı – Hakkari Gezilecek Yerler

15. Barçalan Yaylası

Berçelan Yaylası, yöre halkının belirli dönemlerde göç ettiği bir yer olup turistleri de ağırlayan bir yerdir. Doğayla bir bütün olan bu yaylada kamp, piknik gibi serbest alanlar bulunur. Dolayısıyla çoğu insan şehirden ve gürültüden uzak bir yere gitmek istediğinde Berçelan Yaylası’nı tercih ediyor.

Çeşitli bitkiler, canlılar ve göller gibi doğal güzelliklere sahip olduğu için tercih edilmektedir. Hakkari’de huzurlu ve doğayla iç içe bir yere gitmek isterseniz Berçelan Yaylası’nı tercih edebilirsiniz.

Barçalan Yaylası - Hakkari Gezilecek Yerler
Barçalan Yaylası – Hakkari Gezilecek Yerler

16. Peri Bacaları

Peri Bacaları, Kapadokya’da bulunduğu gibi Hakkari’de de vardır. Muhteşem görüntüye sahip olan peri bacaları birbirinden farklıdır ve insanların ilgisini çeker. Antik dönemlerde volkanik patlama sonucu oluşan Hakkari’deki Peri Bacaları keşfedildiğinden beri turizm amacıyla kullanılır. Özellikle de fotoğraflarının çekilmesi, bu bölgeye olan ilgiyi artırmıştır.

Buraya insanlar kışın da gitmektedir. Çünkü karlarla kaplı olan peri bacaları efsane görüntüler sunar. Dolayısıyla istediğiniz zaman Hakkari’ye geldiğinizde Peri Bacaları’na da uğramanızı tavsiye ediyoruz. Burada sevdiklerinizle estetik fotoğraflar çekerek anınızı ölümsüzleştirebilirsiniz.

Peri Bacaları - Hakkari Gezilecek Yerler
Peri Bacaları – Hakkari Gezilecek Yerler

17. Uludoruk – Reşko Tepesi

Uludoruk – Reşko Tepesi, Hakkari’de önemli bir yer olmasının yanı sıra Türkiye için de önemli bir bölgedir. Reşko Tepesi’nin üzerinde yer alan Uludoruk buzulu Türkiye’nin en büyük vadi buzulu olarak bilinmektedir. Bu da coğrafi açıdan Uludoruk – Reşko Tepesi’ni önemli kılan bir özelliktir.

Bu özel alanda günümüzde doğa sporları da yapılmaktadır. Doğa severlerin ilk tercihlerinden biri olan bu tepede belirli dönemlerde tırmanışlar yapılır. Bölgedeki buzulun önceden daha fazla olduğu bilinirken giderek yok olmaya başladığı bilgileri edinilmiştir.

Uludoruk Reşko Tepesi - Hakkari Gezilecek Yerler
Uludoruk Reşko Tepesi – Hakkari Gezilecek Yerler

18. Sümbül Dağı

Sümbül Dağı, eşsiz manzaraya sahip olan ve pek çok fotoğraf tutkununun ziyaretine tanıklık eden bir bölgedir. 3.467 metre yükseklikte bulunan Sümbül Dağı manzarasıyla herkesi büyülemektedir. Hakkari’nin önemli dağlarından biri olan bu dağa her sene ziyaretçiler gelir.

Özellikle de kış mevsiminde karla kaplı olan Sümbül Dağı ziyaretçilere adeta görsel şölen sunuyor. Dünyaca ünlü olan Alp ve Himalaya Dağları’yla neredeyse aynı görünümde olması çoğu kişinin dikkatini çekiyor. Dağ tırmanışı, kayak ve çeşitli doğa sporları bu bölgede yapılabilmektedir. Sümbül Dağı, mutlaka Hakkari gezilecek yerler listenizde bulunmalı

Sümbül Dağı - Hakkari Gezilecek Yerler
Sümbül Dağı – Hakkari Gezilecek Yerler

19. Hakkari Kilim Müzesi

Hakkari Kilim Müzesi, şehrin kültürel değerlerini yansıtan bir yer olup turistler tarafından ziyaret edilmektedir. 2008 yılından beri halka açık olarak faaliyetini sürdüren Hakkari Kilim Müzesi şehir merkezinde bulunmaktadır. Hakkari halkının el sanatıyla ortaya çıkardığı kilimler müzede sergileniyor.

Hakkari’nin geleneksel değerlerinin sunulduğu müze belirli saatlerde açıktır. Hakkari’nin muazzam el sanatlarıyla ortaya koydukları kilimleri incelemek için Hakkari Kilim Müzesi’ni gezebilirsiniz. Çeşitli motif, renk ve üstün beceriyle yapılan dokumalar mutlaka görülmelidir.

Hakkari Kilim Müzesi - Hakkari Gezilecek Yerler
Hakkari Kilim Müzesi – Hakkari Gezilecek Yerler

20. Hakkari Bilim Müzesi

Hakkari Bilim Müzesi, çeşitli eserlerin yer aldığı kültürel bir yerdir. Özellikle de bilim, teknoloji ve kültür severlere hitap edecek bu yer Hakkari’de merak edilmektedir. Buradaki önemli teknolojik, bilimsel ve tarihi eserleri incelemek için gelebilirsiniz. Her yaşa hitap eden bu bölgeye ailenizle, arkadaşlarınızla ya da yakınlarınızla gelebilirsiniz.

Hakkari Kilim Müzesi - Hakkari Gezilecek Yerler
Hakkari Kilim Müzesi – Hakkari Gezilecek Yerler

Hakkari’de Gezilecek Yerler

Hakkari gezilecek yerler listesinde doğal, tarihi ve kültürel yerler çoğunluktadır. Buraya geldiğinizde doğada bulunan çeşitli bitki, dağ, kar ve kaya resimleri çekebilirsiniz. Doğu Anadolu’da önemli bir il olan Hakkari’de çoğu yer keşfedilerek geliştirilmiştir.

Sıcak kanlı yöre halkı sizleri burada en iyi şekilde ağırlar ve birbirinden güzel yerleri keşfetmenizi sağlar. Özellikle de buraya geldiğinizde yöresel lezzetlerden olan Yüksekova Kebabı, kepaye kebabı, tandır ekmeği ve jajik gibi birçok yemeği deneyebilirsiniz. Sizin için keyifli ve unutulmayan anlar yaşatacak Hakkari’yi gezi listenize mutlaka eklemelisiniz.

Hakkari’ye dair daha detaylı bilgi edinmek için Hakkari Restoran ve Hakkari’de Ne Yenir yazılarımızı inceleyebilirsiniz.

Mesaj bırak

Votre adresse e-mail ne sera pas publiée. Les champs obligatoires sont indiqués avec *