Giresun Gezilecek Yerler – En İyi 20 Yer

Giresun Antik Çağ’a kadar uzana kadim tarihiyle ve doğal güzellikleri ile bilinen bir şehirdir. Karadeniz içerisinde yer alan şehir farklı uygarlıklara ev sahipliği yapmıştır. Ilıman iklimi ve birbirinden görkemli doğal güzellikleri ile ünlüdür.

Her bir eserde tarihi dokunun hissedildiği Giresun gezilecek yerler bakımından çeşitlidir. Farklı kültürlerin buluşma noktasında yer alan Giresun yemek çeşitliliği bakımından da dikkat çekicidir.

Şehrin tabiat harikası alanlarının yanı sıra plajları da oldukça popülerdir. Görsel şölen sunan şelaleleri ve gölleriyle Giresun görülmeye değerdir. Masmavi plajları ve serin yaylalarıyla Giresun’da gezilecek 20 yer listesi sizlerle!

Not: Bu yazımızı okuduktan sonra Giresun en iyi otellerini keşfetmek için « Giresun Otelleri » yazımıza bakmayı unutmayın.

Giresun’da Gezilecek En İyi 20 Yer

1. Tirebolu Kalesi

Tirebolu Kalesi Giresun’un muazzam manzaraya sahip tarihi bir mekandır. Kendine hayran bırakan güzelliği ve yöresel yapılarıyla meşhur bölgenin göz bebeğidir. Tirebolu Kalesi’ni akşam ışıklarında ve kaleyi çevreleyen sulardaki teknelerle seyredebilirsiniz. Ayrıca kaleye nazır çay bahçelerinde keyifli bir mola vermek mümkündür.

Tirebolu ilçe merkezinde konumlanan tarihi yapı yarımada üzerindedir. Merdivenlerden kaleye çıkmak ve harikulade manzaranın tadını çıkarmak olanaklıdır. Yapı, bölgedeki en önemli tarihi eserlerden birisi olarak öne çıkar.

Tirebolu Kalesi - Giresun Gezilecek Yerler
Tirebolu Kalesi – Giresun Gezilecek Yerler

2. Giresun Müzesi

Giresun Müzesi tarihi yapının kalıntılarının değerlendirilmesi ile 1990’lı senelerde tekrar inşa edilmiştir. Kadim dokusu korunan müze iki tarafındaki çeşmeler ve geleneksel üslupla oluşturulmuş mimarisi ile dikkat çekicidir.

Yaklaşık 250 yıllık bir geçmişe sahip olan ve önceleri Gogora Kilisesi olarak bilinen uapı restorasyon işlemlerinden sonra müze olarak değerlendirilmiştir. 1988 senesinde müze olarak ziyaretçilere açılan mimaride pek çok tarihi eser vardır. Helenistik, Hitit dönemlerinin yanı sıra Roma, Selçuklu ve Osmanlı gibi farklı dönemlere ait eserler mevcuttur. Taş kabartma, eski dönemde kullanılmış olan giysi, para ve diğer antik eserler müzede görülebilecek ürün çeşitliliğine örnektir.

Giresun Müzesi - Giresun Gezilecek Yerler
Giresun Müzesi – Giresun Gezilecek Yerler

3. Bedrama Kalesi

Bedrama Kalesi Giresun gezilecek yerler kapsamında önemli eserlerden biridir. Günümüze kadar gelen tarihi değerlerden biri olan kale oldukça kıymetlidir.

1Tüm şehrin manzarasını muazzam şekilde sunan kale Tirebolu’dadır. Tirebolu ile Giresun merkez arasındaki mesafe toplam 46 kilometredir. Kale ise Tirebolu Merkez’den yaklaşık 8 kilometre uzaklıktadır.

Tarihi dokusu ve görkemli doğal güzelliği ile kendine hayran bırakan kale önemli bir kültür turizm alanıdır. Yemyeşil patika yolculuğu takip ederek ulaşılan Bedrama Kalesi, Giresun seyahatinde mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerler arasındadır.

Bedrema Kalesi - Giresun Gezilecek Yerler
Bedrema Kalesi – Giresun Gezilecek Yerler

4. Kümbet Yaylası

Kümbet Yaylası, zengin bitki örtüsünün yanı sıra mis gibi havası ve tertemiz su kaynakları ile ünlüdür. Giresun’a yaklaşık 60 kilometre uzaklıkta bulunan yayla tüm Karadeniz ve ülkemiz kültürü açısından önemlidir. Bölge, nefes kesen doğal güzellikleri ve yayla etkinlikleriyle meşhurdur.

1991 senesinde turizm merkezi olarak ilan edilen yayla pek çok etkinliğe ev sahipliği yapar. Özellikle yöresel unsurların ön plana çıkarıldığı yayla kültürü ile öne çıkar. Eğlence çeşitlerinden yöresel mimari örneklerine ve Giresun’un leziz yemeklerine kadar bölgeye has değerlere şahit olabilirsiniz.

Kümbet Yaylası - Giresun Gezilecek Yerler
Kümbet Yaylası – Giresun Gezilecek Yerler

5. Giresun Kalesi

Giresun Kalesi bölgenin bir başka özel değeridir. Giresun gezilecek 20 yer listesine dahil edilmesi gereken yerlerden biridir. I. derece arkeolojik ve doğal sit alanı kabul edilen kalenin geçmişi hakkında bilgiler yeterli değildir. Ancak çok eski dönemlere dayanan köklü bir tarihi olduğu bilinmektedir.

Eşsiz yapı iki bölümden meydana gelir. İç Kale ve Dış Kale olarak adlandırılan bölgede tarihi bir yolculuk yapmak mümkündür. Ayrıca kale içinde Milli Mücadele kahramanı olan Topal Osman Ağa’nın anıt mezarı da yer alır. Giresun Kalesi, günümüzde ziyaret ve piknik alanı olarak öne çıkan bir alandır.

Giresun Kalesi - Giresun Gezilecek Yerler
Giresun Kalesi – Giresun Gezilecek Yerler

6. Giresun Meydan

Giresun meydan, şehrin kalbinde yer alan ve hareketliliği ile dikkat çeken bir bölgedir. Giresun’un gündelik yaşamına ışık tutan ziyaretçi yoğunluğu olan bir meydandır. Alışveriş yapmak isteyen ya da keyifli bir akşam yürüyüşü gerçekleştirmek isteyenlerin uğrak noktaları arasında yer alır.

Çok sayıda etkinliğin düzenlendiği meydan Giresun’un en gözde alanlarından biridir. Cıvıl cıvıl yapısını her daim koruyan meydan Giresun ziyaretinde tercih edebileceğiniz bölgelerden birisi.

Giresun Meydan - Giresun Gezilecek Yerler
Giresun Meydan – Giresun Gezilecek Yerler

7. Mavigöl Kuzalan Şelalesi

Mavigöl Kuzalan Şelalesi, Giresun’un görkemli doğa harikalarından biridir ve merkeze yaklaşık 45 kilometre uzaklıktadır. Dereli ilçesinde konumlanmış olan şelale Mavigöl Tabiat Parkı’nın içindedir. Şehrin doğal dokusunu en iyi şekilde yansıtan alanlardan birisi Mavigöl Kuzalan Şelalesi’dir.

Ayrıca bölgede anıt ağaçlar, tarihi mağaralar ve değirmenler başta olmak üzere çok sayıda önemli eser mevcuttur. Tarihi değerlerin yanı sıra yüksek bir ekosistem barındıran tabiat parkı şelalenin çevresinde konumlanır. Toplam 105 adet kuş türü ve 129 çeşit bitki türü ile öne çıkar.

Mavigöl Kuzalan Şelalesi - Giresun Gezilecek Yerler
Mavigöl Kuzalan Şelalesi – Giresun Gezilecek Yerler

8. Millet Bahçesi

Millet Bahçesi Giresun gezilecek yerler başlığında ön sıralarda yer alır. Giresun’un günümüze kadar taşıdığı doğal güzelliklerin bir yansıması konumundadır. Millet bahçesinin içinde çeşitlilik gösteren peyzaj bitkileri bulunur.

Ayrıca çay salonu ve teraslı balkon gibi farklı dinlenme alanları mevcuttur. Anıt ağaçlar yemyeşil ve manzaralı alanın değerine değer katar. Yaz aylarında yeşilin her tonunu görebileceğiniz Millet Bahçesi gezilecek yerler kategorisinde ilk sıralarda yer alır.

Millet Bahçesi - Giresun Gezilecek Yerler
Millet Bahçesi – Giresun Gezilecek Yerler

9. Kuzalan Şelalesi Tabiat Parkı

Kuzalan Şelalesi Tabiat Parkı 482 hektarlık alanda bulunur. 2013 yılında tabiat parkı olarak ilan edilen bölge muhteşem bir doğa manzarasına sahiptir. Eşsiz güzelliklere bünyesinde barındıran Kuzalan şelalesinin yanı sıra pek çok etkinlik imkanı barındırır.

20 metre yükseklikten Aksu çayına dökülen tertemiz sularıyla ünlüdür. Görenleri kendine hayran bırakan Kuzalan Şelalesi şehirde görülmesi gereken yerlerin başında gelir. Tabiat Parkı Giresun için olduğu kadar ülkemiz açısından da büyük bir değerdir.

Kuzalan Şelalesi Tabiat Parkı - Giresun Gezilecek Yerler
Kuzalan Şelalesi Tabiat Parkı – Giresun Gezilecek Yerler

10. Giresun Adası Botanik Bahçesi

Giresun Adası Botanik Bahçesi görkemli yapısıyla öne çıkan bir alandır. Giresun gezilecek 20 yer kategorisine dahil edilmesi gereken botanik bahçesi oldukça değerlidir. Doğu Karadeniz Bölgesi’nde insanların yaşam sürdüğü tek ada olarak öne çıkar.

Giresun adasının geliştirilmesi fikri sonucu botanik bahçesi oluşturulmuştur. Amaç adanın koruma dengesini sağlamak ve sürdürülebilirliğine katkı sunmak olurken muhteşem bir botanik bahçesi ortaya çıkmıştır.

Girseun Adası Botanik Bahçesi - Giresun Gezilecek Yerler
Girseun Adası Botanik Bahçesi – Giresun Gezilecek Yerler

11. Paşakonağı Yaylası

Paşakonağı Yaylas tertemiz havası ile olduğu kadar görsel şöleni ile de ön plana çıkar. Özellikle fotoğrafçıların ilgi odağı haline gelmiştir. Turistlerin ve bölge halkının en sevdiği alanlardan birisi olan Paşakonağı Yaylası Giresun için de önemli bir değerdir.

Sarı, beyaz ve mor açelyalarıyla ünlüdür. Ayrıca dikkat çeken derin vadileri ve bölgedeki şelaleleri ile meşhurdur. Bulancak ilçe sınırlarında yer alan Paşa Konağı Yaylası merkeze ortalama 45 dakika mesafededir. Denizden 1450 metre yükseklikte bulunan yayla tüm tabiat özellikleri ile şifa kaynağıdır.

Paşakonağı Yaylası - Giresun Gezilecek Yerler
Paşakonağı Yaylası – Giresun Gezilecek Yerler

12. Göksu Travertenleri

Göksu Travertenleri Giresun gezilecek yerler listesinde ilk sıralardadır. Şehrin Dereli ilçesinde bulunan travertenler ile meydana gelen göletler muhteşem bir manzara barındırır. Beyaz ve turkuaz renklerin buluştuğu bu özel alan görüntüsü itibariyle Pamukkale’yi andırır.

Güzeller güzeli Mavi göl de Göksu Travertenleri’ne oldukça yakındır. Mavigöl’ün muazzam turkuaz rengini alan suyun aynı olduğu biliniyor. Bölgenin yeni projelerinden biri olan travertenler görselliği ile kendine hayran bırakıyor. Bölgenin turizm hareketliliğini sağlamak açısından meydana getirilen Göksu Travertenleri Giresun’un doğal şifalı sularından mevcuttur.

Göksu Travertenleri - Giresun Gezilecek Yerler
Göksu Travertenleri – Giresun Gezilecek Yerler

13. Eynesil Kalesi

Eynesil Kalesi, tıpkı İnebolu Kalesi gibi Giresun’un önemli tarihi yapılarına biridir. Eynesil ilçesinde bulunan kale merkeze yaklaşık 2 kilometre mesafededir. Yarımada üzerinde konumlanan eserin yapım tarihi ile ilgili bilgiler net değildir.

Kalenin yapımında taş malzemenin kullanıldığı bilinmektedir. Bölgenin dokusunu en iyi şekilde yansıtan yapılardan biridir. Eynesil Kalesi Giresun’da bulunan doğal güzellik ve tabiat harikalarının yanı sıra görülmesi gereken tarihi bir mimariye sahiptir.

Eynesil Kalesi - Giresun Gezilecek Yerler
Eynesil Kalesi – Giresun Gezilecek Yerler

14. Kurul Kalesi

Kurul Kalesi, Ordu şehir merkezine 13 km uzaklıkta bulunan tarihi bir yapıdır. Giresun’a da 58 dk’lık bir uzaklıkta bulunduğundan, Giresun gezinizde Kurul Kalesi’ni de ziyaret edebilirsiniz. Bayadı Köyü sınırları içinde bulunan sivri bir kaya üzerine kurulmuştur.

Birinci derece arkeolojik alandır, bu nedenle oldukça önemli bir yere sahiptir. Oldukça kadim bir tarihe sahip olduğu, yapılan kazılar ile ortaya çıkarılmıştır. Bu nedenle dikkatleri üzerine çekmekte olup ziyaretçilerin görmek istediği alanlardan bir tanesidir.

Kurul Kalesi - Giresun Gezilecek Yerler
Kurul Kalesi – Giresun Gezilecek Yerler

15. Espiye Andoz Kalesi

Espiye Andoz Kalesi, ülkemizin önemli tarihi alanlarından biridir. Tüm vadi ve denize nazır bir konumda bulunan kalenin milattan önce 1300’lü senelerde yapıldığı düşünülmektedir.  Diğer tarihi dönemlere ışık tutmakla birlikte Osmanlı döneminde de önemli yapısını korumuştur. Giresun gezilecek yerler kategorisinde ön sıralarda yer alan kalenin etrafı surlarla çevrelenmiştir.

Kalenin bazı alanlarında kuleler vardır. Bölgenin hâkim noktasında bulunan tarihi kaleden günümüze gelen yapılar surlardır. Yakın tarihli gerçekleştirilen restorasyonlarla aslına uygun şekilde oluşturulan kale orijinal görüntüsüyle ziyaretçilere açıktır.

Tüm şehri gözler önüne seren konumuyla eşsiz bir manzaraya ev sahipliği yapan kale dikkat çekicidir. Espiye ilçesi ve Giresun merkez arası toplam 32 kilometre uzaklıktadır. Kalenin ilçe merkezine mesafesi ise 2 kilometre kadardır.

Espiye Andoz Kalesi - Giresun Gezilecek Yerler
Espiye Andoz Kalesi – Giresun Gezilecek Yerler

16. Şimşirli Göl

Şimşirli Göl Giresun’un meşhur güzelliklerinden biridir. Bulancak ilçesi sınırlarında yer alan göl aynı zamanda bir ekoturizm tesisidir. İçinde alabalık turistik tesisinin yanı sıra muhteşem manzaralara ev sahipliği yapan çok sayıda ayrıntı mevcuttur. Yaz aylarında yeşilin ve mavinin her tonunu bir araya getiren Şimşirli Göl kış aylarında bembeyaz örtüsüyle görenleri kendine hayran bırakır.

Açık ve kapalı alanları bulunan Şimşirli Göl etrafındaki tesislerle çok sayıda hizmet sunar. Bungalov restoran konsepti, gezi alanları, basketbol ve voleybol sahası, havuz gibi çok sayıda etkinlik imkânı mevcuttur. Giresun gezilecek 20 yer başlığı altında değerlendirilebilecek özel bir mekandır. Şehrin eşsiz doğa manzarasına karşı çayınızı yudumlayabilir ve Şimşirli Göl çevresinde keyifli bir gezintiye çıkabilirsiniz.

Şimşirli Göl - Giresun Gezilecek Yerler
Şimşirli Göl – Giresun Gezilecek Yerler

17. Giresun Adası

Giresun Adası Karadeniz’de yer alan iki adadan birisi olma ünvanına sahiptir. Kefken Adası ile beraber bu ünvanı alan Giresun Adası kıyıdan yaklaşık 1.6 kilometre açıktadır. Toplam 40.000 metrekare alanda konumlanan adam zengin bitki örtüsüyle dikkat çekicidir. Yalancı akasya ve Akdeniz defnesi gibi özel türler ile birlikte yaklaşık 71 adet bitki çeşidi barındırır.

Şehrin doğal güzelliklerinin net bir örneği olan Giresun Adası masmavi denizin ortasında kendine hayran bırakan bir görüntüye sahiptir. Şehri ziyaret edenler II. derece arkeolojik sit alanı kabul edilen Giresun Adası’na uğrayabilir. Doğu Karadeniz’de insanların yaşadığı tek ada olan Giresun Adası oldukça ünlüdür.

Giresun Adası - Giresun Gezilecek Yerler
Giresun Adası – Giresun Gezilecek Yerler

18. Ağaçbaşı Yaylası

Ağaçbaşı Yaylası ülkemizin yaylaları ile ünlü Giresun şehrinin bir diğer güzelliğidir. Doğa koruma alanı olarak kabul edilen yayla oksijen kaynağı olarak bilinir.

İlkbahar ve yaz aylarında rengarenk çiçekleriyle doğanın cömertliğini yansıtan Ağaçbaşı Yaylası içinde tabiat parkı da mevcuttur. Giresun merkeze yaklaşık 68 kilometre mesafede konumlanır. Yaylanın en yüksek alanı 1760 metre yüksekliktedir.

Zengin bitki örtüsünün yanı sıra canlı çeşitliliği ile de dikkat çekicidir. Ağaçbaşı yaylası yaklaşık 75 bitki türü ve 131 omurgalı hayvan çeşidini kapsar. Ülkemizin önemli değerlerinden birisi olan yayla, tarihi kervan yolu üzerinde bulunan Kuşluhan Kalesi’ni de bünyesinde barındırır. Giresun gezilecek yerler listesine Ağaçbaşı yaylasını dahil edebilir ve her sene temmuz ayında gerçekleşen Ağaçbaşı Yayla Şenliği’ne katılabilirsiniz.

Ağaçbaşı Yaylası - Giresun Gezilecek Yerler
Ağaçbaşı Yaylası – Giresun Gezilecek Yerler

19. Seyyid Vakkas Türbesi

Seyyid Vakkas Türbesi Giresun’un önemli tarihi alanları arasındadır. Türbe kubbeli ve sekizgen yapısıyla önemli bir Osmanlı yapısıdır. Fatih Sultan Mehmet’in uç beylerinden birisi olan Seyyid Vakkas için yaptırılmıştır. Giresun’un fethi sırasında yaptırılan türbe şehir merkezindedir.

Bölge halkı başta olmak üzere yerli ve yabancı turistler tarafından sıklıkla ziyaret edilen bir alandır. 1888 senesinde türbenin yapısı ahşap ziyaretgâhtan tipik kümbet mimarisine dönüştürülmüştür. Tarihi mimariye ilgi duyan ziyaretçilerin mutlaka görmesi gereken mekanlardan biridir.

Seyyid Vakkas Türbesi - Giresun Gezilecek Yerler
Seyyid Vakkas Türbesi – Giresun Gezilecek Yerler

20. Gölyanı Yaylası

Gölyanı Yaylası Giresun’un Yağlıdere mevkiinde yer alır. Giresun gezilecek yerler listesinde başı çeken yaylalardan biridir. Saklı bir cennet olarak kabul gören yayla bulutlara uzanmış hissi veren sisleri ve muhteşem güzellikleriyle ünlüdür.

Yayla tarifsiz manzaralara ev sahipliği yapar. Giresun şehrinin doğal güzellikleri arasında gösterilen Gölyanı Yaylası mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye ettiğimiz alanlardan birisi.

Yaylalar cenneti olarak kabul edilebilecek Giresun kültür turizmi açısından önemli bir şehirdir. Her biri kendine özgü bitki örtüsü ve canlı çeşitliliği barındıran yaylalar oldukça dikkat çekicidir. Pek çok kişinin oksijen kaynağı olarak gördüğü ve şifa bulmak için tercih ettiği yayla kültürü turizm açısından da öne çıkar.

Gerek yerli gerekse yabancı turistlerin her geçen gün daha fazla ilgi gösterdiği yaylalar kültürü; bir başka yanıyla sağlık turizmi içinde de değerlendirilir. Ülkemizin önemli zenginliklerinden birisi olan Gölyanı Yaylası da bu kapsamda yer alır.

Gölyanı Yaylası - Giresun Gezilecek Yerler
Gölyanı Yaylası – Giresun Gezilecek Yerler

Giresun’da Gezilecek Yerler

Giresun, köklü tarihi ile çok sayıda medeniyete tanıklık etmiş bir şehirdir. Bunun sonucu olarak farklı kültürlerle yoğrulmuş ve insanlık tarihi açısından önemli değerler barındıran bir merkez konumundadır. Şehri yakından tanımak isteyenler Giresun gezilecek yerlerle ilgili bilgi edinebilir. Bölge, milattan önce çağlarda meydana getirilmiş eserler, geleneksel Osmanlı mimarisini yansıtan türbe gibi sayısız esere sahiptir.

Her bir adımda doğanın nimetlerine şahitlik edebileceğiniz güzel şehir Giresun’da konaklamak için imkanlar mevcuttur. Geleneksel çarşıları, muhteşem yaylalarıyla öne çıkan şehir, ülkemiz için de çok önemli bir kültür merkezidir.

Giresun’un kendine has lezzetlerini tatmak isteyenler için yöresel restoranlara ulaşmak mümkündür. Şehrin dokusunu tanımaya yardımcı olan tarihi yapılar, çarşılar ve yayla şenlikleri ile keşfe çıkabilirsiniz. Giresun Restoran ve Giresun’da Ne Yenir yazılarımızla daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Mesaj bırak

Votre adresse e-mail ne sera pas publiée. Les champs obligatoires sont indiqués avec *