Erzincan’da Gezilecek Yerler – En İyi 25 Yer

Erzincan, tarihsel ve doğal güzellikleriyle Türkiye’nin gezilecek şehirleri arasında yer almaktadır. Özellikle de tarih açısından oldukça önemli olan bu şehir, eski dönemlerde pek çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Şehir merkezinden ilçelerine kadar pek çok yer burada turizm alanı olarak ziyaretçi akınına uğrar.

Erzincan’ı oldukça eşsiz kılan bir diğer yönü ise sayısız doğal güzelliği bünyesinde barındırıyor olmasıdır. Kayak merkezleri, kanyon ve dağları gibi büyüleyici tabiat alanlarıyla sahip olduğu güzelliklerini ortaya koyuyor.  Yöresel mutfağıyla da ilgi çeken Erzincan, birbirinden lezzetli yemekleriyle turizm cenneti olarak tasvir edilebilir.

Özellikle de kış aylarında sıklıkla tercih edilen bir yerdir. Zira burada bulunan kayak merkezlerinde kışın doyasıya eğlenmek unutulmaz anlar yaşatır. Tüm bu yönleriyle yerli ve yabancı turistlerimiz tarafından yılın her döneminde yoğun ilgi görmektedir. Erzincan’ı doyasıya gezmeniz için birbirinden güzel 25 yeri listeledik.

Not: Bu yazımızı okuduktan sonra Erzincan en iyi otellerini keşfetmek için « Erzincan Otelleri » yazımıza bakmayı unutmayın.

Erzincan’da Gezilecek En İyi 25 Yer

1. Ekşisu Mesire Alanı

Ekşisu Mesire alanı, ilkbahar ve yaz aylarında yerli ve yabancı turistlerin keyifli vakitler geçirdiği bir tabiat alanıdır. Erzincan gezilecek yerler listesinin başında yer alan bu tabiat alanı huzur ve dinginliğin kaynağıdır. Erzincan şehir merkezine 11 km uzaklıkta bulunan mesire alanına ulaşım karayoluyla sağlanır.

Erzincan’a bağlı olan Ekşisu Mesire Alanı’nın aynı zamanda bilinen birçok faydalı özelliği vardır.  Zira alanda bulunan çeşmelerden ‘böğert’ olarak anılan bir tür maden suyu akar. Bu suyun karaciğer, anemi, mide ve bağırsak hastalıklarına iyi geldiği bilinir. Bu mesire alanında yürüyüş ve piknik yapmaya gelebilirsiniz.

Aileler, kalabalık gruplar, çiftler ve çocuklara kısacası herkese hitap eder. Dolayısıyla keyifli vakitler geçirmek için Ekşisu Mesire Alanı’nı mutlaka görmelisiniz.

Ekşisu Mesire Alanı - Erzincan Gezilecek Yerler
Ekşisu Mesire Alanı – Erzincan Gezilecek Yerler

2. Erzincan Ergan Dağı Kayak Merkezi

Erzincan Ergan Dağı Kayak Merkezi, şehir merkezine 12 km uzaklıkta olan yeni yapılan turizm tesislerinden biridir. Bölgedeki kar yağışının yoğun olması ve çeşitli olanakların yer alması kayak merkezinin tercih edilebilirliğini artırıyor. Dolayısıyla yeni bir turizm tesisi olmasına rağmen günümüzde pek çok kişinin gittiği bir eğlence yeridir.

Kış aktivitelerinin vazgeçilmezi olan kayak, bu tesiste oldukça eğlenceli bir hal almıştır. Ergan kayak merkezi kış aylarında şehir ve şehir dışından gelen pek çok kişinin tercih ettiği bir tesistir. Sunduğu eğlencenin yanı sıra bölgenin en önemli özelliklerinden biri de Türkiye’nin en uzun kayak pistine sahip olmasıdır.

Aynı zamanda kayak merkezinde yer alan telesiyej sistemiyle teleferiğe binme aktivesi de sunulmaktadır. Kar manzarası karşısında Ardıçlı Gölü mevkiinden kayak merkezine kadar teleferikle kayak merkezine kadar gezebilirsiniz. Oldukça eğlenceli ve unutulmaz anları yaşatan Erzincan Ergan Dağı Kayak Merkezi’ne kışın mutlaka gidilmelidir.

Erzincan Ergan Dağı Kayak Merkezi - Erzincan Gezilecek Yerler
Erzincan Ergan Dağı Kayak Merkezi – Erzincan Gezilecek Yerler

3. Kemah Kalesi

Kemah Kalesi, Erzincan’da çok eski dönemlerde kurulmuş olan yerleşim yerlerini simgeleyen bir yapıdır. Şehir merkezine 50 km uzaklıkta yer alan Kemah Kalesi, Evliya Çelebi’nin Seyahatname adlı eserine konu olan tarihi bir yerdir. Erzincan’ın tarihine ışık tutan bu önemli yapı geçmişte birçok medeniyete ev sahipli yapmıştır.

Tarihinin yanı sıra mimarisiyle dikkat çeken Kemah Kalesi günümüzde yerli ve yabancı turistlerin ziyaret ettiği bir yerdir. Doğal güzelliklerle de donatılmış olan bu nadide kale arkeolojik çalışmalarla keşfedilmiştir. Yapılan çalışmalara ve Asur ve Hitit kaynaklarına göre M.Ö. 2000’li dönemde kurulduğu belirlenmiştir.

Erzincan’a bağlı olan Kemah Kalesi’ne ulaşım kara ve demiryolu ile sağlanmaktadır. Beylik ve devletlerin kurulup dağıldığı Kemah’ta kalan kale oldukça önemlidir. Günümüze kadar yapısını koruyan ve birçok mücadeleci olaylara tanık olan Kemah Kalesi turistik bir alandır.

Kemah Kalesi - Erzincan Gezilecek Yerler
Kemah Kalesi – Erzincan Gezilecek Yerler

4. Erzincan Atatürk Portresi

Erzincan Atatürk Portresi, Erzincan sınırlarındaki Keşiş Dağları’nda sergilenen sanatsal bir eser niteliğindedir. Ressam Mustafa Aydemir’in bir eseri olan bu portrede zaman zaman bakım çalışmaları yapılmaktadır. 176 metre boyutundaki Atatürk portesinin yapımında tonlarca taş, harç ve boya kullanılmıştır.

Yapımında gönüllülük ve özverinin esas olduğu Erzincan Atatürk Portresi görülmeye değer bir eserdir. Aynı zamanda edinilen bilgilere göre Amerika Smithsonian Müzesi’ndeki 100 olağanüstü sanat eserlerinden biri olma özelliğini taşımaktadır. Yaratıcılık, beceri ve büyük bir emekle ortaya çıkarılan Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü temsil eden portre oldukça etkileyicidir.

Erzincan Atütürk Portresi - Erzincan Gezilecek Yerler
Erzincan Atütürk Portresi – Erzincan Gezilecek Yerler

5. Saat Kulesi

Saat Kulesi, tarihsel bir sembol niteliğinde olup Barış Manço Parkı mevkiinde yer alıyor. Erzincan’da önemli bir yapı olan Saat Kulesi 1939 Erzincan depremi nedeniyle yıkılmıştır. 2011 yılında tekrardan inşa edilen Saat Kulesi günümüzde pek çok kişi tarafından ziyaret ediliyor.

5 katlı bir görünüme sahip olmasıyla mimari açıdan oldukça dikkat çekicidir. Barış Manço Parkı’nda bulunan Saat Kulesi’nin çevresinde birçok tesis bulunmaktadır. Buraya geldiğinizde çay bahçelerinde ya da parkta oturarak dinlenebilirsiniz.

Saat Kulesi - Erzincan Gezilecek Yerler
Saat Kulesi – Erzincan Gezilecek Yerler

6. Altıntepe Ören Yeri

Altıntepe Ören Yeri, arkeolojik çalışmalarla her geçen gün yeni kalıntıların çıkarıldığı bir bölgede konumlanıyor. Urartu’dan Osmanlı’ya kadar birçok medeniyete uygarlık yapan Altıntepe Ören yeri tarihsel açıdan önemlidir. Erzincan’a bağlı olan Üzümlü ilçesinin Bahçeşehir Mahallesi’nde konumlanmaktadır.

Arkeolojik çalışmalarla birçok kalıntı çıkarılarak tarihi önemini artırmıştır. Bu kalıntılardan mezarlar, iç kale, saray kompleksi ve kale duvarları oldukça önemlidir. Altıntepe Ören Yeri’nde 1938 ve 1956 yılları arasında bazı mezarların soyulması da dönemine damga vuran olaylardandır. Dolayısıyla tarihi ve kültürel açıdan önemli bir bölge olan Altıntepe Ören Yeri Erzincan gezilecek yerler listenizde mutlaka yer almalıdır.

Altıntepe Ören Yeri - Erzincan Gezilecek Yerler
Altıntepe Ören Yeri – Erzincan Gezilecek Yerler

7. Erzincan Müzesi

Erzincan Müzesi, 1986 yılında kurulan arkeolojik ve etnografik eserlerin sergilendiği bir müze olarak karşımıza çıkıyor. Önceden müzenin İl Halk Kütüphanesi olarak faaliyet gösterdiği bilinenler arasındadır.  Müzede yer alan sikkeler, pişmiş toprak, koyun heykelleri,  mermer ve koç heykelleri arkeolojik eserler arasındadır. Erzincan’ı temsil eden yöresel kıyafetler, kilim ve halı gibi objeler ise etnografik eserlerdendir.

Atatürk Mahallesi’nde yer alan Erzincan’a ulaşım ise oldukça kolaydır. Tarihi ve kültürel eserlerin yer alması Erzincan Müzesi’nin önemini yansıtıyor. Erzincan gezilecek yerler listesinde her zaman yerini alan Erzincan Müzesi mutlaka gezilip görülmelidir.

Erzincan Müzesi - Erzincan Gezilecek Yerler
Erzincan Müzesi – Erzincan Gezilecek Yerler

8. Hıdır Abdal Sultan Türbesi

Hıdır Abdal Sultan Türbesi şüphesiz Erzincan’da görülmesi gereken mistik atmosfere sahip olan yerlerden biridir. Zira türbeye ismini veren Hıdır Abdal Sultan döneminde önemli bir evliyadır. Selçuklu ve Osmanlı mimarisini sunan türbenin tarihi tam olarak bilinmiyor.

Hacı Bektaş Veli’den etkilenen ve türbeye ismini veren büyük evliya oldukça önemli bir kişiliktir. Ocak Köyü’nde bulunan Hıdır Abdal Sultan Türbesi manevi ortamıyla ziyaretçilerini ağırlamaktadır.

Hıdır Abdal Sultan Türbesi - Erzincan Gezilecek Yerler
Hıdır Abdal Sultan Türbesi – Erzincan Gezilecek Yerler

9. Mama Hatun Türbesi

Mama Hatun Türbesi, Erzincan’a bağlı olan Tercan ilçesinde yer alan tarihi sembollerden biridir. Mama Hatun Türbesi yaklaşık olarak 1192-1202 yıllarında inşa edilmiştir. Bu türbenin tarihi Saltuklular dönemine kadar uzanır zira Mama Hatun’un Saltuklu Prensesi olduğu bilinir.

Türbenin çevresindeki kervansaray ve hamamla daha da büyüleyicidir. Aynı zamanda mimarisinin özgünlüğü de dikkatleri üzerine toplamıştır. Hem tarihsel hem de kültürel bir yer olan Mama Hatun Türbesi’ne mutlaka gidilmelidir.

Mama Hatun Türbesi - Erzincan Gezilecek Yerler
Mama Hatun Türbesi – Erzincan Gezilecek Yerler

10. Otlukbeli Gölü

Otlukbeli Gölü, küçük bir göl olup Otlukbeli ilçesine bağlıdır. Özellikle de yerli halk tarafından bilinen bu göl henüz çok keşfedilmemiştir. Ancak gölü diğer göllerden ayıran belirgin bir özelliği vardır. Otlukbeli Gölü, dünyadaki tek traverten set gölü olma özelliğini taşır.

Vadi üzerinde oluşumu tamamlanan gölün güneyinde sıcak su hatları vardır. Travertenlerle kaplanan gölün önü oldukça özel bir yapıya sahiptir. Coğrafi araştırmalar sonucunda ulaşılan bilgilerden sonra göl koruma altına alınmıştır. Dolayısıyla oluşumu ve görünümüyle dikkat çeken göl Erzincan’ın doğal güzelliklerinden biridir.

Otlukbeli Gölü - Erzincan Gezilecek Yerler
Otlukbeli Gölü – Erzincan Gezilecek Yerler

11. Karanlık Kanyon

Karanlık Kanyon, Kemaliye ilçesinde bulunan büyüleyici bir manzarayı sunan doğal güzelliklerden biridir. Dünyanın en büyük kanyonları arasında bulunması Karalık Kanyon’un en önemli özelliklerindendir.

Burada dağ ve kesme taşların oyulmasıyla insanlar tarafından tüneller açılmış ve farklı aktivitelerin yapılmasına olanak sağlanmıştır. Karanlık Kanyon muhteşem bir manzaraya sahip olmasının yanı sıra yürüyüş ve su sporları aktivitelerini de sunar.

Kanyon turları ve piknikler buraya gelenlerin tercih ettiği ilk aktiviteler arasındadır. Fırat Nehri tarafından oluşturulan Karanlık Kanyon’a mutlaka gelmeli ve bölgedeki düzenlenen aktivitelere katılmalısınız. Karanlık Koyu kesinlikle Erzincan gezilecek yerler listenizde yer almalı.

Karanlık Kanyon - Erzincan Gezilecek Yerler
Karanlık Kanyon – Erzincan Gezilecek Yerler

12. Munzur Dağları

Munzur Dağları, Erzincan ve Tunceli boylamlarında uzanan 3370 m yüksekliğe sahip olan bir doğal oluşumdur. Kalker oluşumlu kayaların bulunduğu Munzur Dağları’nda pek çok göl vardır. Aynı zamanda dağın belli kısımlarında karları görmek de mümkündür.

Tırmanış aktivitesinin yapıldığı bu dağda uygun görülen zamanlar 15 Haziran ve 30 Ağustos arasındaki tarihlerdir. Munzur Vadisi Milli Parkı da bu bölgenin yakınlarında bulunan yerler arasındadır. Dik yokuşlara sahip olan bu dağ, özellikle de dağ tırmanışı aktivitelerinden hoşlanan doğaseverlere hitap eder.

Munzur Dağları - Erzincan Gezilecek Yerler
Munzur Dağları – Erzincan Gezilecek Yerler

13. Aygır Gölü

Aygır Gölü, şehir merkezine 45 km uzaklıktadır ve Erzincan’ın keşfedilmemiş gizli cennetlerinden biridir. Üzümlü ilçesine bağlı olan göl önemli bir özelliği ile diğer göl türlerinden ayrılır. Türkiye’nin en büyük krater göllerinden biri olan Aygır Gölü günümüzde önemli turizm merkezlerinden biridir.

Bölgede kamp yapılabilmesi gelen ziyaretçilerin doğayla iç içe olmasını sağlar. Göl civarında dağ yürüyüşleri ve kaya inişi gibi farklı aktiviteler de yapılır. Dolayısıyla ziyaretçiler burada keyifli ve huzurlu vakit geçirerek doğa tatillerini farklı bir boyuta taşıyabilir. Aygır Gölü, mutlaka Erzincan gezilecek yerler listenize dahil etmeniz gereken eşsiz bir doğal güzelliktir.

Aygır Gölü - Erzincan Gezilecek Yerler
Aygır Gölü – Erzincan Gezilecek Yerler

14. Dumanlı Yaylası

Dumanlı Yaylası, doğaseverlerin ilk tercihlerinden olabilecek bir yer olma özelliğine sahiptir. Refahiye ilçesine bağlı olan Dumanlı Yaylası yılın bazı dönemlerinde doğaseverlerin buluşmasını sağlıyor. Özellikle de ilkbahar aylarında gelinmesi önerilen bu yayla oldukça ferah bir atmosfere sahiptir.

Serin havası ve yemyeşil manzarası bölgenin en öne çıkan özellikleri arasındadır. Endemik bitkilerle kaplı olan Dumanlı Yaylası’nda kamp ve karavan kurulabilir. Türkiye’nin önemli tabiat parkları arasında olması ise bölgenin değerini artıran bir özelliktir.

Dumanlı Yaylası - Erzincan Gezilecek Yerler
Dumanlı Yaylası – Erzincan Gezilecek Yerler

15. Sultan Melik Türbesi

Sultan Melik Türbesi, Erzincan’da en önemli tarihi ve manevi atmosfere sahip bir yapıdır. Tarihi 1071 yılına dayanan türbede önceden Mengücek Beyliklerinin hakim olduğu bilinir. Kayalık üzerinde kurulması ise türbenin mimarisini ilgi çekici kılar.

Dış ve iç mimarisi birbirinden büyüleyici olan Sultan Melik Türbesi halk tarafından ‘Sultan Melek’ olarak da adlandırılır. Türbenin alt kısmında mezarlar ve Mengücek döneminde önemli bir isim olan Sultan Melik’in mumyası vardır. Bu özellikleriyle türbe, insanların merakını artırarak ziyaret etmelerini sağlıyor.

Sultan Melik Türbesi - Erzincan Gezilecek Yerler
Sultan Melik Türbesi – Erzincan Gezilecek Yerler

16. Pülümür Vadisi

Pülümür Vadisi, Tunceli ve Erzincan karayolu üzerinde bulunan doğal oluşumlu bir vadidir. Vadide yer alan kayada sürekli su damlar ve bu da en belirgin özelliğini ortaya koyar. Bu özelliği nedeniyle halk arasında Pülümür Vadisi’nin ‘Ağlayan Kayalar’ olarak adlandırıldığı da bilinir.

Zengin endemik bitkileri ve çeşitli canlıların bulunması vadinin doğal güzelliklerini ortaya çıkarmaktadır. Doğal ve büyüleyici oluşuma sahip olan Pülümür Vadisi’nin keşfedilmesi yıllık ziyaretçi sayısını artırıyor. Günübirlik gezilerin yapıldığı bu vadideki çağıldayan su sesi ve muazzam atmosferi görülmeye değer özelliklerindendir.

Pülümür Vadisi - Erzincan Gezilecek Yerler
Pülümür Vadisi – Erzincan Gezilecek Yerler

17. Terzi Baba Camii

Terzi Baba Camii, Erzincan’da bulunan önemli camilerden biridir. 7000 kişilik kapasiteye sahip olan cami Danyal Tevfik Çipel tarafından tasarlanmıştır. Tasarımıyla modern cami olma özelliğine sahip olan caminin 1990 ve 2002 tarihleri arasında yapıldığı bilinir.

Erzincan şehir merkezindeki Fevzi Paşa Mahallesi’ne bağlı olan Terzi Baba Camii günümüzde tüm misafirlerini ağırlar. Şehir merkezinde bulunduğu için ulaşımı kolaydır. Muhteşem tasarıma sahip olan camii, manevi ortamıyla da büyüleyicidir. Erzincan gezilecek yerler listenize Terzi Baba Cami’ni dahil ederek bu muhteşem atmosferi deneyimleyebilirsiniz.

Terzi Baba Camii - Erzincan Gezilecek Yerler
Terzi Baba Camii – Erzincan Gezilecek Yerler

18. Keşiş Dağı

Keşiş Dağı, bir diğer adıyla Esence dağı olarak bilinir ve 3549 m yüksekliğe sahiptir. Bulunduğu konum itibariyle doğal güzelliklere sahip olup farklı aktiviteleri sunar. Özellikle de bölgede bulunan kamp alanları çoğu doğasever tarafından tercih edilen aktiviteler arasındadır. Kamp ortamını ve doğayla iç içe olmayı seviyorsanız Keşiş Dağı’nı mutlaka Erzincan gezilecek yerler listenize eklemelisiniz.

Şehirden uzak ve otel dışında bir tatil keyfi yapmak isteyenler Keşiş Dağı bölgesini tercih edebilir. Doğayla iç içe olan bu bölgede ücretsiz kamp alanları ve bungalov evler vardır. Aynı zamanda Keşiş Dağı’na yakın olan Erzincan Atatürk Portresi ve Otlukbeli Dağları da görülmeye değer.

Keşiş Dağı - Erzincan Gezilecek Yerler
Keşiş Dağı – Erzincan Gezilecek Yerler

19. Barış Manço Parkı

Barış Manço Parkı, Erzincan şehir merkezinde bulunan ünlü sanatçı Barış Manço’nun anısına yaptırılmıştır. Aydınlatma sistemleri, yürüyüş yolları ve çevrede yer alan yeşilliklerle günümüzde birçok insanın sosyalleşmesini sağlıyor. Belediye tarafından yaptırılan Barış Manço Parkı Erzincan’da mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir.

Buraya ziyarette bulunan kişiler yürüyüş, dinlenme ve sohbet etme gibi aktiviteleri gerçekleştiriyor. Aynı zamanda bölgede oldukça önemli bir yapı daha var. Saat Kulesi de bu parkın içerisinde olup görülmesi gereken yerler arasındadır.

Barış Manço Parkı - Erzincan Gezilecek Yerler
Barış Manço Parkı – Erzincan Gezilecek Yerler

20. Tarihi Kemaliye Evleri

Tarihi Kemaliye Evleri, Erzincan’da Kemaliye ilçesinde bulunur ve eski dönemdeki ev mimarilerinin özelliğini taşır. Farklı kültürlerin izleri aynı zamanda evlerin mimarilerine de yansımıştır. Yemyeşil doğayla çevrili olması ise evlerde estetik bir görünüm sağlar.

Burada genelde iki, üç veya dört katlı evlerin olduğunu görüyoruz. Evlerin karakteristik özelliklerinden biri ise eğimli arazilere dayanmasıdır. Evlerdeki kapılardan bahçe ve sokağa giriş yapılabilir. Dolayısıyla özgün bir mimari tasarımıyla ön plana çıkan Tarihi Kemaliye Evleri mutlaka görülmelidir.

Tarihi Kemaliye Evleri - Erzincan Gezilecek Yerler
Tarihi Kemaliye Evleri – Erzincan Gezilecek Yerler

21. Kadıgölü Parkı

Kadıgölü Parkı, Erzincan gezilecek yerler listelerinde olmazsa olmaz yerlerden biridir. Zira yemyeşil doğa ve soğuk su kaynaklarını bir arada bulunduran Kadıgölü Parkı bir tabiat alanıdır. Parkın her bir köşesini gezerek Erzincan’ın doğal güzelliklerini keşfedebilirsiniz.

Bölgeye yakın olan farklı yerler de bulunduğu için ziyaretçilere çeşitli destinasyon olanakları sunulmuştur. Aygır Gölü ve Otlukbeli Gölü en yakın yerlerdendir. Dolayısıyla buraya geldiğiniz zaman farklı ve ünlü doğal güzellikleri de görebilirsiniz.

Kadıgölü Parkı - Erzincan Gezilecek Yerler
Kadıgölü Parkı – Erzincan Gezilecek Yerler

22. Girlevik Şelalesi

Girlevik Şelalesi, Erzincan gezi turları listesinde yer alan destinasyonlardan biridir. Şehrin doğal güzelliklerini temsil eden Girlevik Şelalesi Girlevik Köyü’nde bulunur. Şelalenin suyu 9 farklı dereden gelir.

Şelalede mesire ve piknik alanları vardır ve insanların doğayla iç içe olmasını sağlar. Aynı zamanda bölgede bulunan restoranlarda Erzincan’ın yöresel lezzetlerini yiyebilirsiniz. İlkbahar ve yaz aylarında daha güzel bir atmosfere sahip olan şelaleye sevdiklerinizle gelebilirsiniz.

Girvelik Şalelesi - Erzincan Gezilecek Yerler
Girvelik Şalelesi – Erzincan Gezilecek Yerler

23. Sakaltutan Kayak Merkezi

Sakaltutan Kayak Merkezi, Erzincan’ın en ünlü kış turizm tesislerinden biridir. Kayak aktivitesini gerçekleştirmek için orta ve zor seviyelerde kayak pistleri bulunur. Kışın eğlenceli bir aktivite için mutlaka şehir merkezine 44 kilometre uzaklıktadır.

Sakaltutan Kayak Merkezi - Erzincan Gezilecek Yerler
Sakaltutan Kayak Merkezi – Erzincan Gezilecek Yerler

24. Acemoğlu Köprüsü ve Şehitlik Anıtı

Acemoğlu Köprüsü ve Şehitlik Anıtı, Kemah ilçesine bağlı 22 Nisan 1996 tarihinde yapılmıştır. İç Güvenlik Harekatı’na giderken devriye aracının Fırat Nehri’ne uçmasıyla kaza gerçekleşmiştir. Kazada şehit olan 14 askerin anısına yapılan Acemoğlu Köprüsü ve Şehitlik Anıtı oldukça önemlidir.

Acemoğlu Köprüsü ve Şehitlik Anıtı - Erzincan Gezilecek Yerler
Acemoğlu Köprüsü ve Şehitlik Anıtı – Erzincan Gezilecek Yerler

25. Karasu Nehri

Karasu Nehri, Erzincan’da görülmesi gereken doğal güzellikler arasında yerini alan bir bölgedir. Sahip olduğu özellikleriyle dikkat çeken nehir ziyaretçilerine görsel şölen sunar. Bu nehrin en önemli özelliği ise Türkiye’deki en hızlı akan nehirlerden biri olmasıdır.

Her dönem doğallığından ödün vermeyen nehir günümüzde turizm amacıyla kullanılır. Özellikle de doğa tutkunlarının seveceği bir yer olmasıyla ideal bir yerdir. Görsel açıdan büyüleyici olması ise fotoğraf karelerinde her zaman yerini alır.

Karasu Nehri - Erzincan Gezilecek Yerler
Karasu Nehri – Erzincan Gezilecek Yerler

Erzincan’da Gezilecek Yerler

Erzincan gezilecek yerler çoğu ziyaretçiyi kendine çekmeyi başarır. Yöresel lezzetlerinden doğal manzaralı yerlere ve tarihi yapılara kadar arzu ettiğiniz yerleri gezebilirsiniz. Dolayısıyla Türkiye’nin en özel ve değerli şehirlerinden biri olma özelliğine sahiptir.

Eğer Doğu’da yer alan şehirleri merak ediyorsanız Erzincan’a da mutlaka uğramalısınız. Çeşitli yöresel lezzetlerinden olan Erzincan lokumu, tulum peyniri, soğuk ayran aşı ve Erzincan dönerini tadabilirsiniz. Böylece sevdiklerinizle birbirinden farklı yerler görerek ve lezzetler tadarak seyahatinizin tadını çıkarabilirsiniz.

Erzincan’ı gezerken nerede kalınır, ne yenir şeklinde merak ederseniz Erzincan’da Restoran ve Erzincan’da Ne Yenir? yazılarımızı mutlaka inceleyin.

Mesaj bırak

Votre adresse e-mail ne sera pas publiée. Les champs obligatoires sont indiqués avec *