Elazığ’da Gezilecek Yerler – En İyi 30 Yer

Günlük yaşamın koşuşturmacasından bunalan birçok insan arta kalan vakitlerini gönlünce değerlendirebilecekleri etkinlikler arar. Bunlar arasında en yaygın olanların biri elbette gezmek ve seyahat etmektir. Elazığ ise barındırdığı birçok güzellik ile kaçırılmaz bir fırsat olma özelliği taşır.

Sessiz, sakin, tarih kokan eşsiz atmosferinden dolayı birçok ziyaretçinin uğrak alanlarından biridir Elazığ. Binlerce yıllık medeniyetlerin beşiği olan bu büyüleyici şehir, tarihi ve kültürel birçok yapı ve özelliğiyle herkese kucak açmaktadır.

Elbette Elazığ’ın doğa harikası güzellikleri ile tarihi ve kültürel yapıları saymakla bitmez. Yerli ve yabancı turistler tarafından yoğun ilgiyle karşılanan bu şehir için yapılacak liste uzar da gider. Bu yüzden sizler için Elazığ gezilecek en iyi 30 yer listesini hazırladık.

Not: Bu yazımızı okuduktan sonra Elazığ en iyi otellerini keşfetmek için « Elazığ Otelleri » yazımıza bakmayı unutmayın.

Elazığ’da Gezilecek En İyi 30 Yer

1. Çırçır Şelalesi

Çırçır Şelalesi, tüm detaylarıyla büyüleyici bir doğal güzelliktir. Elazığ gezilecek 30 yer arasında yer alan bu doğal güzellik, Elazığ’ın incilerinden biridir dersek abartmış olmayız. Türkiye’nin en yeni şelalesi olma özelliğini taşıyan Çırçır Şelalesi manzarası ile herkesi etkisi altına alıyor.

Ziyaretçilerin gönlünü fethetmeyi başaran bu güzide yer Elazığ’a 48 km uzaklıkta yer alan Keban ilçesinin hemen girişinde yer alıyor. Sevdikleriniz ile güzel anılar biriktirmek için büyük bir olanak sunan bu yer.

Fırat Nehri’nin basınç sonucu yönünü değiştirmesi ile oluşan Çırçır Şelalesi, üzerinde bulunan Çırçır Şelalesi Keban Alabalık Tesisleri ile hem dinlenmek için hem de manzaranın keyfini çıkartmak için kaçırılmaması gereken bir fırsat sunuyor. Binlerce ziyaretçi tarafından sadece alabalık yemek için gelindiği düşünülünce de buraya uğramak için daha fazla neden sunuyor bizlere. Bu tesisin yanı sıra Keban Barajı’nın hemen yanında yer alan mesire alanı ise piknik severler için can alıcı bir özellik taşımaktadır.

Çırçır Şelalesi - Elazığ Gezilecek Yerler
Çırçır Şelalesi – Elazığ Gezilecek Yerler

2. Elazığ Kültür Park

Elazığ Kültür Park, Elazığ seyahatinizde soluklanarak dinlenebilmeniz için oldukça ideal bir adrestir. 2015 yılında Elazığ Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan bu güzide kültür parkı, ziyaretçilerine güzel vakit geçirebilecekleri büyük bir fırsat sunuyor. Bünyesinde barındırdığı sosyal tesis ve sosyal alanlar ile kendisine hayran bırakıyor. Elazığ merkezde bulunan Elazığ Kültür Parkı aynı zamanda Fırat Üniversitesi’ne çok yakın bir mesafede bulunmaktadır.

Hafta içi bile yoğun ziyaretçiye ev sahipliği yapan bu sosyal yapı fırsat bulunduğu müddetçe gidip görülmesi gereken güzel ve samimi alanlardan biridir. Mesire alanları ve barındırdığı restoranlar ile gezinize ara verip bir şeyler yiyebilme imkanı sunması buranın Elazığ gezilecek yerler listesi içerisinde bulunması için ayrı bir artı sunuyor.

Elazığ Kültür Parkı - Elazığ Gezilecek Yerler
Elazığ Kültür Parkı – Elazığ Gezilecek Yerler

3. Harput Kalesi

Harput Kalesi, kentin kadim geçmişini anlatan en eşsiz tarihi yapılardandır. Elazığ’ın sunduğu doğal ve sosyal imkanlarına ek olarak tarihi ve kültürel güzelliklerinden bahsetmemek olmaz elbette. Bu tarihi mekanlardan biri de Harput Kalesi. MÖ 8.yüzyılda Urartular tarafından kurulan bu kale, tarih boyunca birçok medeniyetin mücadelesine şahit olmuştur.

Hakkında anlatılan birçok efsaneden en meşhur ve ilgi çekici olanlarından biri de kaleye aynı zamanda Süt Kalesi denmesine sebebiyet veren bir efsanedir. Efsaneye göre inşa edildiği dönemde yaşanan su kıtlığından dolayı hükümdarın emriyle harcında su yerine süt kullanılmıştır. Bu sebepten ötürü de Süt Kalesi olarak bilinir aynı zamanda.

Çetin kayalar üzerine inşa edilip kuşatılması zorlaştırılan bu kalenin güvenlik amacıyla inşa edildiği tahmin edilmektedir. Bu harikulade tarihi yapının tarih sevdalıları ve kültür tutkunları için es geçilmemesi gereken bir yer olduğunu söylemek de yerinde olur elbette. Çokça ziyaretçi ve turisti ağırlayan bu yer hala tüm ihtişamı ile varlığını sürdürmektedir.

Harput Kalesi - Elazığ Gezilecek Yerler
Harput Kalesi – Elazığ Gezilecek Yerler

4. Elazığ Kapalı Çarşı

Elazığ Kapalı Çarşı, bölgeye ziyarette buluna gezginlerin en önemli uğrak noktalarındandır. Elazığ gezilecek yerler için tarihi ve doğal güzelliklerin yanı sıra tadılacak yeni tatlardan söz etmemek neredeyse imkansız olacaktır. Tarihi kültürünü koruyarak yansıtmaya çalışan bu yer, içinde bulundurduğu envai çeşit yöresel ürünle gerek Elazığ sakinleri gerek yerli- yabancı turistler için ziyaret etmek için çokça sebep sunmuş oluyor.

Elazığ’ın kalbinde yer alan Elazığ Kapalı Çarşısı hala yaşattığı çarşı ve esnaf kültürüyle nostalji hayranları için merak uyandıran bir yer haline geliyor. Ailelere, çocuklara ve de kalabalık gruplara uygun yerlerden biridir aynı zamanda bu eşsiz çarşı. Elazığ’ a gidince görülmesi gereken yerlerden biridir.

Elazığ Kapalı Çarşı - Elazığ Gezilecek Yerler
Elazığ Kapalı Çarşı – Elazığ Gezilecek Yerler

5. Munzur Vadisi Milli Parkı

Munzur Vadisi Milli Parkı, 1971 yılında milli park olarak ilan edilmiştir. Bu park, Türkiye’nin en büyük milli parklarından birisi olma özelliğini taşımaktadır. Yöreye özgü olan alabalık, dağ keçisi ve kuş türleri ile kültürel değerine daha da çok şey eklemektedir. Bunların yanı sıra bünyesinde barındırdığı endemik bitki türlerinden Bindebirdelik Otu, Munzur Düğün Çiçeği, Munzur Dağı Olta Otu ve daha sayamadıklarımızla özgünlüğünü korumaktadır.

Barındırdığı akarsular bambaşka bir görsel şölen yaratmaktadır. Piknik yapmak, kamp kurmak, doğa yürüyüşleri yapmak için elverişli olan bu alan aynı zamanda çeşitli su sporları yapmak için de güzel bir imkan sunmaktadır. İlgililer tarafından büyük ilgi odağı olan bu milli park sert karasal iklime sahiptir. Bundan dolayı ziyaret için eylül ve ağustos ayları en uygun aylardandır.

Munzur Vadisi Milli Parkı - Elazığ Gezilecek Yerler
Munzur Vadisi Milli Parkı – Elazığ Gezilecek Yerler

6. Elazığ Arkeoloji ve Etnografya Müzesi

Elazığ Arkeoloji ve Etnografya Müzesi, bölgenin tarihine ışık tutan eserlerin sergilendiği oldukça etkileyici bir müzedir. İlk olarak 1965 yılında Harput Müzesi adıyla açılan müze, günümüzde şehrin tamamını kapsayacak düzeyde genişlemiştir. Elazığ gezilecek yerler kapsamında mutlaka ziyaret etmeniz gereken müze, daha sonra Nurettin Ardıçoğlu Kültür Merkezine taşınmıştır.

Elazığ Arkeoloji ve Etnografya Müzesi - Elazığ Gezilecek Yerler
Elazığ Arkeoloji ve Etnografya Müzesi – Elazığ Gezilecek Yerler

7. Arslantepe Höyüğü

Arslantepe Höyüğü, UNESCO tarafından Dünya Miras Listesi’ne eklenen bu tarihi yer, aynı zamanda Melid adıyla da bilinir. Türkiye’nin en büyük höyüklerinden biri olan Arslantepe Höyüğü, çeşitli arkeolojik çalışmalara ev sahipliği yapmıştır. Hitit Medeniyeti’ne dair çok fazla kalıntı ve bilgi taşıdığı bilinmektedir. Kazı sonucu bulunan iki aslan ve bir kral heykeli Anadolu Medeniyetler Müzesi’nde bulunmaktadır.

Tarih ve kültür tutkunları için merak unsuru olan bölge, ihtişamını korumakla birlikte kendisinden tarihe dair öğrenilecek çokça şey sunmaktadır. Yolu düşenlerin kesinlikle görmesi gereken yerlerden biridir.

Arslantepe Höyüğü - Elazığ Gezilecek Yerler
Arslantepe Höyüğü – Elazığ Gezilecek Yerler

8. Arap Baba Mescidi ve Türbesi

Arap Baba Mescidi ve Türbesi, bölgenin en önemli tarihi yapılarındandır. Şüphesiz Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi ilk medeniyetlerin kurulduğu bölgelerin içerisinde yer almasıyla çok daha başka bir öneme sahiptir.

Bu tarihi önemi Arap Baba Mescidi ve Türbesi için de söylemek elbette mümkündür. Selçuklu Dönemi’ne ait olan bu türbe adını o dönemde halk arasında Arap Baba olarak bilinen bir zattan almaktadır. Hakkında çok fazla bilginin mevcut olmadığı bu kişi belli ki halk içinde sevilen ve önem gören bir kişiliktir.

Hakkında çeşitli rivayetler anlatılan türbe, günümüzde yerli ve yabancı birçok turistin ilgi noktası haline gelmeyi başarmıştır. Kültürel mirasa yaptığı katkılar kendisini Elazığ gezilecek yerler arasına almaktadır.

Arap Baba Mescidi ve Türbesi - Elazığ Gezilecek Yerler
Arap Baba Mescidi ve Türbesi – Elazığ Gezilecek Yerler

9. Balak Gazi Anıtı

Balak Gazi Anıtı, Elazığ merkez kısmında konumlanan tarihi eserdir. Selçuklular Dönemi’nde birçok emir çağında komutanlık yapmış olan cesur Türkmen Balak komutan anısına olan bir anıttır bu anıt. Döneminde gerçekleşen Haçlı Seferleri’nde oynadığı cesur ve yiğit rol sebebiyle tarihte de çok önemli bir yer edinmiştir. Haçlı Seferleri’nde edindiği başarılardan dolayı Büyük Selçuklu Hükümdarı tarafından Türk Orduları Başkumandanı olarak tayin edilmiştir bunun yanı sıra gazi unvanına da sahiptir.

Bu tarihi dokusu ile Balak Gazi Anıtı, ziyaretçiler için görülmeye değer bir yapı olarak düşünülmektedir. Birçok turistin ağırlanmasına katkıda bulunan bu tarihi anlama sahip anıt, ilgililerinin ziyaretine halihazırda açıktır.

Balak Gazi Anıtı - Elazığ Gezilecek Yerler
Balak Gazi Anıtı – Elazığ Gezilecek Yerler

10. Golan Kaplıcaları

Golan Kaplıcaları, Elazığ gezilecek yerler listenizde kesinlikle yer alması gereken şifa kaynağı doğal güzelliklerdendir. Romatizma, kırık- çıkık, cilt hastalıkları gibi çeşitli hastalıklar için şifa noktaları olarak görülen kaplıcalarla zengin bir coğrafyaya sahibiz.

Elazığ’ da bu kaplıcalardan birine sahiptir: Golan Kaplıcaları. Çokça ziyaretçiye kapılarını açık tutan bu kaplıca yalnızca şifa arayanlara değil aynı zamanda buranın tarihi, kültürel, estetik boyutunu merak edenlere de ev sahipliği yapmaktadır. Elazığ’ın Karakoçan İlçesi’ne yaklaşık 18 km uzaklıkta bulunan bu yer, ziyaret edilmeye değerdir.

Golan kaplıcaları - Elazığ Gezilecek Yerler
Golan kaplıcaları – Elazığ Gezilecek Yerler

11. Harput Ulu Cami

Harput Ulu Camii, Elazığ’ın sayısız tarihi güzelliklerinden biridir. Elazığ sınırı içerisindeki Harput’ta bulunan bu cami köklü bir geçmişe sahiptir. Pisa Kulesi’nden daha eğik olan bir minareye sahip bu cami, halen ibadethane olarak kullanılıyor. Elazığ’ a yolunuz düşerse bu güzide camiyi ziyaret edebilirsiniz.

Harput Ulu Cami - Elazığ Gezilecek Yerler
Harput Ulu Cami – Elazığ Gezilecek Yerler

12. Bakırcılar Çarşısı

Bakırcılar Çarşısı denilince gözümüzün önünde nostaljik bir mekan canlanır haklı olarak. Kimi şehirlerde bulunduğu gibi Elazığ’da böylesi bir çarşıya sahiptir. Çarşı, ilgilileri tarafından hala ziyaret edilmekte olup yabancı turistlerin de uğrak noktalarından biri olmuştur. 2022 yılından itibaren yapılan yenileme çalışmaları ile eski dokusunu kaybettiği söylense de görülmeye değer bir çarşıdır

Bakırcılar Çarşısı - Elazığ Gezilecek Yerler
Bakırcılar Çarşısı – Elazığ Gezilecek Yerler

13. Keban Barajı Seyir Terası

Keban Barajı Seyir Terası, Elazığ’da gezilecek yerler denildiğinde akla gelen ilk yerlerden biridir. Fakat en az bu baraj kadar görülmeye değer olan Keban Barajı Seyir Terası’nı da es geçmemek lazım. Bulunduğu konum itibariyle ziyaretçilerine eşsiz bir manzara sunan alan, Fırat Nehri ve Keban Barajı’na kuşbakışı bir şekilde bakma imkanı sunuyor.

Ziyaretçiler tarafından içerisindeki yeme içme mekanları ile ilgili fiyatların yüksek olduğu ve alanın küçük olduğu söylenmektedir. Tüm bunlara rağmen çıkıp manzaranın keyfini çıkarıp güzel fotoğraflar çekmek hatırlanası anılar biriktirmek için mükemmel bir fırsattır. Bu arada, gitmişken salıncağın keyfini çıkarmayı da unutmayın!

Keban Barajı Seyir Terası - Elazığ Gezilecek Yerler
Keban Barajı Seyir Terası – Elazığ Gezilecek Yerler

14. Palu Kalesi

Palu Kalesi, tarih ve kültür meraklıları için Elazığ’da bir diğer önemli tarihi mekandır. Urartular zamanından kalma bu kale, Elazığ’ın Palu İlçesi’nde yer almaktadır. Kale adını bu ilçeden almaktadır. Bulunduğu konum saldırıyı zor ve savunmayı mümkün kıldığı için tarihte bu alanda önemli bir yere sahiptir.

Kalede aynı zamanda Urartu Dönemi’nden kalma Urartu Yazıtları bulunmaktadır. Evliya Çelebi’nin de Seyahatname’sinde yer edinmiştir kale. Palu Kalesi, ziyaretçileri için hala büyük ilgi konusu ve merak noktasıdır.

Palu Kalesi - Elazığ Gezilecek Yerler
Palu Kalesi – Elazığ Gezilecek Yerler

15. Sarahatun Cami

Sarahatun Camii, Akkoyunlular Dönemi’nde dönemin hükümdarı Bahadır Han’ın annesi Sarahatun tarafından yaptırılmıştır cami. Barındırdığı mimari ve estetik güzellik çağını aşarak günümüze kadar ulaşmayı başarmıştır. Cami, hala ziyaretçilerine açık olup büyük ilgi görmektedir. Tarihi, mimari ve kültürel güzelliği ile Elazığ gezilecek 30 yer listemizde yer alıyor.

Sarahatun Cami - Elazığ Gezilecek Yerler
Sarahatun Cami – Elazığ Gezilecek Yerler

16. Şefik Gül Kültür Evi

Şefik Gül Kültür Evi, Harput ilçesindedir. Hala yaşatmaya devam ettiği onlarca kültürel ve tarihi eser ile yapılardan dolayı Elazığ’ın Harput İlçesi, başlı başına önemli bir değere sahiptir. Yine aynı ilçede yer alan Şefik Gül Kültür Evi ise bunun en açık ve net kanıtlarından yalnızca birisidir.

Harput kültürünü yansıtan bu nostaljik ve buram buram tarih kokan kültür evi, ücretsiz girişi ile ziyaretçilerine kucak açmaktadır. Güzel kareler biriktirmek için ziyaret noktalarından biri olması gereken eşsiz yerlerden biridir.

Şefik Gül Kültür Evi - Elazığ Gezilecek Yerler
Şefik Gül Kültür Evi – Elazığ Gezilecek Yerler

17. Hazar Gölü

Hazar Gölü, tektonik oluşumlu bir doğal güzelliktir. Elazığ şehir merkezine yaklaşık olarak 26 km uzaklıkta bulunan doğa harikası bir göldür. Yapmış olduğu uluslararası etkinlikler ile Avrupalı Seçkin Destinasyonlar arasında gösterilmeye hak kazanmıştır.

Doğa aşıkları için huzurlu ve kafa dinlemelik bir yer seçilecekse bu yerlerden biri olan Hazar Gölü olacaktır elbette. Gitmişken gündoğumu yahut günbatımına şahit olunması unutulmaz anlar yaratacaktır. Doğal güzelliklere meraklıysanız ve tabiatla iç içe olmak istiyorsanız Hazar Gölü’nü ziyaret edebilirsiniz.

Hazar Gölü - Elazığ Gezilecek Yerler
Hazar Gölü – Elazığ Gezilecek Yerler

18. Keban Barajı

Keban Barajı, muhteşem bir doğal atmosfere sahip olan kusursuz bir yapıdır. Fırat Nehri üzerinde elektrik enerjisi üretmek üzere kurulmuş olan bu baraj, gerek Elazığ’ın gerekse de Türkiye’nin en bilinen ve büyük barajlarından biridir.

Atatürk Barajı’ndan sonra Türkiye’nin 2. en büyük yapay gölü olarak bilinir. Büyük bir enerji ihtiyacını karşılayan bu yapı, işlevsel özelliğinin yanı sıra coğrafi ve kültürel değeri açısından da öneme sahiptir. İlgilileri ve meraklıları tarafından görülmeye değer bir yerdir.

Keban Barajı - Elazığ Gezilecek Yerler
Keban Barajı – Elazığ Gezilecek Yerler

19. Hazarbaba Kayak Merkezi

Hazarbaba Kayak Merkezi, Elazığ’a yapılan ziyaretlerin en önemli nedenlerindendir. Elazığ kuşkusuz tarihi, kültürel, coğrafi ve de doğal güzelliklere ve öneme sahiptir. Bunların yanı sıra eğlence yerinden de söz etmek gerekir. Elazığ, yaz mevsimi yapılan gezilerin yanı sıra kış mevsimine hitap eden etkinliklerle de bilinir.

Bu etkinlikler için en uygun yerlerden biri de Hazarbaba Kayak Merkezi’dir. Kayak tutkunları için eşsiz bir deneyim sunan bu merkez, otopark ve yeme-içme gibi imkanlar da sunuyor. Hem de bunlar kıyasla daha uygun bir ücret isteniyor. Bulunduğu iklim dolayısıyla daha uzun süre kar bulunduğu için kayak yapma fırsatı da yıl içinde daha büyük oluyor bu keyifli yerde.

Hazarbaba Kayak Merkezi - Elazığ Gezilecek Yerler
Hazarbaba Kayak Merkezi – Elazığ Gezilecek Yerler

20. Buzluk Mağarası

Buzluk Mağarası, mutlaka Elazığ gezilecek yerler listenizde yer alması gereken doğal güzelliktir. Diğer birçok doğa güzelliği ve mağaralardan farklı olarak iklimsel şartlardan dolayı burada yaz aylarında buz oluşur. Hayli dikkat çekici olan bu özelliği ile Elazığ gezilecek yerler listesinde anılabilir. Birçok tarihi, kültürel, doğal yapıların bulunduğu yer olan Harput Antik Kenti’nde bulunmaktadır aynı zamanda Buzluk Mağarası da.

Ziyaret ücreti bulunmayan mağara, aynı zamanda eşsiz bir manzaraya sahiptir. Bu güzelliklerin yanı sıra yetkililerce biraz daha ilgilenilmesi gereken yerlerden biridir. Doğa tutkunları için ziyareti mest edecek bir yapıdır yine de.

Buzluk Mağarası - Elazığ Gezilecek Yerler
Buzluk Mağarası – Elazığ Gezilecek Yerler

21. Elazığ Meryem Ana Kilisesi

Elazığ Meryem Ana Kilisesi, Harput Antik Kenti’nde bulunan eşsiz bir tarihi yapıdır. Bu kilise ilk Hristiyan topluluklarından olan Süryaniler tarafından kurulmuştur. Bu sebepten dolayı çeşitli kaynaklarda Süryani Kilisesi olarak da adlandırılır. Tarihi değeri ve önemi, Meryem Ana Kilisesi’ni ziyareti ilgi çekici hale getirmektedir.

Elazığ Meryem Ana Kilisesi - Elazığ Gezilecek Yerler
Elazığ Meryem Ana Kilisesi – Elazığ Gezilecek Yerler

22. Saklıkapı Kanyonu

Saklıkapı Kanyonu, Elazığ’ın Keban İlçesi’ne yaklaşık 40 km uzaklıkta yer almaktadır. Bu kanyonun keşfi sırasında bir başka kanyon olan Kara Leylek Kanyonu keşfedilmiştir. Ücretsiz girişi olan kanyon, kanyonu geçtikten sonra harikulade bir vadi manzarası sunmaktadır. Tur gezilerinin de mümkün olduğu bu kanyon birçok ziyaretçiyi ağırlamıştır ve ağırlamaya da devam etmektedir.

Doğa tutkunlarını cezbeden bu doğal şaheser görülmeye kesinlikle değecek yerlerden biridir. Şehir merkezine oldukça yakın konumda bulunan bu doğal güzellik, mutlaka, kesinlikle Elazığ gezilecek yerler listenizde bulunmalı.

Saklıkapı Kanyonu - Elazığ Gezilecek Yerler
Saklıkapı Kanyonu – Elazığ Gezilecek Yerler

23. Tarihi Palu Köprüsü

Tarihi Palu Köprüsü, Elazığ gezilecek 30 yer listesinde mutlaka yer alması gereken tarihi bir yapıdır. Murat Nehri üzerine kurulmuş olan ilk köprü olma özelliğini taşır. 10 kemer gözden oluşan ve uzunluğu 300- 350 metre olan bu köprü gerek yurtdışından gelen ziyaretçilerin gerek de yerli ziyaretçilerin akınına uğruyor. Tarih meraklıları ve güzel kare yakalamak isteyen fotoğraf sevdalıları için ziyaret adına en uygun yerlerden biridir.

Tarihi Palu Köprüsü - Elazığ Gezilecek Yerler
Tarihi Palu Köprüsü – Elazığ Gezilecek Yerler

24. Cip Barajı Mesire Alanı

Cip Barajı Mesire Alanı, Hem bir yerler gezelim hem de sevdiklerimizle güzel bir piknik yapalım diyenler için gayet uygun bir tercih olacaktır burası. Aile ile gerçekleştirmeye uygun aktiviteleri mümkün kılan bu mesire alanı, gezme ve piknik yapma şansının yanı sıra güzel manzaranın tadını çıkarmak için de fırsat sunar. Fakat mangal yakması bazı yerlerde de olduğu gibi burada da yasak.

Cip Barajı Mesire Alanı - Elazığ Gezilecek Yerler
Cip Barajı Mesire Alanı – Elazığ Gezilecek Yerler

25. Elazığ Alacalı Cami

Elazığ Alacalı Camii, şehir merkezindedir. Bulunduğu konum itibarıyla İslam Kültürü’nün etkilerini çokça gördüğümüz bu ilde camiler de doğal olarak çokça vardır. Elazığ Alacalı Cami’de görülmeye değer olan bu camiler arasında yer almaktadır.

Adını yapımında 2 farklı renkte kesme taşın kullanımından dolayı almıştır. Artukoğulları Dönemi’nde inşa edilen bu cami hala da birçok ziyaretçisine ev sahipliği yapmaktadır.

Elazığ Alacalı Cami - Elazığ Gezilecek Yerler
Elazığ Alacalı Cami – Elazığ Gezilecek Yerler

26. IV. Sultan Murat Camii

Sultan Murat Camii, Diyarbakır yolu üzerinedir. Elazığ’ın Mollakendi Beldesi Köyiçi Mevkii’nde bulunur. Gerek 2.Abdülhamid Dönemi’nde gerek Cumhuriyet Dönemi’nde çeşitli onarımlar gören cami, günümüze kadar varlığını devam ettirmiştir. Tarih tutkuluları ve kültür severler için ziyaret edilebilecek yerler arasında sayılabilmektedir.

IV Sultan Murat Camii - Elazığ Gezilecek Yerler
IV Sultan Murat Camii – Elazığ Gezilecek Yerler

27. Ölbe Vadisi ve Deve Mağarası

Öbe Vadisi ve Deve Mağarası, Elazığ’da gezilecek yerler deyince akla ilk gelen tabiat güzelliklerindendir.  Vadi, yukarıda bahsi geçmiş olan Buzluk Mağarası’nın yalnızca birkaç km ilerisinde yer almaktadır. Geçmiş yıllarda kervanlar için bir konaklama işlevi görmekteydi bu yer.

Doğada vakit geçirmek için diğer birçok yerden farklı olarak daha ideal bir yer gibidir. Fazla bilinmemesi ve bundan dolayı sessiz- sakinliği ile ziyaretçilerini mest edecek bir yerdir. Doğa yürüyüşleri yapmak, bölgeyi keşfetmek ve manzaranın tadını çıkarmak için harika bir yerdir.

Ölbe Vadisi ve Deve Mağarası - Elazığ Gezilecek Yerler
Ölbe Vadisi ve Deve Mağarası – Elazığ Gezilecek Yerler

28. Maden Saat Kulesi

Maden Saat Kulesi, geçmişten günümüze kadar uzanan şehrin en önemli tarihi sembollerinden biridir. Elazığ’ın Maden ilçesinde bulunan bu tarihi şaheser, taşıdığı değer ile ihtişamını korumaktadır. Kültürel ve tarihi değerlere katkı sağlayan yapılardan yalnızca biri olan bu saat kulesi, yıl içerisinde pek çok ziyaretçiyi ağırlıyor.

Maden Saat Kulesi - Elazığ Gezilecek Yerler
Maden Saat Kulesi – Elazığ Gezilecek Yerler

29. Üç Lüleli Çeşme

Üç Lüleli Çeşme, Harput Antik Kenti’nde bulunan Elazığ gezilecek yerler listesi arasında yer alan bir diğer mimari yapıdır 3 Lüleli Çeşme. Üzerinde bulunan çeşitli motiflerle kıymetli bir mimari özelliğini taşımaktadır bünyesinde. Kitabesi de mevcut olan bu yapı, Ağa Cami’nin yanındadır. Şu anda biraz bakım ve onarıma muhtaç olan bu yapı yine de tarihi dokusundan ötürü görülmeye değer.

Üç Lüleli Çeşme - Elazığ Gezilecek Yerler
Üç Lüleli Çeşme – Elazığ Gezilecek Yerler

30. Palu Urartu Yazıtı

Palu Urartu Yazıtı, Palu Kalesi’nin içerisinde yer almaktadır. Bu yazıt, Urartular’ın batı seferleri hakkında bilgi vermektedir. Tarihi bu kadar eskiye dayanan bu yazıtlar hala da görkemini korumaktadır. Tarih alanında çalışıyor yahut da bu alana ilgili iseniz kuşkusuz gidilip incelenmesi gereken bir eser olacaktır.

Palu Urartu Yazıtı - Elazığ Gezilecek Yerler
Palu Urartu Yazıtı – Elazığ Gezilecek Yerler

Elazığ’da Gezilecek Yerler

Türkiye’nin gezilip görülmeye değer şehirlerinden biri olan Elazığ, taşıdığı birçok karakteristik yapısı ve güzellikleri ile ziyaretçilerin uğrak şehirlerinden biri olmuştur. Yerli ve yabancı turistler tarafından her yıl hatta yılın her döneminde ziyarete müsait bir şehirdir.

Tabiat harikası vadi, kanyon, parkları ile tarihi yapıları ve eserleri ile birçok ziyaretçinin kafasında bir daha ne zaman gelebilirim şeklindeki sabırsız soruların kaynağıdır. Doğu şehirlerine has mutfağı ile yöresel lezzetler Elazığ Gezilecek Yerler

Türkiye’nin gezilip görülmeye değer şehirlerinden biri olan Elazığ, taşıdığı birçok karakteristik yapısı ve güzellikleri ile ziyaretçilerin uğrak şehirlerinden biri olmuştur. Yerli ve yabancı turistler tarafından her yıl hatta yılın her döneminde ziyarete müsait bir şehirdir.

Elazığ’ı gezerken nerede kalınır, ne yenir şeklinde merak ederseniz Elazığ’da Restoran ve Elazığ’da Ne Yenir? yazılarımızı mutlaka inceleyin.

Mesaj bırak

Votre adresse e-mail ne sera pas publiée. Les champs obligatoires sont indiqués avec *