Denizli’de Gezilecek Yerler – En İyi 30 Yer

Denizli, bulunduğu coğrafi özellikleri ve muhteşem manzaralarıyla öne çıkan bir tabiat harikasıdır. Denizli gezilecek yerler bakımından da oldukça etkileyici bir atmosfer sunar. Şehir, ülkemizin ve dünyanın en özel yerleri arasında gösterilen çok sayıda doğal güzelliğe sahiptir.

Görselliği ile kendine hayran bırakan Pamukkale termal sularının şifasını, Saklı Göl ve Honaz Dağı Milli Parkı’nın görkemli güzelliklerini barındıran Denizli’nin çok sayıda antik kenti de vardır. Hierapolis Antik Kenti başta olmak üzere şehre özgü ve tarihi dokuyu yansıtan muazzam yapılara rastlamak mümkündür. Kaleiçi Çarşısı, Keloğlan Mağarası ve Ağlayan Kaya gibi zenginlikleriyle şehir görülmeye değerdir.

Tüm bu özellikleri ile Denizli tarihi ve doğal unsurların görkemini taşıyan bir değerdir. Geçmişten bugüne sayısız uygarlığa ev sahipliği yapmış olan Denizli’ye özgü tarihi dokunun bugüne değin korunduğu ifade edilebilir. Kendine has yemek çeşitleri ile dikkatleri üzerine çeken şehir her sene çok sayıda turisti ağırlar. Görkemli dokusunu yansıtan tarihi harikaları ve tabiat manzaralarıyla kendine hayran bırakan Denizli gezilecek en iyi 30 yer listesi ile karşınızdayız!

Not: Bu yazımızı okuduktan sonra Denizli en iyi otellerini keşfetmek için « Denizli Otelleri » yazımıza bakmayı unutmayın.

Denizli’de Gezilecek En İyi 30 Yer

1. Pamukkale Travertenleri

Pamukkale Travertenleri, doğanın cömertçe sunduğu manzarasıyla Denizli’nin simgelerinden birisidir ve ünü ülke sınırlarını aşmış durumdadır. UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde de yer alan bembeyaz manzaraya sahip doğa harikası travertenler şifalı sularıyla da dikkat çekicidir. Yerli ve yabancı turist akınıyla bilinen bölgeyi gün batımında seyretmenizi öneririz.

Gün batımının kızıl rengi ve travertenlerin bembeyaz ışıltısı görenleri hayran bırakan bir manzaradır. Denizli gezilecek yerler listesinde olmazsa olmaz doğal güzelliklerden birisi Pamukkale Travertenleri’dir. Yaklaşık 400.000 sene önce yaşanan deprem sonrasında oluşmuş, Büyük Menderes havzasında meydana gelen doğal bir görsel şölendir. Hemen yanındaki Hierapolis Antik Kenti, ihtişamlı Kleopatra havuzu ve şifa kaynağı termal suları ile ünlenmiştir.

Teraslı yapıya sahip tepelerin ve karşıdan pamuktan meydana gelmiş hissi uyandıran etkileyici görseli ile dikkat çekicidir. Denizli deyince ilk akla gelen bölgelerden birisi olan travertenler büyüleyici yapısıyla çok sayıda ziyaretçi ağırlar.

Pamukkale Travertenleri - Denizli Gezilecek Yerler
Pamukkale Travertenleri – Denizli Gezilecek Yerler

2. Forum Çamlık

Forum Çamlık Denizli’de AVM hizmeti sunan kapsamlı bir mekân. Şehrin simge alışveriş merkezlerinden birisi haline gelen Forum Çamlık ilgi odağı mekanlardan biridir. Oldukça geniş bir alanda hizmet veren AVM yoğun ve etkileşime açık bir bölge olarak hizmet verir.

Yemek çeşitleri ve alışveriş mağazalarının yanı sıra sinema imkanıyla öne çıkan Forum Çamlık; Denizli ziyaretinde görmek isteyebileceğiniz ve ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz alışveriş merkezleri arasındadır. Sayısız mağaza ve restoran seçeneği ile öne çıkan Forum Çamlık ziyaretçilere açıktır.

Özellikle ihtiyaç halinde sıklıkla tercih edilen alışveriş merkezlerinden birisi olan Forum Çamlık’ın ulaşımı kolaydır. Denizli merkezdeki pek çok bölgeye yakın konumda bulunan AVM’ye pek çok farklı yerden ulaşım imkânı vardır. Alışveriş, sinema ve yeme içme gibi etkinlikler için tercih edilebilecek mekanlardan biridir.

Forum Çamlık - Denizli Gezilecek Yerler
Çamlık Forumu – Denizli Gezilecek Yerler

3. Anıtsal Çeşme

Anıtsal Çeşme, Tripolis Antik Kenti bünyesinde yapılan kazılarda ortaya çıkan tarihi bir eserdir. Buldan ilçesi sınırlarında bulunan Tripolis Antik Kenti bünyesinde oldukça değerli bir yapıdır. Milattan sonra 2. yüzyılda yapıldığı öngörülen Anıtsal Çeşme yaklaşık 7 yıllık çalışmaların sonucu olarak ortaya çıkarıldı.

Çeşmenin alanında traverten, granit ve mermer sütunların bulunduğu biliniyor. Buradaki taşların değişik coğrafyalardan taşındığı öngörüsü hakim. Her noktası tarih barındıran Anadolu’nun eserlerinden birisi olan Anıtsal Çeşme, kültür turizmi meraklılarını bekliyor.

Anıtsal Çeşme - Denizli Gezilecek Yerler
Anıtsal Çeşme – Denizli Gezilecek Yerler

4. Hierapolis

Hierapolis, kelime anlamı olarak ‘kutsal şehir’ demektir. Türkiye’nin ve dünyanın sayılı tarihi şehirlerinden birisidir. Ayrıca muazzam bir dokuya sahiplik yaparken Denizli’nin adim geçmişini gözler önüne serer. Antik kent, dillere destan güzelliği ile Roma döneminden bugüne dek bilinen Pamukkale travertenlerinin yanında görkemli şekilde varlığını sürdürür.

Hierapolis’ten çıkarılan kalıntıların pek çoğu da eski dönemlere aittir. Dünyada eşi benzeri bulunmayan bir tabiata ev sahipliği yapan Denizli, travertenlerle birlikte antik kent kalıntıları ile UNESCO Dünya Kültürel ve Doğal Miras Listesi kapsamındadır.

Pamukkale Travertenleri ile birlikte şehrin göz bebeği yerlerden birisi olan Hierapolis; bilinene göre milattan önce 2. yüzyılda inşa edilmiş bir şehirdir. Yalnızca bölgenin değil ülkemizin de görülmeye değer alanlarından birisi olan antik kent Denizli gezilecek en iyi 30 yer kapsamındadır. Kentin giriş kapısında bulunan Medusa figürü, tiyatro, hamam ve tapınak gibi çok sayıda farklı esere ev sahipliği yapar.

Hierapolis - Denizli Gezilecek Yerler
Hierapolis – Denizli Gezilecek Yerler

5. Bayramyeri Meydanı

Bayramyeri Meydanı, özel günlerin yanı sıra her zaman ilgi gören bir bölge. Denizli’nin kendine has yapısını ve benzersiz güzelliğini yansıtan yerlerden birisi de Bayramyeri Meydanı’dır. İsmini yaşatan cıvıl cıvıl şehir parkında yürüyüşler düzenleyebilir ve şehri keşfe çıkmak için geziye buradan başlayabilirsiniz.

Pek çok farklı imkân barındıran meydan alışveriş yapmak isteyenler, Denizli’nin leziz yemeklerini tatmak isteyenler için idealdir. Geniş bir alana yayılan ve çarşıları ile ünlü olan meydan turist akınına uğrayan mekanlar arasındadır.

Bayramyeri Meydanı - Denizli Gezilecek Yerler
Bayramyeri Meydanı – Denizli Gezilecek Yerler

6. Denizli Teleferik

Denizli Teleferik, yayla hattıyla ayaklarınızı yerden kesmekle kalmaz; güzelliğiyle nefesinizi de kesebilir. Tabiatın nimetlerini dupduru şekilde yansıtan Denizli’ye yukarıdan bakmak ve eşsiz manzaraya şahitlik etmek isterseniz Denizli teleferiği deneyebilirsiniz. Ülkemizde hizmet veren dağ teleferiği uygulamalarından biri olmasının yanı sıra bulutlarla yan yana seyahat etme imkânı sağlar.

İsterseniz bu muhteşem bölgede güne güzel bir kahvaltı ile başlayabilir ya da şehir manzarası önünüze serilmişken kahvenizi yudumlayabilirsiniz. Dünyada eşi benzeri bulunmayan manzaraları bir arada görme imkânı sunar. Saatte 800 yolcu kapasitesi barındıran teleferik oldukça donanımlı bir sisteme sahiptir.

Pamukkale bölgesinde Kervansaray Mahallesi’nde yer alan teleferik 1500 metre uzunluktadır. Bu özelliği ile Ege Bölgesi’ndeki teleferik hatları içinde en uzun sisteme sahiptir. Teleferikle görkemli manzaralara ev sahipliği yapan Bağbaşı yaylasına ulaşım imkanı vardır.

Yayla turizmi açısından en çok tercih edilen bölgelerden birisi olan teleferik Bağbaşı kent ormanındadır. Yaylada misafirler için yöresel ürün satış merkezleri, piknik alanları, restoran ve bungalov ev gibi kalacak yer seçenekleri mevcuttur. Denizli gezilecek yerler listenize eşsiz bir güzellik dahil etmek isterseniz; teleferiği ziyaret edebilirsiniz.

Denizli Teleferik - Denizli Gezilecek Yerler
Denizli Teleferik – Denizli Gezilecek Yerler

7. Denizli Büyükşehir Belediyesi Çamlık Parkı

Denizli Büyükşehir Belediyesi Çamlık Parkı, şehrin en büyük parklarından biridir. Park içinde doğal taşlarla bezenmiş yürüme yolları, piknik yerleri, 3 adet gölet vardır. Ayrıca koşu parkuru ve doğal gezinti alanlarının yanı sıra büfe, otopark gibi geniş kapsamlı hizmetler mevcuttur. Bölge halkı tarafından sıklıkla tercih edilen Çamlık Parkı, turistler tarafından da çok sevilen mekanlardan birisi haline gelmiştir.

Spor severlerin rağbet gösterdiği Denizli Büyükşehir Belediyesi Çamlık Parkı, yeşil ve mavinin buluştuğu alandadır. Park, oksijen kaynağı ağaçlar içinde yürüyüş keyfi yapmak isteyenler için idealdir.

Denizli Büyükşehir Belediyesi Çamlık Parkı - Denizli Gezilecek Yerler
Denizli Büyükşehir Belediyesi Çamlık Parkı – Denizli Gezilecek Yerler

8. Adalet Parkı

Adalet Parkı şehrin en büyük ikinci parkıdır. Oldukça geniş bir alanda konumlanmış olan park muhteşem yeşil alanlarıyla ziyaretçilere açıktır. Denizli’de gezinti yapmak isteyenler için görülmesi gereken yerlerden biridir.

Park içinde spor severler için tenis kortu, voleybol ve basketbol sahalarının yanı sıra fitness alanı da bulunur. Ayrıca çocuklar için hazırlanmış 3 farklı oyun alanı mevcuttur. Diğer parklarda bulunmayan duvar tenisinin yanı sıra 3 adet mini golf sahası parktaki imkanlar arasında yer alır.

2 adet kaykay pisti ve aynı sayıda satranç sahası da parkın içinde konumlanmıştır. Oldukça çok yönlü bir şekilde hizmet veren mekan içinde kameriyeler, büfe, kafe ve piknik alanı gibi mekanlar yer alır. Ayrıca Adalet Parkı içinde 650 kişilik kapasiteye sahip amfi tiyatro da bulunur.

350 metrekareye yayılan piknik alanının yanı sıra 6 adet pergola ve bank alanlarıyla Adalet Parkı görülmeye değerdir. Doğa severlerin ilgisini çeken mekan Denizli’nin göz bebeği yeşil alanlarından biridir. Denizli gezilecek en iyi 30 yer listenize Adalet Parkı’nı da eklemenizi öneririz.

Adalet Parkı - Denizli Gezilecek Yerler
Adalet Parkı – Denizli Gezilecek Yerler

9. Babadağlılar Çarşısı

Babadağlılar Çarşısı, Denizli’nin dikkat çeken merkezi konumları arasındadır. Otantik ve tarihe göz kırpan dokusu, alışveriş severlerin bayılacağı ürün çeşitliliği ile görülmesi gereken mekanlardan biridir. Denizli’nin dünyaya nam salmış havlularının yanı sıra çeyiz ve nevresim gibi farklı ürünleri çarşıda bulmak mümkündür.

Özellikle ev tekstili alanında çok sayıda ürün barındıran çarşı geçmişten bugüne dokusunu ve hareketliliğini korumuştur. Şehir ziyaretinizde geleneksel çarşıları görmek ve yöresel ürün alışverişi yapmak isterseniz Babadağlılar’ı ziyaret edebilirsiniz.

Çarşı içinde tekstil ürünlerinin yanı sıra farklı alışveriş seçeneklerine de ulaşabilirsiniz. Özel günlerdeki yoğunluğuyla dikkat çeken Babadağlılar Çarşısı bölgenin en çok tercih edilen alışveriş merkezleri arasında yer alır.

Babadağlılar Çarşısı - Denizli Gezilecek Yerler
Babadağlılar Çarşısı – Denizli Gezilecek Yerler

10. Bağbaşı Yaylası

Bağbaşı Yaylası doğanın kalbinde yer alan güzelliklerden biridir. Denizli sınırları içinde bulunan yaylada oldukça çeşitli imkanlar mevcuttur. Öncelikle Zeytin yaylası ve teleferiğe ulaşmak isteyenler bölgeden teleferik hizmeti ile diğer yaylaya geçiş yapabilir. Ayrıca yaz aylarının sıcağında rahat bir nefes almak için Bağbaşı yaylasını tercih etmek mümkündür.

Yayla oldukça geniş imkanlara ev sahipliği yapar. Denizli’de alışveriş yapmak isteyen turistler için yöresel satış ürünleri hizmeti mevcuttur. Ayrıca burada konaklamak isteyenler çadır kampı ya da bungalov ev gibi seçenekleri değerlendirebilir.

Doğa ile iç içe bir gün geçirirken adrenalini doruklarında yaşamak isteyenler için macera parkuru yaylanın hizmetlerinden bir diğeridir. Bölgenin lezzetlerini tatmak için yayladaki kafeterya ya da restoran seçeneklerine başvurmak mümkündür.

Yaz aylarında yemyeşil dokusuyla kendine hayran bırakan Bağbaşı Yaylası kışın ise bambaşka bir güzelliğe dönüşür. Beyaz örtünün yaylanın eşsiz dokusuna yaptığı katkıyı görmek için Bağbaşı yaylasını kış aylarında ziyaret etmek faydalı olabilir. Denizli gezilecek yerler bakımından oldukça zengin bölgelerden birisi olarak çok çeşitli doğal alanlar barındırır.

Bağbaşı Yaylası - Denizli Gezilecek Yerler
Bağbaşı Yaylası – Denizli Gezilecek Yerler

11. Teraspark Alışveriş Merkezi

Teraspark Alışveriş Merkezi Denizli’nin kapsamlı AVM’lerinden biridir. Teraspark bünyesinde ihtiyaçları karşılamak için çok sayıda mağaza seçeneği bulunur. Denizli Merkezefendi mevkiinde konumlanan AVM içinde sinema hizmeti de mevcuttur.

Tarihi dokuya sahip çarşılarla birlikte Denizli’nin sayılı alışveriş alanlarından birisi olan Teraspark’ın çok sayıda ziyaretçisi vardır. Alışveriş merkezindeki etkinlikleri değerlendirirken lezzetli bir yemek molası vermek isteyenler için farklı restoran seçenekleri de bulmak mümkündür.

Teraspark Alışveriş Merkezi - Denizli Gezilecek Yerler
Teras Park AVM – Denizli Gezilecek Yerler

12. İncilipınar Parkı

İncilipınar Parkı görkemli doğal güzellikleri bünyesinde barındıran eşsiz bir alan. Denizli, termal sular, bembeyaz traverten oluşumları ve diğer tabiat harikaları ile öne çıkar.

Bunların yanı sıra bölge halkının ve turistlerin akın ettiği farklı muhteşem yaşam alanları da mevcuttur. İncilipınar Parkı tamamlanmış 174.000 metrekare alana yayılmış durumdadır. Bölgede bir tane ana göletin yanı sıra ona eşlik eden 3 küçük gölet bulunur.

Spor sevenler için koşu parkuru; çocuklar için oyun alanları ve tüm ziyaretçilere açık dinlenme noktaları vardır. Park içinde huzurlu ve keyifli bir sohbete eşlik edecek manzaraların yanı sıra kameriyelerde vakit geçirmek mümkündür.

Doğal kaynaklardan alınmış olan suyun yeşil alanları zenginleştirmek için kullanılması ortaya etkili bir güzellik çıkarmıştır. Denizli gezilecek yerler kategorisinde yer alan İncilipınar Parkı’nda küçük bir mola verebilir ve doğanın keyfini sürebilirsiniz.

İncilipınar Parkı - Denizli Gezilecek Yerler
İncilipınar Parkı – Denizli Gezilecek Yerler

13. Laodikeia Antik Kenti

Laodikeia Antik Kenti Denizli’nin göz bebeği alanlarından biridir. Binlerce yıllık geçmişiyle kendine hayran bırakan antik kent Denizli’nin tarihine ışık tutar.

Helenistik dönemin imzasını taşıyan şehir yüzyıllar boyunca önemli bir merkez olmuştur. Günümüzde kentin pek çok yapısı mevcuttur. Öncelikle Anadolu’daki en büyük stadyumu barındırır.

Ayrıca 2 adet anıtsal giriş kapısının yanı sıra hamam ve agora gibi çok sayıda mekâna ev sahipliği yapar. 2 tiyatrosunun yanı sıra evler, dini merkezler ile çevrelenmiştir. Anadolu’nun kadim tarihini yansıtan antik kentler arasında yer alan Laodikeia’yı ziyaret edebilirsiniz.

Laodikeia Antik Kenti - Denizli Gezilecek Yerler
Laodikeia Antik Kenti – Denizli Gezilecek Yerler

14. Atatürk Parkı

Atatürk Parkı, Denizli’nin yeşil kokan ve huzur dolu yapısını koruduğunu işaretidir. Denizli merkezdeki park yenilenerek ziyaretçilerin hizmetine açılmıştır. Şehrin diğer parkları gibi geniş bir alanda konumlanır.

Kentin çehresini yansıtan Atatürk Parkı’nda gerek yetişkinler gerek çocuklar için çok sayıda etkinlik imkanı mevcuttur. Denizli gezisinde keyifli bir mola vermek isteyenler için idealdir. Yeşili özleyenler için mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir. Atatürk Parkı’nda dinlenme mekanlarının yanı sıra spor severlere hitap eden etkinlik seçenekleri bulunur.

Atatürk Parkı - Denizli Gezilecek Yerler
Atatürk Parkı – Denizli Gezilecek Yerler

15. Honaz Dağı Milli Parkı

Honaz Dağı Milli Parkı, Denizli gezilecek en iyi 30 yer kapsamındadır. Tarifsiz manzaralara ev sahipliği yapan bu eşsiz alan Serinhisar ve Pamukkale arasında yer alır.

Honaz dağı ve çevresinde konumlanan Milli Park görkemli güzelliği ile ziyaretçileri selamlar. Honaz dağı 2571 metre rakıma sahip yüksekliği ile bölgesindeki en yüksek noktadır. Ege Bölgesi’ndeki bu unvanın yanı sıra Akdeniz ikliminden izler taşır.

Milli Park çok yönlü bir zenginliğe sahiptir. Jeolojik, fauna, flora zenginliği bakımından çok az sayıdaki mekanla ortak özellikleri paylaşır. Endemik bitki türlerinden nadir rastlanan hayvanlara varana kadar tam bir doğa harikasıdır.

Denizli Antalya karayolu üzerinden ya da Honaz ilçe merkezinden bölgeye ulaşım sağlamak mümkündür. Ayrıca bölgenin tadını daha uzun süre çıkarmak isteyenler için günübirlik konaklamaya yönelik tesis hizmeti bulunur. Kamp severler ve doğa yürüyüşçüleri için çok sayıda imkan barındırır.

Honaz Dağı Milli Parkı - Denizli Gezilecek Yerler
Honaz Dağı Milli Parkı – Denizli Gezilecek Yerler

16. Servergazi Parkı

Servergazi Parkı, mis kokulu ormanlar içinde huzurlu bir gün geçirmek isteyenler için idealdir. Dillere destan mesire alanıyla oldukça kaliteli hizmet sağlanan park, Denizli’nin özel mekanlarından biridir. Şehrin sevilen uğrak noktalarından birisi haline gelen Servergazi Parkı’nda piknik alanın yanı sıra çok sayıda olanak mevcuttur.

Restoranlar, kafeler, çocuklar için oyun alanı gibi hizmetleri erişim mümkündür. Park 130.000 metrekarelik bir alandadır. Denizli gezilecek yerler arasında bulunan yerlerden birisi de Servergazi Parkı’dır.

Servergazi Parkı - Denizli Gezilecek Yerler
Servergazi Parkı – Denizli Gezilecek Yerler

17. Yunus Emre Parkı

Yunus Emre Parkı, şehrin en büyük parklarından birisi olarak öne çıkar. Koruluk yemyeşil alanları, spor imkânı sunan donanımları ve çocuklar için oyun grupları ile dikkat çeker. Voleybol ve basketbol sahası imkânı ile spor severleri ağırlar.

Parkta ayrıca 2 farklı tenis sahası ve 1 koşu yolu mevcuttur. Fitness aletlerinin bulunduğu jimnastik köşesi ve dinlenme alanları ile çok sayıda etkinlik imkânı bulunur. Doğa ile iç içe bir alanda mola vermek ve huzurlu bir gün geçirmek isterseniz Yunus Emre Parkı’nı ziyaret edebilirsiniz.

Yunus Emre Parkı - Denizli Gezilecek Yerler
Yunus Emre Parkı – Denizli Gezilecek Yerler

18. Çavuşoğlu Aquapark

Çavuşoğlu Aquapark, yüzme havuzu ve kaydırak hizmeti ile eğlenceli bir gün geçirme imkânı sunar. Jakuzi gibi ayrıcalıklı hizmetlerle etkinlik imkânı sağlayan mevsimlik açık hava su parkıdır.

Aquapark adrenalin ve eğlenceyi bir arada yaşamak isteyenler için tercih edilebilecek mekanlardandır. Sağlıklı yaşama katkı sunmak ve eğlencenin sınırlarını zorlamak için inşa edilmiş bir donanımdır. Kum havuzu, kaydırak düşme havuzu ve çocuk havuzları ile ziyaretçileri açıktır.

Vahşi nehir gibi farklı etkinlik hizmetleri ile toplam 2500 metrekare su alanında hizmet verir. Gün boyu sürdürülen eğlenceli etkinliklerin yanı sıra adrenalini doruklarında yaşamak için Çavuşoğlu Aquapark’ı görebilirsiniz. Uzay çanağı, kamikaze ve döner kaydırak başta olmak üzere çok sayıda eğlenceli etkinlik alanıyla misafirlerini bekliyor.

Çavuşoğlu Aquapark - Denizli Gezilecek Yerler
Çavuşoğlu Aquapark – Denizli Gezilecek Yerler

19. Çamlık Orman İçi Dinlenme Yeri

Çamlık Orman İçi Dinlenme Yeri Denizli’nin mis kokulu Çamlaraltı bölgesinde konumlanır. Günübirlik geziye uygun ve Denizli merkeze yakın mesafede bulunan park eşsiz güzelliklere sahiptir. Çam ağaçları gölgesinde doğanın nimetlerinin sunulduğu oksijen kaynağı bir alanda gezinti imkânı sunar.

Dinlenme yerinde çok sayıda etkinlik imkânı mevcuttur. Hem bölge halkının hem de yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktalarından birisi olan park dikkat çekicidir.  Yeşilin ve mavinin buluştuğu, yürüme alanlarıyla huzurlu bir güne eşlik edecek Çamlık orman içi dinlenme yerinde keyifli bir gün geçirebilirsiniz.

Çamlık Orman İçi Dinlenme Yeri - Denizli Gezilecek Yerler
Çamlık Orman İçi Dinlenme Yeri – Denizli Gezilecek Yerler

20. Ornaz Vadisi Doğa Parkı

Ornaz Vadisi Doğa Parkı, Denizli gezilecek en iyi 30 yer kapsamındadır. Tabiat harikalarına ev sahipliği yapan merkezlerden biridir. Park olarak hizmet veren güzel alan Denizli Merkezefendi konumundadır.

Şehrin doğa ile iç içe noktalarından birisi olan Ornaz Vadisi Doğa Parkı çok sayıda ziyaretçiye ev sahipliği yapar. Dikkat çekici manzarasının yanı sıra park içinde çocuklar için oyun alanı ve çeşitli etkinlikler için seçenekler mevcuttur.

Ornaz Vadisi Doğa Parkı - Denizli Gezilecek Yerler
Ornaz Vadisi Doğa Parkı – Denizli Gezilecek Yerler

21. Denizli Masal Parkı

Denizli Masal Parkı masal diyarına yolculuk yaptıran tematik bir alandır. Özellikle çocukların merakla karşıladığı Masal Parkı yetişkinler tarafından da ilgi odağıdır. Şirinevler’den Karagöz Hacivat görsellerine varana kadar çok sayıda renkli unsura ev sahipliği yapar.

Sindirella’nın balkabağından yapılmış atlı arabası, Şirin Baba’nın mantardan evi ve daha niceleri… Çocukların hayranlığının karşılığını veren Denizli Masal Parkı tüm ziyaretçilerine açıktır.

Denizli Masal Parkı - Denizli Gezilecek Yerler
Denizli Masal Parkı – Denizli Gezilecek Yerler

22. Cumhuriyet Parkı

Cumhuriyet Parkı, Denizli gezilecek yerler kategorisinde yer alan görkemli parklardan bir diğeridir. Yemyeşil alanların masmavi gökyüzü ile buluştuğu bir konumdadır. Denizli merkezde Mustafa Kemal Bulvarı’nda yer alan park yoğun ziyaretçi alır.

Çocuklar için oyun alanları, yürüyüş ve dinlenme alanları gibi pek çok imkân mevcuttur. Denizli’nin simgesi haline gelmiş olan horoz heykeli ve diğer güzel ayrıntılarıyla Cumhuriyet Parkı’nın Denizli gezinize dahil edebilirsiniz. Denizli gezilecek en iyi 30 yer kapsamında Cumhuriyet Parkı’nı göstermek mümkündür.

Cumhuriyet Parkı - Denizli Gezilecek Yerler
Cumhuriyet Parkı – Denizli Gezilecek Yerler

23. Denizli Atatürk Etnografya Müzesi

Denizli Atatürk Etnografya Müzesi, şehrin tarihine ışık tutan önemli merkezlerden biridir. 1977 senesinde Kültür Bakanlığı tarafından anıt eser olarak tescilledi ve koruma altına alındı. Atatürk’ün doğumunun 100. yıldönümü olan 1981’de onarımına başlanan Denizli Atatürk Etnografya Müzesi 1984 yılında müze olarak hizmet vermeye başlamıştır.

Zamanla restorasyon yenilenmiş ve 1999’da tekrar ziyaretçi kabulüne açılmıştır. Hem tarihi dokusu hem de taşıdığı anlam bakımından önemli olan müzeyi denizde gezilecek yerler ziyaretinize ekleyebilirsiniz. Müzenin etnografik eserleri alt katta sergilenirken üst katta Atatürk’e ait olan eserlere yer verilir.

Denizli Atatürk Etnografya Müzesi - Denizli Gezilecek Yerler
Denizli Atatürk Etnografya Müzesi – Denizli Gezilecek Yerler

24. Karahayıt Kaplıcaları

Karahayıt Kaplıcaları, şifalı sularıyla Denizli’ye has özel mekanlar arasındadır. Şehrin geçmişten bugüne taşıdığı doğal güzelliklerden birisi olan kaplıcalar Karahayıt Mahallesi’nde yer alır. Seneler boyunca ana kaynaktan çıkan özgün kırmızı renk termal sularıyla ünlüdür. Sindirim sistemi başta olmak üzere diyabet rahatsızlıkları ve safra yolu enfeksiyonları gibi çok sayıda farklı konuda faydalı olduğu düşünülmektedir.

Ameliyat sonrası iyileşmeye yardımcı olma, kireçlenme, romatizmal hastalıklar ve dolaşım sistemi rahatsızlıkları gibi konularda çok sayıda ziyaretçi ağırlar. Kırmızı suyuyla meşhur Karahayıt Kaplıcaları aynı zamanda stresten arınmak ve ruhunu rahatlatmak isteyen kişiler tarafından da sıklıkla tercih edilen bir bölgedir. Bölgenin en şifalı sularından birisi olarak Denizli gezilecek yerler listesinde yer alıyor.

Karahayıt Kaplıcaları - Denizli Gezilecek Yerler
Karahayıt Kaplıcaları – Denizli Gezilecek Yerler

25. Saklı Göl

Saklı Göl Honaz yukarı Dağdere mevkiinde yer alır. Çam ağaçları ile çevrili eşsiz güzellikteki göl nedeniyle bu ismi almıştır. Doğa yürüyüşü sevenler ve günübirlik gezi planlayanlar için idealdir.

Ayrıca berrak göle yansıyan çam ağaçları sayesinde fotoğraf meraklıları için de uğrak bir noktadır. Tatlı suya sahip olan Saklı Göl’de tatlı su balıkları da yaşar.

Doğanın kalbine yolculuk yapmak ve huzur dolu bir tatil geçirmek isterseniz Saklı Göl’ü değerlendirebilirsiniz. Saklı Göl, şehrin doğa turizmi açısından önemli merkezlerinden biridir. Honaz ilçesinde konumlanan göle farklı ulaşım imkanları mevcuttur.

Saklı Göl - Denizli Gezilecek Yerler
Saklı Göl – Denizli Gezilecek Yerler

26. Çivril Işıklı Gölü

Çivril Işıklı Gölü, Çivril Ovası üzerinde konumlanmış tatlı bir su gölüdür. Büyük Menderes ırmağı da bu gölden başlar. Özellikle nilüferleri ile ünlü gölü Haziran ve temmuz aylarında ziyaret ederek eşsiz manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz.

Alan, nilüferlerin yanı sıra çok sayıda farklı canlı çeşitliliğine sahiptir. Biyolojik zenginliği ile dikkatleri üzerine çeken Çivril Işıklı Gölü doğal yaşamın koruma alanlarından birisi haline gelmiştir. Doğa sever ziyaretçilerini bekleyen ve muazzam manzaraları barındıran gölde tekne turu yapma imkanı da mevcuttur.

Çivril Işıklı Gölü - Denizli Gezilecek Yerler
Çivril Işıklı Gölü – Denizli Gezilecek Yerler

27. Kaklık Mağarası

Kaklık Mağarası, Denizli’nin muhteşem tabiat eserlerinden biridir. Doğal güzelliğinin yanı sıra tarihi açıdan da dikkat çekicidir. Mağaralar genelde insanların ilk doğal barınakları olarak bilinir.

Dolayısıyla tüm insanlığın yaşamına ışık tutan ayrıntıları bu tarihi alanlarda elde etmek mümkündür. Çok sayıda bilim adamının araştırma yaptığı yerlerden birisi de Kaklık Mağarası’dır.

Doğal oluşuma sahip likit, sarkıt ve damlataşı yapılarıyla bezenmiş olan mağara Denizli gezilecek yerler kategorisindedir. Özellikle termal sular açısından zenginliği ile öne çıkan Kaklık Mağarası’nın suları cilt rahatsızlıklarına iyi gelmesiyle ünlüdür.

Kaklık Mağarası - Denizli Gezilecek Yerler
Kaklık Mağarası – Denizli Gezilecek Yerler

28. Tripolis Antik Kenti

Tripolis Antik Kenti  Denizli Buldan konumunda yer alan önemli tarihi bir merkezdir. Menderes Nehri’nin yamaçlarında kurulmuş olan şehir insanlığın geçmişten bugüne kültürel mirasları arasında yer alır.

Tripolis bünyesinde tiyatro, orkestra, sahne binası ve hamam gibi çok sayıda özel mekân mevcuttur. Tarihi dokuya şehir binası su yolları, kale ve surlar eşlik eder. Tarih meraklılarının ve kültürel zenginliğe odaklanan ziyaretçilerin mutlaka görmesi gereken yerlerden biri de Tripolis Antik Kenti’dir.

Tripolis Antik Kenti - Denizli Gezilecek Yerler
Tripolis Antik Kenti – Denizli Gezilecek Yerler

29. Akhan Kervansarayı

Akhan Kervansarayı,  Denizli’nin kadim ilçesi Pamukkale konumundadır. Etkileyici güzelliği ile öne çıkan kervansaray, Anadolu Selçuklularına ait batıdaki son kervansaraylardan biridir. 2 kitabesi ile dikkat çeken bir yapıya sahiptir.

Genel olarak sultan hanları oluşumuna benzer bir yapıdadır fakat daha küçük bir mekânda konumlanmıştır. Hem açık hem de kapalı bölümleri bulunan kervansaray 1100 metrekarelik alandadır. Sadeliğin ihtişamıyla oluşturulan kervansarayın her bir bölümü tarihe ışık tutar niteliktedir. Kültür turizmi açısından dikkat çekici olan Akhan Kervansarayı muhakkak görülmesi gereken yerler arasındadır.

Akhan Kervansarayı - Denizli Gezilecek Yerler
Akhan Kervansarayı – Denizli Gezilecek Yerler

30. Buldan Süleymanlı Yayla Gölü

Buldan Süleymanlı Yayla Gölü, görenleri kendine hayran bırakan bir yapıya sahiptir. Ülkemizdeki ulusal ormanlardan birisi olarak kabul gören alan zengin doğal dokusuyla dikkat çekicidir. Bölgedeki göl yüksekte bulunan bir yaylanın çukurunda meydana gelen yağmur sularından oluşmuştur.

Doğal dokusunu koruyan gölün leylek ve yaban ördeği gibi çok sayıda sevimli ziyaretçisi bulunur. Sulak alan ekosistemlerinden birisi olarak kabul gören Buldan Süleymaniye Yayla Gölü, bölgenin tabiat harikalarından biridir. Muhteşem biyolojik dokusuyla göl, Denizli gezilecek yerler önerisi içinde yer alır.

Buldan Süleymanlı Yayla Gölü - Denizli Gezilecek Yerler
Buldan Süleymanlı Yayla Gölü – Denizli Gezilecek Yerler

Denizli’de Gezilecek Yerler

Denizli tatilinizin benzersiz geçmesi için Denizli Restoran ve Denizli Ne Yenir? yazılarımızı da inceleyebilirsiniz.

Mesaj bırak

Votre adresse e-mail ne sera pas publiée. Les champs obligatoires sont indiqués avec *