Çankırı’da Gezilecek Yerler – En İyi 20 Yer

Çankırı; doğal güzellikleri, ören yerleri, mesire alanları, yaylaları, benzersiz mağaraları, müzeleri ve tarihi geçmişiyle İç Anadolu Bölgesi’nin en gözde turizm merkezlerindendir. Oldukça köklü bir yerleşim alanı olan kent, tarih boyunca birçok medeniyet ve uygarlığa ev sahipliği yapmıştır.

Dolayısıyla Çankırı gezilecek yerler, tarih dolu bir yolcuğa çıkmak isteyenlere son derece iddialı olanaklar vadediyor. Roma, Bizans, Selçuklu, Pers, ve Osmanlı dahil olmak üzere bu kadim kent, birçok devlete ve medeniyete ev olmuş.

Neolitik Çağdan günümüze dek yerleşim yeri olan Çankırı’nın ihtişamlı tarihi, bugünden 7.000 yıl öncesine kadar uzanır. Ayrıca bu kent, doğal güzellikleriyle de ünlüdür. Birbirinden eşsiz tabiat harikaları ve tarih kokan antik kalıntılarıyla Çankırı gezilecek en iyi 20 yer listesini sizler için hazırladık.

Çankırı gezinizde bölgeye gerçekten hakim olmak ve kentin muhteşem dokusunu yansıtan seçkin destinasyonlardan uzak kalmak istemiyorsanız Çankırı gezilecek yerler listemizi inceleyin!

Not: Bu yazımızı okuduktan sonra Çankırı en iyi otellerini keşfetmek için « Çankırı Otelleri » yazımıza bakmayı unutmayın.

Çankırı’da Gezilecek En İyi 20 Yer

1. Ilgaz Dağı Milli Parkı

Ilgaz Dağı Milli Parkı, Çankırı gezilecek yerler listenizde mutlaka ilk sırada yer vermeniz gereken muhteşem bir doğal güzelliktir. Her bir detayıyla harika olan bu milli park, Anadolu’nun görkemli Ilgaz Dağı eteklerindendir.

1976 yılında milli park statüsünü alan Ilgaz Dağı Milli Parkı, Çankırı’nın ikonik doğal güzelliklerindendir. Kentin sembolü olmasının dışında park, muhteşem güzelliğiyle gerçek anlamıyla büyüler.

Zengin ve endemik bitki örtüsüyle Türkiye’nin en özel milli parklarından olan Ilgaz Dağı Milli Parkı, yaban hayatıyla da ön plana çıkar. Bu parkta; sincaptan yarasaya, şahinden küçük orman kartallarına, cüce yarasadan vaşağa ve domuzlardan karacalara kadar birçok yabani hayvanı gözlemleyebilirsiniz.

Ilgaz Dağı Milli Parkı - Çankırı Gezilecek Yerler
Ilgaz Dağı Milli Parkı – Çankırı Gezilecek Yerler

2. Koca Meşe

Koca Meşe, adının hakkını fazlasıyla veren gerçek bir doğal güzelliktir. Tam 400 yaşında olan Koca Meşe, Kültür Bakanlığı tarafından koruma altına alınmış. Meşenin içi tamamen boş olmakla birlikte dalları ise çevreye yayılmış durumda.

Çankırı ziyaretinizde mutlaka uğramanız gereken Koca Meşe, eşsiz ve görkemli görünümüyle sizi büyüleyecektir. Son derece ihtişamlı bir görünüme sahip olan bu ağacın dalları, yer yer 15 metreye kadar çıkmaktadır.

Son olarak Koca Meşe’nin adresini paylaşalım. Bu tarihin 4 asrına tanıklık eden eşsiz tabiat harikası, Çankırı’nın Yapraklı ilçesinin Karacaözü Köyü’nde bulunuyor. Şehir merkezine yaklaşık 25 km uzaklıkta bulunan köye son derece kolay biçimde ulaşabilirsiniz.

Koca Meşe - Çankırı Gezilecek Yerler
Koca Meşe – Çankırı Gezilecek Yerler

3. Çankırı Kalesi

Çankırı Kalesi, Hititliler tarafından inşa edilmiştir. Roma ve Bizans dönemlerinde de kullanılan kale, tam 730 metre rakımıyla eşsiz bir konumdadır. Ayrıca kaleye Roma döneminde çeşitli eklemeler yapılmış ve çevresi zenginleştirilmiştir.

Çankırı gezilecek yerler listenizde mutlaka yer alması gereken kalenin çevresinde; nekropol alanı, sur sarnıçları ve mağaralar da bulunuyor. Ayrıca tuğla ve moloz taştan oluşan Çankırı Kalesi, tarih boyunca birçok savaş ve doğal afete karşı direnmeyi başararak günümüze ulaşmış.

Çankırı Kalesi - Çankırı Gezilecek Yerler
Çankırı Kalesi – Çankırı Gezilecek Yerler

4. Alpsarı Göleti

Alpsarı Göleti, Çankırı’nın en çok ilgi gören doğal güzelliklerindendir. Gölet, bölge halkı ve şehre dışarıdan gelen ziyaretçiler tarafından fazlasıyla tercih ediliyor. Mesire alanına ve çeşitli tesislere ev sahipliği yapan gölet, şehir yaşantısından uzaklaşarak kafa dinlemek için son derece idealdir.

Aynı zamanda Alpsarı Göleti, ziyaretçilerine birçok farklı aktivite de sunuyor. Gölette deniz bisikleti sürebilir, özel parkurlar boyunca doğa yürüyüşü yapabilir veya yöresel lezzetleri keşfedebileceğiniz restoranda soluklanarak yemek yiyebilirsiniz.

Alpsarı Göleti - Çankırı Gezilecek Yerler
Alpsarı Göleti – Çankırı Gezilecek Yerler

5. Çankırı Tuz Mağarası

Çankırı Tuz Mağarası, Çankırı gezilecek yerler listenizin kesinlikle ilk basamağında bulunması gereken muhteşem bir destinasyondur. Her bir detayıyla büyüleyen mağara, aynı zamanda Türkiye’nin en büyük tuz rezervine de ev sahipliği yapıyor.

Anadolu’daki diğer yeraltı mağaralarından farklı olarak Çankırı Tuz Mağarası, son derece geniş bir girişe sahip. Kolaylıkla gezip yerinde keşfedebileceğiniz mağaranın çeşitli bölgelerinde tamamen tuzdan oluşan sarkıt ve dikitler de bulunuyor. Ayrıca Tuz Mağarasında, 500 milyon tonluk kaya tuzu rezervi olduğu düşünülüyor.

Çankırı Tuz Mağarası - Çankırı Gezilecek Yerler
Çankırı Tuz Mağarası – Çankırı Gezilecek Yerler

6. Taş Mescit

Taş Mescit, Çankırı’nın en ikonik yapılarından biri. Selçuklu döneminden kalma olan Taş Mescit, Çankırı Atabeyi Cemaleddin Ferruh’un emriyle 1235’te inşa edilmiş. 1242 yılında yapımından tam 7 yıl sonra Taş Mescit’in hemen yakınına bir de Darulhadis bölümü eklenmiş.

Çankırı gezilecek en iyi 20 yer listenizde mutlaka bulunması gereken Taş Mecit’in bir diğer özelliği ise iki adet figürlü parçaya ev sahipliği yapıyor olması. Bu parçaların ilkinde son derece dikkat çekici birbirine sarılmış vaziyette iki yılan figürü yer alıyor.

Taş Mescit - Çankırı Gezilecek Yerler
Taş Mescit – Çankırı Gezilecek Yerler

7. Çankırı Müzesi

Çankırı Müzesi, bölgenin tarihini aydınlatan en önemli kültürel mekanlardan biri. Müzede neredeyse tarihin her dönemine ait eserler sergileniyor. Osmanlı, Bizans, Roma ve Selçuklu dönemlerinin yanı sıra Çankırı Müzesi, Neolitik ve Kalkolitik Çağlardan günümüze uzanan kalıntılara da ev sahipliği yapıyor.

Kesinlikle Çankırı gezilecek yerler listenizde bulunması gereken müze, gerçek anlamıyla tarih dolu bir serüven vadediyor. Aynı zamanda müzede bölgenin sanatsal zenginliğini gösteren eserler de var. Hat sanatı başta olmak üzere müze, Çankırı’nın kültürel mirasına da ışık tutuyor.

Çankırı Müzesi - Çankırı Gezilecek Yerler
Çankırı Müzesi – Çankırı Gezilecek Yerler

8. Çivitçioğlu Medresesi

Çivitoğlu Medresesi, Çankırı şehir merkezinde yer alıyor. Kolaylıkla ziyaret edebileceğiniz medrese, 17. Yüzyılda inşa edilmiş. Etkileyici bir avlu içerisinde konumlanan Çivitoğlu Medresesi, iki kattan oluşuyor.

Her iki katını birbirine bağlayan ahşap merdivenler, mutlaka görülmeye değer. Medresenin yapımında ise yerden yaklaşık olarak 1.5 metre yükseklikte ahşap konsollar kullanılmış. Mimari anlamda büyüleyici olan Çivitoğlu Medresesi’ni mutlaka Çankırı gezinizde ziyaret etmelisiniz.

Çivitçioğlu Medresesi - Çankırı Gezilecek Yerler
Çivitçioğlu Medresesi – Çankırı Gezilecek Yerler

9. Tarihi Bayramören Köprüsü

Tarihi Bayramören Köprüsü, benzersiz dokusu ve tüm detaylarıyla büyüleyici. Kesinlikle Çankırı gezilecek yerler listenizde bulunması gereken köprü, tamamen düzgün kesme taş kullanılarak inşa edilmiş. Tahminen 250 yıllık bir geçmişe ev sahipliği yaptığı düşünülen Tarihi Bayramören Köprüsü, Bayramören ilçe merkezine sadece 3 km uzaklıkta.

Aynı zamanda Tarihi Bayramören Köprüsü’nün üstü ahşap çatıyla kapatılmış. 18. Yüzyılda bölge halkının emekleriyle inşa edildiği düşünülen köprü, mimari ve mühendislik açıdan son derece iddialı bir yapı. 2002 yılında restore edilen Tarihi Bayramören Köprüsü, günümüzde maalesef kuruyan Melan Çayı’nın üzerinde bulunuyor.

Tarihi Bayramören Köprüsü - Çankırı Gezilecek Yerler
Tarihi Bayramören Köprüsü – Çankırı Gezilecek Yerler

10. Sakaeli Kaya Mezarları

Sakaelli Kaya Mezarları, bölgenin turizm açısından en önemli tarihi kalıntılarından biri. Çankırı’nın Orta ilçesine bağlı Sakaeli mevkiinde bulunan bu kaya mezarları, aynı zamanda bölgenin ünlü peribacalarına da oldukça yakın konumda.

Bizans ve Roma döneminde kullanıldığı düşünülen Sakaeli Kaya Mezarları, 2 ile 3,5 metre aralığında değişen tavan yüksekliğiyle de ön plana çıkıyor. Ayrıca mezarlık içerisinde birbirine geçişi olan iki farklı odacık bulunuyor. Bu odacıklara mezarlığın tarihi basamaklarını kullanarak inmeniz mümkün. Sakaeli Kaya Mezarları, mutlaka Çankırı gezilecek yerler listenizde bulunmalı.

Sakaeli Kaya Mezarları - Çankırı Gezilecek Yerler
Sakaeli Kaya Mezarları – Çankırı Gezilecek Yerler

11. İstiklal Yolu Tarihi Milli Parkı

İstiklal Yolu Tarihi Milli Parkı, oldukça geniş bir alan boyunca uzanan ve İstiklal Savaşı açısından oldukça tarihi bir öneme sahip olan milli parktır. Park, İnebolu sahilinden başlar, Kastamonu ve Çankırı üzerinden devam ederek Ankara’ya kadar uzanır. Kültürel alanları keşfetmek istiyorsanız mutlaka İstiklal Yolu Tarihi Milli Parkı ziyaret etmenizi öneririz.

İstiklal Yolu Tarihi Milli Parkı, tam 344 km boyunca uzanır. Yolun 2.357 dekarlık bölümüne ise 2018 yılında yapılan düzenlemeyle birlikte milli park statüsü verilmiş. Tarihi anlamda benzersiz bir sembol olan parkta, yılın belli dönemlerinde yürüyüş etkinlikleri de düzenleniyor.

İstiklal Yolu Tarihi Milli Parkı - Çankırı Gezilecek Yerler
İstiklal Yolu Tarihi Milli Parkı – Çankırı Gezilecek Yerler

12. Yeraltı Tuz Şehri

Yeraltı Tuz Şehri, Çankırı Belediyesi tarafından geliştirilen ve içerisinde Çankırı Tuz Mağarası’nı da alan eşsiz bir proje. Çankırı gezilecek yerler kapsamında yerüstü kadar yeraltını da keşfetmek istiyorsanız bu şehir tam size göre. Tuz Mağarası’nın özel bir konseptle tamamlandığı Yeraltı Tuz Şehri’nde mağaranın içini deneyimleyebilir ve çeşitli figürleri inceleyebilirsiniz.

Ayrıca proje ile Çankırı’nın dünya turizm merkezleri arasında yer alması hedefleniyor. Tarihin hemen her döneminde dünyanın en önemli tuz üretim merkezi olan Çankırı, Hititlilerden günümüze kadar uzanan eşsiz bir tarihi bünyesinde barındırıyor. Projenin temel amacı ise Çankırı’nın tarihin tüm dünyaya duyurmak.

Yeraltı Tuz Şehri - Çankırı Gezilecek Yerler
Yeraltı Tuz Şehri – Çankırı Gezilecek Yerler

13. Çankırı Cam Seyir Terası

Çankırı Cam Seyir Terası, şehir merkezinde Mimar Sinan mevkiinde konumlanan eşsiz bir nokta. Buradan şehri panoramik olarak seyredebilir ve doğal güzellikler eşliğinde kusursuz anlar geçirebilirsiniz. Teras, ismini tamamen camdan oluşan zemininden almış. 09:00-18:00 saatleri arasında ziyaretçiye açık olan terasa giriş ise ücretlidir.

Bununla birlikte Çankırı Cam Seyir Teras’a giriş yapabilmek adına son derece cüzi miktarlar ödemeniz yeterli. Terasa çıkıp eşsiz doğa manzarasıyla karşı karşıya kaldığınızda ödediğiniz miktara fazlasıyla değdiğini göreceksiniz. Ayrıca terasın Çankırı Kalesi’nin hemen yakınında yaklaşık olarak 1200 metre rakımda konumlandığını da belirtelim.

Çankırı Cam Seyir Terası - Çankırı Gezilecek Yerler
Çankırı Cam Seyir Terası – Çankırı Gezilecek Yerler

14. Sultan Süleyman Camii

Sultan Süleyman Camii ya da bir diğer adıyla Ulu Camii, Mimar Sinan’ın kalfası tarafından inşa edilmiş. Caminin mimari yapısı oldukça dikkat çekici olduğu gibi ismini ise Sultan Süleyman döneminde inşa edilmiş olması nedeniyle Kanuni’den alıyor. Tamamen kesme taş kullanılarak inşa edilen caminin mihrabı ise oldukça zengin ve ihtişamlı bir görünüme ev sahipliği yapıyor.

Tarihi yapıları yerinden incelemekten hoşlanıyorsanız Çankırı gezilecek yerler listenize Sultan Süleyman Camii’ni mutlaka dahil etmenizi öneririz. Keza cami, 1558 yılında inşa edilmiş ve günümüze kadar varlığını deformasyona uğramadan korumuş. Sadık Kalfa tarafından inşa edildiği düşünülen Ulu Camii, kubbesinin üst bölümünde ise kurşun kaplı duvarlara ev sahipliği yapıyor.

Sultan Süleyman Camii - Çankırı Gezilecek Yerler
Sultan Süleyman Camii – Çankırı Gezilecek Yerler

15. Kenbağ Tabiat Parkı

Kenbağ Tabiat Parkı, şehir merkezine sadece 7 km uzaklıkta eşsiz bir doğal güzellik. Devasa bir ormanlık alan içerisinde konumlanan park, Karaçam ağaçlarıyla çevrili. Çankırı seyahatinizde kolaylıkla ulaşım sağlayabileceğiniz Kenbağ Tabiat Parkı, 36 hektarlık devasa bir alan üzerinde bulunuyor. Ayrıca park içerisinde çeşitli ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz tesisler de yer almaktadır.

Şehir yaşantısından uzaklaşarak bir nebze olsun kafa dinlemek ve tabiatla iç içe kalarak huzur bulmak istiyorsanız Kenbağ Tabiat Parkı, tüm taleplerinizi karşılayacaktır. Yabani hayatıyla da dikkat çeken park, oldukça kullanışlı asfalt yoldan ulaşabilirsiniz. Eşsiz yerler Çankırı tabiat parkında bulunur.

Kenbağ Tabiat Parkı - Çankırı Gezilecek Yerler
Kenbağ Tabiat Parkı – Çankırı Gezilecek Yerler

16. Ferit Akalın Radyo ve İletişim Müzesi

Ferit Akalın Radyo ve İletişim Müzesi, 1870 yılında inşa edilen benzersiz mimarisiyle büyüleyici tarihi bir konakta ziyaretçilerini ağırlıyor. Konağın orijinal mimarisi, haremlik ve selamlık oturma düzenini tesis edecek şekilde planlanmış. Günümüzde ise müzeye dönüştürülen konağın her iki bölümü birleştirilmiş.

Çok daha verimli ve geniş bir alanın elde edildiği konakta, tarihi öneme sahip iletişim araçları sergileniyor. Müzenin en dikkat çeken eserleri ise neredeyse her dönemden iz barındıran radyoları. Oldukça eski ve nostaljik radyoları keşfedebileceğiniz Ferit Akalın radyo ve İletişim Müzesi, Çankırı şehir merkezinde bulunuyor.

Ferit Akalın Radyo ve İletişim Müzesi - Çankırı Gezilecek Yerler
Ferit Akalın Radyo ve İletişim Müzesi – Çankırı Gezilecek Yerler

17. Saat Kulesi

Saat Kulesi ya da bir diğer adıyla Çan Saat, şehrin simgesi olan yapılardan. Çankırı gezilecek yerler kapsamında mutlaka ziyaret etmeniz gereken Saat Kulesi, II. Abdülhamit döneminde yapılmış. Bu dönemde geliştirilen saat kulesi projelerinin bir parçası olan kule, 1866 yılında Çankırı’ya taşınarak bugünkü konumuna yerleştirilmiş.

15 metre uzunluğuyla gerçek anlamıyla büyüleyen Saat Kulesi, dört bir yanında kadranlara da ev sahipliği yapıyor. Dolayısıyla şehir merkezinde bulunan kulenin dört bir tarafından anlık olarak saati takip etmek mümkün. Ayrıca kulenin üst bölümünde bir adet balkon bulunduğunu da belirtelim.

Saat Kulesi - Çankırı Gezilecek Yerler
Saat Kulesi – Çankırı Gezilecek Yerler

18. Çankırı Dr. Devlet Bahçeli Parkı TCDD Açık Hava Müzesi

Çankırı Dr. Devlet Bahçeli Parkı TCDD Açık Hava Müzesi, Çankırı şehir merkezindedir. TCDD’ye ait eski ve köklü bir yapıda ziyaretçilerini ağırlayan müze, oldukça geniş bir kompleks. Müzenin bulunduğu yapı önceden Cer Atölyesi olarak anılıyor.

Müze ve içerisinde yer alan komplekste; oturma alanları, mini bir tren yolu, kamelyalar, tarihin bir dönemine tanıklık etmiş lokomotifler ve yürüyüş parkuru bulunuyor. Çankırı gezilecek yerler kapsamında müzeyi mutlaka ziyaret etmenizi öneririz.

Çankırı Dr. Devlet Bahçeli Parkı TCDD Açık Hava Müzesi - Çankırı Gezilecek Yerler
Çankırı Dr. Devlet Bahçeli Parkı TCDD Açık Hava Müzesi – Çankırı Gezilecek Yerler

19. Eldivan Bülbül Pınarı

Eldivan Bülbül Pınarı, Eldivan ilçesinde bulunan ve kusursuzluğuyla göz kamaştıran bir akarsudur. İlçe merkezinden sadece 5 km uzaklıkta konumlanan pınarı kolaylıkla ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca Eldivan Bülbül Pınarı’nın çevresinde birçok tesisin hizmet verdiğini de belirtelim. Eşsiz bir doğal güzellik içerisinde konumlanan pınarda bungalov evler, seyir terası, çeşme, ahşap köprü ve çocuklar için oyun alanları bulunuyor.

Eldivan Bülbül Pınarı - Çankırı Gezilecek Yerler
Eldivan Bülbül Pınarı – Çankırı Gezilecek Yerler

20. Hüyük Yeraltı Şehri

Hüyük Yeraltı Şehri, Çankırı’nın Orta ilçesine bağlı Hüyükköy mevkiinde. Çankırı gezilecek yerler listenize mutlaka dahil etmenizi önerdiğimiz yeraltı şehri, 2006 yılında misafirlerini ağırlamaya başladı. Henüz çok taze keşfedilen bir yeraltı şehir olması nedeniyle, tam olarak beklenilen seviyede ziyaretçi ağırlamasa da Hüyük Yeraltı Şehri’ni mutlaka görmelisiniz. İlçe merkezine 11 km uzaklıkta konumlanan Hüyük Yeraltı Şehri, şehir merkezine ise 55 km mesafededir.

Büyük Yeraltı Şehri - Çankırı Gezilecek Yerler
Büyük Yeraltı Şehri – Çankırı Gezilecek Yerler

Çankırı’da Gezilecek Yerler

Çankırı gezilecek yerler, ziyaretçilerini tüm detaylarıyla büyüleyecek kusursuz doğal güzellikler ve eşsiz tarihi kalıntılardan oluşuyor. Özellikle doğa tutkunları için birçok eşsiz doğal alana ev sahipliği yapan Çankırı, Ilgaz Dağı gibi Anadolu’nun en ihtişamlı dağına da ev sahipliği yapıyor.

Ayrıca Ilgaz Kayak Merkezi ve bölgede bulunan diğer küçük kayak merkezlerinde kış sporları yapabileceğiniz kent, tüm cömertliğiyle ziyaretçilerini ağırlıyor. Kalesi, mağaraları, doğal güzellikleri ve benzersiz tarihi yerler Çankırı’nın kusursuz dokusunu yansıtıyor.

Çankırı hakkında daha detaylı bilgi için Çankırı Restoran önerileri ve Çankırı’da Ne Yenir makalelerini inceleyebilirsiniz.

Mesaj bırak

Votre adresse e-mail ne sera pas publiée. Les champs obligatoires sont indiqués avec *