Burdur’da Gezilecek Yerler – En İyi 30 Yer

Burdur, göller şehri olarak da anılan tarihi ve doğal güzellikleriyle büyüleyen bir kenttir. Akdeniz Bölgesi’nde konumlanan şehir, İç Anadolu ve Akdeniz arasında geçiş güzergahındadır. Tam da bu sebepten dolayı, tarih boyunca ticaret yollarının ve kervanların güzergahında yer almıştır.

Gölleriyle dikkat çekiyor olsa da Burdur gezilecek yerler, sadece doğal güzelliklerle sınırlı değildir. Aynı zamanda son derece kadim bir geçmişe sahip olan bu Burdur, antik kentleri ve tarihi kalıntılarıyla da ön plana çıkar.

Doğal güzellikleri, yöresel lezzetleri, kadim geçmişten günümüze kadar uzanan köklü tarihi ve modern müzeleri ile Burdur, kesinlikle gezilmeye değerdir. Bu küçük kadim kenti ziyaret ederken mutlaka uğramanız gereken yerlerden oluşan Burdur gezilecek en iyi 30 yer rehberini sizler için hazırladık.

Not: Bu yazımızı okuduktan sonra Burdur en iyi otellerini keşfetmek için « Burdur Otelleri » yazımıza bakmayı unutmayın.

Burdur’da Gezilecek En İyi 30 Yer

1. İnSuyu Mağarası

İnsuyu Mağarası, Burdur gezilecek yerler listenizin ilk basamağında harika bir doğa harikasıdır. Türkiye’de turizme ilk bakış açısıyla mağaranın en önemli özeliği . Bunun dışında İnsuyu Mağarası, 8 bin 350 metre uzunluğundaki Türkiye’nin büyük ve uzun olma özelliğini barındırır.

İnsuyu Mağarası yolundan da yakın planla sularla doludur. Göstergede yapılan isaretler. Karstik kayaların sularıyla çarpışmak gelen meydana gelen İnsuyu Mağarası, Burdur’un tıp fakültesi 10 km uzaklıktadır .

İnsuyu Mağarası - Burdur Gezilecek Yerler
İnsuyu Mağarası – Burdur Gezilecek Yerler

2. Burdur Arkeoloji Müzesi

Burdur Arkeoloji Müzesi , 1969 yılında tamamlandı. Kremina, Sagalassos, Boubon gibi antik kentlerden, evleniyorlar bu müzede sergileniyor. Burdur gezilecek yerler listesi içinde hazır bulunanlar Bur Arkeoloji Müzesi’nde Müzekar vardır . Müzekart’ı sahipse bir miktarla girebilmektedir .

Müzede müze sergileniyor. Özellikle Hadrian ve Marcus Aurelius’un ayaklardan çok dikkate alınma tarihi ve baş tarihi . Ayrıca, müzedeyken Helenistikten sonra olmak üzere bir incelemeye sahip olabilirsiniz. Bölgedeki arkeolojik arkeolojik kazılardan olan eski müzede sergilendiği tarih ve arkeoloji tutkunları için belirtelim .

Burdur Arkeoloji Müzesi - Burdur Gezilecek Yerler
Burdur Arkeoloji Müzesi – Burdur Gezilecek Yerler

3. Sagalassos Antik Kenti

Sagalassoss Antik Kenti, Burdur’un en önemli ve tarihi geçmişiyle en dikkat çeken antik şehirlerindendir. Bu antik kent, yaklaşık olarak 12.000 yıl boyunca hiçbir deformasyona uğramadan günümüze kadar uzanmış. Tarih dolu gezileri seviyorsanız ve antik mirasları yerinde incelemekten keyif alıyorsanız Sagalassos Antik Kenti, kesinlikle Burdur gezilecek en iyi 30 yer listenizde bulunmalı.

Sagalassoss’un en önemli özelliği, bölgede birçok farklı medeniyet ve uygarlığa başkentlik yapmış olmasıdır. Farklı yapılara da sahip olan antik kent, 1600 metrelik rakımıyla dünyanın en yüksekteki tiyatrosuna da ev sahipliği yapıyor. Ayrıca Sagalassos Antik Kenti, yaklaşık olarak 1000 yıl önceye kadar seramik üretiminin de merkeziymiş.

Sagalassos Antik Kenti - Burdur Gezilecek Yerler
Sagalassos Antik Kenti – Burdur Gezilecek Yerler

4. Lisinia Yaban Hayatı Rehabilitasyon Merkezi

Lisinia Yaban Hayatı Rehabilitasyon Merkezi, Burdur’un şehir merkezinde yer almaktadır. Dolayısıyla Burdur gezinizde mutlaka bu merkezi Burdur gezilecek yerler arasına dahil etmelisiniz. Kafe ve restoranlara da ev sahipliği yapan merkez, muhteşem bir doğal güzelliğin içerisinde bulunuyor. Tabiat içerisinde huzur dolu anlar geçirirken yaban hayatı hissini derinlikli olarak hissedebilirsiniz.

Lisinia Yaban Hayatı - Burdur Gezilecek Yerler
Lisinia Yaban Hayatı – Burdur Gezilecek Yerler

5. Burdur Kent Ormanı

Burdur Kent Ormanı, Burdur’un büyüleyici doğal güzellikleri arasında yer alıyor. Burdur şehir merkezine yalnızca 10 km uzaklıkta konumlanan ormanda, piknik ve mesire alanları da bulunuyor. Ailenizle birlikte piknik yapabileceğiniz ve tabiatın içerisinde huzur dolu anlar geçirebileceğiniz Burdur Kent Ormanı, eşsiz doğa manzaralarıyla da ön plana çıkıyor.

Ayrıca ormanda tuvalet gibi kamusal kullanıma açık tesisler de yer alıyor. Dev ağaçlarla çevrili olan orman, aynı zamanda eşsiz bir göl manzarasına da sahip. Fotoğraf tutkunları için son derece ideal bir doğal güzellik olan Burdur Kent Ormanı, Burdur gezinizde kesinlikle ziyaret etmeniz gereken uğrak noktalardan.

Burdur Kent Ormanı - Burdur Gezilecek Yerler
Burdur Kent Ormanı – Burdur Gezilecek Yerler

6. Salda Gölü

Salda Gölü, adeta Burdur’un sembolü olan benzersiz bir doğal güzelliktir. Sağlık turizmi kapsamında her yıl on binlerce ziyaretçiyi ağırlayan göl, aynı zamanda eşsiz dokusuyla da büyüleyicidir. Burdur gezilecek yerler listenizin ilk sırasında bulunması gereken Salda Gölü, Türkiye’nin de en özel ve turistik alanlarından biridir.

Salda Gölü’nün en önemli özeliği ise Mars’ın yüzey özelikleriyle benzer özeliklere sahip olması. Üstelik Salda Gölü, bu özeliği bünyesinde barındıran dünyadaki 2 oluşumdan biri konumunda. Burdur’un Yeşilova ilçesinde bulunan göl, Burdur’un şehir merkezine ise 75 km uzaklıkta. Yeşilova ilçe merkezinde Salda Gölü’ne yaklaşık olarak 5 dakikada ulaşım sağlayabilirsiniz.

Salda Gölü - Burdur Gezilecek Yerler
Salda Gölü – Burdur Gezilecek Yerler

7. Taş Oda Konağı Etnografya Müzesi

Taş Oda Konağı Etnografya Müzesi, Burdur’un en ikonik müzelerinden biridir. 17. Yüzyıla ait Osmanlı mimarisinin en seçkin eserlerinden biri olarak kabul edilen Taş Oda Konağı, Turizm ve Kültür Bakanlığı tarafından koruma altına alınarak etnografya müzesine dönüştürülmüş. Dış mimarisindeki motifleriyle gerçek anlamıyla büyüleyici olan müze, yıldız biçimli süslemeleriyle de dikkat çekiyor.

Haftanın her günü 08:30-17:00 saatleri arasında ziyaretçilere açık olan Taş Oda Konağı ve Etnografya Müzesi, tam olarak şehir merkezinde. Dolayısıyla kısa sürede müzeye yürüyerek ulaşım sağlayabilirsiniz. Görülmeye değer birçok figüre ve heykellerden oluşan canlandırmalara ev sahipliği yapan müze, mutlaka Burdur gezilecek yerler listenizde yer almalı.

Taş Oda Konağı - Burdur Gezilecek Yerler
Taş Oda Konağı – Burdur Gezilecek Yerler

8. Burdur Saat Kulesi

Burdur Saat Kulesi, 19. Yüzyıla uzanan geçmişiyle şehir merkezinde mutlaka görmeniz gereken tarihi bir eserdir. Yaklaşık olarak 25 metre yüksekliğe sahip olan kule, Burdurlu Konya Valisi Tevfik Paşa’nın emriyle inşa edilmiş. 1914 yılında hasar alan kule, 1936 yılında tekrardan inşa edilerek bugünkü görünümünü kazanmış.

Burdur Saat Kulesi - Burdur Gezilecek Yerler
Burdur Saat Kulesi – Burdur Gezilecek Yerler

9. Serenler Tepesi Tabiat Parkı

Serenler Tepesi Tabiat Parkı, Burdur Gölü manzarasıyla eşsiz bir destinasyon. Burdur gezilecek yerler arasında ilk sıralarda bulunan Serenler Tepesi Tabiat Parkı, özellikle yerliler tarafından sıklıkla tercih ediliyor. Mesire alanına ve restoranlara ev sahipliği yapan park, muhteşem doğa manzarasıyla gerçek anlamıyla büyüleyici. Parka giriş ise ücretli.

Serenler Tepesi Tabiat Parkı - Burdur Gezilecek Yerler
Serenler Tepesi Tabiat Parkı – Burdur Gezilecek Yerler

10. Mısırlılar Evi

Mısırlılar Evi, Burdur şehir merkezinde bulunan ve 19. Yüzyıla kadar uzanan tarihi geçmişiyle şehrin sembollerinden olan bir yapıdır. Tavanları ahşap işlemeden oluşan Mısırlılar Evi’nin çatı kısmı ise alaturka özelikte kiremitten örülmüştür. Mimari yapısı oldukça dikkat çeken ev, dönemin mimari özelikleri hakkında önemli düzeyde bilgi veriyor.

Mısırlılar Evi - Burdur Gezilecek Yerler
Mısırlılar Evi – Burdur Gezilecek Yerler

11. Kuruçay

Kuruçay, Burdur merkeze oldukça yakın konumda tarihi bir alandır. Günümüzden 7000 yıl öncesine kadar uzanan höyüklere ev sahipliği yapan Kuruçay, üst üste binmiş tarihi kentlerden oluşmaktadır. Tarih boyunca gerçekleşen depremler, yangınlar, savaşlar ve doğal afetler, bölgede kurulan kentlerin katmanlaşmasına sebep olmuştur. Burdur gezilecek yerler listenize mutlaka Kuruçay’ı dahil ederek, tarih dolu bir yolculuğa çıkmalısınız.

Kuruçay - Burdur Gezilecek Yerler
Kuruçay – Burdur Gezilecek Yerler

12. Salda Kayak Merkezi

Salda Kayak Merkezi, Burdur’un Yeşilova ilçesinde Salda Gölü’ne yaklaşık 20 dakikalık sürüş mesafesinde bulunan bir kayak merkezidir. Özellikle kış aylarında yoğun ziyaretçi akınına uğrayan merkez, toplamda 5 farklı piste ev sahipliği yapıyor. Pistlerin uzunluğu ise 1 ile 1,5 km aralığında değişkenlik gösteriyor.

860 metre boyunca devam eden telesiyej hattına ev sahipliği yapan Salda Kayak Merkezi, %15 eğimiyle acemi kayakçılar için de oldukça uygunudur. 2079 metrelik rakıma sahip olan Eşeler Yaylası üzerine kurulan merkezde herhangi bir konaklama tesisi bulunmuyor. Konaklama için Yeşilova ya da şehir merkezindeki otelleri tercih edebilirsiniz.

Salda Kayak Merkezi - Burdur Gezilecek Yerler
Salda Kayak Merkezi – Burdur Gezilecek Yerler

13. Susuz Kervansarayı

Susuz Kervansarayı, Burdur’un Bucak ilçesine sadece 10 km uzaklıkta konumlanan Susuz Köyü’nde bulunuyor. Burdur’un geçmiş dönemlerde ticaret rotaları üzerindeki önemini belirgin bir şekilde ortaya koyan Susuz Kervansarayı, Antalya-Burdur otoyolu üzerinde bulunuyor. Selçuklu dönemine ait olarak kervansaray, mutlaka Burdur gezilecek yerler listenizde yer almalı.

Sususz kervansarayı - Burdur Gezilecek Yerler
Sususz kervansarayı – Burdur Gezilecek Yerler

14. Kibyra Antik Kenti

Kibyra Antik Kenti, Burdur’un Gölhisar ilçesindedir. Antik kentin tarihinin M.Ö. 300’lü yıllara kadar uzandığı düşünülüyor. Kentten günümüze miras kalan en önemli yapı ise antik dönemde birçok savaşa ve dövüşe ev sahipliği yapmış tiyatro. Kesinlikle görülmeye değer olan bu eşsiz tiyatro, yaklaşık olarak 3500 kişilik. Ayrıca tiyatronun zemin bölümünde 2 adet Medusa sembolü bulunmaktadır. Kibyra Antik Kenti’nden çıkarılan kalıntıların Burdur Arkeoloji Müzesi’nde sergilendiğini de belirtelim.

Kibyra Antik Kenti - Burdur Gezilecek Yerler
Kibyra Antik Kenti – Burdur Gezilecek Yerler

15. Karacaören Barajı

Karacaören Barajı, benzersiz dağ ve tepe manzarasıyla mutlaka Burdur gezilecek yerler listenize dahil olmalı. Tertemiz havası ve adeta cenneti andıran doğa manzaralarıyla dolu olan baraj, özellikle fotoğraf tutkunlarının kesinlikle keşfetmesi gereken bir yer. Kuş ve su sesleriyle dolu olan Karacaören Barajı, şehir yaşantısından uzakta huzur bulmak isteyenler için son derece ideal bir adres olacaktır.

Karacaören Barajı - Burdur Gezilecek Yerler
Karacaören Barajı – Burdur Gezilecek Yerler

16. Burdur Gölü

Burdur Gölü, şehrin sembolü olan doğal güzelliklerden sadece bir tanesi. Burdur’un şehir merkezine bağlı olan Karakent Köyü’nde bulunan göl, aynı zamanda kentin en önemli turizm merkezidir. Çevresi tepelerle kaplı olan göl, eşsiz doğa manzaraları vadediyor. Budur gezilecek yerler listenizin mutlaka ilk sıralarında yer alması gereken Burdur Gölü, doğal yaşam alanıyla da dikkat çekiyor. Farklı türlerden kuşlara ve yabani hayata ev sahipliği yapan göl, kısa bir süre önce koruma altına alındı.

Burdur Gölü - Burdur Gezilecek Yerler
Burdur Gölü – Burdur Gezilecek Yerler

17. Akçaköy Lavanta Deresi

Akçaköy Lavanta Deresi, Yeşilova ilçesinin bir diğer doğal güzelliklerinden. Doğal ve yabani yaşam alanlarının dışında lavantasıyla da ünlü olan Burdur’da birçok farklı lokasyonda lavanta tarlaları da bulunuyor. Özelikle hasat mevsiminden önce Akçaköy Lavanta Deresi’ni ziyaret ederseniz eşsiz lavanta kokuları eşliğinde doğanın muhteşem atmosferini derinlikli olarak hissedebilirsiniz.

Akçaköy Lavanta Deresi - Burdur Gezilecek Yerler
Akçaköy Lavanta Deresi – Burdur Gezilecek Yerler

18. Burdur Doğa Tarihi Müzesi

Burdur Doğa Tarih Müzesi, Burdur’un doğal güzelliklerini ve tarihi dokusunu aynı anda yansıtan eşsiz bir destinasyon. Kavaklı Rum Kilisesi olarak tanınan yapı üzerinde ziyaretçilerini ağırlayan müzeyi pazartesi günlerinin dışında her gün ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca müze, tatil günlerinde de ziyaretçi ağırlamıyor.

Burdur Doğa Tarihi Müzesi - Burdur Gezilecek Yerler
Burdur Doğa Tarihi Müzesi – Burdur Gezilecek Yerler

19. Kremna Antik Kenti

Kremna Antik Kenti, Bucak ilçesinin Çamlık mevkiinde bulunan ve bölgenin tarihsel arka planına ışık tutan en önemli antik kentlerden. Birçok antik kalıntının yer aldığı kent, aynı zamanda manzarasıyla da dikkat çekici. Ücretsiz olarak giriş yapabileceğiniz antik kent üzerinde kazı çalışmaları ise henüz tam olarak başlamış değil. Dolayısıyla Burdur gezilecek en iyi 30 yer listemizde mutlaka ziyaret etmenizi önerdiğimiz Kremna Antik Kenti’nde yeni bir keşfe imza atabilirsiniz.

Kremna Antik Kenti - Burdur Gezilecek Yerler
Kremna Antik Kenti – Burdur Gezilecek Yerler

20. Sia Antik Kenti

Sia Antik Kenti, Burdur şehir merkezine yaklaşık olarak 100 km uzaklıkta Burdur-Antalya yolu üzerinde Bucak ilçesinin Karaot Köyü’ndedir. Burdur’un en önemli antik kentlerinden olan Sia Antik Kenti, tarih dolu bir serüven vadediyor. Tipik bir Psidya şehri özeliği taşıdığı düşünülen Sia Antik Kenti üzerinde herhangi bir arkeolojik çalışma yapılmamıştır. Bölgedeki hemen her yerleşim yerine son derece uzakta olması antik kentin tarihsel önemi hakkında önemli veriler sunuyor.

Sia Antik Kenti - Burdur Gezilecek Yerler
Sia Antik Kenti – Burdur Gezilecek Yerler

21. Ulu Camii

Ulu Camii, Burdur’un sembolü olan tarihi yapılarındandır. Anadolu’daki “Ulu Camii” adıyla anılan geleneğin temsilcisi olan caminin 1300 yılında inşa edildiği düşünülüyor. Selçuklu döneminde inşa edilen caminin mimari özelikleri de oldukça dikkat çekicidir. Ulu Cami konseptine uygun olarak tasarlanan caminin iki adet minaresi vardır. Selçuklu mimarisinde çok sık karşılaşıldığı üzere bu minareler kare ve dairesel dokularla çevreli çokgen tasarımlıdır.

Ulu Camii - Burdur Gezilecek Yerler
Ulu Camii – Burdur Gezilecek Yerler

22. Salda Orman Plajı

Salda Orman Plajı, kentin yerlileri ve şehre dışarıdan gelen ziyaretçilerin en çok tercih ettiği doğal güzelliklerdendir. Burdur gezilecek yerler listenizde mutlaka yer alması gereken Salda Orman Plajı, eşsiz doğası ve benzersiz tabiat manzaralarıyla ön plana çıkıyor. Halk plajına giriş ücretsiz olmakla birlikte plajın belli dönemlerde kapalı olabileceğini de belirtelim. Son dönemde Salda Gölü Burdur da yaşanan bazı olumsuzluklar nedeniyle plaj belli dönemlerde kapalı olabiliyor.

Selda Orman Plajı - Burdur Gezilecek Yerler
Selda Orman Plajı – Burdur Gezilecek Yerler

23. Serençay Kanyonu

Serençay Kanyonu, yine Burdur gezilecek yerler listenizde mutlaka bulunması gereken eşsiz bir doğal güzellik. Burdur’un şehir merkezine bağlı Günalan mevkiinde bulunan kanyon, eşsiz bir doğa harikası. Burdur seyahatlerinizde kesinlikle yerinde görmeniz gereken kanyon, Burdur’un saklı güzelliklerinden biri. Özellikle dağcılık ve doğa yürüyüşleri kapsamında sıklıkla tercih edilen Serençay Kanyonu, farklı türlerde jeolojik kalıntılarla gerçek anlamıyla bir tabiat şöleni vadediyor. Burdur şehir merkezinde kısa sürede kanyona ziyarette bulunabilirsiniz.

Serençay Kanyonu - Burdur Gezilecek Yerler
Serençay Kanyonu – Burdur Gezilecek Yerler

24. Muallim Mustafa Sırrı Özkan Kültür Evi

Muallim Mustafa Sırrı Özkan Kültür Evi, Burdur’un Gölhisar ilçesindeki tarihi evlerdendir. Gölhisar mimarisini oldukça iddialı biçimde yansıtan kültür evi, Muallim Mustafa Sırı Özkan tarafından yaptırılmış ve bu isimle anılmıştır. Cumhuriyet döneminin ilk mimari eserlerinden olan ev, ahşap dokusuyla dikkat çekicidir.

Günümüzde çeşitli eserlerin sergilendiği Muallim Mustafa Sırrı Özkan Kültür Evi, özellikle etnografik eserleriyle dikkat çekicidir. Burdur gezilecek yerler listenize dahil etmeniz gereken bu tarihi yapı, bölgenin kültürel geçmişini yansıtıyor olması nedeniyle oldukça değerlidir. Ayrıca cumhuriyet döneminin ilk yıllarında ev, devlet yöneticilerini ağırlamak amacıyla kullanılmıştır.

Muallim Mustafa Sırrı Özkan Kültür Evi - Burdur Gezilecek Yerler
Muallim Mustafa Sırrı Özkan Kültür Evi – Burdur Gezilecek Yerler

25. Sığla Ormanı Tabiat Parkı

Sığla Ormanı Tabiat Parkı, Bucak ilçesindedir. Burdur’un muhteşem tabiatını en iyi yansıtan parkalardan olan Sığla Ormanı Tabiat Parkı, Burdur şehir merkezine de oldukça yakın konumdadır. Şehir merkezine yaklaşık olarak 1 ile 1,5 saat uzaklıkta bulunan park, temiz havası ve doğal atmosferiyle ünlü Kargı Köyü’ndedir. Doğayla iç içe eşsiz bir deneyim yaşamak istiyorsanız mutlaka bu tabiat parkını ziyaret etmenizi öneririz.

Sığla Ormanı Tabiat Parkı, eşsiz doğa manzaralarıyla büyüleyicidir. Fotoğraf tutkunları için muhteşem bir adres olan bu park, aynı zamanda uzun mesafeli doğa yürüyüşleri için de idealdir. Ayrıca balık tutabileceğiniz parkta piknik yapmanız da mümkün.

Sığla Ormanı Tabiat Parkı - Burdur Gezilecek Yerler
Sığla Ormanı Tabiat Parkı – Burdur Gezilecek Yerler

26. İncir Han

İncir Han, Burdur’un sembolü olan ve kentin geçmiş dönemde önemli ticaret rotaları içerisindeki önemini açık biçimde gösteren kervansaraylardandır. 1200’lü yılların başında inşa edildiği düşünülen İncir Han, tipik bir Selçuklu dönemi mimari eseridir. Herhangi bir restorasyona uğramayan İncir Han’ın dokusu tamamen korunmuş Burdur gezilecek yerler listenize İncir Han’ı ekleyerek bölgenin geçmiş dönemdeki mimari dokusunu yakından inceleyebilirsiniz.

İncir Han - Burdur Gezilecek Yerler
İncir Han – Burdur Gezilecek Yerler

27. Dörtayak Türbesi

Dörtayak Türbesi ya da bir diğer adıyla Hıdırlık Kümbeti, Burdur şehir merkezindedir. Burdur gezilecek yerler listenizde mutlaka yer alması gereken türbeye, kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Günümüze dek orijinalliğini kaybetmeden son derece sağlam biçimde varlığını korumuş olan türbe, Burdur’daki en eski Türk yapılarından biridir.

Dörtayak Türbesi - Burdur Gezilecek Yerler
Dörtayak Türbesi – Burdur Gezilecek Yerler

28. Bakibey Konağı

Bakibey Konağı, Burdur şehir merkezinde gezebileceğiniz tarihi yapılardandır. Osmanlı’da sivil mimarinin en önemli örneklerinden biri olarak kabul edilen konağın 1600’lü yıllarda inşa edildiği düşünülüyor.

Bakibey Konağı - Burdur Gezilecek Yerler
Bakibey Konağı – Burdur Gezilecek Yerler

29. Milias Ören Yeri

Milias Ören Yeri, bölge halkı tarafından Milyos olarak anılan antik bir kenttir. Burdur gezilecek yerler listenizde antik yapılara ve tarihi kalıntılara daha fazla yer vermek istiyorsanız mutlaka Milias Ören Yeri’ni listenize ekleyin. Aksu Vadisi manzarasıyla büyüleyen bu antik kent, tipik bir Plisidia kenti örneği. Ayrıca kentin eşsiz bir de Toros Dağları manzarası bulunduğu belirtelim.

Milias Ören Yeri - Burdur Gezilecek Yerler
Milias Ören Yeri – Burdur Gezilecek Yerler

30. Pirkulzade Kütüphanesi

Pirkulzade Kütüphanesi, muhteşem mimarisiyle mutlaka Burdur gezinizde vakit ayırmanız gereken bir yapıdır. Günümüzde kütüphane olarak kullanılan yapı, Burdur Müftüsü Mustafa Efendi tarafından inşa ettirilmiştir. Yapının 1823 yılında inşa edildiği düşünülüyor.

Pirkulzade Kütüphanesi - Burdur Gezilecek Yerler
Pirkulzade Kütüphanesi – Burdur Gezilecek Yerler

Burdur’da Gezilecek Yerler

Burdur gezilecek yerler, muhteşem doğal güzellikler ve antik dönemden günümüze kadar uzanan eşsiz kentlerle doludur. Ayrıca gölleriyle ünlü olan bu kadim kent, Akdeniz rotanızda mutlaka yer edinmesi gereken eşsiz bir şehirdir.

Özellikle doğa ve tutkunları için Burdur’a değer katılıyor. Burdur’un kadim tarihi giriş kapısı olan antik kentlerinde bir tahminde bulunulabilir. Salda Gölü’nün harikalarını keşfedebilir ya da arızalı doğa harikalarını fotoğraflayabilir.

Burdur hakkında daha detaylı bilgi için Burdur Restoran önerileri ve Burdur’da Ne Yenir makalelerini inceleyebilirsiniz.

Mesaj bırak

Votre adresse e-mail ne sera pas publiée. Les champs obligatoires sont indiqués avec *